centrale verwarming ïï-3 sanitaire installaties UIT DE OMGEVING ZATERDAG 5 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 AFSCHEID BURGEMEESTER VAN DER WEIJDEN TE NIEUWKOOP. Donderdag avond heeft de heer P. A. Th. van der Wey- den, die met in gang van 25 November j.l. op zijn verzoek eervol ontslag verkreeg als burgemeester dezer Gemeen te, te zijnen huize een af scheidsavond aangeboden aan de leden van <leu Gemeenteraad, de Eerw. Geeste lijken, den Burgemeester van Nieuwvecn en voorzoover de ruimte toeliet aan en kele hoofdambtenaren. De Pastoor van Noorden, de scriba van de Gereformeerde Kerk en de Burgemees ters van Ter Aar en Zevenhoven hadden bericht van verhindering gezonden. Toespraak van den burge meester. Burgemeester van der Weijden opent den avond en begroet de aanwezigen en zegt hiermede in te lossen zijn toezegging en wensch, geuit in de raadsvergadering van 11 November ora in meer intiemen kxing afscheid te nemen. Spreker memoreert vervolgens de sa menwerking gedurende een dozijn jaren, waarbij zeker moeilijke "én zorgvolle tijden zijn meegemaakt, doch ook veel wat vol doening schonk. Fouten zullen er ongetwij feld gemaakt zijn, veel had mogelijk beter ongedaan kunnen blijven of moeten ge schieden, doch steeds had. de samenwer king tot uitgang het waarachtig belang van de gemeente te dienen, waarbij steeds meer is aangevoeld, dat de tijd voorbij is om eenvoudig de loopende zaken af te doen, doch dat moet worden ingegrepen, wil men voldoen aan de eischen, welke bet huidige maatschappelijke leven stelt. Spreker is ten slotte, tevreden en dank baar zijn bescheiden aandeel te hebben kunnen bijdragen aan hetgeen tot ^stand kwam, dankt hiervoor God, die hem daar toe in staat stelde, H. M. de Koningin en haar raadslieden wier vertrouwen hij mocht genieten en de aanwezigen, die hem ter zijde stonden. Zoolang hij nog te leven heeft zal spreker het gemeentelijk leven met belangstelling blijven volgen, bizon der de raadsleden in het vervullen van hun taak met sympathie gadeslaan en hoopt, dat het aller dierbaar Nieuwkoop tot in lengte van dagen zedelijk en stoffe lijk moge groeien, bloeien en rijke vruch ten voortbrengen. De waarnemend burgemeester. De waarnemend Burgemeester, wethou der A. J. den Hartig, neemt nu het woord en zegt getroffen te zijn door het oprecht gemeend woord van afscheid. Ook spreker zegt Burgemeester van der Weijden met leedwezen te hebben zien heengaan. De twaalfjarige arbeid heeft een band ge vormd van prettige en eendrachtige samen werking. Spr. meent met recht te kunnen spreken van een zegenrijk bestuur en her innert zich dankbaar hetgeen tot stand kwam. Spreker denkt hierbij aan de tot stand koming van het electriciteitsbedrijf, aan de actie voor het wegennet, waarbij o.a. de groote Rijksweg AmsterdamRotter dam Nieuwkoop doorsnijden zal, aan de stichting van het Ontginningsbedrijf als object van werk- en bestaansverruiming, aan de krachtige actie om de plaatselijke l^einsmeden-industrie tot nieuw léven te brengen, aan de groote nieuwe vaart in aanleg, aan de transactie en verbetering van het Meije-pad, aan de tot standkoming van de waterleiding, voorts aan de in dien tijd geheel nieuw ingevoerde Politie-ver- ordening, aan de geheele wijziging van het belastingstelsel en tal van andere maatre gelen, waarvan het aantal vergaderingen hieraan door het dagelijksch bestuur ge wijd een enorm aantal vormt. En terwijl de wereld een crisis doormaakt als nimmer gekend, terwijl ook tal van Gemeenten de belastingschroef tot het uiterste moeten aandraaien en niet weten hoe zij de be grooting voor het volgend jaar sluitend moeten maken is de finantieele toestand onzer Gemeente zeer gunstig te noemen, waaraan het zuinig beheer bij deze veel vuldige actie zeker niet vreemd is. Spreker dankt Burgemeester van der Weijden voor zijn leiding, voor de prettige samenwerking en voor alles wat hij voor de Gemeente deed, hoopt gaarne, dat God hem nog ettelijke jaren van welverdiende rust moge schenken in het midden van wie hem dierbaar zijn en spreekt den wensch uit, dat het verlangen wat zoovelen op hart en lippen leeft, dat de naam en ge dachtenis van den heer van der Weydcn in den opvolger moge voortleven tot heil en zegen en voorspoed van het allen dier bare Nieuwkoop, in vervulling moge gaan. Weth. Augustinus. Wethouder Augustinus sluit zioh aan bij de woorden en wenschen door zijn collega gesproken. Een gelijk aantal jaren als de heer van der Weijden burgemeester was, had spreker de eer lid te zijn van het da- •gelijksoh bestjiur, waardoor immer een nauw contact aanwezig was. Spreker uit zijn voldoening er over, dat bij het nood zakelijk voorkomen van meeningverschil steeds de goede geest bewaard bleef en de vrijheid van meening nimmer werd te kort gedaan. Spreker dankt hiervoor en zal steeds de meest aangename herinnering aan de samenwerking bewaren. Het Raadslid Mcurits. Het raadslid, de heer Mourits, huldigt den afgetreden Burgemeester mede voor hetgeen hij deed als mede-oprichter en be stuurslid van de Coöp. Brandwaarborg-Mij. en Coöp. Boerenleenbank te Noorden. Aanbieding geschenk en serenade. Daarna spraken een dochter van wet houder den Hartog en een dochter van wet houder Augustinus een toe pass el ij ken heil- wenisch uit in dichtvorm en boden namens de Gemeente den scheidenden Burgemees ter diens levensgroot portret in buste-vorm aan, wat een treffend intermezzo was tus- schen de vele sprekers. Dit was eveneens het geval met de schitterende serenade, welke de Fanfare „Eensgezindheid" bracht, waarvan de heer Van der Weijden eere voorzitter is, op 't eind. waarvan de voor zitter, de heer J. G. Zwart, een toepasse lijk dankwoord sprak. De Gemeente-secretaris. Daarna werd het woord verleend aan den Gemeente-secretaris, die zijn schei dende chef dankte voor de zoo vaak ver leende protectie in benoemingen en voor de steun bij het vervullen van den ambts plicht ondervonden. Wanneer de Burge meester zag, dat de ambtenaar zich gaf voor zijn taak en plioht, dan mocht hij diens volle vertrouwen genieten en liet hij hem gaarne vrijheid voor zelfstandigen ar beid, den machtigen en heerlijken prikkel om op te gaan in het werk en zich daarin geheel uit te leven. De ambitie voor het ambt, de pogingen om Nieuwkoop tot steeds verhoogden wel vaart te brengen was voor spreker een im mer lichtend voorbeeld. Een ambtenaar vindt, hoezeer hij ook zijn best doet, vaak zoo weinig waardeering; welk een voldoe ning is het dan een chef te hebben, die m voortdurend overleg en in ongeschokt ver trouwen met zijn personeel weet om te gaan, die den ambtenaar niet beschouwd als een ongevallig element in de samen leving, maar de plaats, waarop hij recht heeft, ook' werkelijk gunt. En een zoodanig chef zegt spreker was u, Burgemees ter. U was het lichtend voorbeeld, gaat spreker ongeveer voort, van het rustig zelf Tot de ontworpen bezuinigingsplannen der NED ERL. SPOORWEGEN behoort ook de opheffing van den rangeerdienst op het grootste rangeer terrein te Maarn. Dit beteekent voor de ge meente Maarn het verlies van 15 pet. der be volking. vertrouwen, die trots eiken tegenslag u immer gelijk bleef, met de voeten op den grond om u te schikken naar 's levens loop, doch met het hoofd in den hemel, om alles aan te nemen als komende uit Gods hand, het middel om nimmer het evenwicht te verliezen en wel te leven. Spreker laat ook mevrouw van der Weijden deelen in de hulde om de steun haar echtgenoot immer verleend. Het voorbeeld van den Burge meester zal spreker steeds een baken blij ven in de woelende levenszee en zijn naam zal onvergetelijk gegrift staan in het hart van geheel het Nieuwkoopsche ambtenaren corps. Pastoor v. Dijk. Daarna verkreeg Pastoor H. P. A. van Dijk het woord, die zeide vooral in den laatsten tijd den taal der bevolking te hebben beluisterd en onverdeeld den in druk opving, dat een goeie Burgemeester van ons is heengegaan,' goed in de betee- benis van bezadigd, verstandig, toeganke lijk en minzaam. Z.eerw. dankt hiervoor den heer van der Weijden, alsook voor do vele diensten aan hem persoonlijk, aan kerk en school bewezen en hoopt gaarne, dat Z.E.Achtb. lang nog genieten mag van zijn otium cum dignitate te middeu van »vie hem dierbaar zijn en daarbij de vreugde mag smaken zijn hartewensch bij de op volging in vervulling te zien gaan. Ds. van Wijngaarden. Ds. van Wijngaarden van de Ned. Heiv. Kerk huldigt Z.E.Achtb. voornamelijk om zijn groote onpartijdigheid. Ofschoon nog slechts kort in Nieuwkoop heeft spreker dat oordeel herhaaldelijk kunnen opvan gen van zijn volgelingen en mocht dit ook zelf reeds ervaren. Spr. uit ook de beste wenschen voor een welverdiende rust. De heer P. de Graaf. De heer P. de Graaf, hoofd der O. L. School, zegt 12 jaren geleden te hebben meegemaakt, dat iemand als burgemeester aftrad, die voorstander was van het open baar onderwijs en vervangen werd -door iemand en wel door den heer van der Weij den, die voorstander was van het bijzon der onderwijs, en daarom niet zonder zorg de toekomst inzag. Het is spreker thans een groote voldoening te kunnen verkla ren, een enkele kwestie ter zijde latend, dat hij nimmer iets in het belang van zijn openbare school gevraagd heeft, wat de Burgemeester weigerde. Spreker brengt hiervoor gaarne zijn dank en hulde. Burgemeester Geesink. Burgemeester Geesink van Nieuwvecn dankt zijn collega als vriend voor de advic- Een ernstige fa brieksbrand heeft gewoed in de fabriek van geschilderde meubelen der firma Jansen te HAASTRECHT. Het geheel com plex, bestaande uit een fabrieks gebouw van drie verdiepingen, een schuur ach ter de fabriek en een fraai ze ventiende eeuwsch woon huis werden een prooi der vlammen. BERNARD SCHULTE - Voorhout bij Leiden -Telefoon: Sassenheim 4532 zen, welke hij zoo menigmaal vroeg en verkreeg en waarmede hij als zooveel jon ger burgemeester zoo menigmaal zijn nut heeft gedaan. Spreker herinnert aan de vele streeksbelangen, welke de vier Ge meentebesturen deed samenwerken en een voortdurend sontact vorderden, wat steeds in de beste verstandhouding geschiedde. Vervolgens werd met behulp van kunst licht een fotographie gemaakt van de aan wezigen voor de „Leidsche Courant" en bleef men nog geruimen tijd gezellig bij een. Slotwoord. Alvorens uiteen te gaan zeide Burge meester van der Weijden in een slotwoord getroffen en onthutst te zijn door de har telijke en uiterst sympathieke woorden tot hem gericht. Spr. meent echter, dat men zijn arbeid heeft overschat en ten slotte was' hetgeen hij deed niet anders dan net doen van zijn plicht. Spreker geeft zijn vol doening te kennen over den geest van saamhoorigheid en de aangename ver standhouding tusechen de kerkelijke en burgerlijke autoriteiten, tusschen de hoof den van scholen, den Gemeente-arts en overige ambtenaren, dankt hiervoor en hoopt, dat dit steeds zal blijven tot heil en voorspoed van de Gemeente. Na een geestdriftig applaus sprak wet houder den Hartog, die den geheelen avond de leiding had, een woord van dank en sloot den uitstekend geslaagden avond. KATWIJK AAN DEN RIJN EEN WAGEN BEKNELD TUSSCHEN EEN AUTO Een pin drong een paard in 't lichaam. De knecht van den voerman J. v. d. G. Pz., overkwam het ongeval om met zijn met 2 paarden bespannen wagen bekneld te raken tusschen een hem tegemoet komende auto Een ijzeren pin van de auto drong daarbij een der paarden in het lichaam. Het dier werd daardoor nog woester. Toen het tenslotte be vrijd was, werd hij uilgespannen en naar de stal gebracht. Daarna gaf het paard den geest. Een flinke schadepost voor v. d. G. Inbraak. In hel aan het Ovcrrijn lig gende woonschip van den heer D. is in den afgeloopen nach door openbreken van een raam, ingebroken. O.a. wordt een radiotoe stel vermist. De bewoners waren afwezig. De politie doet ijverig onderzoek. KATWIJK Begrooting. De gemeente-begrooting voor 1932 is den raadsleden aangeboden. Naar we vernemen is deze, hoewel lang niet gemakkelijk, sluitend gemaakt kunnen wor den zonder de ambtenaren-salarissen te ver lagen. Woningbouw. Thans is de ministerieele beschikking afgekomen voor het bouwen van 57 woningen aan de De Waal Malefijtstraat, voor rekening van de Katwijksche Bouwver- eeniging. Er komt dus werk aan den winkel. Been gebroken. Door het uitglijden over een bananenschil gleed het zoontje van den heer BI. uit en brak zijn been. Hij is hier voor opgenomen in het Academisch Zieken- LISSE Ontvreemding rijwielen. Bij de politie de zer gemeente is aangifte gedaan van de ont vreemding van een tweetal heerenrijwielen, waarvan een nog zoo goed als nieuw. Hinderwet. Ter gemeente-secretarie ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van den Lageveenschen polder alhier om vergunning, ingevolge de Hinderwet, tot het plaatsen van een benzinemotor van 9 P.K. voor bemaling van dien polder op het perceel kadastraal bekend gemeente Lisse in sectie A. no. 400. Op Vrijdag, 18 December a.s., des voorm. om 11 uur bestaat er ten gemeentehuize al hier. de gelegenheid om tegen dit verzoek bezwaren in te brengen. Arbeidsbemiddeling. Bij den plaatselij ken correspondent der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering staan 317 werk zoekende personen ingeschreven, t.w. 262 landarbeiders, 14 timmerlieden. 9 metselaars, 9 schilders, 3 schippers, 4 chauffeurs, 4 grond werkers, 4 kantoorbedienden, 2 monteur-las- schers, 1 loodgieter, 2 fabrieksarbeiders, 1 machinist, 1 stoffeerder en 1 scheepstimmer- Pcrsonalia. De heer G. van Gerven aan de Engelenbrug alhier slaagde voor het exa men boekhouden aan het instituut Mercurius te Amsterdam. NIEUWE WETERING Verdronken. Donderdagavond is de 26-jarige mej. M. C. alhier, toen zij haar zuster van de autobus wilde afhalen te water geraakt en verdron ken, De ongelukkige, die verpleegster van beroep was, doch eenige dagen bij haar ouders, woonachtig op den Mopmolen alhier, over was, is vermoedelijk door de duisternis misleid van den dijk in de sloot terecht ge komen. Haar broer, die korten tijd nadat zij de woning verlaten had, de plaats van het ongeval per rijwiel passeerde zag een harer klompen in den waterkant liggen, terwijl la ter de andere klomp drijvende werd gevon den. Onmiddellijk werden de buren en ook de politie gewaarschuwd. Na eenige uren dregij gen was men er nog niet in geslaagd het lijk te vinden. Daarna is het water met een vischzegen afgevischl en werd de ongelukikge onder het kroos gevonden. Als tragische bij zonderheid mag nog worden vermeld, dat te voren reeds 2 kinderen uit dit gezin door verdrinking zijn omgekomen. RIJNSBURG Pachtprijzen. Op een verzoek van eenige tuinders van hier en uit Katwijk aan Dijk graaf en Hoogheemraden van Rijnland om pachlverlaging, is afwijzend beschikt. Dit me de op grond hiervan, dat men de moeilijk heden in den tuinbouw niet van zoo groote beteekenis achtte. Bloemenhandel. Groolbloemige Chrysan then gaan redelijk weg en ook met rozen, waarvan weinig wordt aangevoerd, brengen een goede prijs op. Met Hyacinthen en Tul pen wil het niet, zooals trouwens verwacht werd, vlotten, en verwacht wordt dat als straks de massa komt, hiervoor geen plaats zal zijn. Engeland, de grootste afnemer van de getrokken bloemen, heeft het invoerrecht voorloopig vastgesteld -op 100 pet. van de waarde. Het is al erg genoeg, doch zal het er bij blijven? Hier volgen eenige prijzen: Tros-Chrycan- then per bos: Marie Otter 2226 ct. Herco 2024 cent. Chrysanthen geel 2326 ct. 1- bloemige Chrysanthen per stuk: Mecco 79 ct. Miss Cavel 79 cent. Per 100: Hyacin then wit ƒ4.204.60, idem blauw 6.707.40 Idem lila 77.60. Per dozijn: Gele Mar grieten 79 cent. Per mand: Spaansche pe per 2.903. Tulpen per 100: Scarlet due f 3.604. De eerste Brillant Star bracht 4 —4.10 op. Ze waren goed van kwaliteit. Ro zen per bos van 20 stuks: Hadley 1.30 1.60, Rosalandia 1,201.30.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9