rcffeCr ^an" en van E{fBctEn ONDERWIJS SPORT UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK Agenda •Woensdag 23 december 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 R.K. WERKLIEDENVERBOND. REDE VAN DEN BONDSVOORZITTER. Loonpolitiek van de Kath, Arbeidersbeweging. Het conflict in Twente. Bij de opening van de Najaars-Verbonds- ve r gad erin g heeft de bondsvoorzitter, de heer C. A. de Bruyn, een rede gehouden, waaraan wij het volgende ontleenen: pr zouden misschien redenen kunnen worden aangevoerd, bij het begin van deze Verbondsvergadering niet te spreken over den druk, welken 't sociaal en economisch leven thans ondervindt. Het schijnt ons echter toe, dat er niet aan te ontkomen is; waar het hart vol van is, loopt de mond van over. De Arbeidersbeweging, de leiders ervan en haar leden ondergaan, zij het noodge dwongen, de ergste en ergerlijkste moei lijkheden, welke hun door de z.g. wijzen der wereld worden toegezonden. Eén belangrijk lichtpunt is er in het tegenwoordig economisch gebeuren: jiie- mand ontkent meer het feit, dat de econo mische wereldverhoudingen op een gek kenhuis gelijken. De lang uitbundig geprezen nationale en internationale economische en Bociale vrijheid geraakt sterk in verdrukking. Welke reëcle waarborgen zijn er, dat economische ongebondenheid tot blijvende orde leiden zal 1 Geen enkele zelfs in een maatschappij van uitsluitend goedwillende, edele menschen, is economische en na tuurlijk ook sociale gebondenheid is rationeel bcheerschte voortbrenging on ontbeerlijk. Wij prijzen de katholieke arbeidsbewe ging cn de arbeiders gelukkig, dat haar leiding zich vrij weet te houden van een doodend angst-pessimismc en dat zij, waar zij de kracht heeft, en uitzicht op resultaat bestaat, h.i. ongemotiveerde loonsverlagin gen met overtuiging en het brengen van groote offers tracht af te wentelen. Zij keert zich wij spreken voor dezen tijd en onder deze omstandigheden ook welbewust tegen die aanslagen op de loo- ncn van de arbeiders in de z.g. beschutte bedrijven, waarbij opgemerkt moet wor den, dat de drang tot loonsverlaging voor die bedrijven voornamelijk buiten die be- dn-ven is waar te nemen. Het wil ons voorkomen, dat de leiders van de Vakbonden, wier leden werkzaam zijn in de z.g. beschutte bedrijven, den overigen arbeiders een grootpn dienst be wijzen, door zoolang en zoo stevig moge- li.'k vast te houden aan een behoorlijken loonstandaard; speculatie on loonversehil- len dienen door de laagst betaalden opge vat te worden als het openen van een hoon vol perspectief. De loonpolitiek van onze Katholieke Arbeidersbeweging vindt ook Bteun bij het aticaanscbe blad „Osservatore Romano", hetwelk het een economisch avontuur zou achten, indien alleen heil verwacht werd, van een verder voortschrijdende loonsver laging. omdat er nooit een opwaartsche ontwikkeling yan het economisch leven komen kan. als het welvaartspeil der groo te massa steeds slechter wordt. Tn het licht van het voorafgaande kan ook het conflict in de Twentsche Textiel industrie worden bezien, al spelen daarbij ook sociale overwegingen ongetwijfeld een rol. De beruchte tweede 5 pet. loonsverla ging is mede het gevolg van het feit, dat. 7 Twentsche werkgevers sociaal niet vol doende met hun tijd zijn meegegaan. Reeds een halve eeuw gaat het Twent sche werkersvolk onder den moreelen last van zijn sociale misdeeldheid gebukt. Door dat hun pnncipieele tegenstanders, hun werkgevers, tot de economisch allersterk- sten behooren. wcs uitzicht op resultaat vooralsnog zeer beperkt. Dat is mede oor zaak. dat de Twentsche Texticlhevolking rijp gemaakt is, althans wordt, voor het communisme. Daarvoor de oogen te sluiten zou in hooec mate kortzichtig zijn. De bona fide vakbeweging heeft reeds sedert jaren ge tracht, gelijk zij het ook thans weer doet om verbetering te brengen in de sociale positie der arbeiders. het is haar tot mi toe niet gelukt. Zoo ergons, dan schijnt, net. voor Twente hoogste tüd, dat dc Rijks- o\erheid, nu lanes particuliere wegen het sociaal-noodzakelijke niet bereikbaar is, mgri.ipe vóór het te laat is. ïntusschen is de strijd wederom losge brand en is ook onze Katholieke Vakbewe ging partij. Zij zal haar plicht, doen, omdat er op wordt gerekend, dat alle vrienden in het land door het betrachten van warme werkneniers-solidariteit, hetzelfde zullen doen. Do weikloosheid breidt zich nog immer nit en daarmede de zorg onzer beweging voor dc slachtoffers van internationale po- liteice kortzichtigheid en intrige. Het schijnt ons een groot arbeidersbe lang, dat de Regeering, tegen de opvat ting der eenzijdige economische ontwape- naars, in, gekozen heeft voor „de actieve handelsnolitiek". De Regeering zij nu verder conseouent en voere dezelfde politek voor de „arbeids markt";.ook op dat gebied is het voeren eener eenzijdige „opendcur-politiek" o.i. ontoelaatbaar. Er blijkt ten deze door de Regeering overleg gaande met enkele Staten; het re sultaat van dat overleg worde zoo eenigs- zins mogelijk bekend gemaakt. Ten dienste van de werkloozen is bin nen ong Verbond een „dienst'* georgani seerd mei het doel een vruchtbare samen werking lot stand te brengen, speciaal be trekking hebbend op de steunverleening en de werkverschaffing. Het ligt in het voornemen, dat in Fe bruari, dus over eenige weken, de officieele vertegenwoordigers van verschillende lan den bijeen zuilen komen om over „ontwa pening" te spreken. Wij hebben, in overleg met. den Katho- Heken Vredesbond, gemeend de mannon en vrouwen onzer Katholieke Arbeiders- beweging te moeten oproepen tot een pe- titionncments-beweging, met het doel de komende ontwapeningsconferentie als on- l zen uitdrukkelijken wenseh kenbaar te maken, dat er een einde komen moet aan de onzinnige bewapeningsactie. Vier films in voorbereiding. Onvereenirbaarheid van bepaalde functies. Na de openingsrode van den heer de Bruijn werd mededeeling gedaan, dat men de plannen van het filmfonds ecnigszins heeft gewijzigd. Inplaats van een groote sociale film zullen nu vier kleine films worden vervaardigd n.l. een sociale film een documentaire van verschillende be drijven, een film van het September-con- gres en een Rome-film. Tegen Augustus zal men deze films tegemoet kunnen zien. De steunbeweging van de stakende tex tielarbeiders in Twente is reeds nu volop in werking. Nadat een 'telegram van gelukwensch was verzonden aan prof. mr. dr. Ch. Raaij- makers te Nijmegen bij gelegenheid van zijn 'zestigsten verjaardag, werden de be- grootingen goedgekeurd van het verbond, van het gebouw aan de Drift en aan de Adelaarsstraat, van het Sanatorium „Berg en Bosch" te Apeldoorn (f 373.350) en van 1 „Herwonnen Levenskracht" f 198.367). In den namiddag ging de vergadering in gesloten bijeenkomst voor het bospre- 1 ken van voorstellen tot reorganisatie van de N.V. „De Volkskrant" en daarmee sa menhangende statutenwijziging alsmede voor het bespreken van voorstelien, die tot doel hebben te doen onderzoeken of het niet wenschelijk zou zijn functies, als be zoldigd bestuurder, redacteur van het blad en Kamerlid onvereenigbaar te ver klaren. Geneesheer-directeur van het 0. L. Vrcuwe Gasthuis te Amsterdam. Dr. L. van der Spek, geneesheer-direc teur van het Groot Zieken-Gasthuis te 's-Hertogenbosch werd aangezocht de func tie van geneesheer-directeur van het L. Vrouwe-Gasthuis te Amsterdam te willen I aanvaarden in de op handen zijnde vaca ture, door het bedanken van dr. va,11 Span je,* die wegens 70-jarigen leeftijd zijn ambt neerlegt. Naar wij vernemen heeft dr. van I der Spek het aanbod aanvaard. Dr. van der Spek heeft ziel: voor Den Boseh zeer verdienstelijk gemaakt.- Onder zijn leiding kwam de gruote uitbreiding van het Gasthuis tot stand, welke nage noeg voltooid is. „Ctr. Kerstviering Koninklijke Familie. H. M. de Koningin en Prinses Juliana begaven z.ich Maandagmiddag naar het Theehuis aan het UdJelermeer, waar in de groote conversatiezaal 'n prachtigen kerst boom wa-s geplaatst. Deze was versierd door Prinses Juliana met behulp van me>s- jes der naaivereeniging te Uddel, waarvoor deze Kerstavond gold. Ongeveer 4U meisjes waren tegenwoordig toen de Koningin en Prinses arriveerden. J Na een kerstverhaal door de Prinses wer- 1 den enkele liederen gezongen, chocolade, enz. 'gepresenteerd en aan ieder een ge schenk overhandigd. Ongeveer haif zes ver trokken Koningin en Prinses weder naar Het Loo. I Gisterenavond vierden H. M. de Konin- gin met Hare ondergeschikten van het Loo het Kerstfeest ten Paleize. Kwart voor vijven hadden de 180 genoo- digden in de groote eetzaal hun plaatsen ingenomen. Hier prijkte een prachtige kerstboom, terwijl andere versieringen, als kerstkransen waren aangebracht. Om vijf uur versoheen H. M. de Koningin 1 met Z. K. H. Prins Henurik en zette een dameszangkoor een der ingestudeerde kerstliederen in. in dit koor zongen mede Prinses Juliana, de hofdames, de dames van het office, service, de garüerobe enz., m het geheel 22 dames, terwijl de heer Corn. Wijers, organist in do groote kerk, de zang op het orgel begeleidde. Aan verschilJeude tractaties ontbrak het niet en de avond had een zeer gezellig ver loop, waarbij orgelspel en zang een aange name aiwisseling vormden. Aan het slot gingen alle genoodigden met een blijvend aandenken huiswaarts. Het was negen jaar geleden, dat een dergelijk kerstfeest ten Paleize Het Loo gevierd werd. H. M. de Koningin had het voornemen te. bennen gegeven om Dinsdagmiddag te 5 uur een bezoek te biengcn aan het werk- loozenkamp te Hoogebrug aan den wog Markelo-Laren, dat bewoond wordt door ongeveer 100 werklooze Nederlanders uit Duit-sch.and, voornamelijk afkomstig uit bat Ruhrgebied. Ter opluistering had de Mar- kelosche Zangvereeniging haar medewer king toegezegd. Up het laatste moment was H. M. echter verhindeid, aan het voorge nomen bezoek gevolg te geven. De Kerst geschenken, door dc Koningin ter beschik- 1 king van de werkloozen gesteld, waaron.ter krentebrood, worst en sigaren, in keurige pakjes verzorgd, werdeh echter uitgedeeld. Voorts werden uitgedeeld kerstkransen, oliebollen en chocolade. De rec.eatiezaal was keurig versierd door vier Kerstboomen. R. K. UNIVERSITEITS-BIBLIOTHEEK. Kostbare schenking van Kardinaal van Rossum. Zijn Hoogwaardige Eminentie Kardinaal van 'ilLssum, die in 1929 de bilbliotheek der R.K. Universiteit met zijn hoog bezoek ver eerde, heeft aan de bibliotheek ten geschen ke gegeven het kostbare standaardwerk van Mgr. Wi.pert, Die Rómischen Mosaiken und Ma ereien der Kirchlichen Baute Zijn Hoogw. Eminentie heeft door deze hooggewaardeerde en belangrijke schenking wi.len bevorderen, dat dc bibliotheek der R. K. Universiteit steeds meer kan beant woorden aan haar doel, door hemzelf bij zijn bezoek met deze woorden omschreven „Scientia completa ad Deum adducit; dimi- diata ab Eo abducit". (Geheeie wetenschap voert tot God, halve wetenschap leidt van Hem af). LEIDSCHE POL. SPORTVEREENIGING Om den „Zomerzorg-beker". De L. P. 8. V. II won gisterenmorgen op eigen teirein den laatsten wedstrijd 0111 den „Zomerzorg-beker" van de Tramboys met 6i, zoodat de eindstand luidt: gesp.gew.verl. v.t. pnt. L.P.S.V. II 4 3 1 22-15 6 De Post 4 3 1 14— 9 6 Tramboys 4 0 4 10—20 0 De wedstrijd werd in de beste vorstand houding gespeeld. Met de rust was de stand Daar de postmenschen en de politie 'n ge lijk aantal punten behaalden zal een be slissingswedstrijd worden gespeeld om uit te maken, welke vereeniging voor 1 jaar in het bezit van den beker komt. De competitie. Morgenmiddag speelt het eerste elftal der Leidsche Politie te Wassenaar tegen de Wassenaarsche Politiesportvereeniging. RIJNZATERWOUD. GEMEENTERAAD. Aanwezig de heeren S. J. Visser, W. Dor- repaal, W. Compeer en N. Disseldorp. Er zijn nog steeds drie vacaturen. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering worden voorgélezen en door de vergadering onveranderd vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat de heer W. Dorrepaal, in de vorige raadsvergadering benoemd tot wethouder, zijn benoeming heeft aangenomen. Door B. en W. is met al- gemeene stemmen tot loco-burgemeester bencemd dé heer S. J. Visser. De Voorzitter doet mededeeling o.m. van de navo gende ingekomen stukken. Schrijven van het College van B. en W. der gemeente Leiden dd. 21 Oct. 1931 be treffende de Besmettelijke Ziekten wet, en de daarmede samenhangende barakken- bouw. Van de gemeente Wehl is een schrijven ingekomen waarin verzocht wordi om ad- haesie te willen betuigen aan een besluit van den Raad der gemeente Wehl, waarin de wensebelijkheid van een apart Ministe rie van Landbouw wordt uitgesproken. B. en W. ste'len voor dii adres voor ken nisgeving aan te nemen. Zij wi.len in het geheel niet zeggen dat het niei gewenscht is om tot instelling daarvan over te gaan. Er zijn echter wel gemeenten die meer betee- kenis hebben als het kleine Rijnzaterwoude, die een dergelijk pogen in de hand kunnen werken. De Raad besluit het. adres voor kennisgeving aan te nemen. Ingekomen is het proces-verbaal van de op 9 Dec. j.l. bij den gemeente-ontvanger gehouden opneming van kas en boeken. Schrijven van den heer P. Jansen, waar in deze mededeelt dat hij zijn benoeming' tot 'id van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs in deze gemeente aan neemt. Schrijven van den heer P. Jansen waarin deze verzoekt in aanmerking to mogen ko men voor levering van brandstoffen voor de gemeentegebouwen. Genoemde heer meent achtergesteld te worden bij de andere han delaren. De Voorzitter deelt mede, dat van achter stelling geen sprake is. juist hebben B. en W. zelf recht gemaakt wat krom was. De heer L. Roodenburg die reeds jaren in deze gemeente woont en ook brandstoffen- handelaar is. heeft tot nogtoe nooit de le vering voor de gemeente gehad. Aangezien de heer Jansen vorig jaar de levering voor de gemeente heeft gehad, hebben B. en W. gemeend thans de 'evering voor de school op te moeten dra "en aan den heer Hi'le-» naar en de levering voor de secretarie aan Roodenburg. De Rs^d keurt met algemeene stpmmen deze handelwijze goed. De 'F*-ad besluit daarna op voorstel van B. en W. dit College te machtigen om do opneming van k?s en boeken 00 te dragen aan het Verificatiebureau der Ver. van Ned. Gemeenten. In het in Juni genomen besbiit stond een oniuistheid, deze is thans verbeterd. Vastgesteld wordt nog een bes'uit tot wij ziging van de begrooting dienst 1931 tot een bedrag van f 1338.10. De Voorzitter dee't mede dat büjkens een schrijven van Ged. Staten in de provincie Zuid-Holland het batig slot van den gewo nen d-enst 1929 met f 2.5S moet worden ver meerderd, terwijl het batig slot van den Gewonen dienst met een zelfde bedrag moet worden vp-minderd. de Raad be.sluit met a'aremeene stemmen hiertoe. Bij de rondvraag zeet de heer Compeer, dat hij in het bes'uit tot wijziging der be grooting een post- heeft opgemerkt ..Werk verschaffing aan werkloozen". De Voorzit ter doet omtrent de wijze van het te werk steilen van werkloozen eenige mededeelin- gen, waarmede de heer Compeer geheel vol daan is. Verder vraagt de heer Compeer naar do verbetering van hot molenpad; hij zou het wel gewenscht vinden dat bij de verbetering van het Molenpal eenige werk'oozen te werk gesteld werden, de wegwerker kan n.l. noode gemist worden op den weg, aange zien hij daar zijn handen reeds vol heeft. B. en W. zul'en met de wenschen van den heer Compeer zooveel mogelijk rekening houden. De heer Dorrepaal vraagt hoe het staat met de watervoorziening aan de Leidsche Vaart. De voorzitter antwoordt dat getracht wnrdt om daar ook water te kriigen. Niets meer aan de nrde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. N00RDWIJK. Winkeliersvergadering. Gisteravond vergaderden de deelnemende winkeliers aan de St. Nicolaasreclame in café Flora. De voorz. van het winkelierscomité, de heer Job. G. de Wit, opende deze bijeen komst, het verwonderd"© hem zeer dat niet meerderen gekomen waren, omdat er nu eens goen geld bij moest, doch geld te ruggehaald kon worden. Hij memoreerde, dat' er een prettige samenwerking is be reikt behoudens enkele kleine uitzonderin gen. Hij is van meening, dat het een suc ces is geweest, terwijl er nog geld overge houden is hetwelk zal worden terugger,e- von. Wanneer 50 pet. van de betaalde kosten worden gerestitueerd dan blijft er nog een bedrag van 45 gulden over. De voorzitter stelde voor dit bedrag te stor ten in de kas van het Crisis-comité waar mede de vergadering accoord gaat. Dc voorzitter brengt dank aan den burge meester, commissaris van politie en het corps agenten, voor hun medewerking waardoor het mogelijk was St. Nicolaas door het dorp te laten rijden, verder den heer L. Beuk. het fanfarecorps Excelsior en vooral de Twentsche Bank die de win- keliorsreelame op buitengewone wijzo heeft bevorderd. Do rekening van den heer v. Wely werd nagezien en accoord bevonden door de heeren W. Choufour, Jac. Hooge- veen en H. ter Schuur. Het bleek dat er een saldo was- van f 431.75. Van dit be drag werd 50 pet. aan de deelnemers van de onkosten teruggegeven en de rest van 45 gulden zal in de kas van het Crisis comité worden gestort. Vervolgens kwam een bepreking over de mogelijke bezwaren die er geweest waren. De heer P. Vlieg wil de prijzen niet te hoog opdrijven maar een grens daarvoor stellen. De voorzitter merkt op dat men zich in doorsnee aan de norm heeft gehouden, wel is door enkele hiervan iets afgeweken maar dat stond dan toch in verband met den aard van de zaak, tevens taxeerde men de waarde v^in die voorwerpen nog al ruim hoog; De heer Medemblik zegt dat voor hem de zaak niet af is. Hij zou de prijzen vastgesteld' willen zien aan een norm. De voorzitter antwoordt, dat men alles scherper kan om lijnen, maar hij gelooft dat de bezwaren aangedikt zijn. De heer Roos zegt dat we die actie niet moeten beschouwen om ge zamenlijk iets te stellen tegenover de concurrentie van de stad, en geeft als zijn meening te kennen dat men voortaan twee soorten van prijzen zal moeten geven, een soort voor de contant betalers en een voor hen die oude schuld betalen, deze ge dachte zal het volgend jaar onder de oogen kunnen worden gezien Spreker sprak zijn vreugde er over uit dat drie organisaties hebben samengewerkt. Meerdere sprekers dankten het bestuur en den voorzitter voor de moeiten cn pret tige leiding, waarna de voorzitter toezeg ging deed, het volgend jaar met de naar voren gebracht bezwaren rekening te zul len houden, en na de gelegenheid om gel den terug te ontvangen, sloot de voorzit- ter met een woord van dank voor de goede samenwerking. ZOETERWOUDE. ZILVEREN JUBILEUM. PASTOOR KLAVERWEIJDEN. Priesterfeesten heeft Zoeterwoude altijd waarig gevierd. Nu was er in de nieuwe pa rochie van de H. Kruisverheffing het eerste feest te vieren, want de zeereerwaarde heer G. H. Klaverweijden was vijf en twintig jaar priester. Maandenlang te voren hadden de parochia nen van „de Vrouwenweg" zich opgemaakt om den eersten pastoor een waardig feest te bereiden. Een commissie werd gevormd, be staande uit de heeren G. L. v. d. Krogt, Nic. v d. Akker, L. v. d. Poel en W. v. Niekerk Jr., kerkmeesters en de heeren A. Vreebrug, secretaris; A. Straathof. 1ste penningmeester; C. Lagenberg Sr., 2de penningmeester, C. v. d Poel Sr., P. J. v. d. Berg, H. Faneman, P. C Paardekooper.A.zn., en A. J. Elderhorst. Prof dr. H. van Rooijen had het voorzitter schap van deze huldigingscommissie op zich genomen. De nieuwe kerk was „onder dak" maar he laas nog niet voltooid en zoo moest de eigen lijke feestviering in alle soberheid gehouden worden. Toch leed de echte devote viering daar niet onder, want het H. Misoffer in de kleine kapel door den Jubilaris aan God op gedragen werd op stichtende wijze bijge woond door de kleine schare van parochia nen. Het koor der eerw. fraters zong met on gekende schoonheid onder deze H. Mis de Gregoriaansche gezangen. De echte meevie- ring van het heuglijke feest van den bemin den pastoor uitte zich het mooist door het gaan ter H. Tafel op dezen vroegen morgen. In den middag te twee uur kwam het feest comité bijeen om het feestgeschenk van de Gemeentelijke Aanl.ondiginsen Hinderwet Burgemeester en Wethouders van Lei don; gezien het verzoek van: a. d« N.V. R. H. W. Limonadefabriek (Riedel, Hoo- genstraaten, Willaars) om vergunning tot hei oprichten van een mineraalfabriek in de pereeelen Rembrandtstraat Not. 17, 19, 21 en 23; b. de Coöperatieve Drukke rij „Luctor et Emergo" om vergunning tot het uitbreiden van de drukkerij in het perceel Nieuwsteeg no. 9; c. M. C. Segaar om vergunning tot het oprichten van een koperslagerij in het perceel Lange Schei- straat nos. 21 en 23; d. H. Harland om vergunning tot het oprichten van een on- dergrondsche bewaarplaats voor benzine in den benn van den Maresingel, tegen over de pereeelen Maresingel no; 13 en 14; e. J. L. Koningsveld om vergunning tot het oprichten van een chemigrafisch be drijf (clichéfabriek) in het perceel St. Aagtenstraat no. 24. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin derwet geven kennis aan het publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn: alsmede dat op Maandag -1 Januari 1932 des voormiddags te half elf uur in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeente- spreker, wien tevens namens dc vorgade- nen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Woensdag. R.-K. Metaalbewerkersbond, afd. Leiden, Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met V r ij d a g 25 Dec. a.s. (lsten Kerstdag) waargenomen door de apothe ken: G. H. Blanken Hoogewoerd 171, tel. £02 en D. J. van Dricssum, Mare 76 tel. 406. Zaterdag 26 Dec (2den Kerstdag) neemt waar apotheek: C. B. Duijster, N. Rijn 18, tel. 523 en Zondag 27 Dec. apotheek: P. du Croix, Rapenburg 9, tele foon 807. parochianen, waaraan ook de parochianen van St. Jan Onthoofding hadden bijgedragen, aan den Jubilaris aan te bidden. Hiertoe nam prof. dr. H. van Rooijen het woord om in hartelijke woorden van gelukwenschcn den tolk te zijn van de dankbaarheid van de vele parochianen, om dan met blijde vreugde op dit feest het mooie geschenk aan te bieden. Dit en de vele andere geschenken waren op verlangen van den Jubilaris uitsluitend be stemd voor zijn ideaal, de schoonheid van het nieuwe Godshuis. Het geschenk bestond uit een stel 'kasuifels met koorkap en velum van buitengewone schoonheid vervaardigd op de ateliers „Kerkelijke Kunst" door Joanna Wiegman. Zij, die bevoegd zijn, deze gewaden te beoordeelen, roemden om strijd de fijne liturgisch hoog staande kunstzinnige bewer king. En wij, leeken op dit punt, stonden vol bewondering voor die mooie kleuren, strenge lijnen, rustigheid tot de goede vormen geko men. Op zijne bekende hartelijke engemoede lijke toon dankte de jubilaris voor dit mooie geschenk, 't Is waarlijk een uitbundig bewijs van liefde voor den priester, want maanden lang is ruime gift en „het penninkske der we duwe" noodig geweest voor deze kostbare altaar-gewaden. De receptie werd nu ook druk bezocht en kenmerkte zich door intieme gezelligheid. Tallooze telegrammen van dichtbij en van verre over de zee getuigden van de groote bekendheid en achting, die de jubilaris heeft. V/ij mochten na de bezichtiging van het ge schenk der parochianen de vele andere ca- deaux bewonderen, die in de mooie klooster gang ten toon gesteld waren, maar kunnen natuurlijk geen namen vermelden. Toch kun- ren wij het mooie naaldwerk, dat verschillen de dames uit de parochie, na drie jaren ar beid, op dezen jubeldag kwamen aanbieden, niet onvermeld laten. Alles was gemaakt voor de nieuwe kerk; altaardwalen, commu nie-kleed en nog veel meer. En midden tus- schen al 't vele mooie, daar lag de teekening in schilderij gevat voor het nieuwe altaar, een ontwerp van Nico Witteman. Maar dit zullen wij over enkele weken beschrijven, als het altaar wordt geconsacreerd. Dan is er de eigenlijke jubeldag, want het zilveren prie sterfeest en de wijding van zijn nieuwe pa rochiekerk die twee heugelijke feiten zijn niet los van elkaar te noemen. Hopelijk als er geen tegenslag komt reeds in de maand Januari komt dit heuglijke feest. Dan is het eigenlijke feest van pastoor Klaverweiden, maar de eigenlijke datum Is met hartelijke belangstelling gevierd. BOSKOOP. Gevonden voorwerpen. 1 paar dames- handschoenen. 1 snoeimes, 1 belastingmerk in etui met ve'e oude merken, 1 portemon- naie met inhoud, 1 manchester jas, enkele huissleutel. Inlichtingen politiebureau 's Za terdags tusschen 23 uur. Getrouwd: C. van Egmond, 26 jr. en T. FJaderburg, 22 jr. Overleden: Johannes Fase, 55 jr. LEIDERDORP. Kerstfeest voor de kinderen. De leden worden er aan herinnerd, dat het kinder feest dit jaar wordt gevierd 2de Kerstdag des namiddags om vier uur in het Patro naatsgebouw. Dit kinderfeest is alleen en uitsluitend voor leden van de Afd. Volks bond ZoeterwoudeLeiderdorp. Dus allen prompt op tijd.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2