KERKNIEUWS STADSNIEUWS ACADEMIENIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Agenda ^LLE gj, VERZEKEfilflBEN WOENSDAG 16 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 DE V/AARDIGHEID DER EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft gisteren weer een presentiegeld-vergadering gehouden, een bijeenkomst van een paar minuten. De Senatoren trekken zich blijkbaar niets aan van de gegronde eritiek, die op dergelijke nonsens is uitgeoefend en zoeken hun waardigheid in een onverschil lige houding te dezen opzichte. Ze konden beter doen! WETSONTWERP- BEDRIJFSRADEN. In handen van een bijzondere commissie gesteld. De Tweede Kamer heeft gisterenmiddag besloten het wetsontwerp-Bedrijfsraden te stellen in handen van een bijzondere com missie bestaande uit de leden der Kamer: Aalberse (plaatsvervangend Kortenhorst), Kuiper (pl. verv. Van ïïellenberg Hubar), Smeenk (pl. verv. Amelink), Knottenbelt (pl. verv. Boon), Joekes (pl. verv. mevr. Bakker—Nort), Slotemaker de Bruine (pl. verv. Snoeck Henkemans) en Kupers (pl. verv. Van den Bergh). KERSTGAVEN AAN WERKLOOZEN. Een raadsbesluit van Dordrecht bij ministerieele beschikking gewijzigd. De gemeenteraad van Dordrecht besloot 24 November evenals vorige jaren, den werkloozen en daarmede gelijk te stellen inwoners een kerst.gave te verstrekken in natura, waarvoor een bedrag van 10.000 werd geraamd. Zooals bekend moet een zoodanige uitkeering de goedkeuring der regeering hebben. De minister heeft nu bepaald, dat voor werkloozen, die onder een door het rijk goedgekeurde steunregeling vallen, de kerstgave in natura niet meer mag bedra gen dan 25 pet. van het over de kerstweek of de week daaraan voorafgaande te ontvan gen steunbedrag. Aan de arbeiders in de werkverschaffin gen geplaatst mag de kerstgave niet wor den verstrekt. Deze voorschriften golden voor het geheele land. Pogingen van het Dordtsche gemeente bestuur om de kerstgave meer in overeen stemming met het raadsbesluit uit te voeren, hebben gefaald. DE STAKING BIJ DE K. V. T. Zal morgen eindigen. In de gisteren gehouden vergadering van stakende arbeiders der Koninklijke Ver. Tapijttabrieken te Deventer is besloten, Donderdag a.s. het werk te hervatten oiuier voorwaarde, dat de 5 pet. loonsverlaging alleen wordt toegepast op de werknemers, die meer dan 24 per week verdienen. Voorts zullen geen rancune maatregelen worden genomen. De staking, die 110 perso nen omvatte, werd 13 Augustus geprocla meerd. Na vier maanden eindelijk een oplos sing!Had nu zoo lange tijd van gelde lijke en geestelijke ellenden onmogelijk voorkomen kunnen worden l We geloo- ven bet wel. HET CONFLICT IN DE TEXTIEL NIJVERHEID. Te Enschedé. De toestand was hier gisteren ongeveer gelijk als Maandag. Het was overal buiten gewoon ruBtig; van de staking bemerkte men zeer weinig. De fabrieken, waar de ar beiders in staking zijn gegaan, zijn op en kele uitzondering na, stop gezet. Gister ochtend is nog nen klein aantal arbeiders, hoofdzakelijk pakkers, die Maandag nog aan het werk waren gebleven, in staking gegaan. Te Borne. Gisteravond tegen 6 uur. toen de enkele personen, die nog in de fabriek der firma Spanjaard werken, naar huis gingen, is het hier uiterst rumoerig geweest Groote troe pen volk, voornamelijk opgeschoten jongens en meisjes joelden rondom de fabrieken. De werkwilligen werden door de gemeentepo litie, versterkt door rijkspolitie, naar hun woning gebracht, waarbij op een gegeven oogenblik van den gummistok gebruik ge maakt moest worden, tengevolge waarvan een meisje van 13 jaar een gevoeligen klap opliep. Bij werkwilligen werden ruiten in gegooid. ARBEID IN BROODBAKKERIJEN. Ter gelegenheid van de a.s. feestdagen. De minuter van Arbeid, H. en N. heeft vergund, dat in broodbakkerijen in alle ge meenten des Rijks met den bakkersarbeid wordt begonnen op 24, 26 en 31 Dec. a.s., telkens om één uur 's nachts met dien ver stande dat voorzoover betreft broodbakke rijen, voor welke een vergunning als be doeld m art. 37 eerste lid der Arbeidswet 1919 is verleend telkens gedurende twee uren vóór het tijdstip waarop op genoemde dagen de bakkersarbeid mag aanvangen, arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens mag worden verricht. Voorts onder voorwaarde, dat in de ondernemin gen, waar op genoemde data van deze ver gunning wordt gebruik gemaakt, op 25 Dec. of 1 Januari geen arbeid wordt verricht, be houdens op 25 December van twintig uur af en op 1 Januari van 22 uur af, doch al leen voor het stoken van ovens door één persoon. Voorts is vergund dat door bakkersge zellen, in afwijking van het bepaalde in art. 40 eerste lid der Arbeidswet 1919 op 24 en 31 Deo. a.s. gedurende ten hoogste tien uren arbeid wordt verricht, tenzij een cou pon, als bedoeld in art. 35, tweede Lid, on der b der Arbeidswet 1919 tijdig is ïngoz-in den aan het districtshoofd der Arbeidsin spectie, in welk geval de werktijd ten hoog ste dertien uren mag bedragen. Aflevering van brood. Bovendien is aan hoofden of bestuurders van broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in afwijking van art. 35 zesde lid der Arbeidswet op 24, 26 en 31 December a.s. deeg of brood, dat na twintig uur van den vorigen dag gebak ken of opgewarmd is van half acht af uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zioh de broodbakkerij bevindt, wordt ver voerd en van acht uur af wordt verkocht of afgeleverd. Z. H. E. MGR. TERZIAN XIII OVERLEDEN De vorige patriarch der Armeniërs. Men seint uit Rome d.d 15 dezer aan de Msb.: Heden overleed alhier Z. H. E. Mgr. Ter- zian XIII, de vroegere patriarch der Arme niërs van Cicilië, die in 1855 te Koetahia ge boren werd en sinds 1910 patriarch der Ar meniërs was. Wegens zijn slechten gezondheidstoestand bood hij in Juli van dit jaar aan den H. Va der zijn onts'ag aan, dat door Z. H. den Paus werd aanvaard. Sindsdien verbleef hij te Rome. Voor eenige jaren maakte Z. H. E. Mgr. Terzian een rondreis door verschillende West-Europeesche staten, om met een aan beveling van den H. Vader gelden in te za melen voor het herstel van de Katholieke Kerken in Klein-Azië, die grootendeels door de Turken waren verwoest. Bij een overval der Turken ontkwam de grijze pa triarch zelf ternauwernood aan een ge- welddadigen dood. Ook in ons and is Mgr. Terzian geweest o.a. bracht hij een bezoek aan de toen nog in aanbouw zijnde nieuwe gebouwen der „Leidsche Courant" en ten hoogsten dankbaar voor den verleenden steun kon hij naar zijn land terugkeeren. Te Sindjar kon hij zelfs een nieuwe Kerk oprichten van de gaven zijner talrijke wel doeners in Nederland. SEMPRE CRESCENDO. DE EEUWFEEST-VIERING. HET FEESTCON CERT. Bijgewoond door de Koninklijke Familie. Op waarlijk briljante wijze heeft „Sem- pre Cresendo" zijn eeuwfeest gevierd. „Sempre Cresendo" is na honderd jaren nog bloeiend en fleurig en de gedachte dat het nog immer zijn taak te vervullen heeft: be vordering der toonkunst onder de studenten en het geven van orkestuitvoeringen, zal het muziekgezelschap sterken en sta.en voor de toekomst. Onze welgemeende ge- lukwensch aan het alom-bekende muziekge zelschap van de Leidsche studenten I Groote be angstelling was er voor de vie ring van dit zoo bijzonder feest; van de zijde der hoogeschool door de aanwezigheid van curatoren, professoren, studenten; be langstelling ook van de zijde der burgers. Niet al.een van Leiden waren de gasten toe gestroomd. Van heinde en ver waren ze ge komen: réunisten, ouderen en jongeren, al len de prettige herinneringen van Sempre" in zich omdragend. Onder het spelen van het ,,Io vivat" kwamen de vertegenwoordigers van stuclen- tencorpora binnen met hun dames. Een oogenblik van stilte „Wilhelmus van Nassaue ben ick van duytschen bloed" klonk op, en daar verscheen H.K.H. Pri» *os Juliana vriendelijk neigend en a's Be schermvrouwe van het eere-conité naar plaats innemend midden in een voor na ir gereserveerde loge, op de tribune bereid. Weer klonk ons volkslied op en H. M. Ko ningin Wilhelmina, vergezeld van Z. K. H. Prins Hendrik en eenj'^p dames en br-eren van het gevolg, zetten zich in een zij-loge. Er zal wel niemand zijn geweest, die niet met gevoelens van erkentelijkheid dit be wijs van sympathie, door de Koninklijke fa milie betoond, op prijs zal hebben gesteld en naar waarde de mooie momenten van dezen gedenkwaardigen avond zal hebben genoten. Om het dirigentschap van Gottfried Mann te herdenken werd diens ouverture „Freia" gespeeld, een welluidend orkest werk, dat bij zoo'n talrijke bezetting uitste kend voldoet. Dat Sempre in zijn program ma blijk geeft van mooie muziek te willen uitvoeren, toonde de keuze van Beethoven's „2e Symphonie" aan, stralend van jeugd- kracht, blijheid en humor, met zangdroom in het heerlijk „Larghetto" en schalkschen levenslust in de „A!legro"-deelen. En onder de vaste en bezielde leiding van den feest- dirigent, Louis Walther Boer, werd een uit voering gegeven, die voldeed aan hoogge- stelden eisch. Het orkest ontwikkelde e«en beschaafden, welluidenden toon en waar 'n k'eine inzinking mocht dreigen was de diri gent gereed om met een markant, typee rend gebaar over en door de moeilijkheid heen te helpen. Liet Sempre in de lange reeks van jaren ons een schaar van solisten hooren. ze'fs zeer beroemde solisten, de dank hiervoor is groot. Maar met voldoe ning mag worden gezegd, dal Sempre in eigen omgeving niet te onderschatten mu zikale krachten heeft. Zoo droeg het voor treffelijke spel van Jhr. Mr. de Ranitz (eere lid van Sempre Crescendo) die het „piano concert no. 2 op. 18" van Rachmaninoff ver tolkte niet weinig er toe bij om dezen avond tot een volkomen succes op te voeren. Al eenmaal hoorden wij Jhr. de Ran'tz en met belangstelling hebben wij dezen goed toege- rusten pianist gevolgd in zijn interpretatie. Dit klavierconcert draagt een ccni.gszins raphsodisch karakter en af en toe heeft het orkest de leidende gedachten uit te beel den, waarbij dan de piano de meer bege leidende functie heeft te vervullen. Maar dkn juist in die in zich zelf afgesloten pe rioden vraagt de componist veel verbijzon dering van geest. Dan moet er aangevuld, verrijkt en gefantaseerd worden. Waarlijk Jhr. de Ranitz heeft ons in zijn voordracht bijzonder bezig gehouden. Hij raakte de dingen aan, droeg ze fijnzinnig van visie voor, met inzicht inphraseering en rubato-aanwending. De aanslag, mooi soms machtig van klank het geheel om hangen van expressieve pianistische sier en me'odische accenten. De moeilijke begeleiding was vast ge leid volkomen toegewijd en slagvaardig. Zoo is deze prestatie zeer te loven en maak te niet weinig furore, zoodat de geheele zaal daverde van het a-pplaus, dat steeds maar aangroeide toen de solist bekranst werd en niet eindigde vooralper deze met gen voortreffelijk gesoee'de Etude (even eens van Rachmaninoff) de gemoederen tot rust bracht. Tot slot, een welkome herhaling van Koe- berg's „Vivat, crescat, floreat Sempre Crescendo", symphonische marsch aan Sempre Crescendo opgedragen. Mooièr en toepasel ijker Rlot dan dit opgewekt orkest werk, dat met orkestrale kleurschittering is geschreven, waarin 't orkest goed thuis is en 't dus briljant speelde, kan er moeilijk gedacht worden voor een glorieusen avond als deze. Op de meest hartelijke wijze werd Sem pre met zijn dirigent (die zijn lauweren deelde met zijn orkest) gehu'digd, bejubeld. Voor de pauze de huldiging van Semore Crescendo door vertegenwoordigers van verschillende vereenigingen en corporaties, die kransen aanboden, vergezeld van ge- lukwensohen. De praeses van Sempre dankte allen, dankte in een toespraak II. M de Koningin, den Prins, H. K. H. de Prinses voor haar komst, haar bereidwilligheid om Bescherm vrouwe van het Eere-comité te wezen, dank te de academische hoogwaardigheidbeklee- ders, de studenten en burgerij. Enthousiast toegejuicht verliet de Ko- nink'ijke Familie aan het eind van het con cert de tribune. En men ging voldaan huis waarts. of wel men maakte zich op tot bij woning van het bal door Sempre tot besluit van zijn lustrum aangeboden. In de pauze werd een collecte gehouden ten bate van het Nationaal en Leidsch Crisis-comité. J. K. „GELOOF EN WETENSCHAP". De vereeniging „Geloof en Wetenschap" hield gisterenavond een bijeenkomst in een der zalen van „Den Burcht". De voorzitter, de heer ir. Guljé, opende de vergadering en stelde aan de orde de wijziging van de statuten. Het bestuur achtte het geweüscht tot uitbreiding van het aantal bestuursleden over te gaan. Be sloten werd de statuten in dien zin te wij zigen, dat uitbreiding van het bestuur mo gelijk wordt. Spr. deelde mede, dat de rekening 1931 sloot met een batig saldo van 53.14. De rekening is nagegaan en in orde bevonden. Den penningmeester werd décharge ver leend. In de kas-commissio voor 1932 werden benoemd de heeren Simonis, Brand en Straatsburg. De voorzitter bracht ook ter sprake de stedelijke belasting, welke geheven wordt wanneer amusementskunst gegeven wordt. Deze belasting bedraagt 20 ct. per avond per bezoekend lid. De voorzitter beval in. de belangstelling der leden aan de opvoering van het Mario netten-Theater „De Olijftak" op 14 Ja nuari a.s. Hierna hield de heer J. P. A. de Vries, be keerd Israëliet, een conferentie over „Van Jood tot lid der Moederkerk". Als kind reeds werd spr. onaangenaam getroffen door het gebrek aan waarheid en naastenliefde in de tegenwoordige wereld. Op 13-jarigen leeftijd maakte hij kennis met een katholieken jongen, van wien hij vernam wie Christus en Maria waren. Toen kwam hij bij zijn moeder, met dö vraag: „wat denkt u van Jezus van Na zareth?" Zijn moeder antwoordde tóen: „Dien bedrieger mag je nooit meer noemen in dit huis, want dan ga je er uit". Toch bleef hij zoeken en vragen. Na het tragisch sterven van zijn vader, verliet hij als jongeman het ouderlijk huis en trok naar Berlijn. Hij studeerde voor leeraar om op die wijze andere zielen te kunnen beïnvloeden, bestudeerde de Koran en de Statenbijbel, de boeken van Confucius en der Hi V eda. Daarna kwam hij terecht bij het Spiritisme en vervolgens bij de Theo- sophie. Doch niets bevredigde hem. In binnen- en buitenland stiohtte spr. een bond met als devies: „De eenig waarachtige gods dienst is: zoo volmaakt mogelijk te leven. Een model van volmaakt leven vond hij in Jezus Christus. Zijn kring van vereerders en aanhangers nam met den dag toe, maar inwendig werd hij uit elkaar gerukt van wanhoop. Moedeloos trok hij zich terug in een stil stadje van Brabant, doch zijn wanhoop Steeg ten top. Hij kocht een revolver om een eind aan zijn leven te maken. Den avond, dat hij zijn plan ten uitvoer zou brengen, dineeide hij in een katholiek ge zin en bij het gebed voor tafel werd hij zoo getroffen, dat hij schokkend sprak: „Leer mij dat bidden, leer mij dat bidden ook!" De genade had hem overweldigd. Alles kon hij gelooven, maar één ding kon hij zich niet denken: dat Christus werkelijk in Het H. Sacrament tegenwoordig was. Bij een Sacramentsprocessie te Roer mond werd hij echter zoo ontroeid, dat hij moest worden weggediagen. Dezelfde emo tie onderging hij bij ecu Sacraments-pro- cessie in Breda. Ilij begon de Katholieke leer te bc-stu- deeren eu verklaarde aan zijn katholieke vriend-en: als ik op mijn leeftijd het H. Doopsel mag ontvangen, dan moet ook de droom van mijn jeugd verwerkelijkt worden en zal ik de waarheid verkondigen. De Joden werkten hem echter tegen en hij verliet Brabant. De Joden waarschuw den zijn moeder, dat hij Katholiek, en bo vendien priester wilde worden. Zijn moeder verschrikte zoodanig, dat zij een beroerte kreeg. Wanhopig van verdriet wilde haar zoon weer een eind aan zijn leven maken. Zeer toevallig werd hij aangesproken door een schooljongen uit Breukelen, met wie hij te spreken kwam over de Kerk. Er kwam weer hoop. De beproeving bleef hem echter niet be spaard. De familie drong er bij hem op aan, dat hij om zijn moeder van de dood te redden in het huwelijk zou treden met een schatrijke Joodsche. Uit liefde voor zijn moeder ging hij bij die familie inwo nen. Het jongetje uit Breukelen en diens vacler lieten hem echter niet los. Het was een leven van huichelarij; de verloving stond voor de deur. Hij stond voor de keuze: zijn Moeder of Jezus Chris tus. Het kwam tot een breuk met zijn meisje; de beslissing werd genomen. Hij nam afscheid van moeder en verloof de en trok naar de familie in Breukelen. Do dag voor Beloken Paschen werd hij ge doopt. Het was een onvergetelijke dag. Het oogenblik, dat het.water over hem vloeide, voelde spr., dat er iets in hem veranderde. Er kwam een vreugde en genoegdoening, die hij nooit gekend had. Bevend van geluk ging de nieuwe chris ten ter H. Tafel. Na eenigen tijd het noviciaat gevolgd te hebben in een klooster van de Paters van den H. Geest, heeft de heer do Vries zich thans als „leekenapo-stel" gewijd aan de bekeering dej Joden een uiterst moeilijk werk. Bij de Joden is van ouder op zoon in geroest, dat Christus een bedrieger is. Is men zoover, dat men hun vooroordeel heeft weggevaagd, dan is de grootste helft ge wonnen. Dan is het hun duidelijk, dat in Christus alle oudé profetieën in vervulling zijn gegaan. De spreker besloot met zijn gehoor op te wekken tot dankbaarheid, dat zij het Katholieke geloof bij hun geboorte hebben meegekregen en er niet in strijd en lijden, zooals hij, naar behoefden te zoeken. Na de pauze las spr. nog eenige fragmen ten voor uit zijn dagboek en eindigde met een gevoelvol gedicht op zijn geliefde moe der. De voorzitter dankte den heer De Vries voor zijn lezing. Spr. waardeerde het, dat de heer De Vries met veel waardeering en dikwijls ook met groote liefde had gespro ken over zijn vroegere geloofsgenooten. Hij wenschte hem succes toe bij zijn apostolaat. Een der leden vroeg nog aan den spre ker, hoe 't stond met den wensch van vele Joden, om het proces van den Christus ie herzien. Spr. antwoordde hierop, dat deze wensch alleen leeft bij reform- of liberale Joden. In Nederland kent men geen rab bijn van deze richting en erkent men deze Joden niet. In an-ere landen en vooral in Amerika zijn er vele synagogen van reform- Joden naast de andere. Als de bedoe.de richting het gedaan krijgt, ora over den Christus een ander oordeel te doen uitspie ken, dan zal aan dit oordeel door het Ne- derlandsche Jodendom geen waarde wor den gehecht. De voorzitter sloot hierna de vergadering. Onder de pauze was er met een gesloten bus gecollecteerd voor de kath. werkeloo- zen. De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering do verordening, re gelende het toezicht op in Leiden ver toevende vreemdelingen, waarbij is be paald, dat een ieder, die een vreemde ling in zijn inrichting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreem delingendienst Zonneveldstraat alhier, geopend van 912 uur, 24 uur en van 7—9 uur). Deze kennisgeving is eveneens verplichtend, indien de vreemdeling reeds eerder te Leiden heeft vertoefd. Door aangifte aan het Bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid, ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's, enz. LEITDEN. Geslaagd: voorbor. kerkelijk-examen de heeren H. van Ewijck (Leiden) en J. F. L. A. Becht (Arnhem); cand.-examen Nederl letteren mejuffr. T. Moerman (Den Haag); candidaats-examen wis- en natuurkunde letter L de heer O. P. van Leuven (Den Haag); id. de heer H. G. van Wouw (Voor burg); id. letter B de heer J. A. van de Laar (Roermond); candidaats-examen rechtsgeleerdheid de heeren A. Laverge (Doorn), J. C. van Al phen de Veer (Den Haag) en F. A. Heij- man3 (Den Haag); doctoraal-examen ind. recht de heer Mohamed Djamin (Den Haag); aanvullend doctoraal-examen ind. recht de heer rar. E. Bonn (Delft). Bevorderd tot doctor in de geneeskundo op loefschrift getiteld „Is de bacterio- phaag een bacterieproduct?" de heer C. R. Ritsema van Eek, geboren te Semarang. ZEVENHOVEN. Mooie var.gst. De heer F. Looij in wijk AmsLel zag kans aan eon hengel een snoek van met minder dan 17 pond te verschalken. Daar dit geen visscherslatijn is, kan deze vangst wel tot de grootste uit zonderingen gerekend worden. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag. Vincentïus- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. Woensdag. K. J. M. V. St. Peter Kanis. Lezing Ir. L. J. M. Feber, Har monie, Breestraat, half negen. Woensdag, Dioc. Ver. van R. K. Bijz. On derwijzers, „Den Burcht", 6.30 uur. Donderdag. Vereeniging tot bevord. der belangen van Slechthoorenden. lverstbijeenkomst. Oud-Hortus- zicht. 8.15 uur. Vrijdag. K. J. M. V. St. Peter Kanis, Bil jartcompetitie, Eigen Huis, half negen. Vrijdag, Leidsche Maatschappij van Wel dadigheid ter voorkoming van ver val tot Armoede, „In den Vergul den Turk", 4.45 uur. De avond-, naoht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag J4 tot en met Zondag 20 Deo. a.s., waarge nomen door apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. 11526 ALPHEN AAN DEN RIJN. Onderscheiding voor den Burgemeester. H. M. de Koningin heeft dr. H. J. Lo- vink benoemd tot commandeur in de Huis orde van Oranje-Nassau, als voorzitter der commissie van advies inzake de pachten van het Kroondomein. Aanrijding. De melkhandelaar H. W. weid op do Hofbrug met zijn dnewielde bakfiets aangereden door een autobestuur der uit Ten-Aar. Zijn fiets werd bescha digd, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Aangifte werd gedaan bij de po litie. Onderwijs. Aan den heer J. A. Tolk, hoofd der O. L. school, Raadhuisstraat, is met ingang van 1 Januari a.s. wegens ge zondheidsredenen eervol ontslag veleend. Op de heden te houden ouderavond zal de heer Tolk reeds afscheid nemen. Te water. In wijk Hoorn geraakte de 88-jarige in den Rijn; voorbijgangers merkten de hulpelooze oude man op en slaagden e-r in hem behouden op het droge te brengen. Schaap doodgebeten. Door de H. uit de Riclaerbuurt is bij de politie aangifte gedaan, dat door een hond een zijner scna- pen is doodgebeten. De eigenaar der hond is onbekend. De politie s^elt een onder zoek in. Z0ETERW0UDE (Dorp). Hanze. Gisteravond vergauerde de R. K. Middenstands vereeniging »De llanze" in het Patronaatsgebouw aan den ticheu- kelweg. Na de opening en leziug van de notulen werden de ingekomen stukken be handeld w.o. een schrijven op het gestelde verzoek aan de R. K. ilaadsiractie, waar bij ue meest mogelijke benartiging van de midicienstandsbelangen door de fractie wordt toegezegd. Er zai een onderhoud plaats hebben met den voorzitter van do R. K. fractie over verschillende zaken. Zonder ingekomen bezwaren worden de heeren J. Dobbe en J. H. van Es tot leden toegelaten. By de mededeelingen wordt gerappor teerd een onderzoek naar de urea van do buslichtingen aan den Hooge Rijndijk. Het bestuur acnt geen termen aanwezig tot bei doen van verdere stappen, omdat er reeds vier lichtingen zyn. Tot het oprichten van een Onderlinge Ziekteverzekering wordt eeu commissie ge ïnstalleerd, bestaande uit de heeren U. G. v. Es, 'ih. Updam en Th. van Benten. Tot het organiseeren van een autotocht je voor ouuen van dagen, worden, ter voor bereiding van de eerste werkzaamheden belast de heeren Joh. Vlasveld en O. P. J. Paardekooper. Bij de rondvraag worden eenige zaken betreiieude het xetraitefoncLs bespioken en wordt het bestuur opgewekt tot de meest mogelijke activiteit inzake crisis-aangeie- genheden. Hierna dankte de voorzitter voor de be langstelling voor de vergadering om de ver- gauering in zoovorre te sluiten. Na eenig gezellig samenzijn werd de film „Van kolen tot edectricit^it" en „in en om de Lichtfa brieken te Leiden" door een ambtenaar van de Sted. Fabrieken voor Gas en Elec- triciteit vertoond. Z0ETERW0UDE. Kerstmis in het Patronaat. Kerstmis in het Patronaat beteekent sinds jaren lang een serie feestavonden met het doel in de donkere dagen van Keistmis eenig licht te geven door amusement. Uf de malaise de ooi zaak is, kunnen wij niet achterhalen, maar de Patronaatscum- missie heeft op de vele Zondagavonden een blanco programma. Gelukkig is ae Et. Jansfanfare ter huip gekomen en zal op Tweeden Kerstdag ecu feestavond bereiuen. Uit het koper zuilen bij den aanvang de mooie kerstliederen schallen, waarna een mooi eii vroolijk pro gramma zal uitgevoerd worden. Het duo Helman en Laman zal op het fcooneel zor gen, dat wij voor eenige dagen minstens driemaal per dag zullen lachen. En dat hebben wij nu meer dan ooit noodig m dezen tijd.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2