XANTHIA UIT DE OMGEVING DE CADEAUX UIT den XANTHIA SUPER-SIX CATALOGUS THANS KEUZE UIT RUIM SUPER-SIX 1/2 ct. VRIJDAG 11 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 HILLEGOM. Voor de werkloozen. Het bestuur der voetbalvereeniging „Hillinen" heeft 95 afgedragen om aan de kinderen (612 jaar) der werklooze arbeiders een prettigen middag te verschaffen. Pluimveehouders en Konijnenfokkers. De Pluimveehouders en Konijnenfokkers- vereeniging „Streven tot Verbetering" is met haar voorbereidend werk gereed en de groote Tentoonstelling wordt Vrijdag te half acht in Hotel „Flora" officieel ge opend. Dat de expositie wel een bezoek waard is, moge blijken uit de volgende ge gevens: Zij omvat circa 450 exemplaren, bestaande uit hoenders, konijnen, Cavia's, postduiven, fazanten etc. De afd. konijnen bestaat bijna geheel uit inzendingen van Hillegom zelf, wel een bewijs van de groote opleving der konijnenliefhebberij ter plaat se. Wat de inzending der hoenders betreft, naast zeer vele en schitterende exemplaren uit. Hillegom en omstreken zijn er inge zonden zelfs uit de verste streken van ons land. Postduiven kwamen in uit alle oor den, zoowel uit Leeuwarden als uit Noord- Brabant. Het vereenigingsleven fleureert in hoogo mate; de laatste weken meldden zich niet minder dan vijftien nieuwe leden aan. Dab de tentoonstelling uitnemend zal slagen ondanks de slechte tijden is voor oen belangrijk deel te danken aan de rui me mate van steun, die de ingezetenen schonken. Op zeer druk bezoek mag onge twijfeld worden gerekend. Wij komen öp de tentoonstelling en de bekroningen na der terug. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. 't Is de stille tijd thans, die, naar gevreesd wordt, wel wat langer zal aanhouden dan in normale omstandig heden. Van de tuinbouwproducten is wei nig meer voorradig, zoodat zeer spoedig niet eenmaal veilen zal kunnen worden volstaan, 't Is nog slap in den handel. En hot zal voorloopig wel zoo blijven. De tuinders bloembollenkweekers, zien met zorg de winter tegemoet, nu van alle kanten de invoer van bloemen belemmerd wordt. En dat nu ontzaggelijk meer stuks zijn opgezet voor de kassen dan gewoon lijk. Nog een paar weken en de massa komt. Vol verwachting klopt veler hart. LISSE. Missieklankfilm Ra-ra-go. Woensdag avond werd in het Bondsgebouw de Ra- ra-go-film afgedraaid. Een mooie Missie klankfilm. De beide zalen waren tot in de uiterste hoeken bezet, ja zelfs moesten velen zich tevreden stellen met een plaati in garderobe en engelenbak. Des namid dags werd de film voor de schooljeugd af gedraaid! De opvoering was een succes! Maria-congregatie. Maandag, Dins dag- en Woensdagavond werd voor de da mescongregatie „Onze Lieve Vrouw van Goeden Raad", een triduum gehouden, dat gisterenavond met een plechtig lof, feest- predioatio en lofzang „Te Deum" word ge sloten. Gisteravond was er toegang voor alle Katholieken, waarvan velen gebruik maakten. Prof. Vollaorts hield de predi- catic. Een goed geslaagd triduum! RIJNSBURG. Tuinbouw. Niet veel wijziging sinds de vorige week. Uien is het ecnigste arti kel waar vraag voor is, mot prijzen van 4.205.10 per 100 kg. HiervaNn is cenige vraag voor export. Met roodo en gelekool gaat het nog steeds zeer mat. Roodekool gaat van 4.105.gelekool voor 3.90 4.40 per 100 stuks. Breekpeen kan moeilijk koopers vinden. Eerste kwaliteit brengt van 2.001.00 per 100 kg. op. Wat iets afwijkt lean geen koopers vinden. Met bloemkool is het afgcloopon. Enkele klei ne partijtjes worden nog aangevoerd. Deze gaan voor 2.004.10 per 100. WARMOND. Personeel Brandweer. Door B. en W. is het vrijwillige brandweerkorps alhier in gedeeld als volgt: opper-brandineester W. K. Heyl; Brandmeesters: C. O. de Vroo- men, C. van Leeuwen en J. H. Haverkort; Hoofdmonteur H. Koppers; hulp-monteurs C. W. Heyl en Ohr. Moerkerk: tromplei- ders N. H. van Seggelen, A. Zekveld, C. Papiot -rj, C. Koppers en C. W. Heyl; slangenleidcrs C. Zevenhoven, B. Land man, C. PPapot Jr., C. Koppers, C. van Rijn Pzn., en J. v. d. Sleet; brandwek- kers: B. G. Steekers, A. P. v. Winsen en G. PaardekoopcrBrandwacht: A. P. van Winsen en G. Paardekooper. Verzorging materiaal B. G. Steekors. Gevestigd: M. Rogalca van Duis burg A. C. J. van Grieken van Curacao J. Mink van Zandvoort. J. Th. Hart- vold van Haarlem A. J. van Dissel van Sassenheim L. Verkerk van Alphen a. d. Rijn J. Komin van Hasselt A. J. van Kruyssen van Stomp wijk W. Kuy- pers van Appingci'am C. J. de Haas van Voorhout N. Greitcmann van Voorhout. Vertrokken: P. C. M. van Nobe- len naar Haarlemmermeer P. M. van Vliet naar Wervorshoef C. A. M. Ver- heijen naar Naaldwijk M. H. Barende naar Leiden A. M. Terpstra naar Am sterdam O. L. Manceau naar Lisso I. K. 'te Wiel nuar Leiden J. M. van Vliet naar Leiden A. Chromberg naar Rot terdam P. C. W. Molenkamp naar Zoc- tcrwoude. SASSENHEIM. De IJsclub jubileert. Woensdagavond hield do Sassenheim- sohe IJsclub een ledenvergadering in de zaal van „Het JJruine Paard". Deze verga dering stond in het teeken van feestvreug de bij de gelegenheid van het 40-jarig be staan. De bestuurstafel was feestelijk ver sierd met bloemen en planten. Te ruim half acht opende do 2de voorz., de heer A. L. Verhoog, de vergadering met een welkomstwoord en herinnerde aan de laat ste vergadering, welke hij heeft geleid. Toen is gekozen de heer G. Vlasveld als voorzitter, die echter wegens ziekte afwe zig was, zoodat de installatie toen niet kon geschieden. Spr. geeft thans den nieuwen voorzitter de teugels in handen, Do voorzitter dankte voor de woorden tot hom gesproken, en hoopte het vertrou wen, in hem gesteld, waardig te maken, rekenend op de medewerking van het ge- heele bestuur, zooals dat altijd geweest is. Vervolgèns herdenkt spr. het overleden be stuurslid, den heer Hulsbosch, wiens na gedachtenis vooral in het bestuur nog lang zal levendig blijveji. Vervolgeus werden eenige felicitaties en gelukwenschen voor gelezen van de zuster-vereenigingen Lisse en de oud-voorzitters H. Bader en Visser Vlasveld. Hierna werden de notulen voor gelezen en onveranderd vastgesteld. Door den penningmeester werd een finantieej verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen met kas saldo ƒ548.70 en do uilgaven ƒ426.85, zoo dat nog een batig saldo te boeken was van 121.85. De bescheiden werden door de heeren Van der Wilden en Aangeenbrug gecontroleerd en in orde bevonden, onder dankzegging aan den penningmeester. Ver volgens werd door do ijsbaan-commissie verslag uitgebracht; de commissie heeft wegens gebrek aan baten en medewerking van de gemeentenaren, haar plannen ge slaakt. Het ijsbaanplan is hiermede van de baan. Verder werd een verkiezing gehouden wegens periodiek aftreden van de heeren A. Verhoog, 1J. Beijen, A. de Boer en Jac. Bakker, die allen werden herbenoemd. In do vacalure-Hulscbosch werd gekozen de heer Lohman. Daar de rondvraag niets op- leverde, werd direct overgegaan tot het feestelijke gedeelte. Do voorzitter, do heer Vlasveld, beklom het spreekgestoelte tot het uitspreken van een historisch overzicht van de iS&ssenheim- sche ijsclub vanaf de oprichting tot aan den dag van heden. Allereerst werd de op richtingsavond besproken, 19 Januari 1S91. De voorloopige commissie, die tot oprich ting had besloten, bestond ait do heeren Burgemeester v. d. Brandeler, dr. Metzlar, Walrave, L. Rotteveel, N. Huig cn C. Ilijnsburger. Bij het defintieve bestuur wer den nog toegevoegd de heeren Baron van Heemstra, H. Hoog en G. Hartveld. lot bode werd benoemd E. v. Hoekelen. De heer Visser-Vlasveld hanteerde den voor zittershamer van 1903 tot 1915, en werd tot ecre-lid benoemd. De op de vergadering zijnde heer M. Berk, als eenige veteraan, hoeft de vereeniging 30 jaar als bestuurslid trouw gediend en trad in 1928 af. Ook de heeren Speelman, L. Rotteveel, H. Banier en O. v. Eek zijn steeds bekende figuren geweest. Interessant was te vernemen, hoe met het klimmen der jaren het baanvegers- loon in deze 40-jarigo periode omhoog ging. Bij het oprichten werd dit vastge steld op 10 ct. per uur, en is nu gestegen tot 2. Bij het 25 jarig bestaan werd aan behoeftige gezinnen spek en vleeseh uitge deeld. In de vergadering van Dec. 1918 aan vaardde Burgemeester mr. Barou de Smeth het beschermheerschap, terwijl de tegen woordige Burgemeester tot eere-voorzitter werd benoemd. De functie van beheer der gereedschappen enz. ging van'vader op zoon. Wijlen do heer Th. Bakker bekleedde deze tot 1923 en werd opgevolgd door den heer Jac. Bakker. Dit stukje geschiedenis van deze jubilccrendc vereeniging werd met aandacht gevolgd, waarna de voorzit ter voorstelde den ouden veteraan M. Berk voor deze gelegenheid, een bloemstuk aan te bieden, waarmede de vergadering met applaus instemde. Vervolgens werden, om de goede stemming te behouden, twee gra tis consumpties aangeboden. Ook werden nog enkele films te zien gegeven, opge luisterd door muziek. Aan het slot werd een verloting gehou den van een keurcollectie bloemen en plan ten, en bleef men nog geruimen tijd gezel lig bijeen. Opening vereerigingslokaal. Maan dag 14 Dec., des namiddags 5 uur, zal in tegenwoordigheid van diverse vereenigings besturen, der Prot. Chr. organisaties en genoodigden de opening plaats hebben van hot ontspanningslokaal, vroeger Herv. School aan de Hoofdstraat. Inenting. Dinsdag 15 Dec. zal ten huize van dr. Le Grand gelegenheid be staan tot inenting. N00RDWIJK. Hanze. Woensdagavond vergaderde onder presidium van den heer V. Ph. Braun de Hanze in het Juvenaatsgebouw, waarbij de opkomst der leden goed was. Na ope ning door den voorzitter, werden de notu len ongewijzigd vastgesteld. Door uitste- digheid van den afgevaardigde werd het verslag van de Centrale Raadsvergade ring tot de volgende vergadering uitge steld. Inzake het winterprogramma deelde de voorzitter mede, dat op 17 December Rector Bots een lezing zal komen houden over de nieuwe Encycliek „Qaudragesimo Anno". Voor dezen avond zullen tevens u-t- genoodigd worden de leden van den R. K. Volksbond en den L. T. B. Toegangskaar ten voor niet-georganiseerden kunnen bij den secretaris, den heer v. Bourgondiën, worden aangevraagd. In de Januari-verga- dering zal mr. Bach worden verzocht een uiteenzetting te komen houden over het nieuwe wetsontwerp inzake het Bodrijt's- radenstelsel, terwijl in de daarop volgende vergadering zoo mogelijk door een spreicer het doel en werken van dc Kamer van Koophandel zal worden behandeld. De be stuursverkiezing voor de vacature-H. v. d. Werf, had tot uitslag, dat met een flinke meerderheid de heer J. W. Rodenrijs werd gekozen, welke onder eenige reserve deze benoeming aannam. Ingekomen was een circulaire van de Kamr van Koophandel te Delft, met de niededeeling, dat een rapport in boekvorm was verschenen over de elcctriciteits-tane ven in Nederland. Besloten werd. een twee tal exemplaren te bestellen en deze onder de leden te doen circulceren. Nog waö in gekomen een beschouwing over de gevoer de reclame, door het Rcclamefonds alhier ten opzichte van Noord wijk als badplaats en bloemcentrum. Waar do vooruitzichten voor het badseizoen 1932 nog minder zijn dan vorig jaar is het zaak paraat te zijn, door het voeren van een alleszins doeltref fende reclame, waarvoor ieders medewer king werd verzocht. Over do te voeren re clame zal alsnog worden gevraagd een uit eenzetting hiervan voor de leden door den héér Tappenbeck. Een schrijven van het Alge ineen Crisis-Comité, gericht door het gemeentebestuur, met verzoek een bo- stuurslid aan te wijzen om zitting in dit Comité te nemen, zal door het bestuur na der worden uitgewerkt. De geestelijke adviseur, het woord verkrijgend,'vond het voor Noordwijk een voorrecht, dat Rector Bots een lezing zal komen houden over de nieuwe Pauselijke brief en vertrouwde, dat allen in eigen kring propaganda voor dezen avond zouden maken, opdat do groote zaal van het Juvenaat geheel be zet zal zijn. Het was hem tevens 'n genoe gen den heer Roodcnrijs te mogen felici- teeron met diens benoeming en vroeg de vuile medewerking van hem ten nutte van de gemeenschappelijke hlanze-belangen. Na de gebruikelijke rondvraag sloot hierna de voorz., onder dank voor de opkomst, deze vergadering mot den chr. groet. TER-AAR. Glasverzekering H.E.T.A. De Onder linge Broeiglasverzekering „Helpt Elkan der" Ter-Aar en Omstreken hield dezer dagen haar leden-jaarvergadering in het Café Verhoef te Papeveer. Ruim 7 uur opende de voorz., de heer A. Hijdra, de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen, die naar om standigheden tamelijk waren opgekomen. De secr., de heer A. A. Hoogervorst, las de notulen van de vorige vergadering, welke zonder op- of aanmerkingen worden vast gesteld. Medegedeeld werd, dat een Glasdepot voor de vereeniging is opgericht. De berg plaats is op het terrein voorheen van Tuin- dersbelang. Vooral met schade is dit zeer gemakkelijk, daar men dan terstond weer nieuw glas bij de hand heeft. Depothouder is de heer A. A. Hoogervorst. Op vertoon van een briefje, onderteekend door de sciiadecommissie. kan men glas krijgen, zooveel dat bewijs aangeeft. De secretaris las het jaarverslag, waar uit blijkt, dat de vereeniging in ledental met reuzeschreden vooruitgaat. Het aantal klom van 115 naar 152 leden. Dit is kolos saal. Aan platglas is verzekerd voor een be drag van 27.86G.aan lijsten 1387. glas op warenhuizen 113.388.onder bouw ƒ23.314.brandverzekering 20.294 en gewassen 3800.en dergelijke, totaal oen bedrag van 190.049. Er is dit jaar totaal aan schade geweest 823.70, waarvan ten laste komt voor onze vereeniging 121.37. Het restant voor de Maatschappij. Verder vernamen wij, dat de verstand houding met de Herverzekeringsmaat- scliappjj schitterend is. Dan geeft de penningmeester, de heer A. A. Hoogervorst, financieel verslag. Üuk dit schenkt tevredenheid. De inkomsten zijn 2563.78, de uitgaven ƒ2224.60, een batig saldo van 339.18, plus nog te vor deren aan premie 581.40, in totaal 920.58. De heeren J. Egberts en L. de Boer brachten rapport uit, dat de boeken en be scheiden in accuraten vorm zijn. Het ge heel staat -onder toezicht van Burgemees ter Geesink. De voorz. bracht dank aan den secr.-pen- ningmeester voor zijn uitgebreids versla gen, eveneens aan Burgemeester Geesiak en de controle-commissie, voor hun we;k- zaamheuen, wat zij belangeloos doen voor de vereeniging. De aftredende bestuursleden C. Bosland, W. v. d. Hoorn en A. A. Hoogervorst wer den bij acclamatie herkozen. De vacature, wegens bedanken van den heer L. de Boer, werd aangevuld, eveneens bij acclamatie, door den lieer Joh. v. d. Jagt. Vooraleer aan de rondvraag werd begon nen, deelt de voorz. mede, dat de heer J. Hoogeboom eere-lid is van onze vereeni ging. De heer W. v. d. Pijl zou gaarne de pre mies in 2 termijnen betalen en liefst vroe ger dan nu het geval is. Hieraan zal wor den voldaan. Uiterlijk half Augustus zullen zij gcind worden. Vooral werd er op aan gedrongen, dat de leden de premies beta len, anders kan de vereeniging niet ren- deeren, al valt het soms zwaar in deze t.'jden. j Op voorstel van eenige leden werd aan het; datrelijksch een kistje sigaren aangebo den - rdo drukke werkzaamheden, en aan den penningmeester een gratificatie van 100.Dit hebben zij wel verdiend. Door de heeren Rekelhof en Pouw wer den sympathieke woorden geuit voor de zuinige, vlugge en zakelijke wijze, waarop het bestuur de zaken regelt. Na nog eeni ge huishoudelijke puntjes besproken te hebben, ging de voorz. over tot sluiting, na allen bedankt te hebben voor hun zakelijke medewerking. MIJN MOOIE DORP. Hoe schilderachtig ligt mijn dorpje daar in den vriendelijken zonneschijn, mijn mooi dorp met zijn goudgele rieten daken op zijn roode en grijze met mos bedekte dakpannen op de huizen der meer gegoe den. Mooi is mijn geliefd dorp met zijn waaier van bosschen in olie pracht van herfst kleuren, een wijd uitgespreiden waaier aan welks steel als een zilveren lint schittert de heldere rivier met haar grillige bochten. Mooi is het dorp met zijn welvarende, groote hofsteden, zijn krachtige ossenspan- nen, zijn hoog beladen hooiwagens, met zijn' reusachtige garven in wier wuivende top pen de dartele wind van de vlakte speelt en stoeit. Mooi is het, met zijn effen wegen, met zijn grasvelden waar de lammeren grazen met zijn groene weiden waar de koeien ver wonderd den voorbijganger nastaren. Mooi is mijn dorp door de brave men- schen die er wonen, door de lachende fris- sohe jonge meisjes, die het water putten uit de bron, door de levendige kleine kinde ren, de hoop der toekomst. Het is schoon, mijn dorp met zijn ouden Wokketoren, den toren door de voorvaderen opgebouwd en zoovcier dingen zinnebeeld met zijn trotsoh kasteel en zijn eenvoudige pastorie waar immer een priesterhart klop te van warme liefde voor zijn God en zijn evenmensch. Vooral is het schoon door zijne enkele uitverkoren zielen, die in deze eenzaamheid God bteer leerden kennen en meer en meer tot Hem mochten naderen, door de zieken in het dagelijkseh lijden gelouterd, die in .omen berv«H- u Js barmhar tigheid vertrouwend hun einde afwach ten. Het is schoon met zijn rustig kerkhof waar in de schaduw des kruises de over ledenen slapen. Toch komt mijn mooi dorpje, mij soms heel leeiijk voor.... Helaas het wordt leeiijk als men het be schouwt .et open oogen die tot in zijn ge heimste diepten doordringen. Hoe leeiijk wordt het als men achter dat wezenlijke natuurschoon en den dichterlij ken schijn, de schrikkelijke pestbuilen ont dekt. Van de hoogte af van den heuvel, zie ik daar njijn dorp vreedzaam inslapen te midden van den opstijgenden blauwen rook der lage schoorsteenen en ik zeg tot mij zelf: Vertrouw die oogenschijnlijke aartsva derlijke kalmte niet! Als een revolutie uitbarstte!in dat huis met zijn lichten gevel woont een ver klikker terstond gereed zijn paard te be stijgen om den vluchteling den weg te ver sperrenin dit andere bespeur ik een knappen en woordrijken redenaar, verrukt diegenen te kunnen aanklagen, wier deugd en ouderwetsche degelijkheid, zijn lang in gehouden eerzucht als een steen der aan stoots is geweesthier wijlt een Kbbes- pierre in den dop, vast besloten om bloed te vergieten volgens alle wettelijke regelen der revolutionaire dictatuurdaar staat een andere Ma rat op dorstend naar den dood zijner slachtofersginds in de her berg zet de democratische waard den boeren hun glas voor, terwijl hij hun met heimelijk gebaar het kasteel en de pastorie wijst: Waartoe dienst het? diit? Ten slotte, verder op, vlak bij de kerk wacht een Judas die niet wars is van de dertig zilverlingenzelfs niet van een weinig meer, want de tijden zijn zoo duur Alles is nog rustig, althans naar het uiterlijk. Ontmoet men hen op straat, voor- ai op het dorpspad. dan gelijken zij op ieder ander, groeten zelfs, houden een praatje over de beetwortelen die niet goed opko men of over de aardappelen die gauw zul len bederven. Toch zijn zij daar zooals de microben van den dood in hel menschelijk lichaam. Zij wachten hun dag af. of liever hun avond want het hunne is een werk der duisternis. Zoo ooit de cultuurbodem gunstig word't, hoedt U voor de microben, slaapt niet in gedurende den drievoudigen kamp tegen hun helschen hoogmoed, eerzucht en heb zucht: Indien van stonde af aan, alle brave landslieden niet in eendrachtige samenwer king zich vereenigen, wee de bezitters Wee hen die het Evange'isohe woord vergeten zijn: Vita militia est super ter- ram, het leven hier beneden is een voortdu rende strijd. Wee! de onderkruipers, de wormen die vertrapt zul'en worden. Dat zij zich hoeden, die niet meer we ten: dn men slechts behoudt wat men ver dedigt! En zoo le treurige werkeükhe'd tegen woordig. Is het niet bedroevend, in mijn mooie eorpje vandaag gegroet te worden door w;" c -van drooren U mor~eu te rlnn- deren, in de omgeving der heerlijke natuur dien geheimen haat te moeten aanvoelen, in hel midden van beschaafde wezens van hetzelfde ras en vaderland u te wenden tot den trouwen hond die u vergeze't met de gedachte: die tenminste, dat beest verraadt roii niet! Wij moeten den toestand onder de oogen zien en willen overwinnen zooals onze va deren, die het dorp gesticht en bewaard hebben Laten wij de verdedigers we/en van gods dienst en maatschappij, van eer en recht! PIERRE L'ERMTTE. WOUBRUGGE. De vuurtoren voor de luchtvaart. Onze vuurtoren voor de luchtvaart heeft boden, Donderdag, voor het eerst zijn licht gegeven, hetwelk bij dag op ruim een uur afstand, zichtbaar was. VOOR DE HELFT DER PUNTEN vroeger 50 p vroeger 150 NU 25 p.p.st. NU 75 p: •- Tm'

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6