DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND Geen benauwdheid! Geen gebrek aan lucht! ZATERDAG 21 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 1' Poe J i. Het overkomt iemand niet eiken dag, dat hem de uitnoodiging gewordt: Zeg, heb je soms zin om keizer te worden? In de afgeloopen dagen is dat Poe Ji overkomen, een ongeveer 25-jarigen jongeling, wonende te Tientsin, ook wel genaamd Henry Poe. Hem werd opeens de keizerskroon van Mandsjoerije aan geboden en hij had er wel ooren naar. Ka was dat aanbieden van een zoo be- geerenswaardig ding als een keizerskroon voor meneer Poe niet zóó iets bijzonders als dat voor u en voor mij zou zijn, want deze jongeman is reeds een paar maal keizer van China geweest. De eerste maal droeg hij dien zwaren kroon op zijn bolletje toen hij nog pas 2 jaar oud was. Hij erfde hem van zijn oom en zijn pa was zoo goed het werk voor hem te" doen. Op zes-jarigen leeftijd verloor hij het keizerschap alweer, nog te jong om het zware vrelie' te beseffen. China werd een republiek. Toen hij 11 jaar oud was, tilde een generaal het ventje voor de tweede maal op den kei zerstroon van China, maar al reeds na een week tuimelde hij er vanaf. De straatsgreep van den generaal was mis lukt. Thans zou hij het voor de derde maal probeeren in Mandsjoerije, geholpen door de Japanners. Vol moed begaf hij zich op reis naar Moekden en de Chineezen gingen uit voorzorg reeds dra-kenvlag- getjes maken, om op alle gebeurlijkheden voorbereid te'zijn. Doch de generaals schijnen weinig met Poe Ji op gehad te hebben, want het avontuur is op niets uitgeloopen en de keizer in spe heeft zich naar Japan be geven, waar hij zich meer op zijn gemak gevoelt. De drakenvlaggen zijn overbodig. J a p a n—C h i n a. Ongetwijfeld kiest Poe Ji den wijsten weg, als hij zich verre houdt van dit wespen-nest. Ofschoon er in Mandsjoerije officieel nog steeds geen oorlog is, steken de gele en schele wespen mekaar geducht. Wij zeiden verleden week reeds, dat de Volkenbondsraad mocht bijeenkomen en zooveel praten en fluisteren als hij wil, maar dat Japan zijn programïna in Mandsjoerije afwerkt wij .kunnen het thans bevestigen. De Volkenbondsraad is Maandag weer bijeen gekomen nu niet te Genève, maar te Parijs hij zit nog altijd bijeen en denkt, diep en zwaar. Steeds dieper worden de groeven in de koppen der denkers, maar hoe zij ook zoeken, er is geen formule te vin den, welke China zoowel als Japan be vredigt. Japan eischt erkenning van alle bestaande verdragen en China wenscht de rechtsgeldigheid van sommige dezer verdragen eens te onderwerpen aan het Hof te den Haag, hetgeen Japan weigert. Verder wil China, dat Japan zijn troe pen terugtrekt alvorens er onderhandeld wordt, terwijl Japan eerst tot een re sultaat wil komen en dan wel zal terug trekken. Deze twee diametraal verschillende standpunten te vereenigen is een hope- looze taak. Om tijd te winnen zal het wel weer uitdraaien op een commissie van onderzoek. Intusschen heeft Japan het geheele spoorweggebied van Mands joerije bezet. Kiet zonder slag of stoot, maar na hevige gevechten met de troe pen van generaal Ma. Tsjang Kai Sjek, de bewindvoerder van Xanlring, heeft zich nu naar Mands joerije begeven, om den tegenstand per soonlijk te organiseeren. Kaar het schijnt willen de Chineezen nog meer dan tot nu toe hun tanden laten zien. Misschien zullen zij daarbij wel geholpen worden door de Russen, die ook al niet al te beste maatjes zijn met de Japanneezen. Over een paar maanden begint de ont wapeningsconferentie! Prosit! Onderhandelingen. Met al dat gepraat zonder tastbare resultaten, wordt de kennisneming van hetgeen er op buitenlandsch politiek gebied voorvalt er niet aantrekkelijker op. Behalve de eindelooze onderhandelingen over de Manasjoerijsche kwestie, zijn er nog de Fransch-Duitsche onderhandelingen over de herstelbetalingen, welke besprekingen natuurlijk in de voor Frankrijk gunstige richting moeten gaan. Wat er evenwel achter de schermen gebeurt, weet men niet. Vervolgens zit de Italïaansche minis ter van buitenlandsche zaken Grandi nog in Amerfka, waar hij met Hoover en Stimson eenige uiteenzettingen heeft gehad. Katuurlijk moet in eer. niets zeg gend communiqué worden vastgelegd, dat de besprekingen verhelderend hebben ge werkt. Men kent nu tenminste beter elkanders standpunt. Ongetwijfeld is dat veel waard, maar dat wisten we van te voren reeds. Wij zouden zoo gaarne meer vernomen hebben. De tijd van de geheime deplomatie heet voorbij, maar de diplomaten zeggen ook tegenwoordig heusch niets meer dan wat zij kwijt wil len zijn en dat is een bitter beetje. Bovendien is er nog de Ronde Tafel conferentie. Met Oostersche heeren is het slecht praten. Scheen het dezer da gen alsof er ^eer wat schot in de be sprekingen zou komen, thans is het weer een en al pessimisme. Gandhi dreigt met een hernieuwd lijdelijk verzet, als niet vóór i December op vèr-strekkende wijze tegemoet wordt gekomen aan de Hindoesche eisehen, en de Mohammeda nen weigeren verder te gaan, als niet tegemoet wordt gekomen aan hun eischen. En zoo sukkelen wij maar verder. A n t i-d u m p i n g. Behalve met het probleem van de Ronde Tafel heeft de Engelsche regeering zioh ook bezig te houden met haar protectionistische plannen. Donderdag heeft het Lagerhuis eer wet aangenomen, waarin de regeering wordt gemachtigd maatregelen te nemen tegen abnormalen inveer, ook wel ge naamd: dumping. De regeering kan thans flinke invoerrechten gaan heffen tot 100 pet. van de waarde toe. En het is niet twijfelachtig of zij zal, daar zij in groote meerderheid sterk protectio nistisch gezind is, van de bevoegdheid Jaartoe een ruim gebruik maken. Voor- Geen hoestaanva'len, die IJ martelen en U den adem afsnijden. Dit alles kunt Ge voo<komen. Neem tijdig Abdijsiroop, die door haar wonderlijk slijmoplossende wer king de slijm met ziektekiemen :tan ver wijderen, Uw ademhaling verruimen en dien scherpen hoest kan stillen. Neem eens een proef met Abdijsiroop als Ge vannacht weer wilt slapen als een roos. Voor jong en oud onschadelijk en be proefd bij. Hoest, Bronchitis, Asthma. AKKER's j ,,Voor de Borst Alom verkrijgbaar Prijs FI. 1.50, Fl. 2.75, F1.4 50 Gebruik builenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 cl). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) 10765 loopig zijn de landbouwproducten nog vrij, maar men is bevreesd, dat deze bin nen niet al te langen tijd ook wel zullen volgen. Wie eenmaal op het hellende vlak van het protectionisme naar bene den glijdt, stopt niet meer zoo gemak kelijk. Alfonso. Met koning Alfonso is het ook berg-af gegaan. Zoo pas nog was hij koning van Spanje, thans heeft het Spaansche parlement hem tot hoog verrader verklaard. Dat zit 'm hierin, dat hij inderti'd Primo de Rivera tot dictator aanstelde, wat de republikeinsch gezinden hem nu nog geweldig kwalijk nemen. Alfonso zit veilig in het buitenland, waar hij het vonnis van het Sparansche parlement wel met een philosophisch glimlachje in ontvangst zal nemen. Zijn goederen zijn verbeurd verklaard; maar hij zal ook wel niet anders verwacht hebben. GROOTE HOEVEELHEDEN HOUT UIT RUSLAND EN FINLAND wor den momenteel te Schiedam aan wal gebracht, om daarna naar Dirtcchland vervoerd te worden, bestemd voor papierindustrie. In totaal wordt 40.000.0D0 K.G. opgeslagen. Het opstapelen van het hout. SPORT UIT HET KATHOLIEKE KAMP OVERZICHT. Voor morgen is een zoo volledig moge lijk programma samengesteld. In de eer ste klasse E krijgt S. J. C. bezoek van D. O. K. K. De wedstrijd tusschen de hekken sluiters! Wie had dit bij den aanvang van het seizoen gedacht. Toch, we gelooven, dat S. J. C. toch veel te sterk is voor «leze plaats en een overwinning op D. O. N. K- lijkt ons dan ook zeer waarschijnlijk. Daar mede zal dan tevens, daar vertrouwen we op, het pad der overwinning voorgoed betreden zijn. Ook aan den kop der ranglijst worden enko'e interessante wedstrijden gespeeld. Vooreerst die tusschen Graaf Willem en T. Y. B. B. De Grafelijken spelen dit seizoen niet onverdienstelijk, maar al ge looven we, dat do Hagenaars zich niet ge makkelijk gewonnen zullen geven, houden we het toch op een zege der Haarlemmers. D. H. L. krijgt bezoek van Leonidas, hetgeen voor de Delftsche club een goede gelegenheid is oin met Leouidas van plaats te verwisselen. G. D. A. kan thuis eveneens winnen van H. B. C. en Spartaan van D. E. M. De Leidenaars in de tweede klasse O. gaan op bezoek bij Lenig en Snel. Vorige week boekten deze Hagenaars thuis eert gelijk spel tegen Te ijlingen. Do Leidsche roodzwarten zullen morgen zeker niet voor hun Sassenheimsche zusterverceniging onder willen doen en hun bes-te beentje voorzei ten om ook ministens een gelijk spel le behalen. Teijlingen gaat morgen op bezoek bij P. F. C. in Poeldijk, een ploeg van gelijke kracht als Teijlingen. Door het voordeel van eigen terrein kan de thuisclub mor gen wellicht een kleine overwinning be halen. De voornaamste wedstrijd in deze nf- deeling is die te Lisse tusschen Lisse en Excelsior. Het gaat hier om de leiding der hfdec'ing. Excelsior bcekte tot heden nog geen enkele nederlaag en we twijfelen er zeker aan, of Lisse dat ongeslagen re cord zal breken. Een gelijk spel achton we evenwel niet onmogelijk. Tenslotte nog de wed-strijd Graaf Floris —Wilhelmus, die door de Voorburgsche club kan worden gewonnen. R. K. FEDERATIE. R. K. Sportvereeniging „Leiden". A.s. Zondog gaat Leiden I naar Lenig en Snel te Den Haag. Met goeden moed trekken onze eerste c'ftH-srclers er op uit. De resu'taten van de laatste Zondagen hebben het enthou siasme onder de spelers hoog dren op laaien. De vooruitr.ichten zijn dan ook voor ons, dat wij zullen winnen. Wij kunnen het, spelers, maar jullie moeten aanpakken, want we zul'en het niet on- deau krijgen. Denkt om den Fternrtiona- len back in L. en Sn. De opstelling is als vo'gt, van rechts naar links: Doel: H. Simonie; achter: J. Pompo en H. Go-Mijn; midden: I,. Groenowegen, S. Bfake!, J. Lek; voor: W. Kraan, D. Kerk vliet. W. Goddijn, H. v Teijlingen en J. Hendriks, de laatste els invaller voor F. Goddijn, die wegens b'essuur, opgeloopen tegen B'auw-Zwart niV mee kan ancien. De reis gaat per autobus vertrek half één vanaf Pieterskerkhof. (Secretariaat) Gelegenheid tot meereizen voor suppor- ters(sters) k I. Leiden II krijgt S. X. A. I thuis. Een wedstrijd waarvan moeiliik iets vooruit is te zeggen. Het tweede elftal heeft den laats'ten tijd ontzettende pech. Wij hopen, dat het Zondag een beetje mee zit. Alleen dit, jongens, onderschat S. K. A. niet, want het is op het oogenblik een keurige ploeg. Leiden III krijgt Lisse IV thuis. Een wedstrijd om te winnen. Jongens, eenzelfde spel aJs vorige week en je bent er. Aanpakken en volhouden is de bood schap. De Leid^n-jun. gaan naar Saascnheim om te strijden tegen de Toijlingon-jun. Daar ons elftal iets versterkt is, zullen wij hopen, dat hot wint. Door al dat ver liezen zou de moed er uit gaan. En dat mag niet. Het vertrek is om half twaalf per fiets vana.f Haarlommertrekvaart, onder leiding van don junioren vader B. Bekkering. Daar er steeds aanmeldingen komen van nieuwe junioren, deelt het bestuur niedo, dat op junioren na een tweede elftal in het veld kan gebracht worden. Wie zorgt er voor die 4 junioren? Vooral jullie, junioren kunnen onder je vrienden wel 4 jongens vindon, die geochikt zijn voor het tweede juniorenelftal. Om te bewijzen, dat het bestuur het op prijs stelt, dat het tweede elftal voor junioren spoedig in hot veld komt, krijgt, degeon, dio zorgt dat die 4 junioren deze week worden aangemeld, een keurige verrassing. Dus junioren aan het work! Wio werft ze aan?? R. K. Sportvereeniging Teijlingen. Om 2 uur speelt Teijlingen I a.s. Zondag tegen P. F. C. I to Poeldijk. De thuiswed strijd werd met 31 verloren, zoodat wij wel betwijfelen of er Zondag een gunstig resultaat bereikt zal worden. Vertrek per bus om 12 uur van het K. S. A.-gehcuw. Teijlingen II speelt om 2 uur op het Sport hof te-gen A. S. C. I uit Zoeterwoude. De A. S. C.'ers zullen zeker wel met een beangst hart naar Rasse nhoim konion van wege het gepubliceerde sportverslag van Leiden over den wedstrijd Leiden II Teijlingen II als zou deze zich ontaard hebben in ruw spel. Do wedstrijd was wel forsch, maar niet ruw. Integondcel werd wel een Leiden-speler, maar geen enkele Teijlinger het verder spelen ontzegd. Wij vinden het onbillijk om dergelijke verslagen te publiceeren, als blijkt dat van het eigen elftal een speler het veld moest verlaten. Om 2 uur trekt Teijlingen III naar Warmond om daar S. M. C. III te ont moeten. Zou Teijlingen nu een puntje naar huis nemen? Wij zullen afwachten. Om 12.30 uur spelen de Junioren I tegen dito van Leiden. Wij rekenen op een mooien wedstrijd. Allen op tijd aanwezig? R. K. Sportvereeniging „Lisse". Het programma voor Zondag luidt; Lisse IExcelsior I 2 uur; B. S. M. I— Lisse II 2 uur; Geel Wit II—Lisse III 2 uur; Leidon IIILisse IV 12 uur. Alzoo voor a.s. Zondag een volledig programma. Lisse I ontvangt het tot nog toe ongeslagen Excelsior. Zou het Lisse gelukken? Komt jongens, van begin tot einde voetballen en do wil n-m te winnen, dan kunnen jelui van de overwinning ver zekerd zijn. Denkt, oun de bovenste plaats. Het tweede elftal moet B. S. M. in eigen 'ml bekampen, maar jullie zijn er goed in, Jus zorgt voor een overwinning. Denkt er ->m Santpoort II kijkt wat jullie doen. Het derde elftal heeft hel niet gemak kelijk. Geel Wit II is oen lastige tegen stander, doch op 1 puntje rekenen wij zeker. Of hot, vierde zich na den nodorlang van 14 dingen ge,loden al hersteld heeft zal het Zondag moeten toonen. Wed strijd programma voor a.s. Zondag. Eerste klasse A. Sitt. BoysCacnsr; KirnbriaR. K. V. V. L.; R. K. O. N. R.-ValkenburgVoir hardingMmrsanaOhévremontHelios. Eerste klasse B. Wilhelmina—VenloR. K. T. V. V.—S. V. B.; Geel Zwart—Mulo; D. E. V.—Kol- ping; GennepVonloeeho Boys. E er s t e klasse C. 8. D. O. U. C.—V. D. Z.; Do Zweef— 's neerenberg; GrolAltior; Achilles P. H.; QuickZwolle; N. E. O.Deno- kamp. FEUILLETON. ACHTER EEN MASKER U5t het Engelsch van HAEDüK HILL. 10) De secretaris van Lord Monksilver ging de trap op. Toen hij op den overloop kwam, waar alle ruimte in beslag was genomen door „handelswaar" van den heer Thomas Jenkins, klopte hij op een van de vele deuren en ging de kamer binnen, nauwe lijks het zachten „binnen" afwachtend. De kamer was groot en niet mgezel'ig, met twee groote ramen, die uiuicht op de straat gaven. Ook hier kreog men den in druk dat de kostbare meuD°.ipn ei maar zooiang stonden, tot een klan" er ipts van zou koopen. Aan het eene e- «1 van de massieve, mahoniehouten eettafel zat een meisje, de armen voor zich uitgestrekt ter wijl haar hoofd er op rustte, in een hou ding die stomme wanhoop verried. Bij het binnenkomen van Ravenscar hief ze haar hoofd op en hij zag het gezicht van Pbyllus Vaughan. Maar het mooie jonge gezichtje was .nu vertrokken in ra- delooze smart, de schitterende bruine oogen stonden droef en waren rood van het vele schreien. Toen ze zag, wie haar be zoeker was, sprong ze opgewonden op. O, mijnheer Ravenscar, komt u om mij terug te halen? rion ze uit terwjil ze naar hem toe liep. Dick wordt verdacht, kan ik iets doen om hem te helpen? Ik heb al les over het onderzoek in de krant gele zen. Ravenscar drukte haar hand en leidde haar terug naar haar stoel terwijl hij zelf ook ging zitten. Ik ben zoo blij, dat ik gekomen ben, zei hij vriendelijk. Ik was al bang dat u het bericht zou lezen en er een verkeer de gevolgtrekking uit zou maken. Ik heb daarom Lord Monksilver een dag vacantie gevraagd. KeenNiemand kan natuurlijk precies zeggen, wat de politie denkt, maar er is openlijk niets gezegd of gedaan, dat uw -vrees kan rechtvaardigen. Zooals u heeft kunnen zien, heeft de politie het onder zoek een week verdaagd, in de hoop, dat zij nieuwe aan wijzigingen zal vinden. Uit wat ik in de krant van den dood van den dominee gelezen heb, lijkt 't on mogelijk, dat Dick aan de vervolging kan ontkomen, zei Phyllis. Zelfs ik, die weet, dat Dick onmogelijk tot zoo iets in staat zou zijn, kan niet'begrijpen, wie 't anders gedaan kan hebben. De vlucht van den moordenaar moest toch zijn verijdeld, door u en Lord Monksilver van het grasveld af en door Dick van de trap in de hall. Wat is uw theorie, mijnheer Ravenscar. De secretaris schudde weifelend het hoofd. Ik houd nog steeds vast aan het idee van ze'fmoord of van een ongeluk, ant woordde bij na een pauze. Een van bei den kan misschien toch nog wel verklaard worden. Het is nog niet heelemaal buiten gesloten, dat een deskundige zal kunnen vaststellen, of het toch niet mogelijk is. dat de stervende den revolver in een laatste heftige beweging heeft weg ge slingerd, naar de plek waar deze gevon den werd. Voor ik vanavond weer naar Beacon Audley terug ga, zal ik probeeren een specialist te vinden, die meent dat dit mogelijk is Phyllis knikte dankbaar. De verloren ring werd er niet mee in verband ge bracht, zie ik, zei ze schuchter. Heeft do stap, die ik met uw vriendelijke hulp deed, succes gehad Uw nobele zelfonoffering is ruim schoots beloond, zei Ravenscar hartelijk. De indruk van het publiek en van de po litie is juist, zooals u die bedoelde te ves tigen. Men gelooft, dat u den ring weg nam en dat u in een plotselinge opwelling van angst en schaamte u zelf van het le ven beroofd hebt. De zaak is echter ten zeerste op den achtergrond geraakt, zoo is de wereld nu eenmaal door den geheimzinnigen dood van den dominee. Dat is een groote opluchting voor me, zei het meisje dankbaar. Juist toen u kwam had ik besloten terug te gaan naar Bea con Audley en Dick te helpen, door te be kennen, dat ik den ring had gestolen. Ik lacht dat, als hij verdacht werd van den diefstal, die andere verdenking nog zwaar der zou wegen. Ravenscar hief zijn hand op als teeken van protest. Dan ben ik net op tijd in Londen ge komen, zei hij ernstig. Miin beste miss Vaughan, indien u dit had gedaan zou u de verwarring en mocili'kheden nog vermeer derd hebben. U hebt er geen. idee van, wat dat is. die lastige vragen van den co- -oner en de politie te moeten benntwoor- len. Ze zouden geen genoegen hebben ge nomen met uw eenvoudige bekentenis. Ze zouden er op aangedrongen heb*ben, dat u vertelde, wat er met den ring was ge beurd en natuurlijk waarom u het gedaan had. Dan zouden zij in minder dan geen tijd uit u gekregen hebben, dat u zelf moord voorgewend had, om de verdenking op u zelf te laden, daar u reden had te ge looven dat Richard de schuldige was. Nee, geloof me. uw verschijnen in Beacon Aud ley op dit critieke oogenblik, zou ton ge volge hebben, dat Wenslado binnen een paar uur gearresteerd zou zijn als de moor denaar van zijn vader. De politie zou deze moord dadelijk in verband brengen met den diefstal van don ring, u zou ze het motief van de misdaad, waarnaar ze tot nu toe vergeefs zoeken, aan de hand doen. Ze zouden gaan redeneeren dat de domi nee den diefstal had ontdekt en dat zijn zoon hem daarom neergeschoten had. Phyllis was volkomen overtuigd. U hebt mij voor een misstap behoed, zei ze dankbaar. Ik zie nu heel goed in, dat ik Dick het meeste help, door me hier verbor gen te houden, onder verdenking van dief stal en zelfmoord. U hoeft niet. bang te zijn lat ik weer overhaast tot iets zal beslui ten. Mr. Ravenscar nam zijn hoed en stond op Dan zal ik u niet langer lastig vallen met onaangename dingen vandaag, zei hij. Ik denk dat het u hier, gezien <le om standigheden, wel bevalt en dat u Jen kins aardig vindt? Ze zijn heel vriendelijk voor mij. Ik denk dat ik nu wel gauw met mijn werk zal beginnen, lyi u me weer wat moed ge geven hebt. Het cataloviseercn van al deze mooie dingen lijkt mij een prettige be zigheid. Werken is het allerbeste, wat men in moeilijke tijden kan doen, antwoordde de secretaris. Dc oude Jenkins is een beet je zonderling, maar dit leek me do meest geschikte schuilplaats voor u in deze om standigheden. Ik ben u meer dan dankbaar, zei Phyllis, terwijl ze met haar bezoeker mee ging naar de deur. Er is nog één ding, dat ik u zou willen vragen, voordat u weg gaat. Hoe is het met mijn vader en be grijpt hij dat mijn afwezigheid niet het gevolg is van van wat iedereen denkt, uitgezonderd u Ik heb mijn woord gehouden, miss Vaughan, antwoordde Ravenscar een beetje stijf. Ik overtuigde den kapi tein, dat het 't beste was, over u te treu ren als over een doode, maar dat daar in derdaad geen roden voor was. Dio nieuws gierige, oude gek. die buurman van hem, Elisha Crowe, wilde hem uithooren, maar zonder succes, 't Was Crowe, die het be wijs vond, dat we zelf daar bij don rand van de klip hebben ncprgelogd. U moet die lieve, oude Elisha niet be spotten, zei Phyllis. IIij was altijd heel aanlig voor mij, en ik betwijfel of hij zal kunnen gelooven dat ik een dief en een zelfmoordenares ben. Ravenscar scheen weinig lust te heb ben om de conversatie te rokken. Nu moet ik gaan, zei hij, anders zal ik geen tijd meer hebben om een dokter te vinden, die speciale studie heeft gemaakt van de krampachtige bewegingen bij dc intrede van den dood. Dag miss VaughAn en bo venal moed (Wordt vervoigd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13