23ste Jaargang DINSDAG 8 DECEMBER 1931 No. 7073 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND DE RAMP VAN DE „OOIEVAAR" KERKNIEUWS NED OOST-INDÏE 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. DE KOSTEN VAN ONS LEVENS ONDERHOUD. Van Juni 1929 tot September 1931 gedaald met 17 pCt. In de (R.-K.) „Middenstander" schrijft H. (mr. van Hellenberg Hubar): In alle toonaarden boort men zingen, dat van een verlaging van de kleinhandelsprij zen vrijwel niets te bemerken is. De groot- handelsprijzen zijn geweldig gedaald en de middenstand houdt de prijzen hoog. Wij hebben nagegaan, of we aan de hand van de publicaties van het Centraal Bu reau voor de Statistiek over groothandels- prijzen, kleinhandelsprijzen en kosten een antwoord kunnen geven op de vraag hoe zeer de kleinhandelsprijzen van 1929 zijn Het Centraal Bureau verzamelt regelma tig gegevens omtrent de kleinhandelsprij zen van een aantal voedings- en genotmid delen in tien groote gemeenten. De gege vens betreffen een 46-tal artikelen, onder gebracht in vijf groepen, n.l. brood en be schuit; meelspijzen en grutterswaren; melk, kaas en eieren; vleesch, oliën en vet ten; kruidenierswaren en genotmiddelen. Wanneer men nu den aldus berekenden kleinhandelsprijs van alle 46 artikelen ge zamenlijk in 1929 vergelijkt met den prijs van September 1931, dan ziet men dat do prijs verlaagd is sinds 1929 met niet min der dan 20 pCt. De artikelen, welke- zoo juist zijn ge noemd, vormen slechts een deel der arti kelen, welke men noodig heeft om te leven. Daarbij behooren ook kleeding, schoeisel, huisvesting enz. Bovendien mag niet wor den vergeten, dat men van het eene arti kel veel meer verbruikt dan van het an dere artikel. Een prijsdaling van brood van 10 pCt. is voor den .consument van veel meer beteekenis dan een gelijke prijsdaling van stroop. Voor de beoordeeling van de vraag, van welke beteekenis de prijsdaling voor den consument is, heeft men meer aan de gegevens betreffende de kosten van le vensonderhoud. In de kosten van levens onderhoud vindt men immers terug alle uitgaven, wtelke men vcor zijn levenson derhoud doet, en deze uitgaven ook in de juiste onderlinge verhouding. Zoowel het Bureau voor dc Statistiek der gemeente Amsterdam als het Statistisch Bureau der gemeente 's Gravenhage bere kenen regelmatig de kosten van levenson derhoud o.a. van arbeidersgezinnen. Wan neer we de cijfers van Amsterdam bezien, dan blijkt, dat ter voorziening in het levens onderhoud in Juni 1929 per gezinseenhsid werd uitgegeven 10.53 en in September 1931 moest worden betaald 9.43 dat is dus 1.10 minder of ruim 10 pCt. Dus in ruim twee jaren tijds zijn de kos ten van levensonderhoud met ruim 10 pCt. gedaald. Dit is niet weinig, maar' waar schijnlijk toch minder dan velen hadden gedacht. Daarom is een nadere beschou wing van de kosten van levensonderhoud wel gewenscht. We zien dan, dat de kosten van levens middelen, kleeding en schoeisel alle mm of meer belangrijk zijn gedaald. Verschil lende andere posten zijn niet gedaald, soms zelfs gestegen. Zoo zien we, dat de onderstaande posten het volgende beeld vertoonen: Juni '29 Sept. '31 Huishuur 1.58 H 1.64 V* Gas, electriciteit 36 34 y3 Fondsgelden 58 y2 58 H Contributie (period.) 4545y2 Ontspanng 1* 18 Spoor, tram 15 15^ Diversen (incl. hulp in de huishouding) 62 60)^ 3.94 3.97 Het is opvallend, dat al deze kosten, welke tezamen een heel bedrag vormen, practisch geheel buiten den invloed van den kleinhandel vallen. Juist die uitgaven, waarop de kleinhandelaar geen invloed fcan oefenen, zijn zoo al gedaald verreweg het minste gedaald. Wanneer we nu deze kosten uitschakelen en alleen letten op het beloop der kosten, waarop de kleinhandel wel invloed oefent, dan zien we dat de kos ten van levensonderhoud van Juni 1929 tot September 1931 zijn gedaald van 6.59 op 5.46 J4, of wel met 17 pCt. Een daling, wel ke zeker niet onbelangrijk kan worden ge noemd. UIT DE MEUBELINDUSTRIE. Het collectief arbeidscontract opgezegd De besturen van de werkgeversorganisa ties in de meubelindustrie hebben aan de Moderne, Chr. en R.-K. meubelmakersbon den meegedeeld, dat zij de collectieve ar beidsovereenkomst niet ongewijzigd wen- schen te verlengen. Ook de bond van fa brikanten in de massa-meubelindustrie heeft voor zijn leden te Stadskanaal, Fra- neker, Joure, Krommenie en Utrecht het contract opgezegd. De loonovereonkomsten eindigen 27 Febr. aa. WIERSMA'S LAATSTE OOGENBLIKKEN. Wat de bemanning van de „Ekster" zag. NADERE BIJZONDERHEDEN. Aneta vernam gisteren in den loop van den dag nog de volgende nadere bijzonder heden omtrent de ramp van „De Ooie vaar": Uit Medan werd gemeld, dat de beman ning van „Dè Ekster", die Zondagmiddag op de heenreis naar Indië te Bangkok aan kwam, zeer diep onder den indruk was van het ongeluk. Zij waren pas gewaar gewor den wat er gebeurd was bij de landing op het vliegveld Don Muang, daar zij in Rangoon geen bericht van de ramp hadden ontvangen. «Toen zij boven het vliegveld Don Muang vlogen, zeide-de eerste piloot Hondong: „Daar ligt iets", waarop zij tot aller ontsteltenis het wrak van de „Ooievaar" ontdekten, dat omgekeerd lag in een nat pa-diveld. Oogenschijnlijk leek het toestel intact, alleen de voorste mo tor was naar boven geschoten, terwijl de zijmotoren op de gewone plaats waren. Omtrent het ongeluk zelf kan nog wor den gemeld, dat de eerste piloot, van de „Ooievaar", de heer Wiersma, nadat hij uit de vernielde cabine van het vliegtuig was bevrijd, ontzettend leed. Hij sprak niet, hoewel hij niet steeds buiten bewust zijn was, doch vroeg in het ziekenhuis te Bangkok lachend om morfine. Na korten tijd gaf hij den geest, zonder verder ge sproken te hebben. Binnen een half uur na het ongeluk was een brigade voor hulpverleening op de plaats van de ramp aangekomen, waar een halve meter water stond. De gewonden werden op brancards vervoerd, terwijl een extra-trein ter beschikking werd gesteld om hen naar Bangkok over te brengen. Dat van overbelasting van het toestel geen sprake is geweest, blijkt wel uit het feit, dafc de „Ooievaar" slechts 150 gallons benzine aan boord had, hetgeen de helft is van de gebruikelijke hoeveelheid, om dat te Rangoon, waar de passagier Borg zou uitstappen, benzine kon worden inge nomen. Het vliegtuig is na. het vliegveld afgetaxied te hebben, over een sloot, ver volgens over een weg, daarna weer over een sloot gegleden, om ten slotte tegen een dijkje te botsen, met het bekende fa tale gevolg. De bemanning van de „Ekster" kon de begrafenis niet afwachten, doch namens haar werden bloemen op het graf neerge legd voor hun kameraden en de passagiers, die bij dit ongeluk om het leven zijn geko men. De Nederlandsche kolonie is van plan een monument op het graf op te richten. Te Batavia veroorzaakte het bericht van de ramp algemeene ontroering. Vele Bataviasche instellingen hesohen de vlag halfstok. Te Medan gelastten de inrich tingen van vermaak de muziek af. Het „Bat. -Nieuwsblad" schrijft, dat alle crisisgerucht wordt overstemd door het be richt van het ongeluk dat de „Ooievaar" is overkomen. Drie vertrouwde namen zijn door den dood geschrapt van, de lijst der Nederlandsche luchtvaarders. De „Java- bode" is overtuigd, dat onze piloten met energie zullen voortwerken aan Neder lands internationale luchtvaarttaak. Een nader bericht uit Medan zegt, dat de bemanning van de „Ekster" te Bangkok geen toestemming kreeg om Van Zadel- hoff in het ziekenhuis te bezoeken, zoodat zij slechts uit den mond van autoriteiten de toedracht van het. ongeval heeft ver nomen. De mecanicien van de „Ekster", de ljeer De Jong, zeide, dat hij boven het vliegveld vliegende, niet gedacht had, dat het ongeluk zoo ernstig was geweest. De romp van het toestel was intact, zooals meestal bij deze vliegtuigen het geval is, daar er heel wat moet gebeuren eer de romp vernield wordt. „Nog hoor ik Kotte mopperen", zoo j-eide de heer De Jong, „dat hij door inschuiving van „De Duif" voor mogelijk oppikking van dc Australische mail, met St. Xicolaas niet thuis kon zijn. Daarop had hij zoo gehoopt, maar het ging niet. Nu komt hij nooit meer thuis De Siameesohe autoriteiten hebben zich zeer behulpzaam getoond en de verleende hulp wordt zeer geprezen. Brancards wa ren binnen een half uur aanwezig, terwijl het vliegveld Don Muang meer dan 25 K.M. buiten Bangkok ligt. De piloot Hondong deelde meO- "*dat de -menschen, die op het vliegveld aanwezig waren niet veel vertelden. Na aankomst van de „Ek ster" ging iedereen weg, daar direct daar op het laatste treintje naar Bangkok ver trok. De vliegers overnachtten op het ver laten vliegveld. Uit Bangkok wordt nog gemeld, dat de toestand van den heer Van Zadelhoff voor uitgaande is ook kolonel Brinsmead gaat iets vooruit. Deelnemng van H. M. de Koningirr. H. M. de Koningin heeft aan de K. L. M. Haar deelneming betuigd, met het ongeval te Bangkok en verzocht Haar deelneming aan de nagelaten betrekkingen over te brengen. Deelneming uit Engeland. Lord Londonderry, staatssecretaris voor luchtvaart heeft namens deu Luchtvaart- raad aan de Nederlandsche regeering een condolatietelegram gezonden, waarin hij zijn diepgevoelde deelneming betuigt met het ernstige ongeluk te Bangkok dat door hem diep betreurd wordt. Ook de directeur-generaal der P. T. T., ir. Damme, heeft in een schrijven aan de directie der K. L. M. zijn hartelijke deelne ming betuigd met de ramp van het post vliegtuig „Ooievaar". HET CONFLICT IN DE TWENTSCHE TEXTIELINDUSTRIE. Overeenstemming over de staking van 14 December. De besturen van de drie samenwerkende textielarbeidersorganisaties de „Eendracht" „St. Lambertus" en „Unitas" kwamen Vrij dagmiddag geruimen tijd in vergadering bijeen. De besprekingen liepen hoofdzake lijk over de voorbereiding betreffende de groote staking, welke op 14 December zal ingaan. Ten aanzien van dit punt werd vol ledige overeenstemming bereikt. In den loop der volgende week zal met de betrok ken bondsleden in Twente worden verga derd. DE ARBEIDSWET. En Zaterdag 2 Jan. De minister van arbeid, handel en nij verheid heeft hoofden of bestuurders van ondernemingen in alle gemeenten des Rijks, in wier fabrieken of werkplaatsen of on derdeden daarvan op Zaterdag 2 Januari 1932 geen arbeid wordt verricht-, in afwij king van het bepaalde bij artikel 24 der Ar beidswet 1919, vergund, het aantal daar door verzuimde uren, toi een maximum van 5 1/2 uur, te doen inhalen op ten hoogste elf achtereenvolgende werkdagen, vallende in het tijdvak van 16 Deeembv.1*- 1931 tot- en met 18 Januari 1932, met uitzondering van de Zaterdagen, en met dien verstande, dat de werktijd per dag ten hoogste 9 1/2 uur mag bedragen, en verder onder voorwaarde, dat de arb*idst W »an d® betrokker arbei- ers in zijn geheel is gelegen tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags, of, in de gevallen, waarin krachtens het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werk plaatsen 1923 ruimere tijdgrenzen zijn toe gestaan, tusschen de daar aangegeven tijd grenzen, en als dan met dien verstande, dat de arbeid van jeugdige personen en vrou wen op twee achtereenvolgende dagen moet zijn afgewisseld door een rustigtijd van ten minste 11 uren achtereen. De functie van Opperbrandmeester. Men herinnert zich, dat bij de gemeente raadsverkiezingen in Juni de heer A. van Beek te Made werd gekozen tot'lid van den raad aldaar. De minderheid van den raad maakte daartegen bezwaar, omdat de heer van Beek opperbrandmeester was. Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant verklaar den genoemden heer gekozen. De Kroon heeft nu besloten het besluit tot niet-toe- lating van den heer van Beek te handha- J. W. F. Bredius. t Te Bussum is overleden de heer J. W. F. Bredius, die zich voor de Katholieken van Amsterdam zoowel op charitatief als an der gebied groote verdiensten heeft ver worven. Bovenal heeft de heer Bredius zich buitengewoon veel moeite gegeven voor 'iet welslagen der Eucharistische C'ongip^en te Amsterdam. De overledene werd onder- coheiden met het eerekrui* Pro Ecclesia et Pontifio® DE LINKER OPPOSITIE IN DE S. D. A. P. Het partijbestuur neemt be sluiten tegen den geest van den linkervleugel. P. J. Schmidt treedt dientengevolge af als bestuurslid. Zaterdag is in het gebouw van het se cretariaat der S. D. A. P. te Amsterdam een vergadering van het partijbestuur ge houden, waar volgens een bericht in het Volksblad naar aanleiding van een aantal ingekomen brieven en voorstellen, alle do interne verhoudingen in de partij, de posi tie van de partij naar buiten en daar mede ook de eenheid van de partij raken de, uitvoerige besprekingen hebben plaats had. Hierbij kwam ter sprake een aantal me dedeelingen van afdeelingen over inge diende moties, die kennelijk wijzen op een georganiseerde oppositie in de partij, ge voerd door een aantal der aanhanger» van don z.g. linkervleugel; een door P. J. Scjimidt (een der voorgangers van dien lin kervleugel) ingediend voorstel om afkeu ring uit te spreken over de leden van den omroepraad der V.A.R.A. terzake van het niet doorlaten van eenige passages in een door hem uit te spreken redeeen pro test van Schmidt tegen het zitting nemen in het nationaal crisis-comitéde door Schmidt opgeworpen vraag, óf de partij of partijgenootcn zich hangende het con flict in de textielindustrie in Twente in het openbaar hebben uit te spreken over het beleid van het hoofdbestuur van den Tex- tielarbeidersbond en van het N.V.V. in dit conf'.ict; en nog eenige andere punton. Het bestuur der S. D. A. P. acht bet begrijpelijk, dat ten gevolge van toeval lige besprekingen onder partijgenooten wel een gezamenlijk voorstellen van gelijke strekking in verschillende afdeelingen wor den ingediend, maar het acht hot ontoe laatbaar wijl voor de partijdiscipline schadelijk en voor de partij-eenheid ge vaarlijk dat een groep partijgenootcn regelmatig bijeenkomt om, als georgani seerde oppositie in de partij afspraken te maken en tegenleiding te geven. Dat dit laatste onmiskenbaar het geval is, valt uit, in verschillende plaatsen in verscheidene afdeelingen, ingediende moties en bij het partijbestuur ingekomen mededeelingen, af te leiden. Het bestuur verlaart dit optre den als ongeoorloofd en zal over de maat- regelen, die dienen te worden genomen om de partij tegen de uit dit desorganisee- rend optreden ontstane gevaren te be schermen, met de betrokken afdeelingen in overleg treden. Ten aanzien van de in het textielcon- flict door de bevoegde besturen gegeven leiding sprak het bestuur uit, dat even- tueole critiek op deze leiding thans van de partij uit niet dient te worden uitgeoefend en dat daarover thans ook in hot weekblad Do Sociaal-Democraat niet behoort te wor den geschreven. De motie van afkeuring tegen de leden van den omroepraad der V.A.R.A. werd door het bestuur met op twee na alge meene stemmen verworpen, op grond van de overweging, dat de omroepraad slechts heeft gedaan wat zijn taak was, n.l. te ver hinderen, dat voor den microfoon der V. A. R. A. in zake beginsel- en tacrickvra- gen meeningen worden gepropageerd, die niet als de meeningen van de sociaal-demo cratische arbeidersbeweging gelden. Met censuur in dezen zin, dat afwijkende mee ningen in de partij niet tol. uitng zouden mogen komen, heeft dit niets te maken. Na deze beslising van het bestuur deel de de heer P. J. Schmidt mede, dat hij als bestuurslid bedankte. BENOEMINGEN. In het Bisdom Haarlem. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te L e i m u i- den den weleerw. heer A. Slijkerman; *.ot Pa-stoor te Ierseke den weleerw. heer \V. v. d. Berg, die kapelaan was te R'dam (H. Lamb.) en tot kapelaan te IJmuiden den weleerw. heer A. Coelen, die assistent was te 's-Gravenhage (H. J-ac.). ])it nummer bestaat uit twee bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het onderzoek naar Duitschlands beta lingscapaciteit begonnen. (Buitenl. 1ste blad). Gandhi te Parijs. (Buitenl. 1ste blad). De Volkenbondsraad geeft de kwestie van een neutrale zone in Mandsjoerije op. (Buitenl. 1ste blad). BINNENLAND. Nadere bijzonderheden omtrent de ramp van de „Ooievaar" bij Bangkok. (Ie pagina) Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 1ste blad). Oneenigheid in het partijbestuur der S. D. A. P. (1ste blad). Het collectief arbeidscontract in de meu belindustrie. (1ste blad). LEIDEN. Ged. Staten zouden zich hebben verzet tegen de aankoop van grond aan den Rijnsburgerweg, waartoe de gemeente raad onlangs heeft besloten. (1ste blad). DE GEMEENTERAAD VAN LEIDEN BEHANDELT DE BEGROOTING Bladz. 7 en 8 LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. Wij ontvingen van N.N. 5 gld. Voor meer dere giften aan ons bureau of per giro houden wij ons aanbevolen. VIJF PERSONEN OVERLEDEN. Na het eten van paddestoelen. Aneta seint uit Boudowoso: Na het eten van paddenstoelen zijn 17 menschen ernstig ziek geworden. Vijf hunner zijn reeds over leden. DRIE POLITIEMANNEN GEDOOD. Bij een poging tot arrestatie van moordenaars. Aneta seint uit Buitenzorg: Dc gouver neur van Sumatra's Oostkust seinde d.d. 6 December, dat op 1 December bij oen po ging tot arrestatie van drie moordenaars nabij Koedap, onderafd. Sclat Pandjang, afd. Bongkalis, twee agenten van dc veld politie worden gedood. Den 'volgenden dag vertrok een politie-opziener met vijf man derwaarts. Deze moest zich in verband met het gepleegde verzet, na een gevecht, waar bij een agent werd gedood, terugtrekken. De assistent-resident van Bergkalis ver trok eveneen» 3 December daarheen, doch de verzetsbende, die volgens de geruchten 20 man sterk is en in bezit van drie ka rabijnen, drie klewangs en dertig patronen, werd niet aangetroffen. De lijken der drie gedoode agenten werden gevonden.. Veld politie en bevolkingspatrouilles fcoekou naar de bende, hetwelk zeer bemoeilijkt wordt door het zware terrein. De hoofdcom missaris heeft den tcchnischen leider van de veldpolitie opdracht gegeven zich ten spoedigste naar de plaats—van verzet te begeven met tien scherpschutter» om zelf de leiding en het onderzoek op zich te ne men. (Koedap is een plaatsje op <lo Noord kust van het eiland Poelan Padang, behoo- rende tot de eilandengroep, welke door do Brouwerstraat van den vasten wal van Su matra's Oostkust afdecling Bongkalis is gescheiden. Poelan Padang is, evenals de andere eilanden, laag en moerassig en door smalle zeestraten selat pandjang bcteekent lang zoutwaterkanaal van de andere eilanden gescheiden, zoodat do bende op het eiland zelf vermoedelijk gemakkelijk oen moeilijk vindbare en weinig toeganke lijke schuilplaats kan vinden, maar ook per prauw dc wijk kan nomen naar een der an dere eilanden, die van dezelfde bodemge steldheid zijn. De veldpolitie-patrouilles zijn vermoede lijk uitgezonden vanuit Benkgalis, de hoofdstad aan de Zuidkust van het, ten N. van Poelan Padang gelegen, eiland Bangkalis, waar een assistent-resident ze telt en tevens de technische leider der veld politie, Koedap, het plaatsje in welks na bijheid het treffen tusschen de politie en de bende heeft plaats gehad, ligt in rechte lijn op ongeveer 40 K.M. ten Z.O. van do stad Bengkalis. Of de bende bestond uit Ohineezen-zeeroovers, viasohers of hout- i kapper*, of inlanders, meldt het telegram I niet. Red.^

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1