H| HJII U heeft er zelf ook pleizier van, als Uw kinderen zoo blij het nieuwe Speelgoed laten zien. LETTEREN EN KUNST f,VRIJDAG 4 DECEMBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. f. WW mM,ÊnkwLm^^ ,WAALS biedt U mooi leuk Speelgoed in overweldigende sorteering. Voor jongens zoowel haarlemmerstr. 130—136 I als meisjes voor iederen leeftijd vindt U bij WAALS het meest geschikte en practische geschenk. HET CONFLICT IN DE TEXTIELINDUSTRIE. St. Lambertus en Unitas handhaven hun standpunt. Dc Nederlandschc li. K. Tcxticlarbei- dcrsbond St. Lambertus te Enschedé heeft gisteravond het volgende communiqué uit gegeven: Het hoofdbestuur van St. Lambertus heeft met bevreemding kennis genomen van het feit, dat Dc Eendracht zonder na der overleg do schriftelijk mot de samen werkende organisaties gemaakte afspraak betreffende het niet. verstrekken van uit- keering aan leden,, die tegen 't advies van do hoofdbesturen" het werk hebben ge staakt, heeft verbroken. Hoewel eenerzijds de moeilijkheden van Dc Eendracht, welke •do leiding over haar leden dreigde te ver liezen, worden erkend, mag anderzijds met worden voorbijgezien, dat een te goeder trouw gesloten accoord niet eenzijdig had mogen worden vei broken. Tn verband met het ontoelaatbare, on gemotiveerde optreden der betrokken werk gevers acht het li. li. een zoolang mogelijk in stand te houden eendrachtig optreden der arbeidersorganisaties een groot goed. Het H. B. verwacht goede resultaten van de tegen 14 December a.s. aangekondigde staking. Het H. B. van St. Lambertus, het wél overwogen belang der arbeiders voorop stellend, vindt in 't gebeurde geen aanlei ding om van standpunt te veranderen. Het II. B. verwacht van zijn leden, dat zij deze gekozen leiding zullen blijven ver kiezen boven die, \velke door onverantwooi- delijke communisten cn revolutionairen wordt opgedrongen. Den leden, wicn het naar 't oordeel van het H. B. onmogelijk wordt gemaakt, tot lt December hun arbeid te verrichten, zal, gelijk dat vroeger 't geval was, uitkcering worden verstrekt. Leden, die meenen, niet te kunnen blijven voortwerken, dienen zich met de vertegenwoordigers van bet H. B. in verbinding te stellen. Voorts vergaderde het hoofdbestuur van Unitas, dat een communiqué van dezelfde strekking heeft uitgegeven. WERKLOOSHEID EN FOLKLORE. Een sympathieke daad. Daar iï. K. H. Prinses Juliana in Hare rede met nadruk hooft gewezen op het ge vaar van demoralisatie, voortkomende uit te veel vrijen tijd, dat huns ondanks voor vele werkloozen bestaat, zoodat het Crisis- comité naar wegen en middelen zoekt om in breeden kring nuttige ontwikkeling en sympathieke ontspanning te brengen, heeft de fa. Th. Nicmeijer te Groningen aange boden voorloopig veertig voorstellingen voor hare rekening te nemen van de groote folkloristische .filmwerkenvan den heer D. van der Ven, folklorist te Ooster- beek. De verdeeling deze voorstellingen over het land zal aan het Crisiscomité worden overgelaten. Men zal keuze kunnen doen uit de volgende drie ter beschikking gestel de nationale filmwerken. 1. De folkloristische Zuiderzeefilm. 2. Neerland's volksleven in den zomer. 3. Neerland's volksleven in den oogst tijd. De heer D. J. van der Ven heeft zich bereid verklaard bij allo deze voorstellin gen in populairen vorm de verklarende voordracht te honden, terwijl de voor deze filmwerken gecomponeerde muziek, ge bouwd op oude, vaderlandsche melodieën, zang- en danswijzen, daarbij ten gehoore zal worden gebracht door mevr. dr. Elise van der Veenten Bëuzol, of door den heer Gerard Dekker, pianist te Arnhem. Prof. Julius Röntgen, de 76-jarige com ponist dezer echt Nederlandsche muziek, heeft zich spontaan bereid verklaard aan de eerste dezer veertig voorstellingen bij zonderen luister bij te zetten door per soonlijk aan den vleugel zijn composities ten gehoore te brengen. INTERNATIONAAL CONTACT KATHO- LIEKE MIDDENSTANDSORGANI SATIES. Bijeenkomst te Mechelen. Sedert enkele jaren komen eenige lande lijke katholieke middenstandsorganisaties eenige dagen bijeen voor onderlinge raad pleging en samenwerking. Tot nu toe beperkt zich die samenwer king tot,drie landelijke organisaties: den Roomsch Katholieken Middenstandsbond van Nederland, het Katholiek Kooplieden- verbond van Duitschland (de K.K.V.) en den Christelijken Landsbond van den Mid denstand van België. Dit jaar vond onlangs de Kath. Interna tionale Middenstandsconferentie plaats op het Algemeen Secretariaat van den ge noemden Landsbond te Mechelen. Evenals vóór twee jaar te Den Haag en verleden jaar te Essen, waren de drie ver melde organisaties vertegenwoordigd door een aantal leiders en voormannen en liepen de besprekingen over een per corresponden tie vastgesteld program Den eersten dag werd door elk der delegaties een bondig maar leerrijk overzicht gegeven van do gemaakte ver- oenigingsvorderingen, tijdens het afgeloo- pen jaar, over do nieuwe ingevoerde diens ten, de opkomst der jeugdorganisaties, de bevindingen aangaande economische in stellingen en vooral over de ingezette po gingen en bereikte resultaten ten bate van den Middenstand op sociaal en siociaalwet- gevend terrein. Volledige inlichtingen over bepaalde punten werden onderling ver strekt.. Den tweeden dag, 's voormiddags, werd de stand van aanpassing onderzocht van den Middenstand aan de gewijzigde maat schappelijke en economische omstandighe den en toestanden. Om diê aanpassing, zoo dringend nood- zaKelijk, te kunnen bevorderen, is op de eerste plaats 'n stelselmatiger ontwikkeling noodig van den Middenstander, vooral in zake moderne bedrijfskunde en economisch beheer. Ontwikkeling bevordert de organi satiemogelijkheden, die, op hare beurt, de concurrentiekracht van den middenstander aanzienlijk kunnen verhoogen door de macht der samenwerking op allerlei gebied, vooral door een gezonde inkoop- en ver kooporganisatie, 'tegenover de grootwaren huizen, fi'iaalbedrijven, eenheidsprijswin kels en verbruikscoöperaties. Onontbeerlijk is ook veelzijdige voorlich ting steunend op nauwkeurige verslagen over betrouwbare onderzoekingen. De raiddag werd gewijd aan het vraag stuk van het herstel der sociale orde vol gens „Quadragesimo Anno". De richtlijnen en middelen aangegeven in de Encycliek zijn noodzakelijk algemeen. Allerhande maaregelen zulen moeten getroffen worden. Bij één punt stond de conferentie in het bijzonder stil, als bijzonder geëigend om veel wanverhoudingen te verbeteren en de voornaamste vraagstukken op te lossen, n.l. de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, opgevat in den zin der besluiten genomen op het Congres van den Ned. R. K. Mid- denstansbond te Venlo 1931. De derde dag word gewijd aan de ge meenschappelijke programmapunten voor 't komend werkjaar en aan de mogelijkheid tot gezamenlijke actie. Er werd besloten twee maal 't jaars in voeling te komen en inliohtiugen in te win nen inzake de mogelijkheid tot uitbreiding der conferenties en der samenwerking tot andere landen. Grootvicaris Monseigneur Jansen, na mens Zijne Eminente Kardinaal van Roey, vereerde een der vergaderingen met Zijn hooggewaardeerde aanwezigheid en zat het gezellig banket voor, dat door het Al gemeen Secretariaat van den Landsbond aan de deelnemers werd aangeboden. Tijdens het feestmaal richtte hjj harte lijke woorden van lof en aanmoediging tot dc aanwezigen over den gang en het be- lane van de Kath. Middenstandsorganisatie in België en in de deelnemende landen. DE WEG ROTTERDAM-LENT. In het voorjaar 1932 een goede verbinding tusschen Rotterdam en Gouda. Naar in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van het Wegenfonds 1032 wordt meegedeeld is het tracé van den weg RotterdamGorin- chern—Lent nog niet vastgesteld. Het is de bedoeling het wegvak in dc Alblassér- waard zco spoedig mogelijk ter hand te nemen. Het. is echter niet waarschijnlijk dat het gedeelte van den weg in Glelder- land nog in de tweede vijfjarige periode in uitvoering zal kunnen komen. Wanneer de verbinding Amsterdam 's-Gravenhage werd gevormd door aanslui ting op den weg Leiden—Utrecht, zou een zeer duur wegvak tusschen de Ringvaart van den Haarlemmermeer en evengenoem den weg en een eveneens zeer dure ver legging om de kom van Leiden noodig worden, terwijl daartegenover geen voor dcel schijnt te staan, daar alleen het korte vak SassenheimRingvaart zou worden uitgespaard. Het is de bedoeling van den weg Rot terdam, Dordrecht, Moerdijk Princenhage, Zundcrt, grens nabij Hendrik Ido Am bacht af te takken, met een brug over de Noord te gaan en verder door de Alblas- serwaard en de Betuwe langs Gorinchem en Tiel den weg ArnhemNijmegen be noorden Lent te bereiken. Van den weg Amsterdam—Rotterdam is het vak RotterdamNieuwerkerk voor loopig gereed en het vak Moordrecht— Nieuwerkerk in aanleg. In het voorjaar van 1932 zal dit vak een verharding krijgen, waardoor een goede verbinding tusschen Rotterdam en Gouda is verkregen. Voor opneming op het Rijkswegenplan van een weg dwars door Zeeuwscb-Vlaan deren van Hulst naar Oostburg bestaat goen aanleiding. Dc vraag, of op andere wijze de totstandkoming van deze verbin ding kan worden bevorderd, wil de mi nister gaarne overwegen. GEMEENTERAAD VAN SASSENHEIM KATHOLIEKE TOONEELBOND. Men zendt ons volgend communiqué De Ned. R.-K. Tooneelbond, door het be kende besluit van het Doorluchtig Episco paat van nationale organisatie tot een dio- ccsanen bond voor het Bisdom Haarlem, geworden, is dezer dagen te Rotterdam in vergadering bijeen geweest. In een breedvoerig betoog heeft de bondsvoorzitter, de heer Jan Everwijn, liet bestuursbeleid verdedigd en het ver loop der moeilijkheden geschetst. Wijl de mededeelingen meorendeels van zeer trou wel ijken aard waren, werden zij voor verdere publicatie ongeschikt geacht. Het voorstel van het R.-K. .Amsterdam schc Tooneelgezelschap tot oprichting van een diocesanen bond kon niet in behan- doling worden genomen, omdat de bond door hot Episcopaal besluit reeds een dio cesane organisatie geworden was. Een achttal nieuwe afdeelingen werd goinstalleerd, waarna in de twee bestuurs vacatures werd voorzien door verkiezing van de heeren Peter Meeuwisse, Den Haag en Anton Sweers, Amsterdam. De vergadering van den gemeenteraad werd Woensdagavond voortgezet. Bij de behandeling van de posten be treffende de brandweer merkt de heer A. Warnaar op, dat bij de brand van 4 Jan. van dit jaar gebleken is, dat het blusch- materiaal en de kleeding van de brand weerlieden met geheel in orde was. De Burg. antwoordt, dat hierin is voorzien. Enkele zuidwesters, gummi-jassen en hoo- ge laarzen en nieuwe slangen zijn aange schaft. Üp de begrooting kwam verder'voor een post van 1000.— subsidie voor de R.K. en Prot. Wijkverpleging, waarvan de eerste 600.en de tweede 400.ont vangt. De verdienste van beide instellin gen worden tegen elkander uitgemeten. Up grond van gelijke verhouding van beide ge zindten wordt gelijke verdeeling van deze 1000.— bepleit. Tenslotte wordt het be middelingsvoostel van den heer van Bre>la aanvaardt om beide 600.— toe te kennen zonder hoofdelijke stemming. De aanval op de 10 pet. provisie van de haven- en kadegelden ad totaal 208. voor i politieagenten, wordt afgeslagen. De Burg. is van meening, dat deze bijver dienste aan een richtig functioneeren' van dezen dienst ten goede komt. Met 6 tegen 5 stemmen wordt besloten de gevoteerde 4000.— (6700.— in 1930) oor dc Reinigingsdienst met 1000.— te verhoogen. Bij de betreffende post wordt de in de „doofpot gestopte" muziektent te voor schijn gehaald. Dc voorzitter bleek op den aanval berekend te zijn en was gewapend niet een teekening, demonslreerende in welk stadium deze zaak gekomen was. Up de bijdragen voor de Uranjevereeni- ging i» f 400.— bezuinigd. Voor de kinder feesten blijft een bedrag beschikbaar. In heb loopende jaar is tot nog toe voor werkverschaffing uitgegeven 11.752.— en 1727.94 voor steun, tot en met 28 Novem ber. Op grond hiervan acht de heer van Breda de raming voor 1032 10.000.te laag, gezien de huidige omstandigheden. Anderen willen met een verhooging van de helft hiervan volstaan. Inmiddels wees de klok op 11 uur en be sloten werd de bespreking af te breken en de verdere behandeling van de begrooting uit te stellen tot een volgende vergadering. Subsidie R. K. Arnjbestuur. Bij het Gemeentebestuur was een ver zoek ingekomen van het R. K. Armbestuur om toekenning van een bedrag van 3000 uit de Gemeentekas om tegemoet te ko men in de bijzondere uitgaven die men den laats ten tijd heeft gehad, in de eerste plaats tengevolge van ongewoon vele ziek tegevallen enz. en verder door de moeilijke omstandigheden. De heer Bisschops licht dit verzoek toe en kan mededeelen, dat de offervaardigheid tot het hoogste is opge voerd. Door stichting van de kerk tusschen Lisse en Sassenheim is de parochie in Sas senheim verkleind, wat ook financieel na deel heeft gegeven. Dit verzoek wordt noodgedwongen gedaan. Spr. is van mee ning, dat dit do eenige oplossing is om aan de instelling van een Burgerlijk Arm bestuur te ontkomen en hiermede is aller- min t de opvatting gemoeid als zou de Kath. kerk bij andere Kerkbesturen voor staan. Vaststaat nu eenmaal dat do plaat selijke Kath. kerk hoofdzakelijk wordt ge vormd door minder-gesitueerden. De heer A. Warnaar meent, dat in dezen tijd offers gevraagd worden om te voorzien in den nood van de armen en vrijwillige offers in dit opzicht is het eenig ideëele en te verkiezen boven de gedwongen bij drage via het belastingbiljet en het te hulp roepen van de sterke arm van de overheid. De heer Bader voelt zich zeer tot het standpunt van den heer Warnaar aange trokken, doch wijst er op, dat van de 100 werkloozen die de vorige week stonden in- gesohreven 84 leden van de Kath. kerk wa ren, wat zeer zware zorgen voor het Arm bestuur van deze kerk beteekent. Wethouder Warnaar wil alvorens een beslissing te nemen eerst nog een betere voorbereiding van deze zaak, en vindt het moeilijk zich nu reeds definitief uit te spreken. Ook in andere jaren zat dit Arm bestuur voor tekorten. Wanneer deze sub sidie wordt toegestaan zou ook toezicht op de financiën van het Armbestuur gevorderd kunnen worden. Ook wijst spr. op de soli dariteit van de Geref. kerk over het ge- heelc land voor noodlijdende Gemeenten in andere 'plaatsen. Is langs dezen weg niets te bereiken 1 De heer van Breda ziet in de toeken ning van het gevraagde bedrag de eenige uitweg om aan de instelling van een Bur gerlijk Armbestuur te ontkomen. Aan het- einde van de besprekingen wordt gevoeld, dat het verzoek niet kan worden afgewezen en besloten wordt om 2000.— toe te staan voor het tekort van 3500.— over het loopende jaar. Bij hoof delijke stemming bleken allen voor. Werkverschaffing. Hedenmorgen te 9 uur zette de raad de be handeling van de gemeentebegrooting voort. De heer Speelman was afwezig. In bespreking kwam de post werkverschaf fing. De heer Van Breda had in de vorige ver gadering voorgesteld de post werkverschaf fing te brengen van 10.000 op f 20.000. Thans wijzigt spr. zijn voorstel; hij is tot een berekening gekomen, dat 115.000 genoeg is. De heer Van Zonneveld betoogde uitvoerig aan de hand vaD cijfers, dat het bedrag nog Agenda el lager kan geraamd worden. Spr. zeide, dat de uitkeering berekend is op de basis van het oude loon, terwijl toch loonsverlaging in 't zicht is. De voorz. heeft uit de uiteenzetting van den heer Van Zonneveld beluisterd, dat hij zoo weinig mogelijk wil laten werken. Spr. wil echter zooveel mogelijk werk doen uit voeren, vóór de winter invalt. Spr. wil reke ning houden met mogelijke tegenvallers en neemt het voorstel-Breda over. Spr. wil de post werkverschaffing verhoogen van 10.000 op 13.000, en de post steun van 1000 op 7000. De zorg voor katholieke werkloozen. De heer Bisschop informeerde naar de cir culaire, door werkloozencommissie en steun comité, aan de besturen der kerkelijke ge meenten. Spr. weet, dat in den geest van deze circulaire door het Kath. Kerkbestuur reeds wordt gehandeld. Een lokaal in het K. S. A.-gebouw is voor de werkloozen disponi bel gesteld; voor een nuttige ontspanning wordt gezorgd. Vermoedelijk zal ook een cursus eerste hulp bij ongelukken worden ge houden, Deze week zal een rondgang langs de huiden worden gehouden, met verzoek een wekelijksche of maandelijksche bijdrage te verstrekken. De kosten worden geschat op 1.25 per man per week. Is steun van ge meente of Rijks-crisiscomité mogelijk? De voorz. antwoordt, dat het crisis-comité alleen steun verleent aan gemeenten, die de Rijksvoorwaarden hebben aanvaard. Er zijn in deze gemeente 72 ongehuwde en 84 ge huwde werkloozen. Spr, las een schrijven voor van hel R.K. Comité voor Werkloos- heidszorg om steun. De voorz. deelde mede, dal ook de andere gezindten vereenigings- lekalen voor dat doel zullen inrichten. Spr. acht 1.25 per week te hoog; spr. gevoelt wel voor eenige subside. De heer A. Warnaar bracht hulde aan de Katholieken, dat zij zoo spoedig met een plan gereed zijn. Spr. betreurt het echter, dat on middellijk weer bij de gemeente om steun aangeklopt wordt. Er moet voor het particu lier initiatief ook iets overblijven. De ver schillende prot. gemeenten zullen in deze aangelegenheid samenwerken. Spr. achtte het 't beste, dat de gemeentenaren hun medeleven toonen voor hun plaatsgenooten. De heer Bisschops zeide, dat de Katholie ken voor het grootste getal staan. Het parti culier initiatief heeft hier zeker de grootste taak, Dat begonnen is zonder middelen, is een bewijs, dat het comité ervan overtuigd is, dat o'e ingezetenen zullen helpen. Het is echter een gemeenschapsbelang, zoodat spr. het bil lijk acht dat de gemeente iets bijdraagt. De heer Van Breda wil eerst wachten, lot deze ontspanings-gelegenheid functioneert; dan kan eerst blijken, hoe hoog de werkelijke kosten zijn. Spr. stelt voor de beslissing over deze steun-aanvrage aan te houden. De heer Schrama vreest, dat het particulier initiatief te kort schiet. Het gaat goed "0or één keer, maar dan is het uit. Spr. kan zich voorloopig bij het voorstel-Van Breda neer leggen. Hiertoe wordt z. h. st. besloten. De nacht-telefoon. Bij de post nachtelijke openstelling van de telefoon, stelde de heer Van Breda voor deze post te schrappen; temeer, waar Noord- v.ijkerhout niet meer met Sassenheim mede- gaat. De voorzitter antwoordde, dat als de tele foon geautomatiseerd wordt, deze extra-uit gave komt te vervallen. Daarom wil spr. deze uitgave dit jaar nog handhaven. Besloten wordt de post te handhaven. Bij de post onderhoud wegen, achtte de heer Van Breda een nieuwe oever-verdedi ging van de Kastanjelaan nog niet noodig. De heer Verkley wilde het stof-vrij maken van wegen dit jaar maar op den achtergrond zetten. De heer A. Warnaar hoopt, dat de herbe strating van de Kastanjelaan dit jaar nu eens wordt uitgevoerd. De voorz. zal met de gemaakte opmerkin gen rekening houden. Aan het slot der uitgaven drukte de heer Van Zonneveld de wensch uit, dat de ge meente niet te veel kasgeld zal opnemen; dat is een dure geschiedenis. De voorz. zal hiermede rekening houden. Begonnen werd daarna met de inkomsten. De heer Van Breda achte het niet juist, dat het vermoedelijk batig saldo van den dienst van dit jaar ad 10.000 als inkomsten op deze begrooting wordt geplaatst. De voorz. was het hiermede eens en stelde voor deze post af te voeren. Men zal er ech ter niet aan kunnen ontkomen de opcenten op de gemeentefondsbelasting te verhoogen. Op den dienst 1931 zal wel een batig saldo zijn, doch spr. acht het in dezen tijd niet ver antwoord om dit op deze begrooling te plaat sen. Besloten werd de post van 10.000 te schrappen. Op voorstel van den heer Van Zonneveld werd de post rente van kasgelden met 1000 verhoogd. Bij de post krankzinnigen-verpleging werd de plaatsing in gestichten van verschillende richting besproken. B. en W. zullen bij de Kroon alles in 't werk stellen, dat de verple ging van den dader van de moord op een zwerver, niet voor rekening der gemeente komt. De heer Van Zonneveld vroeg de aandacht van B. en W. voor het vergunnings-rechl; spr. meende, dat het voor sommigen wel ver hoogd kan worden. De voorz. antwoordde, dat de bepaling van ieders aanslag zeer moei lijk is. Belastingverhooging en salaris verlaging. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag. Vincentiu* Bibliotheek, geopend 's avonds var 7 30- 8.30 uur Woensdag, R. K. Ouderavond, Kleine Stadszaal, 8.15 uur. Dc avond-, naoht- cn Zondagsdienst dor apotheken wordt van Maandag 30 Nov. tot en met Zondag 6 Dec. a.s., waargenomen door apotheek: M. Boek wijt, Visolunarkt 8, telef. 552. Daarna kwa hooging. bespreking: belaslingver- De voorz. deelde mede, dat als de opcenten op de gemeentebelasting met 30 worden ver hoogd, een meerdere inkomsten wordt ver kregen van 15.900. Er moet voor ƒ16.000' gedekt worden, om de begrooting sluitend te krijgen. De heer A. Warnaar stelde voor het ge- meentepersoneel 5 pet. te doen bijdragen in zijn pensioens-premie. Spr. vindt het niet on billijk, dat, waar alle loonen achteruitgaan in de bollenstreek, ook hel gemeentepersoneel iets bijdraagt. De heer Schrama merkte op, dat deze ge meente met haar salarissen slaat beneden die in de andere gemeenten in deze streek. Een gemeente als Lisse met hooger salaris heeft geen korting toegepast. In de jaren van hoog conjunctuur heeft het personeel ook niet in die mate verhooging genoten als de loonen in de bedrijven. Spr. wil korting op de salarissen nog een jaar uitstellen en de begrooling slui- tend maken door het heffen van verschillende belastingen, als straatgeld, vermakelijkheids belasting en opcenten vermogenbelasting. Welh. Warnaar zeide, dat wij wel naar onze buren mogen kijken, maar daarmede hebben wij hun geld nog niet. Lisse staat er financieel veel beter voor. Voor vermakelijk heidsbelasting voelt spr. wel wat, doch niet voor straatgeld. De heer Verkley vroeg, hoe hoog de op brengst van 5 pet. pensioensbijdrage zal zijn. Geantwoord werd, dat deze korting 2500 in het laadje brengt. De heer Schrama wil de loonen in de be drijven buiten beschouwing laten. Dat wordt een voordeel van de bedrijven en niet voor de algemeen* begrooting. De heer Van Breda meent in tegenstel ling met den heer Schrama dat ook van de 3 personen, wier salaris door Ged. Staten wordt vastgesteld, 5 pet. pensioenbijdrage kan worden verlangd. Dè heer Van Zonneveld vond deze pen sioensbijdrage de billijks te salariskorting; de ouderdomsuitkeering blijft onaangetast. Als de tijden beteren, kan de bijdrage weer door de gemeente worden betaald. Spr. wil de kor ting voor een jaar toepassen. De heer Verkley vond deze wüze van kor ting .niet onbillijk. De heer Van Breda even- De heer Schrama zette z-«h nogmaals schrap. Spr. bleef het onbillijk vinden. De gemeente moet de salarissen zoo gunstig stel len. dat de particuliere bedrijven er een voor beeld aan nemen. Spr. verzoekt met korting een jaar te wachten of ten minste, tot het collectief contract in de bollenstreek opnieuw is afgesloten. De heer Van Breda meent, dat wel dege lijk het gemeentepersoneel heeft geprofiteerd van de hoogconjunctuur. Het loon van een gemeente-arbeider is hooger dan in welk be drijf ook. De heer A. Warnaar zou zich schamen te genover de burgerij, die de offers dragen moet, als hij de moed miste salariskorting voor te stellen. De heer Verkley achtte het niet onbillijk dat de ambtenaren wat bijdragen in hun pen sioen. Weth. Bader durft de verantwoording ook niet langer dragen van de gemeente-finan- ciën, en zal voor het voorstel van den heer Warnaar stemmen. De heer Darnijs vindt 5 pet. geen schan daal. als men hoort, welke groote kortingen in de bedrijven zullen worden toegepast. De heer Hoogervorst zou met korting ook willen wachten tot het nieuwe collectief con tract in werking treedt. De heer A. Warnaar achtte het gevaarlijk te wachten tot het nieuwe coll. contract dan kon er wel eens meer dan 5 pet. worden gekort! De voorz. zeide, dat in de wethoudersver gadering besproken was nog een jaartje te wachten. De wethouders zijn thans omge draaid, zoodat het voor spr. een hopelooze verdediging is. Korting zal zeker teleurstelling wekken, vooral als de ambtenaren vergelijkin gen maken met omliggende gemeenten. Voor dit besluit wordt genomen, vestigt spr. er de aandacht op, dat. hoewel de heer Speelman er thans niet is, dit lid toch bij zijn bezuini gingen verkeerd is begonnen door het pen ning-geld van het salaris van den gasmeester at" te trekken. Spr. verzoekt met aandrang dit besluit in te trekken. Het is toch een beetje scheef verschillende salarissen te verhoogen, en zulk een korting toe te passen. Besloten werd met alg. st. het raadsbesluit in te trekken en 52 bij het salaris van den heer Du Croix te voegena Het voorstel van den heer A. Warnaar, 5 pet. pensioenbijdrage te verlangen van alle ambtenaren, werd aangenomen met 8 te gen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Schrama en Hoogervorst. Daarna werd besloten 25 pet. opcenten le heffen op de gemeentefondsbelasting. De begrooting der gemeente werd goedge keurd. De heer A. Warnaar sprak zijn teleurstelling uit, dat de heer Speelman, die de vorige ver gadering zoo heftig sprak over het beleid van B en W., thans zonder kennisgeving weg- blijit, nu belangrijke besluiten móesten wor den genomen. Hierna sluit'"**

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2