UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK DE LEIDSCHE COURANT GEMEENTERAAD VAN LE1MUIDEN VRIJDAG 27 NOVEMBER 1931 ALKEMADE DE OPENING VAN DE DRINKWATERLEIDING Na de rede van den commissaris van de koningin, deed de de voorz. mededeeling van enkele ingekomen stukken, n.l. van den heer Van Boeyen, lid van Gedeputeerde Staten, die wegens ongesteldheid verhinderd was, van den heer Kwint, burgemeester van Koudekerk en van de leden van den gemeenteraad van Lcimuiden, de heeren De Rijk en Rietdijk. Hierna werd het woord gevoerd door den heer P. A. Colijn, burgemeester van Biskoop, die wees op de groote moeilijkheden, welke bij de stichting van een drinkwaterleiding op doemen en die zich zullen blijven voortdoen, zoolang tot het bedrijf de kinderziekten te boven zal zijn. Voor het oplossen dezer moei lijkheden was veel tact en voorzichtigheid roodig. Deze tact hebt u, aldus apr.„ zich tot den voorzitter wendende, in ruime mate be zeten. Wij hebben als kooplieden tegenover el kander gestaan, maar indien bij deze koop manschap een eere-palm moet worden uitge reikt, dan komt deze toe aan den burgemees ter van Alkemade. Spr. feliciteert de gemeen tebesturen met de bereikte resultaten en zegt, dat de tijd van hard werken thans haar be kroning vindt in de opening van het bedrijf. Spr. besluit met den wensch, dat de verstand houding tusschen de gemeentebesturen van de zelfde vriendschappelijke verhouding zal blij ven zooals dat op heden het geval is. Dan verkrijgt de burgemeester van Leimui- den, als onder-voorzitter van de Stichting, 't woord, die de dank overbracht namens zijn beide gemeenten. Spr. brengt dank aan den adviseur, den heer A. J. Lafeber, voor het vele en moeilijke werk door hem verricht, en vervolgens aan de aannemers, de heeren C. Wilson en de Directie van de Beton-maat- schappij .Tubantia", maar in het bijzonder aan den voorzitter, den burgemeester van Alkema- de, die de groote stuwkracht is geweest. Dan was het woord aan den heer Lafeber, die wees op de groote moeilijkheden, die moes ten worden overwonnen, maar als een feit van groote beteekenis vermeldde, dat de oorspron kelijk opgemaakte begrooting niet is overschre den. Voorts bracht spr, naast den burgemees ter dank aan de vol-ijverigen heer Van Harte- veld, secretaris-administrateur der Stichting. Hierna bracht burgemeester Geesink van Nieuwveen, als secretaris van de Stichting „De elf gemeenten" de gelukwenschen over van het bestuur der Stichting. Spr. beschouw de het als een verheugend feit, dat de band, die oorspronkelijk tusschen de 14 gemeenten heeft bestaan, niet verbroken is, getuige de uitnoodiging, die spr. mocht ontvangen. Spr. betreurde voorts de afwezigheid van den heer Van Boeyen, die wegens ongesteldheid verhin derd was hier tegenwoordig te zijn. Nadat ook de heer Cusveller, directeur van de Betonmaatschappij „Tubantia" het woord had gevoerd, verliet de commissaris der ko ningin het gezelschap. Nog werd het woord gevoerd door den se cretaris-administrateur der Stichting, den heer W A. van Harteveld, die dank bracht voor het in hem gestelde vertrouwen. Spr. zeide zijn beste krachten aan de tot standkoming van dit bedrijf in zijn geheelen vorm te hebben gewijd en bracht dank. aan den burgemeester van Alkemade voor den steun, welke hij zij nerzijds steeds heeft ondervonden. Spr. betuig de er zijn spijt over, dat er nog ingezetenen ziin, die nog vergelijkingen durven treffen als zou het water uit onze leiding te vergelijken zijn met gereinigd slootwater, doch hij ver trouwde, dat dezulken later tot een beter in zicht zullen komen. Tot slot sprak de heer Van Gelder, wet houder van de bedrijven te Boskoop, die de hoop uitsprak, dat de vriendschappelijke ver houding, welke tusschen de gemeentebesturen is gegroeid, tot in lengte van jaren bestendigd zal blijven. HILLEGOM Tweede voordracht kap. W. Bosch. De tweede voordracht der uiteenzetting van de katholieke leer, die Woensdagavond in de St. Josephkerk werd gehouden door kap. W. Bosch te Amsterdam, is weder een triomf ge weest. Het aantal belangstellenden was nog beduidend grooler dan vóór 14 dagen. De ge wijde redenaar behandelde nu het onderwerp: „godsdienst". Er werd door velen gebruik ge maakt van de gelegenheid, lectuur te koopen in verband met de behandelde stof. Voor de kinderen der werkloozen. Zoo als bekend speelt Hillinen Zondag haar eerste competitie-wedstrijd, waarin zij de recette heeft afgestaan om aan de kinderen van de werkloozen (d.w.z. de sohoolkinderen van on geveer 612 jaar) een prcttigen Zaterdagmid dag te bezorgen. Voor dezen middag heeft Hillinen een com missie gevormd, waarin vertegenwoordigers der plaatselijke vakcentrales zitting hebben genomen. Het behoeft geen betoog, dat het sympathie ke doel honderden bezoekers zal trekken, al thans bij gunstig weer. NOORDWIJKERHOUT. Hinderwet. Door B. en W. dezer ge meente is aan J. W. van Perera, aannemer alhier, vergunning verleend tot. het plaat sen van 1 motor van 1 P.K. en 1 motor van 2 P.K. voor uitbreiding van 1 electr. slijp steen on 1 kettingsteekniachine in het per ceel, knd. bekend gemeente Xoordwijker- hout, Sectio E. No. 997. Werkloosheidsbestrijding. Bij do fir ma do Ruiter en Zoon zijn een tiental werk loozen uit deze gemeente to werk gesteld, met subsidie van het gemeentebestuur, eveneens 10 bij de firma Lefeber te Lisse. Porsonalia. Naar wij vernemen zal dr. C. .1. H. de With, geneesheer-directeur van het. St. Bavo Gesticht alhier, zijn functie met ingang van 1 Januari a.s. met pensioen verlaten. NOORDWIJK. Onderscheiding. Hedenmorgen heeft do Burgemeester onzer gemeente, den heer M. Gooi, Commissaris van Politie, alhier, met. cenige toepasselijke woorden, op ver zoek van het hoofdbestuur van don Alge- meencn Nedcrlandschen Politiebond, op de borst gespeld bet brevet en verguld zilve ren dienstkruis voor 30-jarigcn politie dienst. NIEUWE-WETERING. IJsclub. Dc IJsclub „Ijsvermaak" hield gisteravond haar jaarvergadering in het café' Kemmcrswaal. Aanwezig waren 32 leden. De voorzitter, de heer van Ak keren, opent de vergadering met een har telijk woord van welkom en deelde mede, dat op 14 April j.l. bij de brand bij Hijze- lendoorn do afzetplaatjes eveneens in vlammen zijn opgegaan. Een tweede feit, dat vermeld moet worden is, dat op 31 Juli j.l. Ijsvermaak een zware slag heeft getroffen door het overlijden van den heer M. Klorks, die ruim 14 jaren in het be stuur heeft zitting gehad en de vereeni- ging door zijn propaganda tot grooten bloei heeft gebracht, maar die als oppas send echtgenoot en vader een leegte zal achterlaten. Zijn nagedachtenis zal bij allen in dank bare herinnering blijven. Door don heer J. Eekman werden do notulen voorgelezen, welke onder een woord van dank werden vastgesteld. Vervolgens bracht de pen ningmeester de heer Otto verslag uit over het geldelijk beheer. De rekening sloot met een batig saldo van 228.41. De re kening werd nagezien door de heeren S. Brait en P. de Wit en in orde bevonden. De heeren v. Akkeren, Otto, J. Struive, C. J. Klerks en J. Klomp, die periodiek moes- ton aftreden werden op voorstel van den heer Smit bij acclamatie herkozen. In do vacature-M. Klerks werd gekozen de heer M. Jansen. Van de rondvraag werd druk gebruik gemaakt. Besprekingen werden ge houden over de te houden ijsfeesten en over de viering van het 20-jarig bestaan der vereeniging in 1932. Dit laatste punt werd aangehouden. Als niemand meer het woord ver langt dankt de voorzitter de leden voor hun vriendschappelijke samenwerking en sloot hij de vergadering. Hierna werd overgegaan tot verloting van Sinterklaaspoppen en sigaren. TER AAR. St. Joseph-Gezeden. 't Was een Dins dagavond, do avond van een verplichte ver gadering van de St. Joseph-Gezellen, die door omstandigheden één dag vervroegd werd. Toen het uurwerk wat in het Vereni gingsgebouw hangt, half acht aanwees, han teerde de senior A. v. d. Hoorn de „hamer", en na eenig geroffel (intusschen zijn al de loden in de groote zaal) wordt de vergade ring geopend. Na het. Kolpingsgebed uitge sproken te hebben, heet de Senior alle le den wolkom en uit zijn tevredenheid over de massale opkomst, die weer schitterend ge noemd mag worden, 75 in getal. De Secretaris Cor Hoogervorst, leest de notulen van de vorige vergadering, welke zonder op of aanmerking worden vastge steld. Het volgende punt van de agenda, wat vermeld Bestuursverkiezing, wordt ter hand genomen. Aftredend zijn Cor Hoogervorst, Jan Levart en Henk Valentijn en tevens zal hot Bestuur met één lid uitgebreid wor den. De uitslag was dat de aftredenden met algemeene stemmen werden herkozen, en als nieuw besturslid werd gekozen do heer Leo v. d. Laan. Onze Vice-Praeses Oud hoopte, dat de opnieuw gekozen leden het dezelfde ijver de belangen van de vereeniging zul len dienen. Eveneena hoopt hij dit van het nieuw benoemd lid. Vervolgens houdt de Vice-Praeses het wekelijksch geestelijk puntje, wat altijd zeer van toepassing is op het dagelijksche leven en wat de leden dan ook met volle aandacht beluisteren. Nadat een Kolpingslied is gezongen, wordt overgegaan met de mededeelingen van de Dam-Biljart en Jasclufe. Als laatste punt van het officieele ge deelte is de „Ëbndvraag". Deze mag zich nu telkenmale in groote belangstelling verheugen. Het Is interes sant om te hooren welke actueel e vragen gesteld worden op allerlei gebied, zoowel op godsdienstig als juridisch en als econo misch gebied. Kortom het is leerzaam en het brengt dan ook aangename gedachten- wisseling voort. Het Ontspanningsgedeelte verloopt in een zeer geanimeerde stemming, de diverse spelen worden beoefend, de één gaat kaar ten, de ander schieten, en een volgende damt enz. De afd. Nachtwacht heeft de ge- hcele avond druk met het regelen van za ken, aan wien de beurt de a.s. week, of er soms nog technische verbeteringen levens vatbaarheid bezitten etc. Geachte Lezer, U ziet het, welke een aangenaam karakter daar heerscht zulke avonden. Het verband onder de leden is zooals het behoort in een echte Kolpings- voreoniging. Allen zijn we als broeders on der elkaar, onder leiding van een Gezel- lenvader, die Priester is. Jonge mannen, die dan nog in onze Parochie zijt, en geen lid van de Gezellen, blijft niet buiten onze rijen staan, wordt lid van „Je vereeni ging". SASSENHEIM. Dierenbescherming. Dinsdag en Woensdag hadden in de zaal van de K. S. A. onder groote belangstelling de propa- ganda-avondon plaat* voor bovengenoemde vereeniging. De voorz., de heer J. M. J. A. Speelman, opende deze bijeenkomst voor het talrijk publiek. Spr. zette uiteen, wat dezen avond t&i gehooro en te zien zal worden gegeven. Ten eerste werden 3 acten afgodraaid Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, burgemeester der ge meente. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen van de vorige ver gadering worden onveranderd vastgesteld. De voorzitter doet o.m. mededeeling van de ingekomen stukken. Schrijven van God. Staten waarin me degedeeld wordt dat Ged. Staten aan de stichting Drinkwaterleiding „de Elf Ge meenten" vergunning hebben verleend voor de levering van drinkwater aan -de buurt schappen de Geerdijk en Kattenbrug-Zaag- molensohebrug, gelegen in de gemeente Leimuiden. Gedeputeerde Staten zullen hun volle aandacht aan de voorziening van het Tol huis schenken. Aan de orde komt de vaststelling van de gemeen tebegrooting dienst 1932. De Com missie belast met het onderzoek heeft e«n rapport ingediend. Tot hare groote tevre denheid heeft de Commissie kunnen con- stateeren, dat zoowel de begrooting als de kaspositie van de gemeente gunstig tegen over die van andere gemeenten afsteekt. Bij volgno. 10: keur- en slachtloonen geeft de Commissie den Raad in ovorwo- ging, om aan de gemeente Leiden in ver band met de lage veeprijzen verlaging van de keurloonen te vragen. De post Kwade posten der Directe be lastingen zal blijkens een ingekomen opga ven van den Inspecteur der Directe Be lastingen met 600 verhoogd moeten wor den. Do Commissie stelt voor de begrooting Gewone diensten iu Inkomsten en Uitga ven vast te stellen op ƒ08.893.43. De Commissie wijst er tevens op, dat als de bogrooting vastgesteld wordt er een be langrijke belastingverlaging heeft plaats gehad. In de begrooting worden slechts 20 opoenten op de Hoofdsom der personeele belasting geheven. Deze worden derhalve van 90 op 20 gebracht. De heer Rietdijk vraagt of wederom op de begrooting een post voor Volksfeesten uitgetrokken is. De voorzitter deelt mede, dat de post buitengewone politiediensten van 50 op 40 is gebracht. De post Volks feesten is op hetzelfde bedrag als vorige jaren uitgetrokken. De heer Rietdijk zegt, dat in de gemeen te Nieuwveen men ook een dergelijke po*t op de begrooting had staan, in verband met de tijdsomstandigheden is deze komen te vervallen. In verband met de huidige tijdsomstandigheden zou de heer Rietdijk deze post gaarne van do begrooting willen afvoeren. Een dergelijke post vloekt nu eenmaal met den economischen toestand. De voorzitter deelt mede, dat de Com missie ook bij deze uitgaaf heeft stilge staan. Aangezien het Oranje-Comité toch in 1932 waarschijnlijk geen feesten zal or- ganisoeren, meende de Commissie deze pos ten te handhaven. Is er geen feest dan wordt op deze posten toch niets uitgege ven. De voorzitter zegt, als de heer Riet dijk de principieele zijde in het midden laat, hij met zijn voorstel wel kan mede gaan. Het voorstel van den heer Rietdijk om deze posten te doen vervallen wordt met algemeene stemmen aangenomen. De post onvoorziene uitgaven kan nu met ƒ115 ver hoogd worden. Overeenkomstig het voorstel der Com missie wordt daarna de begrooting in in komsten en uitgaven vastgesteld op 68.893.45. De Raad besluit aan de gemeente Lei den om verlaging der keurloonen te ver zoeken. Van de geldleening oorspr. groot 62.250 worden uitgeloot 12 aandeelen elk groot 250. Uitgeloot worden de aandeelen No. 159, 89, 117, 161, 221, 233, 120, 222, 228, 8, 64, en 193. In verband met de verzekering van Pet brandweerpersoneel tegen ongevallen en invaliditeit moet de begrooting dienst 1931 nog worden gewijzigd. De Raad besluit hiertoe. De Raa-d besluit ten slotte aan Ged. Sta ten wederom uitstel te vragen van de ver plichting tot het geven van onderwijs in hot va-k Lichamelijke oefening. De onthef fing van deze verplichting geldt nog tot 1 Jan. 1932. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. DERDE BLAD PAG. 1 r Ontspanningslokaal. Naar men ons mededeelt is door de besturen der ver schillende vakorganisaties alhier een ver zoek gericht tot B. en W. om het voor malige gemeentehuis te mogen huren voor ontspanningslokaal voor de werkloozen, terwijl aan den Raad een subsidie is ver zocht voor de bestrijding der kosten voor ontspanningsspelen en lectuur. Werkloozen. Het aantal bij de ar- beidsbemi Jdeling alhier ingeschreven werk loozen bedraagt momentcel 58. IJsclub. In 'verband met het 40-jarig bestaan der Warmondsche IJsclub is een algemeene feestCergadering uitgeschre ven tegen Maandagavond. Gezien het pro gramma wacht ons een prettige avond. ZOETERMEER-ZEGWAART. Herwonnen Levenskracht. De col- lectrices, die bloempjes verkocht hebben voor „Herwonnen Levenskracht" hebben een succes geboekt van 94.20. Inderdaad een mooi bedrag voor een zeer goed doel. Ze hebben dan ook een extra pluimpje ver diend voor hun ijver. Kwakzalverij. De afdeeÜng alhier van het „Groene Kruis" houdt op hedenavond te 7.30 uur een lezing met lichtbeelden over het onder erp: „Kwakzalverij", in het Bankbouw te Zegwaart. Als spreekster treedt op mej. dr. C. van der Pijl, te 's-Gra- venhage. De werkloozen. Zij, die werkloos of werkzoekende zijn en zich als zoodanig venschen te molden bij den correspondent bij de arbeidsbemideling, behooren dit te doen ter secretarie van Zegwaart, des voormiddags van 9 tot 12 uur. BODEGRAVEN. ArbeidsbemidJeding. Bij het corres pondentschap der arbeidsbemiddeling in deze gemeente staan heden als werkloos in geschreven van: 7 timmerlieden, 27 losse werklieden, 4 fabrieksarbeiders, 1 machi nist, 4 grondwerkers, 1 bankwerker, 3 pak huisknechts, 2 kantoorbedienden, 4 landar beiders, 1 chauffeur, 2 schippers, 1 smid, 2 opperlieden en 5 metselaars. Inlichtingen aan heeren werkgevers wor den gaarne verstrekt. Gevonden voorwerpen. 1 portemonaie met eenig geld; 2 belastingmerken (waar van 1 .kosteloos). Verloren voorwerpen. 1 portemonaie inhoudende f 1.50; 2 rijwielbelastingmerken en 1 vulpen (merk „Swan") Overleden: Dirk Verheul, 84 jr. Gevestigd: H. S. Blonk, zonder ber, van Woubrugge; K. van Dommelen, zonder ber. van Zwammerdam; A. L. van den Broek, bankwerker van Drunen. Vertrokken: J, G. Wessels, zonder ber. naar HaarlemA. M. van den Belt, smid naar Vriezen veen; J. M. Molenaar en gezin, timmerman naar Amsterdam; A. Doornik, slager naar Wassenaar; H. Zwije en gezin, ambtenaar N.S. naar Ommen; J. Stapper, zonder ber., naar Alphen a.d. Rijn: C. Zijlstra, boerenknecht naar Alphen a.d. Rijn; A. van Rossuf en gezin, kleermaker naar Zwammerdam. ZOETERWOUDE. Gemeenteraad. De Raad dezer ge- gadert Maandgmórgen te half tien uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken; 2. Sub sidieaanvrage „Wit Gele Kruis" Hooge Rijndijk met prae-advies en voorstel van Burgemeester en Wethouders; 3. Verzoek van H. M. Starrenburg om vergoeding voor een zinker, met prae-advies en voorstel van Burgemeester en Wethouders; 4. Prae-ad vies en voorstel van Burgemeester en Wet houders met betrekking tot oprichting zie kenbarak te Leiden; 5. Voorstel van Burge- meseter en Wethouders tot vaststelling eener instructie van de congierge-bode6. Als voren tot aan wijzin e van het Waterlei dingbedrijf als tak van dienst, als bedoe'd in artikel 252 der Gemeentewet en tot vast- selTing eener nieuwe beheersverordening van dat bedrijf; 7. Als voren tot vaststel ling eener verordening regelende den werk kring der werkloozencommissie8. Als vo ren tot vaststeltingr eener tijdelijke steun regeling; 9. Rondvraag. Te veel van 't goede Op een desbe treffend verzoek van het. gemeentebestuur a'hier heeft het dag. bestuur van den A.N. W.B. medegedeeld, dat hun bij ingesteld plaatseliik onderzoek is gebleken, dat de si tuatie bij den ho"ht oo de M-ening alhier voor on oplettend en vcorziebtie autobe stuurder geen onverwacht gevaar kan ople veren, zoodat het verzoek tot plaatsing van waarschuwingsborden niet. kan worden in gewilligd. Opgemerkt wordt dat een te veel aan waarschuwingsborden ontegenzeg- ge'iik het gestelde doel voorbij streeft. Personalia. Tot volontair ter eemeen- te-sccretarie alhier is toegelaten dc heer F. A. M. Xolet. wonende te Schiedam. Werkloosheid. Het aantal ingeschre ven werkloozen is thans gestegen tot 44 in verband hiermede kunnen niet alle daar voor in aanmerking komende werk'oozen bij de werkverschaffing te werk gesteld worden. NIEUWKOOP. Bouwvergunningen. Door Burgemees ter en Wethouders dezer Gemeente is ver gunning verleend tot het bouwen van een warenhuis voor rekening van J. Pieterse en tot het houwen van een woonhuis met veestalling en hooiberg voor rekening van de Wed. P. Vermeij. Overleden: Aangegeven een leven loos geboren kind van J Groenend ijk en L. C. Berkouwer. - L. C. Berkouwer, oud 34 jaren, echtgenoote van J. Groenendijk. i Ondertrouwd: J. Koorn, oud 22 ja ren, wonende te Utrecht en F. Hesseling, i oud 23 jaren. 1 Getrouwd: M. J. Schutter, oud 3S jaren en W. Wahle, oud 23 jaren. van de film „Lobo de wolfshond" welke film zeer in den smaak van het publiek viol. Voorts werd door het duo Berg en Hoiuan eenige nummers vertolkt, waarom hartelijk gelachen is. Tijdens de pauze werd aan alle aanwe zigen een gratis-consumptie aangeboden, welke zich best liet smaken. Als komische flim werd afgedraaid de grappige éénacters ^.De klok van Arie en „Baron van Munchhausen", waar danig om gelachen is. Aan het slot van den avond werd in het Patronaatsgebouw een fancy-fair gehouden voor het stijven van de kas, waar o.a. schieten, sjoelbakken en verloting plaats had.. Wij gelooven niet, dat. het bestuur reden van klagen raag hebben over dezen avonden, daar alles in keurige stemming is verloopen. WOUBRUGGE. Hij kon rekenen „als Bartjens"! In 1753 zou eene T. C-hardon opgeleid worden voor de zeevaart, dit bleek ons in 1913 bij de gehouden historische tentoonstelling al hier, uit de documenten welke hij heeft nagelaten. Onder deze documenten was een interessant „cijferboek", groot 252 folio bladzijden en stevig ingebonden, waarin genoemde Chardon al de vraagstukken uit het beroemde rekenboek „waeruyt men alle de grondregulen van de rekenkonst leeren kan" van Mr. Willem Bartjens heeft uitge werkt en te boek gesteld en dat zoo nauw keurig en net dat in genoemde tentoonstel ling dit werk door velen met groote belang stelling werd bezichtigd. Dit interessante boek schonk mejuffrouw de wed. M. Visser-Voets te Koudekerk, voorheen te Hooginade voor de afd. oude- sohool voor ons museum alhier, alsmede an dere handschriften en oude munten. Voor de liefhebbers laten wij hier een sommetje uit Bartjens volgen: „Gij vraagt mij dan, mijn goede vriend, Hoeveel de meester hier verdient! t Getal in guldens is niet veel. Zoo gij het vijfde en tiende deel Vermenigvuldigt met elkaar. Dan was 't een goed bestaan in 't jaar. Doch zoekt gij 't onderling verschil 't Product, mijn vriend, is zoo men wil Juist grooter tienmaal zeven keer. Wat wint de meseter 's jaars mijnheer? Gij vraagt mijwordt het niet verhoogd, Zoodra de dorpskas dit gedoogt? Tenminste woTd ons dit beloofd Oja met- 't is mij door het hoofd, Maar 'k weet, zoo gij het kwadrateert, En ook met tien multipliceert, En die producten samentelt, Gij juist 3000 ziet gesteld. Kom, noem mij spoedig nu 't getal, Waarmee men het verhoogen zal. De drukker beloofde twee schellingen voor iedere fout, die men ontdekte. .Geboren: Gezina Maria, d. van J. L. Baker en E. M. van Buiten. Johanna, d. van J. J. van Levden en A. M. v d. Meer. Cecilia Getrudis Maria en Anna Catharina Cecilia ds. van S. J. Zwetsloot en C. J. Borst, Overleden: Joh. Kaptein, 87 jaar, wedr. van A. van der Salm. WARMOND. Hanze Gisteren gaf de R.-K. Midden- si andsvoreeniging de Hanze, afdeeling Warmond in hotel „De Zon" een ontwikke lingsavond, waarbij als spreker optrad pro fessor P. M. M. Heskes van het Groot Seminarie, met als onderwerp: Geef ons heden ons dagelijksch brood. Nadat de voorz., de heer Slager, de bijeenkomst met den Ohr. Groet had geopend sprak hij er zijn leedwezen over uit, dat nog verschillende leden niet aanwezig waren. Spreker riep een hartelijk woord van wel kom toe aan den spreker van den avond alsmede aan den geest. adv. Medegedeeld werd dat het kinderfeest voor de kinderen der leden zou worden gehouden 2e Kerst dag. Hierna ving de gewijde spreker zijn rede atan over meergenoemd onderwerp. Ofschoon, aldus spr., wij bij bet bidden van het Onze Vader dikwijls over deze zin snede gedachteloos heengaan, moet bij eenig nadenken toch een groote vreugde in ons hart komen, wanneer wij op dit ge deelte van. het Onze Vader dieper in gaan, daar wij ons hier rechtstreeks wen den tot Hem, van wien alle goeds komt, die alles bestuurt en leidt. En het is juist om dit gedeelte uitgesproken in het Onze Vader, waarom zich de groote drama's in de wereld afspelen n.l. het probleem van de ellende, van het lijden in de wereld. Onder deze ellende en dat lijden bedoel ik, aldus spreker, datgene, wanneer het de menschen niet goed gaat. de strijd om het levensbestaan, die dikwijls zoo hard is dan met matig succes bekroond wordt. Het is dan ook wel begrijpelijk, dat dik wijls en door zoovelen de vraag gesteld wordt: „Indien God is de God van goed heid waarom laat hij dan al deze ellende over mij komen. L'itvoerig stond spreker bij deze aange legenheid stil, en moest hij, wi4de hij de zaak eenigszins duidelijk maken, in een eenigzins wijsgeerige beschouwing treden. Met tal van voorbeelden maakte spreker het den aanwezigen duidelijk, dat. wat God doet, steeds wordt gedaan in het be lang der menschheid, al lijkt het oogen- schijnlijk dikwijls omgekeerd, het is onze groote onkunde en kortzichtigheid die ons bij de bëoordeeling dezer zaken parten speelt, aldus spreker. Men is zoo licht ge neigd de zaak uitsluitend van een persoon lijk standpunt te bezien, met voorbij zien evenwel van het groote wereld-geheel waar van het individu toch slechts een zeer klein gedeelte is. Met groote aandacht werd de rede van den spreker aangehoord en vooral de duidelijkheid van zijn betoog trant, do eenvoudige wijze waarop hij meer diepzinnige kwesties behandelde, j maakte de rede voor de aanwezigen zeer aantrekkelijk. Spreker had dan ook na af loop een hartelijk applaus in ontvangst te nemen en door den voorz. werd hem na mens de aanwezigen een woord van bijzon- dern dank gebracht, voor zijn mooie en beoiende rede die voor een ieder een goede levensles bevatte. Vervolgens sprak de geest. adv. een paar woorden van opwekking tot steun aan het SANTOS-fonds, welk fonds zich ten doel stelt steun te verleenen aan de Nederlandsche tuberculose onbemiddelde standgenooten. Krachtig spoorde spreken aan iets bij te dragen tot steun van* dit fonds. Tijdens de vergadering werd reeds voor een bedrag van ƒ32.aan jaarlijk- sche contributies ingeschreven voorwaar een groot succes. Na nog eenige zaken van huishoudelijken aard te hebben afgchan deld werd de bijeenkomst door den voorz. onder dankzegging voor de opkomst ge sloten. Radio. Met uitzor cring van de aan geslotenen bij de Wa.mondsche Radio Centrale ten bedrage van 105 personen, zijn er nog een 90-lal ingezetenen die een eigen radio hebben, zoodat veel nieuws gierigheid alhier dagelijks bevredigd wordt.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10