op* MAANDAG 14 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER. j naar waarnemingen verricht in den morgen van 14 Dec. 1931, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor, instituut te De BiJdt: Hoogste barometerst.: 774.6 te le Havre. Laagste barometerst.: 747.9 te Vardö. Verwachting tot den avond van 15 Dec.: Meest matige Zuidelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt of betrokken. Weinig of geen regen. Weinig verandering in tem peratuur. De depressie, die Zaterdag na benoor- don IJsland te zijn voorbijgetrokken, on geveer Ooet-Xoord-Oostwaarts trok, werd Zondag en opnieuw vandaag door een an dere gevolgd, die bij vrijwel gelijke rich ting telkens een iets Zuidelijker weg koos.. Het gebied van hoogen druk over het Zui den van het gebied nam daardoor iets af, doch de Westelijke tot Zuid-Westelijke wind over onze streken houdt onveranderd aan, in sterkte geleidelijk wat toenemen de. In het grootste deel van Frankrijk en West-Duitsohland is het nog windstil. Uit Duitschland is de vorst nagenoeg verdwe nen en alleen in het Noorden van Scandi navië vriest het streng. Een verandering van beteekenis in den toestand teekent zich 'nog niet af. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half drie 7.9 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 4.15 uur tot Dinsdagmorgen 7.33 uur. HOOG WATER. Hoog water te Katwijk aan" Ze® op Dinsdag 15 December voorna. 6.39 uur en nam. 7.02 uur. UIT DE OMGEVING AALSMEER. INWIJDING DER NIEUWE PAROCHIE- KEJÏVK. Hedenmorgen is te Aalsmeer de nieuwe R. K. kerk ter eere van de H. Theresia plechtig geconsacreerd door den bisschop van Haarlem Z. H. Exc. mgr. Aongenent. In de vroege morgenuren werd het kerk gebouw met al'e plechtigheden daaraan verbonden door den bisschop aan den eere- dienst gewijd, waarbij mgr. in 'n toespraak gewaagde van de blijdschap en dankbaar heid, die de gelovigen vervult bij het in gebruik nemen v!m deze kerk. Daarna droeg de bisschop een pontificale H. Mis Behalve tal van geestelijken uit deze plaats en omgeving waren onder de aanwe zigen o.a. burgemeester en wethouders van Aalsmeer met den gemeente secretaris. Het nieuwe kerkgebouw is gebouwd on der architectuur van den heer Hendriks van Rotterdam en v. d. Bijl van Amstelveen. ALKEMADE Geboren: Cornelia d. van J. H. Riet broek en J. M. van Zanten Leonardus Ge- rardus z: van A. L. Schrijvers en J. Th. M. Hoogenboom Johanna Agatha d. van W. lems en A. Kinkel HILLEGOM. Pluirrveetentoonstelling. De eerste Lustrumtentoonstelling van „Streven tot Verbetering" is Vrijdagavond geopend. Verscheidene dames en heeren genoodig- den warren in de tooneelkamer van ho tel „Flora" aanwezig, benevens de com missie van bijstand, de ringencontrolc- commiss ie en de dames loten verkoopsters» De voorzitter, de heer G. P. Kroon opende den avond met een woord van welkom. Hij constateerde, dat de inzen dingen in aantal iets kleiner waren dan voorheen, waarvan de oorzaken lagen in den malaisetijd, het samenvallen met an dere groote exposities en door het over lijden van een grooten inzender. Hierte genover staat het verblijdend verschijn sel, dat de leden zelf druk exposeeren. Zeer erkentelijk is de voorzitter voor de deelname der afdeeling Postduiven. Spr. dankt voor de verrichte werkzaamheden en brengt dien dank bijzonder aan den secretaris-penningmeester en verder aan allen, die hebben geholpen en meege werkt op diverse wijze. Spr. sloot met den wensch, dat de verloting de kas moge versterken en verklaarde de tentoonstel ling geopend. De heer A. Vastenouw, lid der com missie van bijstand, 9prak woorden van waardeering tot den secr.-penn. en tot den voorzitter, die een zware taak be langeloos op zich namen. Het werk van den heer B. Frijlink was veelomvattend met betrekkelijk geringe hulp. De leden hebben veel handenarbeid verricht. Deze toespraken werden met applaus begroet, waarna de tentoonstelling werd bezichtigd. De eerste bezoekers werden verwelkomd door een grooto gans, met een krachtige stem, waartegen de vele kraaiende hanen niet opkonden. Op het podium stond een met groen versierde volière, waar vooral de fazan ten bewonderd konden worden. De prij zen der verloting en de diverse medail les zijn daar ook uitgestald. Overal zagen we de stands. Aan de kooien hangen de aanteekeningen der jury over de die ren; een en ander is voor den liefheb ber zeer leerzaam. Het grootst aantal punten werd behaald door den heer B. Frijlink, waarmede deze een wisselbeker won. Zijn kwaadste concurrent was de heer L. A. Riesmeyer van Rotterdam, aan wien de groote verguld zilveren me daille der gemeente ten deel viel. Verder werd een beker gewonnen door W. Dolle te Zoeterwoude in de klasse groote hoenders; door Mej. A. M. Beau mont voor dwerghoenders; door B. Frij link met middelrassen konijnen; door idem voor kleine rassen en door L. A. Riesmeyer te Rotterdam voor postdui ven. Van de tentoonstelling, die zeer be zienswaardig is, is een druk gebruik ge maakt. Werkloozen. Het aantal werkzoe kenden alhier bedraagt thans 351, waar van 299 landarbeiders en 35 bouwvak arbeiders en 17 diversen. Geboren: z. van J. A. Fransen Segbers d. van W. M. RuigrokKraak d. van J. A. J. Gort—de Vreis d. van M. H. Doumavan Oosten d. van A. Hensumsde Vries d. van M. J. C. HeemskerkBerbé d. van G. I. E. BrouwerDutnall. OEGSTGEEST Auto in de sloot gereden. Zaterdagavond te ongeveer half elf kwam van de richtng Sassenheim nabij de grenspaal Sassenheim Oegstgeest een luxe auto, bestuurd door den heer v. d. Berg uit Rotterdam met groote snelheid aanrijden. Door onbekendheid met den weg, nam de chauffeur de bocht le groot cn kwam in de tramrails waardoor de auto slipte, de chauffeur het stuur kwijt raakte en in de aan den overkant liggende sloot be landde. Het stuur van de auto brak af, waar door de heer v. d. B. ernstig werd verwond; hij moest zich onder geneeskundige behande ling stellen. De politie van Oegstgeest en Sas senheim waren spoedig ter plaatse. De auto is later door de fa. v. d. Ameele op het droge gebracht. OUDEWETERING Poging tot inbraak. In den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. heeft men zich door cpenschuiving van een raam toegang trach ten te verschaffen tot de woning van den heer S. alhier. Het is niet met zekerheid te zeggen of de dief in de woning is geweest, doch in ieder geval wordt er niets vermist. De politie stelt een onderzoek in. ROELOFARENDSVEEN Verkooping. Bij de, onlangs gehouden verkooping van een woonhuis met schuur en diverse perceelen tuinland is gebleken dat in de tuingronden een sterke daling valt vaar te nemen. Bracht dit tuinland voorheen als bouwterrein 80 gulden per R.R. op thans bij den inzet nog geen hoogere prijs dan 35 gulden per R.R. worden bedongen. Het woon huis werd ingezet voor 4200, het warenhuis voor 4300 en de diverse perceeltjes tuin land voor in totaal 4580, en een huisje met erf voor 1500. SASSENHEIM. Bloemlust. Donderdag 24 December zal in Bloemlust de Kersttentoonstelling van gebroeide bolgewassen worden ge opend. VOORHOUT GEMEENTERAAD. Steunverleening door middel van geldbonnen. In behandeling komt het schrijven van „De Hanze" en de vakorganisaties omtrent de steunverleening door middel van geldbonnen. De voorz. zegt, dat B. en W. een proef hebben genomen om de steun uit te betalen ir bonnen, welke konden worden ingewisseld bi) de winkeliers ter plaatse. Zij zijn van meening, dat deze proef goed heeft voldaan en stellen den Raad voor om de steun uit te betalen in bonnen, -waarvoor levensbehoeften kunnen worden gehaald. De heer van der Voet meent op de aller eerste plaats te moeten protesteeren tegen het eigenmachtig optreden van B. en W. om zonder den Raad er in te hebben gekend bon nen te verstrekken, terwijl de steunregeling aangeeft dat in geld moet worden uitgekeerd. Hierdoor hebben B. en W. den raad voor kwajongen gezet. De voorz. kan de uitdrukking van kwajon gen niet toestaan. De heer van der Voet: nu dan misschien niet als kwajongen, doch spr. zou dan 't woord snotneus willen gebruiken, hetgeen z.i. nog minder is. De voorz. komt tegen deze benaming even eens op en verklaart, dat B. en W. volkomen in hun recht staan. De heer v. d. Voet zegt, dat B. en W. vinden dat het bonnenstelsel prachtig en goed werkt, doch hoe weten zij dit. Zijn de bestu ren van de vakorganisaties gehoord over de werking van het bonnenstelsel. Neen, immers P. en W, hebben navraag gedaan bij de ar beiders zelf. Spreker weet niet of de heer van der Hulst op eigen initiatief of in op- diacht van B. en W. deze navraag heeft ver richt, doch is van meening, dat de menschen zich niet vrij tegenover een wethouder dur ven uitspreken, wanneer zij naar de werking van een stelsel worden gevraagd. B. en W. hebben warme sympathie v. d. middenstand van Voorhout en verplichten de arbeiders door het bonnenstelsel hier hun inkoopen te doen, doch koopen zelf elders wanneer zij voordeeliger terecht kunnen. Ook de arbei ders hebben recht om hun inkomen te besle den daar waar zij wenschen en moeten niet gebonden worden hun inkoopen te gaan doen bij den plaatselijken middenstand, hetgeen spr. aantoonde. Het bevreemdt spr. voorts, dat de voorz. na enkele dagen reeds heeft kunnen constateeren, dat het stelsel zoo goed werkte. Waarom zijn B. en W. overgegaan tegen de invoering van de proef, terwijl zij wisten dat 3 organisaties, t.w. de R.K. Land arbeiders-, de Ned. Chr. Landarbeiders- en de R.K. Bouwvakarbeidersbond tegen het stelsel waren en verzochten om het niet in te voeren. Wegen deze organisaties soms niet op tegen de middenstandsorganisatie met haar 30 leden en tegen de arbeidersorga saties met ongeveer 250 leden. Spreker be strijdt het bonnenstelsel en is en blijft er tegen. De heer Spierenburg is het in groote trek ken met den heer van der Voet eens. Spre ker ziet het groote voordeel van het bon nenstelsel niet in. Wanneer alles in geld, dus zoowel het verdiende geld bij de werkver schaffing als de ontvangen steun, zou worden uitgekeerd is het effect voor den midden stand van Voorhout z.i. hetzelfde, omdat deze gelden dan toch hier zouden worden besteed en nog wel zonder pressie. Jaagt men met het bonnenstelsel de arbeiders niet juist in de tegenovergestelde richting en zullen zij hun inkoopen niet elders gaan doenf wan neer zij vrij zijn hun geld te besteden zooals zij en bij wie zij wenschen. Weth. van der Hulst zegt niet in opdracht van B. en W. te hebben gehandeld, toen hij er verschillende menschen naar gevraagd heeft hoe het stelsel werkte. Van de 27 per sonen hebben slechts 2 zich tegen het stelsel verklaard, waaruit spreker voor zich de con clusie heeft getrokken, dat het stelsel goed werkt. De heer de Groot zegt zich niet met het bon nenstelsel te kunnen vereenigen en wil de menschen vrij laten hun inkoopen te doen, alwaar zij goeddunken. De middenstand is hierin ook vrij, waarom dan de arbeiders niet. De heer Witteman vraagt wanneer het adres van de vakbonden is binnengekomen. Vervolgens zegt de heer Witteman dat hij geen groot verstander is van het bon nenstelsel. Met den heer van der Voet uit hij zijn ontevredenheid over de voortvarendheid van B. en W. inzake het reeds verstrekken van bonnen, ook al is dit bij wijze van proef geschied. De heer van Reisen wenscht alvorens te beslissen hel gevoelen van de vakorganisaties te hooren, omdat deze vercenigingen, z.i. meer het gevoelen van de arbeiders vertolken dan do persoonlijke ondervraging van arbeiders door den heer van der Hulst. Hieraan hecht spreker geen waarde. Bovendien zijn bij deze organisaties 250 leden aangesloten, zoodat wij hiermede wel rekening kunnnen houden, temeer daar de Hanze, die wel gehoord is, slechts 30 leden telt. De voorz. meent allereerst te moeten op komen tegen de bewering van den heer van der Voet, dat de leden van het college van B. en W. hun inkoopen elders doen. Spreker verklaart uitdrukkelijk, dat hij voor zichzelf en voor zijn gezin al zijn inkoopen hier ter plaatse doet, voor zoover betreft die artike len, welke hier even goed verkrijgbaar zijn als elders. Dit verwijt accepteert spreker voor zich niet en werpt hij verre van zich. Door het invoeren van ket bonnenstelsel bij wijze van proef hebben B. en W. geen daad gedaan, welke buiten hun bevoegdheid gaat, omdat zij het niet hebben ingesteld, doch en kel slechts een' proef hebben genomen. Dit blijkt wel, daar zij thans aan den Raad voor stellen om tot het invoeren van het bonnen stelsel voor zoover betreft de steunregelbg van dit stelsel. De arbeiders zelf stemmen voor dit stelsel. De arbeiders zelf stemmen ermede in, behoudens enkele personen. Be zwaren tegen dit stelsel zullen er evenwel altijd blijven, omdat iedere medaille ook zijn keerzijde heeft. Spreker betwist evenwel de bewering dat de arbeiders zich niet vrij dur ven uitspreken tegenover B. en W., omdat dit college steeds heeft ondervonden bij de verschillende conferenties met de afgevaar digden van de organisatie, dat zij zeer zeker voor de belangen van de menschen durven op te treden en zich geheel en al uitspreken, waartoe zij in de gelegenheid worden gesteld en wat zeer op prijs wordt gesteld. Hierdoor leert men immers de nooden van de men schen kennen. Betreffende het gezegde van de heeren van der Voet om de organisaties te hooren en van hun advies de beslissing te laten afhangen of al dan niet het bonnen stelsel doorgang z?l hebben antwoordt spr. dat hij hiervan geen voorstander is. Immers hier geldt niet de sterkte in ledental doch de organisaies als zoodanig te genover elkaar. Wanneer dit niet zoo was, begrijpt spreker b.v. niet hoe het mogelijk is dat een werkgeversorganisatie, die door arbeidersorganisaties in ledental verre wordt overtroffen, niet met de eischen van die or ganisatie rekening houdt. Bo\cndien staal het aan den Raad om de beslissing te nemen en niet aan de organisaties. Men zou tekort doen aan het prestige van den Raad wanneer men nu nogmaals advies wil inwinnen, ter wijl men reeds bekend is met de werking van het stelsel. De heer van der Voet ontkent dat het prestige van den Raad teniet zou gaan door het hooren der organisaties. In het verband \an de organisatie durven de arbeiders zich heter uitspreken dan daarbuiten. Spreker er kent dat de praclische bezwaren tegen het stelsel iets zijn teruggeloopen, doch blijft vol- rhouden dat de menschen vrij moeten zijn in het besteden van hun inkomen. Hij biedt zijn excuse aan voor de bewering, dat de leden van het college van B. en W. zelf hun inkoo pen elders doen, voor zoover betreft den voorzitter. De heer Spierenburg zegt, dat de praclische bezwaren welke voor het bonnenstelsel mis schien zijn teruggeloopen, evenzeer geldt zoowel voor de arbeiders als voor den mid denstand. Spreker toont het voor- en nadeel voor den middenstand van het bonnenstel sel aan. De heer van Reisen zegt, dat een vergelij king zooals de voorz. heeft gemaakt, ten op zichte van de werknemersorganisaties en ar beidersorganisatie niet opgaat. Hij stelt der halve voor om de vakorganisaties te hooren De vo9rz. zet nogmaals het standpunt van B en W. uiteen en ontraadt hel voorstel van-Van Reisen. Of al dan niet de organi«a- t:es moeten worden gehoord kan de raad uitmaken. Weth. van der Laan heelt geen bepaalde klachten gehoord tegen de werking van het bonnenstelsel en zegt dat het hier dus gaat om eenprincipiecle kwestie. De raad heeft z.i. aan voorlichting thans geen behoefte meer en hij ontraadt eveneens het voorstel van den heer Van Reisen, om de organisaties te hoo ren. De voorz., zou indien het voorstel van den heer van Reisen mocht worden aangenomen, ook de Hanze in de gelegenheid willen stellen om hun opinie te weten, nu het stelsel bij wijze van proef heeft gewerkt. Over deze aangelegenheid wordt nog eeni- gen tijd gediscussieerd. Als zijnde het meest ingrijpend voorstel brengt de voorz. allereerst in stemming het voorstel van B. en W. Dit voorstel wordt verworpen met 5 tegen ft stemmen. Hierna komt in stemming het voorstel van den heer Van Reisen, hetwelk door den heer Van der Voet wordt gesteund, om de organisaties te hooren, over deze aan gelegenheid. Dit wordt aangenomen met 6 5 stemmen. (Wordt vervolgd). Collecte. - Vanwege het R.K. Armbestuur is een extra-bijdrage gevraagd van de paro chianen van de par. „Sl. Bartholomeus. Deze collecte langs de huizen heeft de som van J 714 opgebracht, hetwelk een mooi succes is voor dezen tijd. Arbeidsbemiddeling. Bij den plaatselij ken correspondent der werkloosheidsverze kering en arbeidsbemiddeling staan 133 werk zoekende personen ingeschreven. LAATSTE BERICHTEN EEN KERSTGROET VAN DE KONINGIN. Door de Radio uit te spreken. Naar wij vernemen heeft H. M. de Ko ningin het voornemen om een persoonlij ken Kerstgroet tot Haar Volk te richten in deze moeilijke tijden. De Koningin zal dien Kerstgroet op Vrijdag 26 December des namiddag» ton 4 uur voor do radio uitspreken. Radio golflengte 1875 meter. AUTO MET ZES INZITTENDEN TE WATER. Een persoon verdronken, vijf gewond. In den afgeloopen nacht te omstreeks 1 uur is een zes-persuonsaut-o, bestuurd door van L. uit Rotterdam to Rijswijk van don hoogen walkant in de Vliet gereden, door dat, de chauffeur niet bemerkte, dut de wng ©enigszins naar een brug afbuigt. In de auto bevonden zich twee beroepschauf feur, n.l. L. en H. uit Rotteidam, en voorts de heeren J. en S., beiden uit Den Haag cn de dames R. en W., resp. uit Vlaardin- gen en Rotterdam. Vijf personen kouden geicd worden. De 22-jarige J. (J. G. S. uit Den Haag kan evenwel niet tijdig worden opgehaald en verdronk. De auto is later gencht. Dr. Klaassen uit Rijswijk heelt don dood bij S. vastgesteld en de vijf gereddon, die allen min of meer ernstig waren ge wond, verbonden. Nauat de ge..ouden naar het politiebureau in Rijswijk waren over- geuracht, zijn zij later naar hun respectie velijke woonplaatsen vervoerd. TELEGRAMMEN SCHEEPSRAMP IN DE THYRREENSCHE ZEE. Sleepboot met dertig opvarendon vergaan. ROME 14 Dec. (V.D.) De sleepboot „Teseo is ten gevolge van 'n hovigen storm op weg van Maddaiena op het eilann .Sar dinië in do 'ihyrroensche Zee vergaan. Men vreest, dat de geheele bemanning, bestaan de uit dertig koppen, hierbij ia omgekomen. De kruiser „Trieste' heeft nog vergcelsche pogingen gedaan om hot in nood vorkco- rendo schip te hulp te komen, doch is hier in tengevolge van de ruwe zee niet ge slaagd. ROME, 11 Dcc. (V.D.) Omtrent do scheepsramp in do Thyrrecnscho Zee, waar bij dertig personen oiu het leven zijn geko men, wordt nader gemeld, dat het gezon ken schip geen sleepboot, maar een tender van de italiaanscho marine was, de „ie- seo", het voormalige Oostenrijksciie hulp schip „Hercules". Het schip zonk in de na bijheid van het eiland Tavolara met ver van Hardline. Er waren 140 opvarenaen aun boord, waarvan 110- gered konden worden. I Officieel wordt omtrent de ramp mede gedeeld: Zondagmorgen te elf uur gaf do tender „Teseo" van de Italiaansohe oor logsmarine, noodseinen. Hot schip meldde het breken van een niaat, averij aan liet stuur, water in de ketelruimte en stilstaan de machines. Terstond werden verscheide ne schepen naar het in nood verkecrcnde schip gezonden. De kruisers „Trieste" cn „Ancoua" kregen opdracht, zich zoo snel mogelijk naar de plaat® van het ongeval te begeven. Tegen vijf uur trachtte het Duitscho stoomschip „Trapam", dat de „Teseo" had gezien, hulp te vorleencn, doch ten gevolge van het noodweer kon hoi stoomschip niets uitrichten. Een sleepboot was eveneens gedwongen naar <lo haven terug te koeren. Nog tweo andere schepen probeerden in de nabijheid van do „Teseo", die zich tegen zes uur 'e avonds op twintig mijl afstand van Sardinië bevond, te ko men. Des nachts arriveerdo de kruiser „Trieste", die tevergeefs trachtte, do „Td- seo" op sleeptouw te nemen. De ruwe zee maakte het onmogelijk reddingbootcn uit te zetten. Tegen half tien in de „Teseo" gezonken. Het grootvte gedeelte kon, dank zij de moedige opoffering van de beman ning der hulpschepcn, worden gered. De kruiser „Ancona" is op de plaats van net ongeval gebleven om nog naar slachtoffers te zoeken. De overige schepen zijn naar j hun havens teruggekeerd. BIOSCOPEN. Casino: Volwassenon. Luxor: Volwassenen. Trianon: ^Volwassenen. City: Afgekeurd. EEN ACC00RD IN MANDSJOERI JE? Onderhandelingen buiten Nanking om. MOSKOU, 13 Dec. (Eigen telegram). Gisteren kwam ik na drie uur vliegen niet bet eerste Japansche Fokkervlieg tuig van do juist inge'rio-hte luchtlijn MockdenCharbin bij post 18 aan. Na een hoogst interessante reis, vlo gen wij over bandietenkuiupen bij Charbin. Uit nadere informaties bleek, dat de Chineczcn in Mundsjoerije weer in con tact met do Japanners waren getreden, tot voordeel van beide partijen met het oog op de sterke en blijvende positie die de Japanners zich in het land hebben ver zekerd, ineenen de Chineezen, dat de re geering van Tsjang-Ts'o-Liang toch wel niet bij machte zal zijn, straks maatregelen tegen hen te treffen. Tsjang! die do eigenlijke Chineesche gou verneur van Mandsjocrijo is, zit trouwens ver weg. Generaal Ma is intusschen bezig om met alle voorzichtigheid een overeenkomst met de Japanners te treffen. Hij is nog altijd de meest populaire Chi nees in het land. Hij zou zijn populairiteit er echter hij inboeten, als hij te snel zou bijdraaien en van de Chineesche zaak zou afvallen. Ten Zuiden van de tegenwoordige con cessie van do spoorwegzono te Moekden, bobben Japansche belanghebbenden zich uitgestrekte grondcomplexen voor de ves tiging van handelsondernemingen van al lerlei soort verzekerd, ter grootte van de halve stad-oppervlakte van Moekden. In verband hiermede wordt bijzondero beteekenis gehecht aan de instelling van Japansche politie, met het oog op de daar mee samengaande verzwakking van de Russische spoorweg-belangen. Op deze wijze zouden de Japanners naar Moekden en Tsitsihar kunnen opdringen, zonder aan de belangon van den Chinoe- aclien Oosterspoorweg te raken. De nieuwe spoorlijn van de haven van Seisin naar Krim, die zware concurrentie zal opleveren voor Wladiwostock, komt binnenkort gereed. Als laatste zet in hot schaakspel om tot de overwinning te komen van de nog over blijvende rechten der grens linie, die hen in het Zuiden ophoudt, denken de Japan ners zich een bezetting van de lijn Koe- panesc—Yinkou. De Japanners gelooven door directe on derhandelingen met de Mandsjoerijsche Chineczcn, niet vollodige uitschakeling van Nanking, de definitieve oplossing te vin den. welke den Volkenbond in de gelegen heid zal stellen, zirh zoo makkelijk moge lijk van de zaak af te maken. IV ALT ER BOSRHARD. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 14 Dcc. Vee. Ter vee- markt waren heden aangevoerd: 623 vette koeien, waarvan do prijzen waren: le kwal. 7078 cenL 2de kwal. 6068 cent, 3e kwal. 5260 cent, mindere soorten 44—50 cent per kg. slnohtgcwicht; 97 melk- en kalf- kocien 200—320 por stuk; 151 vette kal veren: 2e kwal. 6876 oent, 3e kwal. 54 66 cent per kg. levend gewicht; 22 nuchtere kalveren 8—13 e 26 sohapen 20—26 per stuk; 960 varkens: vleesrhvarkens we gende van 90—110 kg. 4142 cent, zware 4041 cent, vette varkens 38 —39 cent per kga Blachtgedwicht, 69 panrden 80—140 per stuk. Uit Denemarken 11 wagons go- slach te rund o ren. ROTTERDAM, 14 Deo. Vee. Ter vee markt werden heden aangevoerd: 405 vette ruudcrcn, 282 vette kalveren, 009 schapen of lammeren, 1222 varkens. Prij zen per half kg.: koeien 3839, 31—33 en 1024 cent; kalveren 67.5—65, 5055 en 1017.5 cent, schapen 28—22 cent per stuk 1016; varkens 17 en 16.5 cent. Over zicht: koeien handel williger, prijzen ge lijk; vette kalveren, handel stug, prijzen iets lager; schapen handel i~ts beter, prij zen hoogcr; varkens, handel lui, prijzen iet® lager. BOSKOOP, 23 Dcc. Bloemenveiling. GoldenOphclia 60 -1.10, Columbia 70-1.20, Butterfly 60—1.20, Mac Keiler 22, Wllh. Kordos 36—70, Phoebo 50- 90. Else Poulsen 4075, Florex 80—1.20, Kilham 601. Germania 3161, Chrysanten, grootbloOmig 1.50—1.80, idem tros 1521, Asparagus 5—14. WIBSELNOTKEIUNOKN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Borlijn Ö8.77U? Londen 8.581/«> Ne.v York 2.47.55 Parijs O.Tli/j Brussel S4 4'Jl/2 Zwitserland 4* 20 Milaan 12.721/j Madrid 20.65 Oslo 46.25 Kopenhagen 46.75 .Stockholm 46.75 Weenen 84.50 Praag 1 Boedapest

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3