RECHTZAKEN KERKNIEUWS NED OOST iNniF VRAGENBUS DONDERDAG 17 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN WOERDEN N00R0WIJKERH0UT. Werkloosheid. Bij den correspondent der Arbeidsbemiddeling alhier staan als werkloos ingeschreven: 155 landarbeiders, 1 timmerman, 3 metselaars, 2 schi.ders, 1 behanger, 1 monteur, 2 opperleden. Onderscheiding. Bij beschikking van den Minister van Defensie is aan den heer J. Pijnenburg, gemeente-secretaris alhier, toegekend het Eerekruis voor langdurigen Nederlandsehen dienst als Preserve le Lui tenant. NOORDWIJK. Door Eendracht Verbonden. Gisteren avond vergaderde in café Elora bovenge noemde vereeniging. De groote zaal was tot iu de uiterste hoekjes gevuld. De voorzit ter, de heer P. BuigroJt, opende deze bij eenkomst en sprak zijn vreugde uit over de groote opkomst, waarna de notulen on gewijzigd werden vastgesteld. Bij monde van den heer W. Brederode werd namens de controle-commissie verslag uitgebraeut over het afgeloopen boekjaar van de Zie kenkas; do boeken en bescheiden waren in correcte orde bovondon, doch de finan- cieele uitslag van dit boekjaar waren min der gunstig, daar door de vele uitkeerin- gen een naueelig saldo geboekt moest wor den van 515.19. Den penningmeester en controle-commis sie wordt dank gebracht voor hun vele be moeiingen in het belang der ziekenkas verricht. De besprekingen over een kortere pe riode van uitkeering en het stellen van wachtdagen, kon de goedkeuring van de vergauering niet verkrijgen. Voorhands zal de bestaande regeling nog van toepassing blijven. Medegedeeld werd, dat weder ooo- stemming waa verkregen tot het laten cir- culeeren van ïnteekenlijsten in de gemeen te tot steun van de Ziekenkas. De bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van do heeren J. VV. Augustinus, H. Groenenwoud, J. v. d. Berg en H. Groe nendijk had tot uitslag dat allen met al- gemeene stemmen werden herkozen. Na breedvoerige besprekingen werd be sloten dit jaar voor de kinderen van don leden weder een Kerstboomfeest te organi- seeren. Met klem vroeg het bestuur de medewerkiug van alle leden. Voor dat doel zal bij de leden nog worden aangeklopt voor een kleine bijdrage. Ook zullen weder twee feestavonden worden gegeven voor de leden en hun huisgenooten op 4 en 5 Januari a.s., terwijl op 6 Januari eenzelfde avond wordt gegeven togen entree. Voor deze avonden stelde de Tooneelclub zich weder beschikbaar. Na een zeer vruchtbare rondvraag wer den een aantal landbouwgereedschappen onder de leden verloot en trokken meer deren, voorzien van 'n mooien prijs, voldaan huiswaarts. Na afloop dankte de voorzitter voor de aangenaam gevoerde besprekingen en sloot onder dank voor opkomst deze vergadering. S ASSENHEI M. Arbeidsbeurs. nl de afgeloopen week zijn bij den correspondent der arbeidsbeurs ingeschreven 166 werkzoekenden. Hiervan zijn 87 bloemmi6tknechts, 6 landarbeiders, 39 losse arbeiders, 10 metselaars, 1 schilder, 2 schippers, 3 opperlieden, 18 timmerlieden. Gevonden voorwerpen. Een belasting- merk in etui, een zwart kinderschoentje, een handfietspomp. Verloren voorwerpen. Een dop van een auto, een autocrick, een zilveren rozen krans in dop, een blauwe portemonnaie inh. belastingmerk. Ingekomen: Mw. M. L. A. Ouds- hoorn-8tans, W. Warnaarl. 8, van Oegst- geset; Y. A. Jorna, Hoofdstr. 362. van Lisse. V er trokken: Mej. G. Krikke, van Hoofdstr. 176 naar Meppel; J. Christiaan- se van Hoofdstr. 158 naar Voorschoten; P. de Ridder, van Zuilhofstr. 16 naar Eindho ven; Mej. Q. E. v. Hameren, van Hoekstr. 8 naar Alkemade; A. v. Leeuwenburgh en echtg., van H. Badersti. 32 naar Alkemade. Ondertrouwd: C. J. Wolvers en N. J. Hoogervorst. Getrouwd: C. Verbeek en H. Baren- drecht. Overleden: A. Overvliet, m., 63 jaar. VOORSCHOTEN. Gevonden. Een portemannaie met in houd; een handschoen; een spaarbankboek je. Verloren. Een auto-buitenband met velg; twee zilveren halskettinkjes. Geboren: Catharina Maria en Geer- truida Maria, ds. van A. van der Werf en C. P. van der Peet. Petrus Henricus Jo hannes, z. v.W. van Gent en E. G. Zon- neve.d. Dirk, z. v. D. Bodenburg en J. Brandsen. Johanna Maria Jacob, d. v. 8. P. Roessen en A. Ammerlaan. Jozef Maria Andreas, z. v. A. A. Hilgersom en M. J. van den Berg. Alida Johanna Geetrui- da Albertina, d. v. P. A. Warmerdam en J. A. Waayer. Ondertrouwd: P. C. de Zwart, 25 j. en W. M. Bergman, 24 j. Getrouwd: A. G. van Gaaien en A. Brugge. W. Anker en J. M Schippers. A C. Branckman en N. de Gooot. D. van Egmond en C. Rutgers. Overleden: W. H. Hoogenstraten. 52 j. J. J. Beekman, geb. Wijnbeek, 57 j. Ingekomen: J. Christiaanse, Pape laan 4 van Sassenheim. Vertrokken: W. M. Verbij, naar 's-Gravenhage; C. J. Zoetemelk en gezin naar Wassenaar; A. Brugge naa Leiden; A. G. van Gaaien naar Leiden; C. Rutges naar 'jnsburg; N. de Groot naar Voorburg. L. Christiaanse, naar Leiden. Maandagavond te 7 uur vergaderde de gemeenteraad wederom tot voortzetting van de behandeling der begroeting. Na de langdurige vergadering van Vrij dag is met de rest nog betrekkelijk vlug vordering gemaakt. Aanwezig waren alle leden. De belang stelling van publieke zijde was zeer groot. Na opening wordt allereerst in de vaca ture voor het grondbedrijf met op een na algemeene stemmen benoemd de heer De Jager. Hierna wordt door B. en W. machtiging gevraagd tot het sluiten der in de vorige vergadering reeds genoemde verzekering ten bedrage van 15.000 (om verlies bij eventueele verduistering enz. te voorko men). Na onderzocht te hebben welke de goedkoopste wijze is. De heer Snel vraagt inlichtingen over de betrokken Maatschappijen en of deze werkelijk safe zijn. Tevens dringt spr. a-an op betrekking met een Hollandsche Maat schappij. Nadat meerdere leden te kennen hebben gegeven het bedrag van 15.000 wol een beetje hoog te vinden, wordt ten slotte deze zaak aangehouden, en zullen B. en W. in lichtingen trachten te krijgen bij de ver eeniging van Ned. Gemeenten. Het ging nogal gemoedelijk toe. Aan de orde is dan dé begrooting der bedrijven. De heer Snel vraagt eerst het woord voor een persoonlijk feit. £>e heer Kals- beek heeft zich in de vorige vergadering op een dergelijke wijze tegenover spreker geuit, als zou hij, spr., als een zekere ran cune maatregel, zich in alles kwesties in bijzonderheden willen roeren. De heer Kalsbeek vindt, dat de heer Snel het ge val opgeblazen heeft. De oneenigheid wordt dan in gemceed vereffend. Verder stelt de heer Snel er prijs op te verklaren, dat zijn gevoerde en nog te voeren besprekingen over kwesties, niets te maken hebben met personen op zich zelf. Er ontstaat dan een debat tussohen de heeren Snel en v. Doorn over de houding van het -„bezuinigingsblok", waaraan ook nog de heeren Koolhoven en Kalsbeek deel nemen. Na dit gevoerde debat, hetwelk feitelijk geheel buiten de agenda omging, stelt de heer Snel voor de post: loon voor magazijnmeester 250 te schrappen. Spr. vindt, dat hier niets voor gedaan wordt. Nadat de directeur der bedrijven, welke aanwezig is, toegelicht heeft, hoe deze post in het leven is geroepen, dat de verant woording is voor een waarde van 11.000 vinden ook de heeren v. Doorn en Ka's- beek deze vergoeding niet te hoog, terwijl de heer Koolhoven zich tegen schrapping van deze post verzet omdat hij dit een sa larisverlaging vindt. De heer Snel is van meening, dat be doelde verantwoording nu van den direc teur wordt afgewend. Hij blijft zich tegen deze post verzetten. Na stemming wordt deze post met 1 stem tegen aangenomen. De heer Smits vindt, dat bij opengeval len plaatsen aan de gemeentebedrijven het personeel moet opschuiven, indien mo gelijk, en dat voor een vacature sollicitan ten moeten worden opgeroepen. De heer Koolhoven vindt de tactiek van de directeur, om iemand dien hij geschikt acht en zich in het bedrijf ontwikkeld heeft aan te wijzen, heel goed. De heer v. d. Bosoh zegt er wel eenigs- zins gevaar in te zien, daar het bedrijf zich op den duur zelf zou gaan aanvullen. De heer Kalsbeek is 't over het alge meen met den heer Smits in deze eens. Als de heer Snel inlichtingen vraagt over een post van 8000 voor diverse kosten, die hij te hoog vindt, zegt de heer de Kruif, dat we toch een commissie van be drijven hebben, waar we vertrouwen in moeten stellen. Anders had de heer Snel er zijn stem niet aan moeten geven. Der gelijke onderwerpen moesten nu geen punt van behandeling uitmaken. Of de commis sie moest haar ontslag maar nemen. De heer de Wit wijst erop, dat de leden van een commissie toch ook niet alles we ten. Spr. heeft bijv. bij de kapper voor het eerst gehoord, dat er een opzichter was WARMOND. Bloembollenfilm. Het was een goed idee van de afdeeling Warmond der Alge meene Vereeniging voor B'oembo lencultuur voor belangste. lenden en leden een film avond te organiseeren, waarin nu eens niet een moord of liedesroman werd opgevoerd, maar een wetenschappelijke film, die zeker in de bollenstreek op zijn plaats was n.l. de film „Van bol tot bloem':. De zaal van Hotel de Zon was zeer goed gevuld met be langstellenden toen de 'Voorzitter, de heer C. Zwetsloot, de bijeenkomst opende met een hartelijk welkom tot de aanwezigen, waarbij spreker het doel van dezen avond uiteenzette. Wij hebben, aldus spreker, het opvoeren van deze fi'm te danken aan de afdeeling Warmond der Algemeene Vereenging voor Bloembollencultuur en aan het Hol andsch B'.oembollenkweekersgenootschap alhier en ik geloof dat deze beide vereenigingen te vreden kunnen zijn wat betreft de belang stelling. Ik twijfel niet, aldus spreker, of deze avond zal voor allen zijn een leerzame en belanwekkende avond. Hierna gaf spreker den heer Louws op dracht meergenoemd filmwerk te vertonnen, waaraan deze gevolg gaf en het moet tot zijn eer gezegd worden, dat hij vo'komen voor zijn taak berekend was. Een overzicht werd gegeven met al de interessante bijzon derheden van het kweeken van bloembollen in den uitgebreidsten zin tot aan den ver- aangesteld over het woonwagenkamp. De heer Snel legt er de nadruk op om een volgende keer te zorgen, dat de begroo ting eerder bij de leden is. De heer Zon licht toe, dat de begroo ting, waarbij 'n post voor het toezicht ia inbegrepen, in de commissie is goedge keurd. De heer Snel wil hierna de motieven weten, welke geleid hebben om het bedrag voor het onderhoud van de auto van de directeur der bedrijven te verhogen. Uit voerig licht spr. toe, waarom hij deze kos ten te hoog vindt. Na een verklaring van de directeur zegt de heer Koolhoven het zioh te verwonderen, hoe het mogelijk is, dat, terwijl door de directeur 850 wordt voorgesteld de raad er 1C00 van wil ma ken, torwijl voor laag bezoldigden en werk- loozen zoo dikwijls aan dooveraansooren wordt geklopt. De heer Kalsbeek vindt, dat de heer Koolhoven maar niet geregeld zijn stok paardje: „de werkloozen", moet gaan be rijden. Nadat dit langdurige en herhaaldelijk geïnterrumpeerde debat ten einde is, ver klaart de heer Snel zioh voorloopig bij deze post neer te leggen. De heer Snel informeert dan, of het ook mogelijk is Hollandsche in plaats van bui- tenlandsche gaskolen te gebruiken. Toegelicht wordt dat dit door verschil lende oorzaken niet mogelijk is. De begrooting van het gas-., water, en olectriciteitsbedrijf wordt hierna vastge steld, alsook die van het grondbedrijf. Bij de behandeling van het woningbedrijf houdt de heer Kas'.eleijn (A.-R.) een uifc- voerig betoog, waarin hij dank brengt voor de bezuinigingspogingen, maar vindt dat er nog een object is waarbij valt te be zuinigen. Spr. vindt de leiding bij Open bare Werken te slap. Bij de bestrating van de Voorstraat had 2000.kunnen bezuinigd worden. Hier houdt ook mede verband de minder goede samenwerking volgens sprekers voorstel tusschen com missie en wethouder. De commissie wordt te weinig en te laat geraadpleegd. Verder vindt spr. dat de wethouder zoo gemakke lijk over leenen denkt, terwijl dit juist zoo veel gemeenten onder lasten doet gebukt gaan. Gepraat In de ruimte. Wethouder Zon zegt, dat de heer Kas- teleijn maar een beetje in de ruimte praat Wat de Voorstraat betreft, deze had goed- kooper bestraat kunnen worden, maar dan had een mindere kwaliteit steenen ge bruikt moeten zijn.' Er is in de geest van den Raad gehandeld door juist een extra kwaliteit te nemen. Wat samenwerking betreft vindt spr., dat hier niets aan man keert, terwijl hij zioh vrijpleit van eigen machtig optreden. Tevens betoogt spreker, dat in alles de zuinigheid is betracht, De heer de Wit (A.-R) heeft als lid der Commissie ervaren, dat aan de samenwep Icing niets ontbreekt. Alleen over de uit voering der werken weet de commissie maar een schijntje. Hierna wordt door meerdere leden de bestrating der Voorstraat in het debat be trokken, waarop de heer Zon repliceert. De heeren Smits en Sonnevelt vinden, dat destijds de begrooting voor de Haven werkzaamheden wel een beetje lukraak is gemaakt-. De heer Kasteleyn antwoordt tenslotte, dat hij door de uitlegging niet geheel is bevredigd. De begrooting wordt hierna aangeno- Tenslotte wordt besloten, na een uiteen zetting door wethouder Kalsbeek, de op centen op de grondbelasting (gebouwde eigendommen) van 80 op 65 te brengen en 42 opcenten op de gemeentefondsbelasling zullen worden geheven. Deze opcenten zul len ieder jaar worden vastgesteld. Rondvraag. Bij de rondvraag verklaart de heer Snel een volgende vèrgadering wederom met voorstellen te komen. Hij vindt o. m. de winsten op de bedrijven te hoog worden. Te ongeveer tien uur volgde sluiting. koop der bloemen in verschillende deelen der wereld. Met groote belangstelling werd de film gevolgd en na afloop toonde zich een ieder voldaan en werd dan ook aan den operateur door den Voorzitter een woord van hartelijken dank gebracht. Wijkverpleging. Behandelde tot nu toe Zuster Carola de loopende patiënten der R. K. Wijkverpleging in het St. Liduina ge sticht, de nieuwe Zuster zal de patiën'en uitsluitend behandelen in het wijkgebouw hetwelk enkele jaren ge'eden ook voor dit doeleinde gebruikt werd. De motor- en rijwielwet. In een zaak van L. d. M., 32 jaar, koop man te R ij n s b u r g, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Schiedam, waarbij hij wegens overtreding van de Motr- en Rijwielwet hij zou rijdende op den Rotterdaraschen rijweg onder Ovcr- schie nagelaten hebben tijdig te doen blij ken, dat hen moest stoppen, waardoor li'j door een achter hem komenden wagen is aangereden was veroordeeld tot 8 boe te subs. 4 dagen hechtenis, heeft het O.M. geëischt vernietiging van het vonnis en vrij spraak. Ontvoering van minderj'arigen uit een Gesticht te Noordwijkerhout. De gebroeders P. en J. de M. te Amster dam zijn door de Haagsche Rechtbank bij verstek veroordeeld tot een geldboete groot 100 subs. 2 maanden hechtenis wegens overtreding van art. 179 W. v. S. (het ont trekken van minderjarigen aan het wettig over hen gesteld gezag). He>t O. M. had tegen hen een maand ge vangenisstraf geëischt. Van dit vonnis waren beiden gisteren in verzet gekomen. Gelijk reeds eerder gemeld, hebben ?ij op 25 Juli j.l. met hun moeder, die bij rech terlijk vonnis uit de ouderlijke macht ont zet was, getracht twee zusjes, die door den vader in het gesticht „De Voorzienigheid' te Noordwijkerhout waren geplaatst, te ontvoeren door de kinderen tegen den wil van de overste beet te pakken en door n geopend venster te duwen, doch hun voor nemen werd door tusschenkomst van ion inmiddels gewaarschuwden rijksveldwach ter verijdeld. Als getuigen werden gehoord de veld wachter, de overste van het gesticht en de vader van verdachten. De jongelui bekenden het feit, doch zei den den ernst daarvan niet te hebben in gezien. Zij waren door cle moeder beïnvloed en eenmaal voor het feit staande, waren zij de zenuwen niet meer baas. Het O. M., thans waargenomen door rar. Blok, zeilde geen verzachtende omstandig heden aanwezig te achten en meende bij den oorspronkelijken eiseh van een maand gevangenisstraf te moeten persisteeren, Jhr. mr. E. N. de Brauw, als verdediger optredend, deed een goed woordje voor zijn cliënten, die het vaste voornemen had den gevormd zioh in het vervolg van der gelijke experimenten te onthouden. Verdachten herhaalden die belofte te genover den president, die daarna de uit spraak bepaalde op 29 December a,a. Een handig simulant. A. P. E., een Duitscher, vroeger gedeti neerd, thans in een gevangenis in Duitsch- land, moest gisteren voor de Arnhemsohe Rechtbank wegens inbraak te Andelst te recht staan, herdachte was niet bij de be handeling aanwezig. Hij had in den nacht van 29 op 30 Juli te Andelst ingebroken in de woning van den hoofdonderwijzer H. en daar o.a. 235 aan geld gestolen. De Oficier van Justitie, mr. Laaonder, wees in zijn requisitoir op de gevaarlijse gedragingen van dezen verdachte. Hij was voor deze inbraak in het Huis van Bewa ring ingesloten. Daar wist hij den gevan genisdokter om den tuin te leiden, door een ernstige ziekte te simuleeren. De dokter vond zijn toestand zoo ernstig, dat hij den „patiënt" niet eens in een celwagen naar het ziekenhuis wilde laten brengen. Ver dachte was nog geen twee minuten in bec ziekenhuis of hij wist te ontsnappen en is daarop te voet naar Keulen gegaan. Daar werd hij gevat wegens inbraken, terwijl hij bovendien van doodslag verdacht werd. Spr. eischte tenslotte 3 jaren gevangenis straf. DE ZUSTERS FRANCISCANESSEN VAN ROOSENDAAL. In 1932 viering van het eerste eeuwfeest. De Congregatie der Zusters Penitenten Recollectinen van Roosendaal, wier conüi- tuties al van de 17de eeuw daleeren, zul len het volgend jaar het eerste eeuwfeest als zelfstandige Nederlandsrche Congregatie herdenken. Deze Congregatie was ook de eerste, die op verzoek der Kerkelijke Overheid haar Zusters naar de missie zond. Nog onlangs herdachten we met grooten lof het 75-ja- rig jubileum der vestiging in de mis lie van Suriname. „Franciscaausch Leven" zal de historie schrijven. Het orgaan voegt aan die medo- deeling toe: Er is alle re-en tot feestvie ren. Volgens de juist verschenen statistiek over het afgeloopen jaar telt de Congre gatie 49 huizen met 1153 geprofeste reli gieuzen en 65 novicen. Het aantal kinderen, die bij deze Zusters hun opvoeding genie ten, bedraagt 26.000, het aantal verpleegden bijna 2300. Waarlijk, aan verdiensten ontbreekt het deze Congregatie niet. Als de vrouw van den brandweercom mandant verhuist. SALARISKORTING TE SEMARANG. Aneta seint uit Semarang: De gemeente raad heeft de begrooting voor 1932 aan genomen. Ingevoerd werd een salariskor ting van 10 pet. voor de gemeen ubtena- ren, ook die, welke een salaris oen be neden de vijftig gulden; voorts werd be paald dat de gemeente-ambtenaren met salarissen beneden de 1000 gulden per maand in de tweede klasse der nuulbooten zullen reizen. Van de zittingsgelden der raadsleden zal 20 pet. worden afgestaan aan heb werkloosheidscomité. Op de afdee ling Armenzorg van de begrooting we»d een po3i, van 5000 gulden opgebracht vour eventueelen steun aan het werkloosheids comité. V raag: Als Bruid en Bruidegom niet op één plaats wonen, kan men dan ook trou wen waar de Bruidegom woont, zoowel in de Kerk als voor het gerecht, of zijn daar nog formaliteiten aan verbonden Antwoord: De wet zegt a leen, dat het huwelijk moet worden voltrokken in de woonplaats van één van beide partijen. Wat het kerkelijk huwelijk betreft moet u zich wenden tot uw pastoor, die, als er een aannemelijke reden is om niei in de woon plaats van de bruid te trouwen, deze zaak voor u in orde maakt. V raag: Hoe groot is het termijn als ik mijn kosthuis verlaten wil om te veranderen. Lk betaal wekelijks en wij hebben geen condities gemaakt. Mij is niets anders be kend dan 14 dagen of 2 betaaldagen. Antwoord: Wanneer een opzeggings termijn van 14 dagen in uw woonplaats de gewoonte is, is dat voldoende. Vraag: Mijn dochtertje wordt 1 April 1932 13 jaar. Zij is nu in het 7e leerjaar. Mag ik ahar na 1 April van school houden? De overgangstijd is hier ook 1 April. Antwoord: O.i. moogt u uw doch tertje dan van school nemen. Zij voldoet aan de twee voorwaarden: heeft het 7e leerjaar volbracht en is inmiddels 13 jaar geworden. V raag: Moet de schade, ontstaan door het niet uitkeeren der twee eerste ziekte dagen, door den werkgever of door den werknemer ge.eden worden? Waarom is het te betalen premie-percen tage (door den werknemer) niet steeds het zelfde? Bovenstaande staat niet in de ziektewet. Antwoord: De schade door de z.g. carenz-dagen veroorzaakt, moet gedragen worden door den werkgever. Dat blijkt uit art. 1638 c Burgerl. Wetboek, waarin staat, dat de werknemer bij ziekte gedurende een betrekkelijk korten tijd zijn recht op het volle loon behoudt, verminderd met het be drag der uitkeering krachtens een wette lijke verzekering. Gedurende dien „betrek kelijk korten tijd" heeft .de werknemer dus recht: le op het volle loon gedurende de eerste dagen, waarpp geen ziekengeld wordt uitgekeerd, en 2e op utbeta'ing van 20% loon, wanneer de verzekering 80% uitkeert. Wat uw tweede vraag betreft, dit premie- verschil kan bestaan, wanneer de patroon is aangesloten bij een z.g. erkende bedrijfs- vereeniging. Bij deze onderlinge verzeke ringen wordt het te betalen bedrag na af loop van ieder jaar over de leden aange slagen. V raag: Hoe kan men een likenrvlek verwijderen uit een blauwe crêpe de chine japon? Antwoord: Maak genoemde vlek uit met spiritus, eau de cologne, alcohol of ci troensap. Vraag: Hoe moeten peau do suêde schoenen onderhouden worden? Antwoord: Schuier voorwerpen van peau de suêde geregeld schoon met een borstel. Is 't leer glad geworden dan moet het voorzichtig geschuurd worden met een borsteltje van staaldraad, koperdraad of rubber. Zorg vooral dat er geen pluisjes worden afgeschuierd. Worden de schoenen vaal van kleur dan kunnen zij ingewreven worden met het poeder van een daartoe in den handel zijnd steentje. In plaats van deze steentjes is ook een vloeistof te ver krijgen, waarmee men de kale plekken goed kan dekken. Vraag: Op welke wijze moet men een leeren motorjekker behandelen om deze zacht, zwart en waterdicht te doen blijven? Antwoord: Wrijf het leer stevig in met zwarte sehoencrême. De poriën van het leer worden gevuld, vuil en vocht dringen dan minder in en het leer blijft soenel. Wrijf na het inwrijven stevig uit. Des noods kan het leer nog nagewreven worden met wat witte schoen-crême om het afge ven te voorkomen. V raag: Welke is de beste weg van Lei den naar Ti burg per auto. over Rotterdam —Dordrecht of Utrecht? Welke plaatsen moeten wij over varen en waar is dit het goedkoopst? Antwoord: De route over Den Haag- Rotterdam-Dordrecht is verder: Willems dorp, Moerdijk, Zevenbergschen Hoek. Ter- heyden, Breda, Dorst. Tilburg. Deze afstand bedraagt 118 K.M. De afstand LTtrecht, 's-Hertogenbosch, Tilburg is 134 K.M. Het goedkoopst is de route over Utrecht. Over varen bij Cu'emborg en Waardenburg. ,Vraag: Wat is de kortste en mooiste weg van Den Haag naar Breda, dan naar Roozenaal en weer naar Den Haag? Antwoord: De route vindt u reeds aangegeven in bovenstaand antwoord tot Breda. Vandaar over Princenhnge. Etten, r.tizendaal. Vandaar Via Oudenbosch en Standdaardbuiten naar Zevenbergen en Moerdijk en tenslotte weer den aangegeven weg terug.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10