De inspuitingsproeven in de kinderkliniek. GEMENGDE BERICHTEN UIT DE RADIO-WERELD ACHTER EEN MASKER WOENSDAG 25 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Prof. Gorter over deze kwestie. Een rechtzetting der feiten, zooals ze zijn. Publiciteit ies een wapen, dat naar twee kanten snijdt. Op gevaar af, schade toe te brengen aan den goeden naam van de kinderkliniek van prof. Gorter en in dit opzicht waren wij onze verantwoordelijkheid bewust hebben wij uitvoerig melding gemaakt van de proeven, op kinderen genomen met het z.g. B. C. G. (Calmette) in deze kli niek, en deze afgekeurd. De kostbare integriteit van een derge lijke instelling achten wij evenwel beter gediend met openbaarheid dan door elders opduikende geruchten of verdachtmakin gen dood te zwijgen. Mode naar aanleiding van onze publi catie heeft prof. Gorter ons een schrijven gezondon, waarin hij op de beschuldigin gen in de brochure van den Haagschen arts P. Pijl en op de afkeuring in de pers van antwoord dient. Voor de uitingen in genoemde brochure dragen wij geenerlei verantwoording, zoo min als voor artikelen in andere bladen, zoodat wij de weerleg ging daarvan als niet aan ons adres ge schreven beschouwen. Overigons geven wij gaarne de ziens wijze van prof. Gorter weer, omdat wij meer prijs stellen op een volkomen rehabi litatie van de kliniek dan op handhaving 'van ons standpunt. De feiten. Prof. Gorter geeft ons de volgende uit eenzetting der feiten. Te Leiden is in de afdeeling kinderge neeskunde van het Academisch Zieken huis bij een aantal kinderen de onderhuid- sche toediening van B C.G. toegepast (zie o.a. het laatste hoofdstuk van het proef schrift van dr. Boer van 11 Juli 1929). Doel daarvan was deze kinderen tegen tuber culose te beschutten en ze vóór en na de inspuiting nauwkeurig te observeeren. Het gebruikte middel B.C.G. (Calmette) was toen reeds bij honderdduizend gezonde kinderen in Frankrijk toegepast en in vele andere landen op kleinere schaal gebruikt om kinderen tegen tuberculose te vrijwa ren. Het staat vast, dat aan de methode van inenting geen gevaren zijn verbonden, ook niet aan de methode, waarbij men van onderhuidsche inenting gebruik maakt. Wij verwijzen hiervoor naar de conclusie van het rapport van den Volkenbond van 1928. (Zie Rapport de la conférence tech nique pour l'étude de la vaccination anti- tuberculeuse par le B.C.G. Société des Na tions C H 745 1928). De methode is in Leiden slechts toege past bij kinderen, die grooter gevaar dan anderen liepen om tuberculose te krijgen. De inspuitingen werden slechts verricht na verkregen toestemming der ouders. De onderhuidsche methode moest (als regel) worden gekozen omdat de kinde ren ouder dan een week waren. Na de eerste week kan men van de toediening per os (d.w.z. door den mond, in het voed sel Red.) geen succes meer verwachten, omdat de darm van oudere zuigelingen minder goed doorlaatbaar is voor het B. C. G. Ook om andere redenen kan de on derhuidsche inspuiting de voorkeur ver dienen. De methode werd, geheel volgens de voorschriften, altijd bij gezonden toege past: Calmette waarschuwt nadrukkelijk tegen de inspuiting van tuberculeuse pa tiënten, daar zij daarvan nadeel zouden kunnen ondervinden. Dit zijn de feiten, zooals ze zijn en dit kan men grootendeels ook lezen in het proefschrift van dr. H. D. Boer. Er is dus een methode van onvatbaar- making gebezigd, die reeds op groote schaal in vele landen was toegepast en waarvan men algemeen oordeelde, dat zij onschadelijk was en een zekere graad van beschutting kon geven. Hierbij werd geheel volgens door anderen uitgewerkte regelen te werk gegaan. Het is dus geen experiment, geen proefneming geweest, nog veel minder is er eenige reden om hierbij de vivisectie te betrekken. Er is slechts sprake van toepassing en niet van een eerste toepassing bij menschen van een bekende methode, gevolgd door obser vatie der ingespoten kinderen. Na het verschijnen van het proefschrift zijn nog een aantal kinderen met deze methode g'e- immuniseerd. Wat er uit blijkt Uit dit exposé van prof. Gorter blijkt dus: lo. dat het doel der inspuitingen twee ledig was, n.I. de kinderen te beschermen tegen t.b.c. en ze bovendien te observee ren. Onze indruk was, dat de observatie het eenige doel was, doch als prof. Gorter ver zekert, dat de kinderen aan besmettings gevaar bloot stonden, accepteeren wij deze verzekering 2o. dat het gebruikte middel reeds veelvuldig toepassing had gevonden en gevaarloos is. In ons artikel hebben wij eveneens geschreven, dat „het Calmette- praeparaat reeds Op duizenden kinderen is toegepast en zeer goede resultaten heeft opgeleverd." Wij'meenen echter, dat het hier alleen of althans voor verreweg het grootste gedeelte toediening per os (in het voedsel) betreft en meenen boven dien te mogen volhouden, dat er nog ver scheidene medici zijn, die niet overtuigd zjjn van de gevaarloosheid van het mid del. Wie het Lübecksche proces gevolgd heeft, kan moeilijk spreken van een alge meen gevestigde eenstemmige opinie. 3o. dat de toestemming der ouders is verkregen. In eenige bij het bovenstaande exposé gevoegde opmerkingen doet prof. Gorter het voorkomen, alsof wij beweerd hadden, dat geen toestemming was ge vraagd. Dat is onjuist. Wij hadden' slechts gevraagd: „Is de toestemming wel gege ven?" Omdat wij ons moeilijk konden voor stellen, dat ouders hun kinderen voor proefnemingen zouden leenen. Nu nog kun nen wij ons bezwaarlijk indenken, dat de ouders met kennis van zaken toestenjnimg hebben verleend tot de observatie (het gewone klinische onderzoek, zegt prof. Gorter). 4o. dat van een proefneming geen spra ke zou zijn, omdat de methode reeds eer der is toegepast. Hiertegenover stellen wij, dat één van de doelstellingen toch was: het observee ren van de werking van het B.C.G. Waar om zou dit geen proef zijn? 5o. dat er geen reden is om van vivisec tie te spreken. Dat hebben wij ook niet ge daan. Omtrent het kind, dat later ten gevolge van acute meningitis is overleden, zegt prof. Gorter nog in een bemerking, dat. dit kind een maand na de inspuiting in goede conditie ontslagen s, daarna 2 maanden thuis gezond is gebeven en pas na verloop van dien tijd wegens longontsteking ge compliceerd bij kinkhoest wederom wordt opgenomen. Wie het kind gezien heeft, acht het uitgesloten, dat er eenig ver band tusschen inspuiting en latere ziekte zou kunnen bestaan. Wij achtten in ons eerste artikel dat verband niet uitgesloten; erkennen ech ter gaarne de meerdere autoriteit van prof. Gorter. Conclusie. /Alles bij elkaar komen wij dus tot de volgende conclusie: Er zijn 10 kinderen genomen voor een wetenschappelijke observatie; kinderen, die bloot stonden aan besmetting en duB gebaat zouden zijn door de „zekere be schutting" welke het B.C.G. verletnen kan,zijnde dit B.C.G. een middel, waar van men redelijkerwijze^ het risico mocht stellen beneden het tq/ verwachten nut. Voor de toepassing van dit middel is de toestemming der ouders verkregen. Zóó ziet het geval er heel wat minder sensationeel uit, dan de aanvankelijke geruchten luidden. Het voorgevallene moge evenwel een aansporing zijn om de uiterste voorzich tigheid te betrachten bij het verrichten an onderzoekingen niet ro de laatste plaats in het belang van de ziokenhuisver- pleging. Een menschenllchoam en vooral een kinderliehaarn is kostbaar materiaal. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Doodeüjk ongeval te Helvoirt. Autobestuurder reed door. Onder de gemeente Helvoirt bij Til burg heeft gisteravond te ongeveer zes uur op den Rijksstraatweg een ongeluk plaats gehad doordat een voetganger door een passeerende, in de richting Den Bosch rijdende auto weid aangereden. Do automobilist heeft zich niets van zijn slachtoffer aangetrokken en is doorgere den. Voorbijgangers zagen het ongeluk ge beuren en telefoneerden onmiddellijk naar een verderop gelegen ca|é waar men het nummer van de auto ktin opnemen. Het slachtoffer is ongeveer de 50-jarige land bouwer P. K. Onmiddellijk werd genees kundige hulp ingeroepen. Het slachtoffer had een onder- en bovenkaakfractuur en een diepe snede aan de hals waardoor hij groot bloedverlies leed. In zorgwekkenden toestand is hij naar zijn woning vervoerd, waar hij is overleden. Aan de gevolgen overleden. Mej. de H. te Acht (N*-B.), die Donder dag j.l. ernstige brandwonden bekwam bij het springen van een kruik petroleum, is na veel lijden bezweken. Te Aalten is de heer W. die enkele weken geleden tengevolge van kolendamp vergiftiging bewusteloos was gevonden, aan de gevolgen overleden. In brand geraakt. Te Zwanenburg geraakten door het spelen met lucifers -Zondagmiddag de klce- ren van het 3-jajig zoontje van den land arbeider T. C. in brand. Met een deken slaagde men er spoedig in de brandende kleeren te dooven. Het kind bekwam ech ter ernstige brandwonden over het geihcele lichaam. Dood op bed gevonden. Te Budel werd sinds een paar dagen niet§ meer gehoord of gezien van den hoor De L., die alleen woont. De buren maakten zich ongerust en braken de woning van De L. open. Zij vonden hem dood op bed. De dood was eerst sinds enkele uren ingetre den, zoodat de man een paar dagen hulp behoevend alleen gelegen moet hebben. Smokkelaar gesnapt. Door beambten werd aan het grenskan- toor Pannesheide bij Kerkrade gevisitec een Nederlandsche vrachtauto, komende uit Kerkrade. Onder de ladingen kiezel bevonden zich 16 zakken meel, elk van 100 K.G. De chauffeur was in dienst van smok kelaars. Alles werd in beslag genomen. De chauffeur werd naar Aken overgebracht. Prog-amma's voor Donderdag 26 November. Huizen 1875 M. S.009.15 en 10.0010.15 Gramofoonpl. 10.15 Ziekendienst. 10.45 Gramof inpl. 11.30 Godsd. Ha.fuurtje. 12.15—2.00 Concert KRO-orkest o.l.v. J. Gerritsen. 2.00 Handworkcursus. 3.00 Gramofoonpl. 3.153.45 Vrouwenhalfuurtje. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 v. s Handenarbeid vc I. 5.456.45 A. v. Hilten (luit) en Mevr. G. Roest-van 't Woud (piano). 6.45 Knipcursus. 7.00 Vragenhalfuurtje. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.0010.00 Concert Haarlefsch Motet- en Madrigaal vereeniging o.l.v. Sem Dres den. 0.a. Werken van Orlando di Lasso, en „Nicolette" van M. Ravel. 8.459.15 Causerie over Batakkers. 10.00 Vaz Dias. 10.1011.30 Gramoföonplfi Hilversum 298 M. Uitsl. AVRO-uitzending. 8.0010.00 Gramofoonpl. 10.45 Voorlezen. 11.15 Gramofoonpl. 12.00 Concert door het Winkels Trio te Amsterdam. 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Knipcursus. 3.45 Gramofoonpl. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Concert Omroeporkest o.l.v. Troep. 6.00 Van Dijk's Origineele Volenjiam- mers. 6.30 Vervolg Omroeporkest. 7.00 Boekenhalfuurtje. 7.20 Omroeporkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Gramofoonpl. 8.158.45 Concertgebouw-orkest o.l.v. Dr. W. Mengelberg. Jupiter-Symphonie van Mo zart. 8.45 Sportpraatje. 9.15 Orgelconcert door Pierre Palla. Bo ris Lensky (viool). 10.00 Vaz Dias. 10.15 Garlton-Hotel Amsterdam: Juan Llossas en zijn orkest. 10.4512.00 Gramofoonpl. Daventry 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelconcert door Reginald Foort, 1.20 Gramofoonpl. I.35 Concert. Sted. orkest van Birming ham o.l.v. L. Heward. OJk Toongedicht „Finnlandia", Sibelius. 2.35 Voor scholen. 3.20 Vesper. 4.30 Jack Payne en rijn BBC Dansorkest. •1.50 Het Grosvenorhouse Orkest o.l.v. J. Meeus. 5.35 Kinderuur. 6.50 Moderne viool- en pianosonates. 7.10 Duitsehe causerie. 9.20 Militair orkestconcert. O.a. Menuet in G, Paderewski. 9.40 Causerie door den eersten Minister de FA. Hon. J. Ramsay MacOonald. 10.40 Orgelconcert door Reginald Goss Custard. 0.a. Uit de 5de sonate van Guil- mant. 10.50 Kerkdienst. II.05—12.20 Dansmuziek. Jaca Payn't Dance-Band. „R a d i o-P a r ij s 1725 M. 8.05; 12.50; 1.25 Gramofoonpl. 8.20 Vroolijk halfuurtje. 9.05 Gramofoonplaten. 9.35 Prokokioff-concert door het Sted. Orkest van Parijs. O.a. Vierde Symphonic. Langenborg 473 M. 6.25—7.20 en 11.20 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkesteoncert. 4.20—5.20 Concert. 7.509.30 Concert uit Praag. O.a. Sym phonic in d-moll, Dvorak. Hierna tot 11.20 Populair Concert. K a 1 u n d b o r g, 1163 M. 11.201.20 en 2.501.20 Orkesteoncert. 7.309.35 Symphonieconcert. 0.a. 7de Symphonie e-dur, Bruckaer. B r u s 8 e 1, 508 en 338 M. 508 M.: 5.20 Gramafoonpl. Dansmuziek. 6.50 Gramofoonpl. 7.50 Zie Langenberg. 9.50 Fragmenten uit „Carmen" van Bizet. 338 M.: 5.20 Tsjechisohe muziek op Gra mofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 7.50 Zie Langenberg. 9.50 Gramofoonplaten. O.a. Siegfried- Idylle, Wagner. Rome, 441 M. 8.20 Concert door den violist. Arrigo Se- rato. M.ru.v. orkest. O.a. uit „Tristan und Isolde", Wagner. Z e e s o n, 1635 M. 7.50 Internationaal Concert uit Praag. O.a. Symphonie d-moll, Dvorak. 9.50 Berichten en hierna tot 11.50 Dans muziek door de kapel Dajos Bela. TABAKSSMOKKEL. Twaalf Duitschers gearresteerd. Naar uit Bentheim aan de Nederland sche grens wordt gemeld, is het golukt oen bende tabakssmokkelaars op het spoor te komen. Vastgesteld werd, dat Ilamhurg- scho smokkelaars groote hoeveelheden ta bak met de nachttreinen uit Nederland naar Hamburg Duitsohland binnenge smokkeld hebben. In totaal konden tot nu toe 12 personen gearresteerd worden. De hoofddaders bevinden zich te Hamburg in voorarrest. Felle brand te Venlo. Gisternacht te ongeveer half twaalf brak een hevige brand uit in de manufactu ren- en tapijtmagazijnen van den heer J. Vreeswijk aan den Stalbergweg te Venlo. Toen de brand, die hoofdzakelijk in den voorraad vlocrkleeden woedde, ontdekt werd. stond het geheele magazijn in vollen gloed. De brandweer tastte met vier slan gen het. vuur aan. om 3 uur was do brand zoover gcbluschl, dat alleen nablussening noodig bleef en men het vuur meester was. Verscheidene groote ruiten werden ingeslagen om den brandhaard te ont dekken. Een groote voorraad tapijten cn vlocrk'eoden is verbrand. Do scande be loopt 12.000. Verzekering dekt de scha de. Oorzaak onbekend. Vingervlugge pseudo-neef, die er in vloog. Te Buitenveldert werd Zondagmi Idag een acht en veertigjarige dame, toon zij zich naar do kerk begaf, aangesproken door oen jongen man, die plotsoling haar hand greep onder den uitroep: „dag tan te". Toen bleek, dat hij zich „vergiste" maakte hij zijn verontschuldigingen en ver wijderde zich. Eonigon tijd later beinerkto do aangesprokene, dat zij van eon barer vingers eon ring misle, welke door* zijn glihsterënden steen zeer de aandacht trok. Vermoedelijk is deze door don psoudo- neef bij zijn hartelijke begroeting „per on geluk" geannexeerd. Do ring was echter oen „markt-oxcmplaat" on zijn wnardo slechts enkele dubbeltjcB. Voor den imita tie-neef dus een strop. Als treinen stoppen Naar schatting stoppen de personen treinen in Nederland dagelijks 20.000 maal, aldus lezen we in „Spoor- en Tram wegen". Neemt men ecu gemiddelde snel heid van 00 K.M. aan bij een gemiddeld treingewicht van 150 ton, dan beteekent dit: dat, met den noodigen aftrek voor het arbeidsvermogen, dat door den eigen weerstand van den trein wordt uitgeput, een arbeidsvermogen van 44.000 millioen K.G.-M. moet worden vernietigd. Ver 'eelt men dit werk over 18 uur per dag, dan komt dit overeen met het werk van oen machine van 10.000 P.K., dit is het werk verricht door ruim zes der nieuw ste locomotieven der N. S., die 18 uur voortdurend op volle kracht werken. FEUILLETON. Uit het Engelsch van HAEDON HILL. 13) Geen goede detective hé? mompelde hij, terwijl hij oen sleutel uitkoos en die in het slot stak Wel, misschien heeft de kapitein gelijk en ben ik een beetje afge stompt. In dat geval heb ik een beetje aanmoediging noodig. Als ik eens eventjes mijn getuigschrift bekijk, zal me dat nieu we moed geven voor de duisterste zaak die ik ooit onder handen heb gehad. Hij opende de kastdeur en haalde tus schen honderd andere schatten een herin neringsbeker van gedreven zilver te voor schijn. Hij tilde hem voorzichtig op en ter wijl hij haar meenam naar het raam, ves tigde hij zijn oogen op een inscriptie die luidde: „Pinksterton's Detective Bureau. New-York. Deze beker wordt aangeboden aan onzen trouwen helper Elisha Crowe Als hulde voor zijn onversaagden moed, scherpzinnig waarnemings vermogen en vele andere hoeda nigheden, die hem maakten tot een groot Detective. Bij zijn vertrek van het bureau 'eneevolge van bekomen verwon dingen in den dienst daarvan. Crowe zette den beker weer op zijn plaats, sloot de kastdeur en met een vol daan gezicht begon hij voor zijn middag maal te zorgen. Hij moest inwendig lachen, toen hij dacht wat de bewoners van Bea con Audley en in 't bijzonder kapitein Vaughan, wel zouden hebben gezegd, als ze over zijn schouder deze inscriptie had den kunnen meelezen. Ze hadden hem sma lend „Het menschelijk Fret" gedoopt, hem verdenkend van een nuttelooze nieuwsgie righeid, die in werkelijkheid niets anders was dan de speurzin, die zijn vroeger be roep hem een tweede natuur had doen wor den. Hij was nu blij, dat hij altijd weerstand had geboden aan de verleiding om den be ker aan anderen te laten zien, waardoor het geheim van zijn oud beroep was be waard, zoodat hij thans, na zooveel ja ren, de gelegenheid kreeg, zijn speurders talenten opnieuw te toonen, als een liefde dienst. Hij bracht het verdere gedeelte van den namiddag grootendeels door peinzende in zijn groote armstoel, maar om half zes stond hij op en na zijn deur gesloten te hebben, liep hij de straat af naar het post kantoor. Dit was eigenlijk een grooten winkel, waar kruidenierswaren en goedkoope ma nufacturen werden verkocht. De postaf- deeling was na zes uur gesloten, maar Cro we had dezen keer geen postzaken. Hi- kwam om zijn wekelijksche inkoopen van thee, tabak, suiker én spek te doen. Hij ging op een omgekeerd vat voor de toon bank zitten, wachtte, en keek onverschil lig naar de bezigheden van de winkelier ster. Ze had juist de brievenbus, waarin de te verzenden correspondentie werd ge deponeerd, leeggehaald en was bezig deze van het poststempel Beacon Audley te voorzien. Ze zetter er vaart achter om klaar te zijn, vóór den postwagen straks zou komen. Ik wil u wel even helpen, meneer Crowe, als u haast hebt, maar ik ben hier dadelijk mee klaar, nog een paar minuten, zei de vrouw. Gaat u gerust uw gang, juffrouw Jar- nacik heb heelemeal geen haast, ant woordde Crowe gemoedelijk. Het is heel verstandig van u, vóór sluitingstijd maar vast te beginnen. Dan bent u er direct mee klaar. Er zullen niet veel menschen zijn, die hun brieven op het laatste moment in de bus doen, denk ik. Bijna niemand, zei de postmeesteres. Alleen de secretaris van Lord Monksil- ver komt altijd op het nippertje met de brieven van de Priory, maar hij is ook eigenlijk de eenige. Elisha zei: Inderdaad? op een toon, als of deze mededceling iets nieuws voor hem was er daarop bleef hij met zijn korte beentjes op en neer schommelen en keek met een onverschillig gezicht naar het stempelen, tot juffrouw Jarnac klaar was. om hem te helpen. Hij was dien dag heel langzaam en aarzelend bij het doen van zijn bestellingen, zoodat de vrouw achter de toonbank hem plaagde met zijn beslui teloosheid, terwijl ze hem er tevens aan herinnerde, dat hij twee dagen vroeaer was met zijn wekelijksche inkoopen dan gewoonlijk. De wederzijdsrhe scherts rek te het ojionthoud in den winkel, zoodat juf frouw Jarna pm vijf micnnten voor zes nog al de boodschappen voor haar klant moet inpakken. En toen kwam plotseling Ravensear met i gcluidlooze stappen den winkel binnen, J een pakje brieven in de hand. Toen de se cretaris Elisha voor de toonbank zag zit ten, hield bij zijn pas een ondeelbaar oogen- blik in. Maar daarop liep hij met een kor ten knik naar de toonbank cn gaf zijn brie ven over de ijzeren afscheiding aan do postmeesteres, uitgezonderd een brief, die hij handig uit de -andere zocht, en achter hield. Zonder verder iets te zeggen dan een onverschillig „goeden avond" draaide hij zich om, bleef alweer één moment besluitelaos bij de brievenbus staan en liep toen vlug de straat op. Het zal mij benieuwen of er niet eenige overeenkomst was tusschen het handschrift op het adres van dien brief en het „pootje" van kapitein Vaughan, dacht Elisha. Waarom deed hij hem niet in de bus, ofschoon hij het half van plan scheen te zijn Vertelt u eens, juffrouw Jarnac, vroeg hij daarop langs den neus weg, als hij nu eens na posttijd was gekomen, had hij de brieven dan nog in Froxford kunnen afge ven O, best! Als het de moeite waard is, was het antwoord. De bus wordt in de stad pas om acht uur gelicht en het is niet meer dan een uur loopen. 't Wordt dikwijls gedaan, niet door meneer Ravensear, hij is veel te precies, maar door andere, als ze te Iaat zijn. Toen Crowe even later, beladen met zijn pakjes, uit het postkantoor kwam, was on zijn gezicht noch teleurstelling, noch voldoening te besneuren. En zijn stand- unt tegenover dit vraagstuk was gefor muleerd in de onuitgesproken alleen spraak toen hij de dorpsstraat terug liep: Niets wat op een sleutel lijkt, maar mi genoeg om iemand aan het nadenken te brengen. Ik heb slechter uitgangspun ten gehad in mijn leven. Wanneer ik twin tig inar jonger was, vloog ik naar Wrox- ford en probeerde dien brief vóór te zijn. HOOFDfiTUK VII. Een aanranding. Het gcbel van een fiets wekte Elisha uit zijn gepeins. Hij bleef staan en toen hij omkeek, zag hij Yvonne Wcnslade, die met moeite den stijgenden weg op torndo. Ze kwam van het strand, waar ze hoen was gegaan, om een poosje de droeve stemming thuis te ontvluchten. Toen li ij zag, wie de fietsrijdster was, wachtte hij, tot zo bij 'tem kwam. Hij kwam plotseling op een idee. Zijn intuïtie zei hem, dat zo een bc- t'ouvbaro, misschien zelfs wel een nut- I i"e bondgenoote zou zijn. Ze hadden elkaar na do tragedie op de storie als eens ontmoet, zoodat hij haar iel meer behoefde te condolooren. Hij vroeg haar of ze nog ver moest. Neen, ik ga naar huis, zei zo een beetje verwonderd. Mag ik to de pastorie naast u komen loopen vroeg hij deemoedig. Ik heb een wild, fantastisch idee gekregen over Phyllis over mis Vaughan. Ik wilde het u in 't diepste geheim vertellen. U moet me •elpen. 't Is omdat u het vraagt, ofschoon ik niet begrijp, wat we nog voor het arme kind kunnen doen, antwoordde Yvonne hartelijk. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9