1 Voor SI. Ilicota I I PULL-OVERS I SHAWLS LAND- EN TUINBOUW STADSNIEUWS Agenda DONDERDAG 3 DECEMBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 HET TEXTIEL CONFLICT IN TWENTE. De „Eendracht" zal de stakende leden steunen. Men seint uit Enschede aan de „Msbd.'': Nu de vrij ernstige onregelmatigheden van Dinsdagavond was het Woensdag op vallend rustig in Enschede. Do firma Dlijdesteui en Co. heeft haar bedrijf moeten stopzetten; Bij van Heek en Co. aan den Noorderhaven hebben de wei nige spinners, die er staken, aanzegging gekregen, dat zij als ontslagen zullen wor den beschouwd., wanneer zij het werk niet onmiddellijk hervatten. De communisten ha*iden gisteren zoowel 's morgens als 's middags vergaderingen belegd. Hier heett het kamorlid de Visser de arbeiders aangespoord zelf de staking in handen te nemen en voor iedere fabriek een eigen stakmgsieiding te vormen. Beide vergaderingen hadden een ordelijk verloop. In „Ons Huis" had een vergadering plaats van het bestuur van het N.V.V. met het hoofd- en het afdeelingsbestuur van de „Eendracht" ter bespieking van den toe stand. Bc-sloten werd de stakende leden van ue „Eendracht" finantieel te steunen. Het in samenwerking met de confcssioneele organisaties gegeven advies n.l. eerst op 14 December in staking te gaan bleef ge handhaafd. lil \erband met vermelde vergadering wachtte een zeer grooto menigte de be kendmaking der •genomen besluiten ai'. Zoo dra dat was geschied, ging men ordelijk uiteen, blijkbaar zeer voldaan' over het feit, dat thans uitkeering wordt verstrekt. De loonen bij de fa. Jannink. De rijksbcmiddelaar in het 3e district, ir. H. A. van IJsselsteyn, heeft alsnog een onderzoek laten instellen door den rijks accountant omtrent de loonen bij de firma Gebr. Jannink te Enschedé in de jaren 1929, 1930 en 1931. De uitslag van dat onderzoek is, dat, waaneer men in aanmerking neemt, het geen in het vorige rapport ten aanzien van net gemiddelde loon na de rationalisatie is gezegd, doch ook, dat de jaargemiddel den eenigszins gedrukt zijn door de feest- uagen, die daarin in de werkweken zijn ge vallen, men verlig kan concludeeren, dat de gemiddelde loonen van de 58 wevers, na de rationalisatie en onmiddellijk vóór de staking, niet lager zijn geweest dan gedu rende 1929. Te Winterswijk het werk hervat. In de gisterenmiddag door de gezamen lijke personeelen van de firma H. Willink k, Co. en der N.V. Stoomspinnerij v.-h. J. H. Aleijcrink Co. gehouden vergadering werd besloten het advies van de hoofdbe sturen der drie samenwerkende bonden op te volgen en heden het werk weer te her vatten. KATH. KINDERUITZENDING BISDOM HAARLEM. In de Dinsdagavond te Amsterdam ge houden eerste vergadering van het defi nitieve hoofdbestuur van de Kath. Kinder uitzending in het Bisdom Haarlem is het dagelijksch bestuur als volgt samenge steld Tot vice-voorzitter werd benoemd drs. J. B. Chr. de Boer, uit Den Haag; lot secretaris de heer J. B. H. Hulsman, Den Haag; tot penningmeester de heer L. W. Westerwoudt, Amsterdam, en tot 2en se cretaris Hector S. Braakman, te Den Haag. Tot voorzitter was reeds benoemd door Z. H. Excellentie den Bisschop van Haar lem, dr. H. J. Damen te Amsterdam. Tot vertegenwoordiger van den Dioce- sanen bond in de Centrale Commissie voor uitzending van kinderen naar gezinnen werd benoemd mr. H. W. J. M. de Jong, te Den Haag. Tot bezoldigd directeur van het Bureau werd hierna benoemd met ingang van 1 Januari 1932, de heer P. de Lange te Bus- Het diocesane Bureau is gevestigd Prin sengracht 752 te Amsterdam en het secre tariaat van den Diocesanen Bond, Heleua- straat 15 te 's-Gravenhage. Ten slotte werd besloten maandelijks een bulletin uit te geven met aanwijzin gen en inlichtingen voor de afdeelingen, welk bulletin begin Januari voor het eerst verschijnen zal. DE PARTIJRAADSVERGADERING. Men maakt cr ons op attent-, dat op de Part ij vergadering niet genoemd is de naam van een onvoorzichtig Kamorlid. Dit is waar. Maar de aanduiding was zóó duide lijk cn persoonlijk, dat als 't ware de naam genoemd werd. Een verslaggever schreef hem er zelfs bij in het verslag. Wij hebben dit betreurd. Maar dit om misverstand te voorkomen daarvan niet het minste verwijt gedaan aan den voor zitter, den eminenten leider, van de Par tijraadvergadering. De omstandigheden, de debatten noopten er hem toe te zeg gen, wat hij heeft gezegd. ■minim minim min iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiB WOLLEN 1 VESTEN i I Handschoenen A. PARMENTIER's 1 I WOLMASAZIJN I Breestraat 125 S TEL. 1936 ■iMMMMMMIMMMMMIIMMMMMMIIMlMllllllllli Niemand heeft zooveel onzin geschre ven als die meneer daar. Wat is hij dan! Romanschrijver? Neen, verslaggever in den gemeente raad. WAT ELLKE MAAND TE DOEN GEEFT IN MOES- EN BLOEMENTUIN, KEUKEN EN KELDER. 1e helft December. Voor den bloementuin. De tijd begint zoo langzamerhand te naderen dat de zaad prijscouranten kunnen worden tegemoet gezien. Komen ze in ons bezit, dan is het toch goed, al behoeven we voor onzen bloementuin zoo'n haast, niet te maken om vast eens na te gaan. wat we het volgende jaar zullen zaaien. Wie in zijn tuin een bak heeft, of zelfs maar over een geschikt plaatsje in de vensterbank beschikt, kan zijn zaadplanten daar vroeger zaaien, dan in den open grond kan geschieden, en ze dan later in den tuin planten. Deze me thode heeft niet alleen het voordeel, dat men vroeger bloemen heeft, maar men kan daardoor ook de plantjes beter afstand geven als bij hel uitdunnen van zaailin gen. Wat zullen we nu al zoo al in onzen tuin hebben? We willen ons bij deze bespre king bepalen tot één- en tweejarige plan ten, of ten minste tot dezulke, die als zoo danig worden behandeld: Agro'temma Cosli-rosa, een plantje met rose bloempjes, geschikt om er groepen van te kweelcen, hoogte pl m. 30 centime ter. Alyssum Benthamicompactum en Al. rraritumum zijn zeer aan te bevelen voor randen en voor lage groepjes langs onze bloemenrandende bloei is wit, van Juni—September. Ammaranthus cauda- tus, de kattestaart, lange roode bloemtros sen, zeer effectvol in flinke groepen, hoog te 8090 c.M. Anagalis grandiflora. zoogenaamde Bastaardmuur. De helder blauw en roodgekleurde bloempjes ver schijnen in Juli—September, het is een laag plantje, dat van een zonnig plaatsje houdt. Antirrhinum, de welbekende Leeuwenbekken. We doen het beste deze in afzonderlijke kleuren te bestellen. Het is een van de dankbaarste bloemen voor onzen tuin. Ze varieeren in hoogte tusschen 40—70 centimeter. Asters (Calystephus chinensis). Hoewel stijf, zijn het toch fraaie najaarspjgnten. Losser zijn de enkele Chi- neesche asters. Vrijwel alle kleuren zijn vertegenwoordigd. Calendula officinalis, de gewone Goudsbloem, blijft steeds een van onze zuiverste oranjebloemen. Cal- liopus bico'or: fraaie losse planten met. bruine en gele bloempjes, zeer geschikt voor snijbloem; groeit wat wild. Car- duns (Silybum) Marianus, de Mariadistel, een fraaie gazonpint. Bonte ingesneden bladeren, pl.m. meter hoog. Onder de Centaurea's hebben we vooreerst de varië teiten van de korenbloem. Centaurea Cya- nus. Behalve de gewone blauwe, die steeds de zuiverst gekleurde zijn, hebben we ook witte en roodachtig gekleurde, 40 c.M. hoog, bloeiende van JuliOctober. Cen- tauera Margaritae, zuiver wit en Casua- vevlens, geel, welriekend staan op stevige stelen, en zijn geschikt voor snijbloemen. Centranthus macrosiphon, een dankbaar bloeiend plantje, roode bloemtuilen, bloei JuliAugustus, hoogte 25 c.M. Heeft een kruipende groeiwijze. Ten slotte willen we nog wijzen op een onuitputtelijke bloeister, die gedurende den geheelon zo mer haar rijken bloemenschat ontplooit: Ageratum mexicanum Sims. Menigmaal is er zelfs haast geen blad te zien, doordat de talrijke bloemhoofdjes ales overdek ken. En hoe lang duurt niet dit bloeivan Juli af tot ver in den herfst, en bij eenige beschutting zelfs nog langer. Niet ten on rechte heeft men deze plantjes dan ook Ageratum (van het Grieksche ageratoB. niet verouderde, eeuwig jong) genoemd zij schijnen waarlijk niet. uitgeput te raken. Afkomstig uit. Mexico en Peru kunnen zij ge heel niet tegen vorstvandaar dus, dat zij, ofschoon overblijvend, in den vollen grond niet kunnen blijven staan, maar in de kas of in de kamer overwinterd moe ten worden; tenminste voorzorver men ze wil overhouden. Dikwijls toch kweekt men ze uit zaad, dat daartoe iu Maart of April in een bak wordt uitgezaaid, waarna de jonge plantjes worden verspeend en ver volgens in Mei gewoonlijk op perkjes wor den uitgeplant. Voor 't verkrijgen van krachtige plantjes gaat men ook wel in Augustus of Septe: ber uitzaaien, waarbij dan natuurlijk de zaailingen in koude kas of vorstvrije kamer moeten worde over winter. Waar men echter met deze zaai lingen weieens minder gelijke planten verkrijgt, worden ze ook wel van stekken - '-weckt, die dan in het voorjaar \ar, over winterde planten worden genomen. De plantjes gedijen in eiken goeden tuin grond, zoodat de cultuur verder bepaald geen moeilijkheden oplevert. Ofschoon zij meestal voor randen en voor kleurenvak- ken gebruikt worden, kan men ze ook zeer goed in pot gebruiken. Voor herfst bloei worden zij dan ook'nog wel eens in potten gekweekt. Kamerplanten. Het Sierden- netje. (Arancaria excilsa) is eigenlijk een jong boompje,, een Conifeer, verwant aan onze dennen en sparren, dat volwassen 60 c.M. en meer hoog kan worden. Een uitstekende grondsr rt voor deze kamer den is de humus uit naaldbosschen. Men verwijdert, om deze zuiver te krijgen, eerst de droge, rloode. onu^ce'de naalden, die los op den grond liggen en steekt daarna de aarde met een schop een steek diep op. Meestal is die aarde zandig genoeg, anders mengt men er nog wat. grof zand doorheeneen weinig verteerde koemest is daarbij ook heel goed. De meeste lief hebbers, vooral stadsbewoners, zijp echter niet in de gelegenheid dergelijke aarde te bekomen, en die moeten ich dai. op an dere wijze behelpen. Hun kan ik aanra den eei mmgse! van bosthgrond en gras- zooden °arde te nemen, in verhouding van 2 tot 1, waaraan wat grof zand en oude koemest wordt toegevoc/d. HET HOOGHEEMRAADSCHAP „RIJNLAND." In de op 2 December jl. te Leiden ge houden vereenigde vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft de Dijkgraaf allereerst herdacht den, na langdurige ziekte overleden bode-concier- ge J. H. Sagekuele en woorden geuit van warme dank en waardecring voor dezen als ambtenaar en als menseh; deze woor- de.; werden door allen staande aange hoord. Mededeeling werd gedaan van de be noeming van den heer P. F. Noordam te Woubrugge als Hoogheemraad en van de herbenoeming van den heer Jhr. Mr. L. M. Rutgers van Rozenburg als Hoogheemraad. Tot lid der financieele commissie werd benoemd de heer P. Ravestein te Aals meer, tot lid der commissie voor het gaar- derboek herbenoemd de heer E. J. Speel- Na behandeling van eenige reclames te gen aanslagen in Rijnlands bunderge'.d werd besloten, cm, evenals Rijk en pro vincie, aan den polder Brcekvelden en Vettenbroek uitstel te geven voor de helft der aflossing ov de- jaren 1931 en 1932 van het renteloos voorschot, in 1926 ver strekt voor 1e kosten van dijkherstel en droogmaking. Voorts hechtte de vergadering haar goedkeuring aan de uitgaven voor de reor ganisatie van het nieuwe archief der se cretarie van Rijnland, welke volgens het stelsel der decimale registratuur zal wor den opgezet van 1 Januari 1932 af. "n eeniee huurders der Katwijksche landen werd vermindering van pacht over 1932 ti gestaan. Na een besluit te hebben genomen tot het -gaan van een geldleeling van rr\CC0 wegens betaling van een deel van de l\,:lrage, verschuldigd aan de pro vincie Zuid-Holland wegens het graven van een afwateringskanaal en het maken van een keersluis ten W. van Gouda, werd de begrooting voor 1932 behandeld, welke overeenkomstig het ontwerp van het Colle ge van ^rkgraaf en Hoogheemraden werd vastgesteld met een balansci.fer van 1.501.660.21 1/2. Het bundergeld voor 1932 werd bepaald op 4.per H.A., het zelfde bedrag als in do jaren 19261931. Bij de algemeene beschouwing over de begrooting hield de heer J. A. Duinisveld de volgende rede: „Zooals de begrooting nu voor ons ligt met een Bundergeld van 4.en waar bij men tevergeefs moet zoeken naar eenig spoor van bezuiniging, kamt als vanzelf sprekend de vraag naar voren: „Is het College een vreemdeling in Jeruzalem, en weet men daar in overvloed van welvaart niet hoe de toestand van boeren, tuinders en kweekers is; hoe velen van deze meri- scben het brood uit de mond moeben spa ren teneinde aan hunne verplichtingen waaronder het bundergeld een voorname plaats innneemt te voldoen. Wat- toch hebben zij aan do woorden vervat in de memorie van toelichting: „dat aan de technische dienst is opgedragen de uitga ven na te laten, al zijn zij geraamd, tenzij strikt noodzakelijk, en de strengste zuinig heid te betrachten". In normale tijden kan toch zeker ditzelfde worden betraoht. Op de begrooting zullen vele posten te vinden zijn als: salarissen, reiskosten, on derhoud en derg., die bij coupeering, in ruime mate het bedrag kunnen verschaffen, waardoor de lasten kunnen verminderen, zonder dat van een minder goede huishou ding in Rijnland sprake behoeft te zijn. Moeten wij in verband met de huidige boe stand niet eens weder terugdenken aan die jaren van voorhoen, toen men met 1.20 per H.A. de begrooting sluitend wist te maken, en is de toestand ten plattelandé niet juist zóó, dat een dergelijk bedrag tot de gerechtvaardige wenschen zou behoo- ren? Moest men in Rijnland niet spoedig het voorbeeld volgen van Rijk en gemeente, ja, meer nog; immers de toestand van malai se is ten plattelande dat ten opzichte van de voortbrengselen der producten op de wereldmarkt is aangewezen, ongeacht nog de gevolgen van onze merkwaardige handelspolitiek beduidend funester dan in de steden. Moet ook hier worden ge wacht totdat de wal het schip keert, cn de hoofdingelanden door hun kiezers tot. gerechtvaardigde verantwoording worden geroepen, doordat steeds verzuimd is hier tegen in ruime mate te waarschuwen. Geldt dit laatste voor het financieel be heer, inzonderheid kan dit ook worden ver ondersteld voor de eenzijdige samenstel ling van het College van Dijkgraaf en Hoogheemraden, met als gevolg: partijdi ge benoemingen van beambten van Rijn land. Deze verhoudingen kunnen absoluut met getolereerd worden. Waren er in 1925 twee R.K., die een zetel bezetten in het Colle ge, thans is door drijven op de meest on gepaste wijze van zekere welbekende zijde, geen enkel op de gebruikelijke wijze be kwaam en geschikt bevonden, en dat in een Hoogheemraadschap waar 3/7 R.K. inge- lanuen worden gevonden, die natuurlijk voor de betaling van hun lasten zéér ge schikt worueu geacht. Met de meeste nauruk wil ik u hier zeg gen, dat er andersdenkende hoofdingelan den zijn, wier verdraagzaamheid en recht vaardigheidsgevoel boven clkeu twijfel ver heven is; en, dat, al mochten zij hebben meegewerkt aan ueze senreeuwende onge- recntigheid, welke tot uiting komt bij uet opinaKeu uer voomraent aan den Kroon, cut door hen meer is geschied uit onna denkendheid en gemis van zelfstandig heid sge voel. Dat bij de laatste benoeming, welke zeer lang is weg gebleven, de aandacht der Jlc- geenng op cieze ongewenschte toestand in het Waterschap is gevestigd geweest, mag met zekerheid worden veronuersteld. Toen een lid van het College in 1927 als aftredend Hoogheemraad zijn afscheidrede hield, trof het mij het meest, dat hij zich verneugde dat de politiek in Rijnland steeds was buiten geb.even; maar ik vraag nu: wie zijn de oorzaak, niaien am utili- teitsreuen ue politiek de eenige redding kan zijn uit een toestand, welke in de 17e eeuw thuis behoorde, Uns wordt soms nog wel eens verweten separatisme bij de ver kiezingen in Ned eiland, maar men wijze voortaan naar Rijnland: daar wordt het nog volop gekweekt door de hooggeroemde vrijzinnigheid. Rechtvaardigheid is een christelijke deugo, en aaaroin wend ik mij tot mijn christelijke collega's hier in Rijnland, hen verzoekende, deze te helpen 'toepassen; want ook gij zijt al even hard achtergesteld als wij. Daarom moge uit deze zaal tot ver over de vruchtbare velden van Rijnland deze woorden klinken: wij hebben ais christe lijke partij minstens recht op 5 van de 7 zetels in het College, en krijgen die ook, als wij maar even willen; dus; ingelanden der 16 districten van Rijnland „let op Uw saeck". Tenslotte wil ik er nog even op wijzen, dat hel geenszins te verwonderen valt, als het aantal persunen toeneemt, die de op heffing der Hoogheemraadschappen beplei ten, en opneming der Waters Laai bemoeiin gen nuttig vinden door Rijk s of Provinciaal bestel, waar men althans geen verouderde begrippen van rechtvaardigheid toepast, en waarvan men minder groote kosten en lasten veronderstelt. Al ben ik persoon lijk ueze meening nog niet toegedaan, toch kan het zijn nut hebben ook hierop nog even te wijzen". Aan het slot der vergadering richtte de Dijkgraaf woorden van afscheid tot den Hoogheemraad Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout, die eervol ontslag als zoodanig heeft gevraagd en huldigde diens verdien sten, in verschillende bestuursfuncties aan Rijnland bewezen. Adres aan den raad. Aan den raad dezer gemeente is onder staand adres verzonden: Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen: De Nederlandsche Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers, ge vestigd te 's-Gravenhage, lournooiveld No. 3: dat hij in een schrijven d.d. 4 Augustus j.L al zijn afdeelingen heeft gewezen op de slechte economische toestanden en o.a. ge adviseerd. heeft: „Te voorkomen, dat huiseigenaren de hu ren van woningen op onredelijke wijze ver- hoogen dat de Besturen der afdeelingen bij on tevredenheid avn huurders over huurprij zen etc., de klachten zullen onderzoeken en trachten de partijen tot overeenstem ming te brengen"; dat verschillende aangesloten afdeelin gen aan hun leden een schrijven met een dergelijke strekking hebben verzonden; dat echter uit den aard der zaak de eisch van een loonende exploitatie mee brengt, dat alle lasten in de huurprijzen der woningen verdisconteerd zijn dat nu in den laat-sten tijd bij verschil lende Gemeentebesturen een strooming valt waar te nemen, om hetzij de bestaan de lasten te verhoogen, hetzij nieuwe op te leggen op het onroerend goed; dat hiervan een noodzakelijk gevolg moet zijn huurverhooging, althans van huurverlaging geen sprake zal zijn; dat dientengevolge het door ons beoogde doel om zooveel mogelijk de huurprijzen op een zoo laag mogelijk niveau te houden of te brengen en zoodoende mede te werken om de economische lasten, die op de be volking drukken niet te verzwaren, niet be reikt zal worden; dat hij daarom een ernstig beroep doet op de Overheid om zijn streven in deze te steunen en wel te willen medewerken aan zijn doel, hetgeen in het belang van de gansche bevolking zal zijn. Voor den dienst in Ned. Indië is bestemd de heer W. F. K. Ens, alhier,, als admini stratief ambtenaar bij het binnenlandsch bestuur. Gemeentelijke Aankondigingen BADHUIS VAN DER WERFFSTRAAT. Burgemeester en "Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat het gemeentelijk Badhuis in de van der Werft- straat op Zaterdag 5 December a.s. (St. Nicolaasavond), na des nam. 8 uur zal zijn gesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRJJEN, Secretaria. Loiden, 3 December 1931. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan W. I'. v. d. Reyden Jr.„ en rechtverkrijgenden tot het. oprichten van een banketbakkerij in het perceel Nieuwe Rijn no. 43, Sectie I no. 1802. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 December 1931. Oinsdag. Donderdag, Zaterdag. Vincentau»- Bibliotheek, geopend b avonds van 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Nov. tot en met Zondag 6 Dec. a.s. waargenomen door apotheek: M. Boek wijt, Visehmarkt 8, telef. 552. INTERNATIONALE BIBLIOGRAPHISCHE GIDS. In den loop van het volgend jaar zal te Londen een Internatipnale Bibliogmphi- sche Gids verschijnen, waarvan het hoofd doel is hen, die niet elk oogenblik uit hun werk naar een openbare bibliotheek kun nen gaan, in de gelegenheid te stellen over onderwerpen, die zij in studie hebben, snel de meest aangewezen literatuur te vinden. De gedachte zulk een Gids uit te geven is- in alle landen met instemming ontvan gen en in elk land werd een nationale re dacteur en medewerkers gevonden. De Gids zal omvatten een veelal gean noteerde opgave van de meest, gangbare boeken en tijdschriftreeksen in elk land op elk gebied van wetenschap, onderzoek en literatuur. Hij bepaalt zich wat de oudere werken betreft tot die boeken, die op het oogen blik nog practische waarde hebben, zoo dat de werken, die nog slechts historische waarde bezitten buiten het kader van den Gids vallen. Daardoor onderscheidt hij zich van complete bibliographieën, die dikwijls voor dagelijksoh gebruik zoo onpractisch zijn. Het geheel zal bestaan uit 5 deelen in royaal kwarto formaat, en ongeveer 160.900 titels omvatten. De leiding is in handen van den Londenschen bibliothecaris C. F. Tweney. Ook de Nederlandsche Tijdschriften en boeken zullen erin opgenomen worden, de bijdrage van Nederland wordt geschat op circa 2000 titels. De nationale redacteur voor ons land is dr. F. C. Wieder, biblio thecaris der Universiteitsbibliotheek te Leiden; wetenschappelijke medewerkers zijn de heeren J. D. C. van Dokkum, biblio thecaris der Landbouwhoogeschool te Wa- geningen en dr. J. E. Kroon, wetenschap pelijk assistent aan de Universiteitsbiblio theek te Leiden, en mej. H. L. M. König, candidate in de Wis- en Natuurkunde te Leiden. De werkloosheid. Op den 2en December 1931 waren 2067 (v. j. 1*251) werkzookenden ingeschreven bij de G imeentelijke Arbeidsbeurs. Hedenmorgen te kwart over tien is een begin van brand uitgebroken in perceel 14, bewoond door L. K. De brand ont stond doordat een verhitte kachelpijp door een houten beschot voerde, dit had doen ontbranden alsmede het behang in de om geving. Op het gegil der vrouw kwam de 70-jarige wed. v. d. M., die op de tweede ve lieping woont, toegeloopen. Zij had de tegenwoordigheid van geest het vuur da delijk met enkele emmers water te bestrij den, hetgeen resultaat had zoodat de in middels gearriveerde brandweer geen dienst behoefde te doen. Er werd eenige schade aan het behang aangericht, welke niet door verzekering gedekt wordt. De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering de verordening, re gelende het toezicht op in Leiden ver toevende vreemdelingen, waarbij is be paald, dat een ieder, die een vreemde ling in zijn inrichting, huie of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreem delingendienst Zonneveldstraat alhier, geopend van 9—12 uur, 24 uur en van 7—9 uur). Deze kennisgeving is eveneens verplichtend, indien de vreemdeling reeds eerder te Leiden heeft vertoefd. Door aangifte aan het Bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid, ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's,

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2