KERKNIEUWS UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING RE?.,. 'EN VRAGENBUS MAANDAG 14 DECEMBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 ROOFOVERVAL OP HET P EEN DER DADERS DOOR DEN ZOON DES BURGEMEESTERS GEARRESTEERD. De tweede ontkomen. Zaterdagmiddag om kwart over 5 is esn brutale roofoverval gepleegd op het post kantoor te Ginneken. Op dat oogenblik is het kantoor nog geopend. Er bevond zich geen publiek, toen plotseling twee mannen binnenkwamen, van wie één een groot po'Jb- Jjvvkket aanbood. Er bevond zich op dat oogenblik geen publiek in het kantoor. De 19-jarige kantoorbediende mej. R. Staal, gaf, geen kwaad \ermoedend, den mannen een postpakket kaart, die door een van het tweetal aan een schrijftafeltje werd inge vuld. Toen mej. Staal daarop echter liet postpakket in ontvangst wilde nemen, schoof een der bandieten het loketraam omhoog en hield de hevig ontstelde juf frouw een revolver voor het gezicht ter wijl hij haar dreigend toeriep: „Je geld of je leven". Mejuffrouw Staal, hoewel doodelijk ge schrokken, verloor haar tegenwoordigheid van geest niet en sloeg met haar vuist een ruit van het kantoor, grenzende aan het dienstlokaal der bestellers, in. Op haar hulpgeroep snelden eenige bestellers toe en begonnen onmiddellijk een achtervol ging van de daders, die intusschen het hazenpad hadden gekozen. De gevluchte ambtenaren hadden ech ter door hun geroep: Houdt den dief!, de aandacht weten te trekken van den zoon van den na bij wonenden burgemeester, jhr. mr. W. F. Serraris, die dadelijk toesnelde en kans zag, één der bandieten in de Ro- zenlaan te grijpen. Het bleek te zijn de voortvluchtige huisknecht van hotel „Den nenoord", G. Christiaan, die zich door mid del van een zwarten bril vrijwel onherken- MEISJE AANGERAND. Twee ongeveer 23-jarige personen, die Za terdagavond in de omgeving van het Boer- haaveplein te Amsterdam enkele café's be zocht hadden, doch daar hun verteringen niet betaalden, werden toen z'ij zich verwij derden gevolgd door een paar caféhouders. Deze mensehen zagen, dat het tweetal op het Boerhaaveplein een meisje aanrandden. Zij waarschuwden de politie, welke zij zoowel van dit feit als van het niet-betalen in kennis stelden met het gevolg, dat enke le agenten den mannen sommeerden met hen mee te gaan naar het bureau Linnaeus- straat. Dit ging echter niet gemakkelijk. Beide personen, die niet meer nuchter wa ren, verzetten zich heftig, zoodat hun over brenging naar het bureau met. groote moeite gepaard ging. Nadat procesverbaal tegen hen was opge maakt-, zijn zij weer op vrije voeten gesteld. Een en ander trok groote belangstelling van het publiek. AANZIENLIJKE VERDUISTERING. Aan het licht is gekomen, dat de kas sier van een Haagsche bankinstelling een vrij aanzienlijk bedrag verduisterd heeft. Verzekering dekt de schade. De kassier was reeds meer dan 25 jaar in dienst der bankinstelling en genoot het volle vertrouwen van zijn patroons. Inmiddels is door de belanghebbende aangifte bij de politie gedaan. HET DRAMA VAN EEN HAAS. Een van een onbevoegd jager. In den omtrek van Utrecht liep een haas. Hoewel hij uit den aard der zaak liep als een haas, wandelde hij nochtans rustig en zijn hazenhart klopte gelijkmatig als van een meneer, die 's Zondagmiddags op de Maliebaan wandelt. Edoch, het is het noodlot van hazen, dat zij niet rustig mogen wandelen en de Utrechtsche haas werd dan ook plotseling opgeschrikt door een meneer, die vanuit eon hinderlaag verraderlijk 'n schot op hem loste. Hoewel het schot niet heelemaal mis geweest was, koos de haas het hazenpad en holde een bouwterrein op, helaas zijn dood tegemoet. Want op het bouwterrein was een werkman bezig, die een stuk hout m zijn hand had en den armen haas dood sloeg. Maar als lijk nam de haas wraak cp de wreedheid der menschen. „Het haas is van mij!" zei de jager, want een haas van een jager is onzijdig. „De haas is van mij!" zei de werkman, omdat, hij geen jager was. Maar de jager, die eindelijk eens kans zag om een haas thuis te brengen, die niet in de etalage van den poelier geëxposeerd was geweest, hield voet bij stuk en toog met den werkman naar de politie. „Hebt u den haas doodgeslagen?" vroeg de politie aan den werkman. „Ik heb den haas doodgeslagen!" zei de werkman, trotsch en argeloos. „Dan maak ik proces-verbaal op, omdat u gejaagd hebt zonder jacht-acte!" zei de politie. „Ik ben het haasjezei de werkman. En de politie hield den haas. „Msb." HET NIEUWE SEMINARIE TE APELDOORN. Naar „Het, Gildeboek" weet te melden, is de bouw van het Klein-Seminarie van het Aartsbisdom te Apeldoorn opgedragen aan den architect J. M. van Hardcveld te Am sterdam. 1STKANTOOR TE GINNEKEN. baar had gemaakt. Deze huisknecht heeft eenige dagen geleden ook den eigenaar van genoemd hotel, den heer J. A. A. Kimme], voor een bedrag van 1200 bestolen. Inmiddels werd naar don tweeden da der, Ba vink genaamd, gezocht, die in een leegstaand huis in de Brogstraat was ge vlucht. De politie loste verschillende soho- ten, doch de gezochte wist te ontkomen. Men vermoedt, dat hij zich thans in de bos- schen 'in de omgeving schuil houdt. De buit dien het tweetal in het postkan toor wist te bemachtigen, was niet groot,. Aan het loket stonden twee geldbakjes, een met een bedrag van 7100 en een met briefkaarten en wisselgeld, tot een bedrag van 100. Dit laatste geldbakje werd door de daders inderhaast medegenomen, doch later weer teruggevonden. Bij hun vlucht hadden de roovers het weggeworpen in de Rozenlaan. Later op den avond, werd door de politie nog een tweede persoon gearresteerd, dio echter wederom op vrije voeten werd go- steld, daar hij zijn alibi wist te bewijzen. De politie hoopt den gezochte spoedig in handen te hebben. Achteraf is gebleken, dat beide mannen van te voren den diefstal beraamd hadden. In den nacht tevoren namelijk werd de beheerder van het postkantoor, de heer Van den Berg, door een licht gedruisch ge wekt. Hij stond op ten einde een onder zoek in te stellen en kwam toen tot de ontdekking, dat een ruit in een der kan toorlokalen was uitgesneden. Vermoedelijk hebben de daders dus eerst getracht 's nachts in te breken, waarbij zij door den beheerder gestoord zijn. De gearresteerde Ohristiaans heeft be kend den overval in hotel „Dennenoord", waarbij eveneens een geldkistje gestolen werd, te hebben gepleegd-. De revolver, waarmee mej. Staal bedreigd werd, bleek een alarmpistool te zijn. BOSKOOP Crisis-comité opgericht. Dinsdagavond is, op initiatief van den bur gemeester, ten raadhuize een bijeenkomst gehouden, om te komen tot de oprichting van een plaatselijk crisis-comité, hetwelk een af- deeling van het nationaal comité zal zijn. De voorz. deelde mede, dat de arbeid van het plaatselijk comité zich hoofdzakelijk op de twee volgende punten moet concentree- A. Aanvullende en opheffende steun, aan hen, die tengevolge van crisisverschijnselen in moeilijkheden verkeeren en in wier nood door instellingen van weldadigheid of andere in deze gemeente werkende organisatis niet of niet in voldoende mate kan worden voorzien. B. Aanvullende steun, vooral in natura, aan ondersteunde werkloozen, in wier gezinnen ernstige behoefte aan kleeding, schoeisel, beddegoed e.d. bestaat. De voorz. gaf aan de hand van een door den voorz. van het nationaal comité gedane uiteenzetting een nadere toelichting over het doel en de werkwijze van het comité en wees ei voorts op, dat de regeering ter beschik king van het nationaal comité een bedrag van 750.000 had gesteld, speciaal voor het verschaffen van extra hulp aan arbeiders, die uitkeering ontvangen ingevolge de bestaande, door het departement van binnenlandsche za ken en landbouw goedgekeurde, steunrege ling (categorie B). Voor den steun aan de overige, in moei lijkheden verkeerende personen (categorie A), zal, naar de voorz. mededeelde, een be roep op de offervaardigheid der ingezetenen moeten worden gedaan. Volledig zal echter niet in den nood kun nen worden voorzien, ook al vloeien, wat verwacht mag worden, de bijdragen van in stellingen en particulieren in ruime mate aan het comité toe. Hulp van het nationaal comité zal niet kun nen worden ontbeerd en deze zal ook wel worden verkregen, indien alhier zich een krachtige steunactie ontwikkelt. Met algemeene stemmen werd tot oprich ting van een plaatselijk comité besloten en alle aanwezigen verklaarden zich bereid zit- Het comité, dat in zijn samenstelling een getrouwe afspiegeling is van het nationaal comité en waarin dus zoo goed als alle maat schappelijke groepen en geestelijke stroomin gen in deze gemeente terug worden gevon den, is als volgt samengesteld: Het Dagelijksch Bestuur: P. A. Colijn. voor zitter; Ch. P. Moerlands, 2e voorz.; mr. F. A. Helmstrijd, secr.; J. de Mol, penningm; E. Culdemond, P. Loef Az., J. van Gelderen, A. Brand, D. Mesman, J. H. van Straaten van Nes. Subcommissie voor steun aan overige be- boeftigen met name aan dezulken, welke niet profiteeren van eenige steunregeling. A. Culdemond, voorz.; P. Loef Az., 2e voorz.; J J. v. d. Meulen, secr., W. Bontekoe, mevr. Goemans, Adr. van Leeuwen, H. G. Mathot, mevr. Pannenbakker, M. Rosbergen, mej. H. van Tol, C. van Veen, D. van Wijk. Subsommissie voor extra steunverleening aan werkloozen. B. J. van Gelderen, voorz.; A. Brand, 2e vtforz.; A. H. van Gelderen, secr.; L. 't Hart, mej. van Heijzelendoorn, mej. Niewerf, H. Redegeld, mevr. Tromp, Th. Verbeij. C. J. van der Wolf. Subcommissie voor inzameling van gelden. C. D. Mesman, voorz.; J. H. van Straaten van Nes. 2e voorz.; mr. C. M, Loef, secr.; dr. P. de Huy, D. Burger, J. Dijkhuis, J. W. E. Eb- binge, W. F. van den Ende, D. van der Geur, dr. J. Hamburger. H. Haring, H. HQutzagers dr. A. S. Kater, W. Kranenburg, W. Kruis wijk, G. J. van Noordt. C. Plaatsman, P. Ra- vensberg, G. J. de Ruyter, H. Stellaarl, A. E. Stijksel, K. Verkade. De drie sub-comité's hebben bereids den arbeid aangevangen en een oproep tot steun is reeds gedaan. BODEGRAVEN. Gymnastiekvereeniging Hercules. Vrij dagavond gaf de gymnastiekvereeniging „Hercules" onder leiding van den directeur .J Holst voogd Jr., den Haag, een uitvoering in Hotel van Haaften. Voor deze uitvoering was zeer veel belangstelling. Geen plaats was onbezet. Bij de opening stonden de werkende le den opgesteld op het. tooneel. Van de ge woonte om met een speech van den voor zitter te openen, was dezen keer afgewe ken en werd begonnen met het zingen van het Turnlied, gevolgd door een spreekkoor, waarin de directeur do noodzakelijkheid van de lichaamsontwikkeling betoogde en vervolgehs verschillende vragen, door de le den tegelijk werden beantwoord. Daarna werd het programma afgewerkt. Zoowel de jongens als de heeren, de meis- jes-adspiranten als de dames, hebben keu rig gewerkt. Alle oefeningen waren af. Zij bewezen, dat er onder de leiding van den nieuwen directeur flink was geoefend en de resultaten waren dan ook schitterend. De girldans met verschillende lichtef fecten waren heel mooi. Aan het. eind een drietal standen „Vreugd", Trouw", en „Kracht" voorstellend. Deze oogstten veel bijval. Ten slotte sprak de voorzitter, de heer R. v. d. Klein, de overtuiging uit, dat Hercules in den loop der jaren bewezen heeft-, een behoefte te zijn voor Bodegraven. Was ech ter de vereeniging in de paar laatste jaren aan he' afzakken, thans onder deze leiding ging het weer snel opwaarts. Hij dankte dan den directeur voor alles wat hij voor de vereeniging had gedaan en schonk als aan denken aan deze eerste uitvoring onder zijn leiding, een mooi boek. Aan de dames Smit en Timmer, die accompagneerden, werden bloemen aanseboden. Ook den heer J. Vink werd een aanden ken geschonken en een woord van dank ge bracht aan den heer Schuling voor zijn hulp bii de samenstelling der standen. Met een woord van dank aan'alle aanwe zigen en de vereeniging bij allen aanbeve lend. sloot hij dezen zoo goed geslaagden avond. Propaganda Club. Vrijdagavond half acht zal in het patronaat een nronaganda- vond gehouden worden door de Propagan- daclub „Dr. Schaeoman", waar als snreker zal optreden de heer J. v. Genabeek, Secre taris van de pron. club „Voor God en Va derland" te 's-Bosch. Allen, die belang stellen in het werk der propagandaelub. worden uitgenoodigd de zen avond bij te wonen. WARMOND Crisis-comité. Naar wij vernemen, be staat bij B. en W. het plan een plaatselijk crisis-comité in het leven te roepen, waarvoor door den burgemeester tot het zitting nemen daarin, uitnoodigingen zullen worden gezon den aan verschillende, ingezetenen van on derscheidene richtingen en organisaties. Moge het streven succes hebben. Collecte. Aan de vereeniging ter be hartiging van de belangen der t.b.c.-patiënten in Nederland, afdeeling Leiden is door den burgemeester verlof verleend om alhier op 26 December a.s. een collecte te houden. HET VERVOER VAN ONGEMENGDE BLOEM. Een Amsterdamsch expediteur van rechtsvervo.ging ontslagen. Voor den Kantonrechter mr. Fontein stond te Amsterdam terecht, een expediteur die op 8 September in het Rokin vervoerde in een motorschip 62 zakken, circa 3100 K.G. ongemengde buitenlandsche b'.oem. Hij mocht dit niet vervoeren omdat hij niet zelf handelaar is. De ambtenaar van het O. M. achtte-het ten laste gelegde bewezen en eischte f 1 boete of één dag hechtenis. De verdediger mr .0. van Rij merkte op, dat de Meelcentrale niemand in opdracht en voor haar rekening deed handelen, maar vervoervergunningen verkocht voor f 2 per 100 K.G. wat echter niet in de Tarwewet of het Tarwebesluit staat. De voorwaarde waar men aan moet voldoen, was er dus niet en de handel bleef dus vrij. Verder acth pleiter art. 2 van het Tar webesluit niet bindend, omdat volgens de wet in het besluit de voorwaarde moet staan. Nu legt de Meelcentrale voorwaar den op. Zij regelt en dat is in uitdrukke- lijken strijd met uitspraken van den Hoo- gen Raad. Verder acht- pleiter art. 2 van het Tar- centrale wel een wettelijke basis heeft. Deze heeft zij noodig, anders zou de Meel centrale een „verboden vereeniging" zijn, volgens de wet van 1855. PI. ontkent dat de Meelcentrale zulk een grondslag heeft. Ten slotte meende pl., dat onder vervoe ren in dit geval moet worden verstaan het vervoeren door den verhandelaar van de bloem en niet vervoeren door den expedi teur. Dit is blijkbaar in het samenstellen van het Tarwebesluit over het hoofd gezien en daardoor krijgt men, wanneer men het tar webesluit letterlijk neemt dit, dat óf de ex pediteur handelaar moet worden, óf dat het vervoer alleen kan plaats hebben door en kele fabrieken, die zelf een volledige expe ditie voor het geheele land bezitten. Zulke fabrieken zijn er niet. Pl. bewees dat er voor de bloem een opslagvergunning was gegeven en dat die opslag in de schuit heeft plaats gehad. De vervoervergunning is tc laat gekomen, door de schuld van den post dienst. Pl. vroeg ontslag van rechtsvervol ging en schriftelijk vonnis. De kantonrechter wees echter dadelijk vonnis en ontsloeg verdachte van rechts vervolging. „DE NIEUWE BOERHAVE". Pleidooien in het proefproces. Voor den Amsterdamschen kantonrechter mr. L. S. G. de Hartogh zijn de pleidooien gehouden in het proefproces tusschen de curatoren in het faillissement der Verzeke- rings-Maatschappij „De Nieuwe Boerhave" en de Algemeene Commissie ter beharti ging van de belangen der verzekerden bij die gefailleerde Verzekerings-Mij. Het gaat hier om de principieele uitspraak van den rechter, of de „leden" van de „Nieuwe Boer have" na de failleering door curatoren kun nen worden aangesproken tot betaling van premiegelden over den tijd van lidmaat schap, waarvoor de verzekerden zich con tractueel hadden verbonden en dit nog na het faillissement restte. Voor curatoren is opgetreden mr. Van Haaften, die uiteenzette dat curatoren van meening zijn dat op grond van de polis alle verzekerden lid zijn. Wanneer nu de verze kerde zich beroept op ontheffing tot deel- peming in winst en verlies op grond van ar tikel 22, erkent hij daarmee lid te zijn. Dit beroep op artikel 22 houdt geen steek en de verzekerden zijn naar sprekers opvatting wel degelijk verplicht tot deelneming in het verlies. Mr. André de Leeuw, optredende voor ge daagde gedaagde is een door de Alge meene Commissie aangewezen verzekerde, op wiens oplis de bekende clausule voor kom' waarbij artt. 22 en 24 van 't reglement, zijn uitgesloten bestreed de opvatting van de curatoren en bracht, ten aanzien van de onduidelijke redactie van het verze keringscontract, het oude rechtsbeginsel naar voren, dat hij, die het contract opstelt, i.e. de „Boerhave", het risico moet dragen van de daarin voorkomende onduide'ijkhe- den. Spr. wees er voorts op dat in het reg lement gesproken wordt van lidmaatschap en van verzekering en dat die twee be grippen daarin niet identiek zijn. Er staat b.v. dat een lid zich ook kan verzekeren. Daarbij komt dat op de polis over „lid" niet wordt gesproken, wel vindt men daar op vermeld de voorwaarden van verzeke ring. Op grond daarvan meende spr. dat de verzekerden niet voor verdere premiebeta ling kunnen worden gedwongen en dat de vordering zal moeten worden afgewezen. De kantonrechter zal 13 Januari uit spraak doen. INGEZONDEN STUKKEN Leiden, 11 Dec. 1931. NOG EENS: DE BIOSCOOPWET. Zeer geachte Redactie, Uw artikeltje „de Bioscoop" voorko mende in uw blad van Vrijdagavond j.l. geeft mij aanleiding iets naar voren te brengen hetwelk de lezers ook dienen te weten. Critiek oefenen op de Centrale Keu ringscommissie is gemakkelijk, daarom een enkel woord te harer verdediging. Mr. Teu- lings, Tweede Kamerlid, heeft het noo dig geacht zijn stem te verheffen in de Ka mer tegen de „slappe keuring" door de Centrale Commissie voor de filmkeuring, speciaal over de keuring van films be stemd voor vertooning aan kinderen (per sonen beneden 18 jaar). Zooals gezegd, cri tiek is gemakkelijk; al zouden alle leden van die Commissie door den heer Teulings zijn uitgezocht dan nog voorspel ik hem, dat er toch weer stemmen zullen opgaan, dat er niet streng genoeg of niet goed ge keurd wordt. Maar waar komt het door dat er voor jeugdige personen niet strenger gekeurd wordt? Die vraag wordt veel te weinig onder de aandacht gebracht en toch dient de lezer het antwoord daarop ook te weten Had de politiek bij de behandeling van de Bioscoopwet geen rol gespeeld dan zou het betrekkelijke artikel (16) het den keur ders heel wat gemakkelijker hebben ge maakt. Het wetsontwerp schreef voor, dat voor jeugdige personen (daar gaat het thans over) naar geschikt heid zou worden gekeurd. Was dit artikel maar zoo aangenomen, dan had de Keuringscommissie gemakke lijk kunnen zeggen natuurlijk op goede gronden de film is ongeschikt voor vertooning aan kinderen, maar het vrij zinnig-democratisch Kamerlid Marchant heeft bij amendementsvoorstel er door we ten te krijgen, dat gekeurd wordt op toe laatbaar, ook voor kinde ren. En hier zit hem de moeilijkheid voor de keuringscommissie. Geschikt is positief, toelaatbaar is negatief, althans heel vaag als keuringsnorm. De keuringen zouden heel wat vlotter verloopen als de beraad slagingen over een keuring niet afhanke lijk waren van het begrip „toelaatbaar", 't Is mogelijk dat er leden zijn die zich te angstvallig vasthouden aan het woord toelaatbaar en daarom niet zoo vrijmoe dig durven afkeuren dan wanneer er op geschiktheid zou worden gekeurd. Dit blijkt tenminste m.i. bij de keuringen. Er zouden kolommen over geschreven kunnen worden, dit is mijn bedoeling ech ter niet. Alleen zou ik den heer Teulings willen zeggen, probeert u nu eens een meerderheid in de Kamer te krijgen die zich uitspreekt om het woord toelaatbaar in de .wet (voor kinderen tenminste) vervangen te krijgen door geschikt, 't Zal u niet ge lukken mocht het u wel gelukken dan voorspel ik u toch even veel critiek als er nu wordt geoefend, maar u kunt er gerust op slapen dat er meer afgekeurd zal wor den dan thans. Geachte Redactie, u dankend voor de plaatsing. Hoogachtend, F en lid van de Cefitr a 1 e Commissie voor de Filmkeuring. Vraag. Welke is de kortste weg van Sas- senheim naar Arnhem per fiets? Hoeveel K.M.? Antwoord: Sassenheim, Leiden, Alphen, Woerden, Utrecht, de Bildt, Zeist, Wouden- ber, Ede, Arnhem. Afstand 125 K.M. Vraag. Op welke uren zijn de museums te Leiden geopend? Antwoord: Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28; geopend 103 uur (16 Nov, 1 Febr.), 104 uur (1 Febr.1 April en 1 Oct. 15 Nov.)), 105 uur (1 April1 Oct.), des Zondags vanaf 1 uur en toegankelijk tegen een entree van 10 ets; Maandags 25 ets. Rijksmuseum van Ethnographie, Rapenburg 6796, eiken werkdag geopend 104 uur. Rijksmuseum van Natuurlijke Historie van der Werffpark (ingang Raamst, 2A) geopend op werkdagen van 8.3012 en van 1.305 uur (uitgezonderd Zaterdagsmiddags). Rijksmuseum van geologie en mineralogie, Garenmarkt lc; geopend op werkdagen van 9—12 en 1.30—4 uur. Vraag. Betreffende bureau voor Onder zoek van Pluimvee. Antwoord. Dit bureau is onderge bracht bij de Faculteit der Veeartsenijkunde, Biltstraat 172, Utrecht. Vraag: Waar moet een arme huisva der met vrouw en acht k'eine kinderen zich vervoegen om steun, terwijl hij nog geen jaar in de gemeente woonachtig is en dus ook niet is georganiseerd en zoodoende wordt uitgesloten. Antwoord: Te Leiden bij Kerkelijke of particuliere liefdadigheids-vereenigingen of bij het (gemeentelijk) Maatschappelijk Hulpbetoon. De vraag schijnt uit Lisse te komen. Wij meenen, dat aldaar aileen Ker kelijke en particuliere liefdadigheidsinstel lingen bestaan. Men wende zich tot een dezer. Vraag: betreffende Oud-Pandoeren. A. Er wordt gespeeld met 26 kaarten met inbegrip van Schoppen S en Klaveren 8. Speler A heeft een zesde van Ruiten Aas en Klaveren, Harten en Schoppen Boer en Harten Negen, alzoo tien kaarten (met inbegrip van de twee kijkkaarten. Welken roem is deze speler verplicht te breken, zijn zesde of vier Boeren? B. Ook een spel 26'kaarten. Speler A pandoert met een vierde van Ruiten Aas èn negen, Klaveren Aas en Heer en Schoppen Vrouw en Klaveren Vrouw en Harten Vrouw als kijkkaarten, alzoo een vierde van Ruiten Aas en Rui ten Negen, Een derde van Klaveren, en te vens Vier Vrouwen. Speler B pandoert met vijf, speler C met twintig punten boven Pandoer, daarna spe ler A met vijftig. Speler A pandoert alzoo met bovenbedoelde kaart, roemt zijn vier de met stuk en derde en toont zijn kaart. Nu wordt de opmerking gemaakt, dat s-peler A ook vier Vrouwen in zijn hand had (dit is natuurlijk met inbegrip van de twee kijkkaarten). Heeft speler A het recht der potpenningen door bovenbedoel de kaart te spelen als pandoer? (Gebruike lijk is hier pardoer pot). Antwoord. A. Algemeene regel is, dat een speler in geen geval verplicht is roem te breken (uitgezonderd wanneer hij door roem te breken vast pandoer kan maken zooals het geval is bij vraag twee), maar het is altijd geoorloofd roem te bre ken om hoogeren roem te maken dus in dit geval zal speler A. zijn zesde breken en ruiten-aas voor een boer ruilen want een zesde is twee honderd roem en een vijfde plus vier boeren drie honderd. B. Wat de tweede vraag betreft met verwijzing naar wat in bovenstaand ant woord tusschen haakjes is aangegeven, speelt speler A gewoon pandoer en is de roem van geen invloed op de uitbetaling, want hij mag in geen geval de vier vrou wen in zijn hand houden, dus ook niet roe men. Vraag: Zoudt U mij ook kunnen op geven het adres van den vertegenwoordiger der Alte Stultgarter Levensverzekering Maatschappij, hier te lande? Antwoord: Ons onbekend Vraag: Mijn Vader is overleden, nu ben ik grootendeels kostwinner. Ik ben in geen bond. Zou ik nu ook recht hebben voor ondersteuning. Waar moet ik mij dan melden? Als loswerkman is er geen. kans iets te krijgen; de getrouwden gaan voor. A n t w oord: Daar u ongeorganiseerd bent, is de aangewezen weg u aan te melden bij Maatschappelijk Hulpbetoon, Mare 15. Hoor eens juffrouw, ga daar vandaan: wij krijgen vorst.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10