DE LEIDSCHE COURANT GOEDE SMAAK EN EENVOUD. Een teveel schaadt. Goede smaak openbaart zich door eenvoud, en niet in het aantal bezit tingen, dat men in zijn huis tentoon stelt. Hoe vaak treft men geen hopeloos onaantrekkelijke en onartistieke ka mers aan en in negen van de tien ge vallen is dit te wijten aan een téveel; teveel niet bij elkander passende, mis schien op zich zelf mooi zijnde, meu bels, teveel snuisterijen, teveel schil derijen, zoodat de meubileering van dergelijke kamers meer aan een mu seum doet denken, waar allerhande kleinigheden, zooals kopeien, zilveren porseleinen en glazen voorwerpen te kust en te keur worden uitgestald, dan aan een woonvertrek. Bruikbaarheid en versieringswaarde Er zijn twee dingen, die bij de keuze van meubilair en snuisterijen niet uit het oog verloren mogen worden, n.l.r bruikbaarheid en versieringswaarde Wat niet aan één van deze twee eischen voldoet moet onherroepelijk over boord gegooid worden. Kijkt u maar gerust uwe huis- en zitkamer eens na en toetst eens de verschillende dingen, die zij bevatten. U zult versteld staan hceveel er eigen lijk niet in hoort; hoeveel arbeids- besoaring geeft het niet als een groot deel van al die onnutte dingen opge borgen worden. Hakt dus den knoop door en verban alle onbruikbare en onartistieke voorwerpen uit uwe kamers. De spiegel Heeft men boven den schoorsteen nog 'n ouderwetschen spiegel hangen, met aan beide zijden étagères, waar ten overvloede nog allerlei snuiste rijen op staan, laat deze rekjes er dan door uw meubelmaker afnemen, ofwel bekleedt uw schoorsteenmuur met een shawl of een mooi geteekende .sarong vanaf zoldering tot even over het schoorstèenblad en hang hier een mooie ets of schilderij. Wij zijn nu eenmaal zoo aan een spiegel gewend, maar noodig is het absoluut niet. Kleine kamers zullen grooter lijken, wanneer men de stoelen niet in het midden, maar weer naar één hoek te genover de kamerdeur groepeert om een tafeltje. Schilderijen Laten wij toch ook voorzichtig zijn in de keuze van schilderijen of etsen en niet maar alles lukraak ophangen, b.v. zooals men wel eens ziet dat ze trapsgewijze worden gehangen. Soms ziet men de wonderlijksche combinaties. Naast oude statige familie portretten hangen, vaak heel gewone gravures, die een of andere mondaine voorstelling weergeven. In den regel worden schilderijen veel te hoog gehangen en ik geloof, wanneer u eens probeert hen vrij laag en aan den onderkant alle op één ge lijke hoogte te hangen, dat zulks het geheel zeer ten goede zal komen. DE PERSOONLIJKHEID VAN EEN HUIS. Hoe vaak locpen wij niet langs dozijnen huizen, zonder dat één ons zelfs maar eenigszins opvalt; vaak zien wij zelfs huizen, waarbij wij ge troffen worden door het smakelooze en eentonige uiterlijk en hoe goed doet het dan niet, wanneer een enkel huis ons trekt omdat het als een binnen te laten komen, 'k Hoorde onlangs iemand zeggen: ,,'n Venster is de glimlach van 'n huis; hoe meer vensters er zijn, hoe meer ik den in druk krijg van 'n hartelijk „welkom" Velen onzer verkeeren echter niet in de gelukkige omstandigheid zich een huis te laten bouwen, zooals zij het gaarne zouden wenschen, en wonen noodgedwongen in huizen die er van buiten niet aantrekkelijk uit zien. Gelukkig kunnen wij zelve echter zorgen, dat zoo'n „één uit vele" er toch behagelijk en prettig uitziet, wanneer wij binnen komen. Bij de aanschaffing van ons meu bilair hebben wij zorg te dragen, dat wat wij koopen met de noodige kennis en smaak wordt uitgezocht, zóó. da* wij, zonder dat het noodig is, daar groote sommen voor uit te trekken, een persoonlijk geheel krijgen. De man of vrouw zonder smaak zal harmonisch geheel voor ons staat. Onwillekeurig kcmt dan het ver langen bij ons op, zoo'n huis van bin nen ook eens te kunnen zien, zoowel wat indeeling als meubileering betreft. Hoe komt het nu eigenlijk, dat wij in het voorbijgaan door zoo'n huis worden aangetrokken? Ik zou hierop willen antwoorden, omdat het voldoet aan de eischen van schoonheid, alle verhoudingen zijn harmonisch ge geven; het is eenvoudig en staat in de omgeving, waar het als geheel in past Wanneer men zich voorstelt een huis te bouwen, dan moet niet alleen het ontwerp daarvoor gemaakt wor den, maar dan moet men zich wel degelijk bewust zijn welk type huis daar op zijn plaats is. Boeken en tijdschriften met afbeeldingen van verschillende huizen types zullen dus grondig bestudeerd moeten worden en aan de hand daarvan zullen grond en ligging ten slotte den doorslag geven, hoe de keuze valt, waarna men met zijn deskundige bouwmeester be spreekt. wat men zich gedacht heeft Een tweede voorname eigenschap is, dat het beantwoordt aan een practische en doelmatige indeeling, en ten derde moet de meubileering zich weer aan het huis aanpassen. Aan de meubileering zal men de bewoners ook meer leeren kennen zijn zij conservatief of gevoelen zij veel voor de moaerne meubelkunst? richten zij het huis in hoofdzaak in om gasten te ontvangen, of zullen zij zelve het huis werkelijk bewonen, zoo zouden wij verder kunnen gaan met allerlei mogelijkheden op te noemen waaruit wij de bewoners zouden leeren kennen. De ideale aantrekkelijke woning moet aan vier eischen voldoen: het uiterlijk van het huis moet aangenaam aandoen, de entree moet ruim en pret tig zijn; de indeeling moet practisch zijn, en het geheel moet aan de moderne eischen en gemakken vol doen; verder moeten er vele vensters zijn, om het zonlicht zooveel mogelijk koopen, wat haar aangeprezen wordt door een belanghebbende winkelier óf omdat het duur is, maar de artistiek aangelegde man of vrouw zal slechts die voorwerpen koopen, die door kleur en vorm hun schoonheid doer aanvoelen, en waardoor tevens een sfeer van eenvoud en rust bereikt wordt üp de eenvoudige parketvloer leg men hier en daar kleine kleedjes en vóór den haard zet men een paar een voudige, verstelbare leunstoelen mei cretonne kussens. Boven den schoor steen geen spiegel, maar een schil derij of ets; een opklapbaar tafeltje op zijde van den haard wordt (zoo noodig), voor de groote canapé, die eveneens met cretonne is overtrok ken, of bij den haard geplaatst, terwijl een verstelbare staande leeslamp het noodige licht in het donkere hoekje verschaft. Het middengedeelte van de kamer wordt als eetkamer ingericht met groote tafel en stoelen in Oud-Engel- sche stijl (Jacobean) de dressoir be vindt zich aan den grooten muur, en tusschen de beide groote ramen staat 8e theekast. Komt men deze kamer binnen, dan gevoelt men dat er iets van uitgaat, dat deze kamer de pe soonlijke smaak der bewoners weer geeft. NUTTIGE WENKEN. Bij het bakken van een vruchten taart dringt het sap der vruchten in het deeg; om dit te voorkomen, strooit men op het deeg eerst een laagje pa neermeel, daarop komen de vruchten en gaat de taart den oven in. Matten kan men het best schoon maken met een oplossing van warm water en keukenzout. Met een ste vigen borstel wrijft men dan in één richting over de mat en hangt deze dun over een drooglijn in de buiten lucht. KEUKENHOEKJE. Nu meer dan ooit, in de gure, voch tige herfstdagen hebben we ook aan de koffietafel trek in iets warms. De kinderen verlangen ernaar, wanneer ze om twaalf uur uit school komen, en vinden het heerlijk, wanneer er be halve hun boterham nog een lekker warm hapje op hen te wachten staat; wat opgebakken aardappeltjes, een schoteltje panvisch, een schaaltje stamppot of iets anders wat er nog van den vorigen dag overbleef. Maar, we hebben niet altijd kliekjes, en we willen ook wel eens iets anders, vooral zoo Zondags, wanneer we allen meer dan anders, den tijd hebben. Wanneer we dan een extraatje maken, wordt onze moeite ruimschoots be loond, want het smaakt. Hieronder een recept. Lunchschotcltje van eieren met kaas. 4 eieren, 1 middelmatig groote ui, 40 G. geraspte kaas, 30 G. [V/ afge streken eetlepel) boter, eenige drup pels Maggi's Aroma. Laat in een plat vuurvast schoteltje de boter smelten, voeg er de zeer fijn gehakte ui bij en laat die in de boter zachtjes lichtbruin worden. Strooi er dan de helft van de geraspte kaas over en laat daarop de eieren vallen (voor al zóó, dat de dooiers onbeschadigc blijven). Strooi de overgehouden kaas op de eieren en zet het schoteltje in den oven tot het wit van de eieren ge stold is. Druppel vóór het opdienen een ietsje Maggi's Aroma over de eieren, of wel, presenteer afzonderlijk een fleschje Maggi's Aroma bij dit gerecht. Menu van de week. Zondag. Koninginnesoep, Runder rolletjes, Andijvie, Annanaspudding. Maandag. Saucijsjes, Bloemkool, Aard. puree, Beschuit met bessensap. Dinsdag. Tomatensoep, Rollade, ge stoofde peertjes, Aardappelen. Woensdag. Stamppot van zuurkool met spek, gebraden appelen. Donderdag. Jachtschotel, Drie in de pan. Vrijdag. Aardappelsoep, Schotel van vischfilets, Worteltjes, Aardappelen. Zaterdag. Bruine boonen met spek gebakken aard., Appelmoes. Het lijfje maken we dan van een rol letje watten dat eerst stevig wordt om woeld met wit katoen en naaien daar aan de armen, eveneens van watten en katoen; het handje is bij wijze van een want, dus met één duim en van wit satinet gemaakt, met watten opgevuld en wordt aan den arm genaaid. In den bal prikken we met een warme stop naald gaatjes en deze wordt nu stevig aan het lijf bevestigd. Nu begint de aankleeding van Pierrot, waartoe wij voor het lijfje een kimono vorm knip pen, dus de mouwen aanknippen en iets wijder laten uitloopen, onder aan de mouw een zwart stiksel en een rond zwart stukje zwart satinet opfestonee- ren; om de hals komt een ruime kraag, waarvoor wij een lange reep stof ne men, waar wij plooien in vouwen; om de hals bevestigen met een zwart ZELFGEMAAKTE ST. NICOLAAS- EN KERSTGESCHENKEN. Pierrot. Deze aardige Pierrot zal zeker wel een welkom en daarbij kostbaar ge schenk zijn voor de a.s. feestdagen. Meer dan ooit zullen wij, gedwon gen door de tijdsomstandigheden, ge noodzaakt zijn, om zelf iets te maken, wat ons in den regel zoo goed als niets behoeft te kosten. De waarde van het geschenk zelve wordt vergroot, omdat wij er een persoonlijk iets van maak ten, waarbij wij fantasie en smaak den vrijen teugel lieten. De broekspijpen van deze Pierrot dienen tot berging van naaigarnituur, wol, kleine hand erkjes, enz.; maakt men hem bij wijze van waschzak, dan worden de pijpen en haar verhouding de geheele pop grooter. We kunnen deze pop van wit satinet maken en hier en daar een versiering opbrengen van ronde stukjes zwart sa tinet, die op het wit gefestoncerd worden of ook \i wel van aardig gebloemd creton- ne. Voor de kop {\Vjf nemen we een celluloid bal en yf/£ volgen onze kun- stenaarsinspira- |HP Ml ies bij het ma ken van de kop; eerst teekenen v/ij het haar af, zoodat wi; een naar het midden van het voor hoofd puntig toe- loopende lijn krijgen, daarna worden Donkergroen wollen crêpe mantel, welke over een rok van dcnzelfden stof en een gemoesde groene crêpe de chine blouse gedragen wordt. fluweeltje. Voor de pijpen worden twee langwerpige lappen genomen, die aan elkander gestikt worden, zóó dat er in het midden voor en achter pl.m. 10 c.M. overblijft voor de pijpen, die aan de onderkant ingehaald worden om een van watten gemaakte voet, met zwart satinet voorschoen en zool; ook hier wordt om het strookje een smal fluweeltje gestrikt; op zij worden twee flinke openingen gemaakt, die met een smal bandje worden afgewerkt en om het middel wordt de broek ruim aangezet, zóódat het losse lijfje, dat van onderen met een zwarte doorge stikte zoom is afgewerkt, er over heen valt. Opzij van de broek komen nog zen paar zwart satinetten rondjes, even eens in het midden van voren. Aan de hals van achteren komt nog een lange lus om de pop op te hangen. Pierrot is nu gekleed en zal zeker een handige en tevens bijzonder practische berging zijn voor allerlei kleinigheden. BONT ALLERLEI. Divanpoppen hebben hare rol weder gespeeld en hebben plaats moeten maken voor al lerlei soort kussens, waaronder wij er zagen, die in geometrische figuren ge maakt waren van verschillende stukjes gladharig bont in beige, wit, donker bruin en zwart, die den indruk van mozaik maakten. Vele huwelijken worden verstoord, omdat de echtelie den de verkeerde gewoonte hebben aangenomen om zich weinig meer om elkander te bekommeren en in een sleur leven, niet mét, doch naast el kander voort leven. De liefde is als een plant, die uit gebrek aan verzorging wegkwijnt, doch gedijt onder een liefdevolle verzor ging. Een zonnige kamer. Vóór alles geve men zuigelingen een zonnige kamer, de zonnigste, die er in huis is. Beschikt men over weinig ruimte, zoodat er geen aparte kamer voor de kleine is, dan plaatse men wieg of wagen, waarin hij slaapt in de ka- oogen, wenkbrauwen neus en mond mer, waarin de meeste zon is. Warme soepele tweed reismantel van grijs- en bruingeruit tweed. Hieronder wordt een tweed-japon gedragen. aangegeven en opgewerkt met Oost- Indische inkt. De Pierrotkoppen kan men ook koo pen, maar dan zijn zij aanmerkelijk duurder.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13