UIT DE OMGEVING Agenda UIT DE RIJNSTREEK zaterdag 5 decemder 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 DE TILBURGSCHE WOLLENSTOFFEN INDUSTRIE. Voorstel tot loonsverlaging. Men meldt ons, dat vandaag te Tilburg een bespreking zal worden gehouden tus- schen dc besturen van de Vereeniging van Tilburgache wollcnstoffenfabrikanten en van de textielarbeiders-organisaties St.. Lambcrtus en De Eendracht, over een voorstel tot loonsverlaging. De onderhandelingen zullen loopen over een korting van 5 pet. voor de uurwer kers en van 10 pet. voor de wevers, in gaande 13 December. EIEREN. Naar het Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren verneemt, heeft de commissie van deskundigen ex art. 17 der Waren wet in alle districten van don Keurings dienst. opdracht gegeven, gedurende 12 volle maanden controle te oefenen op do grootte van do luchtkamer bij eieren, direct nadat zo gelegd aijn. Deze controle houdt verhand met de bezwaren, door den handel ingebracht tegen de lucht- kamerclausulo in het Eierenberluit. MELKVENTERS MET EN ZONDER WINKEL. In verband met het door den minister van arbeid, handel en nijverheid in het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk X der Rijksbegrooting voor 1932 opgemerkte ten aanzien van de uitvoering der Warenwet en het Melk- besluit, is door den Ned. II. K. Bond van Melkluindolaren aan den betrokken mi nister een brief gericht van den volgen den inhoud: lil het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk Z der Rijksbegroo ting voor 1932 vonden wij o.a. opgemerkt, dat do uitvoering van de Warenwet en het Melkbesluit ongelijke concurrentie voorwaarden schept voor de melkslijlers, die hun waar in een winkel verkoopen en. do overige verkoopers, die alleen uit venten, hetzij dat zij ter plaatse wonen, hetzij dat zij van builen in de stad ko- Op deze opmerking die o..i vooral beteekenis heeft voor de grootere stede lijke gemeenten en welker strekking wij met nadruk onderlijnen werd door uwe Excellentie geantwoord: „De opmerking betreffend^ de concurrentie tusschen inelkslijters met winkel en die zonder winkel neemt ondergeteekende in studie. Hij zal, na informatie betreffende den toestand te hebben ingewonnen, overwe gen, of een wijziging van het Melkbesluit noodig is". Met waardcering namen wij kennis van dit antwoord en gaarne behouden wij ons voor, ons in dit verband nader met gegevens en besohouwingen tot u te rich ten. Inmiddels meonen wij goed te oden, reeds thans er uwe aandacht op te ves tigen, dat ook door een betere uitvoering en handhaving van het geldende Melk besluit door do gemeentebesturen en keu ringsdiensten, al in belangrijke mate zou kunnen worden gewerkt in de richting van opheffing dor ongelijke concurrentie voorwaarden. Z.i. laat de invoering en handhaving van het Melkbesluit in verschillende plaatsen juist in dit opzicht te wenschen over, dat aan de bedrijfsvoering der ven ters, vooral van buiten, niet de eisehen worden gesteld, «Üe het Melkbesluit voor schrijft of mogelijk maakt, en die noodza kelijk moeten worden geacht zoowel om hygiënische redenen als van het hand haven van juiste concurrentievoorwaarden tusnehen ventors en gevestigde winke liers, juiste concurrentieverhoudingen, die ook op zich zelf in het belang van een hygiënische bedrijfsvoering in den melk handel niet kunnen worden gemist. Beleefd verzoeken wij u derhalve, te vens te willen nagaan, hoe door intensie ve toepassing der geldende bepalingen het gewraakte euvel kan worden bestre den. ONS LEVENSONDERHOUD. Houdt de middenstand de prijzen hoog? In de „R.-K. Middenstander", orgaan van den Ned. R.-K. Middenstandsbond, schrijft (Mr. van Hellenberg H.(ubar): In alle toonaai-den hoort men zingen, dat van een verlaging vati de kleinhandels prijzen vrijwel niets te bemerken is. De groothandclsprijzen zijn geweldig gedaald en de middenstand houdt de prijzen hoog. Wij hebben nagegaan of we aan de hand van de publicaties van het centraal bureu voor de statistiek over groothan dclsprijzen, kleinhandelsprijzen en kosten van levensonderhoud een antwoord kon den geven op de vraag hoezeer de klein handelsprijzen van 1929 zijn gedaald. Het Centraal Bureau verzamelt regelma tig gegevons omtrent de kleinhandelsprij zen van een aantal voedings- en genot middelen in tien groote gemeenten. De ge gevens betreffen een 46-tal- artikelen, on dergebracht in vijf groepen, n.l. brood- en beschuit; meelspijzen en gruttcrwaren melk, kaas en eieren;, vleesch, olicn en vetten kruidenierswaren en genotmidde len. Wanneer men nu den aldus berekenden kleinhandelsprijs van allo 46 artikelen ge zamenlijk in 1929 vergelijkt met den prijs van September 1931, dan ziet men dat. de prijs verlaagd is sinds 1929 met niet min der dan 20 pet. De artikelen welke zoo juist zijn ge noemd, vormen slechts een deel der arti kelen, welke men noodig heeft om te leven. Daarbij behooren ook kleeding, schoei sel, huisvesting enz. Bovendien mag niet worden vergoten, dat men van het eene artikel veel meer verbruikt dan van het andere artikel. Een prijsdaling van brood van 10 pet. is voor den consument van veel meer be teekenis dan een gelijke prijsdaling van stroop. Voor de beoordeeling der vraag van welke beteekenis de prijsdaling voor den consument is, heeft men meer aan de ge gevens betreffende de kosten van levens onderhoud. In de kosten van levensonderhoud vindt men immers terug alle uitgaven, welke men voor zijn levensonderhoud doet en deze uitgaven ook in de juiste onderlinge verhouding. Zoowel het Bureau voor de Statistiek der gemeente Amsterdam als het Statis tisch Bureau der gemeente 's-Gravenhage berekenen regelmatig de kosten van le vensonderhoud o.a. van arbeidersgezin nen. Wanneer we de cijfers van Amster-^^ bezien, dan blijkt dat ter voorziening van hot levensonderhoud in Juli 1929 per ge zinseenheid werd uitgegeven 10.53 en voor dezelfde uitgaven in September 1931 moest'worden betaald 9.43 1/2, dat is dus 1.10 minder of ruim 10 pet. In ruim twee jaren tiids zijn de kosten vnn levensonderhoud met ruim 10 pet. ge daald. Dit is niet weinig, maar waarschijnlijk to\!i nog minder dan velen hadden ge dacht. Daarom is een nadere beschouwing van de kosten van levensonderhoud wel ge- wenscht. We zien dan. dat do kosten van levens middelen. k'eeding en schoeisel alle min of meer belangrijk zijn gedaald. Verschil lende andere posten zijn niet gedaald, soms zelfs gestegen. Zoo zien we. dnt de onderstaande pos ten het volgende beeld vertoonen: Juni '29 Sept. '31 HuishtAir 1.58)4 1.64 )4 Gas, elfctriciteifc 36 34Y, Fondsgelden 68)4 58)4 Contributie (periodieken) 45)4 45 H Ontspanning 18 18 Spoor, Tram 15)4 is y, Diversen (incl. hulp in do huishouding) 62 62 K 3.94 3.97 Het is opvallend, dat al deze kosten, welke tezamen een heel bedrag vormen, practisch geheel buiten den invloed van den kleinhandel vallen. Juist die uitga ven, waarop de kleinhandelaar geen in vloed kan uitoefenen, zijn zoo al gedaald verreweg het minste gedaald. Bij el kaar gevoegd zijn ze zelfs geslogen. Wanneer we nu deze kosten uitschake len en alleen letten op het verloop der kosten, waarop de kleinhandel wel invloed uitoefent, dan zien we, dat de kosten van levensonderhoud van Juni 19?9 tot Septem ber 1931 zijn gedaald van 6.59 op 5.46)4» of wel met« 17 pet. Een daling welke zeker niet onbelang rijk kan worden genoemd. WERKVERSCHAFFING EN STEUN- VERLEENING. Nederlandsche R. K. Grafische Bond. Dr. R. F. Hegge heeft zich door zijn benoeming tot professor aan het Groot Seminarie te Rijsenburg gedwongen ge zien, het adviseurschap van den Neder- landschen R. K. Grafischen Bond neer te leggen. Als opvolger van prof. dr. Hegge heeft Z. H. Exc. de aartsbisschop van Utrecht aangewezen den weleerw. heer P. Nier man, kapelaan aan de H. Hartkerk te Utrecht. Regeling van den uitvoer van bepaalde goederen. De afdeelingon der Tweede Kamer heb ben de heeren Eerdmans, Engels, Guit, Korteniiorst en Heemskerk benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp tot toe kenning van de bevoegdheid tot het tijde lijk treffen van maatregelen ter regeling van den uitvoer van bepaalde goederen. Kon. Stoomschoenenfabriek v. Schijndel. hoofdsom der gemeentefondsbelasting voor h$t belastingjaar 1932'33 tc verhoogen tot 80 pet., het maximum percentage dat met handhaving der gemeentelijke zelf standigheid geheven kan worden. De hoo- gere opbrengst za! voor de acht maanden van 1932 bedragen 320.000. In verband met de moeilijke omstandig heden achten B. en W. zich verplicht den raad voorts mede te doelen dat de finan- cieele mogelijkheden voor de naaste toe komst uiterst beperkt zijn. Het uitvoeren van werken waarmede groote kapitalen gemoeid zijn, is voorloopig uitgesloten; gedane toezeggingen, waaraan finaneieele gevolgen zijn verbonden, kunnen zij voorloopig niet gestand doen. Zelfs ten aanzien van genomen raadsbesluiten waaraan finaneieele gevolgen verbonden zijn, zullen zij moeten overwegen of zij uitvoerbaar zijn. Zij zullen den raad me- dedeelen indien met betrekking tot een bepaald werk tot voorloopige niet-uitvoe- ring moet worden besloten. De gemeenteraad van V oorburg besloot ter voorziening in het tekort der begrooting ad 67.000 over to gaan tot verhooging van de straatbelasting met 50 pet. en tot een heffing van 20 opcenten op de personeele belasting. Na een geheime zitting werd met alge- meene stemmen besloten tegen hot be sluit van God. Btaten, waarbij goedkeu ring is onthouden aan het raadsbesluit tot aankaap van de buitenplaats huize „Werve", bij de Kroon in beroep te gaan. ALKEMADE Steunregeling. Door den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is de steunregeling voor de werkloozen dezer ge meente goedgekeurd. De steun bedraagt voor de uitgetrokkenen: a. voor gehuwden en ongehuwde kostwin ners 10 per week, benevens 0.75 voor ieder inwonend gezinslid boven de 2; b. voor kostgangers 6.50 per week. Voor de reglementair nog niet rechtheb benden en de ongeorganiseerden bedraagt de steun: a. voor gehuwden en ongehuwde kost winners 9 per week, benevens ƒ0.50 voor ieder inwonend gezinslid boven de 2; b. voor kostgangers 5 per week. Voorts heeft het gemeentebestuur aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid aangevraagd goed te willen keuren, dat aan de gehuwde georganiseerde arbeiders, die reglementaire recht hebben op een uitkeering uit de werkloozenkas hunner vakorganisatie, naast deze uitkeering nog een'kindertoeslag te verleenen en wel van 0.50 per week en per kind voor de eerste drie kinderen en J 0.75 per week eo per kind vanaf het vierde kind beneden den leeftijd van 14 jaar. Crisis-comité. in deze gemeente is ge vormd een crisis-comité, hetwelk reeds door den burgemeester is geinstalleerd. Nadere mededeelingen zullen later worden bekend gemaakt. STOMPWIJK IJsclub. Gisteravond had in het café „De Gouden Leeuw" de groote jaarvergade ring plaats van de IJsclub „Nut en Vermaak" De vergadering was goed bezocht. Toen de voorzitter, de heer A. Waaijer, de vergadering had geopend en de leden welkom had gehee- ten, liet hij het verslag voorlezen van het at'geloopen jaar, dat, evenals de notulen van de vorige vergadering, onveranderd werd goedgekeurd. De rekening van den penning meester, nagezien door de heeren P. Huisman en C. v, d. Zijde Jacz,, werd uitstekend in orde bevonden; het batig saldo was 120.97, Verkiezing van 2 bestuursleden, die beiden werden herkozen. Thoen aan het prijsjassen ora geldprijzen: le prijs C. v. d. Zijde en A. H. v. Santen, 2e W, v. Bohemen en A. Olie hoek, 3e A. v. Vliet en C. Overdevest. De troostprijs werd behaald: le Adr. v. Leeuwen en A. Boer, 2e Joh.' v. d. Zijde en A. L. Jan- son, 3e C. v. d. Bosch en Theo Janson. Daar na bleef men nog een tijdje heel geze.llig bijeen. HET LEIDSCH CRISIS-COMITE. Het gisteren geïnstalleerde Leidsch Cri sis comité heeft in huishoudelijke verga dering nader zijn wijze van werken onder de oogen gezien en daarbij besloten dat zijn organisatie naast de bestaande in stellingen en vereenigingen op charitatief gebied een plaats zou innemen. Het Crisis-Oomité stelt zich ten doel het lenigen van individueelen nood, ontstaan door de crisisomstandigheden en dit door het verstrekken van materieele hulp, zoo veel mogelijk in natura, doch bij daarvoor in aanmreking komende gevallen ook in geld, zoomede daar waar mogelijk te wijzen op werkgelegenheid. Onderzocht zal nog worden in hoever het Crisis-comité ook het geven van ontwikkeling en ontspan ning tot zijn taak zal rekenen. Het Crisis-comité zal zijn werkzaamhe den uitoefenen In nauw contact met dp bestaande instellingen en daar zooveel mo gelijk voeling mede houden. Waar het co mité aan de crisisomstandigheden zijn ont staan dankt, zal het een tijdelijk karakter dragen. Het Crisis-comité zal zich voorts aanslui ten aan het Nationaal Crisis-comté door H. K. H. Prinses Juliana opgericht en zich te dezer stede belasten met het verstrek ken van extra-hulp voor kleeding, schoei sel, beddegoed etc. aan daarvoor in aan merking komende door langdurige werk loosheid getroffen arbeidersgezinnen, op de wijze als door het Nationale comité aangegeven. Eveneens zal het zijn organi satie ter besohikking stellen om hier ter plaatse de geldinzameling te bevordoren voor het gemeenschappelijk doel en aan billijke verdeeling der ingekomen gelden ten volle medewerken. De werkwijze van het Crisis-comité wat betreft het verstrekken van steun zal in groote lijnen aldus geregeld worden. Op een centraal gelegen punt zal een op vele uren en dagen geopend secretariaat wor den gevestigd, alwaar aanvragen om bij stand zooveel mogelijk persoonlijk moeten worden ingediend. Aan mededeelingen van derden over ge vallen waar het Comité op eenigerlei wijze de helpende hand kan bieden, zal de noo- dige aandacht worden geschonken. De beslissing op steun-aanvragen zal in den regel eerst plaats vinden na onder zoek. Geheimhouding en kieschheid zullen hierbij in acht worden genomen. Met het oog op het tijdelijk karakter van het Co mité en het altruïstisch doel dat het heeft, zal alle arbeid belangloos dienon te geschieden, hetgeen mede een waar borg biedt dat de aan het Comité ver strekte hulp inderdaad geheel ten goede komt aan het doel waarvoor zij wordt ge geven. Het Comité was er van overtuigd, het noodige aantal personen voor het be langloos verrichten van den aan deze werk wijze verbonden arbeid te zullen vinden. Vervolgens werd een kleine commissie aangewezen om onder leiding van den voorzitter binnen zeer korten tijd de ver- der organisatie voor te bereiden, opdat het Comité spoedig definitief zal zijn samen gesteld en zijn werk kan aanvangen. Met aandrang vragen wij onzen lezers het Leidsch Steun-Comité mot giften en gaven in geld of natura te gedenken. Wij willen gaarne aan ons adres de toe gezonden bedragen of geschenken ontvan gen en verantwoorden. Wij hopen op een ruime toezending; v/ij vertrouwen op de milddadigheid van onze lezers een milddadigheid, die geeft, met ruimen blik en royale hand 1 WARMOND Niet praten maar doen! Eenige dagen geleden zijn een achttal in gezetenen op het raadhuis bijeengekomen om te trachten ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest en a.s. Kerstfeest de gezinnen der werklo-oze arbeiders alhier te verrassen met een flink stuk vleesch. Het plan vond dadelijk algemeenen steun en men besloot ook de armen van beide ge zindten hierin te doen deelen. Om practisch en snel te handelen kwam men overeen, dat ieder staande de vergade ring 5 zou bijdragen, en dal men nog aan 32 ingezetenen een gelijk bedrag zou vragen, zoodat men direct de beschikking zou hebben over 200. Ieder van het achttal aanwezigen nam op zich in zijn kring een aantal deelnemers voor dit plan te winnen. Het sympathieke plan vond zoo'n algemee- ne bijval, dat in één dag het f 200-fonds bij een was. ja, zelfs zeer beduidend meer door spontane aanbiedingen van giften. Resultaat: in vele gezinnen op St. Nicolaas- dag een feestmaaltijd; voor hen ook het pret tig vooruitzicht van een herhaling hiervan op de a.s. Kerstdagen. RIJNSATERWOUDE. Drinkwaterleiding. Ged. Staten de zer provincie hebben de gemeentelijke verordening reeelende de verplichte aan sluiting aan de drinkwaterleiding goed gekeurd. Over lc den Margaretha Menken, 68 jaar echtgenoote van Th. Kraan. Gemeentelijke Aankondigingen Kostelooze inenting en herinenting tegen pokken. B. en W. van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op Woensdag 9 December 1931, des namiddags van 23 uur, in het Elisa- bethshof aan de Oude Vest gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting en herinenting tegen pokken. Leiden, 4 December 1931. Drankwet B. en W. van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat H. E. J. Greaves, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, uitsluitend aan logeergas ten, in het perceel Oude Rijn no. 27, alhier. Leiden, 4 December 1931. A. VAN DE SANDE BAKHUIYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentiu* Bibliotheek, geopend s avonds van 7 39- R.39 uur Woensdag, R. K. Oudersavond, Kleine Stadszaa), 8.15 uur. De Zondagsdienst der huisartsen zal Zondag a.s. worden waargenomen door de doktoren: De Jager, Janssens, Muyzert en Simons. De Zondagsdienst der huisartsen wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. Hu- gen holz. Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Nov. tot en met Zondag 6 Dec. a.s.f waargenomen door apotheek: M. Boek wijt, Visohmarkt 8, telef. 552. TER AAR. Sint Nicolaas op bezoek. Zoo was dan Vrijdagmiddag de groote dag aangebroken voor de Katholieke schoolkinderen. Des middags om half twee reed een mooie auto door Langeraar, waarin gezeten was Sint Nicolaas met zijn trouwe knecht „Zwarte Piet", die de auto bestuurde. Overal werd de Siul toegewuifd en bij liet Patronaatsge-bouw had een groote menigte zich verzameld. De goede Sint werd afge haald door het Hoofd van do school, en toen hij gekomen .was in de Patronaatszaal, werd door de kinderen een mooi Wel komstlied gezongen. Sint Nicolaas sprak de kinderen op z'n echte, kinclervrindelijke wijze toe, en vele kinderen die braaf geweest waren, kregen mooie geschenke1 met een toepasselijk woordje. De ondeugende kinderen kregen eenige vermaningen, maar zij beloofden be terschap. Verder had de goede Sint een flink corps van lie.pers om de jeugd bovendien op vele versnaperingen zooals taai-taai te ontha len, die zij zich maar wat goed liet smaken. Ongeveer half vier vertrok Sint Nicolaas, na eerst, nog eenitre mooie liedjes gehoord te hebben van de kinderen. Dat dit een echte mooie dag is voor de jeugd, begrijpen we allen ten volle, als we nogmaals denken aan „die jaren", toen we ill deze fde meening verkeerden als nu de kinderen. Triduum Congregatie. De a.s. dagen beloven weer mooie schoone dagen te wor den voor onze Parochie. Er zal n.l. voor de tweede maal een triduum gehouden wor den voor al de leden van de Maria-C'ongre- gatie. Het Triduum van het vorig jaar ligt ons nog versch in het geheugen, toen iederen avond zonder uitzondering alle leden pre sent waren. We verwachten d:n ook niet anders, dat eveneens dit jaar allen pre sent zu len zijn. Een wc -r huiverig zijn we er wel voor. A's men de laatste Congrega ties nagaat, is men tot de minder "nngena- me ontdekking gekomen, dat ve1© le^-n schitterden door afwezigheid. Neen, dit gaat niet Jonge Mannen. De Congregatie vormt do grondslag en zal het uitgangspifnt zijn voor het geheele Jeugdwerk, AARLANDERVEEN. Volksbond. Donderdagavond hield de Volksbond alhier, naar jaarlijksohe gewoonte, een St. Nicolaasvergadering. De voorzitter opende de vergadering met den chr. groet en heette allen welkom. Op de notulen werden geen aanmerkin gen gemaakt. Bij mededeelingen werd bekend gemaakt, dat het afdeelings- comité van Herwonnen Levenskracht een vergadering te Leiden heeft bijgewoond. De behandelde zaken worden aan de vergadering bekend gemaakt. De voorzitter heeft dan een onder werp ter behandeling, n.l. de verzekerin gen bij „ConcordiaVoor verdere pro paganda worden v.* prospectussen uit gereikt. Onderwijl dc aanwezigen gebruik maakten van chocolademelk met specu laas, wordt een tombola gehouden voor het Verbondsblad. Deze bracht pl.m. 28.00 op. Jlierna de rondvraag, waarvan geen gebruik gemaakt wordt. Dan sluiting I door den voorzitter op de gebruikelijko wijze. De collecte „Hulp in Nood" bracht 1.10 op. NÏEUWVEEN Personalia. Bij beschikking van B. en W. is benoemd tot correspondent der arbeidsbe middeling, de heer J. Sernee. Geboren: Clara Jacoba d. van C. J. Bos en M. J. C. Verboom. Overleden: Roelof Krijgsman 78 j. Jan Stoof 76 j. Franciscus Pootjes 83 j. Johannes Cornelis von Briel Sasse 75 j. echt genoot van L. J. Koyo. Bij de stemming door crediteuren over het verzoek van de N.V. Kon. Stoom schoenenfabriek A. II. van Schijndel te Waalwijk, om surséance van betaling, werd de vereischte meerderheid voor in williging niet verkregen. Thans heeft de arrond.-rechtbank het faillissement uitgesproken en als rechter commissaris aangewezen mr. K. Sassen en als curatoren mr. C. van de Pol en Jhr. mr. C. van Nispen tot Sevenaar. Belastingverhooging te Haarlem. B. en W. van Haarlem deelen den raad mede, dat in verband met het snel toehe men der crisis een nieuwe belastingver hooging onvermijdelijk is. Ten einde een sluitende begrooting te verkrijgen is het nl. noodig opnieuw een zeer belangrijk bedrag tc dekken. Zij stellen in verband daarmedo. o.m. voor dé opcenten op de VEUR. Belastingverhooging. Verschenen is de gomeentebegrooting van Veur, sluitende in ontvangsten uitgaaf met 198.208.74. In de toelichting zeggen B. en W., dat het niet is gelukt de begrooting sluitend te maken, terwijl daarnaast zelfs de rerserve van ƒ6000 plus het batig slot van 1930, zijn de ƒ5941.23, geheel verbruikt is. Voor 1932 zal moeten worden gezocht naar dekking van ruim 17.000. B. en W. zullen in ver band hiermede komen met het voorstel om het aantal opcenten op de gemeentefonds- belasting te brengen van 55 op S0, zijnde het maximum. Daarnevens zal worden ge heven een rioleeringsbclasting. terwijl ook voor 1932 weder een straatbelasting zal worden geheven. Tot 18 November reeds meer dan 8 millioen uitgegeven. In de Memorie van Antwoord inzake wijziging en verhooging van hoofdstuk V der Rijksbegrooting (Binnenlandsche Zaken) voor 1931 lezen we o.m.: De toestanden betreffende de werkver schaffing en steunverleening worden voortdurend ongunstiger, en naar alle waarschijnlijkheid zal 10 millioen gulden niet voldoende zijn. Reeds tot 18 Novem ber 1931 is voor werkverschaffing en steunverleening uitgegeven rond 8.1 mil lioen. Werkloozen. Het aantal werkloozen, dat zich gisteren bij het correspondentschap der Arbeidsbemiddeling heeft aangemeld, be draagt 128. Geboren: Barbara Maria d. van J. Ho- genboom en L. J. van der Meer Johanna Petronella d. van F. J. Bonnet en C. M. Baars Maria Gerarda d. van P. van der Klugt en L. Spijker Theresia Clasina d. van P. G. M. Wesselman en A. M. de Ko ning. Getrouwd: G. van Hameren wed. 31 j. en L. Klomp jd. 27 j. Overleden: Hendrik Johannes Hulsbos 58 j. Maria Johanna Cozijn 26 j.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2