23ste Jaargang VRIJDAG 11 DECEMBER 1931 No. 7076 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Modedeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen Op bezoek bij Generaal Ma. Conferentie te middernahet. (Van onzen bijzonderen correspondent in Mandsjoerije). C h a r b i n, 9 December. Zoo juist keer ik terug van een der meest opwindende en avontuurlijke reizen, welke ik ooit in Azië heb gemaakt. Ik ver gezelde de Japansche delegatie, die onder leiding stond van kapitein Itagaki en Ho- raai, den financieelen deskundge der Ja pansche provinciale regeering te Moekden. Zaterdagavond was de delegatie per vlieg tuig van Moekden naar Tsitsihar gevlogen en verscheen volkomen onverwacht in Charbin. De aankomst van den trein, waarmede de delegatie van Tsitsihar naar Charbin reisde, was geheim gehouden, en men had maatregelen getroffen, waardoor de delegatie onmiddellijk in een extra- trein kon overstappen om naar hot hoofd kwartier van den Chineeschen generaal Ma Sjang Sjen in Hailoen te .worden ge bracht. Halverwege werd de trein echter vier uur lang tegengehouden. Generaal Ma wenschte de delegatie zelfs niet te zien, doch de Japanners lieten zich niet zoo maar afschepen. Per telegraaf openden zij lange onderhandelingen, met het gevolg, dat generaal Ma ten slotte zich bereid ver klaarde de delegatie te ontvangen. Toen de trein Hailoen binnenliep, stonden mi litaire auto's gereed. De gedelegeerden werden naar de particuliere woning van een Chinees eebracht. die de eigenaar van de plaatselijke lommerd bleek te zijn. Des avonds om elf uur was het nog niet be kend, of generaal Ma de afgevaardigden te woord zou willen staan. Klokslag mid dernacht verscheen hij echter. Hij wissel de eerst een paar woorden met de Chi- neesche en Japansche journalisten en zei- de, dat misverstanden, als de gevechten bij de Xonni-rivier en Tsitsihar uit den weg moesten worden geruimd. Japan en China moesten in vrede naast elkander le ven. Er was ruimte genoeg voor allebei. De Chineezen wenschten niets liever dan den vrede te bewaren. Na deze korte toespraak bleven de vier Janansche gedelegeerden bij gene raal Ma achter en confereerden met hem tot drie uur in den morgen. Zoodra ee conferentie beëindigd was, ontving Gene raal Mn mij in ziin particuliere vertrek ken Hij verklaarde, dat de Janan'ners twee voorstellen hadden geaan. Van den eenen kant wenschten zij in het Verre Ooslen den vrede te bewaren, van den anderen kant hoonten zij met de Chinee zen in de drie Oostelijke provincies sa men te werken. De Japanners zijn van meening. dal de strijd aan de Nonni-rivier tengevolee van een misverstand was ont brand Zii verwachtten, dit Ma hun voor stellen zou aannemen en de noodige stap pen in deze richting zou doen. Voorzoo- ver hun voorstellen den vrede en de sa men werkimr betroffen kon eeneraal Ma ermee instemmen, maar hij verklaarde met nadruk, dat vrede en samenwerking alleen dan mocreliik zouden zijn. indien Japan zich er van zon onthouden de souve- reinc rechten van China aan te tasten. Zoodra Janan China aanvalt, zal Ma door vechten ter verdediging van zijn vader land Een van de hoofdpunten der besprekin gen betrof de vraag of generaal Ma de be noeming van Tsjang-Ting-Hoei tot gou verneur van Hailoengkian zou goedkeu ren. doch Ma weigerde hierover met de Japanners te discussieeren, aangezien hij de bezetting van den gouverneurszetel in die provincie als een zuiver nationale aangelegenheid beschouwde, welke alleen en uitsluitend door de regeering te Nan king kon worden opgelost. Hij wenschte dan ook op deze kwestie bij zuiver infor- matorische besprekingen niet in te gaan. De Japanners trachtten te weten te ko men, of generaal Ma den strijd zou hervat ten. Deze antwoordde, dat hij slechts uit zelfverdediging had gevochten, en dit weer zou doen, wanneer hij aangevallen werd. De Japanners zeiden daarop, dat, indien er geen nieuwe gevechten zouden plaats vinden, zij de kwestie van het terugtrek ken hunner troepen wilden bespreken, maar dat zij nog geen definitief uitsluitsel daarover konden geven. Zoo leidde de conferentie tot een vol ledige mislukking, terwijl er ook geen ver dere onderhandelingen zullen worden ge voerd. Generaal Ma deelde mij mede, dat de re den van het onverwachte Japansche be zoek alleen hierin gezocht moest worden, dat zij de toestand en de positie van het Chneescho leger wilden verkennon en Ma wilden polsen, of hij bezwaren tegen den pro-Japanschen gouverneur Tsjang-Ting- Hoei zou maken. De delegatie werd onder strenge bewa king gesteld en het was den gedelegeer den verboden noch het huis noch den trein te verlaten. Generaal Ma demonstreerde met kracht het gerucht, dat eenige dagen geleden telegrafisch verspreid werd, als zouden de Japanners hem hebben uitgo- noodigd naar Tsitsihar terug te kecren. Tegen vier uur trok Generaal Ma zich terug. Na twee uren slaap ging ik met een extra-trein terug. De Japansche delegatie reigerde ook maar een enkele inlichting te erstrekken en beschouwt de situatie als zeer onzeker. WALTER BOSSHARD. De bioscoop. Bij de behandeling van de Begrooting van Binnenlandsche Zaken heeft het Ka tholieke Tweede-Kamerlid Mr. Teulings ge klaagd over het al te gemakkelijk classifi ceerden van fi'.ms in de categorie: „geschikt voor alle leetijden", en betreffende de ver slapping van de strenge keuringscischen, eenmaal aangelegd. De Minister heeft daarop niet veel geant woord. Hij zal alles deugdelijk doen onder zoeken en zoo noodig maatregelen treffen. Wij vermelden dit hier, en achten het niet noodig, er bij te commentarieeren. Op het feit willen wij de aandacht vestigen op het feit, dat, als voor een bioscoop staat, dat de vertooning toegan kelijk is voor personen van alle leeftijden, daaruit niet kan worden geconcludeerd, dat men er gerust met z'n kinderen kan heen gaan. Daarom ook hebben wij ons verplicht ge zien, reeds geruimen tijd geleden, om een eigen keuring te doen voor de bioscopen in Leiden. BINNENLAND TWEEDE KAMER. „LANDBOUW". Tarwewet Suikerbieten teelt Landarbeiderswet. Gistermiddag is ..Landbouw" behan deld. 't Was voor minister R u ij s een ge noegen, dat er ditmaal niet alleen werd gewensoht en gemopperd, maar dat er ook dank werd betuigd voor mooie daden en goede voornemens. Over de Tarwewet. die Minister Ruijs er door kreeg, na zwaar geschut in wer king te hebben g&^teld, bleek men nu al gemeen tevreden. De a.r. heer v. d. H e u- ved bepleitte echter een verhooging van het mengpercentage opdat heel het in- landsch product hier worde verbruikteen denkbeeld, dat den Minister niet verwer pelijk schijnt. Deze afgevaardigde heeft terecht geprotesteerd tegen de sensatio- neele en demagogische bestrijding, waar aan de wet bloot staat in de liberale, com munistische en socialistische pers. Wij moeten er echter bijvoegen, dat de soc. dem. dhr. Hiemstra zich op dit punt van zijn partij-pers losmaakte en de goe de werking der Tarwewet erkende. Hetzelfde kan men zeggen van den steun welken de Regeering aan de suikerbieten teelt verleent, welke zij nu met 11 in plaats 7 millioen gulden helpt. De heer Jac. Vos, die de tarwewet de „meest sympathieke" hulp noemde, was ook tevre den over den steun aan de bieten, welke hem nu voldoende leek, daar hij een ver mindering van de suikerproductie en een stijging van de prijzen durft verwachten. Ook de heer Loerakker was over den geboden steun tevreden, maar drong er op aan (hierin later bijgevallen door den heer v. d. Heuvel) dat nu ook algemeene verla ging van do uiterst sobere loonen der land arbeiders zou worden voorkomen. De heer Engels (R.K.) drong er op aan een zeer sympathiek denkbeeld dat personen, die van den landarbeid een nevenberoep maken, ook zullen kunnen profiteeren van de Landarbeiderswet; ook werkloozen zou men aan een stukje grond kunnen helpen; een gewijzigde Lan iarbei- derswet zou tevens goede diensten kun nen bewijzen in Twente als het waar is, dat vele textielbedrijven zullen worden verplaatst naar Inclic. De vergadering wordt geschorst tot 8 uur 's avonds. Nog verschillende andere sprekers heb ben reeds het woord govoerd of staan nog ingeschreven. WEGENFONDS. Minister Reijmer aan het woord. In de avondvergadering is de begroo ting van het Wegenfonds behandeld. De heer v. d. Wacrdcn (S.-D.) vestig de de aandacht op do weg beoosten Lei den. Er is nu al een post uitgetrokken voor grondaankoop, maar waar is de grond gelegen? Waarom wordt toch zoo vastge houden aan Sassenhcim. De heer V a n d er Bilt (V.B.) wees er op, dat een nieuwe weg van Amsterdam door de Haarlemmermeer beoosten Leiden om naar den bestaanden weg naar Den Haag en Rotterdam onlogisch zou zijn. Nog andere sprekers voeren het woord. De Minister van Waterstaat, dc heer Reymer zegt, dat er een groote achter stand is in te halen zoowel ten aanzien van de wegen als van de bruggen. Maar men vergete niet, dat er pas sedert 1929 over de noodige fondsen wordt beschikt. De wegenbelasting brengt echter niet ge noeg op, om aan alle eischen te voldoen, er moet nog worden geleend. Met voldoening mag worden geconsta teerd, wat in het eerste lustrum is tot stand gekomen. Snel verkeerswegen voor het griste af standsverkeer blijft spr. vooralsnog niet noodig achten. Natuurlijk wordt er op ge let, dat wegen, die thans worden aange legd, geschikt gemaakt kunnen wordeu voor qventueel toem ftend internation»w»l verkeer,"dat zich nog meet ontwikkelen. Dat de hoofdwegen te royaal worden opgezet kan niet worden toegegeven. Dat de weg Den Haag-Delft te breed zou zijn omdat er parallelwegen zijn, kan spr. niet toegeven. Er is menigmaal niet te ontkomen aan parallelwegen, met het oog op de bebouwing. Men vergete ook niet, dat het verkeer nog steeds toeneemt. Dat het centrum des lnnds wordt be voor dceld gelijk de heer Ebels zeide, moge schijnbaar waar zijn, maar van opzei telij- ke bevoordeeling is geen sprake. Waar mogelijk worden plaatselijke verbeterin gen aangebracht. Een zeer groot deel van de inkomsten der wegenbelasting komt trouwens ook uit het centrum en het Westen des lands. Spr. erkent, dat het met de tertiaire we gen droevig gesteld is en dat er reden is tot klachten. Maar krachtens de Wegen belastingwet kunnen geen rijksgelden uit het Wegenfonds voor de tertiaire wegen worden aangewend. Geschiedde dit vol gens een wetswijziging, dan zou er minder voor de primaire wegen overblijven. Zorg voor de tertiaire wegen is niet in de eer ste plaats rijkszaak. Wat de brug over het Hollandseh Diep bel reft, daarover behoeft men niet te pra ten: dat is enfoncer une porte ouverte. Het gaat er maar om, waar de brug zal komen. Sprekers sympathie gaat uit naar een brug bij den Moerdijk. Tegen een brug bij Wil lemstad heeft spr. bezwaren en hij houdt die vol. In Nijmegen is spr. lot overeenstemming gekomen, in Arnhem hoopt hij op spoedige overeenstemming, marfr ten aanzien van Doesburg heeft spr. van het gemeentebe stuur nog niets geen medewerking gekre gen. Op de brug bij Gorinchem is zijn aan dacht gevestigd. Spreker heeft zooveel mogelijk medege werkt tot opheffing van tollen; op de Rijks wegen bestaan ze niet meer. De tollen op den weg UtrechtVreeswijk vormen een moeilijke kwestie. En met den tol bij Maar tensdijk heeft -spr. niets te maken. Bij deze begrooting wordt niet gepre judieieerd ten aanzien van een weg be oosten Leiden. Ten aanzien van het wegdek zegt spr., dat men niet Lot een algomcene stelling kan komen, welke wegbedekking gewenscht is. Dat hangt af van de fundeering. Als dc klinker kan worden toegepast, zal de Rc- goering de nationale industrie niet Voor bijgaan. Over de opleiding van de straat- makers wacht spr. een rapport. Er wordt gerepliceerd. De Minister dupliceert waarna de algemeene beraadslaging wordt gesloten. Nadat bij een enkel artikel nog eenige opmerkingen zijn gemaakt, wordt de be- g'ooting van het Wegenfonds z. h. st. goed gekeurd. Hierna is nog dc Begroeting van de Staatsmijnen behandeld en aangenomen. NOODKREET TOT DEN MINISTER. „Excellentie, er is haast, groote haast". Het Comité van Economisch Verweer uit dc Land- en Tuinbouworganisaties, waarin zijn vertegenwoordigd dc Algemeene Ne- derlandsche Zuivelbond, dc Bond van Kaasproducenten, de Christelijke Boercn- en Tuindersbond, do Katholieke Nederland schc Boeren- en Tuindersbond, het Konink lijk Xederlandsch Landbouw-Comité en de Nederlandscho Tuinbouwraad, tezamen omvattende alle georganiseerde land- en tuinbouwers in Nederland, heeft den vol genden noodkreet gericht tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. „Nadat de betalingsmoeilijkheden in Duitschland en het bewuste streven van dit land, oni den invoer van land- en tuin bouwproducten te drukken, do afzetmoge lijkheid van onze producten, zoowel wat hoeveelheid als prijs betreft, zeer belaug- rijk hadden verkleind, heeft Frankrijk een contingenteeringssystecin ingevoerd, dat den uitvoer naar dit land sterk belemmert niet alleen, maar en dit, vooral door de ijze waarop dit systeem wordt toege past ook de normale handelsbetrekkin gen, die jaren lang bestaan hebben en met zorg en veel moeite zijn opgebouwd, onmo gelijk maakt. In Oostenrijk heeft men een deviezenregeling ingevoerd, die het prac- tisch onmogelijk maakt, naar dit land te exporteereu, terwijl door Engeland eiken dag lijsten van invoerrechten worden vast gesteld, die van zoodanige hoogte zijn, dat dezo ruïneus op den export naar dit land moeten werken. Wij vragen ons af wat hiervan het einde zal zijn, doch wij vragen ons tegelijkertijd af of onze rcgecring daar tegen nu inderdaad maohteloos staat. Wij weten heel goed, dat in do buiten- landsche maatregelen twee soorten dienen te worden onderscheiden, t.w.: do verhoo ging van invoerrechten en hot vaststellen van contingenten. En wij weten ook heel goed dat, als Nederland ten aanzien van beide behandeld wordt op een wijze, waar op het recht heeft, uiteindelijk erkend zal moeten worden, dat ieder land voor zich zelf het recht heeft, die maatregelen te ne men, die het in overeenstemming acht met de noodzakelijkheid om de belangen van het land zelf te beschermen. Als wij dit recht- tenaanzicn van de lan den, waarheen onze producten gaan, orken- ncn, dan eischen wij het ook op voor nis eigen land en dan herhalen wij onze vraag: is de Xederlandsche Itegcering niet bij machte om in dezen flink van zich af te slaan? NV ij denken daarbij en wij vroegen het u reeds voor den invoer van wijn op flcs- schen aan een bijzondere verhooging van ons invoerrecht voor de belangrijkste producten van do landen, die onzen export belagen. Wij voegen hier oogenblikkeiijk aan toe, dat deze middelen, naar onze op vatting, onder bepaalde omstandigheden zeker zullen helpen, doch dat zij desniette genstaande dat tot de kleine middelen ge rekend moeten worden. Wanneer wij onze gedachten laten gaan over middelen van grooter kalibor, dan vragen wij ons in de eerste plaats af of het Üslo-Pact daarvoor geen gelegenheid biedt. Dc door Duitschland, Frankrijk en Enge land getroffen maatregelen mogen voor ieder der Oslo-Staten niet even funeste gevolgen hebben, het is niet te ontkennen, dat alle ec zwaar door getroffen worden. Wij twijfelen dan ook niet of ieder dezer Staten zint op pogingen om voor zijn be langen op te komen. Hoeveel krachtiger zou ieder dezer pogingen worden, als niet elk der Staten afzunücrlijk, doel: alle te zamen gingen handelen. Tellen wij het in wonertal van de vijf z.g. Oslo-Staten teza men, dan zien wij: Nederland (8 millioen), België (8 millioen), Denemarken 3.5 mil lioen), Zweden (6 millioen) en Noorwegen (3 millioen) 28.5 millioen inwoners ver tegenwoordigd en dus een inwonertal dat ten aanzien van Frankrijk (41.000.0UO), Groot-Britlannië (-15.OUU.000) en Duitschland (64.000.000) geen slecht figuur maakt, vooral wanneer wij in aanmerking nemen, dat de Oslo-Staten tot nog toe koopkrachtige hin den zijff. Wij zijn overtuigd, dat als dc/.e macht als één geheel in de s-cliaal gcleg 1 werd, er in de drie genoemde landen met andere ooren naar geluisterd zou worden dan nu het geval is. Thans is het een klem kunstje om ieder der Oslo-Staten afzonder lijk af te slachten, doch om er vijf onder de knie te krijgen, mits als eenheid vcreenig I, zal nog een heele toer zijn. Wij vragen ons ook af: welke middelen zullen de nieuwe wetten op den invoer'cn- sisinvoerwet) en de voorgestelde anti-dum- pingawet de Nederlandschc Kegecring ge ven. Maakt zij zich sterk genoeg om deze beide wetten forsch te hanteeren? Wij kun nen ons niet losmaken van dc gedachte, dat alles zoo langzaam geschiedt en dat een aan de Nederlandsche exporteurs toege brachte klap in het geheel niet of alleen in de verre verte met een wederklap wordt beantwoord. Wij hebben het gevoel dat niet j genoeg beseft wordt, dat wij in een oorlog VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Zarr.ora tot president van Spanje geko zen. (Buitenland, 2de blad). De V.B.-resolutie inzake Mandsjoerije aanvaard. (Buitenland, 2de blad). Nieuwe boodschap van president Hoover (Buitenland, 2de blad). BINNENLAND. De Rijkssteun aan den landbouw; te vreden stemmen in de Tweede Kamer. (lste blad). Invoer van kaas in Frankrijk, (lste blad). MGR. AENGENENT OVER DE GRAAL Bladz. 7 EEN CORRESPONDENTIE UIT MANDSJOERIJE Bladz. 1 DE GESCHIEDENIS VAN ZWAMMERDAM Bladz. 5 EEN GEÏLLUSTREERDE PA GINA VOOR DE DAMES Bladz. 15 leven. Natuurlijk niet in dien zin, dat eiken dag lijsten openbaar gemankt worden van gesneuvelden en gewonden, maar toch sneuvelen er economisch dagelijks hondetd- tallen onzer medeburgers of worden diep gewond onder do ondragelijke lasten. Excellentie, wij kunnen het u niet lui de genoog toeroepen: er is haast, grooie huast bij dit work. Wij konden nog pas we der constateercn, dat oen duidelijk gc- niaakto afspraak eenvoudig niet werd na gekomen. Dit kan niet langer door Ncd.r- 'land verdragon worden en sprekende in naam van alle georganiseerde land- en tuinbouwers vragen wij u: laat de Rende ring dit alles onder oogeu zien, opdat niet, alle bestaansbronnen op land-en tuinbouw gebied opdrogen. Excellentie: laai de Regcering krachtig tig voor ons optreden cn laat zij hot. ter stond doen. Er is periculum in mora!" Een afschrift van het adres is aan allo overige Ministers toegezonden. KERST- EN NIEUWJAARSDRUKTE IN SLAGERIJEN. 0 verwerkvergunning. Do Minister van Arbeid, Handel on Nij verheid heeft aan hoofden of bestuurders van slagerijen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat gedurende het tijdvak van 21 December 1931 tot. cn met 2 Januari 1932: lo. in hunne onderneming door arbeiders van 16 jaar of ouder, arbeid wordt verricht volgons onderstaande arbeidsregeling. Maximum aan tal werkuren voor vrouwen Maximum aantal on voor jeugdige Datum werkuren voor personen van mannen 16 en 17 jaar. 21 Doe8 uren 8 uren 23 10 10 2 Jan11 10 2o. op de dagen, waarop langer dan 8 1/2 uur wordt gewerkt, voor arbeiders, ten aan zien van wie niet bij het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 het uur, waarop uiterlijk de arbeid op die da gen moet eindigen, is bepaald, hot uur van einde van den werktijd wordt vastgesteld op uiterlijk 9.30 uur des namiddags, behou dens op Donderdag 31 December 1931, op welken dag hun arbeid uiterlijk om 8 uur des avonds moet eindigen. een en ander onder voorwaarde, dat: lo. in de onderneming, waar van deze vergunnino cebruik gemaakt wordt, geen arbeid wordt verricht op Vrijdag 25 Decem ber 1931, alsmede op Vrijdag 1 Januari 1932; 2o. de arbeidstijd op Zaterdag 26 Decern ber 1931 in zijn geheel is gelegen tusschon 7 uur des voormiddags en 1 uur des namid dags 3o.- de arbeid voor jeugdige personen cn vrouwen op twee achtereenvolgende dagen wordt afgewisseld door een rusttijd van ten minste 11 uren achtereen. MEELCENTRALE. Het bestuur van de Nederlandschc meel centrale heeft den heer H. M. Abraham be noemd tot directeur yan deze centrale.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1