UIT DE OMGEVING WOENSDAG 16 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. J GEMEENTERAAD VAN WOERDEN GEVAARLIJKE FILMS. Begrooting 1932. Gistermorgen 11 uur ging de Baad der gemeente Woerden, na een voor-vergade ring van plm. een uur in openbare zitting over. Ingekomen stukken. a. Adres v. d. Zaan om gratificatie, als voormalig vuiluitzoeker der gemeente. De werkloozencommissie geeft in overweging hem als gewoon werklooze te beschouwen en hem als zoodanig uitkeering te geven, ■waartoe besloten werd. b. Van de Thermog. Chemische fabriek balans en verlies- en winstrekening, waar uit de heer van Doorn al.een tot deze op merking wenscht te komen, dat hij van de overtuiging is dat niemand der raadsleden gaarne privé-aandeelen zou nemén. c. V%n mej. Maas een verzoek om ge deeltelijke salarisbehouding in verband met het onts'ag van haar man, waardoor het nu alleenstaande gezin geen inkomsten heeft. De voorzitter durft er tegen den Raad niet op in te gaan eenig voorstel in die richting te doen zoodat dit verzoek ook verder voor kennisgeving wordt aangenomen. Onbewoonbaarverklaring woning 's Gravesioot 6 en 8. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. deze woningen (eig. Bijleveld, Kame- rik) onbewoonbaar te verklaren, merkt de heer Sonnevelt op dat het z.i. niet billijk is hiertoe over te gaan, zonder eerst met den eigenaar te hebben gesproken. De heer Zon merkt op dat er altijd nog gelegenheid bestaat, dat de eigenaar, in dien hij de zeer groote kosten voor herstel zou willen maken, uitstel aanvraagt. Het voorstel wordt daarna aangenomen. Benoemingen. a. Voor plaatselijke schoolcommissie ■wordt herkozen de heer J. F. I. M. Mun- ninghof, terwijl voor: b. de commissie tot wering van school verzuim de vacature Burger vervuld wordt door D. Engel, zoodat deze commissie blijft bestaan uit de heeren: v. Breukelen, Baret- ta, Klink, Munninghnf. Beugëlink, Heslinga met als nieuw lid D. Engel. Beschikbaarstelling gelden voor meubelen R. K. Scholen. In vorige raad reeds in principe hiertoe bes'oten wordt nu het verzoek met alge- meene stemmen aangenomen. Het bedrag is vastgesteld op f 270. Verkoop grond aan de Vereeniging tot bevordering van het Landbouwonderwijs voor W. O. Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt besloten de grond onder dezelfde voorwaarden te verkoopen als destijds ge steld aan de Nijverheidsavondschool. De rekeningen bedrijven en ge meenterekening 1930. Worden voorloopig onveranderd vastge steld. Hiermede was men gekomen aan de B e- grooting 1932, waarvan we hier de alge- meene beschouwingen der verschillende raadsleden geven. De heer Koolhoven wijst op de geringe steun we'.ke voor de werkloozen is uitge trokken, terwijl een groot deel van het uit getrokken bedrag nog bestemd is voor werkverschaffing. Verder wil Koolhoven wijzen op de ondoelmatige werkwijze van het armbestuur, waarbij spr. vooral het bonnenstelsel en htt verplichtend koopen uit den booze vindt. Spr. wijst bijv. op de regelingen die er in andeie plaatsen dien aangaande getroffen zijn en dan moet spr. tot de onaangename ontdekking komen dat de werkloozenzorg hiei in Woerden zoo veel minder is. Spr. hoopt dan ook dat mildere maatregelen getroffen zullen worden. De heer Sonnevelt geeft allpreerst zijn spijt te kennen dat hij de begrooting eerst voor enkele dagen in handen heeft gekre gen, zoodat hij er nog niet de noodige aan dacht aan heeft kunnen wijden. Spr. heeft verder tot zijn groote teleur stelling niets kunnen merken van den cri sistijd waarin we momenteel toch loven. Bij verschillende posten, o.a. die van het On derwijs heeft hij niet alleen geen verlaging, maar zelfs een groote bezwaring opge merkt, die alle perken te buiten gaat. De heer van den Bosch moet een onaan gename kwestie aanroeren. Spr. heeft tot zijn misnoegen een groote achterstand der katholieken als commissieleden der ver schillende gemeentelichamen moeten con- stateeren. Bij een bevolkingsverhouding van 2 1 heeft spr. een verhouding van niet- Kath. en Kath. moeten constateeren van 1 9, welke zijns inziens niet geheel aan het toeval mag worden toegeschreven. Spr. hoopt dan ook dat hierin in den loop der jaren verandering zal komen. In verband met de gehouden algemeene beschouwingen, meent weth. Kalsbeek te moeten concludeeren, dat B. en W. als on- noozele halzen beschouwd worden, die niets bespeuren van den algemeenen crisis tijd. Ook de heer de Wit heeft het dagelijksch bestuur zoo aangevallen, dat spr. uit dit alles wel moet concludeeren dat men dit bestuur als de verpersoonlijking van de crisis beschouwt. Spr. is echter van mee ning dat bij de behandeling van de begroo ting zelf wel zal blijken, dat al die beschou wingen niets anders is geweest als schieten met spek. Ook wat betreft het aandraaien van de belastingschroeven, meent spr dat dit on juist is, te meer daar de verhooging van opcenten, waaruit dit „aandraaien" dan zou moeten bestaan reeds voorgesteld was toen de crisis zich nog niet zoo deed gevoe len De Wit brengt nogmaals naar voren dat er werkelijk op geen enkele manier een be zuiniging geconstateerd ban worden: alleen op de veronge'ukte paardenmarkt f 50. Wat betreft de woorden van Snel betref fende de samenstelling van het dagelijksch bestuur, heeft ook de A. R. vertegenwoor diging gemeend dat deze verhouding on juist is. Spr. begrijpt echter heel goed dat de heeren Kalsbeek en van Doorn hier lie ver niet over spreken, aangezien er een luchtje aan is. De heer Kalsbeek antwoordt hierop: „Neen mijnheer de Wit, U spreekt er liever niet over", waarop de Wit antwoordt dat hij de tijd heeft en er wel terdege over wil spreken. De heer de Wit wijst er nogmaals op dat de uitgaven zooveel mogelijk teruggebracht moet worden, hetgeen de heer Ka sboek de woorden ontlokt: „Mijnheer de Wit, U leeft zelf buiten de crisis", waarop de Wit ant woordt: „Niet ik, maar U U houdt van struisvogelpolitiek; daar houden wij niet van". De heer van Doorn wenscht niet met den heer Kalsbeek te twisten omdat deze bui ten het zakenleven staat en niets van de rnisere voelt; wel had spr. gaarne enkele voorbeelden van den heer Kalsbeek ge hoord, waaruit geen crisistijd zou b1ijken. Ook betreffende het openbaar onderwijs meent spreker, dat zeer zeker bezuinigd zal kunnen worden. De heer van Doorn heeft het gevoel dat er moeilijke jaren te wachten zijn. Daarom is spr. van oordeel dat men nu maar niet kan wachten tot de zaak vast zit, maar dat men juist nu beginnen moet op allerlei ma- j nieren te bezuinigen. Spr. is hel met den heer Sonnevelt eens dat hiermee geen re kening is gehouden met de begrnoting. De Wit heeft reeds gedacht dat er groote moeilijkheden komen zullen, waarom men tot ernstig nadenken moet komen en geen struisvogelpolitiek moet voeren. Spr. be grijpt dan ook niet hoe B. en W. met een der?e ijke begrooting voor den dag durven komen. Onderwijskosten van Openb. school veel te hoog aangegeven, waardoor mede de be lastingschroeven steeds meer en meer wor den aangedraaid. Spr. heeft als eeni.ge be zuiniging kunnen constateeren een vermin dering van fiO gulden voor de paardenmarkt welke een mislukking is geworden. Verder wijst de heer de Wit er op dat de heer Koolhoven niet met zooveel antipathie over het burgerlijk armbestuur mag spreken, daar z.i. het bonnenstelsel voor vele huis gezinnen wel noodig is. In de middagvergadering krijgt eerst de heer Snel het woord. Spr. wi: het hebben over de wethoudersverkiezing welke Z.i. niet is geweest zooals zij zijn moest. Spr. vraagt zich af waarom er geen R. K. wethouder mag zijn, daar deze z.i. alleszins op zijn plaats zou zijn, gezien de samenstelling van den raad. De heer van Doorn merkt hierover op dat de heer Snel met mosterd na den maaltijd komt. Verder merkt van Doorn op dat hij hier allereerst zit voor hel algemeen ge- meentebe'ang en niet om over politieke kleuren te twisten. De heer Kalsbeek wil naar aanleiding van al deze beschouwingen, welke zi. gevoege lijk achterwege hadden kunnen blijven, gaarne een en ander zeggen. Bij spreker is wat betreft de grief van Van den Bosch en Snel nooit de vraag naar voren gekomen of iemand Katho'iek was of niet. Ook is spr. zich niet bewust ooit anlipatiek tegenover de Katholieken te hebben gestaan. Het verwonderd wet houder Kalsbeek dat deze heeren in een ge meente welk voor s'echts een derde katho liek is, twee plaatsen in het dagelijksöh be stuur willen hebben. Na deze en andere discussies waarbij de gemoederen wel lichtelijk in beroering kwamen, ging men over tot de behandeling van de begrooting. Reeds direct bij punt 1 meent de heer de Wit zijn strijd voor bezuiniging te kunnen beginnen, door sa'arisvermindering van den heer Burgemeester voor te stellen waarbij hij het salaris van de negerde klasse tot den norm terug wil brengen. De voorzitter antwoordt hierop, dat Ged. Staten dit salaris hebben vastgesteld, zoo dat daar weiniv over valt *e praten. De heer de Wit merkt op dat deze be wering niet geheel juist is. Ged. Staten zouden volgens spr. de verhooging hebben goedgekeurd, toen destijds de tijdsomstan digheden gnnstieer waren; dit houdt ech ter niet in dat dit salaris niet terug te brengen zou zijn. De heeren de Kruif en Kalsbeek vinden deze persoonlijke aanval op den Burge meester zeer ongeoast. Ook van den Bosch vindt deze behandeling niet mooi. Voleens hem zullen, indien algehele salarisverla ging wordt aangenomen. Burgemeester, Se cretaris en Ontvanger uit eigen beweging wel volgen. De heer Koolhoven merkt op dat de loonsveriagingen in het algemeen worden begonnen bij de arbeiders, bij die men schen die hun salaris juist het hardst* noo dig hebben. Zoo wordt onder vaak heftige discussies tot 's avonds half twaalf vergaderd, in wel ken tijd de heeren de Wit en Kalsbeek el kaar telkens in het vaarwater zitten, het geen telkens tot persoonlijke onaangename gezegden aanleiding gaf. In de begrooting, zooals zij gemaakt was, werden slechts enke'e kleine posten geschrapt, hoewel do heeren de Wit en van Doorn o.a. vaak van meening waren dat er op verschillende posten bezuinigd kon wor den. Gezien de behandeling van de begroo ting mocht de publieke tribune zich in de aanwezigheid van verscheidene belangstel lenden verheugen. Aan het einde merkte de heer de Wit op dat hij, indien hij soms nu en dan wat soherp geweest nocht zijn, toclj alleen de be langen der gemeente heeft wil'en beharti gen, waarop de heer Kalsbeek hem toe voegde dat hij zeer en zeer onhebbelijk was geweest, hetgeen hij allerminst van een Anti-Revolutionair had verwacht. Middernacht werd de vergadering ver daagd tot Maandagavond, 7 uur. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bloembollencultuur. De afd. Katwijk der Alg. ver. v. Bloembollencultuur hield een ledenvergadering in „De Roskam". In zijn openingswoord wees de voorzitter, ue heer Nic. Bos, op de slechte boestanden ju het vak. Alles leidt onder een hevige de pressie en donkere wolken dreigen voor de toekomst. De Tuinbouwwintercursus is voor de 3de maal het eerste leerjaar inge gaan met 16 leerlingen. Er is flinke be langstelling voor dezen cursus. De voorzit ter spreekt tevens zijn erkentelijkheid uit voor de reducties, die door verschillende landeigenaren aan de huurders zijn toege staan. Na lezing der notulen is aan de orde: candidaatstellmg voor het Hoofdbestuur. Gesteld worden voor de vacature Vare kamp de heer H. A. van Doorjv- T*. te 's-Graven- zande, vacature J. A. v. Voort de heer A. Warnaar te Sassentftam, vacature A. Verduyn Jr. te Lisse de heer W. A. Phi- lippo te Bennebroek. Voor de bekende mo tie van de afd. Lisse gevoelt de afd. Kat wijk veel. Na bespreking hierover wordt de afgevaardigden vrij mandaat gegeven. Voor de te houden tentoonstelling te Noordwijk wordt door de afdeehng Katwijk een medaille beschikbaar gesteld. Bij de rondvraag kwam o.m. ter sprake het houden van een verloting na de verga deringen, ter aanmoediging om de verga deringen beter te bezoeken. Het bestuur zal zulks overwegen. Hierna sluiting der vergadering. TER AAR. Verjaardag St. Joseph-gezellen-vereeni- ging. Het Kolpingsgezin heeft j.l. Zon dag weer op passende wijze zijn 2-jarig be- staansieest gevierd, kerkelijk in de paro chiekerk, huiselijk in het Gezellenhuis. De Gezellenleden kwamen des morgens teza men om het H. Misoffer bij te wonen, door hun vice-praeses opgedragen. Onder de H. Mis gingen de leden gezamenlijk ter H. Tafel. Hierna, ongeveer half negen, togen zij naar het Vereenigingsgebouw, waar de Kolpingsvlag al statig wapperde. Toen de vice-praeses aanwezig was, werd begon nen aan het gemeenschappelijk ontbijt, de broodjes, die goed gemeubileerd waren, werden dan ook gretig verorberd, met de noodige koffie er bij. Na nog een Gezellenlied en het Room- sche Blijdschap gezongen te hebben gingen de leden huiswaarts. Des avonds te half zeven werd het Lof gecelebreerd door Pater Oorsprong O.P., waarbij tegenwoordig waren de ouders van de Gezellen, en alle 'leden. Door de zang club, gevormd uit de Gezellen, werden de verschillende gezangen gezongen met be geleiding van het orgel bespeeld door den Senior A. v. d. Hoorn. Nu begon de huishoudelijke viering, waarbij waren uitgenoodigd het Kerk- en Armbestuur, verschillende corporaties die in contact staan met het jeugdwerk, de ouders, de dames van de Gezellen en de leden en genoodigden. Nadat het bestuur en de Raad van Be stuur op het feestelijk met palmen en bloomen versierde podium had plaats ge nomen, opende de Senior de feestvergade- ring met het Kolpingsgebed en groet. Spr. heette allen van harte welkom, bijzonder den geachten feestredenaar, pater Oor sprong, de ouders en familie van den vice- praeses, dn genoodigden. Spr. deelde me de, dat de pastoor niet aanwezig kon zijn, wegens kerkelijke plechtigheden elders. Vervolgens hield de Senior een keurige openingsrede en hoopte dat de viering van dit jubilé de idealen van het Kolpings- werk: Godsdienstzin, arbeidszaamheid, eensgezindheid en vroölijkheid, moge ver levendigen in de leden. Nadat allen spontaan een Kolpingslied hadden gezongen, verscheen de secretaris met een jaarverslag,, waaruit wij konden vernomen al wat het afgeloopen jaar is gepasseerd in de vereeniging. Dan houdt pater Oorsprong zijn rede. Spr. schetste het eigen karakter der St. Jozefgezellenver. Wil de vereeniging vruchtbaar werken dan moeten de leden' kennen en beleven het program der ver. Het Kolpingswerk bloeit als geen ander, omdat het zoo bijzonder geschikt is voor dezen tijd. Op de eerste plaats vormt de Gezellen- ver. de leden tot bewuste Christenen, wat de grondslag is voor den volwaardigen mensch. Het geloofsleven moet zijn een stralende kracht, die eiken jongeman fier, frank en blij doet zijn, omdat hij heeft het hoogste idealisme. Het Kolpingsprogram vraagt vervolgens de opvoeding van den jongeman tot de be- roepsliefcle. Het meest wezenlijke, wat de mensch te verrichten heeft is zijn dagelijk- sche taak. Wij willen den jongen mensch opvoeden tot een mensch met liefde voor den arbeid. De arbeid is een roeping. Uw roeping is uw dagtaak te verrichten als op gegeven door God. Het Kolpingsprogram wil den jongen mensch opvoeden tot een sociaal-culturee- len mensch. Onze jongemannen moeten meer besef en waardeering krijgen voor de schoonheid in natuur en kunst. Een bijzonder eigen vorm in de St. Jo- sophgezellenver. is de gezinsgedachte. Aan deze ver. ligt de gezinsgedachte ten grond slag. Er wordt steeds gestreefd naar broe derschap en eensgezindheid onder leiding van den gezellenvader, den priester-prae- ses. Zoo staan program en vorm der Gezel- lenver. actueel midden in onze tijden. I De tijdens van thans zijn zoo groot, ora- 1 dat er nieuwe verhoudingen worden ge vraagd. Daarin hebt gij een taak en deze taak zult gij kunnen volbrengen als ge mee leeft met uw vereeniging. Gij zijt de dra gers van de toekomst. Jonge mannen I weest Apostel voor de Kerk. Blijft niet bui- J ten onze rijen staan. Mochten er nog jonge HOLLYWOOD ALS OPVOED KUNDIGE. Amerikaansche begrippen omtrent goed en kwaad. Dat de groote filmindustrieën in het algemeen en die van Amerika in het bij zonder voornamelijk afgestemd zijn op winstbejag, dit feit mag zelfs bij den meest naieven sterveling wel als voldoende be kend verondersteld worden. Maar dat men in Hollywood en ook elders, bij tijd en wijle ook aan opvoedkunde doet, is iets wat niet iedereen weet. Amerika, evengoed als het onder eeuwen oude cultureele verworvenheden zuchten de Europa ziet zich toebedeeld met een hyper-moderne en hyper-zelfstandige jeugd Speciaal in Amerika is dit probleem want dat is het uitgegroeid tot iets, dat zeer bedenkelijke aspecten is gaan vertoo- nen. De opvattingen, die in het zakelijke Amerika de verhouding tusscbcn de man nelijke en vrouwelijke jeugd bepalen, zijn van dien aard, dat zij sommige „ouderwet- sche" mensohen de stuipen op het lijf ja gen I De oorzaken van het ontstaan van een dergelijke geestesgesteldheid na te gaan, heeft hier geen zin. Het constatee ren van het feit als zoodanig 's voldoen de. Dit feit wordt bovendien afdoende ge boekstaafd door de getuigenis van tot oor- deelen bevoegde menschen onder welke de Amerikaansche kinderrechter Lindsay met zijn ontstellende onthullingen en bewerin gen wel het meest de aandacht hoeft ge trokken. Hiernaast staat een categorie van schrijvers, die van den huidigen stand van zaken dankbaar profitceren en het doen en laten van de moderne jeugd tot onderwerp van vele min of meer pikante of min of meer scandaleuze romans en novellen heb ben gekozen. Namen te noemen lijkt ons niet noodig. Hij, die zich op de hoogte houdt van de gebeurtenissen van zijn tijd ook op litterair gebied weet wel uit we'ken hoek de wind waait. En waar nu de scribenten aan de mo reele^ ontreddering van den jongen man en de jonge vrouw al een aardigen duit hebben verdiend, behoeft het ons niet al te zeer te verbazen, dat men ook in Holly-* wood en elders, waar men een drommels fijnen neus heeft voor zaakjes, die naar winst rieken, op het illustere denkbeeld ia gekomen rolprenten te vervaardigen, die het edele en schoone doel beoogen de zoozeer afgedwaalde jeugd voor te houden, dat zij erg verkeerd doot en zich heele- maal op het slechte pad bevindt. Groot-industrie en groot-kapitaal reiken elkaar de hand om gezamenlijk het zoo moeilijke werk van het herstel der moreel ontredderde jeugd te ondernemen! Mis schien dat een enkele naieve ziel een oogenblik onder de suggestie van dit ver heven schouwspel ban raken, ieder, die iets meer weet van den geest, die er heerscht binnen de muren der groote filmcentra, maakt zich omtrent de op rechtheid dier bedoelingen niet de minste illusies. En de feiten hebben degenen, die scep tisch stonden tegenover deze paedagogi- sche filmproducten in het gelijk gesteld. Immers, practisch is het hierop neergeko men, dat men door den welwillenden en voor het zedelijke heil der jonge men schen zoozeer bezorgden regisseur binnen geleid werd in een wereld, waarin de Ame rikaansche jeugd niets anders deed dan het frequenteeren van nachtkroegen, het ovganiseeren van braspartijen, het zich te buiten gaan aan spiritualiën, het aanknoo- pen van min of meer onschuldige flirta tions, het begaan van allerlei vlegelachtig heden etc., welke gebeurlijkheden dikwijls in de meest verlokkende ensceneering werden gedemonstreerd. Zoo terloops ver meldde dan een of andere filmtekst, dat zooiets tooh eigenlijk erg droevig is. En het resultaat was meestal, dat na het happy-end, dat ook hier onvermijdelijk is, bij de toeschouwers slechts de herinnering aan de minder oirbare tooneelen levendig bleef, juist omdat ze veel te sterk geaccen tueerd waren. Van eenige opvoedkundige waarde kan dan ook bij dergelijke films, die het kwaad in den meest verleidelijken vonn laten zien, niet in het minst gesproken worden. Het onheil, dat het hypocriete Amerika met deze rolprenten heeft gesticht, over treft daarom verre het nut, dat er mis schien een heel enkele maal uit voortgeko- maiinen zijn in Langeraar, die geen lid zijn van de Gezellenver. geeft u direct op als lid van „Je vereeniging". Een daverend herhaald applaus volgde op deze begeesterende toespraak, waar voor de Senior den spreker hartelijk dank zegde. De vice-praeses installeerde vervolgens den heer P. van Dam als lid van den Raad van Bestuur en de herkozen be stuursleden mot het nieuw benoemde lid Leo v. d. Laan. Pater Oorsprong installeerde 8 nieuwe leden. Nu kwamen we meer aan het ontspan ningsgedeelte. Den geheelen avond hadden allen al zit ten „gnuiven" naar de mooie prijzen, een zestigtal, die gegeven waren door enkele personen. Voor een ieder was wat naar zijn gading. Het ging gratis, een ieder die aanwe zig was had een lootje gekregen. De Vice- Praeses met twee leden van den Fa milieraad zaten aan hp1 lotingsbureau. Het zette al heel go i in, want van de 5 nummers, waren er al drie prijzen bij. En dan natuurlijk zag men typische gevallen b v. een moeder met een mooie steenen pijp, die zij met een beschroomd hart af kwam halen, een Gezellenlid met een doosje zakdoekjes maar hij had nog geen.... enz. men is. Wij schrijven „misschien", omdat wij persoonlijk er heelemaal niet van over tuigd zijn, dat de moreele aberratie, die het kenmerk van onzen tijd is door middel van de film met succes kan worden be streden. Zelfs niet bij die films, waar d® vervaardiger tenminste blijken heeft gege ven den ernst van het onderwerp te snap- pern En dat die ernst dikwijls hopeloos zoek i,s, tengevolge waarvan er in derge lijke films op de wonderlijkste wijze ge goocheld wordt met de elementaire begrip pen van goed en kwaad ondervonden wij een dezer dagen weer eens, toen wij ons cordcel hebben moeten geven over zoo'n wanproduct van een ontredderden geest. De vraag of hier opzet aanwezig is, dan wel totale afwezigheid van het meest pri mitieve onderscheid tussohen goed en kwaad, kunnen wij buiten beschouwing laten. Hiermede wordt echter niets veran derd aan den zeer funesten invloed, die zulke rolprenten uitoefenen op het voor indrukken zoo ontvankelijke gemoed der opgroeiende jeugd, vooral wanneer de duistere en nog onbegrepen stem van het bloed deze jonge menschen in zijn bekeren- den waan inspint. Wij zullen u een uitvoerige inhoudsop gave van dit weeë Hollywoodsche filmge drocht sparen. Wij volstaan alleen met de vermelding, dat de regisseur den genialen inval had de toeschouwers een heelen tijd in de onderstelling te laten, dat een aap van een jongen en deszelfs geliefde zich in een hoogst onbehoorlijke situatie be vonden om tenslotte met de mededeelin- gen te komen, dat deze vrijende snotneu zen „getrouwd" waren, maar dat pa en ma dat niet mochten weten, omdat zij zoo iets toch niet konden begrijpen vanwege hun verouderde opvattingen. De situatie werd er vervolgens niet smakelijker op, door het binnendringen van een anderen dronken snotneus in de slaapkamer der „eohtge- nooten". Dit heerschap wordt dan door den verbolgen „getrouwden" snotneus de deur uitgewerkt. Een andere snotneus niet dronken schiet den niet-dronken snot neus neer. Dit was eigenlijk een vergissing! De kogel was bedoeld voor den „echtge noot" op wien hij razend jaloersch was. De „echtgenoot" wordt voor deze daad veroordeeld! Op welke gronden is ons niet bekend. (Dit zal den regisseur trou wens ook wel niet erg duidelijk zijn ge weest?) Vervolgens worden wij op eenige honderden meters berouw en wroeging van den snotneus-moordenaar vergast, die ten slotte geheel in stijl met zijn schiet- zuchtige neigingen zich zelf een kogel door het hoof-d jaagt. Hierna vallen de „eclitgenooten" in eikaars armen en is dit verheffende schouwspel op „bevredi gende wijze beëindigd...." Deze film, waarde lezer, is door de cen trale keuringscommissie toelaatbaar ge acht voor personen boven de 18 jaar. juist dus voor den leeftijd, waarop men volgens ervaren paedagegen beter doet verre van dergelijke het denken zoo ver troebelende indrukken le blijven! En nu willen wij ons geenszins op het onzekere terrein der theoretische speculatie begeven of deze film door „volwassenen" gezien l:an worden en wie nu wel en wie niet vol wassen is. Wij hopen alleen, dat men zal inzien, dat de filmbeoordeeling die de Leidsche Courant wekelijks geeft nog niet zoo d-om is. De kwalificatie „toegankelijk boven de 18 jaar" houdt in geenendeele in, dat dergelijke film het inderdaad ook zijn volgens onze katholieke beginselen. In dien geest maakte de hoofdredactie een paar dagen geleden in een driestar nog eenige zeer behartenswaardige opmerkin gen. Maar we hadden het over „opvoedende" films 1 Uit bovenstaande zal wel gebleken zijn, dat men met deze soort rolprenten zeer voorzichtig moet zijn, omdat de paedagogi- sche tendenz in werkelijkheid veelal zoek is en waar zij aanwezig is, overwoekeren allerlei prikkelende bijkomstigheden de goede st-rekking dermate, dat van een gunstigen invloed niet meer kan worden gesproken. Voegen wij daarbij het feit, dat men in Hollywood bijna geen gelegen heid laat voorbijgaan om de moreele res tricties aan zijn laars te lappen, waarnaar ieder geloovig mensch zijn handelingen heeft te richten, dan komen de ojjvoed- kundige bevliegingen der Amerikaansche filmpaed gogen wel in een zonderling dag licht te staan! Wat echter niet zoo erg is de Jl.llars zijn binnen en dat is de heefdzaak! H. v. d. D. U begrijpt dat dit een genoeglijk, spannend uurtje was. Intusschen werd aan allen gra tis een kop koffie gegeven met een koekja Als er een kleine pauze is gehouden staat weldra op het tooneel één van onze Gezellen, genaamd Arie Hoogervorst Lzn., misschien wilde hij een klein kluchtspelle tje voordragen. Maar neen, deze Gezel had een jaarverslag gemaakt op rijm, gegoten in humoristische vormen bestaande uit 56 coupletten. Hot werd gezongen op de wijze van „Al is ons Prinsesje nog zoo klein", en door de aanwezigen werd telkenmale het refrein gezongen „Das waar". Werkelijk het was mooi, wat het applaus dan ook wel be wees. Als slot kregen we nog een kluchtspel „Het regenhoedje", voorgedragen door de leden van de tooneelclub. Menigmaal wer den de lachspieren opgewekt, vooral in de slot-scène Joopie Knip (Mientje Zonne lach) en Alfons Dijkmeester. Ten slotte ging de vice-praeses over tot sluiting, na. allen bedankt te hebben voor hun medewerking. Deze viering van bet tweejarig bestaan 13 schitterend geslaagd, en een ieder was ook zeer voldaan. Laten wij hopen, dat de St. Joseph-Ge- zellenvereeniging moge blijven bloeien.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6