H. M. PIERROT, lülaarsmansst. 14 en 21 WOENSDAG 2 DECEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT I 1 RDE BLAD PAG. 11 Weet (I, dat voor St. Nicolaas-Cadeaux Uw adres i En dat U daar voor de tijdsomstandigheden het billijkst terecht kunt Ook in Gero-Zilwer-Arlikelen GEMENGDE BERICHTEN DE ROOFOVERVAL TE DEN HAAG. EEN RELAAS VAN DEN DIRECTEUR. Omtrent den roofoverval te Den Haag meldt het „Vad." nog het volgende: De directeur, de heer H. Zondag, nog ontdaan van de gebeurtenissen van gister nacht heeft gistermorgen een relaas ge geven. Ik zat, zooals zoo vaak gebeurt op mijn kantoor te werken. Al het personeel was naar huis. Alleen de nachtwaker was op zijn post in dc bakkerij. De nachtwa ker maakte elke twee uur een runde. Om tien uur was de man geweest en had op de gang naar het kantoor zijn prikklok be werkt met den sleutel, die daar hangt. Toen de man goed en wel weg was. ging de deur van het kantoor plotseling open en tot mijn schrik zag ik een man er zijn gemaskerd gezicht omheen fteken in zijn hand met revolver. Als je een woord zegt, schiet ik je dood, zei de man op commandotoon. Elan den op Als ik vroeger de verhalen las over een roofoverval, dacht ik: maar je vliegt zoo'n vent toch naar z'n keel. Nu denk ik dat niet meer. Ik voe cle we verlammen van schrik en stak mijn handen op. De kerel kwam binnen, nam het kantoor op en wees me steeds met de revolver dreigend naar de deur te gaan, die toe gang beeft tot een doorgang naar de ver gaderkamer achter mijn' kantoor. Ik ging op de deur toe. Op dat moment wierp de man een doek over mijn hoofd: mijn mond werd dicht- gestopt, mijn armen en voeten gebonden. Betrekkelijk zachtjes werd ik in de door gang neergelegd. Ik hoorde nog een tweeden kerel binnenkomen. Toen viel ik in zwijm. Ik ben zwaar verkouden en kon door den doek en de prop maar moeilijk ademen. Hoe laat ik bijgekomen ben, weet ik niet. Ik transpireerde verschrikkelijk en had het nog zwaar benauwd. Eerst heb ik geprobeerd mijn handen los te wringen. Hier, kijkt u de striemen eens. Maar dat ging niet. Toen dacht ik: dan maar af wachten. Ik wist, dat de waker elke tweo uur op ronde ging. Hoe lang ik daar gele gen heb, weet ik niet. Eindelijk hoorde ik den nachtwaker de trap opkomen. Ik bons de niet mijn hoofd en lichaam op den vloer en bromde zoo hard ik kon door mijn neus. De man draaide zijn klok en liep weer naar beneden. Met hernieuwde krachten bonsde ik op den vloer. Ja, hij stond stil. Nu kwam hij naar boven. Eerst zag de man niet wat er aan de hand was. Hij vroeg: bent u niet lekker geworden meneer? Toen bromde ik zoo iets van: maak los. Met een zakmesje maakt hij eerst mijn handen los. Dat was een opluchting De waker is toen den meester-bakker gaan halen. Die woont naast de fabriek. Zijn zoon was er het eerst. Hij heeft de politie gewaarschuwd. Om haif tien gistermorgen waren we er weer. Do commissaris zelf heeft de zaak opgenomen. Ik kan maar eon vaag signa lement opgeven. Uit de brandkast bleek 9000 gulden ge stolen te zijn. Gedeeltelijk zijn we daarvoor verzekerd. De directeur vertelde verder nog eenige bijzonderheden. Zoo hebben de dieven zich waarschijnlijk laten insluiten. Aan de voor zijde zijn zij niet binnengekomen. Ook kan hij van buitenaf niet bespied zijn. Als hij laat op het kantoor is, sluit hij de gordijnen dicht en maakt de zijkanten met punaises vast. Een dame aan den overkant der straat was het alleen opgevallen, dat de directeur later dan gewoonlijk op kantoor was. EEN MISSELIJK VERZINSEL. Om een pagekopje te krijgen. HET „DRAMA" TE WOUDRICHEM. Gisteren vermeldden we het verhaal vau een dame, die te Oudendijk, gemeente Wou- drichem, terwijl ze alleen thuis was, '9 mor gens om half tien door een man werd over vallen, die haar dwong de plaats van het geld aan te wijzen. Toer de kordate dame dit weigerde sneed de man haar het haar af, ging op zoek naar het geld en maakte zich met 25 uit de voeten. De politie werd met het geval in kennis gesteld en ging op onderzoek uit. Naar de „Msb." verneemt berust heel dit vreeselijke verhaal, en de moedige hou ding van de daine en het optreden van eeu kwaden „bandiet" op fantasie. Hoe de vork in de steel zit? De dame uit het verhaal verlangde al langen tijd met ongeduld naar het oogen- blik, dat zij haar lange vlechten zou kwijt raken en een snoezig pagekopje zou krij gen. Er was één onoverkomelijk bezwaar: manlief verzette zich er pertinent tegen en bleef onvermurwbaar ondanks smeeken en tranen zijner wederhelft. Dan nam de dame een kloek besluit. Een kappersbediende werd in het complot genomen, het „drama" werd in elkaar gezet en do vrouw triom feerde. Haar liet is gelukt en ze heeft haar page kopje. Maar de wijze waarop zulks moest ge schieden heeft weer onnoodig onrust ver wekt! HET STROOPERSDRAMA TE PUTBROEK. TWEE ARRESTATIES VERRIOHT. JACHTOPZIENER EN ZIJN ZOON AANGEHOUDEN. Op last van de Justitie zijn gisteren avond te Posterholt in verband met het drama bij Echt gearresteerd de jachtopzie ner v. d. Elzen en zijn zoon, die eveneens jachtopziener is. Het tweetal is zwaargeboeid en onder sterke politiegeleide naar Roermond over gebracht. Een groote menigte volgde onder verontwaardigde uitroepen den celwagen. - Een derde arrestatie kan nog verwacht worden. De „Tel." meldt hieromtrent nog het vol gende Gistermorgen heeft dr. Hulst uit Leiden te Echt sectie verricht op de lijken der slachtoffers van de gruweldaad te Put- broek. Voorts heeft de scheikundige, de heer Van Waegeningh uit Maastricht, in tegen woordigheid van het parket uit Roermond, een deskundig onderzoek ingesteld naar de bij een jachtopziener in beslag genomen kleeren en schoenen. Ook is op de plaats van het misdrijf nog eens nauwkeurig naar sporen gezocht, waarbij eenige revolverpa- tronen werden gevonden. Het resultaat van het deskundig onder zoek was van dien aard, dat de officier van justitie last gaf den ongeveer 55-jarigen jachtopziener H. v. d. E. te Annadaal, ge meente Posterholt, en diens ongeveer 22- jarigen zoon M. v. d. E., te arresteeren. De vader is tevens onbezoldigd rijksveldwach ter, terwijl de zoon dienaar van politie is in de gemeente Posterholt. De oudste verdachte werd gisteravond in zijn woning door de marechaussee gearres teerd, terwijl de zoon juist thuiskwam. Hij werd toen meteen aangehouden Beiden werden naar de tramhalte getransporteerd. Te Posterholt. evenals bij de aankomst te Roermond, had zich een groote menigte menschen verzameld, die de verdachten uit jouwden. Bij de arrestatie ontkende een der ver dachten, ofschoon hem niets gevraagd werd iets met het drama uitstaande te hebben. Beide mannen waren zeer kalm en maak ten een eenigszins onverschilligen indruk. Verdachte H. v. d. E. is sedert 1902 jacht opziener te Annadaal bij jhr. Van Afferden, aan wien de landerijen aldaar toebehooren. Hij is afkomstig uit Gemert (N.-B.) en is ook onbezoldigd rijksveldwachter. Het ge zin woont in de postwachterswoning op den Annadaal. De jachtopziener is een groote stoere man, voor wien de stroopers ontzag hadden. Men vertelde ons, dat als het gold het wild in.de bosschen te beschermen, v. d. E. geen moeite te veel was. Ondanks felle koude en sneeuw bleef hij nachten achter elkaar in de bosschen op de loer liggen om de stroopers te verschalken, die hun strik ken gingen nazien. Overdag sliep hij dan, doch 's avonds was hij weer op zijn post, totdat het hem gelukte den stroope-r te grijpen en te bekeuren. Gedurende verschei dene dagen kwam hij dan niet uit zijn klee ren. De bevolking in de omgeving heeft in den jachtopziener steeds een betrouwbaar, hoe wel streng en soms ietwat barsch politie man gezien. Zijn zoon is sedert ongeveer een half jaar dienaar van politie der ge meente Posterholt. Hij staat bekend als een rustige jongeman, die men zeker niet in staat achtte om drie jongemenschen van achteren neer te schieten en daarna op beestachtig^ wijze af te maken. Het gerucht a'6 zou ook reeds een derde persoon zijn ge arresteerd is onjuist. Ook is het niet waar, zooals beweerd is. dat een der slachtoffers nog geleefd zou hebben, toen hij in den kuil begraven werd. VERRE GETUIGEN VAN HET DRAMA. Aan de „Limb. Koerier" is nog 't volgen de ontleend: Reeds Zondagavond vernamen we, dat een drietal personen uit Posterholt den nacht van het drama in .de buurt geweest waren. De geruchten daaromtrent waren echter onzeker, zoodat we er nog geen me- dedeeling van wilden doen. Het verder on derzoek door de politie leidde Maandag middag eveneens naar Posterholt en dra besloten we een der ons genoemde personen op te zoeken. Een moeilijke autotocht over den met diepe sporen doorkliefden landweg bracht ons tusschen de bosschen n^ar Posterholt waar we het geluk hadden een der nachte lijke wandelaars te ontmoeten. Met een tweetal kameraden was hij in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op stap geweest. De jachtopziener v. d. E„ diens zoon en nog een derden persoon, dien ze niet konden herkennen, zagen ze zich be geven in de richting Annadaal in deze buurt staat de woning van genoemden jachtopziener. De politiemannen lieten zij stilletjes voor zich uitgaan en verloren ze later uit het oog. Het drietal had zich daarop begeven in de richting van Donks hof van waaruit ze het open ve'd voor zich hadden met in de verte (een afstand van 2 K.M.) den boschrand, waar het drama zich afgespeeld had. 19 schoten in 7 minuten. Tusschen half een en een uur hoorden ze een tweetal schoten knal'eh (niet oogen- blikkelijk achter elkaar), een korte tus- schenpauze volgde toen elf schoten achter elkaar zich deden hooren. Weer volgde een tusschenpauze toen vijf schoten kna'den, en toen nog een schot. Negentien schoten, naar den klank te oordeelen, afkomstig uit een jachtgeweer en revolver, waren in totaal gelost en dat alles in een tijdruimte van zeven minuten. Naar den knal te hooren, moeten enkele schoten, vooral de laatste, vlak op den grond afgeschoten zijn. Zooals reeds gemeld, waren de schoten ook gehoord door verschillende bewoners van de woningen aan den landweg en ook door familieleden van de vermoorde jonge mannen. Waar in de bosschen en de nabije grens herhaaldelijk schoten - weerklinken, was daar weinig aandacht aan geschonken; de betreffende familie'eden verkeerden Zaterdagmorgen dan ook in de meening, dat de jongens wellicht betrapt waren en opgebracht. Vader Kersten kwam Zaterdag nacht van de mijn thuis en moest verne men, dat de jongens toen nog niet thuis waren en navraag bij politiemannen niets opgeleverd had. Met het uur nam dc ongerustheid toe. Dat de jongens ongewapend waren staat vast. De verwondingen door de hagelkorrels en revolverkoge's in de lichamen waren ernstig en als vaststaand kan aangenomen worden, dat verschillende schoten van vlakbij opi.de jongens moeten gelost zijn. De verdwijning van Roubroeks. Een lange weg over Duitsch gebied bracht ons naar Brkgelche'n, het uiterste gehuchtje van Diergaarde, waar de familie Roubroeks woont, we-ke nog steeds in de grootste onzekerheid leeft omtrent het lot van hun 25-jarigen Willem, den vijfde uit het gezin van tien kinderen, die, zooals we reeds meldden, op 24 Augustus des mid dags na het eten, per rijwiel de woning ver laten had en nimmer van zich had la ten hooren. De ontdekking van het drama te Putbroek heeft de onzekerheid doen stij gen en de oude moeder die geen dag voor bij liet gaan om te vragen of er nog iets van haar zoon vernomen was, leed er ten zeerste onder. Denze'fden dag, dat de jongen verdween, is hij nog geweest in den winkel van de wed. Son tag nabij Annedaal (tusschen Put broek en Posterholt) waar hij sigaretten gekocht heeft. Dit is het eenige, wat vast staat na het wegrijden van het ouderlijk huis. In verband met deze verdwijning zullen dezer dagen rond Annedaal de bosschen doorzocht worden. De begrafenis van de drie slachtoffers van het arama te Echt zal naar alle waarschijn lijkheid Donderdag plaats hebben uit de rectoraatskerk de Diergaarde. De drie man nen zullen in één graf komen te rusten. GASVERSTIKKING TE AMSTERDAM. Een student omgekomen. Een 20-jarige student te Amsterdam, die op zijn kamer aan de Nicolaas Witsen- kadc Maandagavond laat studeerde, heeft niet gomerkt, dat een gasslang defect was. Het gas stroomde, zonder dat hij het bespeurde, de kamer binnen, waardoor de jonge man bewusteloos raakte. Gistermor gen, toen men hem vond, was hij overle den. EEN MARECHAUSSEE GESTOKEN. De dader gearresteerd. Toen de wachtmeester der marechaussee te Groesbeek een bewoner van den Stek- benberg aldaar in zijn woning wilde ar resteeren tot het ondergaan van gevange nisstraf, waartoe hij was veroordeeld, trok de man eon mes, en bracht den wacht meester daarmede een zware wond over den pols toe. Ofschoon de politie-inan he vig bloedde, wist hij den man toch te ont wapenen en te arresteeren, waarna, hij in de marechausseekazerne te Groesbeek werd opgenomen. De wachtmeester moest in het ziekenhuis te Nijmegen ter verple ging worden opgenomen. KETELL00DS VERWOEST. Gisteren heelt een zware explosie op hot emplacement van Ver3chure Co.'s Machi nefabriek in de Meeuwenlaan te Amster dam over het IJ plaats gehad. Persoonlijke ongelukken bleven achterwege; de schade bepaalt zich tot de totale vernieling van oen houten gebouwtje en van vele tiental len ruiten. De kracht der ontploffing was van clien aard, dat het gebouwtje finaal uit elkaar is geslagen. Het dak, alsook eenige zijwan den, kwamen in het Cornelis Douweskanaal terecht, terwijl de overige deelen meters ver zijn weggeslingerd en geheel vernield over het terrein verspreid teruggevonden werden. Toevalligerwijs waren op het oogenblik van de explosie bijna alle arbei ders of in de werkplaatsen pf aan de an dere zijde van het terrein werkzaam. Slechts twee jeugdige arbeiders, leer- ling-ketelmakere, de 10-jarige C. Braggaar en de 17-jarige J. Bergen, stonden op on geveer acht Meter afstand van de carbid-^ apparaten aan een werk bank. Zij voelden zich door den luchtdruk als het ware opge nomen en een tiental meters verder weer neergezet. Bergen kwam juist op dezelfde plaats te staan, waar ook de zware hou ten deur werd neergeworpen. Toen deze neerviel, trof hem het hout even tegen de zijde, maar het bleef bij oen pijnlijke aanraking en den schrik. Onfortuinlijke inbrekers. Toen de heer de Pree en zijn vrouw uit de kerk te Colijnsplaat thuis kwamen, be merkten ze tot hun schrik, dat er tijdens hun afwezigheid ongenoode gasten binnen geweest waren. Enkele deuren, die geslo ten waren geweest, stonden open en een kast was opengebrokeu. De indringers had den zich toegang verschaft door een raam aan de achterzijde open te schuiven en ge deeltelijk te vernielen. De heer de P. bewaarde gelden van de Geref. kerk. Blijkbaar hadden de inbrekers het voorzien op de 's. Woensdags ingezamel de Dankdagcollecte. Ze hebben deze echter niet kunnen vinden en zijn blijkbaar ge stoord. Er. wordt dus niets vermist. De da ders zijn onbekend. In den nacht van Zondag op Maan dag is te A'dam ingebroken in het gebouw- der Stadsdrukkerij, gevestigd in den Stadw- timmertuin tusschen Amstel en Weesper- plein. In een der lokaliteiten van de in dat gebouw gehuisveste „Electro-technisoho 11133 school" heeft de inbreker een brandkast, k la sardine opengescheurd, maar do 500 die er in lagenover het hoofd gezien, zoodat de man zonder geld vertrokken is De politie van het bureau-J. D. Meijerploin heeft thans den vermoedelijlccn dader, een 30-jarigen schilder, gearresteerd. Een berooving in een autobus. Zaterdagavond laat reed een autobus van de R. E. T. langs den Plantageweg te Rotterdam, op rois naar de remise. Een van de passagiers was zwaar beschonken en dc chauffour hield hem met behulp van het aohteruit-kijk-spiegltje een beetje in de gaten. OpeoDs zag de chauffeur, dat de man, die naast den bcschonkene zat, diens beurs stal en hij nam een kordaat besluit. Inplaats van naar de garage reod hij naa» het politiebureau aan de Moermanstraat. Daar aangekomen had hij zóóveel moeite om den benadeelde uit den bus en in het bureau te krijgen, dat de dief kans zag er vandoor le gaan. De benadeelde bleek in zulk een toestand te verkeeren, dat hij onmogelijk kon worden gehoord. Maar den volgenden dag kwamen de kater en de klaarheid in het denken en toen herinner de de man zich, met wien hij uit was ge weest en bovendien stelde hij toon vast, dat hij zijn beur3 kwijt was. De politie hield den man, met wien de benadeelde op stap is geweest, aan. Deze ontkende den diefstal te hebben gepleegd, maar de chauffeur herkende hem. Hij is opgesloten. Relletjes te Enschede. Het is gisteravond in Enschedé tot rel letjes gekomen, In de Haaksbergerstraal, waar zich het schaftlokaal bovindt waar <ie Duitsche wevers van de firma Jannink z(jn ondergebracht, hebben een groep opge schoten jongens met steenen naar het ge bouw gegooid. Politie en marechaussées maakte charges met den blanken sabel en den gummiknuppel. Ook op andere plaat sen in de st-a-d, waar ilien'schcn bij elkaar stonden om over het ge vad te praten, wérd er door de politie met blanken sabel op in geslagen. Enkele 'straten werden afgezet. Men is benieuwd of heden de stakers weer de fabrieken zullen binnengaan. „Had je me maar" overleden. I11 het Binnengasthuis te A'dam 19 giste ren overleden het oud-raadslid C. de Gel der, beter bekend onder den naam „Had je me maar", die Zaterdag j.l. op het Rem- brandtplein door een auto was overreden. De heer de Gelder bereikte den leeftijd van 75 jaar. Bekendheid verwierf hij pas toen hij do.ir dc anti-stemdwang of rapajlle-partij in 1921 candklaat werd gesteld voor den gemeente raad. Inderdaad werd hij gekozen en dit feit verwekte destijds heel wat opschud ding. Het was dan ook niets anders dan een oligepaste grap van een aantal men schen, die zich niet met hot kiesstelsel kon den vereenigen. De Gelder zag dit al heel spoedig in en maakte aan de grap een ein de door als raadslid te bedanken. Op het Prinsenhof is hij nooit geweest. Deze episode sloot het openbaar leven van den heer de Gelder af. Hij werd lan gen tijd buiten de stad verpleegd en ook nadien nam hij in het. Amslordamsche straatleven geen plaats meer in. Amsterdam wa» hem spoedig vergeten en alleen zijn bijnaam „Had je me maar" is oorzaak, dat thans nog de meeste Am sterdammers zich nog iets van hem herin neren. HET WEER IN NOVEMBER. Zeer droog. Het Kon. Ned. Meteor. Inst, te do Bilt pu bliceert het volgende voorloopige over zicht van het weer in November. Gemiddels over dc 5 hoofdstations was dc ocbtondlemperatuur 1 graad boven nor maal, in de 3 dekaden resp. 2, 1/2 en 1 graad boven normaal. De grootste af wij kingen kwamen voor op den vierden met 6 graden boven en den tweeden met 3 1/3 gr. beneden normaal. De gemiddelde max. temperatuur was 1 graad, het gemiddelde minimum 2 graden boven normaal. Te de Bilt kwam slechts 1 dag voor met een mi nimum temperatuur beneden het vries punt, terwijl het normale aantal 10 da gon bedraagt. Een gering aantal vorstda- gen is te de Bilt, waar de waarnemingen in 1890 zijn begonnen in Nov. slechts eenmaal, in 1899, voorgekomen. De laagste temporatuur te de Bilt was 0.03, hetgeen minder laag is, dan sedert 1896 is waar genomen tot nu toe was 0.07, in 1900 het minst lage absolute minimum in Novem ber. De neerslag was over het. geheele land beneden normaal. In het Noordwesten en Westen bedroeg het tekort 00 tot 70 pet, in Utrecht, Drente, Overijsel en Gelder land 25 tot 40 pet., overigens 40 tot 00 pet. Te de Bilt werden 40 uren zonneschijn nrgenomen tegen 57 normaal. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. Ze wilde me meenemen naar haar hut en ze zette me op haar bezem en zoo vlogen we door het luchtruim. Ik voelde me niets op mijn gemak en ik vreesde telkens eca buiteling te zullen maken, want de stok van den bezem was erg smal en ik vergat dat ik een kleine muis was geworden, die weinig plaats noodig had. „Ik wist me niet te keeren of te wenden". Hoog gingen wij over een groot bosch, waar de krui nen der boomen dicht naast elkaar stonden. Het was een groot oneffen groen vlak in allerlei tinten. Met fladde rende haren en fladderende staart, zoo reden we op don bezem. Hoe gaarne was ik van de stok afgesprongen om aan de kwade heks te ontkomen. Maar wat gaf het. De menschen zouden in mij niet anders dan een muis zien en geen prinses. Ik dacht: Na lijden komt verblijden en ge duld overwint alles.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11