DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. G INTERPAROCHIEELE MIJ IS STERVEN EEN GEWIN. Gisteren, Vrijdag 4 December, was het de sterfdag van Adolf Kolping. Dinsdag a s. 8 December herdenken wij zijn geboorte uit eenvoudige ouders. De Kerk noemt de sterfdag van haar hei ligen juist hun geboortedag. Het is hun geboortedag voor een beter, mooier leven. Was 4 December ook niet geboortedag voor Adolf Kolping? Nog heeft de Kerk zich hierover niet uitgesproken, maar het proces ter zaligverklaring van „dezen priester van heiligen levenswandel" is m vollen gang. Mocht er nog meer daadwerkelijke be langstelling hiervoor zijn bij leden der Ge- ze llenvereenigingen èn bij buitenstaanders. En bij buiteinrtaanders! Want Adolf Kol ping is niet alleen de stichter der Gezellen- vereenigingen. Hij is het tevens geweest, die het verband herstelde tusschen pries ter en volk, welk verband in de eerste helft der 19de eeuw zoozeer dreigde verloren te gaan. Hij was de stichter der eerste fca- tholieke sociale organisatie na de Middel eeuwen en hij wees zijn medebroeders in het priesterschap daarin hunne plaats. En niet een afzonderlijke congregatie van geestelijken wilde hij daarvoor, maar de gewone zielzorgsclerus had hier zijne taak, zoo zeide hij telkens en telkens weer. Hij bracht den priester weer tot het volk. Het Generaal-Secretariaat te Keulen liet kort geleden verschijnen ©en novene voor de Zaligverklaring van Adolf Kolping. Een omzetting hiervan in onze moedertaal bestaat nog niet. Maar in deze dagen mogen toch onze le den en ook vele buitenstaanders storten een eenvoudig gebed voor de verheffing tot de eer der altaren van dezen priester uit het volk en voor het volk. D e V.-P r a e s e s. SOCIALE ONTWIKKELING. 2. Niets zonder de Kerk. Is het eerste euvel van de hedendaag- sche structuur der maatschappij dat zij alles wil doen zonder God, het tweede euvel is, dat zij de Kerk terugdringt uit het open bare leven. Alles acht men goed en wel, zelfs de propaganda voor onhoudbare so ciale ideeën, maar de Kerk moet zich ner gens mee bemoeien, haar terrein is het zuiver-geestelijke en de maatschappij, daar blijft zij uit. En wat heeft men bereikt? Niets anders dan toestanden zooals er bijkans zelden of nooit hebben bestaan. Toen de Kerk in het Romeinsohe rijk begon door te werken wer den de slaven bevrijd van de heersohzucht der enkelingen; nu, in onze 19e eeuw is de wereldmacht in de handen van enkelingen, wordt de massa wederom slaaf van hen, die in hun mammon-waan hcerschen. En nu kan men wel redetwisten over het ver drag van Versailles, of over den Volken bond, feit is, dat men de Kerk heeft terug gedrongen en daardoor de leer van Chris tus heeft weggevaagd. We mogen toch nooit vergeten, dat de wetten van God gel den voor alle tijden en voor alle volken en dat, waar men dezen met voeten treedt, niets ander® overblijft dan de leego materie van een modern Sodoma. Maar Bome schouwt en de stille wachter van het Vaticaan ziet de fouten en waar schuwt in de Encycliek „Quadragesimo Anno". Onze sociale cursus op 17 en 20 Dec. a.s. heeft ten doel de stem van Rome te doen hooren en al de leden van de Gez.- Ver. kennis te geven van hetgeen de Paus, allereerst voor ons Katholieken, schreef. SEVERUS. DE ARBEID, ONS LEVENSLIED. Internationale congressen worden er ge houden over 't arbeidsvraagstuk. De groot ste geleerden van alle landen komen jaar lijks te Genève te zamen, om dit vraagstuk te bespreken. Groote mannen, als b.v. mgr. Nolens z.g., hebben heel hun leven dit vraagstuk bestudeerd. Veel is er ook over geschreven, boeken en kranten vol. Ja zelfs de Pausen hebben er Encyclieken over de wereld ingezonden. Veel moet er dus in 't arbeidsvraagstuk zitten; daarom zal ik op dit voor mij zoo gevaarlijk terrein, niet begeven. Slechts deze gedachte wil ik even naar voren brengen. Hoe vatten wij, Gezellen, onze dagelijk- schcn arbeid op? Als tweede devies staat in ons vaandel geschreven„Arbeidzaamheid". Wij leeren onze arbeid opvatten als 'n ideaal. Wij vervullen onze dagelijksche terugkeerenden arbeid, als roeping Gods. Wij nemen aan, dat Hij het is, Die ons den arbeid op de schouders legt, dat H ij voor ieder van ons onze weg door 't leven heeft uitgestippeld. Ja, God geeft ons de talenten, noodig om een ambacht of vak te leeren, en wij rekenen het tot onze plicht, daarmee te woekeren. Bovenal willen wij erkennen, dat wij door goed onze dagelijksche arbeid te ver richten, wij 't veiligst ons eeuwig doel zul len bereiken. Onze vereeniging wi] ook liefde in ons kweeken voor ons vak. Waar de liefde heeraoht zal men vanzelf zijn arbeid goed, ja beter doen Om dit te bereiken is o.a. 't vorig jaar de mooi geslaagde Vak- en Huiswlijt-Ten- toonstelling georganiseerd; 't volgend jaar zal deze 'n nog grooter succes worden, 't Is zoo mooi de jonge krachten in deze met elkaar in hun kunnen te zien meten. Ook is onze Kolping's groet, 'n uiting van wat in ons leeft. Hij moet in ons ver levendigen de liefde voor ons werk. Zoo beschouwd, zullen wij gezellen, onze dagtaak nooit beginnen, zonder hem onze .Schepper op te dragen. Wij werken nu een maal niet, om alleen geld en steeds méér geld te verdienen. Ons ideaal is hoogc, en zal daardoor ook meer waarde aan ons leven geven. Deze gedachten omzettend in ons prac- tisoh leven, zullen wij ons eigen en anderer leven dieper, idealer en gelukkiger maken. Zoo den arbeid beschouwd en beoefend, zal de arbeid voor ons allen zijn, ons le venslied, omdat hij dan ons leven lich ter maakt; en wij meer beseffen zullen, dat wij niet alleen hier ervoor betaald wor den in loon, maar wij er schatten door ver zamelen voor de eeuwigheid. Vooral in dezen tijd voelen wij nog meer, dat de arbeid 'n zegen voor ons is. Jong zijn, de toekomst voor zich. Gezond, sterk, goed vakman zijn en dan geen werk, dan zit er niets anders op dan op de knieën God den Werkgever er om bidden. Hij zal 't ons geven, vooral als wij Zijn trouwe leerlin gen zijn. 't Is niet overdreven, dat 'n goed gezel n kans meer heeft om werk te krijgen, omdat hij zijn werk vanzelt goed doet. Als dragers onzer idealen zulen wij 't onze er toe bijdragen, de wereld te over winnen voor onzen Heer en Koning Ohris- tus. Zoo zetten we onzen weg voort in dit leven met de zegegroet: „God zegene het eerzame handwerk" en ontvangen wij als wedergroet: „God zegene het"! 'n Kolpingsbroeder. DE LICHTBAKEN. Allen herinnert ge toch nog wel, dde heer lijk mooie uren, eens doorgebracht aan zee. Ge ziet ze dan waarschijnlijk nog voor u zoo rustig, slechts een kleine deining aan het strand van de branding. Aan den he mel de warme zon, die alles tint en kleurt en leven geeft. Daar genieten we immers allen van, wij, kinderen van de zee. Wat ademde dat alles toen rust en onwillekeu rig kwam de gedachte bij ons op, die zelfde kahne en grootsche zee heeft toch ook weer zooveel menschenlevens geëischt. De wereld kunnen we eigenlijk ook als een groote zee voorstellen. In de wereld oorlog heeft ze duizenden verzwolgen. Na al die gruwelen is de rust nog steeds niet teruggekeerd, neen, het stormt eu bruischt, stuwt en beukt er. Toch in heel die wirwar en in al die stroomingen en koi- kingen zien we het scheepje van Petrus. Hechter dan ooit staat waardig en vast beraden onze groote Paus Pius XI. Daar staat hij, meevoelend en medelevend met de kudde hem door Christus toevertrouwd; dit zijn niet alleen de Katholieken, maar de geheele wereld „Alle Menschen". Onze groote Heilige Vader verkondigt luide het grootsche Christusprogram, of Mussolini al met z'n oplaaiend vuur het „Eascisme" de Kerk in haar rechten wil beknibbelen, of het satanische communisme en de loge steekt- en wroet. Gelijk een lichtende vuurtoren, die z'n heldere stralenbundels in de duisternis schiet, troont hij daar. Met machtig gebaar leeraart de Paus hun de waarheid van het Evangelie en ontmaskert hun boos opzet. Ja, als we eens turen over de wereld zee, dan ziet en leert men vanzelf veel. Nuchtere koude geldmenschen, hard egoïs me, verwaand hoogmoedig gedoe, hoite phrase. Maar daarnaast diep geloof, groote liefdadigheid en offerzin, stille werkers, geen geschreeuw, maar dauen. Zonder onze gedachten eigenlijk in een bepaalde rich ting te dwingen, spreekt ons gemoed, wat zijn we toch rijk met de heerlijke gave van het geloof. Zonen van Vakier Kolping, doet uw naam geen oneer aan; als le devies gaf Kolping uns immers de „Godsdienstzin". Over een maandje is het Kerstmis en dan gaan we weer, de traditie getrouw, mot een groote club op retraite. Vooral de gezellen, die zich als 't ware altijd nog angstvallig achterhielden en maar niet wil den besluiten, moeten de knoop nu eens doorhakken. Ze zuilen een betere en diepe re kijk op het leven krijgen en zoodoende hun persoonlijk leven meer aanvoelen. Gezellen, wij moeten ons ervan bewust worden van de taak en de plicht die ons te wachten staat tegenover „Kerk en Staat". Straks staan we als volwassen mannen in het volle leven, nu niet geaarzeld, maar de trainings-periode goed besteed. Een gezel. MAANDVERGADERING AFD. GEHUWDEN. Dinsdag a.s. maandvergadering van de afd. Gehuwden. Mocht er een zelfde groei zijn in opkomst als de vorige maal. Do Commissarissen worden Zaterdag of Zondag verwacht voor het afhalen van de convocaties bij den huismeester. RETRAITECLUB. Pater Directeur van het Retraitehuis te Noordwijkerhout heeft de besturen van de Re traite nclube der Gozellenvereenigiqgon in Zuid-llolland uilgenuodigd tot een bij eenkomst in het Retraitehuis op Zondag a.s. Doel is: bespreking van propaganda voor dit mooie werk iu ons Gezellenver band. Onze Retraiteclub S. Clemens zal door den Praeses met 2den voorzitter en se cretaris vertegenwoordigd zijn. LEIDEN. AGENDA'S. NED. R. K. VOLKSBOND. AFD. LEIDEN. (Secretariaat Leliestraat 7). Zondag. De groote zaal van het Bonds- gebouw voor ontspanning geopend vanaf 6 uur. Maandag. Rechtskundig Bureau van 6.30 8 uur voor de leden van de afd Leiden en Omstreken. Bondsgebouw Steenschuur no. 15. Zij die gebruik maken van het Recht«- kundig Bureau worden verzocht op tijd aan wezig te zijn. Voor leden van buiten de stad rijwiel stalling in het Bondsgebouw Dinsdag, zitting Bestuur Bouwvakarbei dersbond van 7 tot 8 uur. Kantoor boven. Dinsdag. Ontspanningsavond voor de R. K. werkloozen 8 uur, groote zaal. Dinsdag Klachtenavond voor de leden van St. Paiilus van 78 uur, daarna be stuursvergadering. Dinsdag. Grafische Studieclub 8 uur. Woensdag, 's Middags om drie uur Sint Nicolaasfeest voor de kinderen van de werkloozen, leeftijd van 6 tot 13 jaar. Ge leiders hebben beslist geen toegang. Ge leiders of ouders worden verzocht de kin deren tegen 6 uur terug te komen halen, Bondsgebouw, Steenschuur 15. Woensdag R. K. Oudersavond in de Kleine Stadszaal 8 uur. Donderdag. Tuinbouw Teekencursus in de groote zaal, 8 uur. Donderdag. Bestuursvergadering R. K. Volksbond, 8 uur. Donderdag. Bestuursvergadering St. Pe trus, 8 uur. Vrijdag. Repetitie R. K. Gem. Zangver- eeniging „Pulchri Studio" 8 uur. Tevens inschrijven nieuwe leden. Zaterdag k 7- 8 uur. Sluiting kantoor precies 8 uur. Zitting Ziekenkas van 78 uur in zaal 1 Brandstoffencommissie 7—8 uur. Prijslijst op het kantoor aanwezig. Bibliotheek van 79 uur. Maandag 14 Dec. geen zitting Rechts kundig Bureau, wegens Centrale Raads vergadering R. K. Volksbond te Amste- dam. Voor spoedgevallen wende men zich direct tot het Districtskantoor 3de Hugo de Grootstraat 7, Amsterdam (West). De Bouwvakarbeiders hebben een groote ledenverga-dering op Dinsdag 15 Dec. a.s. De leden van St. Paulus hebben jaar vergadering op Woensdag 16 Dec. a.s. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPH'S- GEZELLEN-VEREEN I GING. Rapenburg 52. Gelegenheid om zich als lid van de Ka tholieke Gezellen-Vereeniging te doen in schrijven R. K. Jongelingen vanaf 17 jaar lederen Illen Maandag van de maand, s avonds om half 9, m de Presi dentskamer van het Gezellenhuit. Zondag is de zaal geopend van 12.30 tot 2.30 en van 7.tot 10.15; verplichte bij eenkomst van 8.15 tot 9.45 uur. Om 10.15 uur wordt de zaal gesloten. Van 1 tot 2 uur zitting Jozefspaarkas welke wordt waargenomen door de heeren Leon Bayer en C. van Oerle. Van 1—1.30 uur bibliotheek. Na het Lof prijsbiljarten. 8.30 uur Bestuursvergadering Studieclub St. Peirus Canisius. Maandag bijeenkomst voor de leden van 8.0010.15 uur. 8.30 Maandelijksche afrekening voor de Zelateurs van het St. Petrus Liefdewerk. 8.30 uur cursus Esperanto. 8.15 uur voortzetting Dam wedstrijden. Dinsdag 8 Dec. geboortedag van onzen Stichter Adolf Kolping, tevens feest van Maria Onbevlekt Ontvangen. De leden van onze vereeniging kunnen op dezen dag een volle aflaat verdienen op de gewone voor waarden. 8.30 uur verplichte maandvergadering Afd. Gehuwde Gezellen. Woensdag 8.15 uur repetitie Liedertafel Sebastian Schaeffer. 8.30 uur repetitie tooneelclub Adolf Kolping". Donderdag bijeenkomst voor de leden van 810.15 uur. 8.30 uur vergadering Commissarissen Afd. Gezellen. Stand der onderlinge Dam-Competitie. Bijgewerkt t-ot 30 Nov. 1.1. B. Goddijn gesp.gem.rem verl.pnt.gem. 12 11 1 23 1.91 H. Dingjan 9 7 2 14 1.55 A. Uphoff 13 10 3 20 1.53 I'. de Keunjng 8 6 2 12 1.50 M. Brouwer 13 8 3 2 19 1.46 H. Blom 5 3 1 1 7 1.40 O. Schouten 13 9 4 18 1.39 J. Ouwerkerk 16 11 5 22 1.38 H. Uphoff 8 5 1 2 11 1 37 K. de Keuning 13 8 5 16 1.23 W. Develing 12 6 6 12 1.— J. v. Seine 10 5 5 10 1.— F. Sneeboer 11 5 1 5 11 1.— J. de Groot 5 2 3 4 0.89 A. Kemundt 5 2 3 4 0.80 J. Peters 9 3 1 5 7 0.77 A. de Winter 9 3 1 5 7 0.7? A. Vreeburg 9 3 1 5 7 0.77 Th. de Does 7 2 1 •4 5 0.71 A. Hoogevecn 3 1 2 2 0.66 R. v. Gelder 11 2 2 7 6 0.55 11. v. Hal 4 1 3 2 0.50 Th. Oatm 7 1 6 2 0.29 L. Dirkse 11 1 10 2 O.iS L. La uiers 11 1 10 1 0.''9 P. v. Duuren 2 2 0 G. Kanbicr 6 6 0 Vrijdag Symphonie Frans Schweitzer repetitie te 8.30 uur. Vrijdag van 810 uur turnclub Oranje Zwart lokaal Pieterskerkhof. Te 9 uur begint de boekhoudcursus bij den onderwijzer aan huis. Zaterdag bijeenkomst voor de leden van 8.00—10.15 uur. 8.15 uur kegelclub De Poedelaar. lederen Zaterdag van 8 tot 9 uur is de Leesbibliotheek geopend, uitsluitend voor de leden en donateurs der Vereeniging. lederen Zondag van 1 tot 2 uur zitting van de St. Joseph's Spaarkas m de be stuurskamer. Verdere mededeelingen: Woensdag 16 December begint voor de retraitanten een noveen voor het welslagen der retraite. Alle retraitanten kunnen van nu af een Noveenboekje bekomen van de H. Cle mens Maria Hofbauer. En als we dan al len dezen noveen houden van onzen groo- ten patroon, dan moet onze retraite sla gen. Denkt ook aan het afdragen der ver goeding 6.50. Dinsdag 15 December maandvergadering afd. Gezellen. Zaterdag a.s. begint de betaling van de voetbalclub Kolpings Boys. ST. PETRUS-PATRONAAT Rapenburg 52. (Feitelijke voortzetting der Afdeeling Leerlingen van de St. Joseph's-Gezellen- Vereeniging Augustus 1887September 1920). Zaterdag. Leesbibliotheek van 8—9 uur. Zondag half 5 Conferentie, waarna ont spanning, oontributiebetalen en spaarkas. SINT FRANCISCUS LIEFDEWERK Nieuwe Rijn 52. Postrek. 70108. Zondag 910 uur Morgengebed, H. Mis met preek onder de H. Mis Alg. H. Com munie 10.001.15 uur; Ontbijt 10.15 10.45 uur bijzonder godsdienstonderricht, 10.15—11.30 Recreatie Afd. I. 5.30—6.— u. Godsdienstonderricht, 66.30 uur Lof en avondgebed. Na het Lof bibliotheek en spaarbank, 6.308.30 uur ontspanning. Maandag 5.30—6.30 uur Bibliotheek en Spaarbank. 8.009.30 uur Handteekenen. Dinsdag 6.157.30 uur Vlecht en Gar- tonnagewerk, jongste afdeeling. 8.009.00 uur ontspanning afd. I. Woensdag 7.30—8.— uur Lof. 8.008.30 ontspanning afd. II en III; 8.009.00 uur ontspanning afd. I. Donderdag 6.15—7.30 uur. Vlecht- en Cartonnagewerk, hoogste afdeeling. 7.308.45 uur Bouwkundig teekenen, Slojd. Vrijdag 77.45 uur zang; 8.009.00 uur ontspanning afd. I. Zaterdag. 35 uur. Lijn-, Projectie- en Machineteeken; 6—7 uur Gymnastiek jong ste afdeeling; 78 uur Gymnastiek hoog ste afdeeling. 810 uur Recreatie Afd. I. ZITA-VEREENIGING Pieterskerkkoorsteeg 15. Avondbijeenkomsten voor Bollandsch* meisjes op Zondag en Woensdag van jes vah 8.0011.00 uur. Avondbijeenkomsten voor Duitsche meis jes op Zondag en Donderdag van 810.30 uur. Bemiddelingsbureau. Inschrijving voor dienstboden kosteloos. Voor werkgeefsters wordt berekend 1.25 bij inschrijving en 1.25 bij plaatsing van een meisje. Het bureau is geopend iederen werkdag, behalve Zaterdag, van half 10 tot 11 uur des morgens. Bibliotheek geopend Dinsdag en Vrijdag avond van 7—8.30 unr. R. K. DAMES GYMN. VER. „KLIMOP." Vrijdag 4.305.30 uur kleuterclubje. 5.306.30 Adspiranten groep I. 7.158.15 idem groep II. 8.159.15 uur idem groep III en leden. Zondag wandelen der Micky Mousen. Om 1.30 verzamelen aan Breestraat tram halte Hos-man. Aangifte nieuwe leden Utrechtsche Jaagpad 1. DERDE ORDE. Maandag, vigilie van het feest van de Onbevlekte Ontvangenis van Maria, vas ten- en onthoudingsdag voor de leden der Derde Orde. DE GRAAL. Iederen avond tusschen 78 uur gele genheid om zióh als lid van de Graal te laten inschrijven. Iederen avond gelegenheid om ..Wijze Miertjes" te plakken. Maandag 7.309.30 uur: Kookles op de Vakschool, mondorgel, handwerken voor de kapel, reidansen, huisvlijt en knipcur sus voor de grooteren. Dinsdag van 89.30 uur Reliefclub. Woensdag van 89.30 uur Reidansen, knipcursus \oor de kleineren, mondorgel en aniusar1 club. Donderc.c.g van 7.30—9.30 uur. Reidan sen, mondorgel, mandoline en handwerken. Vrijdag van 8—9.30 uur. Reidansen. Zaterdag van 8.00—9.30 uur Huisvlijt en volkszang. Zondag kwart over 12 uur groepleid- slc rsvergadering. 4 uur s namiddags pro pagandistenvergadering en 5 uur muziek les. We kunnen nog een paar leden ge- biuiken voor de houtzaagclub. Excelsior, Alleluja, Vooruit!! Wie helpt de Graal aan een type- en een naaimachine? KALENDER DER WEEK N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria en Credo. Vanaf Dinsdag Prefatie van Maria (invullen: En U om de Onbevlekte Ontvangenis). Kleur: Wit. ZONDAG. 2e Zondag v. d. Advent. Mis: Populus Sion. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Nico laas, Bisschop en Belijder. Prefa tie v. d. Allerh. Drieëenheid. Kleur: Paars. l>aten wij on® verblijden crver hetgeen vandaag tot ons gezegd wordt. (Alleluja vers). „Toon ons Heer Uw Heil" was ons verzuchtend gebed op den vorigen Zondag. En als antwoord ontvangen wij de verzeke ring: „Volk van Sion (Gods uitverkoren volk) zie de Heer zal komen", (lntroitus; Graduale; Conuuunio). En, gelijk geschre ven staat, zal Hij komen besturen de vol keren, die op Hem hopen en ben vervullen met vreugde en vrede en met de kracht van Zijn Geest (Epistel). Komt, laten wij, de heiligen, Zijn volk, dat met Hem een ver bond niooht sluiten, door het H. Kruisoffer bezegeld, ons voor Hem verzamelen (Gra- uuaie;. Neen, wij verwachten geen anderen dan Christus, want in Hem zien wij de voorspellingen van de Profeten over den Verlosser vervuld. (Evangelie). Met nog grooter vurigheid en verlangen bidden wij dan ook vandaag weer: „Toon ons Heer, Uw Heil (Offertorium). Kom ons te hulp. Leer ons het aardsche verachten en het Henielsohe beminnen. Wek onze harten op, om ze voor te bereiden op de komst van Christus (Gebed; Htilgebed; Postoommu- nio). DINSDAG Dec. Mis v. d. H. Ambrosius, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar: In me dio. 2e gebed v. d. vorigen Zondag; 3e v. d. Vigilie voor het feest van Maria's Onbe vlekte Ontvangenis. De gewone Prefatie. Laatste Evangelie v. d. Vigilie. Ook is ge oorloofd de H. Mis v. d. Vigilie: Venite. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Ambrosius; 3e v. d. vorigen Zondag. Kleur: Paars. Ambrosius, geboren te Trier, studeerde te Rome. Later werd hij aangesteld als Prelect van Ligurië. Groot was de oneenig- heid tusschen de Katholieken en de Aria- nen (een kettersche sekte) bij den dood van den bisschop van Milaan. Als prefect trachtte Ambrosius de partijen tot verzoe ning te brengen. Bij gelegenheid eener bij eenkomst in een kerk, waar ook Ambrosius was, riep een kind: „Ambrosius moet bis schop worden". 'Het volk van Milaan be schouwde dien uitroep als een teeken van boven en koos Ambrosius tot zijn bisschop. Ambrosius bood weerstand, maar deze werd tenslotte overwonnen. Hij werd ge doopt, ontving de heilige Wijdingen en ten laatste de H. Bisschopswijding. Als bis schop verdedigde hij met kracht de kerke lijke tucht en vele ketters bekeerde hij tot het ware geloof, onder wie de H. Augusti- nus. DINSDAG 9 Dec. Feestdag van Maria's Onbevlekte Ontvangenis. Mis: Gaudens gaudebo. 2e gebed v. d. vorigen Zondag. V andaag herdenkt de H. Kerk het geueel eenig en bijzonder voorrecht van Maria, dat zij met het oog op de verdiensten van Jesus Christus bevrijd is gebleven van de erizonde. Deze leer, altijd geloofd, is 8 Dec. 1854 door Paus Pius IX z.g. tot ge loofswaarheid verheven. „Geheel schoon zijt gij, Maria, en de smet der erfzonde is niet in u. Trek ons, on bevlekte Maagd, opdat wij u volgen in den gour uwer deugden". WOENSDAG 9 Dec. Mis v. d. 2en dag oncier het octaaf: Gaudens (als gisteren) 2e gebed v. d. vorigen Zondag; 3e tot Jen H. Geest. „Gezegend zijt gij, o Maagd Maria, door den Heer den Allerhoogsben God boven alic vrouwen op aarde". DONDERDAG 10 Dec. Mis als gisteren, maar het 3e gebed v. d. H. Melchiades, Paus en Martelaar. „Uwe onbevlekte Ontvangenis, Maagd Maria en Moeder van God, heeft vreugae verkondigd aan geheel de wereld". VRIJDAG 11 Dec. Mis v. d. H. Damasus I, Paus en Belijder: Sacerdotes. 2e gebed v. h. octaaf; 3e v. d. vorigen Zondag. Paus Damasus is een groot bestrijder geweest van de ketterijen, die de Godheid loochenden van Christus en den H. Geest. Hij bepaalde ook, dat de priester® in hun breviergebed ter eere v. d. Allerh. Drie- eenheid aan de psalmen zouden toevoegen: „Eere zij den Vader, den Zoon en den H. Geest" enz. ZATERDAG 12 Dec. Mis v. d. 5en dag onder het octaaf: Gaudens (als op 8 Dec.). 2e gebed v. d. vorigen Zondag; 3e tot den H. Geest; 4e voor den Paus. „In Maria is geen enkele smet. Zij is de glan» van het eeuwige licht en een spiegel zonder vlek. Zij is heerlijker dan de zou en als men vergelijkt met het licht is zij zuiverder". IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: WOENSDAG. Mis v. d. Z.Z. Elizabeth „de Goede" en Delphina, Maagden: Virgi- nes. 2e gebed v. h. octaaf; 3e v. d. vorigen Zondag. DONDERDAG. Mis v. d. Z. Petrus van Siëna, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. h octaaf; 3e v. d. vorigen Zondag; 4e v. d. H. Melchiades. VRIJDAG. Mis v. d. Z. Hugolinus, Klui zenaar: Os Justi. 2e gebed v. d. H. Dama sus; 3e v. h. octaaf; 4e v. d. vorigen Zon dag. ZATERDAG. Vinding v. h. Lichaam v. d. H. Vader Franciscus. Mis: Miserere. 2e dag; 4e voor den Paus. Prefatie v. d. H. Franciscus. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6