GEDISTILLEERD EN WIJNEN „DE BLAUWE DRUIF' E. J. COSTER Ruime keuze: Origineels SINT NICOLflflSGfSCHEIKE I H. M. PIERROT ST.NICOLAAS? -VRIJDAG 27 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 De bcgrooling voor 1932 werd z. h. s. goedgekeurd. Hierop was oen post uitge trokken voor dc benoeming van een be zoldigt] directeur voor het Centraal Bu reau, alsmede voor het aanstellen van een administratieve hulpkracht. Het bureau is gevestigd Prinsengracht 752 te Amsterdam. Uit de vnrplegingscijfers bleek dat in het afgeloopen jaar het aantal verpleeg- dagen in ons Bisdom reeds belangrijk is opgevoerd. Na dc rondvraag werd deze zeer geani meerde en goed bezochte vergadering ge sloten. HET CONFLICT IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. Vergadering met den Rijksbemiddelaar eindigt zonder resultaat. In dc gisteren onder voorzitterschap van den Rijksbemiddelaar mr. H. A. van IJasekteyn gehouden vergaderiner met de partijen, betrokken bij de geschillen in de Twentsah^ Textielindustrie. i« het rap- yiort van den heer P. Groeneveld en mr. A. C. Josephus Jitta uitgebracht. De vertegenwoordigers der arbeiders konden zich wel met de in dat rapport gepubliceerde cijfers vereenigen, doch zij gingen niet met de conclusie areoord. Aat. het gemiddelde eindloon van de wevers, wier werk gerationaliseerd ia, na de ratio nalisatie met ruim 2 pet. ia toegenomen. Zij meenen, dat uit dat rapport integendeel blijkt, dat bet gemiddelde eindloon tenge volge van de rationalisatie gedaald is. De arbeiders waren niet bereid, het werk bij de firma Jannink te hervatten, tenzij eenige grootere compensatie werd gegeven voor de grootere krachteinsjian- ning, welke het gevolg is van het werken niet moer getouwen dan vroeger. Aangezien do werkgevers niet bereid waren dat verzoek in te willigen, ia de ver gadering, zonder dat eenig resultaat bereikt is, gesloten. UIT HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. Het collectieve contract opgezegd. Na de R. K. patroonsorganisatie hebben nu ook de neutrale en christelijke werkge versbonden in het blocinbollenbedrijf het bestaande collectieve contract aan de drie arbeidersorganisaties opge-zegd. Het contract eindigt einde Februari a.s. en omvat ongeveer 3000 arbeiders. Naar het Weekblad voor Bloembollencultuur meldt, •/.al van patroonszijde o.m. loonsverlaging worden voorgesteld, in verband met den ongun8;igen toestand in het bloembollen- bedrijf. PHILIPS—TELEFUNKEN. Nauwe samenwerking op technisch gebied. Het persbureau Industrie te Eindhoven deelt mede: Tusechon de beide grootste Europeesche concerns op radiogebied, de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven en de Telefunkeu Gesellschaft für drahtloso Te legraphic mb.H. te Berlijn, zijn overeen komsten geeloten, die een nauwe samen werking, in het bijzonder wat betreft de technische ontwikkeling, beoogen. Te diien einde zijn afspraken gemaakt omtrent gebruikmaking van de octrooirech ten van beide firma's. Verder wordt in sa menwerking de rationalisatie van de fa bricage en van den afzet door beperking van het aantal types door uitwisselbaar heid en dergelijke, ten doel gesteld. Ten gevolge van deze overeenkomtsen zijn de tussohen genoemde firma's hangende reohts geschillen bijgelegd. De afspraken hebben niet alleen betrekking op het moederland der resp. firma, maar gelden praetisch voor de geheele wereld. Zij hebben in de eerste plaats de bevordering van den radio-om roep en de radio-indutsrie door uitbreiding van de toepassingen op het oog. Er zijn maatregelen genomen, welke het ook aan andere firma's mogelijk maken zich aan te sluiten bij de overeenkomsten, om ook harerzijds tot het gestelde doel bij te dragen. De Fransche contingenteering en onze Export van Landbouwproducten. In verband met de jongste besluiten der Fransche Regeering inzake de contingen teering van den invoer, waardoor de ex port m. n. van vleesoh, boter, kaas, melk producten, eieren, bloemen, uit ons land zwaar getroffen wordt on willekeurig wordt ingegrepen in de belangen van den export- handel, heeft het Comité van Economisch Verweer uit de Nederlandsohe Land- en Tuinbouworganisaties zich in een uitvoe rig adres tot den Minister van Binnenland- ivoho Zaken en Landbouw gewend en daarin met klem aangedrongen op directe maat regelen van tegenweer. Hiortoo wordt aan de Regeering gevraagd, onverwijld over te gaan tot het indienen van een wet tot ver hooging van het invoerrecht- op flesschen- wijn van 8 tot 28 pet. Een praetisch SL Nicolaasgeschenk. Door de bekende Douwe Egberts Tabaks fabrieken werd ons ter beoordeeling ge zonden een half pond Douwe Egberts Echte Friesohe Heeren-Baai, verpakt in een unit. oud-zilveren tabakst rommel. De trommels met inhoud worden in den St. Nicolaas en Kersttijd verkrijgbaar ge steld tegen den prijs, welke men anders voor een half pond Douwe Egberts Echte Friesohe Heeren-Baai betaalt. De imit. oud-zilveren trommel waarin het half pond tabak is verpakt, krijgt men dus gratis. Voor een afbeelding van de tabakstrom mel verw ijzen we naar de betreffende ad vertentie in dit blad. ALPHEN A. D. RIJN - RAADHUISSTRAAT 208 - TEL. 242 '/T LEIDEN - STEENSTRAAT 8 - TEL. 1361 ZIET ONZE ETALAGES. WIJNEN CHAMPAGNE Gemeenteraad van Gouda. Het ontwerp van de gemeentebegroo- ting voor 1932 van Gouda sluit in den ge wonen dienst in ontvangsten en uitgaven met 2.768.184 (ongeveer 10.000 meer dan het vorige jaar). De kapitaaldienst wijst 'n batig slot aan van 12.801. B. en W. hebben het. ontwerp van de be grooting sluitend kunnen maken zonder voorstellen te doen tot verhooging der be lastingen, of verlaging van salarissen. Al leen de vermakelijkheidsbelasting wordt van 10 op 15 pet. gebracht. Het oorspron kelijk ontwerp wees een tekort aan van 212.000. Er is bezuinigd op de kosten van onderwijs door vermindering van het aantal boventallige onderwijzers, door betere or ganisatie van de onderscheiden takken van gemeentedienst, en door inkrimping van subsidies. Uitkeering van hoogere winsten uit de bedrijven, hoogere opbrengst van de straat- belasting, en een uitkeering van 13.568 uit het reservefonds van de gasfabriek hebben de begrooting sluitend moeten ma ken. De gemeente houdt voor 1933 en de volgende jaren nog een algemeene reserve van 43.900. Naar verluidt is het de bedoeling, de het bedrag van 10 0.000 aan le vensmiddelen door de firma P. de Gruijter en Zoon N.V. ter beschikking van het Nationaal Crisiscomité gesteld, proportioneel zal worden verdeeld over de plaatsen, waar winkels van do firma zijn gevestigd. Voor Amsterdam zal bijv. 20.000 beschikbaar zijn, voor Rotterdam 12.000, voor Den Haag met Soheveningen en Rijswijk 15.000, voor Utrecht 6000. Voor de overige plaatsen waar winkels van de firma zijn naar verhouding. Een uitzondering is gemaakt voor 's-Hertogen- bosch, waar de kantoren en fabrieken van de firma P. de Gruijter en Zoon N.V. zich bevinden en voor welke gemeente J 10.000 is gereserveerd. De examens Handelscorres pondentie in de moderne talen van L. I. T. E. H., Vereenigingen van Leera ren ln Talen En H:v lelscorrespondentie, worden in verschillende plaatsen vaa ons land gehouden 22 en 23 December a.s. Prospectus met inschrijvingsformulier grails verkrijgbaar bij den administrateur R. van Westen, Henrick de Keyserplein 16, Anisterdam-Z. Woensdagavond hield de R. K. Mid denstands vereeniging te Amsterdam een protestvergadering in Krasnapolsky tegen de gedwongen Dinsdagmiddag sluiting te Amsterdam. RECHTZAKEN Een knalpot-plaaggeest. De kantonrechter te Den Helder veroo>- deelde, naar het „Handelsblad'' meldt, een motorrijder wegens met open knalpot hard rijden door de drukste winkelstraten in Den Helder tot 40.boete subs. 10 da gen hechtenis, benevens ontneming van zijn rijbewijs voor den tijd van één jaar. Het bleek, dat de man er aardigheid in had herhaaldelijk voor zijn eigen genoe gen, doch tot groote ergernis der omwo nenden, rondritjês door enkele straten t.c maken. STADSNIEUWS BUITENC E VONE GEMEENTERAADSZITTING Aankoop van het vroegere huis van prof. Kan. In verhand met den stadhuisbouw. Geldleening van 2 millioen. Gistermiddag kwam de raad dezer gemeente, in buitengewone spoedvergadering bijeen, op het ongewone uur van half 5, met al* eenig pangegeven punt op de „agenda": Voorstel tot aangaan van een geldleening. Als zittingszaal had men de kleine Stads- zaal uitgekozen, die als geïmproviseerde raads zaal geen slechten indruk maakte. De nabij heid van het revue-gezelschap van den on langs overleden Bouwmeester, welk gezelschap in de groote Stadszaal bezig was de laatste voorbereidingen te treffen voor de voorstelling van dien avond, oefende blijkbaar geen in- vloed uit. Bij de opening door den voorzitter, mr. A. v d. Sande Bakhuyzen, bleken 'n goede 20 leden aanwezig. Na een korte behandeling van eenige inge komen stukken werd overgegaan tot de „agen da". Op voorstel van den voorzitter ging de raad direct in geheime zitting. Br es straat-pand voor f 70.000. Na 'n drie kwartier werden de deuren her opend en bleek nog een ander voorstel aan wezig te zijn, n.I. om bet pand Breestraat 117 1 (het vroegere huis van prof. Kan) aan te koo- pen voor 70.000. Dit voorstel werd z. h. 6t. De aankoop van dit pand moet in verband staan met een voorgenomen ruiling van de panden van de „Faam" aan de Vischmarkt te gen dit pand aan de Breestraat, gecombineerd met het naastgelegen perceel, waarin de ge meentelijke geneeskundige dienst is gevestigd. Een obligatie-leening van 2 millioen. Vervolgens werd voorgesteld, een obligatie- leening aan te gaan van twee millioen gul den, in stukken van 1000, rentende 5 pet, aflosbaar in 5 jaar, met halfjaarlijksche cou pons, waarvan de vervaldata in overleg met B. en W. zullen worden vastgesteld. De stuk ken zullen worden uitgeschreven aan toonder, terwijl desgewenscht ze ook op naam kunnen worden gesteld. De leening zal dienen tot verstrekking van een kapitaal ten bedrage van J 1.467.216 aan de lichtfabrieken en voor het overige voor bet openbaar gewoon lager onder wijs, voor het bijzonder gewoon lager onderwijs en voor het bijzonder uitgebreid lager onder wijs. De aflossing der leening zal uiterlijk ge schieden in het jaar 1936 en pari. Dit voorstel werd eveneens z.ha. aangeno- De heer De R e e d e sprak zijn voldoening er over uit, dat de gemeente er in is geslaagd in deze moeilijke tijden het crediet der ge meente ongeschonden te hebben kunnen be waren, waardoor ze er in geslaagd is deze leening bij een particuliere bank (naar wij ver nemen, is deze de Amsterdamscbe Bank. Red. L. Crt.) onder te brengen. Hierop ging de Raad weer voor een oogen- blik in geheime zitting, waarna de vergade ring werd gesloten. Begrooting-behandeling. De vergadering van den Raad, waarin de behandeling van de gemeentebegrooting, dienst 1932, aan de orde zal worden ge steld, zal plaats hebben op: Maandag 7 December 1931, des namid dags te twee uur en zoo noodig zal worden voortgezet op: Maandag 7 December, des avonds te 8.15 uur; Dinsdag 8 December, des namiddags te Woensdag 9 Debirliber, de» namiddags te twee uur en des avonds te 8.15 uur; Donderdag 10 December, des namiddags te 2 uur en des avonds te 8.15 uur; Vrijdag 11 December, des namiddags te 2 uur en des avonds te 8.15 uur in het ge bouw „Tot Nut van 't Algemeen", Steen- schuur 21. R. K. COMMISSIE VOOR WERKL0OZENZ0RG. Bij de penningmeester van de commissie zijn de volgende bedragen binnengekomen: R. K. Grafische Bond 25.— Collecte feestavond R. K. Grafische Bond 17.25 R. K. Politieagenten 13.N.N. 2. R. K. Fabrieksarb. ƒ5.—, Kunstavond Graal, gecollecteerd 27.81, R. K. Burger lijk Overh.pers. gecollecteerd 8.77. Twee trommels tabak van de firma Niemeijer. Honderd pakjes Friesehe Heeren Baai van Douwe Egberts. Voor al deze ontvangen giften brengt de commissie hartelijk dank. R. K. Vereenigin gen worden beleefd verzocht aan de oom missie mededeeling te doen van te houden ledenvergaderingen, lezingen, feestvergade- ringen en dergelijke. De commissie komt graag oollecteeren. De telefoonnummers van de commisjie zijn 721 en 686. Gisteravond omstreeks kwart voor acht heeft op de smalle Spoorweghavenbrug aan den Haagweg een aanrijding plaats gehad, die gelukkig goed is afgeloopen. D. C. T. uit Wassenaar, die aldaar met een fiev-s aan de hand op het trottoir stond geraak te door een pas-seerende auto met haar rij wiel bekneld. Zij liep eenige ontvellingen I op. Het ongeval veroorzaakte op Het i smalle bruggetje veel stagnatie in het drukke verkeer. KAMER VAN KOOPHANDEL Gisterenmiddag kwamen de leden der K. v. K. in het gebouw aan den Stationsweg in openbare vergadering bijeen. Na opening door den voorzitter, den heer D en Cale Brouwer en goedkeuring der no tulen, kwamen de ingekomen stukken in be handeling. Hieronder bevond zich een schrij ven van het Holland Huis te Brussel, waarin de aandacht wordt gevestigd op de ongelijk heid van plaatsing van vitrines in dat Huis, betrekking hebbende op de Rijnlandsche indus trie en handel. Het bureau stelt voor aan een vitrine 200 te bekostigen. De heer Roëll meende, dat men beter goed voor den dag kan komen en stelde voor een vitrine van 300 aan te schaffen. De voorz. heeft hiertegen geen bezwaren. De heer Sanders gaf eenige toelichting, wat het Holland-huis wil en hoe het eruit ziet. De heeren van Ginkel, Molkenboer en de Gooyer betwijfelden of deze uitgave wel veel nut zal afwerpen. Op voorstel van den voorzitter werd beslo ten, aan het Holland-huis te berichten, dat de Kamer bereid is een vitrine van 300 te be kostigen, mits de industrien van Rijnland vol doende belangstelling aan den dag leggen door het plaatsen van diapositieven in deze vitrine. Door de ijsbestrijdingscommissie werd een subsidie van 200 gevraagd. Het betreft proe ven van ijsbestrijding in vaarwater, welke voor de scheepvaart van belang zouden zijn. De heer Boot gaf een uitvoerige toelichting en kwam tot de slotsom, dat subsidie weinig nut zal afwerpen .Op het verzoek werd afwij zend beschikt. Aan het internationaal congres voor weten schappelijke bedrijfsorganisatie werd een sub sidie verleend van 10. Aan de orde was daarna bespreking van het concept-adres omtrent het wetsontwerp inzake de rechtsverhouding van agenten en reizigers Het werd, behoudens een kleine redactie-wij ziging, onveranderd vastgesteld. De heer Mol kenboer verklaarde zich tegen de verzending van dit adres, omdat hij het een onbillijkheid acht, dat reizigers niet genieten van de provisie over bestellingen, welke door de afnemers rechtstreeks aan het kantoor worden opgege ven, terwijl deze order het resultaat is geweest van de bezoeken door de reizigers aan die ai- ncmers gebracht. Besloten werd tot definitieve vaststelling van 't ontwerp Ambtenaren-reglement met begelei dend schrijven aan den minister van Arbeid. Handel en Nijverheid. De Kamer verklaarde zich volkomen accoord met het rapport van het bureau over vent- verboden. Deze zaak zal ook in de afd. Kleinbedrijf nogmaals ter sprake komen. De bespreking streeknet voor de Bloembol lenstreek stelde de voorz. voor van de agen da af te voeren, tot het hoofdbestuur der P T. T. met vast omlijnde plannen komt De heeren Van Zonneveld en dr. Knibbe achten dit onjuist en drongen erop aan, thans de wenschelijkheid van het behoud van het streeknet in de Bloembollenstreek uit te 6preken. Wanneer de Kamer een afwachtende hou ding aanneemt, is de zaak in kannen en krui ken en worden de adviezen der Kamer toen niet meer opgevolgd. De heer Van Zonneveld wilde in 't bijzonder aandringen op handhaving van de enkelvou dige telling. De voorzitter achtte elke thans ondernomen actie bij voorbaat tot mislukking gedoemd Het idee van den heer Van Zonneveld een adres te zenden aan den directeur-generaal, vond echter van vele zijden bijval. Bslolen werd een adres in dien geest te verzenden. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat de heeren Meerburg, Wernink en Roëll heden voor 't laatst deelnemen aan de be sprekingen. Het lidmaatschap van de Kamer is geen sinecure. Deze drie heeren hebben zeer weinige vergaderingen verzuimd. De leden dragen hun de grootste hoogachting toe, voor de wijze, waarop zij bun taak hebben waar genomen. Een bijzonder woord van dank bracht spr. aan den nestor, den heer Meerburg. De heeren Meerburg, Wernink en Roëll spraken dankwoorden tot de Kamer, tot den voorzitter en tot den heer Knibbe. Na een korte rondvraag ging de Kamer in huishoudelijke vergadering. De Leidsche Winkelstand. Hedenmiddag heeft de heropening plaats gehad van het belangrijk uitgebrei de schoenmagazijn van de firma Jac. Krol aan de Haarlemmerstraat. Zooals wellicht bekend werd de bestaande zaak in perceel Haarlemmerstraat 144 vergroot met het naastgelegen pand 146, waarin vroeger ge vestigd was de slagerij van den heer Ruig- rok. Door deze verbouwing, onder bekwa me leiding van den beer A. G. Meiman ontworpen en uitgevoerd, werd een prach tige winkelruimte verkregen van meer dan honderd meter. De winkel is door twee lichtramen achterin goed verlicht en de electrieche verlichting zorgt bij avond voor een overzichtelijk geheel. Achter den win kel ie bovendien nog een paekamer inge- rioht. De etalages zijn op bekwame wijze ver- Gemeentelijke Aankondigingen Afsluiting Passage Middelstegracht. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat in ver band met dc uitvoering van riolerings werken het gedeelte Middelstegracht geie- gentusschen do Groenesteeg en den Ouden Rijn, vanaf Zaterdag 28 November a.s. tot nadere aankondiging voor alle doorgaand rijverkeer ook met handwagens en voor het scheepvaartverkeer zal zijn afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 27, Nov. 1931. BEZUINIGEN'tis 'took voor U, als U üv St Hleolaas Cadeautjes koopt bij: Maïrsmanssteeg 14 en 21 Horlogemaker en H.U.G.A.-Verkooper Uit onze prijzen ziet U hoe goedkoop wij zjjn. Ziehier enkele prijzen Moderne Klok vanaf L 9.50 Bronzen Pendule rn. Vazen vanaf L 9.90 Koperen (brons) Palmpot vanaf f. 1.95 Nikkel Sch eerst el vanaf f. 2.75 Dames-Tasschen vanaf 50 et Zak-Manicures vanaf 15 Ct Zakhorlogesvanaf L 1.50 Wekkersvanaf 1. 1.65 Eiken Kranfenhangers vanaf f. 1.45 Naaidoozen (houten). vanaf 95 ct. Kapdoozenvanaf 85 et. Manicuurdoozen vanaf 65 ct. Agenda Vrijdag. R. K. Metaalbewerkersbond, Bondsgebouw, 8 uur. Vrijdag. Revue Champagne", Stads gehoorzaal, 8 uur. Zaterdag. Revue „Champagne", Stads gehoorzaal, 8 uur. Zondag. Revue „Champagne", Stads gehoorzaal, 8 uur. De avond-, naoht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Nov. a.s. waargeno men door apotheek: P. du Croix, Rapen burg 9, telefoon 807. Waren Uwe Kinderen reeds op bezoek bij Morgenmiddag vanaf half drie en verder de geheele volgende week GROOTE KINDER-RECEPTIE! met uitdeeling van geschen ken en vele GROOTE VER RASSINGEN, w.o.: Groote Vliegende Hollanders, Groote Poppen. Bouwdoozen, enz. Zorg dat Uw kleinen ook tot de gelukkigen behooren. 'stun-a. Haarl.str. h. Donkerst. 2-4 6 zorgddoor den etaleur, den heer Herm. Cauveren uit Amsterdam. De reeds vijf en veertig jaar bestaande zaak heeft door deze verandering een be langrijke verbetering ondergaan, waarme de wij de firma Krol geluk wenschen. Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren. De afd. Leiden van bovengenoemden Bond heeft gisteravond in „Concordia" Steenstraat een kunst- en filmavond gege ven, die zeer veel belangstellenden bijeen had- gebracht, zoodat dc groot zaal geheel bezet was. De voorz., de heer Beversluis, heette al len welkom, vooral de leden van „Onze Vloot" welke vereeniging welwillend eenige films voor dezen avond ter beschikking stelde, de aanwezige onderofficieren uit het garnizoen alhier, de leden van „Nut en Vermaak" en mevr. Cahen met haar dames. Spr. legde er den nadruk op, dat de le vertoonen marinefilms geen propaganda beteekenden voor bewapening, maar dat hierin alleen gezien moest worden een stuk zelf beleefde historie. Spreker deekle nog mede, dat bij de film „Indië in Vogel vlucht" tekstboekjes zouden worden ver kocht, van welken verkoop het oversctiofc aan het Crisis-Comité zou worden afgedra gen. Hierna werd het programma afgewerkt, dat aanving met het optreden van het Leidsch dubbel mannenkwartet „Inier Nos", waarna een filmjournaal en een aan tal interessante maririefilms volgden. Na de pauze trad „Inter Nos" wederom voor het voetlicht en werd de film „Neder landsch Indië in vogelvlucht" vertoond. Een gezellig bal besloot dezen goed ge slaagden avond. W Handelsregister K. v. K. yzigingen. 5631. N.V. Leidsche Ook in alle artikelen der 6ERQ-ZI17E1XWERKEÏI zijn wij zeer billijk en ru m gesorteerd, ook in Cassettes en Etuis. Bijouteriên, de laatste snufjes van Weencn en Parijs. Zilveren Colliers vanaf 55 ct. Zilveren Potlooden m. kwast v.af. 85 ct Drukkerij, Leiden, Morschsingel 1415. Overl. Dir.: A. van Hulsteyn, Voorburg, d.d. 18 Sept. 1931. 5494. N.V. Nederlandeche Electro- Lasch Maatschappij, Leiden, Zoeterwoud- scheweg. N. Proc. Wnd. Dir.: A. Prinsen, Bloemendaal (B.P.). 5728. N.V. Bouw- en Expïbitatie Maatschappij ..Eigen Woning", Oegstgeest, Wilhelminapark 15. N. Comm.: Chr. W. van der Eein, Katwijk a. d. Rijn. Nieuwe insch ij vingen. 5879. Ex peditiebedrijf P. Planjer, Leiden, Utrecht- sche Veer 28a, boot:, auto- vrachtonderne ming. E.: P. J. M. W. Planjer, Leiden. 5879. C. A. van Bohemen, Voorschoten, Voorstraat 31, melkhandel. E.: C. A. van Bohemen, Voorschoten. 5877. Hotel Café Restaurant „Het Haagsche Schouw", Voorschoten, Haagweg 4. E.: W. Vischbach, Voorschoten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2