BUITENLAND NED OOST-INDIE WOENSDAG 16 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Een plecht'gheid in de Universiteit van de Propaganda Fide. Rome, 10 December 1931. Er zijn van die plechtigheden in de eeuwige stad, die ofschoon ze ieder jaar terugkeeren, toch altijd een bijzondere aan trekkelijkheid behouden, omdat ze weer eens de overtuiging versterken aan de al gemeenheid en de eenheid van de Room- sche Kerk. Hiertoe behoort ook de plech tige jaarlijksohe prijsuitdeeling aan de uni versiteit van de Propaganda Fide, welke dezen middag onder voorzitting van Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum en onder belangstelling van zeer vele hooge ker kelijke autoriteiten, gehouden is. Het was vanmiddag dan ook een drukte van belang op den weg, die naar de univer siteit op d® Gianicolo heuvel voert. Drom men studenten, geruischlooze auto'8, soms zelfs met C. D. voor hun nummer, lawaaie rige taxi's, de weg zag er zwart van, en die heele stoet verdween door de wijd openstaande poorten van de „Propaganda Fide''. Tegen half vier was de groote als amphithater gebouwde aula van de univer siteit een le\end symbool geworden van do Kerk in heel haar verscheidenheid en een heid: beneden op de eereplaatsen zitten de aartsbisschoppen en bisschoppen, waaron der wij als Hollander natuurlijk aanstonds Mgr. Smit opmerken. Verder Ordensovor sten, professoren en ander® autoriteiten op wetenschappelijk gebied, en dan studenten, studenten van de Propaganda en studenten van andere universiteiten, je ziet er ne gers van Afrika, bleekgezichten van „het Noorden" en donkere Arabieren-typeii. Je ziet er Chineezen en Japanners als broers bij elkaar zitten, alsof ze er niets van wis ten, dat in het uiterste oosten de haat tot een bloedige oorlog dreigt op te laaien. Er zitten Indiërs met hun „denkers" koppen te praten met Amerikanen, die overal een nuchter,, business" gezicht bij trekken. En er zijn ook Hollanders die heel gewoon doen Dan, preci©9 om half vier, wordt er een teeken gegeven: even een diep stilzwijgen, dat je een speld kunt hooren vallen, plot seling een daverend handgeklap, en bege leid door den rector van de universiteit komt Zijne Eminentie Kardinaal van Ros sum de zaal binnen. Aanstond daarna be gint de plechtigheid met een forseh wel komstlied, gezongen door het koor van het Propaganda Fide college, waarna een van de Hollandsche professoren, de Pater Dr. Jacobus van der Veldt O.F.M. een weten schappelijke redevoering houdt over „Het ontstaan van het begrip der ziel bij de pri mitieve volkeren", welke redevoering door allen met de grootste belangstelling werd gevolgd. Dan komt de eigenlijke kern van de plechtigheid: het uitreiken van de prijzen. Als eerste prijs in de theologie reikte kar dinaal van Rossum glimlachend aan een ne gerstudent een verguld zilveren medaille over, welk moment door de aanwezige fotografen even door middel van «en ge weldige magnesiumstraal werd vereeuwigd, hetgeen een „eventjes schrikken" en een klein applausje veroorzaakte. Wanneer dan de medailles uitgereikt zijn, bestijgt Monseigneur Salotti, de secretaris van de Propaganda Fide, de katheder en houdt een korte toespraak tot de studenten, waarin hij nog eens in herinnering brengt, de groote eer, dat de Paus zelf de univer siteit heeft willen bezoeken, en hij eindigt met de uitroep: Na de cathedra van Sint Petrus is deze de eenigste cathedra in de wereld, waarvan de Paus tot de wereld gesproken heeft. Een oorverdoovend ge juich volgt op deze laatste woorden, en de studenten van de Propaganda Fide worden door hun broers van andere colleges met zekere bewondering en haast met een beet je afgunst aangekeken. Ook de grijze Kar dinaal van Rossum wenkt met een blijde glimlach naar zijn studenten, omdat hij ook weet, dat over enkele jaren a,l deze studenten als missionaris verspreid zullen zijn over heel de wereld, en overal met zich zullen voeren die liefde voor de Kerk en voor den Paus, die ze in Rome opge daan hebben Als we weer buiten komen is het al don ker, een gure wind jaagt de wolken laag over de stad en de natte straten glinsteren in het licht van de wegrijdende auto's; in groote groepen trekken de studenten weg, diep in de kraag van hun jas gedoken, maar met in hun hart weer nieuwe blijheid voor hun ideaal van wereldapostel. OOSTENRIJK DE OOSTENRIJKSCHE BURGER WACHTEN. Starhemberg verklaart zich voor revolutie. Als onderdeel van de door de burger wachten aangekondigde groote actie heeft gisteravond te Weenen een door meer dan 1000 menschcn bijgewoonde vergade ring van de burgerwacht plaats gehad, die rustig is verloopen. Nadab de leider der Weensche burger wacht en de Tiroler leider gesproken had den, kwam de bondsleider, prins Starhem berg, aan het woord, die zeide: „Wij staan nu op het standpunt, dat de Heimwehrbe- weging revolutie moet maken, die noodig is, omdat wij uit den weg willen ruimen, wat ons bij de redding van het volk hin dert. Wij zijn vastbesloten het geheele tegenwoordige systeem opzijde te schui- van. Inpiaats van de pseudo-democratie moet de dictatuur van de burgerwachten komen." Ten slotte verklaarde Starhemberg, dat de burgerwachten zich bij den beslissenden slag door niemand zullen laten leiden in het bijzonder niet door de nationaal-socia- ïisten, die hen willen hinderen, omdat ze een oplossing binnen het tegenwoordige Oostenrijk voor onmogelijk verklaren. „Wij kunnen niet wachten tot er in Duitschland een nationale regcering komt. Daarvoor hebben wij geen tijd." BRITSCH-INDIE ENGELAND EN BRITSCH-INDIE. Maatregelen tegen de ongehoor zaamheidscampagne. FRUIT-SODA zegt niets zegt alles FABRIEK TE LEIDEN 11525 nomen, omdat men bang is, dat, wanneer de studenten in andere plaatsen vernemen, dat in Nanking is geschoten, zij ook tot de monstraties zullen vergaan. Met tusschen- poozen van tien minuten vertrekken uit Sjanghai treinen vol studenten naar Nan king. De studenten beheerschen volkomen het station te Sjanghai. TWEE AFRIKA-VORSCHERS VERMIST Twee stoutmoedige Parijsohe journalis ten, die vanuit Colombo Bechar in Marok ko waren vertrokken dwars door de Sahara naar Goa aan den Niger, teneinde een van de minst bekende gedeelten van de zwarte wereld te exploreeren, worden reeds eenigen tijd vermist. Het zij Leo Gerville Reache en Roger Mathieu van den „Matin". Zij hadden in hun gepantserden auto reeds de zoutwoestijn bereikt, die halfweg ligt op den weg naar Timboektoe en in welk gebied de slavernij nog gebruikelijk is. Het laatste, dat men van hen gehoord had, is een bericht geweest, dat zij den eersten December door middel van hun draagbare zendinstallatie hadden gezon den. Zij meldden toen, dat zij tussohen twee Arabische nomadenbenden in zaten, die poogden hen gevangen te nemen. Er bestond echter nog een kans, dat zij zou den ontkomen. Sedert dit bericht heeft men echter niets meer van hen gehoord. BRAND OP PET DAK VAN DE ENGELSCHE BANK. Spoedig gebluscht. Gisteravond brak brand uit in de cabine van een electrischen kraan op het dak van de Bank van Engeland te Londen, dat op het oogenblik wordt gerepareerd. De vlam men deelden zich mede aan de steigers, dooh de brandweer bluschte den brand spoedig in tegenwoordigheid van duizen den belangstellende personen, die juist van hun kantoren kwamen. VERWOESTENDE BRAND IN BANGKOK. Materieel® schade op zes millioen gulden geschat De grootste brand, die ooit in Bangkok heeft gewoed, verwoestte 500 huizen in het Chineesche handelskwartier. Ook de bank van Kanton werd geheel vernield. 2000 personen zijn daldoos. De materieele scha de wordt geschat op zes millioen gulden, meldt Reuter. FELLE BRAND IN PARIJSCHE VOORSTAD. Acht gebouwen in de asch gelegd. In een groot warenhuis van de Parij- sche voorstad Aubervilliers is Maandag avond een brand uitgebroken, die snel om zich heen gegrepen heeft. Toen de Pa rijsohe brandweer de plaatselijke brand weer, die machteloos tegenover het vuur stond, ter hulp kwam, waren behalve het warenhuis, reeds zeven belendende ge bouwen een prooi der vlammen geworden. De schade is buitengewoon groot, doch kan voorloopig nog niet worden vastge steld. GROOTE STORMSCHADE IN N00RD- AFRIKA. Overstroomingen in Tunis. Van de bemanning van het Fransohe wachtschip, dat aan de Noord-Afrikaan- sohe kust tijdens den hevigen storm is vergaan, zijn vier personen gered. Er is weinig hoop, dat ook de overige negen mannen zullen worden gevonden. De storm en ook de hevige regens heb ben in geheel Noord-Afrika talrijke men- schenlevens geëischt. De scheepvaart on dervindt ernstige stagnatie. Slechts groote stoomschepen kunnen zee kiezen. Uit de provincie Tunis worden ernstige overstroo mingen gemeld. BETOOGING VAN WERKL00ZEN TE LONDEN. Gistermiddag hadden ongeregeldheden plaats te Westminster, waar een groote optooht van werkloozen, afkomstig uit alle deelen van Londen, aankwam met de be doeling een deputatie te zenden naar den graaf schapsraad. De werkloozen ont wrichtten het verkeer in de aangrenzende hoofdstraten, zoodat bereden politie de manifestanten moest uiteenjagen. Dezen droegen roode banieren en vlaggen, waar op het embleem van den hamer en den sikkel. Een muziekcorps ging den optocht vooraf en speelde de Internationale. Brutale roofoverval in Berlijn. Gisterenochtend is op den juwelier Ru- dolf Brodowski in Tempelhof te Berlijn, een drieste roofoverval gepleegd. Voor zijn zaak hield plotseling een auto stil, waaruit drie mannen stapten, die dén win kel binnenstapten, zich op den juwelier wierpen en hem neer trachtten te slaan. Er ontstond een wild handgemeen, waar door de aandacht van de voorbijgangers werd getrokken. Dadelijk daarop vlogen de drie mannen den winkel uit. De juwe lier hen achterna, roepende: „Houd ze". De drie roovers bereikten hun auto. Een hunner trok zijn revolver en opende het vuur op de aohtervolgers, gelukkig zonder iemand te kwetsen. De auto ging er in razende vaart van door. De drie roovers, die den brutalen overval op klaarlichten dag met ongelooflijke driestheid uitvoer den, wisten te ontkomen. Een „eerlijke" dief. Het grootste gedeelte van de Zondag bij een juwelier te Charlottcnburg gestolen sieraden, ter gezamenlijke waarde van 30.000 RM., is door een onbekend geble ven persoon afgegeven bij den concierge van het gebouw, waarin de juwelierszaak gevestigd is. FRAUDEZAKEN IN 00ST-JAVA. Algemeen ontvanger geschorst. Aneta 6©int uit Soerabaja: Verschillen de ernstige gevallen van fraude trekken de aandacht der autoriteiten. Zoo o. a. het geval van het in omloop brengen van een voorraad voor vernietiging bestemde bank biljetten tot een totaal bedrag van 23.000, terwijl ernstige knoeierijen aan het licht zijn gekomen bij don algemeen ontvanger te Loemadjang. De inspectie van Financiën stelt een onderzoek in. De betrokken ontvanger is geschorst. Van nacht heeft hij een poging tot zelfmoord gedaan door het innemen van zwavelzuur. Zijn toestand is ernstig. De ontvanger ont kent volgens het „Soer. Hbld." alles, hoe wel voor 99 pet. zekerheid van zijn schuld is verkregen. Bij de opname van de kas klopte de kas met het saldo der boeken, doch gebleken is, dat betaalde belastingen niet zijn geboekt. Een andere fraudezaak onthult de „In dische Courant", welk blad meldt, dat in het district Poegeran in het Modjokerto- sche het inlandsoh personeel sedert vele jaren van eiken landbouwer een onwettig schrijfloon eisohte voor onnoodige passen, die drie dagen geldig waren, waarna dezer dagen een verhooging dezer eisohen werd ingevoerd. Employé door koelie gestoken. Aneta seint uit Bandoeng: De employé Hartingius van den onderneming Tjikoel werd door een onlangs uit Deli terugge keerden koelie in de borst gestoken. De steek stuitte af op het borstbeen. De heer Hartingius werd niet gevaarlijk gewend. De onderkoning van Indië heeft een verordening uitgevaardigd, waarin de re geering der vereenigde provinciën verstrek kende volmachten krijgt ter bestrijding der ongehoorzaamheidscampagne en van de belastingweigering De volmachten houden o.m. in controle en eventueel verbod van vergaderingen, in beslagneming van huizen en gebouwen voor militaire doeleinden, controle op de transportmiddelen, huiszoekingen enz. CHINA WEDER ONLUSTEN TE NANKING. Duizenden studenten dringen regeerings- bureaux binnen. Ontevreden over de wijze, waarop de Chineesche afgevaardigden do belangen van China in de Mandsjoerijsche kwesties op de vergaderingen van den Volkenbonds raad hebben behartigd, hebben gisteren duizenden studenten, uit alle deelen van China afkomstig, op woelige wijze te Nan king gedemonstreerd. Zij legden een zeer dreigende houding aan den dag. Zoo dron gen zij o.a. het departement van Buiten- landsche Zaken binnen, waar zij alles kort en klein sloegen, het meubilair de schrijf machines enz. Zij vernielden ook vier auto's alsmede het radio-station van het ministerie. Verder werden er vier ambte naren gewond. Bij een botsing met de teroepen wisten de studenten dertig sol daten te ontwapenen. Zij gebruikten de veroverde geweren om er mede op de troepen te schieten. Daarna trokken zij in optocht naar 't hoofdkwartier van de Kwomintang, waar de 'eden van de regeering juist in spoed vergadering bijeen waren om de ontslag aanvrage van Tsjang Kai Spek te bespre ken. De studenten trokken zich niet aan van de waarschuwingen der bewakers. Zij zongen communistische liederen en zwaai den met roode vlaggen. Ook schreeuwden zij allerlei dingen tegen de regeering. Ein delijk drong een gedeelte hunner de con ferentiekamer binnen, waar zij verschillen de aanwezigen verwondden, o.a. Tsjeng Ming-sjoe, die op het oogenblik aan het hoofd van den nationalen raad staat. De bewakers begonnen te vuren, waardoor een aantal personen werd gewond; hoeveel is niet bekend. Nadat bereden politie en infanterie eenige charges hadden uitge voerd en een aantal machinegeweren was opgesteld, waarmede gedreigd werd, ver spreidden de studenten zich. Veertig hun ner leiders werden gearresteerd. Op het oogenblik trekken gewapende troepen met machinegeweren en cavalerie door de straten van Nanking. Zij doorkrui sen de stad in alle richtingen om de orde te bewaren. Nabij het departement van Builonlandsche Zaken en 't hoofdkwartier van de Kwomintang zijn groote troepen- detachementen opgesteld, omdat gevreesd wordt, dat de studenten opnieuw zullen gaan demonstreeren. Zij staan blijkbaar onder communistischen invloed. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat in ge heel China orde-maatregelen worden ge- Tsjang Kai Sjek's aftreden. Na de vergadering van de Kwomintang werd officieel bekend gemaakt, dat Tsjang Kai-Sjek als president van de Chineesche republiek is afgetreden. In zijn officieelo ontslagaanvrage verklaart Tsjang Kai Sjek, dat hij aftreedt om de eenheid van China mogelijk te maken en de oplossing der politieke problemen te vergemakkelij ken. Hij verklaarde verder, dat hij de par tij en do natie zal blijven dienen. Generaal Tsjeng Ming Sjoe is tot voor zitter van den nationalen raad benoemd? De vergadering van de Kwomintang werd door Tsjang Kai Sjek bijgewoond. Men neemt aan, dat hij zich op het oogenblik nog te Nanking bevindt. De leden van de Canton-rcgeering, die zich in Sjnaghai bevonden, begeven zich naar Nanking om daar deel te nemen aan de reorganisatie van de Nanking-regeering. Men verwacht verder, dat de leden der regeering zullen aftreden en dat de rorganisatie van de re geering twee weken in beslag zal nemen. NIEUWE GEVFCHTEN BIJ TS ITS I CHAR. Ma's hoofdkwartier gebombardeerd. Volgens een Russisch bericht uit Peking hebben Maandag op 87 K.M. ten Noorden van Tsitsichar opnieuw gevechten plaats gehad tusschen troepen van generaal Ma en Japanners. De gevechten duren voort. Het hoofdkwartier van Ma. Hailoen, werd door vliegtuigen gebombardeerd. De Ja panners sloegen de Chineezen terug en maakten groote hoeveelheden wapenen buit. Meer dan 80 Chineezen zijn geval len. AMERIKA VERKOOP VAN LABRADOR? Bedrag van 100 millioen dollar genoemd. Er is al herhaaldelijk sprake geweest van een verkoop van het tot Newfound land behoorende gebied van Labrador aan Canada, doch de berichten daaromtrent zijn telkens weer tegensproken. Thans meldt Reuter uit Halifax, in de Canadee- sche provincie Nieuw-Sehotland, dat er een officieel aanbod zou zijn gedaan vooi den verkoop van Labrador aan Canada voor 100 millioen dollar. BUITENL. BERICHTEN. PRIESTER VERONGELUKT. De eerwaarde heer Dantinne, directeur der R. K. Jeugdwerken in de provincie Luxemburg, die zich per auto van Bertrix n. Erezée begaf om er voor 'n feestvierend land'bouwgilde de H. Mis op te dragen, is in de kromming van Beausaint met zijn wagen gekanteld. De priester bleef op slag dood. De WERKLOOZEN hebben Dinsdag te Amsterdam een werkloozendemonstratie gehouden waaraan ongeveer 3000 personen hebben deelgenomen. In de stoet werden allerlei borden en vlaggen met opschriften meegevoerd. Gisteren heeft te Velsen de HUWELIJKSPLECHTIGHEID plaats gehad van Jhr. J. H. Loudon, neef van onzen Ned. gezant te Parijs, met Cornelia Baronesse Tuyll van Serooskerken. Het bruidspaar en de bruidsmeisjes bij het binnentreden der kerk. Prinses Juliana woo r.de de plechtigheid bij.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5