BUITENLAND DINSDAG 17 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. i BELGIE BELGISCH PETITIONNEMENT VOOR ONTWAPENING. Naar Nederlandsch voorbeeld. Naar het Nederlandsche voorbeeld heeft de Belgische Boerenbond thans een peti- j tionnement voor al gem een e ontwapening I georganiseerd. Aan al de aangesloten gilden werden lijsten gezonden, die op de vergaderingen aan al de leden ter onderteekening wor den aangeboden. Duizenden handteekeningen zijn reeds bij het secretariaat van den Belgischen Boerenbond ingekomen. De gansche ver zameling zal worden overgemaakt aan de Internationale Ontwapeningsconferentie van Februari e.k. Ook het Algemeen Christelijk Werkers- verbond heeft een petitionnement met het zélfde doel georganiseerd. DUITSCHLAND WEDEROM EEN NATIONAAL- SOCIALISTISCHE TRIOMF. De gisteren 'gehouden verkiezingen voor den Hessischen landdag hebben wederom een groote overwinning voor de nationaal- socialisten gebracht, Tot nu toe waren deze in den landdag niet vertegenwoordigd. Thans zullen zij met 27 zetels verreweg de sterkste partij zijn. Op heil volgen de sociaal-democraten, die tot nu toe 24 mandaten hadden, mot 15 zetels, dan het centrum met 10 (tot nu toe 13) zetels en de communisten met 10 (6J zetels. De overige partijen hebben slechts 1 of 2 zetels kunnen halen, n.l.: communisti sche oppositie 1 (0), Duitsche volkspartij 1 (7), staatspartij 1 (5), christelijke sociale volksdienst 1 (0), Hessische landvolkpartij 2 (9), Duitsoh-nationale volkspartij 1 (3), sociale arbeiderspartij 1 (0), terwijl de volksrechtspartij, die tot nu toe 3 manda ten had-, in het geheel geen zetel heeft ver worven. EEN LINKSCH FRONT TEGEN DE NAZIS? Dreigt burgeroorlog in Duitschland? Naar de berichtendienst van de V.D.Z. verneemt, zal waarschijnlijk heden een be spreking plaats hebben van do sociaal-de mocratische leiders met den rijkskanselier. Men staat bij de sociaal-democraten op het standpunt, dat door het optreden van de nationaal-socialisten, hetwelk een ge sloten verdedigingsfront links heeft ge schapen, de burgeroorlog op gevaarlijke wijze nader is gekomen. De soc.-dem. willen deze politieke kwos- tie bespreken mét de rijksregeering. Zij zal van de rijksregeering een ondubbelzinnige verklaring verlangen, of deze de voorberei dingen van het nationaal-socialisme tot burgeroorlog verder wil dulden, dan wel of zij bereid is, dit drijven met alle mid delen energiek tegen te gaan. FRANKRIJK DE HERSTELKWESTIE. Waardelooze aanspraken. De „Financial News" schrijft, dat, hoe wel het mogelijk is, dat de FranschDuit sche onderhandelingen tot een overeen stemming leiden, men toch niet te optimis tisch hieromtrent moet zijn. Uit de Fransche pers blijkt" wel, .dat de Fransche houding ten opzichte van de cre- dieten op korten termijn niet veranderd is. Er bestaat weinig hoep op een spoedige oplossing. Inmiddels kan natuurlijk een on derzoek naar do Duitsche betalingscapaci teit gêen kwaad. Indien echter geen overeenkomst wordt bereikt in de kwestie der prioriteit van de commercieele schulden, leiden de onder handelingen tot een impasse. Het wordt echter steeds duidelijker, dat Frankrijk de grootste hindernis voor een economisch herstel is. Frankrijk wil geen afstand doen van zijn aanspraken op de herstelbetalingen. Deze aanspraken zijn echter zoo goed. als waardeloos, want Duitschland zal nooit in staat, of ook maar geneigd zijn, de be taling van deze bedragen weer te hervat ten. Door het volhouden aan deze eischcn is het Frankrijk alleen mogelijk het econo misch herstel te bemoeilijken en daardoor druk uit te oefenen op de overige landen. ENGELAND INVOERRECHTEN IN ENGELAND. Verklaringen van minister Runciman. De Engelscho minister van handel, Run ciman hield gisteren in het Lagerhuis een rede over de tarieven-politiek der regec- ring. Hij zeide oa., dat Engeland zich in de grootste verlegenheid en in een toestand van uiterste verwarring bevindt. Als -liet de noodige stappen gedaan worden, zal het komende jaar het rampzaligste zijn, dat de Britsche industrie ooit gekend heeft. Hierna kondigde de minister de met spanning verwachte maatregelen voor het heffen van invoerrechten aan. De regeering wil het departement van handel volmacht geven, om van bepaalde goederen invoer rechten te heffen, welke ten hoogste 100 pCt. ad valorem mogen bedragen. Deze maatregelen zijn als noodmaatregel ge dacht en zullen slcohts zes maanden van kracht blijven. De desbetreffende wet zal Donderdag reeds bij het lagerhuis in behandeling ko men en zoo mogelijk uog denzelfdén dag worden afgehandeld, zoodat zij Vrijdag door den koning onderteekend kan worden en in werking kan treden. De minister ver klaarde, dat het niet de bedoeling van de regeering is, de beschermende politiek van de Vereenigde Staten na te volgen. Boven dien kan een duurzame oplossing van de economische moeilijkheden beter bereikt worden door ontwikkeling van den Engel- sc-hen uitvoer adn door beperking van den invoer. De minister .deelde verder mede, dat deze maatregelen betrekking hebben op een reeks fabrikaten en halffabrikaten zoo als die in de staten van het ministerie van handel onder klasse 3 zijn aangegeven, oa. cokes en alle brandstoffen, glaswaren met enkele uitzonderingen, ijzer- en staalwa- r.n, keukengereedschappen, instrumenten, waaronder ook photoartikelen, electrische machines en apparaten, ook naai- en schrijf machines, van hout vervaardigde artikelen zooals meubels, katoen-, wol- en kamga- rens, chemische artikelen, oliën en vetteü, lederwaren, papier, gummiartikelen, hui den en speelgeod. Met betrekking tot de herstelbetalingen, zeide de minister nog, dab Engeland in ze keren zin onder deze betalingen te lijdon heeft. De overname van rond 350 Duitsche schepen is feitelijk de eerste slag geweest voor de Engelsche scheepsbouwindustne. Engeland is vóór de herstelbetalingen in Europa als een „cleairng house" gebruikt. De vroegere vijandige landen, ging Run ciman voort, moeten aan Amerika betalin gen doen, maar ondervinden gróote moei lijkheden bij den invoer van ljun waren in Amerika, wegens de hooge invoerrechten en arbeidsprestaties wil Amerika niet aan nemen. Duitschland leverde daarom in de eerste plaats zijn waren aan Engeland, dat zicii echter voor de groote moeilijkheid gesteld zag, om het crediet aan Amerika over te dragen. De Engelsche waren en dienst- prestaties werden echter niet aangenomen, terwijl Engeland aan Amerika ongehoorde somemn gouds leverde, hetgeen tenslotte de crisis van Augustus j.l. veroorzaakte. Runciman besloot zijn rede met de ver klaring, dat het eenigste middel, om de En gelsche valuta te handhaven, is, ervoor te zorgen, dat de ongunstige handels-balaas nog niet slechter wordt. CHINA DE TOESTAND IN MANDSJ0ERIJE. Japansche beschuldigingen. De vertegenwoordiger van het Japansche oppercommando heeft dezer dagen de vol gende verklaring gepubliceerd: „Wij heb ben bewijzen in handen gekregen, dat de troepen van generaal Ma door de Russi- che regeering worden ondersteund. In den laatsten tijd heeft een groep van 300 Russische ruiters de grens overschre den. Er is vastgesteld, dat deze troep in Blagowest-jensk is opgesteld. De troep heeft opdracht gekregen strijd te voeren tegen de Japansche bezettingstroepen. Bovendien zijn op 6 November op het station Anda uit Rusland twaalf wagons met oorlogsmateriaal aangekomen. Wij weten, dat de Russische regeering en de Russische officieele instanties de troepen van generaal Ma ondersteunen en hen gesteund hebben met oorlogsmunite en leiding. Desondanks zullen echter de Ja pansche troepen trachten de orde weer te herstellen en het roode gevaar te kee- ren." Het officieele telegraafagentschap van de sovjet-Unie deelt in verband met deze uiteenzettingen van den vertegenwoordiger mede, dat alle mededeelingen onwaar zijn. Zij vormen een zware belasting van de betrekkingen tusschen beide landen. De Nederlandsche consul te Charbin, de heer L. van der Hoeven, heeft den spe- cialen correspondent van „United Press" medegedeeld, dat hij Zaterdag een be zoek had gebracht aan Tsitsihar om gege vens te verzamelen omtrent de beweerde hulp uit Rusland. De consul verklaarde hiervan niets te hebben kunnen bespeuren. Zijn conclusie is een nadere bevestiging van de slotsom van de Amerikaansche, En gelsche en andere ambtenaren, die on langs met hetzelfde doel Tsitsihar en het Nonni-district hebben bezocht. DE VOLKENBONDSRAAD WEER BIJEEN. Amerika verwacht een modus vivendi. De vergadering van den raad van den volkenbond is gistermidag om 2 uur ge opend. Generaal Dawes, die door de re geering der Vereenigde Staten aangewezen is, om de zittingen, als waarnemer, bij te wonen, was in deze eerste zitting niet aanwezig. Briand opende de zitting met een kor te toespraak, waarin hij den Engelsrhen minister van buitenlandsehe zaken sir John Simon en staatssecretaris von Bülow in het bijzonder begroette, daar zij voor het eerst als vertegenwoordigers hunner lan den een raadsvergadering bijwonen. Daarna gaf Briand een overzicht van de ontwikkeling van het Japansch-Chinee- sche conflict sedert de laatste raadsverga dering en verklaarde, dat de raad ook ver der naar een onpartijdige oplossing zal zoe ken. Sir John Simon en staatssecretaris von Bülow dankten met een kort woord en spraken de hoop uit, dat de medewerking hunner landen er toe zal bijdragen, om het conflict tot oplossing te brengen. De openbare zitting, die slechts kort duurde, werd terstond door een geheime zitting gevolgd, nadat nog dr. Sze, de ver tegenwoordiger van China, er op gewezert had, dat het Chineesche volk thans reeds 2 maanden aan een zware beproeving bloot staat. Hij sprak den wenscb uit. dat de PRACHT EXEMPLAREN op de Nationale tentoonstelling welke te Rotterdam ge houden is door de Rotterdamsche pluimvee- en konijnenfokkerij „Het Noorden" in samenwerking met „De Postduif". Drie Indische loopeenclen. Eigenaar A. Grauw- mans te Zeist. raad het hem voorgelegde vraagstuk spoe dig zal kunnen regelen en dat de beraad slagingen zooveel mogelijk in openbare zittingen zullen plaats hebben. Volgens een bericht uit Washington werd gisteren, met betrekking tot het con flict in Mandsjoerije, op het departement van buitenlandsehe zaken verklaard, dat de Amerikaansche regeering den uitslag wil afwachten van de besprekingen, welke generaal Dawes met de te Parijs vergader de regeeringsvertgenwoordigers voert. De regeering neemt aan, dat ten gevolge van deze besprekingen een modus vivendi zal worden bereikt. POE Yl GEEN KEIZER VAN MANDSJOERIJE. Naar uit Moekden wordt gemeld, heeft de voormalige Chineesche keizer Moekden reeds weer verlaten en zich naar Dairen terug begeven. Het plan Poe Yi tot keizer van Mandsjoerije te proclaméeron is hier mede mislukt.' •- BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. Vier arbeiders door electrischen stroom gedood. Gistermiddag zijn op de Loetschberg- baan tusschen Goppenstein en Hohtenn (Zwitserland) 4 wegwerkers, die werkzaam waren bij den bouw van een lawinekeer door electrischen stroom gedood. Door een ongelukkig toeval raakten de bij de werk zaamheden gebruikte draden in contact met de electrische leiding. Hierdoor wer den verschillende deelen van het in aan bouw zijnde werk onder stroom gezet, met het gevolg, dat vier arbeiders weiden ge dood. Drie herders door een granaat in stukken gereten. Naar de „Ostrauer Morgenzcitung" meldt is op een weide in de nabijheid van Pres burg in Slowakije een vreeselijk ongeluk gebeuld, waarbij drie menschenlevens ver loren gingen. In den laatsten tijd hadden de soldaten op die weide oefeningen ge houden. Hierbij schijnt een handgranaat verloren te zijn gegaan. Door den comman dant werd voor het vinden van den hand granaat een belooning uitgeloofd van 25 Tsjechische kronen. 4 Herders vonden den granaat en bekeken dien bij een open vuur. Een 19-jarige herder wierp plotseling den granaat in het vuur, met het gevolg, dat onmiddellijk een explosie volgde, waar door drie der herders in stukken gereten werden. Doodelijk ongeluk met een handgranaat. Uit Metz wordt gemeld, dat een onder officier als aandenken aan zijn diensttijd een handgranaat mee naar huis had geno men. Een tienjarig broertje van den onderof ficier vond den granaat en bewerkte deze met een hamer. Plotseling explodeerde de handgranaat en het knaapje werd letterlijk in stukken gescheurd. Het interieur van de woning werd door den sterken luchtdruk geheel vernield. Drievoudig auto-ongeluk. Gisternacht zijn twee geheel bezette auto's nabij Faaborg op het eiland Fuenon (Denemarken) met elkaar in botsing geko men. Een derde auto, die de gewonden naar het nabijzijnde ziekenhuis wilde brengen, sloeg in een scherpe bocht om. De chauffeur van laatstgenoemden auto werd gedood, drie personen levensgevaar lijk en zeven licht gewond. De chauffeurs van de twee auto's die met elkaar in bot sing waren gekomen, waren dronken, ter wijl de derde chauffeur geen alcohol had gebruikt. Dysenterie-epidemie in Belgisch Congo. Naar uit Belgisch Congo wordt gemeld, is aldaar in het district Ivwange een ern stige dysenterie-epidemie uitgebroken. Tot dusverre zijn reeds 3000 sterfgevallen door deze ziekte geteld. Groote dorpsbrand bij Mainz. Door tot dusver onbekende oorzaak .is teravond brand uitgebroken in een schuur "te Trebur bij Gross Gernau, een plaatse van ongeveer 2000 inwoners. De ylammej^ .sjoegen spoe^jg op de bijgebou wen over en binnen zeer korten tijd stond het halve dorp in brand. Met razende snel heid greep het vuur om zich heen. Ver scheiden huizen en een tiental schuren vormden in een oogwenk een vuurzee. Tot dusverre zijn nog geen menschenlevens te betreuren. Veel vee en graan ging echter in de vlammen verloren. Daar de plaatse lijke brandweer niet voldoende was oan het vuur te bestrijden, moest de brandweer van Mi iz assistentie verleenen. Noodlottige broedertwist. In de nabijheid van Bordeaux onlstond Zondagmiddag een schietpartij tusschen twee broers, die twist hadden gekregen over de vcrdeeling van een stuk grond, dat hun bij testament door hun vader ver maakt was. Een der beide broers greep een revolver en schoot zijn broer neer. Toen hij nie Vle. dat hij dezen doodcliik getrof fen had, ging hij naar zijn kamer en schoot zich een kogel door het hoofd. Werkloosheid in Duitschland stijgt nog steeds. Het aantal werkloozen in Duitschland bedroeg op het einde der vorige week 1.G22.000. Dit is.een stijging van 138.000 sedert de vorige maand'. Een verheugend plebisciet. Tot nu toe begonnen alle notarieele ac- tcn en documenten in het Zwibscrsoho kan ton Tiqjno met de woorden: „In naam vi n God". Deze-uiting van geloof beviel echter niet langer aan de radicale en socialistische meerderheid in het plaatselijke parlement van liet genoemde kanton en daarom werd eenigen tijd geleden besloten deze woor den te vervangen door: ,,In naam der re publiek". De katholieke bevolking, o* lor leiding en aansporing van den Apostolischen ad ministrator van het diocees, mgr. Baccia- rini, vroeg hierop om een plebesciet cn den eersten November werd het besluit van het parlement teniet gedaan door de kiezers met een overweldigende meerder heid van 16.853 tegen 7315 stemmen. De wil van de katholieke bevolking van Ticino heeft dus de overhand gekregen. Neger-oorlog om een gestolen varken. De diefstal van een varken heeft te Bissao, in Portugeesch-Guinea, geleid lot een bloedigen oorlog tusschen twee inboor lingen-stammen. Honderden inboorlingen j vermoordden elkander en slaken elkanders dorpen in brand. De verminkte lijken van mannen, vrouwen en kinderen liggen tus schen de verkoolde overblijfselen der hut ten. De gouverneur heeft bevolen, dat 1000 inboorlingen van den Macana-stam onder strenge bewaking naar het eiland Rei, te genover Bissao, moeten worden overge bracht. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN KET VERKEER. "V Overreden en gedood. De 18-jarige A. de V., te Dantumawou- de (Fr.) die Zaterdagavond door het op hol slaan van een paard door een wagen is overreden en ernstig gewond werd, is gis teren aan de bekomen verwondingen over leden. Een pater van zijn fiets gevallen. Zondagavond, aldus meldt het ,.Ov. Dagblad" reed de weleorw. Pater Ser- vatius van Zonderen in gezelschap van don kapelaan van de Lutte per rijwiel over den Bentheimerstraatweg naar Oldcnzaal om een bezoek to brengen aan den pastoor van de Lutte, die in het Ziekenhuis te 01- donzaal verpleegd wordt. Eensklaps ge raakte de pater ter hoogte van Huize Hulst door onbekende oorzaak hot stuur kwijt en stortte op straat. Ernstig aan den eenen arm verwond, word hij nabij staand huis binnengebracht, waarna de hulp van dr. Essink werd ingeroepen, die onmiddellijk verscheen, een voorloopig vor- band legde en daarna den patiënt met zijn auto naar het Ziekenhuis overgebracht. Bij nader onderzoek bleek, dat de arm wel op 5 a 6 plaatsen gebroken was. Nu werd ook do hulp van den chirurg dr. J. Laan inge roepen en werd de aptiënt ve.rder door do beide doktoren behandeld. Motor botst tegen een auto. In volle vaart is gistoravond te om streeks 1 uur op den Amsteixlamschen Straatweg onder Zuylen een motorrijwiel, waarop behalve de bestuurder ook een duo-rijdster zat, tegen oeen personen-auto gereden. De bestuurder van het motorrij wiel is in ernstigen toestand naar de Aca demische Klinieken vervoerd. Wonder bo ven wonder zijn zoowel de duo-rijdster als de bestuurder van den auto ongedeerd ge bleven. INBRAKEN. Inbraak te Bathmen. Te Bathmen is in een sedert drie jaar onbewoonde villa inbraak geconstateerd. Aangezien de eigenaar in Zuid-Amerika vertoeft en van den inventaris een lijst be rust bij iemand, woonachtig te Amsterdam, kon thanB nog niet worden nagegaan wat vermist wordt. Van de bodden waren de kens verwijderd om do ramen af te «luiten. Het huis is doorzocht, niet behulp van pe troleumlampen, die van den zolder waren gehaald, daar de villa thans met meer op het electrische net was aangesloten. De kasten en het buffet zijn met geweld open gebroken, waarna alles werd overhoop gehaald. Het zal eerter niet gemakkelijk zijn de daders op te sporen, daar men met geen mogelijkheid kan vermoeden, op welk tijd stip de inbraak is geschied. Inbraken te Tilburg. De ver moedelijke daders van twintig inbraken in de hoofdstad aan gehouden. Op verzoek van de Tilburgschc politie zijn Zondagmorgen te Amsterdam twee per sonen aangehouden, afkomstig uit Tilburg. Hm zijn een los werkman aan de gasfa briek cn een Duitsche schoenmaker, die verdacht werden van oen groot aantal in braken in Ti'burg gedurende de laatste paar jaren. Des middags, toen beide personen reeds te Tilburg in arrest waren gesteld, heeft de commissaris van politie een inval ge daan in beide woningen en daar vele kost bare woorwerpen, sieraden, inbrekerswerk tuigen enz. in beslag genomen, die kenne lijk van bepaalde inbraken afkomstig wa ren. Te Amsterdam, waar de*mannen aan de Weesperpoort gearresteerd werden, wa ren den los werkman reeds voor 7000 ef fecten ontnomen, welke einde Augustus van dit jaar ten huizen van den hoer Wayers te Tilburg waren ontvreemd. Vermoede lijk zal men met de in beslag genomen voor werpen ongeveer twintig inbraken kunnen reconstrueeren. Boklo personen zijn ge huwd. Een nieuwe inbraak. Zondagmorgen omstreeks half zeven, ter wijl de bewoners naar de kerk waren, zag men in de Korenbloemstraat tc Tilburg iemand op het dak kruipen van den melk boer Ketelaar. Vermoed werd, dat hier sprake was van een familielid, dat werk zaamheden in den stal luid te verrichten. Later is echter gebleken, dat men te doen had met een brutalen inbreker, die kans zag om 600 mede te nemen en spoorloos te verdwijnen. Inbraak te Dordrecht. Zes duizend gulden gestolen. Zaterdagavond tusBchen acht uur en half elf heeft men tijdens afwezigheid dor be woonsters, zich - vermoedelijk met éen valschc sleutel -- toegang verschaft tot de woning eener familie in de Javastraat te Dordrecht en daaruit een bedrag van naar schatting 6000 in gckl gestolen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5