WOENSDAG 23 DECEMBER 1S31 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 VOORHOUT. Volksbond. Gisteravond vergaderde de R.-K. Volksbond, afd. Voorhout, in het café „Boerhaave", alhier. De voorzitter opende de vergadering met gebed en heette de leden en in het bij zonder de geest adv. en de spreker van dezen avond. Voorts verleende hij aller eerst het woord aan den heer Ant. J. M. Angenent, die een lezing met licht beelden betreffende Rerum Novarum voor deze afdeeling zou houden. De heer Angenent zette in groote trek ken de bedoeling en de tot standkoming dezer encycliek uiteen. Door deze ency- c'.iek is er ecu groote wending gekomen in sociale omstandigheden van vroeger en thans. Hij toonde een en ander aan met prachtige lichtbeelden, welke de toeschou wers deed begrijpen, waarom deze ency cliek door Z.H. Paus Leo XIII is uitge vaardigd. Aangezien over dit onderwerp reods meerdere malen is gesproken mee- nen wij hierover niets meer te behoeven te zeggen. De voorzitter dankt den beer Angenent voor zijn uitstekende uiteenzetting en voor de in beeld brenging dezer encycliek. Hij meent de tolk der vergadering te zijn, door te zeggen, dat deze uiteenzetting er toe heeft bijgedragen, dat de kennis dezer en cycliek bij de leden hierdoor in belang rijke mate is toegenomen. Hierop las de secretaris de notulen, welke onveranderd werden gearresteerd. De voorz. deeldo mede: lo. dat er een bestuursraad was ge sticht; 2o. dat de oprichting van een propa- gandaclub werkelijkheid is geworden en dat deze club reeds verschillende goede dingen heeft gedaan. 3o. dat than$ aandacht moet worden geschonken aan de actie voor Herwonnen Levenskracht, ten behoeve van het sana torium en beveelt deze actie bij de leden aan 4o. dat wederom 3 nieuwe leden zijn te installeeren 5o. beveelt hij het retraitenfonds ten sterkste aan, door een enthousiast speech je. Ingekomen was een schrijven van de afd. Land- en Tuinbouw om een kleine bijdrage ter bestrijding van de kosten voor de vie ring van het 25-jarig bestaan dier afdee ling. De voorz. deelt mede, dat het bestuur besloten heeft om 20.bij te dragen en vraagt hiervoor de goedkeuring der verga dering. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. Bij de rondvraag brengt de heer van der Ploeg dank aan de afd. voor het toegesta ne bedrag hierboven genoemd. Voorts deelt hij mede, dat de uitbetaling van de kindertoeslagen zal plaats hebben in het Patronaatsgebouw en wel op Donderdag, 24 December a.s. des namiddags 5 uur. Voorts acht hij de ophaling van gelden, door de propagandaclub juister, door dit op lijsten te laten geschieden. Betreffende de actie van de Volkskrant merkt spreker op dat de bladen te laat worden bezorgd en vraagt of het niet mogelijk is hier een agentschap te vestigen. Ten slotte vraagt- spreker hoe het staat met het nieuw op te richten ziekenfonds. De heer Lucassen vraagt hoe het staat met de pogingen voor een ontspanningslo kaal voor werkloozen en met het organi- seeren van apologetische cursussen. De heer C. van Werkhoven beveelt het retraitefonds aan en vraagt of het oude gebruik om nieuwe leden de insignes uit te reiken niet in eere kan worden her steld. De voorz. zegt dat de ophaling van gel den door de propagandaclub een succes is geweest, dooh dat deze nieuw gevorm de club zich eerst nog beter moet inwer ken om de juiste wijze van inzameling van gelden te weten te komen. Het geldinza- melen zonder lijsten vindt spreker geen bezwaar omdat deze mensc-hen, die door de vergadering zijn aangewezen het ver trouwen van de leden hebben. Met de wenk van den heer van der Ploeg zal evenwel zeker rekening worden gehouden. Betref fende de actie voor de Volkskracht zegt spreker, dat dit eigenlijk in November had behooren te geschieden en dat dit wel moeilijkheden oplevert. Aangaande het op te richten ziekenfonds zegt spreker, dat het concept reglement en huishoudelijk re glement in de j.l. gehouden vergadering van den Centralen Raad is ontworpen. In deze zal het bestuur actief blijven, of schoon niet uit het oog mag worden vcrlo- J ren dat dit wel eenipc bezwaren kan bren- gen in verband met het alhier bestaande doktersfonds. Over de ontspanningslokaal voor werk- 1 loozen zegt de voorzitter, dat dit wacht op de gereedkoming van het Patronaat, aangezien de pastoor hem hoeft gezegd, dat hiervoor gezorgd zou worden. Om trent de apologetische cursussen verwijst spreker naar de propagandaclub, aangezien hiervan het initiatief moet uitgaan. Het oude gebruik in eere te herstellen om nieuwe leden de insignes op den borst te spelden zou wel gaan, als er de kosten daaraan verbonden direct werden vol daan. De heer van der Voet zegt dat de han deling van het lid van het Ziekenfonds, af gevaardigde van den R.-K. Volksbond, juist is geweest, aangezien hem voor een geheel jaar vrij mandaat is gegeven. Hier med wil spreker niet zeggen, dat het juist is dat de verhooging van contributie als zoodanig geheel juist zonder inmenging der leden. Spreker meende dit te moeten opmer ken. aangezien de meening bestond, dat dit lid eigenmachtig zou hebben gehan deld. De voorz. verklaarde in gelijken zin tfe hebben gesproken in de vorige vergade ring. Hierna sloot de voorzitter deze goed be zochte vergadering met gebed. LISSE. St. Joseph-Gezellan. In de Maandag avond gehouden bijeenkomst der St. Jo- seph-Ge-ellen trad a.s spreker op wethou der P. Warmerdam. In een breed opgezet betoog behandelde spr. het vereenigi.igsle- ven in Lisse. Spreker zette uiteen het ont staan van het vereenigings even'op polit:ek en sociaal terrein. Hoe men in de eerste ja ren had te kampen met tegenwerking dcor de eigen broeders waardoor het in de eer ste jaren met den bloei dei slakkengang ging. Door de taaie vasthoudendheid der pioniers heeft het vereenigingsleven echter een vlucht genomen waarvan nu onze man nen, toen jongens, de vruchten plukken. Veel goeds is er,door het vereenigingsleven bereikt zoowel op sociaal als op geeste ijk gebied. Voor de toekomst is het oog gericht op de jongere gene.rat.ie,' de Jnsephgezcll-en en .patrónaatsjongehsj' Al .is voor dezc.he4- bed opgemaakt, laten-zij'"zich daarop niet ter ■ruste;begeven want „rest rresC' en dat zotr gevaarlijk kunnen worden. Neen, laten we1 voor de jongeren ons steeds op godsdienstig en sociaal gebied blijven trainen, opdat we voor onzen tijd paraat zijn. Spreker vond een aandachtig gehoor en een dankbaar ap plaus. Verder werd de avond gezellig doorge bracht en na het gemeenschappelijk avond gebed gingen de gezellen welvoldaan huis waarts SASSENHEIM. Ontspannings ckaal. - Donderdagmorgen zal het ontspanningslokaa! voor Chr. werk loozen worden opengesteld. Het aangewezen lokaal „Concordia" zal van 's morgens 10 tct 5 uur zijn opengesteld. Het bestuur zal voor de werkloozen de gepaste ontspanning zorg dragen zooals sjoelen, dammen, scha ken, lectuur enz. Bazar. De gehouden bazar ten bate van het- vereenigingsaebouw van de Herv. Kerk, welke in de afgeloopcn week is ge houden, heeft een batig saldo opgebracht van f 1535. Kersiuitcieeling. Door het bestuur van den R. K. Vrouwenbond zijn, na Zondag de gemaakte goederen te hebben tentoonge steld, dezer dagen aan een 40-tal gezinnen deze goederen uitgedeeld. Ook van de naai- krans Dorkas van de Ger. gemeente zijn deze week de goederen tentoongesteld; er zijn in totaal 38S stuks k'eederen vervaar digd, we ke ook onder de behoeftigen wor den verdeeld. WOUBRUGGE. Wagen in de sloot. Een auto, bestuurd door' den heer L. alhier, kwam in den pol der Vierajnbackt-in aanrijding met een te- lejohopnpaah ,die afknapte. Door den schok reed'de wagen daarna achteruit in den weg sloot; Behouderils materieele schade liep dit ongeval goed af. Aanvaring van de brug. Doordat de bestuurder van een motorboot van meening was wel onder de ges'otsn brug alhier door te kunnen varen, kwam hij in aanvaring met de brug. Een gedeelte van de stuur- kr.st meest het ontgelden en viel in de Woudwatering. De bestuurder wist zich nog te bergen. Huisslachting. Wegens het niet aan geven van een huisslachting voor den keu ringsdienst van vee is tegen den gelcgen- heitlrs ager de D. en een veehouder v. Z. proces-verbaal ongemaakt. Het in beslag genomen vleesch is, nadat het goedgekeurd was, wederom vrijgeslaten. GEMEENTERAAD VAN ZOETER MEER Dinsdagmorgen vergaderde de gemeen teraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Alle leden zijn aanwezig. Te ongeveer half tien opent de voorzitter de vergadering waarna de secretaris de notulen der vorige vergadering leest die onveranderd worden goedgekeurd. Daarna doet de voorzitter mededeeling van de ingekomen stukken waarvan voci kennisgeving aangenomen wordt o.a. een missive van Ged. Staten, houdende toe zending van de goedgekeurde verordening tot heffing van schoolgeld voor het ver volgonderwijs. Besloten wordt verder ad- haesie te betuigen aan een adres van den Raad der gemeente Wehl inzake instelling van een apart Ministerie van Landbouw. Naar aanleiding van eene opmerking van Ged. Stalen met betrekking tot een vast gestelde verordening tot wijziging der plaatselijke bóuw- en woningverordening, besluit de Raad conform voorstel van B. en W. tot vaststelling eener aparte ver ordening, regelende het beroep bedeeld in de artt. 7 en 9 der Woningwet. Aan W V. wordt gedurende het jaar 1932 een onder stand in de huishuur toegekend van 1. per week, terwijl besloten wordt aan de wed. H. voor 1932 toe te kennen een be drag van 8.per week voor verpleging van J. H., in welke kosten de diaconie 3.per week zal bijbetalen. Het vernieuwen van de Geerbrug wordt gelet op de gehouden aanbesteding, opge dragen aan de Erven Paardekooper voor de som van 269. Kerstgave. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven wordt na eenige discussie be sloten eene Kerstgave te doen toekomen aan de werkloozen, berekend naar een be drag van 2.50 per gezin, verhoogd met f 0.25 per kind beneden de 14 jaar. Beslo ten wordt de post ondersteuning werk loozen met het benoodigd bedrag (onge veer 200.te verhoogen en een paar andere begrootingsposten- met dit bedrag te verlagen. Vastgesteld wordt vervolgens de ver goeding bedoeld in art 101, tiende lid (cud) der L. O. Wet 1920 over 1929 voor de R. K. School, aan den Hoogen Rijndijk tot een bedrag van 125.Aangezien het schoolbestuur een voorschot heeft ge noten op deze vergoeding van 160. zal het bestuur nog een bedrag van 35 moeten terugbetalen. Land- en Tuinbcuwonderwijs. Na lange discussies wordt tenslotte met 8 tegen 3 stemmen (de wethouders en de heer van Bennekom stemmen voor) afwij zend beschikt op een verzoek van het bestuur der R. IC. Ver. tot verschaffing en ^bevordering van opvoeding en onder wijs ten behoeve van Land- en Tuinbou- wehden stand in het bisdom Haarlem", om' de noodzakelijkheid te erkennen van het oprichten van een cursus voor het geven van landbomvhuishoudonderwijs, waaraan annex het toekennen van een subsidie van 354.—. Met 10 van de 1] uitgebrachte stemmen wordt herbenoemd tot lid en secretaris van de commissie van toezicht op het L. O. de heer J. van de Ruit, hoofd der open bare lagere school alhier. Uitbreidingsplan. Na lange discussie besluit de raad met algemeene stemmen, in afwijking van het advies van de Prov. Comm. van advies voor de uitbreidingsplannen, naar aanlei ding van en een daartoe strekkend ver zoek van Groenewegen te Leiden, om het uitbreidingsplan langs den Vrouwenweg en Vlietweg te wijzigen als volgt: de open ruimte die aanwezig moet zijn bij de z.g. A. blokken wordt teruggebracht van 6 M. naar 4 M.; voor de B. blokken van 4 M. naar 3 M. voor eene woning en overigens naar verhouding verminderdbij de C blokken voor eene vrijstaande woning van 2.5 M. op 2 M. en overigens voor meerdere woningen naar verhouding verminderd. De verordening, regelende de voorwaar den en tarieven voor waterverbruik, wordt na eenige discussie met algemeene stem men in dier voege gewijzigd, dat de ver huurders of eigenaars van de aangesloten perceelen voortaan aansprakelijk zullen zijn voor voldoening der watergelden. Door den gemeente-ontvanger wordt eene nieuwe instructie vastgesteld, waar bij, in afwijking met het oorspronkeiijKe voorstel van B. en W., conform de op merkingen van het bestuur van den Ned. Bond van Gem. Ambt., in haar geheel, wordt rekening gehouden. Vastgesteld wordt eveneens conform het advies van genoemden bond. en voor stel van B. en W. eene wijziging van de instructie voor den gemeente-opzichter en den administrateur van het waterlei dingbedrijf. De jaarwedde van den administrateur van het waterleidingbedrijf wordt nader geregeld en vas' gesteld op 590.des jaars, terwijl de jaarwedde van den ge meente-opzichter nader wordt vastgesteld in aanvang op 1500.te verhoogen met 9 t'weejaarlijksehe verhoogingen van 50 benevens kindertoeslag. De beide wethou ders alleen stemmen tegen deze regeling. Gasbedrijf. In behandeling komt dan een voorstel van B. en W. om aan Leiden concessie te geven tot hel leggen, hebben en onder houden van een gasleiding in deze ge meente, waarmede bereikt wordt dat aan het Dorpsgedeelte, een klein gedee'te van den Vliet, benevens Zuidbuurt en Krepel- steeg, gas kan worden geleverd tegen den prijs van 2 cent boven den Leidschen prijs Medegedeeld wordt, dat wanneer ook dc Vlietweg en Wei poort in dat plan worden betrokken de gemeente ongeveer 310C0 moet betalen. Het overige gedeelte zal kosteloos worden voorzien. Er ontspint zich dan een lange discussie over dit on derwerp, waarbij de voorzitter ten slotre mededeelt, dat B. en W. voors'ellen de beslissing omtrent dit punt te willen aan houden tot een volgende vergadering, waarbij dan gezorgd zal worden dat de leden tijdig kennis zullen kunnen nemen van de concept-overeenkomst. Rcrtdvraag. Bij, de rondvraag deelt de voorzitter mede, dat de stoot paal bij de brug in den Vlietweg is gerepareerd en-dat B. en W. het beter oordeelen dat er geen banken worden geplaatst op de publieke tribune,, aangezien er voldoende stoelen beschik baar zijn. Tenslotte deelt de voorzitter1 mede, dat het in de bedoeling ligt. zoodra de raadzaal in orde gebracht is, om de raadsleden en de leden van den vorigen raad voor zoover thans geen lid meer, uit te noodigen tot eene bezichtiging van het nieuwe raadhuis. Op eene vraag van den heer Meijdam antwoordt de voorzitter, dat naar den Minister van Waterstaat is geschreven over de rioleering aan den Hooge Rijndijk en dat opgave is gevraagd van kosten aan de Sted. Fabrieken voor het aan brengen van een armlantaarn voor ver lichting van de Stadhouderslaan. Hierna schorscht de voorzitter de open bare vergadering en gaat de raad in ge heime zitting. Na ongeveer een half uur wordt de vergadering weer geopend en meteen gesloten. DE NIJVERHEIDSSCHOOL TE HOOFDDORP is Dinsdag offciiecl geopend De burgemeester van Hoofddorp, de heer Slob, wordt door een van de leer lingen onthaald op zelf gebakken lekkernij. VIER GESLACHTEN De op bovenstaande' foto voorkomende pe rsonen vormen vier geslachten van de bekende familie Veelenturf. Rechts staande: Adrianus WilliLrordus Veclenturf, 80 jaar, te Bodegraven. Links staande: C.rn elis Veelenturf A.Wzn., 5o jaar, (e Zeg waart. Zittende: Adrianus Willibrordus V eelenturf Cz., 24 jaar en Cornells Veelen turf A.WJzn., 4 maanden, te Eindhoven FRITZ HTRSCHEN EN FRIEDL DOTZA in „An der Donau hab ich mein Maclel geküsst", waarvan gisteravond te Den Haag de premiere ging

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10