MAANDAG 14 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. i HET CONFLICT IN DE TWENT- SCHE TEXTIELINDUSTRIE DE GROOTE STAKING BEGONNEN. Men meldt ons uit Enschedé: Heden is in en buiten Enschedé bij 28 fabrieken de arbeid ncerge.egd. Een en an der heeft ten gevolge, dat er 14.000 man bij de staking betrokken zal zijn. Van de sta kers behooren er ongeveer 7000 man tot „De Eendracht", een goede .8200 zijn leden van „St .Lambertus", plus minus 2000 leden van „Unitas" en 400 van de Federatie. Men spreekt er nu al van, dai do strijd ecnigc maanden zal duren, zoodat de uit- kcering voor de organisaties dan tot in de milliocncn zal loopen. De groote staking ?n de Twentsche tex tielindustrie is hedenmorgen begonnen. Overeenkomstig de verwachtingen was het vanmorgen bij de fabrieken, welke bij de staking betrokken zijn, buitengewoon rus tig en in tegenstelling met voor veertien dagen, toen een deel der arbeiders in direc te actie-staking ging, gebeurde er niets bij zonders. Voor de poorten dor diverse fa brieken verzamelden zich als naar gewoon te do arbeiders, doch een ieder schoen er reeds van te voren overtuigd te zijn, dat niemand aan het werk zou gaan, omdat uit de stomming onder de arbeiders voordien reeds was af te leiden, dat allen, ook de on- gnrgauisoerden, het advies der samenwer kende organisaties zouden opvolgen. Slechts gingen op sommige fabrieken een paar oude arbeiders naar binnen, die hun kans op pensioen door een staking niet verloren wil den doen gaan. Hot brandpunt der belangstelling bevond zich ook nu weer, ovenals bij de vorige conflicten, op de Lage Bolhofstraat, waar do grootste fabriekscomplexen, namelijk die van de Firma van Heek en Co. en van do Firma Nico ter Kuile en Zonen zich be vinden. Bij de verschillende fabriekspoor- ten aan deze straat verzamelden zich tal van arbeiders, die door de politie geheel ongemoeid werden gelaten. Slechts diende men er voor tc zorgen, dat de ingangen en do rijweg vrij bleven. De politie, die bij de diverse ingangen slechts op bescheiden wij ze was vertegenwoordigd, behoefde geen enkele maal op te treden. Tc Enschedé wordt thans gestaakt op al le fabrieken, die zijn aangesloten bij de Fa brikantenvereniging tor plaatse. Het zijn de vo'gendo firma's en N.V.'s: Van Heek en Co. (fabrieken Kremorsmaten, Trans vaal, Oostburg, Noorderhagen en Nieuw- Engcland); Nico ter Kuile en Zonen, (fa brieken Lage Bothofstrant en Parkweg); Blidenstein en Co. (fabrieken Lossersche weg en Dorp Lonncker); Clcbr. van Heek (fabriek Sohultersveld)N. J. Menko (fa brieken Roomweg, Brinkstraat en Zuider lingen); S. J. Menko en Zonen (fabrieken Kottendijk en Molenstraat); J. F. Scholten en Zonen, N.V. E. ter Kuile en Zonen, Ter Kuile C'romhnff (fabrieken Parkweg en gnrfabripk)Spinnerij Oostcrveld. Spinnerij Roombeek. Spinnerij Tubantia, Enschede- sclie Katoenspinnerij, Katoenspinnerij „Ramshoeve" en de Twenfsche Textic- maatschappij. Voorts is nog bij de Fabrikantenvereeni- ging te Enschedé aangesloten de Firma Celui. Jannink en Zonen, welke fabrieken heeft aan de ITaalcsbergerstraat, het van Ileekplcin en den Getfertsingel. Op de we verij aan de Haaksbergorstraat van deze Firma is eenige weken geleden de staking uitgebroken onder de wevers in verband met de plaats gehad hebbende rationalisa tie. Bij deze firma, is Zaterdag thans ook de tweede loonsverlaging van 5 pot. afgekon digd en in verband daarmede hebben de drie samenwerkende orennisaties hier de algemeen© staking afgekondigd tegen Maandag 21 December. Op de fabriek aan do Haaksbergerstrnat wns echter ook een deel van de arbeiders der spinnerij reeds 11 dagen geleden in staking gegaan op advies van de Landelijke Federatie van Textiol-arheidors. Deze arbeiders zijn ook heden buiten de fabriek gebleven. De ove rige arbeiders gaan op Maandag 21 Decem ber in staking. Niet gestaakt wordt te Enschede en I.onnoker op de fabrieken, die niet bij de Fabrikantenvereeniging zijn aangesloten. De grootste van deze „ongeorganiseerde" fnbrieken is „Rigtcrsbleek" van de firma O. J. van Beek en Zonen, een der belang rijkste textielfabrieken van Nederland, die /'oh na het conflict van 1921 van de Fabri kantenvereeniging heeft afgescheiden. Van de overige niet-georganiseerde fabriekon noemen wij: Textielfabriek Holland, Van Dam en Zonen, Stoomweverij Nijverheid, Rato", Wisselink. Rozendaal, Bandfabriek Scholten en Van Heek, Blenken, Hardick en Seckei en „Elfors en Veld1'. Hedenmorgen te half negen hebben de stakers onder leiding van de drie samen werkende organisaties, de „Eendracht", „St. Lambertus" en „Unitas" een groote openluchtmeebing gehouden. Te Oldenzaal. Te Oldenzaal wordt alleen gestaakt bij do N.V. Textielfabriek W. Kan. Maandag morgen was de toestand zeer rustig en van do staking viel zeer weinig to merken. Te Borne. Overeenkomstig het advies van de hoofdbesturen der drie samenwerkende arbeidosorganisnties in de textiel industrie zijn hedenmorgen te Borne de arbeiders van de N.V. Stoomspinnerijen en Weve rijen voorhoen S. Spanjaard in staking ge gaan. Incidenten hebben zich niet voorge daan en alles was Maandagmorgen rustig. Te Haaksbergen. Te Haaksbergen wordt, hoewel hier eenige fabrieken zijn, die bij de Fabrikan- i nvereeniging zijn aangesloten, niot ge laakt. Do meerderheid der arbeiders is hier katholiek georganiseerd en van hen was het grootste gedeelte tegen staking. In verband daarmede heeft ook de „Een dracht" besloten hier niet in staking te gaan. Alle arbeiders zijn hedenmorgen op de gewone wijze aan het werk gegaan. Te Hengelo. Aan de Hengelosche Bontweverij aan de Deldensche straat en aan de N.V. Eer ste Xederlandsche Kantfabriek de Jong en van Dam te Hengelo zijn hedenmorgen overeenkomstig het advies der organisatie- besturen de arbeiders in staking gegaan. Slechts een klein aantal oudere arbeiders en eenige meisjes gingen do fabriekspoorten binnen. Incidenten deden zich niet voor. Te Goor. Bij de N.V. Katoenfabriek v.h. Arntze- nius Jannink en Co. zijn hedenmorgen de arbeiders op de gewone wijze aan het werk gegaan. Aan den ingang van de fabriek stond een groote menigte nieuwsgierigen, terwijl ook gemeente- en Rijkspolitie aan wezig waren. Eenige communisten ver spreidden strooibiljetten, waarin de arbei ders opgeroepen werden door de Lande lijke Federatie van Textielarbeiders uit de fabriek te blijven. Incidenten hebben zich echter niet voorgedaan. Te Neede. Te Neede is hedenmorgen het personeel van de Textielfabriek der firma Ter Wee- me en Zoon. in staking gegaan. Slechts een 16-tal arbeiders, meest bazen, is met goed keuring van de organisaties de fabriek bin nengegaan. In do vroegte verzamelde zich een groote menigte belangstellenden en ©en paar honderd stakers voor dc fabriek. Toen om half acht, behalve de reeds ge noomden. niemand naar binnen ging, gin gen allen rustig uiteen. De burgemeester en eenige politiemannen waren ter plaatse. Te Almelo. Te Almelo is geen verandering in den toestand gekomen. De stoomspinnerij „Twenthc" was, zooals bekend, reeds geslo ten en hedenmorgen bleef de toestand on gewijzigd. Te Winterswijk. To Winterswijk zijn de arbeiders der textielfabrieken hedenmorgen op de ge wone wijze aan het werk gegaan. Alles is volkomen rustig. Men meldt ons uit Enschede: Ondanks het feit, dat thans het groote tcxtielconflict is uitgebroken, is het volko men rustig in de stad. Er zijn doordat zoo velen buiten de fa brieken zijn, wat meer wandelaars op straat, doch alles is volkomen rustig. Op al le fabrieken aangesloten bij de fabrikan ten voreeniging te Enschede, met uitzonde ring van die der firma Japning, waar Maan dag a.s de staking zal beginnen, is de sta king algemeen. Alleen de leden van het vaste personeel, en enkele oude arbeiders zijn hedenmorgen de poorten binnenge gaan. Velen van hen zijn echter weer naar huis gestuurd, omdat het bedrijf is stop gezet. Het is niet mogelijk een juiste opga ve van het aantal stakers te krijgen. Naar schatting bedraagt het totaal aantal sta kers te Enschede ruim 9.000, terwijl in to taal van 13 14.000 arbeiders in de tex tielindustrie het werk hebben neergelegd. Ongeveer 5.000 stakers hebben zich he denmorgen op het v. Heekplein te En schede verzameld, waar zij werden toege sproken door den voorzitter van de „Een dracht" den heer Rengeling. Deze gaf een overzicht van den toestand en oefende scherpe critiek op de houding der fabri kanten. Met aandrang wekte de heer R. op, orde en rust te bewaren en waar schuwde tegen de elementen, die probee- ren, verwarring te veroorzaken. Na deze toespraak gingen de stakers rustig uiteen. DE UITVOER VAN BLOEMEN NAAR FRANKRIJK, Het secretariaat der vereeniging „groep bloemisterij" uit den Nederlandschen Tuin- bouwraad maakt bekend, dat de mogelijk heid bestaat, dat na 1 Januari a.s. de uit voer van bloomen naar Frankrijk alleen zal kunnen geschieden met consent. In verband hiermede worden diegenen, die reeds voor 1 October 1931 bloemen naar Frankrijk hebben geëxporteerd, met uit zondering van hen, die aangesloten zijnde bij een snijbloemenveroeniging, reeds een opgaaf aan hun vereeniging hebben ver strekt, verzocht voor 23 December a.s. bij het secretariaat der Vereeniging „Groep Bloemisterij" uit den Nederlandschen Tum- bouwraad, Sneeuwbalstraat 24, Den Haag, schriftelijk een opgaaf in te dienen van het aantal kisten en (of) doozen, door hen verzonden naar Frankrijk telkens afzonder lijk in het eerste, tweede, derde en vierde kwartaal van de jaren 1928, 1929, en 1930, alsmede in het eerste, tweede en derde kwartaal van 1931. Tevens wordt daarbij tegemoet gezien een opgaaf van de waarde en zoo mogelijk van het gewioht der verzonden kisten (of) doozen alsmede van het soort der bloemen. De opgave dienen volkomen juist te wor den verstrekt, daar deze door een commis sie, die de uitgifte der consenten zal heb ben te regelen, zullen worden gecontro leerd. Bloemen als cadeau naar Frankrijk. Bij het bestuur van de 's-Gravenhaag- |sche Bloomistenpatroonsvereeniging is be richt uit Parijs ingekomen, dat het invoer verbod van snijbloemen geen betrekking heeft op zendingen van Xederlandsche bloemen, afgezonden op last van een Dar- ticulier en geadresseerd aan een particu lier in Frankrijk. Bloemen, welke cadeau worden gegeven kan men dus blijven ver zenden. HET NATIONAAL CRISIS-COMITÉ. Op 10 December was door het Nationaal Crisis-Comité in totaal ontvangen 191.721.05. De directie van de Xederlandsche Buurtspoorweg Maatschappij, exploiteeren- de de tramlijnen UtrechtZeist'Klhenen —Arnhem en ZeistAmersfoort, heeft aan de personeels-organisaties medegedeeld, dat zij voornemens is aan den Minister van Waterstaat machtiging te vragen om, met ingang van 1 Januari a.s., de loonen van het personeel met vijf procent te verlagen. B. en W. van Delft stellen den Raad voor om met ingang van 31 December a.s. den t o 1 op don weg van hier naar Noot dorp op te heffen. LETTEREN EN KUNST EEN GEBED. Het juist verschenen December-num- mer van het maandblad „De Stem" publi ceert „Twee gebeden" van mevrauw Roland Holstvan der Schalk. Het eerste daarvan, luidt als volgt: Dit eene vraag ik U: laat mij wat tijd tusschcn den oproep en het uur-van-halen, opdat ik zie: „dit kleed wordt mij te wijd" en weet „hier kan ik niet meer ademhalen." Dit vraag ik: roep niet zonder waarschuwing mijn naam.. Er is «werk, dat ik af moet maken; een valsche plooi in 't hart, streek eer ik ging ik graag nog glad. Er zijn nog andere zaken." Ik hoor de stem van onvermurb're klank: „hoe vele jaren hadt ge om te leven gelijk een niensch beraamt? Is dit uw dank Maar dit oogënblik is u nog gegeven." KERKNIEUWS ST. ANT0NIUS' EEUWFEEST. De feesttijd verlengd. Men schrijft uit Rome aan de „Msbd.": De H. Vader heeft bepaald, dat het eeuwfeest van St. Antonius dat 13 Juni 1932 zou eindigen, tot 4 Qclober 1932 ver lengd wordt. Gedurende het heele volgen de jaar zullen- dus nog bijzondere feesten tor cere van St. Antonius van Padua plaats vinden. Op 31 Mei den zeven-honderdjarigen ge denkdag van de heiligverklaring van den H. Antonius, zal de pauselijke legaat, kar dinaal Loga, met de pauselijke delegatie te Padua aanwezig zijn. Dien dag beginnen groote kerkelijke feesten, welke tot 13 Juni duren. Op dezen feestdag van St. Antonius zul len verscheidene kardinalen en talrijke vertegenwoordigers van de Italiaansche en 'buitenlandsche episcopaten te Padua ver zameld zijn. STADSNIEUWS SEMPRE CRESCENDO VIERING VAN HET EEUWFEEST De feeslelijkheden ter gelegenheid van het honderd-jarig bestaan van het Leidsch Stu- dcntenmuziekgezelschap „Sempre Crescendo' zijn heden aangevangen. Een kranslegging. Hedenmorgen te 11 uur werd door het be stuur van Sempre Crescendo een krans ge legd op het graf van A. J. Wetrens, op de begraafplaats aan de Groenesteeg. De heer A. J. Wetrens, geb. 16 September 1622 te Leiden, was de tweede dirigent van Sempre. Hij volgde zijn broer N. J. Wetrens, die in 1857 naar Kaapctad vertrok, op. Voor bet muzikale leven in de stad Leiden beeft A. J. Wetrens veel gedaan, o.a. door het uitvoeren van verscheidene Oratoria, zoo dat zijn stadgenooten hem in 1877 zijne beel tenis aanboden, in dirigeerende houding op een voetstuk, waarop de woorden: Non pro- fccta profecit, erop zinspelenden, dat het Wetrens gelukt is geheel onafhankelijk en op eigen krachten steunend, in den loop van 16 jaren 8 malen zijne stadgenooten de gelegen heid te bieden, verschillende belangrijke toon werken te leeren kennen" (Leydsche Courant 1877). Receptie en aanbieding gedenkboek. Hedenmiddag te kwart voor drie hield het bestuur van Sempre in de Stadsgehoorzaal receptie voor officieel-genoodigden, waarna een invitatie-concert aanving. z Daarna volgde een receptie van het be- siuur op de Leeszaal der Sociëteit Amicitia. Tijdens de receptie werd namens de eere leden door jhr. mr, T. A. M. A. van Humalda van Eysinga een gedenkboek aangeboden, be vattende de geschiedenis van het gezelschap onder den naam van „Sempre's Eeuwfeest" aan de hand van een kroniek van een der ecreleden jhr. mr. F. G. W. J. Backer. Het is in drie hoofdstukken verdeeld, waar van het eerste een historisch en het tweede een chronologisch overzicht bevat, terwijl een volledige opgave van alle besturen het werkje besluit. Een aantal illustraties versie ren den tekst en het geheel is in keurigen vorm uitgegeven door de firma S. C. van Doesburgh alhier. Het gezelschap heeft niet alleen in de aca demiestad een bijzondere plaats ingenomen, doch heeft zich steeds mogen verheugen in de sympathie van alle kunstenaars. Reeds in 1836 maakte de „Leipziger Musikalische Zei- tung" van Sempre melding en ook' in 1853 kon de secretaris mededeelen, dat hij uit geheel Europa verzoeken ontvangt, van artisten om op „de beroemde concerten" op te treden. Rubinstein, Adeline Patti, Vieuxtemps, Wie- niawski, Wilhelmy, Joachim en in latere tij den Mengelberg, Harold Bauer,, Casals, Hu- bermann, Iturbi en Carl Flesch deden zich hcoren en velen hunner kwamen gaarne terug in den studentenkring, die hen zoo gastvrij ontving. Harold Bauer zelfs heeft eens een recital uitsluitend aan de werkende leden aangeboden en nam bij een andere ge legenheid na afloop van zijn pianoconcert plaats tusschen de violisten. Van dit alles gewaagt het werkje, hetwelk natuurlijk in de eerste plaats voor leden en oud-leden is bestemd, doch door de opgave van vele indertijd beroemde, thans vergeten muziekwerken ook voor ieder belangstellende in de muziek niet zonder waarde is. De illustraties geven eenige oude program ma's, de authentieke afrekening van het eer ste armen-concert in 1832, de photo's der overleden dirigenten N. J. en A. J. Wetrens, die van 18311887 en Gottfried Mann, die van 18871901 de leiding hadden. Sedert be rust zij in handen van de heer P. E. A. Koe berg (die echter voor de feestconcerlen op 15 en 16 December is moeten vervangen worden door den kapitein C. L. Walter Boer van de Kon. Militaire Kapel. Voorts een photo van het bestuur van 1875 en het huidige enz. Onder de namen der ach tereenvolgende besturen treft men natuurlijk velen aan, die na afloop hunner studiën een plaats vonden in afdeelingsbesturen „Toon kunst" en zoo kan men zeggen, dat het ge zelschap mede zijn aandeel heeft gehad in de bevordering van het Nederlandsche muziek leven. Te half zeven wordt een gemeenschappe- lijken maaltijd gehouden, terwijl de eerste dag wordt besloten met een concert op de Socie- tei Minerva, aangeboden door Sempre Cres cendo, in samenwerking met corps en so ciëteit. H M. de Koningin en Z.K.H. de Prins zul len Dinsdagavond het feestconcert bijwonen, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het Leidsch Studenten Muziekgezelschap Sempre Crescendo. Nieuwe garage „Het Motorhuis". Zaterdagmiddag is de groote nieuwe ga rage, die de N.V. „Het Motorhuis" heeft doen bouwen op den Hooge Rijndijk offi cieel geopend. Deze nieuwe garage, die meer dan 150 wagens kan bevatten, is op de meest mo derne wijze ingericht. Binnen in do garage en buiten op het parkeerterrein staan de meest moderne apparaten als voor het stel len en meten der koplampen, voor de span ning der banden, ©en hefboom, die in mi nimum van tijd de wagen omhoog brengt als deze moet worden gesmeerd, e.a. De geheel ijzeren constructie der garage werd gebouwd door de N.V. Hollandsche Constructiewerkplaatsen, alhier. Er bestond groote belangstelling bij deze officieele opening, zoo zelfs dat de ge parkeerde auto's op den Hooge Rijndijk het verkeer bijna stremden. In de garage werd bij deze gelegenheid een show gehouden van alle Ford-model len, waarbij een schat van bloemen hot aanzien verhoogde. Toen alle genoodigden aanwezig waren werd allereerst het woord gevoerd door een der directeuren, den heer G. Boon, die als volgt sprak: Wij danken u zeer, dat u wel gevolg hebt willen geven aan onze uitnoodiging de ingebruikname van deze nieuwe garage met uwe tegenwoordigheid te willen ver- eeren. Deze garage heeft zijn ontstaan te dan ken aan een behoefte van tweeërlei aard'. In de eerste plaats heeft ons bedrijf ruimte noodig voor een behoorlijke berging van zijn eigen voorraad automobielen, daar onze bestaande gerage die ruimte niet meer bieden: Al de beschikbare ruimten toch hebben wij bereids moeten afstaan aan onze cliën ten. •In de tweede plaats bestaat o.i. in onze stad een dringende behoefte aan een mo dern geoutilleerde garage. In deze behoeften hebben wij trachten te voorzien door dit gebouw, waar onge veer 150 auto's een plaats kunnen vinden. Te zaaien met onze reeds bestaande ga rages beschikken wij thans over een ruimte voor stalling en service voor 250 auto's. Het spreekt vanzelf, dat ook deze garage centraal verwarmd is, ©en onontbeerlijke eisch voor een goede verzorging van elke auto, zoowel met het oog op koude, als voor het nog grootere kwaad „vocht". Doch afgezien hiervan hebben wij ge tracht deze garage van alle goede Service middelen te moeten voorzien. In onze Ford-carrière hebben wij de waarde leeren kennen van een goede „Ser vice" en wij zouden slechte leerlingen van onzen grooten leermeester zijn, indien wij bij de inrichting van deze garage zijn ideeën over „Service" niet tot grondslag hadden genomen. Uit dit oogpunt bezien is aan deze ge heel op „Service" ingestelde garage weinig ondernemers-risico verbonden. Spr. somde daarna op de moderne Ser vice. waarvan de garage is voorzien als electrisch gedreven benzinepomp, de doel matig aangelegde waschplaats waar 2 auto's tegelijkertijd door een electrisch ge dreven spuitinrichting gewasschen worden, de pilaar-hefbrug, de „Weaver" hoofdlampcn beproever, terwijl op het Service-terrein vóór de garage de electrisch gedreven bcn- zine-pomp, het Brunner Lucht- water Ser vice-apparaat op snelle wijze de juiste spanning voor de banden verschaft. Voorts vermeldde de heer Boon de „Weaver" automatische rembeproever, die Agenda Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentïua» Bibliotheek, geopend avonds var» 7.30—8.30 uur Maandag. K. J. M. V. St. Peter Kanis, Debatingclub. Bestuursverkiezing. Eigen Huis, half negen. Woensdag. K. J. M. V. St. Peter Kanis. Lezing Ir. L. J. M. Feber, Har monie, Breestraat, half negen. Woensdag, Dioc. Ver. van R. K. Bijz. On derwijzers, „Den Burcht", 6.30 uur. Vrijdag. K. J. M. V. St. Peter Kanis, Bil jartcompetitie, Eagen Huis, half negen. Vrijdag, Leidsche Maatschappij van Wel dadigheid ter voorkoming van ver val tot Armoede, „In den Vergul den Turk", 4.45 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Dec. a.s., waarge nomen door apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. op zeer vernuftige wijze doet zien, welke der remmen eventueel niet juist werkt, waardoor op snelle wijze dit euvel verhol pen kan worden. De garage, aldus spr., is geheel brand vrij gebouwd en tot beperking van de brandmogelijkheid en ter localiseering vau een eventueele brand zijn aangebracht 3 watergordijnen, die de garage in 4 door wa ter aigesloten gedeelten zoo noodig kan transformeeren. Bij de in tegenwoordigheid van den Commandant van den Brandweer gehou den proef bleek, dat daardoor een zeer doeltreffend effect bereikt werd. De garage zal behoudens een kleine be perking dag en nacht geopend zijn. Wij hebben gemeend de aantrekkelijk heid van deze ingebruikname te verhoo- gen door een kleine show te arrangeeren van de diverse Ford-modellen. Wellicht kan een model u bekoren en zorgt u voor de aangename verrassing van dezen miduag. Als blijk van de goede kwaliteit en het uithoudingsvermogen van ons Ford-product vindt u in deze garage tevens de hord-Se dan, waarmede de heer Steeiikamp een reis om de weield gemaakt heeft. Uns rest thans nog den architect, den lieer A. T. Kraan, onzen dank te betuigen voor hetgeen hij tot stand heeft gebiacnt. De hem gegeven opuracht om een doelma tige garage met, bovenwoning te ontwer pen op met-kostbare wijze heeft hij uitne mend vervuld. Uok de aannemers, de hee- ren Jansen en Moens, vei dienen onzen dank voor de vlotte werkwijze, alsmede de onderaannemers, de hoeren Woestenburg, gas en water, lemco, eiectriciteit, (Jorsel, schilderwerk, firma van Dam, glas, en an deren. Wij spreken thans de hoop uit, dat het auto-iijuend publiek ons uen steun zal blij ven schenken als dusver, onzerzijds zetten wij dezen steun om in „Betere Service'' en „Service-middelen', hetgeen o.i. het juiste en gewenschte antwoord is. Aan alle gemeentelijke en andere instan ties, waarvan wij steun mochten ontvangen bij den bouw en het inrichten van deze ga rage, onzen dank. En thans, mijne heeren, dank ik u voor uwe aandacht en verzoek ik u een en an der nader te willen beschouwen. Hierna voerden nog het woord de heer Knappe namens de Ned. Fordmotorenfa- brieken ^en de heer Cohen, die beiden het werk der directeuren roemden en hen veel succes wenschtcn. Hierna werd de garage bezichtigd, waar bij door personeel der firma de nieuwe ap paraten en toestellen werden geaemon- streerd en verklaard. Intussohen bestond er gelegenheid ©eni ge verfrisschingen te gebruiken. Terwijl de belangstelling steeds groeide, namen de aanwezigen van de nieuwe in richting kennis. Wij wenschen de directie die in dezen tijd zoo iets groots durft te ondernemen veel succes. Gouden doctoraat, 20 December hoopt mr. dr. R. T. Mees te Den Haag, den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaren aan de Rijksuniversiteit alhier promoveerde in de Rechts- en Staatsweten schap, op een proefschrift, getiteld: „Staats toezicht op de fabrieksnijverheid in het be lang der Openbare Rust, Veiligheid en Ge zondheid". In verband met het Kamerlidmaatschap van prof. dr, B. D. Eerdmans is deze afgetre den als assessor der Leidsche universiteit en is in zijn plaats benoemd prof. dr. W. B. Kristensen. 1 Voor den dienst in Ned. Indië is bestemd de heer W. A. Vleming, alhier, als leeraar bij het middelbaar onderwijs. De alhier tot arts bevorderde semi-arts J. Bakker Schut is bestemd tot officier van ge zondheid 2e kl. bij de koninklijke marine. De alhier tot arts bevorderde semi-arlsen Th. Castermans en W. W. de Regt zijn be stemd tot reserve-officier van gezondheid 2e kl. bij het reserve-personeel van den genees kundigen dienst der landmacht. Zondag heeft, tijdens een voetbalwed strijd op epn terrein aan de Zijl, de 26-ja- rige fabrieksarbeider J. de J. uit Alphen bij het „koppen" van een bal. de bal zoo hard op het hoofd gekregen, dat hij een herscnscbuding opliep. Hij werd door de E. H. D. naar het Acad. Ziekenhui» ver voerd.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2