DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BI.AD PAG. P BUITENL. BERICHTEN. HELDHAFTIGE REDDERS IN DE BENfLEYMIJN. Netelige toestand der gewonden. Den geln-elen Zondag hebben bonder- j den voor <le BcuLleymijn in Doncuslcr j 8UUU1 wachten op verder nieuws omtrent i de vijf munncn, die nog stee ls worden ver mist en wier lijken men nog niet heeft kunnen bereiken. Mei inbegrip van deze. vijf bedraagt het aantal dooden thans, zoo als gemeld 42, van wie <lc helft wel Ie- I vend uit de mijn is gekomen, maar deze twintig mannen waren zoo zwaar gewond, dat zij korten tijd overleden. Tachtig mannen en jongens waren aan het werk nabij de plaats, waar de explosie plaats had en allen werden tegen den grond geslingerd. Eenigen waren half ver suft en verblind door de wolken kolenstof, die als een zware mist in de gangen hin- gorf, zij kropen op handen en voeten naar den uilgang. iri hun hallbewusteloozcn toestand slechts bedacht op eigen behoud. Twaalf mijnwerkers, o.w. zes jongeps van wie de oudste 15 jaar was, hadden echter spoodig hun zelfbeheersching herwonnen en hun eerste, gedachte was redding te brengen aan de kameraden, die zich in nood bevonden. Toen do reddingsploegen ter plaatse kwamen, vonden zij daar het dnppcro croepje al in de weer, zonder gasmnksers of andere hulpmiddelen. Ver scheidene gewonden, die nauwelijks meer konden spreken, lagen naast elkaar en wisten reeds, dat zij niet in den steek werden pelatpn, maar dat hun kameraden bezig waren hun plicht te doen. zooals zij zelf het ook zouden hebben gedaan. Een der mannen werd gevonden met een ando ren mijnwerker op den rug, dien hij had willen vervoeren, doch op zijn tocht naar do buitenwereld, werden beiden door een rotsblok gedood. En terwijl onder den grond de mijnwer kers streden, om hun makkers te helpen, werd bovengronds in het ziekenhuis ge vochten tegen don dood, die de meeste geredden bedreigde. In een lange rij lagen er de gewonden geheel in het verband gaas gepakt, terwijl de verpleegsters al het mogelijke deden, om het zware lijden te verzachten, dat voor de meesten slechts dc voorbode van het einde wasa Vóór de mijn werd om 20 vrijwilligers gevraagd, 'dio wilden afdalen, om de redders af te los sen en er boden zich honderd aan. In het ziekenhuis bevonden zich de drie onbeken-' de vrouwen, wier identiteit nog steeds niet kon worden vastgesteld, maar die reeds in de ambulance waren toen hefc in Doncaster nog niet bekend was, welk een ramp de bevolking had getroffen. En uren later verdwenen zij, zooals zij waren gekomen. De namen dezer heldinnen zul len wol nooit bekend worden. EEN HELSCHE MACHINE. Uit Buggow wordt gemeld: Zaterdag is dc echtgenoote van den riddergoed-be zitter von Pfenning, toen zij een boschweg overstak, om een bezoek te brengen aan het familiegraf, plotseling door een schot getroffen en neergestort, liet onderzoek woes uit dat een karabijn kunstig tusschen drie dichtbijeenstaande boomen was aan gebracht, welks haan door een over den weg gespannen draad in beweging kon wor den gebracht. In den nacht van gisteren is de vrouw aan de verwondingen ove.rleden. Het onderzoek der politie duurt voort. Vee-trein in Amerika verongelukt. Uil Lexington (Missouri) wordt gemeld: Een vectrcin betaande uit 62 wagens, welke een groot aantal runderen en paar den bevatten, die op een landbouwtentoon stelling te Kansas City te bezichtigen wa ren geweest en nu naar Chicago werden getransporteerd, is verongelukt. Vijf per sonen zijn hierbij om het leven gekomen, terwijl een aantal andoren gewond werd. Ook een aantal runderen en paarden is gedood. Parijsch financier gearresteerd. Georges Froment Guleysse, gewezen pre sident van den rand van beheer en gede legeerd commissaris van een koloniale hank is gistermorgen te Parijs gearres teerd. De maatschappij is sedert 21 April '."11 in liquidatie. Een onderzoek heeft uitge wezen dat het kapitaal dezer maatschap pij van fr. 41» miljioen en 3/4 van de kapi talen, belegd in tl filialen, namelijk 35 millioen, verdwenen zijn. Een baarzen regen te Bordeaux. Volgens een bericht uit Bordeaux heeft het, daar gisteren visch geregend in oen der straten \an de stad 1 De zonderlinge bui duurde slechts ongeveer 'tien secon den, gedurende wol ken lijd baarzen van vier tot tien centimeter lengte in alle rich tingen verspreid werden. Het grootste deel van dc visch word door auto's vermor zeld, doch tal van huisvrouwen waren nog in slant, een flinken buit binnen te halen van do volkomen v^rsche baarzen.' Groote hoeveelheid alcoholica in beslag genomen. De New-Yorksche ambtenaren, die he iast zijn met het toezicht op de naleving van do drankwet, hobben weer eens een gouden slag geslagen. Zij slaagden er in •'•000 kisten, allo flesscben niet sterkedrank bevattende, waarvan de gezamenlijke waarde op één millioen dollar wordt -c- schat, in beslag te nemen. Zestig smokke laars, die bezig waren met liet lossen van hun lading, werden in de haven van Bi'ooklijn gearresteerd. VREDES-NOBELPRIJS VOOR COUDENHOVE-KALERGHI? Instemming in vele kringen. De Tsjechische minister voor Buiten- landsche Zaken, dr. Bencsj. en de Duit- sche oud-rijksminister dr. Koch hebben voorgesteld graaf Coudenliove-Kalerghi (Oostenrijk), den leider van de Pan-Europa- bewoging voor te dragen voor den Nobel prijs voor den Vrede 1931. Verscheidene politici, Nobelprijswinnaars industrieelen enz. hebben hun instem ming met dit voorstel betuigd, o.m. Loebe, voorzitter van den Duitschen Rijksdag, minster Severing, oud-minster dr. Wirth, de president van Griekenald Zairais, de Oostenrijksche minister van Buitenland- schc Zaken dr. Schober, de president van den Oostenrijkschen Xationalen Raad, Renner, de Frunsche oud-minister Herriot, de directeur-generaal van de Bank voor Internationale Betalingen, Quesnay, Henri de Jouvenel, Gerhard Hauptinann, Selma Lagerloef, Thomas Mann, Sigmund Freud en voorts de Nederlanders Loder, dr. C'o- lijn en D. van Beuningen en vele anderen in verschillende landen. OPHEFFING VAN HET ALCOHOL VERBOD IN FINLAND. Na langdurige besprekingen in het Fin- sche kabinet heeft de Finsche minister van justitie* een wetsontwerp uitgewerkt tot herziening van de bestaande alcohol-wet geving. De handel in spiritualiën zal n.l. met zekere beperkingen, weer worden vrij gegeven. Ter controleering van het alcoholver- bruik in -liet land zal ee'n controlebureau met dictatoriale volmacht worden inge steld Een monopolie controleert den handel, den invoer en de productie der spiritua liën. Van de opbrengst uit den alcoholhandel zal de eene helft den staat ten goede ko men, dat andere helft voor sociale doelein den wprden gebruikt. Tachtigduizend mark verduisterd. Bij de Kammerz- und Privatbank in Berlin-Pankow heeft men knoeierijen van een kassier ontdekt. Deze is in hechtenis genomen en heeft bekend verduisteringen te hebben gepleegd tot een totaal bedrag van 80.000 mark. Bij het controleeren der boeken is gebleken, dat hij met het ver duisterde geld voor eigen rekening za ken heeft gedreven. De verduisteringen zouden tot het jaar 1924 teruggaan. Gevallen van omkooperij. Terwijl de zaak-Sklarek, het groote Berlijnsctye omkoop-schandaal, voor den rechter in behandeling is, het aantal ge vallen van bankdirecteuren, die op verbo den transacties worden betrapt, steeds toe neemt, melden de bladen thans weer twee nieuwe gevallen van omkooping van amb tenaren. Te Dresden is dezer dagen een affaire ontdekt, die in hetzelfde kader valt als het schandaahSklarek. Een geineente-amb- tenaar moet reeds sinds jaren geregeld I van firma's, die leveringen doen aan het I gemeentelijke trambedrijf, hoogere reke- I dingen ontvangen, dan hun leveringen be- droegen. Hel verschil stak hij in zijn zak. Opmerkelijk is. dat alle firma's, bij welke de ambtenaar (die in verbinding stond met lagere beambten) met zijn immoreele voorstellen aankwam, ermee accoord gin- j gen; ofschoon zij gemakkelijk de oplich- I ting hadden, en kunnen moeten doorzien, heeft geen der firma's aangifte gedaan. I Bij een boekcontrole is het bedrag toeval lig ontdekt. Te Potsdam is de gemeente-architect ge arresteerd onder ernstige verdenking van passieve omkooperij. Hij heeft reeds ge deeltelijk bekend en verklaard van een firma een groot bedrag te hebben aan- GEMENGDE BERICHTEN ard. Dure eters. Naar uit San Sebastian vernomen wordt, bestelden zes communisten in een restaurant aldaar een rijkelijk diner. Toen de kellner hun na afloop de nota voorleg de, schreven zij er onder dat hij zich maar bij den burgemeester moest vervoegen om het geld. daar zij werkloozen waren. De kellner riep daarna de hulp in van de po lite, die de communisten arresteerde. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Tusschen twee auto's bekneld. Het slachtoffer overle den Zondagavond omstreeks zes uur is op den Siltardcrweg de 45-jarige TI. G. uit Heerlen tusschen twee elkaar pussceren- den auto' bekneld geraakt. Zwaar ge wond werd de man overgebracht naar het ziekenhuis, alwaar hij iiv den afgeloopcu nacht is overleden. Vrachtauto in een sloot. Een vrachtauto van een groentehande laar te Amsterdam, kwam gistermiddag uit de buurt van Amersfoort. De chauf feur had twee wielrijders op zijn wagen meegenomen, die naar Amsterdam moes ten. Bij Muiden had hij nog vijf passa giers opgenomen. Het waren arbeiders, die daar aan een Rijksbetoniyerk werkzaam zijn. Ze vroegen moe te mogen rijden, om dat dè autobus, die hen gewoonlijk mede- neemt, niet gekomen was. Op den Middenweg bij de Kruislaan ge komen brak de stuurstang van den wagen, die in de sloot, die langs den weg loopt, reed. Twee mannen en de chauffeur, die het ongeluk zagen aankomen, sprongen nog bijtijds van den wagen. De vijf ande ren gingen met dc auto de sloot in. De auto kantelde, maar bleef vóór zij geheel in den modder weggleed, nog een oogen- blik hangen aan een bruggetje, dat daar over de sloot loopt Van deze weinige oogenblikkcn hebben de drenkelingen ge bruik gemaakt om uit het water te komen. Een paar van hen, werden opgenomen door bewoners uit de buurt, terwijl een twee tal in het polilie-posthuis-Ondcrlangs zich konden gaan opknappen. Een van de werk lieden was licht gekwetst aan den arm en werd in het Onze Lieve Vrouwegasthuis behandeld. EEN VEERPONT GEZONKEN. Geen persoonlijke ongelukken. Gisteravond omstreeks half 6 is de veer pont bij Nieuw Beijerland over het Spui gezonken; persoonlijke ongelukken zijn er niet bij gebeurd. Een van de opvarenden is te water geraakt, maar hij heeft zich zwemmende weten te redden. Het rijver- keer HekelingenNieuw Beijerland is vol ledig gestremd. Voetganger en fietsers wor den per roeiboot overgezet. Over het gebeurde verneemt de „N. R. Crt.'' het volgende: Tegen half zes kwam een 6-wieligo vrachtauto van de firma Kommer Hoog stad te Hekelingen, geladen met steenen voor Nieuw Beijerland met bestemming voor Hekelingen. Een van de beide veer- kneohten liep den wal op, om de veerboot met een staaldraad vast te zetten, tenein de te voorkomen dat de oprijdende auto de boot van den kant zou doen drijven. De pont is een platboom vaartuig met voor- en achterklep, welke boot aan een kabel wordt voortgetrokken door 2 veerknechten. De pont kon 6500 kg. dragen en biedt ruimte voor 3 aut-o's. v De vrachtauto was vooral boven de ach teras zwaar geladen en toen de wagen het veer opreed, kon de chauffeur, J. Keijzer- waard uit Spijkenisse het stuur niet hou den en de auto botste tegen den zijwand, waarna het voorwiel klem liep tusschen de boeiing en den boom van de voorbrug. De pont helde sterk over en begon water to scheppen. De veerknecht Jacob Starp, die met een stophout aan boord klaar stond om den auto tegen te houden, was, toen de wagen op zij ging, naar de reeling gevlucht. Bij het overhellen van de pont verloor hij het evenwicht en hij sloeg overboord. Zwemmende wist hij den wal te bereiken. De chauffeur heeft nog een poging gedaan, om den auto achteruit te doen rijden, maar het voorwiel zat zóó beklemd, dat het hem niet lukte. Omdat de pont steeds meer vva ter maakte en gevaar voor kapseizen be stond, sprong hij daarop uit de cabine en hij vluchtte den wal op. De staaldraad waarmee de pont aan den kant vast lag, knapte af en even later zonk de pont met den auto in de diepte weg. Er staat ter plaatse 9 meter water. Terstond is de rijkswaterstaat gewaar schuwd en van Oud Beijerland uit is een motorboot, gezonden om boven de gezon ken pont een licht te plaatsen. Aan de fir ma De Wit's bergings- en transportbedrijf alhier is opgedragen om de pont te lich ten. Vanmorgen zou een bok naar Nieuw Beijerland worden gezonden. Zooals gemeld, is het rijverkeer volledig gestremd. Dc auto's moeten van Hekelin gen over Spijkenisse en de Beijerlandschc brug rijden. Het veer HekelingenNieuw Beijerland vormt de verbinding voor Voor- ne en Putten met Dordrecht. Het is jaren lang een rijksveer geweest: daarna is het aan de gemeente Hekelingen overgegaan, welke gemeente het voor 15 jaar verpacht. DE CLANDESTIENE ZENDER TE GOUDA WERKT WEER. Een medewerker schrijft aan het „Hbl.": „De clandestine zender werkt weer!" Dit zijn de woorden, waarmee een welwil lende vriend Zaterdag j.l. ongeveer een uur na middernacht ons telefonisch uitnoodig- de, aan zijn toestel te komen luisteren. De clandestiene zender, die eenige we ken geleden te Gouda in beslag genomen werd, liet zich weer hooren. Het was de zelfde stem, althans volgens onzen vriend, die deze onofficieele uitzending wel vaker beluisterd had. Ook de golflengte klopte; die was n.l. om en bij de 300 M., niet ver van de 298.8 M. van Hilversum dus. Zoo nu en dan waren er storingen. Ge deeltelijk waren deze aan de atmosfeer te wijten, anderdeels echter ook aan een an deren zender.... Het was tegen tweeën in den nacht toen opeens de uitzending totaal gestoord was. Een luide snerpende toon, die al eenigen tijd naar de ware golflengte had gezocht, was op dezelfde hoogte gekomen, als die van den, laten wij zeggen „Goudschen", zender. De toon hield meer dan een kwar tier aan, was niet altijd even sterk, maar bleef toch in kracht den „Goudschen" zen der verre overtreffen. De laatste moet n.l. slechts met een energie van ongeveer 25 ampère gewerkt hebben. De storimgver- wekker had het karakter van de seinen van oorlogsschepen. Zou het opzet zijn ge weest? Om twee uur twintig was de ontvangst weer prachtig. De omroeper kondigde zijn programma telkens aan in zuiver Neder- landsch en soms in vloeiend Engelsch. Ook de Duitsche titels der verschillende gra- mofoonplaten werden onberispelijk uitge sproken. Het was wel een eigenaardig program ma dat gegeven werd. Een poelier uit de Ruysdaelstraat te' 's-Gravenhage, zoo zeidc de omroeper o.a., had verzocht een bepaalde gramofoonplaat te draaien ter eere van een feestdag ten huize van de familie Spiegelberg, Valen- tijnkade 3, Amsterdam. En toen speelde men de gevraagde plaat. (In liet nieuwste Adresboek van Amsterdam komt de naam Spiegelberg niet voor op het adres Valen- tijnkade 3. Dit werkt het vermoeden, dat de namen gefingeerd zijn of misschien de adressen. Terwille van de geheimhouding lijkt ons dit dan ook logisch). In dezen trant was het geheele program. De families, ter eere waarvan de verschil lende vroolijke wijsjes ten gehoore werden gebracht, woonden voor het overgroote deel in Rotterdam. Omstreeks kwart voor drieën richtte de omroeper zich tot den heer G. J. Aberton te Olst, die een uitvoerig rapport had ge zonden ever do ontvangst op den vorigen Zatordaga\c.;.i. „Met belangstelling", al dus werd gezegd, „zien wij het rapport over hedenavond tegemoet. Adieu, meneer Aber ton." De heer Aberton, die bovendien een bijdrage aan geld gezonden had, kreeg Harmonica-Jim op de gramofoon voor zijn blijk van medeelven. Zoo ging het nog geruimen tijd door. Veertigjarige en 12y3-jarige huwelijksfees ten werden gevierd, jarigen werden gefeli- I citeerd, en daartussehen door klonken steeds populaire wijsjes. Ook 'net Ion bin ja heut' so glücld'ich, waarmee Truusjes ver jaardag op den noodlottigen avond, toen ie politie inviel, besloten werd, ontbrak niet op het appèl. Tot na drieën hebben we gewacht of de omroeper misschien ook zou bekend ma ken, hoe hij in staat was, de uitzendingen weer te doen doorgaan. Geen woord werd daarvan echter gerept. Alleen konden wij I waarnemen, dat in een nogal ernstig ge stoorde periode de omroeper sprak van „peilingen" en „richtingzoekers", die aan liet werk waren geweest". Helaas konden wij deze passage niet volgen, zoodat wij hieromtrent niets kunnen mededeelen. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. „Lu terwijl ze vluchtte", vertelde de prinses verder, „liep tegen een lakei, die juist de soep bracht voor d<- Koninklijke tafel. De schok wns zoo hevig, dat de lakei de soepterrine liet vallen en de soep zich over den corridor verspreidde". „Ja", zeide de kabouter, erg wijs, „een ongeluk komt nooit alleen". „Ten einderaad ging ik in liet kippenhok. Toen ik nog een prinses was, kende alle kippen on lianen mij, maar nu ik in een muis was veranderd, liepen ze ver schrikt weg. De hanen kraaiden verwoed, alsof de mor genstond aanbrak en de kippen kakelden alsof ze een ei wilden leggen „Hou nu toch op niet dal gekakel", riep ik, maar ze stoorden zich er niet aan. „Het was aan dovemajis deur geklopt". DE ROOFOVERVALLEN DUREN VOORT. EEN GEMASKERDE INBREKER. Een vrouw overvallen. Terwijl de mannelijke bewoners van liet gezin W. E. te Grevenbieht naar de Vroeg mis waren, heeft een brutale inbreker kans gezien ongemerkt in huis te komen. Een jonge vrouw die achter haar werk zaamheden deed werd plotseling opge schrikt door den onguren gast, die er met zijn zwart masker op zijn Ainr-rikaansch uitzag. Voorzoover de vrouw kon opmer ken droeg hij een zwarten slappen hoed, terwijl over zijn schoenen een paar kousen getrokken waren of geluidloos te loopen. In 't voorbijgaan gaf hij do vrouw een stomp en verdween achter door de tui nen. Binnengekomen bleken alle deuren open te staan, kisten en laden waren nagezien. Uit een kist werd een bedrag van 200 aan bankpapier vermist. Vreemd was het dat een hoeveelheid goud- en zilvergeld onaan geroerd bleef. Een kleine jongen die nog sliep werd niet wakker, ofschoon de dief naast 't bed je een lade had opengetrokken De marechaussees, met het geval in kennis gesteld, pogén klaarheid in deze zaak te brengen. EEN MAN OVERVALLEN. Het slachtoffer gewond. Zaterdagavond kwam in een café op den Bouwberg te Brunsscum een inwoner uit die gemeente binnen loopenhij vertelde gewond te zijn door een revolverschot in dc maagstreek. De man werd naar het hospitaal te Heerlen overgebracht en ge opereerd. Zijn toestand was hedenmorgen redelijk wel. Volgens eigen verklaring moet hij op een stillen binnenweg zijn overvallen. Hij had' contributie geind, doch geld wordt niet vermist. De juiste toedracht der zaak is nog niet bekend, omdat de man nog nietver hoord kon worden. BRUTALE OVERVAL. Twee gemaskerde mannen dringen een woning binnen. Zaterdagavond heeft te Rotterdam ook een roofoverval plaats gehad. Toen mej. B. v. d. B.K. zich alleen in haar woning aan den Zwaanshals bevond haar echtgenoot was even naar een café in de buurt gegaan drongen plotseling twee gemaskerde mannen binnen, waar van de een haar met een revolver bedreig de, terwijl de ander haar om haar geld vroeg. Doodelijk verschrikt schudde zij den inhoud van haar portemonnaie, 15.op de tafel uit. De kerels gristen het geld weg en verdween daarna ijlings. Oogen- blikkelijk waarschuwde de vrouw haar echt genoot, die aangifte van het geval bij de politie aan den Bergsingel deed. Deze heeft de zaak nu in onderzoek Gevaarlijk heer gearresteerd. Een Utrechtsch rechercheur van politie heeft in de Domstad een rijwieldicf aan gehouden wiens opsporing was verzocht door den commissaris van Zaandam. Het bleek een dubbel goede vangst, want de man was in gezelschap van een minder jarig meisje uit Groningen, dat sinds eeni ge dagen werd vermst. Gedurende zijn overbrenging naar het politie-bureau trok de arrestant eensklaps een revolver en zette deze den politieman in den hals. Slechts door diens moedig en doortas tend optreden kon hij zich het leven red den, zoodat de rijwieldief zich nu ook voor poging tot doodslag zal hebben te verant woorden. Intusschen werd de man in het Huis van Bewaring opgesloten, maar in plaats van den Zondag te benutten als een dag van overpeinzing, ~">?i hij op mi.ldelen om te ontvluchten. Bijna was hem dit gplukt, toen opnieuw zijn booze pogingen werden verijdeld, thans door de komst van een be waker, die hem bezig vond een raampje van een der toiletten op de binnenplaats te forceeren. Opnieuw ingekerkerd, ver klaarde hij zelfmoord te zullen plegen, het geen voor den directeur aanleiding is ge worden hem onder extra toezicht te stel len. Het 17-jarig meisje uit Groningen is op transport gesteld naar de stad van haar inwoning. Het slroopersdrama te Fijnaart. De strooper M. X„ uit Fijnaart, die in het Huis van Bewaring te Breda was inge sloten, als verdacht van het noodlottig schot te hebben gegeven, toen hij en zijn gezellen op hun strooptocht onder de ge meente Fijnaart zich door politie zagen ontdekt, waardoor een van zijn gezellen werd getroffen, die aan de gevolgen hier van is overleden, is thans voorloopig weer op vrije voeten gesteld. Kapitale boerderij uitgebrand. Gistermiddag om vijf uur is brand uit gebroken in de kapitale boerderij van den landbouwer De Wit te Oosterhout in de Laagstraat aldaar. Het vuur greep spoe dig om zich heen en vond gretig voedsel in de geheele oogst. Men slaagdo er in het vee te redden. Het woonhuis, stallen en de verschillende schuren brandden tot den grond toe af. Daar er in den verren om trek geen water was te vinden, stond de Dongensche brandweer, die assistentie ver leende, machteloos tegenover de vuurzee en viel aan behoud niet te donken. De brand is vermoedelijk ontstaan in de vee stal.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6