RECHTZAKEN KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING Agenda DONDERDAG 17 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 TWEEDE KAMER. Onderwijs. Landbouw. In de avondvergadering van Dinsdag Is Onderwijs behandeld. De minister van O n d e r w ij b, Kunsten on Wetenschap pen, de heer Terpstra, de ver schillende sprekers beantwoordende wijst er op, dat het niet te verwonderen is, dat deze begrooting zeer sterk staat in het teeken der bezuiniging. Daaraan was niet te ontkomen. Dit neemt niet weg, dat de vitale belangen van het onderwijs zooveel mogelijk dienden te worden ontzieu. De S-jarige leerplicht was van spr. niet te verwachten met het oog op de groote kosten voor Rijk( gemeenten en ouders. Er zouden 50.000 leerlingen bijkomen. Ten aanzien van de Cursuswet zegt spr. dat het hem verheugt, dat er zooveel aan drang is gekomen om de tot standkoming van die wet zooveel mogelijk te bevorde ren, De Memorie van Antwoord over dat wetsontwerp zal worden ingezonden zoo dra de toestand dit zal toelaten. Een wetsontwerp op het bewaarschool- onderwijs is met het oog op do kosten, welke geraamd worden op 4 millioen, thans van spr. niet te wachten. Een staatsdiplo- ma voor bewaarschoolonderwijzeressen heeft bezwarende tegenwoordige rege ling voldoet. Öp de leerlingenschaal gaat spr. thans niet in. Enkele leden drongen aan op nog krachtiger bezuiniging en wilden meer overlaten aan het particulier initiatief. Spr zou het zeer toejuichen als dit mo gelijk was, maar met het uitsnreken van dezen wonsch is men er niet. Er is zoo'n bezwaar gemaakt tegen de leerlinsen- schaalwelnu, laat hier het particulier initiatief nu eens aanvullend het aantal onderwijzers, dat weer noodig zou zijn als de klassen zooveel kleiner waren. De zaak van de kloosterlingen wil spr. ruimer bezien en uitstrekken tot allen, die in communauteit leven. Te doen aanzien wenscht spr. bet rapport te wachten. Wat met een Stopwetje wordt bedoeld, begrijpt spr. niet. Een totaal verbod van scholenbouw is in ons onderwijs niet voor gekomen. Absoluut stop zetten gaat ook niet, gezien het feit der uitbreiding van het'aantal leerplichtige kinderen en van de steden. De heer Visschers heeft besproken het aantal studenten aan de hoogescholen. Een kleine rem kan misschien worden bereikt door een andere toepassing van het beur zenstelsel, n.l. door hoogere bedragen be schikbaar te stellen per student, opdat men alleen de knapsten kan aanwijzen. Een ander middel is de overgang van het derde naar het vierde jaar op het gymna sium zwaarder te maken, terwijl een der de middel is een waarschuwing aan de fa culteiten. Een krachtige rem is ook, dat de medische studenten zoolang moeten wach ten eer zij co-assistent kunnen worden. Met de wijziging van het voorbereidend hooger en middelbaar onderwij moet voort gegaan worden. Ten slotte verdedigt de Minister zijn spellingscirculaire, welke beoogmeer een heid in de schrijfwijze te verkrijgen. De circulaire heeft o.i. gunstig gewerkt. De algemeene beraadslagingen worden gesloten. 's Nachts om twee uur was de laatste spreker over „Hooger Onderwijs" aan het woord geweest en gistermiddag te half vijf kwam minister Terpstra weer aan de beurt om te antwoorden. Cijfers en examens zijn z.i. een gevaarlijk middel om het groote aantal studenten te beperken, een inorecle controle achtte hij nogal moei lijk en ingrijpend. Met den heer v. d. Heide was hij het eens dat bijzondere aan dacht moet worden besteeds aan de voor opleiding op H. B. S. en gymnasium. In zake het tekort aan patiënten te Leiden zal een commissie uit hoogleeraren en zie kenhuisdirecteuren uitsluitsel moeten ge ven. Van dezen minister is een voorstel tot herstel van de oude theologische facul teit niet te verwachten. Uitvoerig ging de heer Terpstra in op de opmerkingen over het karakter der universiteit. Hij toonde zich een tegenstander van het z.g. Americanisme. De universiteit moet geen vakopleiding zijn, doch een wetenschap pelijk instituut dat de wetenschappelijke opleiding, noodig voor bepaalde beroepen en posities, geeft. Voordien was minister Buys in de Ka mer geweest ter verdediging van een sup- pletoire bcgrooting van Binnenl. Zaken en Landbouw, waaraan vooral inhoud wordt gegeven door een post van 24 millioen voor steun aan den veenkolonialen land bouw (aardappelteelt) in den vorm van een toeslag van 30 cent per H.L. van 70 pet. van den oogst, een post van 50.000 voor rentelooze voorschotten ten behoe ve van de bloembollenteelt te Breezand en een post van 700.000 voor rentelooze voorschotten ten behoeve van den groven tuinbouw in West-Friesland. Spreekt vanzelf, dat de minister veel dankbaarheid ontmoette, ook al was er nog wel onvoldaanheid. Aan de orde was ook geweest het ver zoek van den heer Boon om verlof tot het richten van vragen aan den Minister van Waterstaat over de voorgeschiedenis der totstandkoming van het Zendtijdbesluit van 15 Mei 1930, en tevens over het vraag stuk van den zenderbouw. De heer Boon (V. B.) had aanvanke lijk gehoopt dat deze interpellatie nog vóór het Kerstreces zou kunnen worden gehou den. Intusschen is voor het tweede deel van zijn interpellatie-aanvraag de aanlei ding vervallen na een door den Minister gedane mededeeling. Spr. legde zich er thans bij neer, dat de interpellatie tot n a het Kerstreces wordt uitgesteld. Het interpellatieverzoek werd toege staan: de interpellatie zal worden gehou den op een nader te bepalen dag. EEN NIEUWE SLAG VOOR DE TEXTIELINDUSTRIE Door Japansche concurrentie. Men meldt ons van bevoegde zijde uit Twente Een nieuwe slag treft de Nederlandschc exportindustrie. Op 14 dezer heeft Japan de goudbasis van zijn ruilmiddel, de yeu, losgelaten. Dat beteekent naar buiten, dat de Japansche loonen en productiekosten tegenover de landen, die den goudstan daard hoog hielden, in belangrijke mate zullen dalen. Japan zal daardoor zijn ma nufacturen en andeer uitvoerartikelen nog goedkooper aanbieden dan net reeds deed. De gevolgen hiervan voor de groote export textielindustrie kunnen niet anders dan noodlottig zijn. Keeds eenige jaren lang is de concurrentie van Japansche zijde in Nederlandsch-Indië van dien aard. dat Twente zich daartegen slechts door be langrijke verliezen, die niet voor onbepaal- den tijd kunnen voortduren, kan handha ven. Door de daling van de yen dreigen de vooruitziohten hopeloos te worden, wat tot gevolg zou hebben het voor een be langrijk deel stilleggen van de groote be trokken export-bedrijven. Daaronder val len de firma van Heek en Co. en G. J. van Heek en Zonen to Enschedé, H ten Cate Ilzn en Co. te Almelo, de Koninld. Stoom weverijen te Nijverdal en do firma H. P. Gelderman en Zonen te Oldenzaal. In dezen tijd geraken handel en bedrij ven, staten en samenleving in zoodanige onoverzienbare moeilijkheden, dat men de toekomst niet dan met de grootste zorg kan tegemoetgaan, Men zal goed doen zioh daarvan in alle kringen rekenschap te geven. - CENTRALE RAAD R. K. VOLKSBOND. In het Cornelius Broere-huis te Amster dam is de najaarsvergadering gehouden van den Centralen Raad van den R. K Volksbond. Vertegenwoordigd waren 87 af~eelingen door 105 afgevaardigden. De nieuwe bondsvoorzitter, de heer J. v. d. Akker sprak een openingswoord. Openingswoord voorzitter v. d. Akker. In den aanvang van zijn betoog wees spreker op de drukkende omstandigheden waaronder deze vergadering door den we reldcrisis bijeenkomt. Spreker schilderde in scherpe lijnen de bestaande orde, d»e geheel is ingesteld op het najagen van per soonlijk voordeel en wees er op hoe de Ka tholieke Kerk telkens weer deze orde aan klaagt en veroordeelt, na Rerura Novarum, weer in „Quadragesiuio Anno". De geestdrift, aldus spreker, waarmede de vele duizendtallen te Utrecht op 6 Sep tember demonstratief hulde brachten aan Paus Leo, zal dan ook ongetwijfeld nog zijn verhoogd geweest met den gerechten dank aan Pius XI, wiens zendbrief ons een aan sporing was om langs den beproefden weg te blijven voortgaan. Te blijven voortgaan d.w.z. onze eisch^n onverzwakt blijven stellen. Het klinkt bijna vermetel om dit te doen in een tijd van inzinking in het economisch leven zooals wij die nu kennen. Van alle kanten wordt beweerd, dat de menschheid leeft op een te groote voet. Dat de levenseisohen van thans niet gehand haafd kunnen worden. Dat wij terug moe ten naar een lager niveau. Van onze leiders wordt, met stijgen le aandrang verwacht, dat zij de arbeiders toch zullen voorhouden, dat wij terug m >e- ten van het hoogere plan waarop wij met zoo ontzaglijk veel moeite zijn gekomen, naar een toestand met minder welvaart. En de Twentsche Textiel werkgevers niet te vreden met een aanvaarde verlaging der loonen met 5 procent vonden in een geschil, ontstaan om andere redenen dan een toe gepaste loonsverlaging, aanleiding om hij wijze van strafmaatregel nogmaals 5 pro cent van de loonen in te houden. Waar uit deze daad wee-r opnieuw blijkt het ontbreken van ook maar eenige zeker heid van behoorlijke rechtspositie, waar dus de arbeiders practisch rechteloos zijn en een werkgever willekeurig een aanslag op hun bestaan kan plegen, waar de arbei ders als eenige waarborg voor hun rechten hebben de macht van hun aantal en de om standigheden, moeten zij dan, nu de om standigheden hun niet gunstig zijn afzien van het eisohen om meer recht 1 Zeker als men het bekrompen standpunt zou innemen dat de arbeidersbeweging al leen streeft naar wat meer loon of betere arbeidsvoorwaarden, dan zou thans de tijd zijn aangebroken om het hoofd in den schoot te leggen. Doch het streven is naar eon hooger doel gericht. De arbeider ei sekt door middel van zijn bewegipg zijn hem onthouden maat schappelijke rechten op. Hij eischt, niet op materieele doch meer nog op idoëele gron den een gewaarborgde rechtspositie waar op hij als deelhebber aan de productie, en waarachtig niet met het geringste aan deel, aanspraak kan maken. Hij eischt dat zijn arbeid, die slechts voor een gering deel als een economisch goed kan wor den beschouwd, een hoogere waardeering vinde dan de doode of onredelijke goede ren. Wij mogen niet klagen. De groei van onze katholieke arbeidersbeweging zet zioh, on danks de moeilijkheden, regelmatig voort. De actie der vakbonden is er thans zoo goed als geheel op ingesteld moeten wor den, aanslagen op de loonen af te slaan, of de kracht daarvan te breken. Wij kunnen thans door middel der Volks bonden zeer veel goed werk verrichten. Hier zullen wij bij de gemeente moeten aandringen op een fatsoenlijke steunrege ling voor de werkloozen, elders het initia tief nemen tot het in het leven roepen van een crisis-comité tot bijzondere steun aan de langdurig werkloozen. In overleg met de vakbonden en daardoor met zooveel moge lijk kracht, is op verschillende plaatsen reeds veel bereikt kunnen worden bij het verzachten der onverdiende ellende. Voor wat 't bijzondere werk van onzen Bond betreft mogen wij spreken van een verblijdende activiteit. Er ligt nog een zeer breed werkterrein voor ons. In een hoogst enkele afdeeling zijn wij op moeilijkheden gestuit. Met an deren is het contact nog niet zoodanig als wij het gaarne wensohen. Nog veel alge meen werk is te verrichten. Het ledenaan tal kan nog zeer veel worden vergroot. Doch wij weten ons gesteund door een groote mate van bereidwilligheid bij zeer velen. Niet het minste bij de afdeelingebe- sturen en deszelfs geestelijke adviseur en de besturen der vakbonden. Van deze al len mochten wij zeer veel medewerking ondervinden. Ons streven is om in volledige harmonie met de samenstellende dcelen van onze kath. arbeidersbeweging op het werkter rein van onzen bond een zoo groot moge lijke activiteit te ontwikkelen. De voorzitter herinnerde daarna aan den 80sten verjaardag van Jan Smit en mocht thajis B. Lammers hai Lelijk gel uk wensohen, die morgen (Dinsdag) 75 jaar is. Lammers is zoodanig met de beweging gegroeid, dat dit niet zonder meer mag voorbijgaan en hem werd dan ook een kistje prima sigaren aangeboden, terwijl hem nog vele geluk kige jaren werden toegewenscht. De begrooting. Bij de behandeling van de begrooting werd door twee afgevaardigden gebruik gemaakt van de gelegenheid algemeene be schouwingen te houden.. Ook bij de afzonderlijke posten werden nog vragen omtrent het ledental gesteld; penningmeester Stemmetz verklaarde na der hoe voortaan het systeem van afreke ning zai werken. De begrooting werd als voorgesteld vastgesteld aan ontvangsten en uitgaven op 37.540, rekening houdende met een ledeu- tal van 29750. Naar aanleiding van een voorstel Aarlan- derveen gaf de voorzitter te kennen, dat, indien de afdee'irgen komen met een be hoorlijk onderwerp voor een gewestelijke vergadering, zulk een bijeenkomst stellig zal worden belegd. In verband met een voorstel-Schevenin- gen bleef vastgesteld de tot nu gevolg-'e regel, dat het centraal bestuur elk geval afzonderlijk onder de oogen zal zien, wan neer gesalarieerde bestuurders geroepen worden tot functies, welke geen verband houden met hun arbeid voor den Nederl. R. K. Volksbond. Rotterdam wees in verband met deze zaak op het voorstel, dat vanwege het cen traal bestuur bij het Verbond is ingediend betreffende de kwpstie Verbondsbestuur- der-Ka-merliddeze afgevaardigde wensch- te de diocesane aangelegenheid te ver schuiven tot na de behandeling in de Ver bondsvergadering. De voorzitter wees er op, dat bedoeld voorstel er een is van het dagelijksoh be stuur, dat slechts de kwestie aan de orde stelde zonder zich nog uit te spreken. Naar aanleiding van een ander voorstel- Scheveningen hield de bondsvoorzitter een speech ter propageering van het dagblad de „Volkskrant". Diocesaan Centraal Ziekenfonds. Na de pauze werd de vergadering her opend met het zingen va.n het Strijdlied. Aangevangen werd met de behandeling van de concept-statuten en het huishoude lijk reglement van het Diocesaan Centraal Ziekenfonds als instelling van den Nederl. R. K. Volksbond-. Uit de vergadering werden nog verschil lende opmerkingen op de artikelen ge maakt-, waarmee straks de wetgevende ver gadering van het fonds rekening zal kun nen houden. Voor het overige vereenigde de vergadering zich met de zienswijze van het centraal bestuur. Het centraal bestuur is voornemens straks tc bevorderen dat de nieuwe dioce sane instelling zal gaan deel uitmaken van de federatie van diocesane ziekenfondsen. Vriend Smit wenschte na zijn algemeen dankwoord uitgesproken door middel van de radio,, nog eens dank te zeggen voor de hulde hem gebracht bij gelegenheid van zijn tachtigsten verjaardag, toen gelak- wenschen kwamen uit de beweging van geheel het land, ook van het hooge kerke lijk gezag en de regeering. Bijzonder dankte spreker voor de hulde door den bond en de afdeeling Amsterdam hem gebrac-ht. Hierna sprak de bondsadriseur rector Bots de door hem tijdens de studiedagen in Bergen gehouden rede uit: „Het zie-le- leven van den arbeider", van welke rede wij toenmaals uitvoerig verslag gaven. Na rondvraag volgde sluiting. DE RIJKSMIDDELEN. De opbrengst der Rijksmiddelen over November j.l. bedroeg 42.273.523 tegen 40.626.902 over November van het vorigo jaa.r De inkomsten ten bate van het „Leening- fonds 1914" bedragen over November j.l. 5.572.031.09 tegen ƒ6.675.019 in 1930. De inkomsten ten bate van het „Wegen fonds" bedragen over November j.l. 654.745.57 tegen 496.716 in N-ovember 1930. NATIONAAL CRISIS-COMITé De leerlingen der Middelbare Techni sche School ie Haarlem zullen elke week van hun zakgeld bijdragen in het Crisis fonds. De eerste weck is reeds voor meer dan 40 bijgedragen en getracht zal wor den dit bedrag e'ke week bijeen te bren gen. De leeraren dragen maandelijks bij en het overige personeel heeft ook voor een behoorlijk bedrag ingeteekend. HOOGE RAAD VAN ARBEID. Tot leden van den Hoogen Raad van Arbeid zijn benoemd ir. A. de Kaoiter te Rotterdam en P. Moltmaker te Utrecht en tot plaatsvervangende leden A. Kievit te Rotterdam, ir. W. H. van Leeuwen te Delft en dr. J. Smit Azn. te Den Haag. DE TOLLEN. De Maartensdijksche tollen- v kwestie. Het voorloopig comité ter bestrijding van de Maartensdijksche tollen heeft gis teravond te Hilversum een vergadering ge houden. Aan het eind werd besloten, het volgende telegram aan den minister van waterstaat te zenden: Ruim -700 automobiliste>n, bijeen in het Casino te Hilversum, brengen met ver- schuldigden eerbied onder uwe aandacht, dat zij tolheffing te Maartensdijk onbillijk achten op grond vaai de gedane belofte bij de invoering van de wegenbelasting. Do vergadering verzoekt Uwe Excellentie stap pen te doen, welke leiden tot opheffing van deze onbillijke tolbelastimg. De vergauering bracht 650 bijeen voor de werkzaamheden van het comité. De heer van der Hoek deelde mee, dat hij Zaterdagmiddag om half twee van de Kei te Hilversum zal wegrijden naar den tol te Maartensdijk, leder die hem volgen wil kan dat doen. Men krijgt dus vermoe delijk weer een bol-kwestie. Kameriksche tollen opgeheven. De gemeenteraad heeft besloten, behou dens medewerking van Rijk en provincie, tot opheffing van de beide tollen op den Kamerikscheweg in de verbinding Woer den—Amsterdam, met ingiang van 1 Ja nuari a.s. Prijsvraag Delft's bruggenschoon. Op een prijsvraag nopens Delft's brug genschoon zijn bijna 5C0 inzendingen inge komen, waaronder uit Den Haag, Leiden, Rotterdam, Schiedam, Utrecht en het ge- heele Westland. De eerste prijs werd toegekend aan mevr. dr. J. S. Wisse; de tweede prijs aan den heer M. H. Nolet en de derde prijs aan den heer W. van der Wees. HAAGSCHE RECHTBANK. De 36-jarige varensgezel A. v. d. H., thans gedetineerd, heelt terecht gestaan, wegens poging tot diefstal gepleegd te Leiden op 1 October j.l. bij de firma Caron aldaar. De Rechtbank veroordeelde verdachte tot twee jaar en drie maanden gevangenistraf. De eisch was twee jaar. De 21-jarige varensgezel N. D. H., uit Amsterdam, eveneens gedetineerd, die een familie te K a t w ij k, welke hem eenige maanden als logé in huis nam, bij herhaling heeft bestolen tot een gezamenlijk bedrag van 13000, werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. SECRETARIAAT H. FAMILIE VOOR NEDERLAND. Thans is officieel opgericht het secreta riaat der H. Familie voor Nederland. Ofschoon de H. Familie reeds een mach tige organisatie in Nederland beteeke.ide, nam haar verbreiding de laatste ja/ren groote afmetingen aan. En zoo zegenrijk blijkt haar werking, dat Z. Em. Kardinaal Van Ro6<sum, die zelf eens directeur was der H. Familie en haar ontwikkeling nog altijd met de meeste oplettendheid gade slaat, -onlangs verklaarde: „Zij is meer dan ooit in onze dagen e9n allermachtigste, noodzakelijke vereeniging, die, zoo ze niet bestond, onmiddellijk in het leven zou moe ten worden geroepen". In 1930 werden zooveel nieuwe afdeelin- gen in Nederland opgericht, dat de hoofd zetel te. Luik aan de redactie van het Zon dagsblad der H. Familie deze lofprijzing schreef: „Dans votre pays on a tra var! Ié et on travaille admirablement". Onnoodig te zeggen, dat de behoefte aan een secretariaat steeds dringender werd gevoeld en spoedig oprichting eischte. Tot directeur van het secretariaat is be noemd pater N. Gozers C.s.s.R. Het secretariaat is gevestigd in het Re demptoristenklooster te 's Bosch. Nadere gegevens verschijnen in het Zon dagsblad der H. Familie, het officiéél or gaan der Aartsbroederschap. HILLEG0M. Bloembollencultuur. De Afd. Hille- gom der Alg. Ver. voor BI. hield gisteren avond in Hotel Sistermans een ledenverga dering. De opkomst was schitterend; in geen jaren was de belangstelling zoo groot. De voorzitter, de heer W. Jonkheer, sprak het openingswoord. Ingekomen was het verzoek der Afd. Noordwijk, om een medaille te erlangen voor de in 1932 door die afdeeling te houden tentoonstelling. Besloten wordt, een gouden medail'e te schenken. Op een desbetreffend verzoek der Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde werd afwijzend beschikt. Tot afgevaardigde naar de 167ste Alg. vergadering werden benoemd de heeren C. Ph. Freriks en K. Velthuis. Secundi de hee ren A. van Zanten en Van Zijverden. Hierna komt de beschrijvingsbrief aan de orde. Bij de eandidaatstelling voor 2 leden van hot Hoofdbestuur verwondert het de heer Oinsdag. Donderdag, Zaterdag. Vinccnlïuv Bibliotheek, geopend 's avonde van 7.30—8.30 uur. Donderdag. Vereeniging tot bevord. der belangen van Slechthoorenden. Kerstbijeenkomst. Oud-Hortus- zicht. 8.15 uur. Vrijdag. K. J. M. V. St. Peter Kanis, Bil jartcompetitie, Eigen Huis, half negen. Vrijdag, Leidsche Maatschappij van Wel dadigheid ter voorkoming van ver val tot Armoe.le, „In den Vergul den Turk", 4.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Dec. a.s., waarge nomen door apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. Velthuis, dat niet eerder werd vergaderd. De heer W. A. Philippo, een der candidaten, is werkgever in een der grootste bedrijven van de streek; spr. bepleit hem hier met algemeene stemmen te candideeren. Na vrij lange discussies wordt besloten, in de vaca ture B. Varekamp den heer II. A. van Door- no te steunen, in de vacature J. A. van der Voort de heer W. A. Philippo. Bij punt 9 merkt de voorzilter op, dat de wijzigingen zijn bestudeerd door een al es- zins bekwame commissie, toch zijn er nog wel enkele moeilijkheden, b.v. de laatste alinea van het nieuwe art. 15. Ook over art. 23 wordt eenigszins uitvoering van gedach te gewisseld. Bij punt 10 van de agenda wordt den af gevaardigden na bespreking opgedragen, te^en de motie Lisse te stemmen. Hiena was de beschrijvingsbrief afge werkt wat veel tijd kostte, zoodat het ove rige deel der eigen aenda vlug moest woren afgewerkt. Tot bestuurslid werd in de vacature C. Carselier, die niet herkies baar was, gekozen de heer C. Ludwig. Tot 'eden der Commissie van Toezicht op den Rijkstuinbouwwintercursus werden ge kozen de heeren J. R. N. J. Bijl van Buy- verbode, C. Ph. Freriks en D. E. Nieuwen- huis. De Voorzitter sprak een extra woord van dank tegenover den heer C. Geitenbeek, die vanaf de oprichting der cursussen lid der commissie is geweest. Voor den door hem betoonden ijver is het vak hem greoten dank verschuldigd. Daar de heer Gieten- beek niet aanwezig is, zal de secretaris hem een dankbetuiging doen toekomen. De voorzitter richt ook een woord tot den heer W. A. van der Wal, die op zulk een verdienstelijke wijze het onderwijs geeft en hoopt, dat deze dit nog vele jaren moge doen. Hierna s'uiting te ruim 11 uur. Ziekenverpleging. Voor het dinloma. Ziekenverpleging zijn ges'aagd de eerw. zus ters Mane Raphaë' en Marie Godfrida der Congregatie van O.L.V. van Amersfoort. Zij ontvingen hare opleiding aan de Maria- stiohting te Haarlem. TER-AAR. Een gelukkige. Bij de j.l. gehouden verloting door de Kipoen- en Konijnenten toonstelling te Aarlanderveen, viel dPn eer sten prijs, een toom kippen, op een lot, dat in bezit was van den heer Cees Hoo- gervorst Lzn. Vorkooping. Woensdag werd alhier het houtgewas verkocht van de R. K. kerk, gelegen aan het Keukpad. In toLaaJ bracht het op 67.De koopers waren Jac. van Kessel en L. Hoogervorst. ZO ETER MEERTF.GWA ART. IJsclub. In hotel „De Gouden Leeuw" hield de IJsvereeniging ZoetermeerZeg- waart hare jaarvergadering. Zooals ge woonlijk was die vergadering flink be zocht. De opkomst bedroeg 48 leden. De voorzitter, de heer J. L. Moerkercken van der Meulen, opende met eenige welge kozen woorden de vergadering, waarbij hij zijn voldoening uitsprak, dat zooveen aan den ooroep van het bestuui gevolg hadden gegeven. Daarna werden door den secretaris, den heer H. Balvert, de notulen der vorige ver gadering gelezen en onveranderd vastge steld. Dezelfde heer, die tevens de functie van penningmeester bekleedt, <leed rekening ^n verantwoording over het gehouden be heer. De inkomsten bedroegen f 267.07; de uitgaven 99 90, alzoo een batig saldo van f 107.17. Dit is beleed op de Spaar- en Voorschotbank te Zegwaart, Een commissie, bet? and e uit de heeren A. L. Ooms, J. Groenheyde en E. Alcker- nan,( onderzocht de boeken en beschei den. Bij monde van eerstgenoemde bleek, dat ales in orde was en word den perrrng- mc.ester voor zijn beheer gedechargeerd. Door den secretaris werd een uitge breid j^arverslasr uitgebracht hoewel geen ijsperiode te melden was. In den breede werd uitgewïjd over de plannen die in het werk zijn gesteld om een ijsbaan te krijgen en het allerbedroevendst resultaat op die pogingen. Verder werd melding van een onderhoud met den heer Geers, omtrent de exploitatie van een ijsbaan. Dio besprekingen leverden geen resultaat op. De voorzitter bracht een woord van dank aan den secretaris. Do voorz. deelde nog mede, dat het ledental stationair was gebleven, 100. Door overlijden ontvielen de vereeniging eenige leden, waaronder de «ere-voorzitter, de edelachtb. heer F. S. G. Bos. De aftredende bestuursleden, de heeren P. J. Houtman, L. Vollebregt en H. B. Groenheijde, werden met groote meerder heid van stemmen herkozen. In de vaca ture-A. van Staalduinen werd na 6 stem mingen gekozen tot besturslid de heer E. Ooms. Na een geanimeerde rondvraag en de traditioneele verloting werd de vergade ring door den voorzitter gesloten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2