Beschrijving en Geschiedenis van het dorp Zwammerdam. Uit het jaar 1800, De gruwelen in het rampjaar 1672. VRIJDAG 11 D^C-MSER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S flllllllllllllll llllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllll<IIIII1lllflllllVIIVIIIIinilf!ll!(IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIII7lllllllllll!llllllllllll!IllIIIIIIIIIIII1111111111111II111II11111111111IIIIIIII111IIHill 111III11II11111111111IIIIIIIllll Het dorp Zwammerdam, waarvan hier de beschrijving en de geschiedenis volgt, ligt aan den Rijn in het hoogheemraadschap Rijnland en het baljuwschap (rechtsgebied) van Voshol op 1550 roeden afstands van Alphen, 792 roeden van Bodegraven en 5396 roeden van de stad Leiden. Het bestaat grootendeels uit veengrond. In 1734 werd door dijkgraaf en hoogheem raden van Rijnland aan de ingelanden en eigenaars van landerijen bij octrooi ver gunning verleend tot het vervenen van de Broekvelden, een der grootste polders, en de Wennen. De wegen en wateren worden uitstekend onderhouden, zoodat alles gemakkelijk te land en te water vervoerd kan worden. OORSPRONG VAN DEN NAAM. In oude tijden vond men in Zwammer dam het slot Zwaanenburg, bewoond door een geslacht van denzelfden naam, welk slot tijdens de Hoeksche en Kabeljauwsche twisten (1350—1492) verwoest werd. Deze naam zou ook het dorp gedragen hebben. Het komt ook voor onder den naam Zwa denburg, Zwatburg en Swalenburg en op de lijst der kerkelijke goederen van Utrecht vinden we het als Swattingaburum ver meld. Volgens een giftbrief van Koizer Hendrik IV van het jaar 1064 wordt bet de hoofdplaats genoemd van het graaf schap Bodegraven, hetwelk graaf Dirk V (10611091) veroverd had- op Bavo, leen man van de Utrechtsche kerk. De ware naam is evenwel Zwadenburg naar een burcht of sterkte, die ten Zuiden van het dorp op 200 roeden van den Rijn dijk heeft gestaan. Hier liet Dirk V, die met den Bisschop van Utrecht in oorlog was, een dam opwerpen om zich beter te kunnen verdedigen. Keizer Frederik I vau Duitschland liet dien dam wegnemen, doch graaf Willem I (12031223) liet hem weer opwerpen, toen hij in oorlog was met den graaf Van Loon en noemde hem den Zwa denburgerdam, uit welken naam langza merhand Zwammerdam ontstaan is. STICHTING EN GROOTTE. Uit het voorgaande heeft men kunnen af leiden, dat Zwammerdam een oud dorp is. In welk jaar het ontstaan is, is niet uit te vinden, evenmin als de naam van den stichter. De grootte wordt verschillende opgege ven. Van Leeuwen in zijn „Inleiding -voor de Cos-turnen van Rijnland" bepaalt ze op 2032 morgen en 100 roeden. Het geappro- beerde reglement van Rijnland op 1463 morgen en 400 roeden en ons oude manus cript en de verpondingslijst (lijst van be lasting op onroerende goederen) op 2024 morgen en 250 roeden. Wat het aantal huizen en gebouwen aan gaat vinden wij op de lijst der verponding van 1632 er 98 vermeld. In 1732 waren er 151 met twee houtzaagmolens. Volgens do volkstelling gehouden in de jaren 1795 en 1798 had Zwammerdam 910 inwoners. Nadat het dorp in 1672 op twee huizen na in de asch gelegd was, werd het fraaier opgebouwd dan het vroeger was geweest. We zien er thans een straat met huizen aan weerszijden. Die aan den noordkant, waaronder de woning van den schout uit munt, hebben een mooi uitzicht op den Rijn. Vlak tegen Bodegraven aan ligt een ge hucht, Overtocht genaamd, alwaar de bal juws van Woerden en Voshol eén grenspaal hebben doen plaatsen, zooals er ook een aan den kant van Alphen gezet is, ten ein de alle kwesties over eenig grondgebied te vermijden. Het wapen van Zwammerdam is een zil veren schild, waarop een roode burcht staat afgebeeld met een vlag er bovenop. KERKELIJKE EN GODSDIENSTIGE GEBOUWEN. Van de kerk, die hier voor 1672 gestaan heeft en door de Franschen verwoest werd, vindt men nergens iets opgeteekend, zoo dat men niet weet, welke patroonheilige ze had, of wie de eerste pastoors geweest zijn. Het tegenwoordige kerkgebouw is ruim dig is: preekstoel, doophek, zitplaatsen voor de kerkmeester en leden van den ker- keraad. enz. De bank van den ambachts heer prijkte tot 1795 met het wapen van den heer van Voshol. Verder is de kerk voorzien van kerkborden en ook van eeni- ge schilderijen, waarvan er een boven de torendeur hangt, waarop eenige gebeurte nissen zijn afgebeeld, die in vroeger tijd zijn voorgevallen op de hofstede Kruydon- burg. In het koor merkt men, behalve andere grafkelders, vooral den prachtigen grafkel der op vtfn de leden uit het geslacht Vos hol, versierd met de familiewapens van dit geslacht. Togen de kerk aangebouwd staat een viorkante boren met klok, uurwerk en wind wijzer voorzien. De Remonstranten hebben binneiï het dorp een kerk, die aan alle eischen vol doet. De kerk der Roomsch Katholieken vindt men buiten het dorp aan den Overtocht, grenzend aan Bodegraven. De parochie strekt zich uit van Nieuwerbrug over Bo degraven en Zwammerdam tot aan Alphen toe. De kerk zelf is goed gemeubileerd. Men vindt er een altaar met alles, wat daartoe behoort, ccn communiebank, doop vont, beelden en meerdere sieraden. KERKELIJKE REGEERING. Bij de Gereformeerden bestaat deze uit den predikant, zijnde sedert 1781 de eerw. heer Petrus van Kessel; twee ouderlingen en twee diakenen, terwijl kerkmeesters zor gen voor het onderhoud van de kerk. Als pastoor der R. K. gemeente staat hier sedert 1768 de eerw. heer Joannes Gejod, behoorende bot het aartspriester schap van Utrecht. De belangen van de kerk worden door de kerkmeesters, die van de armen door de armnieesters behartigd. meerderd met de schouten van Zwammer dam, Reewijk, Langer- en Korte raar, waar bij nog zeven andere welgeboren mannen kwamen, zoodat er zeventien personen in de rechtbank zitting hadden met de schou ten als voorzitters. Sedert 1795 is .in het aantal eenige verandering gekomen en wordt de vergadering van baljuw en wel geboren mannen om de veertien dagen ge houden te Zwammerdam op Vrijdag voor middag. Sedert 1795 vindt men hier een munici- paliteit (gemeenteraad) van 5 loden; voorts een college was wees-, brand- en arnimces- ters enz. VOORRECHTEN EN VER PLIOHTINGEN. Voor 1795 bezat de ambachtsheer talrijke voorrechten, waarvan we noemen de aan stelling van schout en schepenen, secreta ris, bode enz. Ook de benoeming van den predikant, schoolmeester, koster, voorzanger, dorps- schipper en nog meer andere berustte bij hem. Aan de inwoners was vrijdom van beta ling verleend voor alle grafelijke en Was- scnaarsche tollen. In 1795 werd na de Frnn- scho overweldiging algemeene vrijdom van tollen verleend. UIT DE GESCHIEDENIS. Zwammerdam is meermalen het tooneel geweest van oorlog, brand, plundering en verwoesting. Toen we den naamsoorsprong beschreven, hebben we daarop reeds ge wezen. Graaf Dirk V voerde hier oorlog met den bisschop van Utrecht. Willem I (1203—1223) stichtte hier een burcht om graaf Van Loon, met wien hij strijd voerde, tegen te houden. Ook de Hoekschen en Kabeljauwen zijn hier meer dan eens slaags geweest en in „soldaten verlaten waren, die ongeveer een „kwartier uurs van hier lagen, alwaar zij „uitrustten en zich ververechten. „Op den 28sten December, 's morgens „zeer vroeg, kregen de bewoners van „Zwammerdam bericht, dat de Franschen „in aantocht waren. De graaf van Konings- „mark zich elders bevindende, had een „luitenant met eenige manschappen op „Zwammerdam gelaten en aan den kolo- „nel Pain et Vin de verdediging van üe „pas van Zwammerdam (Nieuwerbrug) toe vertrouwd. Dan, deze dezelve verlatende, „week met de zijnen naar Gouda, om wellco „daad hij in Januari 1673 in het leger bij „Alphen ter dood veroordeeld en onthoofd „werd. De Franschen voor do brug komen- „de werden tegengehouden. De luitenaut „met zijn manschappen verdedigde de brug „een korten tijd, doch do Franschen door „een schuit middel vindende, kwamen daar- „mede over den Rijn, omsingelden den •ui- tenant, welken zij gevangen namen, da delijk in het water staken en zoo ver smoorden. Velen van zijn manschappen „namen hierop de vlucht, doch veel ande- „ren, ja zelfs het grootste getal, verloor „het leven. De Franschen, alzoo binnen „Zwammerdam zijnde, was hun eerste werk „het openbreken der huizen, vermits zij, „toon zij van Utrecht togen cn dezen tocht „aanvangen zouden, door den hertog van „Luxemburg aldus vermaand en aange spoord waren: „Gaat, mijne kindoren, „plundert, rooft, moordt, slaat dood, brandt „en mishandelt en indien nog eenig grootor „geweld of boosheid kan gepleegd worden, „toont, dat gij mannen zijt niet onwaar- „dig, dat ik u uit alle des konings troecpn „tot dezen tocht uitgelezen heb en de eer, „die de koning u doet van u te employeeren „(in dienst te nemen) in een oorlog, dien „zijn majesteit om geen andere reden on dernomen heeft da« om zijn naam en WERELDLIJKE GEBOUWEN. We noemden reeds de woning van den schout, doch ook de woning van den baljuw dienen we te vermelden en te wijzen op den „gerechts- of justitiepaal", die er voor staat, prijkende met de wapens van Voshol, Zwammerdam, Reewijk, Langeraar en Korteraar. Dit huis is eigendom van de ambachts-heerlijkheid, wat ook het geval is met de gevangenis van Voshol, een ste vig gebouw, waarvan de benedenverdieping dient tot opsluiting van gevaarlijke misda digers. Het daglicht komt er binnen door slechts eenige zeer smalle openingen en ontvluchten eruit is zoo goed als uitgeslo ten. Op de bovenverdieping worden voor namelijk de gegijzelden opgesloten, die hier een mooi uitzicht hebben op het dorp en op den Rijn. Als derde merkwaardig gebouw zouden we het rechthuis kunnen noemen, dat te vens een voorname herberg is. WERELDLIJKE REGEERING. Zwammerdam behoort met andere omlig gende dorpen tot het baljuwschap of rechts gebied van Voshol. De baljuw sprak recht bijgestaan door zeven welgeboren mannen, n.l. drie uit Zwammerdam, drie uit Langer- en Korteraar en één uit Reewijk en Ran- denburg. In alle lijfstraffelijke zaken werd „de vierschaar gespannen" (recht gespro- t D OILP ZWAMMRRlXAJt. Xjm t» -m ,7ts oen van die veldslagen werd de burcht, die Willem I gebouwd had, verwoest en in den asoh gelegd. Maar het toppunt van ellende kwam voor Zwammerdam in 1672, toen de Franschen onder den hertog van Luxemburg in Zuid-Holland vielen, Bode graven en Zwammerdam tot den grond toe afbrandden en zooveel wreedheden tegen de ingezetenen begingen, dat hun naam, als die van barbaren, in Nederland werd gebrandmerkt. Die gebeurtenis zullen wij den ouden dorpsbeschrijver met diens eigen woorden laten schetsen met vermijding van eenige al te plastisch geteekende tooneelen. „Nadat de Franschen lang bezit van „Utrecht hadden gehad, meenden"dezelven „Holland in te dringen en den Haag te „overvallen, waartoe de sterke vorst, alzoo „het winter was, zeer veel deed. Zij trokken „met ruim acht duizend man, behalve de „cavalerie, van de schoonste en uitgelc- „zenste manschappen, welke de Franschen „hier te landen hadden, onder den hertog „van Luxemburg tot voorbij Woerden. „Daar zijnde begon het weer te verande ren, zoodat er dooiweer met zware sneeuw „volgde, waardoor het verder vooitmar- „cheeren, zoowel als een tcrugmarsch, niet „gemakkelijk te doen was. Evenwel was „het'voortrukken voor hen wel het beste. „Na nog oen half uur gemarcheerd te heb- „ben, ontmoetten ze twee retranchemen'en „macht tot aan de uiterste einden der we reld uit te breiden". „Op zoo een aanspraak trokken de Fran- „schen alzoo binnen Zwammerdam rijke lijk voorzien van zwavel en andere brand- „verwekkende stoffen. Do bewoners hadden „wel veel van hun goederen geborgen en „naar Gouda vervoerd, maar, nadat al wat „in de huizen gevonden werd, geroofd was, „werden de huizen in brand gestoken. Vc- „len der bewoners weiden onder het ijs ge stoken en anderen in de brandende hui- „zen gedreven, waar ze op ellendige wijze „worden verbrand. Ja, men richtte allerlei „ijselijkheden aan om den menschen door „pijnigingen af te vergen, waar zij hun goe deren geborgen hadden. De vrouwon wer den in 't bijzijn der mannen, do dochters „voor de oogen der ouders op gruwelijke „wijze mishandeld, waarvan sommigen od- der de mishandelingen dood bleven, ter- „wijl anderen, na mishandeld te zijn, ver boord of onder het ijs versmoord werden. „Zuigelingen werden van de borsten der „moeders gerukt, levend verbrand of op een .andere wreede wijze om 't leven gebracht. „Men vond geen huis, of de een of ander „was daarin omgebracht of verbrand en op „deze wijze is het gcheele dorp met kerk „en al de huizen, op een enkel gebouw na, „afgebrand. „Onder de wreedheden te Zwammerdam „gepleegd moeten wij niet overslaan de vol- „waardig is. Een metselaar, krank te bedde „liggend, nevens zijn vrouw, die inaar wei- „nig dagen te voren een kindje had gekro pen, werd bij zijn haren uit hot bod ge- „sleept en do vrouw wreed mishandeld, „zoodat zij, nadat men haar door anderen „geholpen naar Gouda had vervoord, aldaar „na weinig dagen overleed. Een dochtertje „van deze menschen, dat toen zes jaar was „en die in 1745 nog leefde, werd mot veel „andere kinderen in een schip gedaan. Hot „schip was zóó zwaar bcladeu, dat het op ,,'t punt was te zinken en allen waren go- „noodzaakt aan wal te gaan. Dit kind „zwierf hierop rond langs den Rijn aan de „Lage zijde. Een van de Fransche ruiters „ziet het en daar hij meent, dat het van „goede afkomst is, neemt hij het gevangen, „zet het voor zich te paurd en rijdt er nieo „naar Woerden, waar bij het aan oen zij- per kameraden verkoopt. Dczo voert het „naar Utrecht, waar hij het opsluit in een „soort gevangenis en het eenigen tijd daar na verkoopt aan aanzienlijke lieden voor „600 gulden. Dezen nainen het kind bij zich „in huis cn zouden het gaarne altijd bij „zich gehouden hebben, maar de vader, na „een jaar andermaal trouwende, eischte het „terug. Verzoeken en beloften hadden geen „invloed op hem en dus kroeg hij eindelijk „zijn dochtertje terug. „Nadat de Franschen Zwammerdam ver brand en de inwoners omgebracht had- „den, begaven ze zich nuar buiten om de „boerenhuizen te gaan plunderen. Hier „was een boer, die in zijn huis gebleven „was, stout genoeg oin op hen te schieten, „doch hetgeen hij ook dadelijk met den „dood bekoopen moest. Aan den kant van „Alphen vonden zij mede eenige mensohen, „welke zij alles afpersten en vervolgens „naakt en bloot door sneeuw cn koude „Landwaarts heen dreven. „Do Prins van Oranje op dien tijd buiten „do provincie van Holland zijnde, haastte „zich om bij het leger der Staten te komen, „waarop het verder inrukken der Fran- „sehen in dc/.e provincie gekeerd word en „alzoo de wreedheden oen einde namen. „Ziedaar lezer, eon kort maar akelig ta- „fercel van de gebeurtsniwen hier ter „plaatse voorgevallen". Met deze woorden eindigt onze dorpsbe schrijver zijn verhaal over de gruwelen door de Frauschcn gepleegd, waarna hij nog den titel geeft van een boek, waarin alles wat hierop betrekking heeft, breed voerig beschreven is, welk boek in 1717 bij J. Lovering te Amsterdam gelurkt werd, BEZIGHEDEN. Landbouw cn veeteelt vormen do hoofd middelen van bestaan. Men teelt hier ook hennep, vlas, haver en andere veldgewas sen. Twee houtzaagmolens met de daarbij behoorendo houtkooperijen geven velen handen werk. Do ambachten van smid, met selaar, schoenmaker enz. en winkels van allerlei aard verschaffen velen ingezetenon een goed. stuk brood. Zwammerdam kan om deze reden een welgesteld dorp genoemd worden. BIJZONDERHEDEN. Hierover vonden we in ons oude booksko al heel weinig. De schrijver vermeldde on der dezen titel alleen, dat er veel huiten- plaatsen in den omtrek van Zwammerdam gevonden worden; dat de marktschuiten gelegenheid bieden om Leiden, Amster dam, Rotterdam enz. te bezoeken en dat de voornaamste herberg het „Rechthuis" is. We eindigen deze interessante beschrij ving met het versje, dat we op het titelblad aantroffen ondér de afbeelding van net dorp: „Weleer in vroeger oorlogstijden „Heeft Zwammerdam zeer veel „Van brand en moordzucht moeten lijden: „Verwoesting was zijn deel. „Thans bloeid het egter schoon „Gelijk een paorel aan de Nodorlandsche kroon. cn bevat alles, wat voor den dienst noo- ken) door bovengenoemde personen, ver- „(verschansingen), die door de Staatscbe „gende aanteekening, welke zeker gedenk-

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5