St. Nicoiaas-inkoopen 111 l IIFFË1 WOENSDAG 2 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. UIT DEN LEIDSCHEN RAAD. Wanneer één dienstbode een kamer kan doen in twee uur', hoe lang doen twee dienstboden dan over diezelfde kamer? Iedere psycholoog weet het antwoord: vier uur. Wanneer de Leidsche Gemeenteraad over een agenda van 'n twintigtal punten één middag en één avond praat, hoe lang wordt er dan gepraat over een agenda van vijftig punten? Wie den Leidschen Raad •heel goed kent, zegt: één middag. De raadszitting van Maandag heeft de proef op de som geleverd. Het was een agenda om het benauwd te krijgen. Vijftig punten, plus een voorstel- v. Eek en een adres over de huurverhoo- ging in het Kooikwartier. Het viel evenwel mee, dank zij uitstel van de kewstie om trent de rechten der gemeente Leiden in de L. Duinwater Mij. tot aan de begroo- tingsdebatten. Het begin der zitting beloofde veel, toen de heer Kooistra niet zonder pathos waarschuwde voor relletjes in het Kooi kwartier als de huurverhooging niet onge daan werd gemaakt en de gemeenteraad het desbetreffende adres niot direct in be handeling nam. ..Moeten de eisohen der arbeiders weer met de knoet naar bene den worden geslagen? Willen wij dat?" De soep werd niet zoo heet gegeten als zij werd opgedaan en na toezegging van den voorzitter, dat reeds volgende week prae-advies zou worden uitgebracht, werd in deze wijze van behandeling berust. Bij de benoemingen toonden de socialis ten nog eens hun ongeduld. Er moest een lid der Bewaarschoolcommissie worden be noemd en B. en W. hadden minder gelet op de „evenredige vertegenwoordiging" dan wel op de deskundigheid der voorge dragenen. „Wij willen een lid van onze richting in de commissie", zei de socialistische heer Groeneveld. „Dat willen wij ook", zei het katholieke raadslid Bergers. „En met meer recht, want de aftredende was katholiek". ,,Dat willen wij ook wel, verklaarde de Chr. Historische heer Wilbrink, want wij hebben er ook geen." Ondanks de toezegging van wethouder Tepe, dat binnenkort de geheele samen stelling van deze commissie herzien zou worden, bleven de socialisten halsstarrig en stemden zij blanco. De meeste punten gingen daarna zonder bespreking onder den hamer door, totdat een voorstel aan de beurt kwam tot ver bouwing van de Lakenhal. De heeren de Reede (C.-H.) en v. Es (A.-R.) dienden daarbij een voorstel in, om dit niet noodzakelijk werk uit te stellen tot meer normale tijden Het bedrag is niet zóó hoog (f 7000), maar hier kan versoberd worden en het geld is thans nuttiger te betseden voor werken, waarmee de werk- loozen meer gebaat Zullen zijn. Dit voor stel vond levendige bestrijding van de zijde van socialisten, oomnlunist en ook van enkele leden der rechterzijde, met het gevolg dat het ten slotte verworpen werd. Het betreft hier een aangelegenheid van betrekkelijk weinig importantie, maar in den grrnd der zaak hadden de voorstem mers van het voorstel-de Beede en v. Es o.i. gelijk. Ook dit werk verruimt de werk gelegenheid, ongetwijfeld. Maar de arbei ders, die hier te werk gesteld zullen wor den, zullen prima vaklui zijn, die anders toch niet werkloos zouden zijn. „Geeft niets", meende de communist, „zoolang die prima vaklui werken, komt het werk, dat zij ande.s gedaan zouden hebben, disponi bel voor anderen". Mogelijk is het, maar zeker niet; 't kan ook blijven liggen. En dan is het toch maar beter, andere werken te laten verrichten, welke vooreerst meer urgent zijn en ver volgens verricht kunnen worden door werk- lo&zen. Die werken liggen voor het grij- pen. Was het bedrag grooter geweest en hadden de voorstellers hun idee wat han diger verdedigd, dan had de uitslag der stemming wel eens anders kunnen zijn. Meer succes had de heer Bergers met zijn voorstel om het salaris der suppoosten van de Lakenhal te brengen op 20.pex- week. (B. en W. hadden 18.voorge steld en de heer Verweij (S. D. A. P.) het minimi.u a. dat in gemeentedienst wordt betaald). Het voorstel-Verweij achtte de Raad te vergaande, gezien de arbeidspres- tatie, het voorstel van B. en W. te schriel met het oog op het feit, dat ook suppoos ten mesten leven. Het bemiddelingsvoor stel-Bergers werd aangenomen met vrij groote meerderheid (2212). Eenige op een oogenblik zelfs onaan genaam scherp wordende discussie ont spon zich over de redactie van de nieuwe verordening op de straatbelasting. (Deze moest opnieuw worden vastgesteld, omdat de koninklijke goedkeuring sleohts strekte tot 1 Jan. 1932). Deze redactie is zoodanig, dat er enkele onbillijkheden uit voort vloeien, waarop de heeren v. Stralen en Wilbrink wezen. Wethouder Goslinga gaf toe, dat over de toepassing meeningsvex-- schil kon ontstaan, maar dan moeten z. i. degenen, die zich benadeeld achten, maar in hooger beroep gaan bij den Raad van Beroep. Het is uiterst bezwaarlijk om de redactie te verruimen, dan glipt er teveel door. De heer Wilbrink vond het onwaardig voor een wethouder van Leiden, dat deze zelf niet kon vaststellen, tot hoever zijn eigen verordening zich uitstrekt. Daar de heer Wilbrink zelf vergat aan te geven, hoe de redactie dan wel moest luiden, was het onbillijk den wethouder te verwijten, dat deze geen betere redactie kon vinden. Het is nu eenmaal onmogelijk om alle ge vallen in een wet of verordening te voor zien. Van den.anderen kant lijkt het ons toch niet onmogelijk om een formuleering te vinden, waarin onbillijkheden, welke men wel vooi-ziet en terdege kent, wor den uitgesloten. Het bezwaar, waarop de heer Wilbrink doelde, is te vinden in art. 8 der verorde ning, waarin oa. vrijstelling van belasting wordt verleend wegens gebouwen „uitslui tend" dienende als inrichting van welda digheid. In het geval, dat de heer Wil brink op het oog had, was een dergelijk gebouw wel aangeslagen, omdat het niet „uitsluitend1" voor weldadigheid bestemd was; een kamer was til. verhuurd aan een dokter. Een dei-gelijke kleine „winstmake rij" lijkt inderdaad het karakter van wel dadigheid niet aan te tasten, maar waar is de grens In ieder geval zal deze kwestie binnen kort nog eens onder de oogen worden ge zien. BUITENLAND BELGIE DE TARIEVENSTRIJD. Debat in de Belgische Kamer. Naar een B. T. A.-telegram uit Brussel méldt, vond- in de kamer gisteren een debat plaats naar aanleiding van de interpellatie van den Katholiek Sinzot over de buiten- landsche economische politiek der regee ring en meer in het bijzonder over de maat regelen die zij van plan is te nemen, om het afzetgebied in het buitenland te ver- grooten. Sinzot zette uiteen, hoe zwaar de belan gen van den Belgischen landbouw en in dustrie door de „dolle vlaag van protec tionisme" der volken wordt geschaad. Hij stelde de vraag, of België de tot nog toe gevoerde economische politiek zal voortzetten dan wel krachtige en duur zame maatregelen zal nemen en die ook zal trachten te verwezenlijken. De oplossing, zeide hij, is te vinden in een toepassing van differentieele tarieven, maar België moet de oplossing ook zoeken in de vorming van een economisch blok met Frankrijk en Nederland. Na Sinzot kwam Pater aan het woord, die eveneens bij den minister aandrong op een verruiming van België's afzetgebied in het buitenland. Een groot afzetgebied, gevormd met behulp van Nederland en Frankrijk, zou naar zijn meening een on verwoestbaar steunpunt zijn voor België. In antwoord op deze interpellaties con stateerde minister Hijmans, dat een ver- Nog slechts 3 dagen heeft U gelegenheid Uwe bij ONS te doen. Onze artikelen zijn nuttig en steeds welkom. Wij verwachten Uw bezoek Haarlemmersir. 116-120 grooting van het afzetgebied door alle lan den wordt nagestreefd. Alleen deze poli tiek toch kan Europa van den ondergang redden en om deze te verwezenlijken denkt men er ook voor België over, tolunies te sluiten. Niets is echter moeilijker te verwezen lijken, zeide de minister. Alvorens een tol- unie te sluiten, moet men onderzoeken, welke de belangen zijn van de contractee- rende partijen. Frankrijk, ging minister Hijmans voort, beschermt met. kracht zijn landbouw, ter wijl wij steeds vrijhandelaars zijn geweest. Frankrijk is een gesloten vat, waarbij Europa- belang heeft, maar wat omgekeerd geen belang heeft bij Europa. Een tolunie zou slechts mogelijk zijn, als een dezer landen zijn politiek los liet. De minister herinnerde in ddt verband aan de DuitschOostenrijksche tolunie waarop Vandervelde constateerde, dat het hier twee geheel verschillende gevallen betreft en dat een tolunie tusschen Frank rijk en België in het geheel niet te verge lijken is met het tolverbond, dat Duitsoh- land en Oostenrijk wilden sluiten. Hijmans zeide daarop het gevaar aan de tolunies verbonden en de gevolgen, die zij voor de internationale politiek kunnen hebben, te zullen aantoonen en wees erop, dat. een re giem van differentieele tarieven niet goed is voor België. De minister wil, dat België de crisis met eigen krachten te boven zal komen, maar wees de idee van een tol unie met Nederland niet van de hand. Intusschen behooren wij tot die landen, zei de de minister, wier uitvoer tot nu toe het minst geleden heeft en wij zullen de on derhandelingen voortzetten. Aanstaanden Donderdag zal een stem ming naar aanleiding van de interpella tie van Sinzot plaats hebben. DUITSCHLAND FRANKRIJK EN DE GROEI VAN HET HITLERIANISME. De diplomatieke medewerkers van de „Daily Telegraph" zegt te weten, dat men ook in Fransche officieele kringen thans met de mogelijkheid van een regeeringsw.ij-. ziging in Duitschland binnen drie tot zes maanden en van het toetreden der Hitle- rianen tot de nieuwe coalitieregeering re kening houdt. Men is in Frankrijk van mee ning, dat de leiders der Hitlerianen ten slotte matiging en wijsheid zullen kunnen leeren, indien zij ministerieele verantwoor delijkheid zullen bezitten. In dezelfde Fransche kringen hoopt men volgens den correspondent tegelijkertijd, dat voordien de instructie van het Duitsche episcopaat tegen het samenwerken van de Duitsche Roomsch-Katholieken met de Hitlerianen zal worden ingetrokken. Indien dit het ge val is, zal Braining als minister van Bui- tenlandsche Zaken in de nieuwe coalitie- regeering zitting kunnen nemen. „Tel." ENGELAND ENGELAND EN INDIE. Het einde der Ronde Tafelconferentie. Bij den aanvang van de slotzitting der Ronde Tafel-conferentie werd gisteren door MacDonald een boodschap van den koning voorgolozen waarin het o.m. heet: Het is mij bekend, welke groote moei lijkheden bij het diepgaand onderzoek van de groote taak, welke gij verleden jaar op u naamt, aan den dag zijn getreden; ik verzoek u echter, u daardoor niot te laten ontmoedigen. Het xs mijn vurige wensch, dat de groo te Indische volksgemeenschappen, onder uwe leiding, met geduld en verdraagzaam heid voort zullen gaan op den weg van sa menwerking en rustige gedachten wisseling, welken uw pogingen hun zoo duidelijk heb ben gewezen. MacDonald gaf vervolgens nogmaals een uiteenzetting van de politiek der regeering en zeide, dat hij speciaal gemachtigd was, om aan de afgevaardigden der Rondo Ta fel-conferentie en aan heel Britsch Iudië de verzekering te geven, dat de politiek der vorige regeering ook de politiek is van deze regeering. Hij herhaalde vervolgens de voornaam ste punten dezer politiek, betreffende de overdracht van de verantwoordelijkheid aan de centrale en provinciale wetgevende lichamen van Indië met zekere voorwaai den, o.a. inzake de financieele verplichtin gen en de rechten der minderheden gedu rende het overgangstijdperk. De regeering, aldus MacDonald, spreekt opnieuw haar vertrouwen uit in een Al-In- disohe federatie, waarin zij de eenige be vredigende oplossing ziet van het consti tutioneel vraagstuk. De Britsche regeering is ook voornemens, dit plan verder te vervolgen en al het mo gelijke te doen, om de hinderpalen te over winnen, die de verwezenlijking ervan in den weg staan. Men mag niet spreken van een misluk king der conferentie, er zijn integendeel groote vorderingen gemaakt, die de meest optimistische verwachtingen overtroffen hebben. De oommissies, welke de conferentie heeft aanbevolen, zullen zoo gauw mogelijk het volgend jaar in Indië in werking wor den gesteld. De afgevaardigden zullen nog eenmaal bijeen moeten komen voor de slot- revisie van het geheele ontwerp. Er moet voordien nog van gedachten gewisseld wor den en verschillende belangen moeten met elkaar in overeenstemming gebracht wor den, voor men algemeene ideeën in een bruikbare grondwet kan omzetten. Nadat Gandhi namens alle gedelegeer den den Britschen premier dank had ge bracht voor zijn leiding nam MacDonald nogmaals het woord, om in het bijzonder een beroep te doen, op Gandhi, om den weg te gaan, dien het verstand wijst, den weg der verzoening en der samenwerking, teneinde aldus het doel een autonome re geering van Indië te bereiken. Hierna werd de conferentie voor onbe- paalden tijd verdaagd. DE INVOERRECHTEN OP BUITEN- LANDSCH FRUIT. Het Lagerhuis heeft gisterenavond de behandeling van de invoerrechten op niet Strikt noodzakelijke land- en tuinbouw- voortbrengselen voortgezet. Majoor Attlee steldé namens de oppositie voor, eerst een lichaam in het leven te roepen, dat voor de bemarkting en distributie van de En- gelsche px^oducten zou zorgen, voor de bui- tenlandsche met 50 pet. belast werden, want anders voorzag hij spoedig stagnatie. De minister ontraadde liet amendement, omdat het juist de bedoeling was land- en tuinbouw vlug te helpen tegen de buitcn- landsche concurrenten, wat door het amen dement onmogelijk gemaakt zou worden. Het werd hierna verworpen met 377 tegen 45 stemmen. Daarna stelden de opopsitie-leden voor, kersen, aalbessen, kruisbessen, aardbeien en pruimen vrij te stellen, omdat zij tot het dagelijksch voedsel van alle klassen der bevolking behoorden, en evens ails ruw- Diateriaal voor de jamfabrieken konden be schouwd worden. De minister was ook tegen dit amende ment, omdat de Engelsche fruitoogst een tot drie weken later is dan de buitenland- sche en de jamfabrieken gewoonlijk hun behoeften al voor 90 procent of meer ge dekt hadden uit het buitenlandsch product voor het Engelsche aan de markt kon ko men. Ook dit amendement werd met 300 stem men meei-derheid. verworpen. DE VERMINDERDE WERKLOOSHEID. Het aantal werkeloozen bedroeg op 23 Nov. 2.615.115, hetgeen 33.314 minder wa« dan de weqk tevoren. CHINA GUNSTIGE TEEKENEN. Een voor Japan en China aanvaardbaar compromis. Er zijn verschillende gunstige factoren, die in officieele kringen te Tokio de hoop wekken, dat 't ernstigste in de Chineesch- Japansche betrekkingen thans voorbij is en dat een betrekkelijke rust in zicht is. In de eerste plaats wordt de toestand te Tientsin weor kalm, verder wijst al'.es er op, dat de slot redactie van de resolutie van den Volksbondsraad aanvaardbaar zal zijn voor Japan en China, terwijl zich in Mand sjoerije geen verdere complicaties hebben voorgedaan en van daar slechts eenige ge ruchten worden ontvangen omtrent Tsitsi- har. Naar vernomen wjardt. zijn door de com missie drie teksten opgesteld. In de eerste plaats een resolutie, die als het „absolute minimum" wordt beschouwd, voorts een commentaar daarop, dat de voorzitter Briand op de slotzitting zal voorlezen en wel vóór de aanneming der resolutio. De Raad hoopt daardoor aan dezen commen taar een voor beide partijen moreel bin dend karakter te geven. Ten slotte wordt een eindverklaring opgesteld, die Briand zal afleggen en die resolutie en commentaar bekrachtigd. Eerstgenoemde resolutie is reeds gereedgemaakt en aan de vertegen woordigers van beide partijen overhandigd, dio haar naar Tokio en Nanking hebben doorgezonden. De situatie heeft een veel gunstiger aan zien gekregen door de ont wikke'ing in Mandsjoerije zelf en doordat de Chineezen en Japanners de Tsjinsjau-zone hebben ont ruimd. Bovendien schijut China niet langer vast te houden aan het stellen van een ter mijn van twee weken voor de ontruiming van Mandsjoerije door de Japannors doch zich echter weer zijn rechten voorbehoudt, indien Japan toch weer naar Tsjintsjau mocht oprukken. De volgende maand komt de 'Rbad weder voor zijn gewone zitting te Genève bijeen, terwijl de slotzitting van de buitengewone bijeenkomst einde dezer week zal worden gehouden. De volgende maand zal men kunnen zien, of de verhouding tusschen de beide partijen dermate verbeterd is, dat een defintieve eind-regeling met medewerking van beide partijen is te bereiken. BUITENL. BERICHTEN. SPOORLOOS VERDWENEN MENSCHEN. Te Parijs 27.000 in één jaar. Naar het Parijsche bureau voor dc sta tistiek meedeelt, zijn in 1930 niet minder dan 27.000 mannen, vrouwen cn kinderen spoorloos verdwenen. Het cijfer vormt een hoogterecord in 1929 verdwenen nog maar 20.000 personen uit. den gezichtskring van den burgerlijken stand. Natuurlijk behoeft men bij deze verdwij ningen niet nomiddellijk aan tienduizental- len ijselijke moorden en romantische scha kingen te denken. In het algemeen heeft men hierbij namelijk te doen mot perso nen, die verhuisd zijn, zonder aan hun ver plichting tot af- en overschrijving in do re gisters van don burgerlijken stand to heb ben voldoen. Vaak gebeurt dit uit. nala tigheid ook de ambtenaren van het be volkingsregister in Nederland weten hier over een hartig woordje mee te spreken. Nog vaker echter, en vooral in den tcgen- woordigen miserabelen tijd heeft men met dit verschijnsel t.e doen, heeft de vei<dwij- ning ten dool, de al te lastige meute der schuldeischers het spoor bijster te doen raken, een methode, die helaas maar al te dikwijls met oen onverdiend succos wordt bekroond. Te Nijmegen heeft het afscheid plaats gehad van den COMMAN- De restauratie van de Ned. Herv. Kerk te GET DERMALSEN is DE INDISCHE RONDE TAFEL-CONFERENTIE, DANT DER KOLONIALE RESERVE, Overste J. J. Barentsen. bijna voltooid. Het reparatiewerk heeft 100.000 gulden gekost welke te Londen gehouden werd, is thans officieel geslo- De inspectie van de Koloniale Reserve door den ten. De laatste plenaire zitting van de conferentie scheidenden commandant

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5