CENTRALE VERWARMING SÏk'SS. SANITAIRE INSTALLATIES ZATERDAG 21 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 GEMEENTERAAD VAN WOERDEN Zitting van den raad der gemeente Woer den op Donderdagmiddag 19 November s middags 2 1/2 uur. Aanwezig met den voorzitter 12 leden. Mot kennisgeving afwezig de heer De Wit. De voorzitter leest het gebedsformulier voor, waarna de notulen, beh"" \s eenige aan te brengen wijzigingen van de heeren <le Kruif en Sonneveld worden gearre steerd. Voorlezing geschiedt van de navolgende ingekomen stukken, n.l. a. missive van ged. staten, inhoudend goedkeuring van in vorige vergadering ge nomen raadsbesluiten; b. Schrijven van den heer D. A. v. Kos- sum, dat hij zijn benoeming als onderwij zer aan de O.L.S. gaarne aanneemt; c. overzicht van werkzaamheden van de Keurir n Waren te Leiden; d. rapport van den gemeentearchitect, betreffende de bestrating van de Voor straat; e. Jaarrekening van de Woningbouwver een iging. Alle deze stukken voor kennisgeving aan genomen. Verder is eerst hedenmorgen ingekomen een adres van het'R.K. Sohoolbestuur, in houdende verzoek voor aanschaffing van schoolmeube'en; Op vof-.sl an den voorzitter, werd, na dat wethouder Kalsbeek op het noodza kelijke van confereering met het schoolbe stuur heeft gewezen, dit adres tet een vol gende vergadering aan" - 'en. Alsnog is ingekomen een adres van den heer M. J. van Eeke'en, inhoudende ver zoek om vergunning tot het plaatsen van Ci i afscheidingshek op ongeveer de he ft vai de door hem te dempen sloot. In aanslc':'r- r on advies van C. v. P. W. adviseeren B. en W. gunstige beslissing. Conform besloten. 2. Verkoop grond Steenkuil:n Door B. en W. wordt voorgesteld over te gaan tot verkoop van grond op de Steen- kuilen aan den heer H. A. Meijer to Am sterdam, n.l. 185 M2. a 3.— Wat betreft het terrein, aangevraagd door de heeren Verheul en C. F. Snel, hier voor moeten de plannen nog worden vast- geste.d en daarna door ged. staten worden goedgekeurd, zoodat het niet wensohelijk is nu reeds tot verkoop van dit bouwterrein over te gaan. Conform besloten. 3. Aanbieding gemeenterekening.' B. en W. stellen voor de gemeentereke- mng 1930, vergezeld van de noodige bijla gen, voorloopig vast te stellen, eveneens de bedrijfsrekeningen 1930. Conform besloten. 4. Aanbieding b«igrooting De gemeentebegrooting 1932 niet memo rie van toelichting en verdere bijlagen wor- door B. en W. ter vaststelling aangeboden. Conform besloten. 5. Adres bestuur vereen, tot bev. van het landbouw-onder- Aangehouden tot een volgende vergade ring. 6. Straatverlichting Nieuwen- dijk. Naar aanleiding van de verzoeken of klachten inzake straatverlichting heeft de commissie vqor de publ. werken ter plaatse een onderzoek ingesteld. Wat betreft de verlichting van het marktterrein en de Poe straat bij het plantsoen is zij van oor deel dat het niet op den weg van de ge meente ligt, daar meer verlichting aan te brengen. Op den Nieuwendijk meent zij echter te moeten adviseeren een lantaarn bij te plaatsen en wel vooraan ongeveer ter hoog te van het brugje van Timmermans. Aldus besloten. 7. Aanwijzing takken van dienst bedoeld in art. 252 G. W. De raad der gemeente Woerden zal be sluiten: aan te wijzen als takken van dienst be doeld in bovengenoemd artikel der ge meentewet a. het electrieiteitsbedrijfb. het gasbe drijf; c. het waterleidingbedrijf; d. het grondbedrijf; e. het woningbedrijf. Conform besloten. 8. Vaststelling woninghuren. Ier vaststelling wordt aangeboden een besluit tot regeling van de verhuring en tot vaststelling van de huurprijzen van de wo ningen van het woningbedrijf. Aldus vastgesteld. Wijziging Raadsbesluit Rekening-Cou rant Rotierd. Bankv. B. en W. stellen voor een gewijzigd- besluit betreffende rente vergoeding van 2 pet. voor de credietsa-idi vast te stellen. Wethouder Kalsbeek wil naar aanleiding van hetgeen door den heer de Wit in de vorige vergadering was te berde gebracht, het resultaat van zijn onderzoek meedec- len, dat wel een heel andere kijk op de zaak zal geven, dan het beeld,dat door den heer de Wit was opgehangen. Het credietsaldo bleek m de eeiste plaats geen 34.000 te bedragen, doch slechts 10.000. Verder bleek, dat de gemeente slechts enkele dagen van dit bedrag iet& te wei nig rente had ontvangen, hetgeen echier niet het minst gewicht in de schaal legt, dan gedurende enkele maanden te hoo- ge rente werd ontvangen en deze te hooge rente bovendien zou bedragen van f 75.000 tot ƒ62.000. Het spijt wethouder Kalsbeek derhalve dat de heer de Wit thans niet aanwezig w». Wijziging hierna goedgekeurd. 10. Wijziging Bouwverordening. Even eens stellen zij voor de wijziging van de Bouw- en Woningverordening dezer ge meente vast te stellen. Goedgekeurd. 11. Wijziging begrooting 1931. Overeen komstig het advies v. d. comrn v. d. be drijven stellen B. en W. voor, de aangebo den begrootingswijziging no. 3 van 1931 vast te stellen. Goedgekeurd. 12. Beschikbaarstelling gelden voor 9e voedingspunt electrisch net L. R. Weide. B. en W. stellen voor gelden beschikbaar te stellen voor den bouw en inrichting van een tweede voedingspunt, n.l. ten behoeve van de timmerfabriek V.I.O.S. te L. R. Weide, waarvoor de koeten voor de Ge meente Woerden 2500.— zullen bedragen. Met a-lgemeene stemmen goedgekeurd. 13. Wijziging verordening heffing opcen ten grondbelasting. Z. h. s. goedgekeuid. Rondvraag. Bij de rondvraag wijst de heer Snel op het wenschelijke van wijziging in een clau sule van de vergunning aan enkele bewo ners van 's Gravensloot, om zich aan te sluiten aan de waterleiding „De elf gemeen ten", daar deze bewoners anders van aan sluiting blijven verstoken. De voorzitter beveelt aan opnieuw een adres aan B. en W. te richten, ter fine van onderzoek. Hierna waarschuwt de .heer Kastelein BERNARD SCHULTE Voorhout bij Leiden - TelefoonSassenheim 4532 om in verband met de plannen voor aanlog van het nieuwe gedeelte Steenkuilen do finantieele zijde niet te gering te schat ten, opdat de gemeente zich niet later voor de onmogelijkheid om haar verplichtingen na te komen, zal zien geplaatst. Wethouder v. Zon becijfert de kosten op pl.m. 20.UO0, welk bedrag door een lee ning moet worden gevonden. Wethouder Kalsbeek merkt op, dat deze kwestie bij de a.s. begrooting thuis be hoort. Ten slotte ontspint zich voor de zooveel- ste maal een debat, omtrent de wensche- lijkheid van uitrekking van het door den Raad vroeger toegezegde subsidie ad 27.000 aan de eventueel op te richten Thernio-Shemische fabriek. De herhalingen van den inleider .den heer van Doorn, leid den ook thane niet tot een voortsel, zoodat het resultaat zich bepaalt tot de toezeg ging van B. en W. naar een nader onder zoek. Hierna sluiting. De Raad dezer gemeente vergaderde gister middag te 2 uur. Voorzitter: burgemeester van Wijnbergen Aanwezig alle leden. Na een korte geheime zitting opende de voorzitter de openbare vergadering en 'as net gebed. De notulen werden goedgekeurd. De gemeenterekening 1930 werd voorloopig vastgesteld, evenals de rekening der bedrij ven. De begrooting van het Burg. Armbestuur werd vastgesteld op 12.288. Daarna had de vaststelling plaats van de begrooting der bedrijven. De begrooting „n genoegen". Aan de orde was daarnè de gemeentebe grooting. De heer Pijnacker, de algemeene beschou wingen openend, juicht het toe, dat de begroo ting sluitend is zonder dat de belastingen be hoeven te worden verhoogd De begrooting is naar ieders genoegen en daarom wenscht spr. haar aldus vast te stellen. De heer Noorland dankte het gemeentebe stuur voor bet zuinig beheer in de voorafgaan de jaren, waardoor de gemeenlefinanciën in goede staat zijn. Spr. vestigde de aandacht op uitbreiding van de legse-verodening Spr. verzocht het gemeentebestuur te bewerkstel ligen, dat het electrieiteitsbedrijf meer opening van zaken aan de raadsleden geeft. De voorz. achtte uitbreiding der leges-hef fing nog niet noodig De opmerking over het electrieiteitsbedrijf zal spreker aan B. en W. overbrengen. Hierna werd overgegaan tot artikelsgewijze behandeling. Bij „jaarwedden"' vroeg de heer Pijnacker inlichtingen over de post steno-typist. Wordt een manneli|ke of vrouwelijke kracht hier voor aangesteld? De voorz. antwoordde, dat zoo eenigszins mogelijk een mannelijk amb tenaar zal worden aangesteld. De heer C Schrama had verschillende aan merkingen op de rekening van den veearts; kan de rekening niet wat verlaagd worden? De voorz. zal deze zaak in de wethoudersver gadering bespreken. De 'heer Van Kesteren heeft nogal wat aan merkingen op de post onderhoud van straten. Spr. achtte de wijze van bestraten niet juist. De voorz zal met deze opmerking rekening houden. De heer Verduyn achtte het in dezen tijd beter geen goudalite te leggen in de Veld horststraat. B. en W. waren het hier roerend mede eens; de post ad 2244 werd ingetrok- Op voorstel van den heer C. Schrama zullen goedkoopere en lichtere trottoirbanden wor den aangeschaft, wat een besparing geeft van 200. raming. Het bleek, dat er nog verschillende posten onderhoud straten flink ruim geraamd waren Bij de post gemeenterekening stelde de GEMEENTERAAD VAN L1SSE heer Segers voor een schuit aan te schaffen, in plaats van er een te huren. Dit zal bedui dend goedkooper uitkomen. De voorz. zeide welwillende overweging toe evenals op het voorstel van den heer Van Kesteren, om de post losse werklieden om te zetten in een post voor een vaste kracht. Bij de post onderwijs deelde de voorzitter mede, dat aan de schoolbesturen een circu laire is gezonden, waarbij op de grootste zui nigheid wordt aangedrongen. Om een voorbeeld te geven, stellen B. en W. voor geen kweekeling meer aan te hou den aan de openbare school. Hiertoe wordt besloten. Geen tijd i Bij de post „badinrichting" zeide de heer A H. Schrama, dat de tijden wel niet gunstig zijn, maar wanneer 't sober werd opgezet, zou spr. ervoor zijn een badhuis te stichten. Ge bruik kan worden gemaakt van warm water van de gasfabriek; het gebouw zou kunnen worden gesticht aan de Narcissenlaan. Dat zou de goedkoopste oplossing zijn. De voorz. erkende het nut van het bad huis; maar in dezen tijd is het met het oog op de financiën niet gewenscht tot stichting van e?n badhuis over te gaan. Op de exploita tie zal de eerste jaren zeker worden toege legd. De heer Segers wees op Voorschoten, waar de badinrichting sober is ingericht, doch even- Bij de post brandweer wenschte de heer Schrama 4 maal per paar met de brandspuit te oefenen. De heer Segers merkte op, dat er 2 oefe ningen op de begrooting staan, doch er slechts ééns per jaar gehouden wordt. Spr. achtte het goed, dat de burgemeester eens per jaar valsch alarm maakt. De voorz. zal dat in B. en W bespreken. Het duistere licht. Bij de post verlichting vestig( de heer C. Schrama er de aandacht op, dat het eleptrisch licht zoo slecht is. In den loop van den avond wordt het steeds slechter. De heer Pijnacker heeft daar niets van be speurd. Weth. Warmerdam achtte de klacht juist; 't net niet is berekend voor de zware belasting, welke er tegenwoordig van wordt geêischt. Hangende de onderhandelingen met Leiden heeft het echter weinig zin daarover te spre ken, De Raad van Bestuur en de Raad van Commissarissen hebben reeds plannen tot versterking overwogen. Na een opmerking van den heer Segers, deelde de voorz. mede. dat de post elec- trische verlichting (ƒ2900) een bedrag van f 1000 te hoog blijkt te zijn geraamd. B. en W. stellen daarom voor de post te verlagen en 1000 over te brengen naar de post „on- Hiertoe werd besloten. Voorgesteld werd door B. en W. de subsi die aan den Vrijwilligen Landstorm te ver lagen van 100 tot 50. De meeste leden bleken voor verlaging ech ter niet te voelen. De post werd op 100 ge handhaafd. De heer Segers wenschte tegen den post subsidie R.K. Geitenvereeniging ad 25, te stemmen, omdat deze R.K. is. De voorz. kon deze zienswijze, waar het hier een vereeniging van algemeen nut betreft, niet deelen. Geen van de andere leden sloot zich bij den beer Segers aan. Daarna werd begonnen met de inkomsten. De heer A. H. Schrama wenschte havengel den te heffen over een grootere lengte. Weth. Tromp bestreed dit voorstel: de heer Segers vond het onbillijk tegenover den Han- delaraad. Bij de post opcenten hoofdsom der dividend en tantième-belasting meende de heer Verduyn dat deze post ad 14000 te hoog geraamd was. De voorz. antwoordde, dat deze post ver leden jaar 25.000 was; er is dus speling van 9000. Spr. heeft echter geen bezwaar de post met 4000 te verlagen. De begrooting werd daarna z.h-st. vastge steld. Vastgesteld werd daarna een verordening betreffende het beroep, bedoeld in de artike len 7 en 9 der Woningwet. Als takken van dienst in comptabelen zin werden aangewezen het gasbedrijf en het wa terleidingbedrijf. Het Centraal Bureau voor Verificatie en Fioan. Adviezen der Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten werd aangewezen als des kundige voor de deugdelijk verklaring van bedrijfsrekeningen. Een sportterrein. Een i 1 straat. Géén salarisverlaging i gemeente personeel. het DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. „Ze deed net alsof ze wegging en terwijl ik bezig was* wat graan te strooien voor de dieren, gooide ze, voor ik er op bedacht was, een ring over mijn hoofd. Ik werd er koud van". „Ja, ja", zeide de kabouter, „U ziet een ongeluk zit in een klein hoekje". „7k was nu in een m;iis veranderd en in de macht van de heks. Het was verschrikkelijk. Ik, een prinses, nu een muis met een lange staart en ik wist niet wat ik moest doen. Ik was ten einde raad, lieve kabouter, dat begrijp je wel". „Of ik het begrijp, lieve prinses, ik ben niet zoo onnoozel als ik er uit zie De gesteldheid van den bodem, van het ge meentelijk sportterrein langs den Broekweg voldoet niet aan redelijke eischen. Daarom stellen B. en' W. voor een terrein te huren van mevrouw Douairière Gravin van L.ynden, aan de Spekkelaan. Het terrein is groot 142 M. bij 95 M. De huurprijs is bepaald op 200. z Het voorstel wordt goedgekeurd. B. en W. stellen voor een straat ter breedte van 12 M. aan te leggen vanaf de Kanaal straat naar de te exploiteeren gemeentelijke bouwterreinen tusschen Tulpenstraat en Broekweg. De heer Kruseman U bereid den benoodig- den grond voor straataanleg (480 M2.) tegen den prijs van 6 per M2. aan de gemeente te verkoopen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Mede namens B en W. bracht de voor- zittèr dank voor de aangename wijze, waarop de begrooting is behandeld. Ook het personeel der gemeente zal het zeker waardeeren, dat verlaging van salaris sen in dezen Raad geen onderwerp van be spreking heeft uitgemaakt. Zonder twijfel zullen B en W. in dit op zicht echter actief blijven. Mocht de toestand der gemeente zich dusdanig wijzigen, dat er aanleiding tot ongerustheid zou zijn, Jan za' ongetwijfeld die post door B. en W. in den gemeenteraad ter sprake worden gebracht. Bij de rondvraag informeerde de heer Ro- mijn naar de onderhandelingen over de Malle- gats-sloot. Spr. vroeg, of de vaart beslist ge stremd moet worden tijdens de vernieuwing van de Engelenbrug. Dit laatste bleek niet mogelijk te zijn. De onderhandelingen over de Mallegatwloot zijn nog hangende. Hierna sluiting der vergadering. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Openstelling gebouw R.K. Volksbond ten behoeve van de werke bozen. - Op Woens dag 19 Nov. werd het gebouw v. d. il'.K. Volksbc d opengesteld voor de RK. Geor ganiseerde werkeloozen. Door afwezigheid van den voorzitter werd uc e ee.st komst geopend met een rede van den heor R. X. Loerakker. Spreker begon met zijn vreugde uit te spreken voor de tegenwoordigheid van bei de wethou .es P. Klaver (n T\.) en J. O. Vermeer (A.R.), want hun aanwezigheid immers geeft blijk van hun medeleven met. de werkeloozen. Daarna werd een woord van dank gebracht aan de milde gevers, welke door hunne offers hun medemen- schen willen toonen het leed der werkeloos heid zoovee, mogelijk to w-illen verzachten. Spreker -egt te hebben ontvangen van den heer Bakker 26 pond tabak; van den heer v. d. beïrv-* >r- schillendc doozen sigaretten en pakjes ta bak; van de fa. wed Joh. v. Lierop en J. H. Rusman koffie, thee. enz., van een ander 1.000 kilo anthraciet, voorts nog een bedrag aan klinkenden munt; J 200.— van de R.K. Yo ksbond, zoodat we voor de eerste paar j weken voldoende middelen bezitten, cm een gepaste versnapering te kunnen geven, j Daarna vond een uiteenzetting plaats en werd mei feiten aungetoond, dal de vak bonden al'es doen. wat in hun vermogen is, om de arbeiders of aan werk te helpen, of om door middel van stern verleening, hen to rijwaren yoor een gang naar het armbe stuur. In dit verband had spreker volmacht le verklaren, dat het college van B. en W. I besloten hebben, om Maandag n.s. reeds I de werkverschaffing open te stellen, in dien het college kans zag, om ann ge d te I k- men, wae.ican niet getwijfeld werd. Gewezen werd op de toezegging van den minister, om de landarbeiders in de ge e- gonheid te stel'«*ii, oezen winter 13 wek<«n 1 te laten uitkeeren. ale is h V nog niet ze ker, dat zulks met 300 pCt. subsidie geheel zal kunnen, zal daar toch ernstig naar ge streefd worden; vervolgens het streven van de bouwvak-bonden, om ook een hoogere subsidie te verkrijgen. Dit alles wijst erop, dat ér voel gedaan wordt, om hot leed van de werkeloozen zooveel mogelijk te verzachten. Dit alles naar voren brengend, meent spreker toch te moeten verklaren, dat noch de staut, noch de gemeentebesturen in staat zijn, om aan ai o verlangens tege moet to komen en ruimte zal er a.tijd blij ven voor ontstemming, wijl bij algemeene j regelen, welke vastgesteld worden, zich al tijd onbilijkheden zul'er voordoen. In die gevallen moeten de arbeiders die met hunne besturen bespreken en meedoen aan straat- rolletjes, en ziöh er wel voor wachten daar aanleiding te geven. Als de leidors er voor 'orgen, dat zij alles doen, wat in hun ver mogen is, dan moeten He arbeiders zulks weten to waardeeren, en dit tot uitlating li» ton komen, door lnin vertrouwen to schenken on als echte christenmenschen het vertrouwen in God nooit verliezen. Laten zij dat vooral toonen. door 'a morgens nnar de kerk te gaau, waar zij toch, vooral iu dagen van werkeloosheid, zoo schoon de - gelegenheid voor hebben. \rervolgens gaf spreker o<*nige practische lessen: zindlijk en ordelijk zijn in het ge bouw, de leiding volgen; dobbelen is abso luut verboden; er mag niet om veel geld gekaart worden. Daarna werd aan a len een kop koffie en een sigaar gepresenteerd. Wethouder Vermeer sprak hierna de werkeloozen toe; hij prees de daad van den R.K. Volksbond en meende te wetsn, dut de Christelijke bestuurdorsboud een zelfde besluit had genomen. Hij prees de leiding welke er in Hi legom van de R.K. arbei ders uitgaat en verklaarde gaarne, dat wanneer de arbeiders daarvoor hun ver trouwen scheuken, zij er van overtuig.I kun- neu zijn, dat hun bclanggen docltxefcnd behartigd worden. Vervolgen* wees wethouderVermeer op de moei ijkheden. welke er zijn, om voor al len werk te vinden, maar hij meende zon der overdrijving to mogen zeggen, dnt dit vraagstuk de volle belangstel'ing van het college heeft, en dat zij ook bereid is, om zooveel mogelijk voor de werkeloozen te doen. Hij prees de activiteit van zijn col lega-wethouder Klaver, die zioli zoo be ijverd heeft, om giften en gaven voor dit schoone doel bijeen to brengen. De voorzitter bedankte de beide wet houders voor hunne aanwezigheid en voor hunne woorden van waardeering en hunne daadwerkelijke medewerking. Horhaa'de malen gaven do aanwezigen blijken van instemming met het gesprokene. De heer Loerakker beloofde nog indien hij er tijd voor kan vinden, om dezen win ter een cursus te geven voor de werke loozen. Precies 12 uur keerden allen voldaan huiswaarts. LISSE Werkloochoid. Bij den gemeentelijken correspondent der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering «taan in totaal 234 personen als werkzoekend ingejehreven, t.w. 174 landarbeiders, 16 timmerlieden, 9 met selaars, 10 schilders, 5 «chippers, 5 chauf feurs, 4 grondwerkers, 2 kantoorbedienden, 2 monteurs-laischer*. 1 loodgieter, 2 fabrieks arbeiders, 1 machinist, 1 typograaf, 1 stof feerder, 1 scheepslirr Verloting. B. en W dezer gemeente heb ben aan het comité „Lisse Vooruit" vergun ning verleend tot het doen organiseeren van een verloting door d® winketiers tijdens St. Nicolaasreclamc-campsgne

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 15