23ste Jaargang VRIJDAG 27 NOVEMBER 1931 No. 7064 3)e £eicbelie DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bg vooruitbetaling Vooi Leiden 19 cent per week 1150 pe» kwartaal Bij onze Agenten 20 cent por week f 2.60 per kwartaal Franoo per port f 255 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is rooi de Abonné't ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaaL bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers S oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. lt DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleins advertentiën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V Bezuiniging, anders dan door salaris-verlaging. In een driestar hebben wij onlangs aan de hand van onwraakbare cijfers, ons van deskundige zijde verstrekt, aangetoond, dat een bezuiniging van beteekonis op het lager onderwijs, die de salarissen zooveel mogelijk ontziet, zeker te verkrijgen is door beperking van het aantal leer krachten. Het „Katholieke Schoolblad" van 13 No vember jl. wijdt aan deze beschouwing een driestar. De schrijver daarvan heeft blijk baar slechts oppervlakkig gelezen. Na een inleiding, die met de kwestie, waar het om gaat, niets te maken heeft, vertelt hij zijn lezers, dat wij de 13.5 mil- lioen bezuiniging willen bereiken „door in voering van het 40-stelsel bij het L. O. en het 24-stelsel bij het U. L. O." Als hij zoo vriendelijk wil zijn, de uit- eenzetting in ons blad nog eens na te le zen, zal hij bemerken, dat dit nergens is beweerd. Haar is betoogd, dat de 13.5 mil li oen bespaard kunnen worden door het gemiddelde aantal leer lingenper leerkracht, dat op 31 December 19-29 bij het L. O. 33.3 en bij het U. L. O. 19.97 bedroeg, geleidelijk op te voeren tot respectievelijk 40 en 24. Dat is heel wat anders dan het 40-stelsel en het 24-stelscl invoeren. Immers, werd het 40- stelsel ingevoerd, dan kreeg men bij 41 leer lingen reeds de tweede leerkracht, bij 81 leerlingen reeds de derde, enz. Ieder ziet toch dadelijk in, dat men zoo nooit zou toekomen aan een gemiddelde van 40 leerlingen per leerkracht. Maar wc zijn met den schrijver van de driestar in het „Katholieke Schoolblad" nog niet klaar. Hij bejammert verder, dat we de oogen hebben moeten sluiten voor het licht der logica. „Immers", zoo schrijft hij, ,,de 13.5 millioen bezuiniging op de R ij k s- uitgaven wordt volgens den voorsteller ge vonden door de uitgaven der gemeente- en schoolbesturen te verminderen. Misschien ook door vermindering der Rijksuitgaven voor het onderwijs, maar het is niet on mogelijk, dat de Rijksuitgaven verhoogd worden bij een 40-stelsel. Door drieërlei kassen bijeen te voegen, waartoe het Rijk niet bevoegd is en wat het Rijk dus nooit zal doen, komt men tot een bezuiniging van 135 millioen. Men bezuinigt op een driehal rekeningen, waarvan er één slechts Rijks- begrooting heet." ,,'t Is verbijsterend van naïviteit", roept hij ten slotte uit, „zooals men omspringt met Grondwet,' Onderwijswet en Onder- wijs-practijkWij hebben respect voor onze katholieke pers, inaar zij moet het toch niet al te bar maken". Onze geachte opponent moge het ons ten goede houden, maar wij zijn beschei denlek van meening, dat zijn weerlegging niet uitmunt door duidelijkheid. Als hij nog eens maar dan aandachtig wil lezen, zal hij zien, dat niet werd voorge steld de 13.5 millioen te bezuinigen op de Rijksuitgaven, maar op de totaal uitgaven van Rijk en Gemeenten; niet door het 40-stelsel in te voeren, maar door het gemiddeld aantal leerlingen per leerkracht, dat thans 33.3 is, op te voeren tot 40. En dat kan heel een voudig gebeuren door in artikel 28 der L. 0.-wet de sohaal te wijzigen, zoo noodig in dat artikel het woordje „tenminste" te schrappen en in verband met dit laatste artikel 100 cum annexis uit de wet te lich ten. Dat heeft met de Grondwet heelcmaal niets te maken en het Rijk is tot zoodani ge wijziging der L. O.-wet alleszins be voegd. Minister de Viseer heeft in 1924 maarregelen in dezelfde richting voorge steld, al zag hij ze niet alle aangenomen- Zonder de salarissen te verlagen, zon der iemand te ontslaan, kan men langs dien weg het aantal leerkrachten verminderen bij het L. O. met 5.843 en bij het U. L. O. met 629. Daardoor zullen de uitgaven van Rijk en Gemeenten voor salarissen gelei delijk met 13.5 millioen gulden 's jaars af nemen en zullen er bovendien 6472 school lokalen met toebehooren voor de toekomst. disponibel komen, wat practisoh neerkomt op jarenlange beperking van den scholen bouw. Zoo kan het Rijk, zonder ook maar een oogenblik zijn bevoegdheid te over schrijden, aanzienlijk bezuinigen op de to taaluitgaven van Rijk en gemeenten voor het lager onderwijs. Misschien wil het „Katholieke School blad" nu. wat er geschreven is nog eens aandachtig overwegen. Wij plaatsen deze beschouwing op deze plaats, omdat het princiep, dat er aan ten grondslag ligt, overeenkomt met wat wij reeds meermalen hebben verdedigd: Er moet, zoo veel mogelijk, naar gestreefd worden, om de noodigo bezuirtigingen te verkrijgen zonder vermindering van sala rissen voor hen, die toch al niet in weelde baden! De schrijver in het „Katholieke School blad" is dan ook wel zoo goedhartig, om te willen erkennen, dat onze bezuinigings voorstellen „door sympathieke gedachten zijn ingegeven"! Als men niet tevreden is met hand-geklap en hoera-geroep voor pro testen tegen bezuiniging door salaris-verla ging, dat is t oo. gewenscht, om voorstel len, die in andere richting dan sa laris-verlaging gaan ook al is men het er niet mede eens anders te begroeten, dan met exclamaties, waarin men de stem van den betrokken voorsteller onder het dédain van een superieure deskundigheid wil smoren, zooals de oshrijver in het „Ka tholieke Schoolblad". BINNENLAND TWEEDE KAMER. „Waterstaat" „Kolonieën". „Oorlog". In de gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer was allereerst aan de orde de stemming over het amendement-Knot tenbelt, om het bestaande systeem van subsidieering van tramwegondernemingen te handhaven. De heer v. Braambeek (S. D.) ver klaart, dat zijn fractie na rijpe overwe ging besloten heeft tegen te stemmen, in de verwachting, dat de Minister hulp zal verleenen waar die noodig is. De Kamer verwerpt het amendemnt met 65 tegen 19 stemmen. Vóór: de liberalen en de heeren Braat (P. B.), Bongaerts (R.-K.) en Kampscböer (R.-K.). Nadat het desbetreffende begrootingsar- tikel is vastgesteld, neemt de Kamer de begrooting van Waterstaat z.h.s. aan. Daarna is de begrooting van Koloniën behandeld; maar de stemming heeft nog niet plaats gehad. 't Spreekt vanzelf, dat bij de behande ling van de begrooting van hot Departe ment' van Koloniën de koloniale tentoon stelling te Vincennes en do brand in het Nederlandsche paviljoen ter sprake kwa- Minister de Graaff heeft onomwonden erkend, dat er inderdaad nogal wat heeft ontbroken aan de zorg voor de veiligheid der Indische kostbaarheden. Hij deelde mede, dat er wel een safe was voor het opbergen van de kostbaarhe den, dochdat van deze safe geen ge bruik werd gemaakt. De vergadering werd voor een gedeelte op de publieke tribune bijgewoond door prof. Einstein, vergezeld van prof. Ehren- fest. De geleerde bezoekers waren, aldus de „Res.", echter zeer spoedig weer ver dwenen; blijkbaar vond prof. Einstein het maar een zeer„relatief" genoegen Gisteravond ie „Oorlog" aan de orde ge- De heer v. d. Bilt (R.-K.) achtte bet standpunt zijner partij ten aanzien van een eenzijdige ontwapening bekend. Enkele versobering acht hij beslist mogelijk. Het detachement maroniers op Curasao moet z. L niet worden ingekrompen, eerder uitgebreid het zijn beste soldaten. Diensten op Zondag moeten zooveel mo gelijk worden beperkt. Met genoegen heeft spr. gezien, dat in de regeling van den overtoeht naar Indië gunstige wijzigingen zijn gebracht. De ac commodatie in de vierde klasse op de mail booten kan mischion nog worden verbe terd. Een betere gelegenheid op de Z-boo- ten in Indië om zich te wassehen is ge wenscht. Met genoegen heeft Bpr. kennis geno men van de voorgenomen opheffing van 't Marine-etablissement te Amsterdam. Do encadreering der marine is te duur; zoo zijn er met name bi, het loodswezen te veel hooge ambtenaren. Wil de Minister dit eens in studie nemen Te 3 uur 5 hedennacht was nog het woord aan een anderen Kath. afgevaardig de den heer Sc-haepman, die betoog de, dat ons land er een weermacht op na moet houden en dat bezuiniging daarop hoogst bezwarend is. Hij juichte de instelling van de eommis- sie-Seyffordt toe. want reorganisatie is mogelijk. Bij de algemeene bezuiniging mag Hoofd stuk VIII daarop geen uitzondering ma ken. Ook de min. achtte vroegen als Kamer lid bezuiniging mogelijk: er was te veel be- roepspersoneel. Spr. wil uit het te groote militaire huis verhuizen naar een kleiner Zeer uitvoerig behandelde hii het voorge- oefenden-instituut, dat een bolwerk is te gen defaitisme en valsche pacifistische be schouwingen. De vergadering werd verdaagd tot heden 1 uur. RIJKSCOMMISSIE WERKVER RUIMING. Mr. J. A. de Wilde tot voorzitter benoemd. Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzit ter van de Rijkscommissie van advies v\f>r "Werkverruiming mr. J. A. de Wilde, lid van de Tweede Kamer te VGravenhago. Deze volgt dris wijlen prof. dr. W. H. Nolene in diens functio van voorzitter op. REORGANISATIE SOCIALE VERZEKERING. Als er nog tijd is. In de M. v. A. op het V. V. der Begroo ting van Arbeid, Handel en Nijverheid zegt de Minister te hopen, dat, voorzoovor dit in verband met anderen arbeid op het gebied van de bemoeiingen van zijn depar tement mogelijk zal blijken, den hem nog resteerenden tijd te gebruiken voor de reorganisatie der sociale verzekering. Het ligt niet in het voornemen van den Minister afschaffing van het stelsel van zegeleplakken bij de uitvoering der Invali diteitswet te bevorderen. Dit standpunt sluit niet uit, dat naast dit stelsel aan dat van betaling der verschuldigde premie in geld een ruimere plaats wordt ingeruimd, dan thans het geval is. DE BEDRIJFSRADENWET. De Minister wil deze wet niet laten rusten. In de M. v. A. op de Rijksbogrooting 1932 voor Arbeid, Handel en Nijverheid zegt de Minister niet van meening te zijn, dat in het stelsel van het voorontwerp van wet op de bedrijfsraden de collectieve ar beidsovereenkomst en de vorbindindver- klaring niet meer poesen. De vraag, of het uitstel der verbindend verklaring wellicht een voorbereiding vormt om tot afstel te komen, moet. ont kennend beantwoord worden. Het ongunstig oordeel van den Iloogen Raad van Arbeid over het voorontwerp- Bedrijfsradenwot heeft don Minister niet tot do overtuiging geleid, dat het wensohc- lijk zou zijn deze materie voorloopig te laten rusten. Het bezwaar van den druk der tijden, dat tegen de verbindendverklaring be staat, geldt naar de meening van den Mi nister niet voor een wetelijko regeling der bedrijfsorganisatie. BETALING MET FRANKEERZEGELS. Niet tegen geld inwisselbaar. Het komt herhaaldelijk voor, dat kleide schulden voldaan worden door in oen brief postzegels tot. het vercisohte bedrag in te sluiten. De geadresseerde wenscht de ze gels dan gewoonlijk weer tegen gold in tc Dit nummer bestaat uit vier bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De huiszoekingen bij de Nazi's in Hessen. (Buitoni. 2o blad). Laval over Frankrijks buitenlandsche po litiek. (Buitenl. 2e blad). BINNENLAND. Besprekingen met Rijksbevniddelaar over het textielconflict te Enschede zon der resultaat Twee ongelukken op de onbewaakte over wegen. (Gem. Ber„ 3de blad). Eon nieuw spoor in den moord te Zuid broek. (Gom. Berichten, 3de blad). Een nieuwe 5 pet. leening voor de ge meente groot 2.000.000 tegen 98.5 pet DE OPENING VAN DE WATERLEIDING TE ALKEMADE. DE COMMISSARIS DER KONINGIN STELT HET BEDRUK IN WERKING DOOR HET OPENDRAAIEN VAN EE N KRAAN. Foto Slegtcnbonrt wisselen, doch ondervindt dat het poet- kantoor geen zegels terugneemt of ruilt. Men make due in dergelijke gevallen lie ver gebruik van de bestaande middelen aan geldverkeer (giro, postwissel, aango- teekende brief, postbewijs) indien men er althans prijs op stelt zijn sohuldeischer met contanten schadeloos te stellen. Want de postkantoren wisselen onder geen be ding eenmaal verkochte zegels wodcr in, noch rudlen zij deze tegen andere waarden. KATH. KINDERUITZENDING. In het Bisdom Haarlem. Woensdagmidag kwamen de aMeelin- gen van do Kath. Kinderuitzending in het Bisdom Haarlem te 's-Gravenlingn bijeen, onder voorzitterschap van dr. H. J. Da- men uit Amsterdam. Aanwezig waren on geveer 20 afdeelingen. Modogedeeld werd dat op de statuten de Bisschoppelijke en Koninklijke goedkeuring was gekregen en Z. II. Excellentie de Bisschop van Haar lem tot algomeen adviseur had beroemd den zeereerw. hoe,r A. Voorlutni, Rector te Amsterdam. Tevens had Mgr. bepaald dat alle af deelingen een Geestelijk Adviseur zouden aanvragen. De door het bestuur aangegane finan cieels overeenkomst met de Centrale Commissie, waarbij voor do gezinsverple- igng belangrijke financieel© voordooien waren verkregen, werd na eenige discus sie aanvaard. Tevens werden de nieuwe bepalingen goedgekeurd, waardoor de regeling der uitzending van deze kinderen belungrijk verbeterd word, terwijl ook liet toezicht op de gezinnen beter geregeld werd dan vroeger geschiedde. Met da verschillende koloniehuizen was een regeling getroffen, waardoor een uni forme prijs wn« vastgesteld welke voor alle huizen gelijk is, terwijl tevens door een nauw contact met dn koloniehuizen toezicht op verpleging en voeding verze kerd is. Alleen koloninhuizen, welke dit contact aanvaard hebben, zullen kinderen ontvangen. Uitzending uit. het Bisdom Haarlnm naar de zo koloniehuizen zal alleen over het Centraal Bureau van de Kat.h. Kinderuit zending kunnen geschieden. Dozo nieuwe regeling gaat 1 Januari 1932 in. Hierna had de bestuursverkiezing plaats. Behalve de door den Bisschop van Haarlem benoemden voorzitter, dr. Da- men, werden de volgende bmtuurslodon gekozen. Voor Amsterdam de heer Th. Kalkho- ven; voor Rotterdam de Z.E. hoer Pas toor Morsel; voor Den Haag de heer J. Hubman voor de provincie Noord Hol land de Z.E. heer Pastoor Rombouts van Wormerveervoor de provincie Zuid- Holland de Z.E. .Pater M. G. J. v. d. Schoof 0<FJL uit Goudavoor Zodood de heer P. M. Wolsky uit Middelburg. Door den Diooesanen Jeugd raad werd nis bestuurslid aangewezen Rector 8. Braakman uit Den Haag; door het Hoofd bestuur van het WitGele Kruis dr. J. N. Keneeren, uit Grootebroek en door den Bond van Groote Gezinnen drs. J. C. Oh. de Boer, Rector Kath. Meisjes Lyceum ia Den Haag. erder werden nog door de algemeene vergadering op voordracht van het bestuur tot bestuursleden gekozen inr. II. de Jong te 's-Gravenhage de heer L Westerwondt uit Amsterdam en Rector Kerkvliet ur* Rotterdam. Dit bestuur zal aa. Dinsdag te Amster dam bijeen komen voor het kiezen van eon dagclijksch bestuur.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1