Wollen Plaids COSTER's Advocaat RECHTZAKEN ACADEMIENIEUWS STADSNIEUWS Agenda VRIJDAG 18 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Voop Uw Auto, Voop Uw Divan ONZE in mooie moderne Ruit- dessins en kleuren groote maat slechts en 8.65 VoorRadiateurbodokking HALFWOLLEN DEKENS slechts l.S Haarl.str. h. Donkersteeg 2,4, 6 VEREEN. RADEN VAN ARBEID In de gisteren gehouden algemeene ver gadering van de Vereeniging van Raden van Arbeid heeft de voorzitter, dr. baron Wittert van Hoogland, een rede gehouden over de economische crisis, welke, naar zijn meening, alleen opgelost kan worden door aanvaarding van een algemeen ver laagden levensstandaard en betere distri butie van goederen. Spr. deelde mede, dat een commi&sie is ingesteld, waarin zoowel de Rijksverzeke ringsbank als de Verzekeringsraad en de Vereeniging van Raden van Arbeid zijn vertegenwoordigd, teneinde nauwgezet na te gaan, welke bezuinigingen nog kunnen worden aangebracht in de administratie van elk dezer organen. Hij hoopte, dat op deze wijze een belangrijke bezuiniging te verkrijgen zal zijn, waarbij niet uit het oog moet worden verloren, dat reeds jarenlang door allerlei middelen, o.a. door mechani satie, bezuinigingen zijn ingevoerd. Hij wees er echter op, dat veel grooter bezuinigingen te verkrijgen zijn, wanneer door wetswijziging de decentralisatie in de uitvoering der sociale verzekeringswetten - voor zoover die door overheidsorganen gesohiedt in al haar consequenties werd doorgevoerd, door wat de Invaliditeitswet betreft de rentetoekenning en de uitbeta ling naar de peripheric te brengen. En voor wat de Ongevallenwet betreft, eveneens de vaststelling van de schadeloosstelling en de renteuitkeering daar te doen plaats heb ben. Over de ervaring, opgedaan bij de uit voering der Ziektewet, deelde de heer Wit tert van Hoogland mede, dat die over net algemeen gunstig genoemd kan worden. Gebleken is, dat het geregeld contact, dat plaats heeft tusschon de besturen van de Federatie van Bedrijfsvereenigingen en van de Vereeniging van Kaden van Arbeid, goe de vruchten afwerpt. Bij de Raden van Arbeid was over de tien maanden van het jaar 1930, waarin de Ziektewet werkte, verzekerd 160 millioen gulden loon. Aangenomen mag dus wor den, dat het verzekerd loon bij de Raden van Arbeid ongeveer 200 mrillioen gulden bedraagt. De premie, die door de Raden van Ar beid over tien maanden vastgesteld werd, bedroeg 3% millioen; het uitgekeerde zie kengeld ruim 2 millioen. De administratie kosten bedroegen gemiddeld pl.m. 19 pet. van de vastgestelde premies. Die kosten zullen waarschijnlijk in volgende jaren nog lager worden. Het overschot der Raden is 850.000, zooclat in geen geval tot verhooging van de premie zal behoeven te worden overge gaan. Indien deze toestand een volgend jaar bestendigd wordt, zal een verlaging van de premie in overweging genomen kun nen worden, omdat alsdan een voldoende reserve zal kunnen zijn gevormd. Goed fi nancieel beleid brengt mede, dat die re serve niet te klein mag zijn, omdat de erva ring geleerd heeft, dat onverwachte om standigheden als epidemieën de uitgaven buitengewoon snel doen stijgen. Hij drong aan op zoo groot mogelijke versobering bij de uitvoering der sociale verzekeringswetten. Aangezien wat sociaal noodzakelijk is ook eoonomisch mogelijk moet zijn, kunnen vitale belangen slechts veilig gesteld worden door de grootst mo gelijke besparing op de uitgaven. De voorzitter deelde mede, dat de oom missie, welke het belangrijke en moeilijke vraagstuk der controle bij de uitvoering der Ziektewet in onderzoek heeft, zich in drie sub-oommissie-s heeft gesplitst, welke thans met haar arbeid gereed zijn. Hij ver wacht, dat de plenaire commissie begin Januari zal kunnen bijeenkomen om met de vaststelling van haar rapport een aan vang te maken. Ten aanzien van de werk verschaffing deelde hij mede, dat deze voor de Ziekenkassen van sommige Raden van Arbeid. een oogenblik dreigde tot een déb&cle te leiden. Hij achtte het overbren gen van de werkverschaffing naar de Ra den van Arbeid op grond, dat deze hun pre mie niet in overeenstemming met dit risico konden brengen, m strijd met de bedoeling van den wetgever. Hij hoopte, dat het ge vaar voor de toekomst bezworen zal wor den door verhooging van de premie voor de werkverschaffing tot ongeveer 8 pet.., waardoor de bedoeling van den wetgever tot haar recht zal komen, namelijk dat de premie het risico dekken moet. Dit geldt eveneens den werkgever der werkverschaf fing als voor iederen anderen werkgever. In het wetsontwerp betreffende de tech nische herziening der Ziektewet, dat, naar de voorzitter verwachtte, spoedig zal wor den ingediend, wordt deze zaak afdoende geregeld. Hij drong er op aan, dat bij de uitvoering der sociale verzekering met den nood der tijden moeten worden rekening gehouden. DË SCHILDERING IN DE ST. JOSEPH-KERK TE LEIDEN. Het is een prachtig geschenk, dat pastoor Vijverberg van zijn parochianen heeft ge kregen, bij gelegenheid van zijn priester jubileum, een echt geschenk in den geest vau dezen priester, wien de luister van 's Heeren huis ter harte gaat boven al. De St. Joseph-kerk waa inderdaad nog wat kaal, gevolg van de soberheid, waar mede deze volkskerk zich aanvankelijk moest tevreden stellen. Thans is het ach terfront rondom het hoogaltaar beschilderd door don jeugdigen, doob reeds bekenden katholieken schilder Alex Asperslagh, en na weken van gestage vordering hebben de parochianen Zondag j.l. het kunstig sohilderwerk voltooid in oogenschouw kun nen nemen. Alex Asperslagh is een modern kunste naar, een serieuze schoonheidzoeker, wiens kracht ongetwijfeld ligt in dit genre. Hij denkt zijn oomposities door, bemediteert met piëteit zijn opgave en drukt zijn ge voelens uit in een zuivere en klare symbo liek, welke ontroert. Aspèrslagh is bij uit stek een liturgische kunstenaar, want li turgie is massa-eeredienst, veronderstelt collectieve aanbidding en deze schilder maakt van zijn schilderwerk geen aller individueelste expressie, welke de massa onbegrepen voorbij gaat, maar weet de verschillende zielen te pakken en op te stuwen in één gezamenlijke aanbidding. Boven het hoogaltaar rijst grootsch en liohtend op de H. Drievuldigheid, welke verheerlijkt wordt in het Offer, dat telken dage op dit altaar wordt opgedragen. De kunstenaar heeft in zijn kleurenmengeling van gloeiend rood en liohtend goud zich de H. Drievuldigheid gedacht als de rij zende zon, licht uitstralend over de geloo- vigen en in zichzelf besloten. Drie Per sonen de Zoon zetelend aan de rechter hand des Vaders en over hen beiden de vleugelen van den H. Geest door het lijnenspel der voorstelling opgaand in zich zelf. In de tweede boog buigen zich de En gelen in aanbidding. Hoog in den top de aartsengel Michael met de weegschaal, symbool van de Strijdende Kerk, en on der diens aanvoering knielen de Serafijn met het liefdevlammend hart, de Cheru bijn met het symbool der kennis (de pau- wenveer); de Troondrager met zijn in elkander grijpende cirkels, zinnebeeld van Majesteit en Gerechtigheid; de Heersohap- pij met schepter (Gods macht over de we reld); de Kracht met doornenkroon (sym bool van Christus' Lijden); de Macht met het vlammende zwaard als beschutter dor menschheid, de Overheid met het kruis (beschermer der Vorsten) en de Engel met de banderol, waarop de woorden Sanctus, Sanctus, Sanctus. De aanbidding van deze vertegenwoordigers van de negen koren der Engelen ligt vervat in de rand w oorden Benedicite omnia opera Domini Domino, laudate et superexaltate eum in aaecula. Alle 's Heeren werken, zegent den Heer, prijst en looft Hem in eeuwigheid. De Drieëenheid, het middelpunt, treedt machtig op den voorgrond, de aanbidden de engelen zijn door hun ingetogen kleu ren en getemperde belichting meer op den achtergrond gehouden. Er is gestreefd naar rust., zonder te vervallen in het monotone en uitdrukkingslooze en in dezen opzet is de kunstenaar volkomen geslaagd. Natuurlijk is Asperslagh een moderne schilder, die zijn gevoelens en intenties tracht uit te drukken met moderne mid delen. Al baseert hij zich op de natuur, het is hem toch niet te doen om portretten te maken van het Onzienlijke. Dit houde men wel in het oog. Wij kunnen ons even wel indenken, dat iemand, die zioh minder los gevoelt van de meer naturalistische wijze van uitdrukking der vroegere schil ders, de teekening van deze figuren slechts matig apprecieeren kan. De keuze der war me kleuren is echter zoodanig, dat er wel weinigen zullen zijn, die zich aan hun stem mingsvollen invloed zullen kunnen onttrek ken. Vooral bij goed helder daglicht straalt een zachte glans van het goud en verdiept zich het rood tot een innigen gloed. Wat de techniek va-n het werk betreft, kunnen wij nog mededeelen, dat geschil derd is op kalkschuurwerk en als materiaal gebruikt is Koensche mineraal verf. De En gelenfiguren zijn 4 yt M. hoog, de koppen van den Vader en den Zoon ongeveer IX M. BIJ DE BILDERDIJK-HERDENKING. In het gisteren geplaatste artikel in de volgende alinea is door verkeerd inschui ven van eenige regels onduidelijk gewor den: „Des dichters hersteld levensgeluk deed zijn dichtader weer rijk vloeien. „De Ziekte der geleerden", het uitvoerige leerdicht, eenige treurspelen, en andere fijngevoelde verzen, ook politieke zangen ontstonden in die dagen van rust en voorspoed. Maar zijn dichtgave bereikte haar hoogtepunt in een Epos. „De ondergang der eerste Wae- reld", schitterend en verheven van opzet en ware poëzie; maar alreeds afgebro ken bij den vijfden zang, toen Koning Lo- dewijk in 1810 door zijn machtigen broe der werd afgezet, en zoowel de geldelijke omstandigheden, door het staken van 's Konings toelage, als het gebrek aan zanglust, den dichter en den menscb ge voelig knakten". Zijn Oom gedood. Voor de rechtbank te 's Hertogenbosch werd gisteren de strafzaak behandeld te gen een 22-jarige assistent op een zuivelfa briek uit Oosterhout. Verdachte had zich te verantwoorden terzake dat hij op 18 April te Wanroy op zettelijk zijn oom van het leven heeft be roofd door hem daartoe met een hard voor werp op het hoofd te slaan en vervolgens de kleeren van zijn slachtoffer in brand te steken, ten gevolge waarvan de getroffene zoodanig letsel bekwam, dat hij enkele da gen daarna overleden is. Behalve 22 getuigen vanwege den offi cier van justitie gedagvaard waren door den verdediger mr. E. van Zinninc-Berg- mann eenige getuigen k déoharge opgeroe- pen. Als getuigen-deskundigen waren aanwe zig dr. Nieuwenhuis, Den Dolder, dr. Het- trop, Den Bosch, dr. Hesselink, Arnhem, dr. Arntz, Mill. De rechtbank was samengesteld uit rar. W. Ummelo, president, mr. K. Sussen en mr. Poerink, rechter», mr. Loeff, griffier/ mr. Dubois, officier van justitie. Nadat ongeveer dertig getuigen waren gehoord nam de officier van justitie het woord, voor het houden van zijn requisitoir. Spr. achtte het ten laste gelegde bewezen, maar meende, dat een nader onderzoek naar de geestvermogens va-n verdachte ge- wenscht was. Ook wilde de officier meer weten over het ijzer, waarmede geslagen is en over den financieelen toestand van den directeur op den dag van den mis daad. Daarom vroeg mr. Dubois uitstel van de behandeling der zaak voof een nader on derzoek. De rechtbank besloot, na in raadkamer te zijn geweest, dat een onderzoek naar de geestveimogens van verdachte zal worden ingesteld en stelde dientengevolge de zaak uit tot onbepaalden tijd. Diefstal door een politie-agent De agent van politie te Haarlem, die tweemaal diefstal heeft gepleegd in het stadhuis aldaar, is door de rechtbank ver oordeeld tot een jaa^ en aoht maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De eisch Was twee jaar. Aanslag op een jachtopziener. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde een man, die in October een aanslag heeft gepleegd op een jachtopziener in de dui nen te Zantvoorte tot twee jaar gevange nisstraf met aftrek van preventieve hech tenis. Inbraak te Haarlem. De man, die eenige weken geleden een joging tot inbraak deed in een buis aan het Kenaupark te Haarlem, is door de rechtbank aldaar, conform den eisch. Ver oordeeld tot een jaargevangenisstraf. SPORT ZWEMMEN Recordpoging mej. Kastein. De bekende H. D. Z.-zwemster Jenjiy Kastein zal tijdens de onderlinge zwem wedstrijden, welke Zaterdagavond aj. in de Bad- en Zweminrichting aan den Heili- geweg te Amsterdam worden gehouden, een poging doen om het Nerlcrlandsch en Europee&oh record op de 500 meter school slag te verbeteren. DAMMEN Leiderdorp—D. E. S. I. De uitslag van den gehouden wedstrijd tussohen de Leiderdorpsche Damclub en D. E. S. I te Alphen aan den Rijn is als volgt: LeiderdorpAlphen aan den Rijn. M. C. DegenaarsJ. van Oeveren 02 N. HoogervorstJ. Oosterman 20 H. v. d. Vegt—H. Welferfc 20 W. van HeusdenH. v. Leeuwen 02 A. Spies—T. Oosterman 02 S. ZwanenburgC. van Oeveren 02 K. SpekJ. van Ofwegen 20 J. A. RamakerD. v. d. Neut 2—0 J. GoedhartA. v. d. Ent 02 A. de HollanderC. Ravensberg 20 Totaal 10—10 GYMNASTIEK Hallo, Hallo, Hier Huizen, Holland. Leden van de gymnast iek vereeniging „Joanne d'Arc"! Stemt Zaterdagavond kwart voor achten af op Huizen. Onze voorzitter en leider, de heer J. Castclcin, zal dan spreken ever ,.De Mcderno rich ting in de Vrouwengymnastiek". Wijnhandel i i Gedistilleerd E.7.CO/TER ALPHEN V.RyN -TEL.241 RAADHUIS/TRA AT2.08 LEIDEN /TEEN/TRAAT 8 TEL.1361 VOOR DE A.S. FEESTDAGEN GEBRUIKT MEN 265 f. 1.50 per ma&tboadende flcsch. Boerenjongens prima I. 1.10 per Literpot Boerenmeisjes lijn f. 1.20 per Literpot U OOK??? Ziet onze Kerst-Etalages. LEIDEN. Geslaagd: Voor het cand. examen rechtsgeleerdheid mejuffr. J. J. Portheine, Den Haag en de heeren F. W. van Ketwich Verschuur, Den Haag en H. van Steenis, Nijmegen; voor het candidaata-examen wis- en na tuurkunde letter F mejuffr. E. M. Petri, Den Haag; het doctoraal-examen rechtsgeleerdheid de heeren J. P. M. Mensing, Bentveld; H. A. Helb, Scheveningen en J. D. van den Berg, Den Haag; econ. doctoraal-examen indol. de heeren T. G. Woudstra, Oegstgoesien C. J. Grader, Leiden; arts-examen eerste gedeelte de heer S. Heringa, Arnhem. Bevorderd tot arts: de heeren L. Mendes, Den Haag en Th. v. d. Stok, Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerd heid, op proefschrift getite'd: „Nederland- sche en neder'andsch-indische scheepsna- tionaliteit". de heer F. J. W. H. Séndber- gen, geboren te Rotterdam; tot doctor in de wis en natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Bijdrage tot de op sporing van het blauwzuur bij het toxico logisch onderzoek", de heer J. A. Klaassen, geboren te Ter Neuzen. Bevorderd tot Aootheker de dames: R. C. van Beek, Den Heldor; J. M. van der Burg, Rotterdam en A. M. James, Leiden en de heeren: W. A. van Bronkhorst, Rotter dam en H. Exler, Rotterdam. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Het aantal ingeschreven studenten. Tot aan het begin der Kerstvacantie zijn voor den cursus 1931—1932 ingeschreven 2390 (2275) studenten, verdeeld over de ver schillende faculteiten als volgt: Godgeleerdheid 100 96) Rechtsgeleerdheid 443 (415) Geneeskunde 767 (712) Wie- en Natuurkunde 451 (433) Letteren en Wijsbegeerte27& (269) Rechten en Letteren354 (350) De tu&schen haakjes geplaatste aantal len hebben betrekking op de inschrijving in hetzelfde tijdvak van het studiejaar 1930—1931. PRIJSVRAAG IN DE RECHTSGELEERDHEID. De Faculteit der Rechtsgeleerdheid te Leiden is door den bekende strijder voor Amerika's toetreding bot den Volkenbond, den vroegeren Amerikaansohen gezant te Brussel, Theodore Marburg te Baltimore (Md. U.S.A.) in de gelegenheid gesteld twee prijzen van 250.elk uit te loven voor den aan de Rijksuniversiteit te Leiden in welke faculteit ook ingeschreven student, die een voor zoodanige bekroning vatbaar opstel schrijft over één der volgende on derwerpen, betrekking hebbende op de or ganisatie van den internationalen vrede: A. Heeft het Permanente Hof van Arbi trage te 's-Gravenhage naar geldend recht reden van bestaan naast het Permanente Hof van Internationale Justitie, en zoo ja, welke is die reden en zal hij in de toekomst blijven bestaan? B. Kritisch overzicht van de toepassing van den meerderheidsregel en den eenslem- migheidsregel in het Volkenbondsrecht. Het opstel moet vóór 1 October 1932 on- geteekend ingezonden worden bij den ab- actis der Faculteit (prof. mr. R. Kranen burg, Zoeterwoudscheweg 5, Leiden). Het manuscript moet een motto dragen, te herhalen op een bij het manuscript ge voegde enveloppe, die den naam en het adres van den schrijver zal inhouden. De toekenning der prijzen zal, evenals bij vorige prijsvragen geschiedde, plaats hebben door een commissie van drie stu denten, daartoe in overleg met de Faculteit aan te wijzen. Hedenmiddag om 12 uur is op den Zuid singel de 6-jarige J. de la Rie die hard uit school kwam loopen, tegen een juist pas- seererde auto opgeloopen. Vermoedelijk heeft hij een beenbreuk gekregen. Het ventje is ter onderzoek naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. Gemeenteliike Aankondigingen Burgemeester en Wethouders van Lei den doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 2en November 1931 is vastgesteld de vol gende verordening: VERORDENING, houdende wijziging van de verordening van 12 October 1905 (Gemeenteblad No. 25), op het Bouwen en Sloopen, laatstelijk gewijzigd bij de ver ordening van 10 November 1924 (Gemeenteblad No. 31). ARTIKEL L Artikel 78 der bovengenoemde verorde ning wordt gelezen als volgt: „Van een besluit van Burgemeester en Wethouders, waarbij: a. een ingevolge artikel 6 lid 1 der wo ningwet of artikel 50 of artikel 68 dezer verordening vereischte vergunning wordt geweigerd of voorwaardelijk verleend, b. de beslissing op een verzoek om ver gunning overeenkomstig het bepaalde in artikel 6 lid 4 der Woningwet wordt aan gehouden, c. krachtens deze verordening nadere eischen of voorschriften worden vastge steld, d. naar aanleiding van ©en ingevolge ar tikel 73 dezer verordening vereischte ken nisgeving een beschikking of voorschriften worden gegeven, kan degene, te wiens aanzien dit besluit is genomen, binnen 30 da.gen, nadat het te zijner kennis is gebracht, bij den Gemeen teraad in beroep komen. Gelijke voorziening is toegelaten, indien Burgemeester en Wethouders op esn ver zoek om vergunning, als bedoeld in het vorige lid onder a, niet binnen den in ar tikel 77 lid 6 en 7 aangegeven termijn een besluit hebben genomen". ARTIKEL IL Artikel 79 der bovengenoemde verorde ning wordt gelezen als volgt: Het beroep wordt schriftelijk bij den Gemeenteraad ingebracht. Binnen 30 dagen, nadat het bij den Gemeenteraad is ingekomen, wordt door dezen een beslissing genomen. De Gemeenteraad kan zijn beslissing echter voor den tijd van 30 dagen verda gen. Van het besluit van den Gemeenteraad wordt door Burgemeester en Wethouders onverwijld kennis gegeven aan derigene, d'ie het beroep heeft ingesteld. Wijkt het besluit van den Gemeenteraad af van dat van Burgemeester en Wethou ders, dan geldt de in het vorige lid bedoel de kennisgeving al» een door Burgemeester en Wethouders verleende vergunning of gegeven beschikking". Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, in zijn openbare vergadering va-n den 2en November 1931. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening aan de Gede puteerde Staten van Zuid-Holland vol gens hun bericht van den 30 November 10 December 1931, B. No. 4152, (2e Afd. G.S. No. 188/1), in afschrift medegedeeld. En is hiervan aïkondiging geschied, waar het behoort den 16en December 1931. Zijnde deze verordening door de Gede puteerde Staten va«n Zuid-Holland, bij be sluit van den 30en November 1931, No. 188/1, goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 16en December 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei- Jen brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aana. The Texas Company en rechtverkrijgen den tot het uitbreiden van de ondergond- sche bewaarplaats voor benzine op het perceel van Oldenbarneveltstraat, kad. 1187; b. de N.V. P. de Gruyter en Zoon en echtverkrijgenden tot het oprichten van aen ondergrondscbe bewaarplaats voor benzine met aftapinrichting in het perceel Haarlemmerstraat, kad. 3887. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Lei- Jen brengen ter algemeene kennis, dat A. van Rijn, te Leiden, een verzoek heeft in gediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor ger bruik tor plaatse van verkoop, in het per ceel Janvossen&teeg No. 4, alhier. A. VAN' DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 December 1931. Vrijdag. K. J. M. V. St. Peter Kanis, Bil jartcompetitie, Eigen Huis, half negen. Vrijdag, Leidsche Maatschappij van Wel dadigheid ter voorkoming van ver val tot Armoe.Ie, „In den Vergal den Turk", 4.-15 uur. Woensdag. R.-K. Metaalbowerkersbond, afd. Leiden, Bondsgebouw, 8 uur. Maandag, R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, St. Franciscus van Assisië, „Den Burcht", 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 iot en met Zondag 20 Dec. a.s., waarge nomen door apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2