UIT DE OMGEVING FAIL! ISSEMENTEN WOENSDAG 16 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. ir DE BRANDSTICHTERS TE STRIJP. Wij hebben gisteren gemeld, dat de Eindliovensclie politie als verdacht van de talrijke brandstichtingen in fcjtrijp gearres teerd heeft den gemeente-tuinman v. d. L. genaamd. Onder persoonlijke leiding van den commissaris is het onderzoek vooit- gezet en de politie is daarop overgegaan tot de arrestatie van een medeplichtige, genaamd H. V., eveneens te Btrijp woon- aohtig. Na een uitvoerig verhoor hebben beiden aan den commissaris bekend alleen of in vereeniging de volgende branden te hebben gesticüt: de boerderij van Coppel- man aan de Bezemstraat; boerderij en twee woonhuizen van van Tuyn op 't Ven; de boerderij van Van Lierop aan de Kla- wirstraat; de boerderij van van Grotel 111 de Hurk; de boerderij van Bouwman in de Engelsbergen, waar de paardenstal af brandde; de boerderij van v. d. Balen aan den Gaiieiweg; de maalinrichting van Van Tuyn aan de Zeelsterstraat, waar een be gin van brand ontstond; de boerderij van Neelissen aan- den Baadjes weg; drie wo ningen van den bakker Melis aan den Bie zen weg; de boerderij en kolenschuur van Strijbosch aan de Btrijpsohestraat, die ge deeltelijk afbrandde en de boerderij van den vader van den verdachte B. v. d. L. op 't Ven. Bij onderzoek is komen vast te staan, dat de surveilleerende politie het uitbre ken van verschillende branden nog heeft weten te voorkomen. In het stadsonderdeel Strijp toont de be volking zich algemeen opgelucht door de arrestatie van de vermoedelijke daders, waardoor aan een serie van meer dan vijf tien branden m de laatste maanden een einde is gemaakt. ƒ50.000 VERDUISTERD. Een makelaar te Enschede gearresteerd. De politie te Ensohede heeft Maandag avond aangehouden een makelaar-taxateur, die wordt verdacht van verduistering op groot© schaal gepleegd. De aangehoudene, die agent was van een spaarinstelliug, heeft in deze functie .een groot gedee'ae van de bij hem ingelegde gelden niet afge dragen. Wel werden de bedragen in de boekjes vermeld, doch deze kwamen met voor op de afrekeningsstaten, welke aan het hoofdkantoor werden gezonden. Duor deze fraude, welke reeds over perioden van ongeveer tien jaar moet loopen, is een bedrag van minstens 50.000 verduisterd. Het bedrog werd onidekt, toen een der spaarders een brief aan de directie ricat- te, waarop deze een accountantsonderzoek instelde. Uit dit onderzoek is gebleken, dat het vermoeden van den spaarder juiit was. Hierop is aangifte bij de politie ge volgd. De aangehoudene zal, verdacht van oplichting en valschheid in geschrifte, ter beschikking van de justitie worden gesteld. Wellicht tot tachtigduizend gulden verdwenen. Inleg gers niet gedupeerd. Be kentenis. Nader vernemen wij het volgende: De gearresteerde genoot het onbeperkt vertrouwen van vele kleine zakenlieden, die geregeld spaargelden bij hem kwamen inleggen. De laatste weken doken echter geruch ten op, dat de makelaar in zijn hoedanig heid van beheerder van het bouwfonds eener kerkelijke instelling onregelmatighe den had gepleegd. In verband daarmee zoo meldden wij reeds richtte een der spaarders, die argwaan had gekregen een schrijven tot het .hoofdkantoor der bank, waarvan verdachte agent der spaarafdee- ling was. Hij vroeg opgave van zijn tegoed en toen kwam aan het licht, dat dit te Amsterdam, waar het hoofdkantoor der bank is gevestigd, veel lager stond geboekt dan het door den makelaar bijgehouden spaarbankboekje aangaf. Daarop besloot de directie een nader onderzoek ten kan tore van den thans gearresteerde te doen instellen. Al spoedig bleek, dat verscheidene za ken niet in orde waren, hetgeen aanleiding was om de geheele administratie in beslag te doen nemen en naar het hoofdkantoor te Amsterdam te doen overbrengen. Hier werden de bescheiden aan eon accountants onderzoek onderworpen, waarbij ontstel lende feiten aan den dag kwamen. Minstens vijftig zestigduizend gulden bleken ver duisterd te zijn. Er is aangifte bij de poli tie gedaan. Zij ging echter niet direct tot aanhouding over. Eerst nadat voldoende ze kerheid was verkregen over de juistheid der aaugifte werd. de makelaar gearres teerd. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd. Kwamen er inleggers, die geld terugvroe gen dan betaalde de makelaar dit uit eigen kas. Daar hij ook van een kerkelijke instel ling gelden onder zijn beheer had is het niet uitgesloten, dat het verduisterde wel zeventig- k tachtigduizend guldeD bedraagt. De bij deze zaak betrokken bankinstel ling is tegen fraude verzekerd, zoodat de inleggers niet gedupeerd worden. Hypotheekzwendel. Een paar weken geleden waarschuwde de commissaris van politie, afd. B. te Den Haag, degenen die relaties wilden aangaan met de commanditaire vennootschap ,Dc Hulpbron", Rijs wij ksche weg 263 te Den Haag, waarvan de ondernemers zich noe men J. Holm en Sj. Postma, zich eerst tot de politie te wenden, omdat deze beide personen o.a. hypotheek in uitzicht stellen, zioh daartoe kosten voor onderzoek en taxatie laten betalen en dan niets meer van zich plegen te laten hooren. Bovendien plaatste de politie een post voor de deur aan het perceel Rijswijksoiie- weg 263, die de bezoekers attent maakte op de praktijken-, welke men blijkens de vele INSPECTEUR VAN POLITIE TE R'DAM VAN ZIJN PAARD GESCHOTEN Men meldt ons uit Rotterdam: Gisteren heeft de R. V. O. te Rotterdam en eenige bevriende organisaties een werkloozende- monstratie gehouden. Overdag werd er ge demonstreerd en een optocht gehouden, welke zonder incidenten verliep. Gisteravond had in het „Verkooplokaai" aan den Goudschen Singel een vergadering plaats, waarop door verschillende sprekers het woord gevoerd werd. Om elf uur was deze vergadering afgeloopen en 6teldon zich op den Goudschen Singel eenige hon derden personen op, die een optocht wilden vormen. Reeds vrij spoedig, bij de Hugo de Groot straat greep de politie in. Een inspecteur van politie, de heer K. F. v. d. Wilt en een agent, beiden te paard, renden op de me nigte in en probeerden deze uiteen te drij ven. Hierbij vielen eenige klappen, doch veel geslagen werd er niet. Een honderd meter verder, op den hoek van de Eleonora straat probeerde de me nigte weder op te dringen. De beide poli tiemannen reden hierop nogmaals herhaal de malen dwars door de menigte heen en trachtten de demonstranten te verspreideu. Een schot uit de menigte. Plotseling klonk een schot uit de me nigte waarna de inspecteur van zijn paard tuimelde. De agent blies daarop op zijn alarmiluit, waarop onmiddellijk een viertal ruiters en verscheidene agenten te voet ter assistentie verschenen. Op dat moment wa ren echter niet veel demonstranten meer op de betreffende plek, daar de groo'e groep zich onmiddellijk na het schot m alle richtingen verspreid had en de meeste demonstranten het hazenpad gekozen had den. De inspecteur, die op straat was blijven liggen, werd, nadat een dokter de eersr,e huip had verleend, door den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overge bracht. Gebleken is, dat het schot, dat waarschijnlijk vanuit de menigte gelost is. op een afstand van ongeveer vier me*er van achter op den inspecteur gelost is ge worden. De kogel is den inspecteur in den linkerzij gedrongen. Naar wij vernemen moot zijn toestand niet ernstig zijn. Het bleef in de omgeving van den Goud schen Singel nog geruimen tijd onrustig en er werd door de politie nog eenige malen een. charge uitgevoerd. Tot arrestaties is men niet overgegaan. DE WERKLOOZEN TE AMSTERDAM WEIGEREN TE STEMPELEN. Men meldt ons uit Amsterdam: Toen gis termorgen de optocht van eenige duizen den werkloozen, die voor de inwilliging van verschillende eischen gedemonstreerd had den, in hel Frederik Hendrikplantsoen ont bonden werd, gaven de leiders aan de mas sa het parool uit, het initiatief te volgen, dat Maandag genomen was, door ongeveer 600 werkloozen, die weigerden voor de tweede maal te stempelen in het stempel lokaal aan de Baasjes. Naar wij vernemen is dit parool gister middag aan verschillende stempellokalen gedeeltelijk opgevolgd. Aan de Baasjes hebben ongeveer 700 personen geweigerd te stempelen en aan het stempellokaal Lau riersgracht ongeveer 300, terwijl wat de overige stempellokalen betreft het aantal niet-stempelaars varieerde tusschen 50 en 100. Te half zee was het aan de Baarsjes zeer rumoerig, groepen communisten trachtten te verhinderen, dat andersdenkende werk- ingekomen klachten, daarbinnen placht uit te halen. Een en ander heeft tot resultaat gehad dat met ingang van gisteren het kantoortje van deze „Hulpbron" is verplaatst naar Voorburg, Wilhelminalaan 463. Intusschen had Sj. Bostnxa reeds eerder de wijk genomen naar Berlijn, waar hij reeds wegens dergelijke praktijken is „ein- gesperrt". De andere firmant, de 41-jarige J. Holm, van geboorte Rotterdammer, ia nu gister avond door de Haagsch© politie in het per ceel Wilhelminalaan 463 te Voorburg gear resteerd en in het hoofdbureau aan het Alexanderplein voorloopig in bewaring ge steld. OUDEWETERING. IJsclub. Gisteravond hield de IJs club ..Ijsvermaak zij ons Doel" in Café Klein haar jaarvergadering onder voorzit terschap van den heer J. C. de Jong. De opkomst der leden waa bevredigend te noemen. Door den secretaris werden de notulen gelezen en onveranderd goedge keurd en vastgesteld. De penningmeester doet rekening en verantwoording, wel&e sluit met een batig saldo van 361.43. De rekening en verantwoording wordt nage zien door de heeren P. Los, Jac. Colijn en W. Droog en in orde bevonden. De aftre dende bestuursleden P. L. de Jeu, J. Zoet Czn., P. van deu Bosch en C. Los werden bij acclamatie herbenoemd en namen voor zoover ter vergadering aanwezig hunne herbenoeming aan. In de vacature-J. Bos werd gekozen Jac. Colijn. Hierna volgde de verloting, wat als altijd een gezelilge drukte gaf. Van de rondvraag werd door enkelen gebruik gemaakt. Zij werden door den voorzitter op beviedigende wijze be antwoordt. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter, na allen dank te heb ben gebracht voor hunne opkomst en me dewerking, de vergadering. IN DE GROOTE STEDEN. loozen naar binnen gingen. 1 persoon werd daarbij mishandeld. Het gevolg van een en ander was, dat door de politie, die in versterkte getale aanwezig was, aan de Baarsjes en de Chassestraat werd gechar geerd. De Lauriergracht en omliggende straten, waar zich ook een massa volk had samengetrokken, zijn door de politie schoongeveegd, waarbij twee personen, die zich verzetten, werden aangehouden. In de Nieuwe-Kerkstraat werden eenige honderden demonstranten door de politie, zonder dat van de wapenen gebruik be hoefde te worden gemaakt, uiteengedreven. De houding van de autoriteiten tegen den eisch inzake het één keer stempelen per dag is reeds uiteengezet in de betref fende mededeeling van den directeur voor Maatschappelijken Steun. Het slot van de gehouden werkloozende- monstratie voltrok zich in de groote zaal van de Beurs voor deu Diamanthandel en in het gebouw „Casino" op den hoek van de Amstel en het Waterlooplein. Vooral in eerstgenoemd gebouw was de opkomst buitengewoon groot. Te ongeveer elf uur was de vergadering afgeloopen en trokken groote groepen de monstranten, waarvan enkele nu en Tan strijdliederen aanhieven, door de binnen stad. Er was een groote politiemacht op de been. Voor zooverre wij konden nagaan is Let nergens tot incidenten gekomen van ern- stigen aard. ONREGELMATIGHEDEN TE ARNHEM Gistermiddag omstreeks vijf uur trok ken 200 man werkloozen door Arnhem naar het gemeentehuis, waar zij op de Kippen- markt, het plein voor het gemeentehuis, de monstreerden. De communist Brugman voerde het woord, terwijl een roode vlag werd ontplooid. Bij het uiteengaan van den stoet op last van de politie werd aanvan kelijk in verspreide orde gewandeld. Bij de Zwanenstraat evenwel ontstonden moei lijkheden met het verkeer. Het bleek de politie noodig om den stoet te splitsen. Men gang toen verder de stad in en kwam op het Itoemondsplein, waar de menigte aanzienlijk was aangegroeid en de stem ming uiterst rumoerig werd. Er werd uit de menigte met steenen naar de politie ge worpen. De commissaris van politie werd door een steen getroffen, doch niet gewond. Ten slotte werd de toestand van dien aard, dat de politie krachtig optrad en de ge heele troep met den gummistok uiteensloeg. De deelnemers aan de betooging vluchtten in atle richtingen, en in zeer korten tijd was het plein schoongeveegd. Gisteravond heeft in het Centraal ge bouw m de Bakkerstraat het raads nl Brugman voor een groot aantal werkloozen het woord gevoerd. Na afloop van de ver gadering ontstonden wederom ongeregeld heden, -waarbij de politie genoodzaakt was krachtig op te treden. Er werden schoten in de lucht gelost, terwijl slagen onder de betoogers werden uitgedeeld. Men bleef nog langen tijd in de binnenstad samen scholen. Na afloop van de vergadering en de toen gevolgde ongeregeldheden, trachtten de betoogers opnieuw in massa de binnenstad in te gaan. Dit is hun door de politie op krachtdadige wijze belet. Er werden vele charges uitgevoerd, waarbij de noodige klappen met de gummistok zijii uitgedeeld. Ook het raadslid Brugman, die de leider was van de betooging werd door een slag met een gummistok vau een politie-agent aan het hoofd gewond, zoodat hij in bot ziekenhuis moest worden opgenomen. Tegen half twaalf was de rust terugge keerd. KATWIJK. Pachtprijzen. De verschillende huur ders, die een verzoek richtten aan Rijnland, om pachtvermindering van door hen van Rijnland gehuurde landerijen, hebben hier op thans een schriftelijk antwoord ontvan gen. In het kort komt het hierop neer, dat niet aan allen een vermindering wordt toe gestaan. Huurders van perceelen 1, 2 en 29, die onderhands huurden, komen hiervoor niet' in aanmerking. Ook niet de huurders van perceelen 32, 33, 34 en 35, hetgeen grasge was is en die voor kleine beuragen huur den. Ook niet die van 14, 16a, 16b en 16c, die met medewerking van Rijnland een rege ling met derden, konden treffen voor afzan- ding van die perceelen. Ook niet de huurders van perceelen 8, 15, 17, 18, 21, 22, 23 en 24 welke perceelen op 26 Aug. l.L, dus reeds onder ongunstige economische omstandigheden voor gelijke of nog hooger prijzen huurden dan in het tijdvak 192531. Doch wel voor de huurders van percee- eln: 3, 4; 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 19, 20, 25, 26, 27, 28, 30 en 31, aan wie vermindering wordt toegestaan, bearagen 40 pet. van net verschil tusschen de pacht over 1931 en die voor het jaar 1932. Een voorbeeld: iemand huurde in 1931 •een perceel dat in het tijdvak 19251931 380.opbracht en in 1931 werd verhuurd voor 300.of 80,minder. Die huur der krijgt dan van de meerdere opbrengst 1925—1931 40 pet. van 80.— is 32.— terug. LISSE. Roodvonk. In de week van 7 tot en met 12 December zijn binnen deze gemeen te 3 gevallen van roodvonk geconstateerd. Vaccinatie. Op Dinsdag, 22 December 1931, is op de gewone spreekuren van de geneeskundigen, alhier, de gelegenheid opengesteld tot kostelooze in- en herinen- ting. Hinderwet. Ter gemeente-secretarie, alhier, ligt ter inzage een verzoek met bij lage van de N.V. American Petroleum Company te 's-Gravenhage, om vergun ning, ingevolge de Hinderwet, tot het op richten van een ondergrondsche benzine bewaarplaats met aftapinriohting op het perceel plaatselijk gemerkt Heereweg no. 39, kadastraal bekend in sectie D. no. 3605. Op Woensdag, 30 December a.s., des na middags om 3 uur, kunnen tegen de inwil liging van dit verzoek bezwaren worden ingebracht ten gemeentehuize. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De verscheidenheid van getrokken tulpen wordt al grooter. De aanvoer is, behalve van Scarlet due, nog maar matig. Vandaar dat de prijzen nog niet tegenvallen. Scarlet due gaat voor 0.80 tot 1.10, Brilliant Star 1.70 tot 1.90, Proserpine ƒ3.10 tot 3.20, Witte due maximus 2.tot 2.10, Due de Ber lin 2.10 tot 2.60. Hyacinthen in meer dere kleuren 4.20 tot 5.30. Fransohe bloemen: Margrieten 68 cent per dozijn. Spaansche peper 2.702.90 per mand. Narcis Paperwüite 710 cent per doz.jn. Groot-bioemige C'hrysanthen 1015 cent per stuk. Klein-bloemige Ohrysanthen: Snow white 1417 cent. Haryland 1519 cent per bos. Vereen, van Oud-Leerlingen Tuinbouw- cursus. De afaeehng „Katwijk en Om streken" van den Ned. Bond van Vereen, van Oud-Leerl. der Tuinbouwcursussen kwam in veigadering bijeen. De voorzitter, de heer C. van Zijst, opende de vergadering en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Behalve de leden waren op deze vergade ring ook uitgenoodigd de cursisten van den cuisus „Tuinbouw-Boekhouden". De voor zitter sprak er zijn leedwezen over uit, dat niet alle leden en cursisten op deze verga dering tegenwoordig waren, daar er en kele belangrijke punten, den cursus betref fende, behandeld zullen worden. Hierna las de secretaris', de heer G. Oos- terlee, de notulen van de vorige vergade ring, welke onveranderd werden vastge steld. De voorstellen van het bestuur, aangaan de het innen van het lesgeld voor den cur sus „Tuinbouw-Boekhouden" werden aan genomen. Hierna hield de heer A. Berkhey een zeer leerzame inleiding over „Bloembollencul tuur". Inleider behandelde de geschiede nis der bloembollen vanaf het tijdstip, dat ze voor het eerst in ons land voorkwamen omstreeks 1500 tot en met de tegen woordige cultuur. Hierop volgde een leven dige bespreking, waarbij natuurlijk ook de huidige crisis ter sprake kwam en de voor- uitziccten in de toekomst. De rondvraag gaf ook heel wat stof tot bespreking, waarna de voorzitter onder dank voor de opkomst deze geanimeerde en leerzame vergadering sloot. WARMOND. Ontspanningslokaal. Onder zeer groo te belangstelling van de zijde der werk loozen had gisterenmiddag de officieele opening plaats van het ontspanningslokaal, hetwelk is ondergebracht in het voormalige raadhuis. Behalve de besturen der diverse organisaties was mede aanwezig het voltal lige college van Burgemeester en Wethou ders. De voorzitter van het Comité belast met de leiding, was verhinderd de opening te verrichten, weshalve deze opening plaats vond door den heer G. P. Mesker6. In de allereerste plaats heette deze Bur gemeester en Wethouders hartelijk wel kom, zijn vreugde er over uitsprekende, dat zij direct gevolg hadden gegeven aan de uitnoodiging tot bijwoning dezer ope ning. Mede, aldus spreker, breng ik een woord van bijzonderen dank aan het ge meentebestuur, zoowel voor de beschik baarstelling van het oude Raadhuis als voor de toegekende subsidie van ƒ250. Wij zullen deze daad van het gemeentebestuur zeer zeker weten te waardeeren en ik twij fel er dan ook niet aan of de werkloozen zullen het lokaal keurig in orde houden. Voorzeker, aldus spreker, rest mij nog een woord van dank te brengen aan die ingeze tenen der gemeente, die door het beschik baar stellen van meubelen en andere be- noodigdheden, zooveel hebben bijgedragen het lokaal zoo gezellig in te richten, waar bij ik niet wil vergeten zij, die het lokaal zoo keurig en huiselijk hebben ingericht. En hiermede, aldus de heer Meskeo-s, ver klaar ik het ontspanningslokaal voor ge opend. Hierna nam de Burgemeester het woord, die een woord van dank en huide bracht aan het Comité voor de moeiten om het ontspanningslokaal zoo gezellig in te richten. Hij hoopte, dat de werkloozen van het lokaal een groot gebruik zouden ma ken, of het moest zijn, dat de toestand zulks in de toekomst niet meer noodig maakte, hetgeen hij van harte hoopte. Ten einde al direct een huiselijke sfeer te schep pen was gezorgd voor een heerlijk kopje thee en werd Burgemeester en Wethou ders thee aangeboden. Men kon zien, dat de raenschen zich geheel op hun gemak gevoelden en het lokaal zal dan ook zeer zeker voorzien in een lang gevoelde be hoefte. Een bijzonder woord van dank komt toe aan den heer P. Versluys Azn., die geheol belang- en kosleolos melk beschikbaar stel de voor de te houden koffie- en thee-uur tjes. Wellicht zijn er nog anderen, die op een dergelijke wijze van hun medeleven wil len getuigen, het Comité zou zulks op zeer hoogen prijs stellen. Coll9cte. Aan de vereeniging „Hot Hoogeland", gevestigd te Arnhem, is door Burgemeester en Wethouders vergunning verleend tot het houden van een collecte in deze gemeente. Uitgesproken: G. Kuypers, schilder te Wassenaar. Cur. mr. J. J. Schokking te Wassenaar. LANGS DE VADERLANDSCHE ASVALTWEGEN. EEN GOEDGESLAAGDE EXCURSIE. Wanneer een automobilist of een mo torrijder op onze vaderlandsche wegen een ongeluk krijgt, wordt er door den betrok kene steeds met de hand op het hart be weerd: „Ik ben geslipt, die wegen tegen woordig zijn zóó glad...." Mede om aan dit verkeerssprookje een einde te maken, organiseerde de Vereeni ging voor Bitumineuze wegconstructies eeu excursie langs onze groote wegen, om ons te doen zien, hoe wij, mits een kundig chauffeur den volant in handen heeft, vei lig zijn op de moderne asfaltwegen en dat slipgevaar hierop even groot is, of even ge ring is, dat hangt van den chauffeur af als op iederen anderen weg. Vanaf Arnhem het verzamelpunt ging het in snelle vaart Westwaarts naar Wageningen. Direct kregen we onze eerste les in „wegenbouwkunde". Als je als leek over onze Nedejlandsche weegn snelt, maak je s,echts een indeeling in twee groepen: de goede en de slechte wegen. De wegenbouwer zet de zaak anddis. Hij verdeelt de moderne groote asfaltwe gen, zooals we die meer en meer in ons land gaan aanleggen en waardeeien, in een aantal soorten, afhankelijk van de samen stelling van het materiaal en van den bouw. Hij kent grof dicht asfaltbeton, asfaltbe ton, topeka en sheet^asfalt, om maar eenige soorten te noemen. De wegenbouwer kan u zelfs 's nachts vertellen, op welk soort wegdek hij rijdt, wanneer het ongeveer is aangelegd en hoeveel het per vierkante meter heeft gekost. Toen wij via Wageningen, Ede, Amers foort, Baarn en Muiden in Amsterdam wa ren aangekomen, waren we volledig inge licht over het verschil tusschen de ver schillende weg bedekkingen en wisten we, dat we, voor zoover het geen klinkerwegen betrof, over Nederlandsch materiaal waien gereden. Na den lunch ging het weer ver eer, naar Haarlem, de topekaweg van vóór Halfweg tot Haarlem werd nader bekeken. Via Bennebroek, Leiden, Den Haag, ging het naar Delft over de vaste, gelijke en breede wegen, aangelegd door le den van de Vereeniging voor Bitumineuze wegenconstructie. In hotel „Vieux-Doelen" te Den Haag werd de thee gebruikt en van deze gelegen heid maakte de heer B. J. Kerkhof, direc teur van de N.V. Maatschappij Wegen bouw gebruik om ons een en ander te ver tellen over den asfaltweg. Het gewalste asfalt, zoo lichtte de heer Kerkhof toe, is een synthetisch mengsel van een mineraal agregaat met asfalt als bindmiddel. Dit asfalt kan zijn petroleumasfalt of natuur- asfalt, maar tot nu toe werd in Nederland vrijwel in alle gevallen het petroleumasfalt, dat in hoofdzaak gefabriceerd wordt te Rotterdam, in de ddstillatieinrichting van de Bataafsche Petroleum Maatschappij een Nederlandsch fabrikaat dus ge bruikt. Hieraan wordt dan nog een z.g.n. vulstof toegevoegd. Het asfaltmengscl wordt warm op den weg verspreid en na afkoeling binnen enkele uren is de weg al te gebruiken. De fundeering van den weg kan bes-taan uit een betonlaag of gewalste laag van puin of stesnstukken. Maar ook een oude weg verharding, b.v. een klinkerbestrating, kan als basis dienen. De asfaltweg, zoo vervolgde de heer Kerkhof, is een economische wegconstruc tie, voor 4.per vierkante meter kan in veie gevallen reeds een fundeering met deklaag van asfaltbeton gelegd worden, enin de eerste tien jaar behoeft men vrijwel niets voor onderhoud uit te trekken, een levensduur van twintig jaar is meestal niet geflatteerd. Wat de verdere goede eigenschappen van den asfaltweg betreft wij konden het onderschrijven noemde de heer Kerkhof: geruischloos en geluid dempend.. Wat niet alleen voor de wegge bruikers1, doch ook voor de omwonenden van belang is. Voorts is de weg hygiënisch, terwijl heb banden- en benzineverbruik minder is dan op iederen anderen weg. De gladheid van den asfaltweg wordt door velen schromelijk overdreven. Bij droog weer is in de eerste plaats de vei ligheid van het verkeer volledig gewaar borgd en bij nat weer is alleen glad <ie asfaltweg, die door een ondoelmatige con structie een te rijk bitumengehalte aan de oppervlakte heeft. Hiertegen zijn echter technische maatregelen te nemen, maar voor alles kan bij den aanleg het euvel van gladheid voorkomen worden. Het grof asfaltbeton, zooals dat op de excursie hier en daar getoond is, is inzon derheid, als geen oppervlaktebehandeling is toegepast, volledig veilig voor het ver keer, ook bij nat weer. De bestuurders van automobielen moeten zich echter aanpassen aan de eigenschap pen van alle gesloten wegdekken. De asphalt weg is in hoofdzaak een natio naal product te achten. Het meerendeel der kosten, die ei aan besteed worden, blijven binnenlands. Alleen in asfaltbeton wordt een gering percentage buitenlandsch na tuursteen verwerkt, die nog geen 5 pet. van het geheel uitmaakt. Ln andere gevallen b.v. bij toepassing van een puinfundeering en asialtmortel als deklaag, gaat van de aanlegkosten niets naar het buitenlaud, wanneer wij aannemen dat te Rotterdam de ruwe olie zoowel uit Amerika als uit Indië, kan worden vei werkt tot asfalt. Tot besluit van deze goed georganiseerd® excursie werd een zeer gezellig diner ge houden in Royal.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10