23ste Jaargang MAANDAG 16 NOVEMBER 1931 No. 7054 3)e £cidóoke0oii^cmt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leideo 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze AgenteD 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poft f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné'» ver krijgbaar tegeD betaling van 50 cent per kwartaal, bij Tooruit betaling Afzonderlijke nummer» 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mefledeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V De houding der S.D.A.P. en de salarisverlaging. Telkens blijkt, dat de S. D. A. P. last on dervindt van de bestrijding der z.g. links- sociaiisten, die in hun orgaan ,,De Sociaal- Democraat" niet ophouden de „halfslach tigheid'' van de leidende figuren als Al- barda en anderen te becritseeren. En telkens blijkt óók weer, dat deze be strijding invloed uitoefent op het optre den, op de wij ze-van-propaganda der S. D. A. P. De „halfslachtigheid", die haar verwe ten wordt, wordt er niet gaver door; inte gendeel De S. D. A. P. ten onzent beweert tel kens liever langs parlementairen weg, dan door revolutie haar doel te willen berei ken. Maar telkens weigert zij ook weer par lementairen arbeid. Veleden week is dit laatste weer 'ns dui delijk in de Tweede Kamer gebleken. Prof. Aalberse vroeg den heer Albarda op den man af: wilt gij medewerken tot het vormen van een nationaal Kabnet? Neen, riep snel en belist de leider der S. D. A. P. De „Gelderlander" ^schrijft naar aanlei ding van dit duidelijk bescheid van ir. Al barda De Kameroverzichtschrijver van „Het Volk" schijnt te hebben getwij feld aan de juistheid van dit prompte antwoord: hij heeft het uit zijn ver slag weggelaten. Maar de leider heeft zijn kort, voor de vuist gegeven ant woord later bevestigd: de sociaal democraten wenschen aan een natio naai Kabinet niet mee le doen. Dat kunnen zij niet. Dat gaat boven hun macht. Zij kunnen het roer van den Staat niet hanteeren in den stormtijd, want het bootsvolk verwacht andere dingen van hen dan versobering en offer. Als zij in dezen lijd aan de Re geering kwamen, raakten zij in een crisis, als de Arbeiderspartij in Enge land en heele brokken van hun zoom zouden ze verliezen. Hieruit blijkt, hoe moeilijk het was voor een Katholiek Kamerlid, om tegen de sala risverlaging en vóór de motie-Marchant te stemmefti. iWant, ware deze motie aangenomen, dan zou er al heeft de regeering dit verzwe gen hoogstwaarschijnlijk eon Kabinets crisis zijn ontstaan. En: wat dan? De so ciaal-democraten zouden voor de vorming van een nieuw z.g. 'nationaal-kabinet hebben bedankt. Dat heeft hun leider verklaard. Dit stond dus vast. En wij kun nen daarom buiten beschouwing laten de vraag, of een -samen-regeering met de S. D. A. P. nu wel mogelijk en wenschelijk zou zijn, of vooral in dezen tijd mag worden vertrouwd op een partij, die zich, zooals boven gezegd, maar al te veel laat be ïnvloeden door eenige, vrij talrijke radicale, op revolutie aansturende elementen in haar midden. Zóó heeft ook mede de S. D. A. P. de Katolieke Kamerleden, die anders zouden hebben gewild, het wel moeilijk gemaakt, om hun stem aan de motie-Marchant te geven. Dat kan niet worden ontkend. BINNENLAND MGR. DR. NOLENS Z.G. Regeerings-erkentelijkheid. Aan do Memorie van Antwoord van Mi nister Beelaerts van Blokland aan de Tweede Kamer ontleenen we het volgende: Ook de regecring erkent met dankbaav- heid de voortreffelijke wijze waarop wijlen mgr. Nolens haar op de Arbeidsconferen- ties heeft vertegenwoordigd. De heer No- lens heeft zich van deze taak gekweten op een wijze, die hem tot een der meest voor aanstaande figuren der Conferentie heeft gestempeld. Zijn optreden getuigde immer van een zakenkennis, een kracht en een rechtschapenheid, die hem te Genève de algemeene achting hebben doen verwerven, en die er toe hebben bijgedragen den Ne- derlandschen naam in de wereld hoog te houden. De regeering zal ook wegens het werk, dat de heer Nolens te Genève heeft verricht, zijn nagedachtenis in hooge eere houden. WAAROM WIJ KATHOLIEKE KRANTEN LEZEN. Een zekere G. M. schreef in de Os- servatore Romano van 10 dezer een ar tikel dat betrekking heeft op de Katho lieke journalistiek. Aanleiding hiertoe was het feit dat op Zondag 15 November te Milaan, Yercelli, Lido, Pa via en an- dere Italiaansche steden een congres j gehouden werd voor de goede pers. De schrijver in dit artikel zegt aldus de j j,Geld." daar verschillende dingen, die j de uitstekende eigenschappen en de uit muntende resultaten van de Katholieke pers in een zeer helder daglicht plaat sen. Verschillende vooraanstaande katholie ke schrijvers worden door hem geciteerd, waaronder ook Kardinaal Mercier, z.g., die destijds zeide: ik zou de opbouw van een kathedraal in den steek laten, als het geld daartoe noodig zou zijn voor het stichten van een Katholieke krant. In den tegenwoordigen tijd zegt de schrijver, zijn er niet zooveel tijdschriften meer die krachtens een vooropgezet plan leugens en zedeloosheid onder de men- schen brengen. Meestentijds blijven deze beperkt tot de boekenstalletjes, waar nog vuile tijdschriften te koop worden aan geboden. Maar het groote gevaar is de pers, die het kwaad niet ziet. Zij spreekt op humane en welwillende wijze over godsdienst op een manier, die vaak zeer nabij komt aan ketterij. Op de fotopagina's en in de adverten tiekolommen loert een heimelijk venijn; de nieuwsverhaaltjes worden op een ver derfelijke manier ingekleed; men prijst de vijanden van den godsdienst met een ongelooflijke lichzinnigheid; zij prijzen de kerk wel, maar willen toch van de vermaningen van Paus en Bisschoppen niets weten. Zij praten met een lyrische drukte over de waarden van het geeste lijke, maar toch brengen ze hun lezers in de bedorven atmosfeer, waar geen gezond geestelijk leven mogelijk is. En dat mengselmoesje van goed en slecht, van heilig en onheilig, van geloof en twijfelzucht, van schoone zedeleer in theorie en bedorvenheid in de praktijk is wellicht een der eerste en ergste aan leidingen om te komen tot algeheele god deloosheid. Zulk een pers verleidt, en maar al te vaak maakt zij haar slacht offers. Doch de katholieke pers heeft één leidende gedachte, en één zorg: zij voert haar ééne idee door in elk artikel en ieder bericht, in haar besprekingen, in haar advertentiekolommen. Anders te handelen zou zij zich zelf ten kwade duiden, het zou practisc-h geloofsafval voor haar beteekenen, het zou indrui- schen tegen het katholieke gewet-en. De handelwijze der zoogenaamde niet- slechte pen is als die van den heiden, die zeide: „fk zie het goede en prijs het, maar ik verkies het kwade te doen". HOOGE RAAD VAN ARBEID. Prof. Aalberse tot voorzitter en de heer H. P. Gelderman tot plaatsvervangend voorzitter gekozen. In de Zaterdag gehouden vergadering van den Hoogen Raad van Arbeid heeft de waarnemende voorzitter, de heer E. Ku- pers, eenige woorden gewijd aan de nage dachtenis van den overleden voorzitter van den raad, prof. dr. W. H. Nolens. In de va cature, ontstaan door dit overlijden, werd bij acclamatie bot voorzitter gekozen prof. mr. P. J. M. Aalberse. In de vacature, ontstaan door het be danken van den lieer ir. J. A. Kalff, werd bij acclamatie tot plaatsvervangend- voor zitter gekozen het lid van den ïaad H. P. Gelderman. Het advies van den raad over de wijzi ging van de Arbeidswet-1919 in verband met het aanvangsuur van broodbakkerijen werd aangehouden. Men zal nog nader on der de oogen zien, of andere oplossingen mogelijk zijn dan het voorstel van den mi nister. De commissie, die over dit onder werp advies zal uitbrengen, zal met en kele leden uit het banketbakkersbedrijf worden aangevuld. R. K. Juvenaat in het bisdom Haarlem. De jaarvergadering van het R. K. Juve naat in het bisdom Haarlem zal niet te Haarlem, maar te 's Gravenhage in het ge bouw „Ouslodia" worden gehouden. Tal van belangrijke punten komen op deze verga dering ter sprake. Zoo o.a. het voorstel om zpo krachtig mogelijk in de massa-organi satie de hervorming door verplichte groe peeringen door te voeren en een voorstel om het patronaat te beschouwen als de eenige parochiale jeugdvereeniging van 1217 jaar. GEMEENTELIJKE STEUNREGELING VOOR LAND- EN TUINBOUW. Een brief van den minister van biinenland- sche zaken en landbouw. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft aan de besturen der on derscheidene provinciën een brief gezon den van den volgenden inhoud: Ik heb de eer de aandacht van iw col lege te vragen voor het volgende: Het komt, onder invloed van de uiterst moeilijke tijden waarin we leven, de laatste maanden meermalen voor, dat m gemeen ten waar de land- en/of tuinbouw hoofd bron van bestaan is (zijn) van gemeente wege regelingen worden getroffen, waarbij, in een of anderen vorm, aan land- en tuin bouwers steun wordt verleend, indien zij personeel in dienst nemen, dan wel houden. De gedachte welke aan dit stelsel ten grondslag ligt n.l. den arbeider zooveel mo gelijk in zijn gewoop werk te laten, is on getwijfeld sympat-hiek. Hiertegenover stoat evenwel, dat het normale bedrijfsleven, ook al gaat het met den landbouw en den tuin bouw niet goed, wil het zoo snel mogelijk door de moeilijke tijden heenkomen, niet te veel aan de overheid moet zijn geuon- den. Dit laatste nu is het geval, wanneer kunstmatig, regelingen als hier bedoeld, toepassing vinden. Weliswaar heeft de regeering in de af- geloopen maanden ten behoeve van den landbouw enkele voorzieningen getroffen, die eveneens buiten de normale verhouding vallen, doch deze voorzieningen beoogen een geheelen bedrijfstak in den landbouw te helpen. Dergelijke hulp draagt een mas saal karakter, heeft dus ook in de uitwer king algemeene beteekenis. Dit nu is niet het geval met de hulp van de genieenten welke ik hier op het oog heb. Deze steunverleeniging hier en daar toege past, heeft een sterken individualistischen inslag en leidt ook daardoor tot onbillijk heden. Onbillijk b.v. in dezen zin, dat ge meentebesturen welk^ tot nu toe dit stel sel niet toepasten, genoopt worden tot in voering ervan over te gaan, willen de in gezetenen zich niet achtergesteld blijven gevoelen ten opzichte van inwoners van gemeenten waar de regeling wel toepassing vindt. Een ander, zeer ernstig bezwaar is ver der het feit, dat hetgeen in landbouw en tuinbouw wordt toegestaan, n.l. het geven van loontoeslagen, niet geweigerd kan wor den, toepassing wordt gevraagd in de in dustrie, welke evenzeer onder zware moei lijkheden gebukt gaat. En zou de regee ring erin berusten dat de industrie dezen weg opging, de gevolgen zouden financieel en economisch niet te overzien zijn. Zonder overdrijving kan gezegd worden, dat het stelsel in zijn volle consequenties tot een debacle moet leiden. Het gevaar is verder niet denkbeeldig, dat maatregelen als hier bedoeld, het ontslag van arbeiders in de h.-.nd zuilen worden en dientengevolge de werkloosheid vergrooten. Het is om al deze redenen dat ik mij ge noopt zie uw college te verzoeken het vo renstaande ter kennis te willen brengen van de naar uw oordeel daarvoor in aan merking komende gemeentebesturen in uwe provincie. Ik zou het verder zeer waav- deeren, indien u zou kunnen besluiten, ge let op het groote algemeen belang hierbij betrokken, wanneer uw college toestem ming wordt gevraagd om tot invoering van het hierbedoelde stelsel van loontoeslagen over te gaan met de zienswijze van de re geering ten deze rekening te houden. Mocht mijn brief u aanleiding geven tot het maken van opmerkingen, dan verneem ik deze gaarne. DE GEMEENTE ALMELO EN DE WERKLOOZEN. De regeering onttrekt haar subsidie. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft het volgende telegram aan het gemeente bestuur van Almelo gezonden: „Voor uw gemeente eindigt heden de te werkstelling voor dc Almelosche wcrkloo- zen in de YVeitcmanslanden. Alle kosten zullen uwe gemeente worden berekend. De subsidie voor de steunregeling wordt in- gétrokken". Dit telegram is verzonden naar aanlei ding van het besluit van den Raad om de steunregeling voor werkloozen, welke de minister niet goedkeurde, te behouden. POSTZEGELVERZAMELINGEN. Vrij van belasting. Reeds geruimen tijd was er een geschil gaande tusschen belanghebbenden en den Staat over de vraag, of postzegelverzame lingen al of niet vrij zijn van belasting. Naar wij vernemen, heeft thans in het geding van den heer L. van Essen te Hil versum tegen den Staat, waarin voor den eerste is opgetreden mr. W. G. Wolff de Beer te Amsterdam, de Hooge Raad be slist, dat postzcgelverzamelingen als we tenschappelijk zijn te beschouwen en vrij zijn van belasting. UIT HET SCHILDERSBEDRIJF. Regularisatie van Werkverruiming. Het Comité voor regularisatie en werk verruiming in het Schildersbedrijf in Ne derland heeft aan Zijne Hoogwaardige Ex cellentie Mgr. J. D. J. Aengenent, een schrijven gezonden, waarin o.a. Mgr. wordt gevraagd sterk aan te dringen bij de re- kenplichtige besturen, eventucele schilder werken niet uit te stollen tot b.v. volgend jaar, voorjaar of zomer, maar daarmede reeds dezen winter te doen aanvangen. Aan dit schrijven, dat in „St. Bavo" werd afgedrukt, voegt Mgr. Aengenent toe, dat Z. H. Exc. gaarne voldoet aan het ver zoek in het schrijven vervat. LOONSVERLAGING. Ged. Staten van Zuid-Holland wachten af. Op vragen van het Statenlid mr. J. A. de V isser of Ged. Staten van Zuid-Holland van plan zijn een voordracht te doen tot verlaging der salarissen van provinciale ambtenaren, bij aldien de Stoteii-Gcnerual het regeeringsvoorstel mochten aanvaarden tot verlaging der Rijksambtenaren-salaris sen, hebben Ged. Staten van Zuid-Holland geantwoord, dat zij in verband met Let ontwerp van wet tot tijdelijke kortingen op de uitkeeringen aan do provinciën en ge meenten vooralsnog een afwachtende hou ding meenen te moeten aannemen. LOONSVERLAGING. Na inzage der boeken. Het uit tweehonderd man bostoande fa- briekspersoneel der N.V. Goirlesche Jute- spinnerij te Goirle heeft, na een vergade ring met het hoofdbestuur van „St. Lamber- tus' een loonsverlaging van (3 pCt. aanvaard. Het hoofdbestuur had inzage gehad in de boeken, waarbij was geble ken, dat bij handhaving der oude loonen Let bedrijf waarschijnlijk niet langer op gang was te houden. De betrokkenen bij een loonsverlaging moeben de wetenschap hebben uit de feiten, dat deze noodig is. Dan, maar dan alleen kan van hen worden verlangd, dat zij er in berusten. En dat moest een noodzakelijke voorwaarde zijn, om tot loons verlaging te mogen overgaan 1 Dc tricotage-fabriek van de firma Jan sen en Tilanus te Vriezenvcen heeft aange kondigd, dat per 1 Decerber a.s. 5 pet. loonsverlaging zal worden inge voerd voor alle arbeiders in vasten dienst. Tevens zal in het vervolg slechts loon woi- den doorbetaald voor de erkende christe lijke feestdagen, niet voor de andere /a- cantiedagen. DE STAKING TE ENSCHEDE BEGONNEN. Hedenochtend is de staking van de we vers bij dc firma Gerhard Jannink en Zoon begonnen. Te half acht is geen der onge veer 450 wevers dc fabriekspoort binnen gegaan. Alle overige arbeiders der firma Jannink zijn rustig aan liet werk gebleven. In alle fabrieken, waar de loonsverla ging van vijf procent met ingang van deze week is afgekondigd, is men aan het werk gegaan. Ongeregeldheden hebben zich ner gens voorgedaan. Zooals bekend, staat de staking bij de firma Jannink geheel los van de gevoerde actie tegen de loonsverlaging. Dc stoking I Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Fransch-Duitsche economische be sprekingen zijn goed ingezet. (Buitenl. 2e blad). De Koloniale Tentoonstelling te Parijs gesloten. (Buitenl. 2e blad.) De gebeurtenissen in Mandsjoerije. (Bui tenl. 2e blad). BINNENLAND. De gemeentelijke steunregelingen ter be strijding van werkloosheid in land- en tuin bouw (lste blad). De salarissen der provinciale ambtena ren in Zuid-Holland, (lste blad). Prof. Aalberse voorzitter van den Hoo gen Raad van Arbeid, (lste blad). Staking in Enschede en in Almelo. 0*te blad). De laatste medeplichtige aan den roofoverval te Schipluiden gearresteerd. Hij heeft bekend, (lsto blad). Moordaanslag en zelfmoord te Amster dam. (lste blad). De roofoverval van den bankbediende te Oosterbeek fantasie. (Gem. Ber., 3do blad). OMGEVING. Te Alphen zijn verschillende ziektege vallen voorgekomen na het eten van be dorven vleesch. (Rijnstr.) Ook aan de pastorie te Stompwijk heb ben dieven een bezoek gebracht. (Omge ving). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het Ned. elftal voor den wedstrijd te gen Frankrijk samengesteld. Het voorloopig Ned. elftal slaat het R'damsch elftal met 90. Opening van het U. V. S.-terrein. De Lugdunum-speler Mom breekt een been. bij Jannink gaat om loonsverhooging in verband met ingevoerde rationalisatie- maatregelen. Daar nergens tegen de vijf procents loonsverlaging wordt gestaakt, kan wor den geconcludeerd, dat deze verlaging door de arbeiders zonder strijd wordt aanvaa.-d. Dc vraag is thans welke maatregelen de werkgevers zullen nemen in verband met de staking bij do firma Jannink en Zoon. STAKING TE ALMELO. De arbeiders bij dc Stoomspinnerij Twen te, de eenige fabriek te Almelo betrokken in het oonflict der 5 pet. loonsverlaging in dc textielindustrie, hebbenhedenmorgen besloten niet aan het werk te gaan, hoe wel de hoofdbesturen hadden geadviseerd niet in stoking to gaan. Een 200-tal arbei ders is bij het conflict betrokkon. Te Amsterdam is Zaterdag een vergadering gehouden van de Ver. van ZUIDERZEE- GEMEENTEN. De burgemeesters bestudeeren de plannen der drooglegging.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1