UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK MAANDAG 16 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BEAD - PEG. KATWIJK AAN DEN RIJN. De blijde inkomst van Pastoor Schiphorst. In stilte was de laatste dagen ge werkt, hard gewerkt in de parochie, in de kerk, in de pastorie, in het parochie huis, in den tuin achter pastorie en kerk, enz. Immers, de pastoor zou Zaterdag middag na een afwezigheid wegens ern stige ziekte van 7 weken, in de parochie tcrugkeeren. „Katholiek Katwijk" had ge zorgd dat de ontvangst waardig zou zijn. Te 3.40 arriveerde Z.Eerw. uit Nijmegen aan het station te Leiden en werd daar afgehaald door den hoogeerw. deken Ho- mulle te Leiden. Een der kerkmeesters en enkele familieleden waren eveneens van het gezelschap. Gereden werd naar Oegst- geest, waar bij „Het Witte Huis" een groot aantal leden van K. K. in auto's zich .bij het gezelschap voegden, en de rij van auto's dan doorreed naar Katwijk aan den Rijn. Daar was aan alles te zien, dat er iets bijzonders stond te gebeuren. De belang stelling bij de aankomst van den stoet war, zoowel van niet-Katholieke zijde als van Katholieke, bijzonder groot. Gereden werd naar het Parochiehuis waar de feestelijke ontvangst zou plaats hebben. Behalve kerkmeesters, Armbestuur en overige leden van K. K. waren daar alle kinderen van de St. Josefsc-hool aanwe zig, die de eer hadden de eerste hulde te mrgen brengen aan den teruggekeer den Herder. Nadat allen gezeten waren, zongen de kinderen een voor dezen middag gemaakt welkomstlied. Het was aan de gezichtjes der kleinen zoo goed aan te zien dat ze blij waren dat de pastoor weer in hun midden wisten. Deken Homulle feliciteerde pastoor Schiphorst hartelijk met zijn herstel doch tevens met een dergelijke ontvangst, waardoor getoond werd welke sympa thie de parochianen voor hun beminden herder hebben. Vervolgens sprak de oudste kerkmees ter, de heer M. H. v. Stijn, pastoor Schiphorst toe. Het is mij een waar genoegen hier de eerste te zijn, die u bij dit wederzien, het welkom toe mag roepen. Bij uw eer ste komst in Katwijk had ik ook het voorrecht, de eerste te zijn, die u mocht begroeten als onze nieuwe pastoor. Daar bij heb ik toen een wenseh geuit, die ik om zijn kortheid nog eens wil herhalen, en deze luidde aldus: „Dat Gij voor ons mocht zijn een goede Herder". Hoe heer lijk deze wensoh vervuld is, toont zeker deze avond. Maar wilt u een tastbaar bewijs van onze saamhoorigheid en liefde, ga dan met mij terug naar de jongste dagen, die deze stonde zijn voorafgegaan. Want toen wij door de droeve tijding van uw heengaan werden opgeschrikt, werd het ons bang te moede. Maar wij vleiden ons zelve met de hoop, dat u bij een normaal verloop der ziekte, weer spoe dig hersteld zou zijn. Maar daar kwam een bericht: de toestand van mijnheer pastoor zeer ernstig. Deze tijding hing daar boven onze hoofden als een drei gende onweerswolk, die ieder oogenblik a! onze verwachtingen den %bodem kon den inslaan. Het werd stil om ons heen. Zachtjes spraken wij over u met elkan der, alsof wij bang waren u te zullen hinderen. Wij keerden in ons zeiven maar ons gemoed riep luide: Neen, zoo laten wij ons onzen Herder niet ontrukken, en het vuur, dat gij ons hebt ingeblazen, laaide in ons op. En als een man grepen wij naar het machtigste wapen. Wij ston den schouder aan schouder en wij kniel den biddend neer. En ziet, wij streden voor u bij den avond en bij den morgen, wij streden voor u gedurende den dag, wij streden voor u soms nog wel bij nacht. En ziet. De overwinning is aan ons. De Herder is terug. En nu mijnheer pastoor bij uw tweede komst in Katwijk heb ik weer een wenseh. En tenzij God het anders wil, hoop ik dat ook deze in vervulling ga. En dat is deze: Ga nu niet meer weg van ons. Blijf bij ons! Blijf bij ons, want meerdere malen wen- schen wij u in te halen maar niet zoo als nu. Niet na het herstel van een ge vaarlijke ziekte, maar dan, wanneer het zilver en wanneer het goud uwe pries- terslapen zal sieren. Dan wenschen wij u in te halen, feestelijker en luisterijker dan ooit te voren. Maar mocht het zijn, dat al uw schaapjes van deze jubel niet meer getuigen, dat zij dan o Herder, door uwe goede zorgen, getuige, te zijn, van uw glorieuze intocht in 't Hemelsfh Paradijs. Nogmaals werd door de kinderen een toepasselijk lied gezongen, waarna pas toor Schiphorst woorden van dank bracht voor de hartelijke bewijzen van genegenheid, dezen middag aan den dag gelegd. Een dergelijke hulde is, zeide Z.eerw. te veel. Men bleef nog eenigen tijd gezellig bijeen waarbij veel herin nerd werd aan de bange dagen, aan de eerste dagen der ernstige ziekte. Zondagmorgen zou pastoor een H. Mis van dankbaarheid opdragen, hierbij ge assisteerd door twee eerw. paters Fran ciscanen. De kerk was voor deze gele genheid bijzonder mooi versierd. Een schat van bloemen was- aanwezig, alles was in de puntjes. Z.eerw. werd aan de pastorie afgehaald door een schare van bruidjes, misdienaars en het zangkoor, allen in toga en superpli. Het kerkge bouw was overvol, parochianen en niet- parochianen, vrienden en bekenden van pastoor. Na deze plechtige Hoogmis was er receptie in het Parochiehuis. Zeer velen maakten van de gelegenheid om pastoor geluk te wenschen, gebruik. Er waren plaatsen te kort. Na een Salu- tatio, gezongen door het R. K. Zangkoor, GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJKERHOUT Spoedeischende vergadering van den Ge meenteraad van Noordwijkerhout op Za terdag 14 November 1931 des voormiddags te 10 ure. Tegenwoordig alle raadsleden. Voorzitter de Burgemeester. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige zitting wor den voorgelezen en onveranderd gearres teerd. De heer van Parera merkt naar aanlei ding der voorgelezen notulen op, dat Heemskerk vergunning is verleend om in de Woensdagsehe watering met zijn schuit te liggen, doch dat hij heeft veruomen, Jat het gezin slootwater drinkt, wat met wat carbid wordt gezuiverd. Dit vindt hij zeer nadeelig voor de gezondheid en jammer voor de kinderen. De voorzitter zegt, dat Heemskerk een officieele vergunning heeft om de woon schuit te bewonen. Wat Heemskerk zelf drinkt en ziju kinderen laat drinken moet hij zelf weten. De ouders hebben op de eer ste plaats veratnwoordelijkheid voor de kinderen, niet het Gemeentebestuur. De Raad aanvaard niet een door de regeering gestelde voorwaarde voor suooidie bij werkverschaffing. Vervolgens zegt de voorzitter deze ver gadering bijeengeioepen te hebben, naar uanleiding van een telegram van den Mi nister van Biunenlan^s-ciie Zaken. Zooals ue raadsleden weten, is in een vorige vergauering besloten om weris te verschatten 111 samenwerking met de firma de Ruyter. De lieer de Kuyier zou 12.50, tie gemeente J 7.óu per peisoon voor hare rekening nemen, in verband met deze ie- geiing neett spieker zich gewend om steun in de werkverscnaiung voor de ten laste der gemeente komende kosi/en. De zaak is met spoed benandeld en een telegram is van het Dcpaiiement van Binnenlandse.ie Zaken ingekomen, dat het Rijk ter zaae dezer werkverseliatung steun aan de Go- niente wil veneenen, doch daarbij eemge voorwaarden stelt. Een dier voorwaarden is, uat door de arbeiders niet meer wo:at verdiend dan J 0.33 per uur. B<j eon werK- week van 48 uur, die thans kan worden aangenomen, is dit dus 15.84 per weCit. De voorzitter zegt, dat naar bet oor-cel van B. en W. deze voorwaarde onoverx-j- meiijk is. Zoolang de harde noodzakelijk heid niet dwingt, gaal het niet om m.:ii- schen met een gezin soms een flink ge zin met 15.84 per week naar huis ie zenden. De toestand der gemeentelijke ïi- nanciën is nog niet zoo, uat dit aanbod van het Rijk moet worden aanvaard. Uver het algemeen is 17.het maximum steun bedrag, indien steun wordt uitgekeerd en het is billijk, dat bij werkversciiafling he' loon iets hooger is dan bij steun. Voorts merkt spreker op, dat ter kake door liet Rijk met verschillende maat wordt gemeten. De eene gemeente rangschikt men in de tweede, de andere in de dei de klasse, zonder dat er eenig noemenswaar dig verschil bestaat. Noord wijk is in de tweede, wij zijn in de derde klasse en ieder weet, dat de levensomstandigneden voor de arbeiders hier en te Noordwijk hetzelf de zijn. Als men zoo ongelukkig is, dat men i i de derue klasse is gestopt, dan mag men aan zijn werklooze arbeiders minder uit- keeren, dan dat men iö de tweede klasse zit. Bovendien stelt de Minister wel de voor waarden, waaronder hij steun wil verlee- nen, doch hij laat het bedrag van den steun geheel in het midden. Wij weten dus ab soluut niet, hoe groot de steun zal zijn. Al leen is bekend, dat de steun minimum 25 pet. bedraagt. Laat ons aldus de voorzitter onze vrijheid niet verkoopen voor een schotel linzensoep en ons voorloopig zonder rijks- steun trachten te redden. De heer C. v. d. Klauw maakt er de Re geering een verwijt van, dat zij aldus op treedt. De voorzitter zegt, dat men de Regee ring geen verwijten moet maken. W ij heb ben alleen te maken met Noordwijkerhout en onze Noordwijkerhoutsche menschen. De Regeering heeft verder te zien. Terwijl allerlei moeilijkheden opdringen, heeft zij te zorgen, dat wij deze crisis doorkomen zonder dat er honger wordt geleden en zon der dat wij gevoerd worden naar den fi- nancieeien ondergang. Als zij harde maat regelen neemt, doet zij dat tegen haar zin omdat naar hare meening de onafwijsbare noodzakelijkheid er haar toe dwingt. Met algemeene stemmen wordt daarna besloten aan den Minister te berichten, lat de Gemeente vooralsnog op de voorwaarde, dat slechts een uurloon van 0.33 zal wor den betaald, niet kan ingaan. Telefoon-kwestie. De voorzitter brengt daarna ter sprake de teieioonawes-ue. Naar aanleiding van de klaenten in de vorige verga-eang geuit, heeft spreKer een onderhoud gehae uiet den kantoornouder uen heer Pudding. Met spreker is deze overeengekomen, dat voortaan aan ue ingezetenen, als zij wor den opgebeld in gestoten tiju geen Kosten meer in rekening zullen woruen gebracat. Daartegenover suiat, dat ue gemeente aan uen kantooröouder een ve.0oeuing geett van 175.per jaar. De heer van i'arera vindt het niet bil lijk, dat tie gemeente moet beuilen, omdat de menscheir van el-ers worden opgebeld. De voorzitter zegt, dat men het nu bil lijk Kan vinden oi mei, men ueeft oe rege ling uie tiians gemaakt is te aanvaaruen of te verwerpen. Een regeling, dat de men- scnen van el-eis die in ges.uien tija oen gesprek aanvragen, moeten betalen, is niet mogelijk, daar net hier e„n ove.eoiinom.-.t mei, uen Kuniournu-uci en niet een uver- eenKumst met het bestuur der Posterijen is, al geert het laaisie er naiuurlijK zijn va derlijken zegen aan. De 175.die de Gemeente beo-alt, Kunnen nog woideu ver- min-erd met 50.ciie de gemeente voor heen voor doorverbindi gen van den chef van politie en den oppeib.auditieester be- taalue. De neer van Pareia vraagt of wij neg aan de Gemeente öassenhcim betalen. Dat voorzitter zegt, dat wij zuIks dit jaar nog gedaan hebben, daar euii post op de begrooLng was uitgetrokken; doen dat het in 1932 niet meer geoeurt. Als men wil kan men de 25.die aan Öassenhiem woruen betaald,ook nog van de J 125.aftrekken, ue regenng is dan zeKer niet te duur. Bij acclamatie wordt met het voorstel van den voorzitter accoord gegaan. Voortaan zal men dus te Nuoidwijker hout uitsluitend behoeven te betalea ais men in gesloten tijd zelf op belt en wel van G8, van 12 en van 20—22 uur 0.20 en s nachts 1.—; s Zondags worden geen gesprekken dooigegeven tenzij die nood zakelijk zijn. Wordt men in gesloten lijd van elders opgebeld, dan is niets verschul digd. De heer 0. v. d. Klauw vraagt of de men schen nog al tevreden zijn met de werk verschaffing. De voorzitter zegt, dat het niet wensclie- lijk is persoonlijke klachten in het open baar te behandeeln. De heer van der Klauw gaat daarmede accoord en trekt zijn aanvrage in. Daarna wordt overgegaan in geheim- comité. Getrouwd: H. J. van der Lans met J. S. van der Zon. Gevestigd: L. Th. en J. P. Kroon uit Haarlemmerliede en Spaarnewoude. P. A. J. Rijnierse uit Amsterdam. M. A. W. Schrijvers geb. Hogendorp uit Haarlem. P. J. Zuurbier uit Egmond. W. P. Stuit uit Spanbroek. A C. J. M. van Schie uit Haarlem. Th. J. Knook uit Purmerend. Th. A. en W. A. Scheers uit Wehl. A. M. van Kessel uit Veghel. A. J. Gort uit Arnhem. G. van Leeuwen uit Waterin gen. E. Bakker uit Zaandam. A. L. M. J. Dubois uit Delft. Vertrokken: P. J. Geerlings en gezin naar Noordwijkerhout. P. Does naar Warmond. A. Derks naar Cranen- burg. J. G. Turk naar Noordwijkerhout M. J. de Groot naar Noordwijk. A. K. G. Verha cgen naar Noordwijk. A. P. Voorn naar Zoeterwoude. C. van Leeuwen en A. C. den Held naar Oegstgeest. J. M. van Til en echtgen. naar Leiden. J. M. Heemskerk naar Leiden. M. van Schirk naar 's-Gravenhage. C. J. de Haas naar Warmond. J W. Bus naar Haarlem mermeer. Fr Jonker naar Haarlemmer meer. H. J. Mens naar Lisse. J. Weijers naar Bergen. C. J. van der Lans naar Warmond. TER AAR. De GczeUenvergadering. De verolieh- te weke ijksche vergadering van de St. Jo- zefge-e'lenvereeniging is Dinsdagavond aanvang 7 uur. Evenals vorice malen wordt er op gerekend, dat al'e leden nre- sent zijn, daar er nogal eenige belangrijke mede.'eel in gen zijn, met het oog op de jaar vergadering, die gehouden zal worden op 13 December. 'was het de voorzitter van „Katholiek Katwijk'de heer L. v. Paridon, die den pastoor namens K. K. complimenteerde met, zijn herstel en de beste wenschen uitbracht voor de toekomst. Vervolgens zong het R. K. Zangkoor een voor deze gelegenheid gemaakte Feestcantate. De pastoor bracht hartelijke woorden van dank, niet alleen voor de groote I attentie hem bewezen bij zijn terugkomst doch ook voor de gebeden voor hem aan j God, voor zijn herstel. Wat Z.eerw. wil j zeggen, acht hij thans niet de geschikte tijd voor, mede omreden hij hedenavond j in een Plechtig Lof de gelegenheid krijgt alle parochianen die hiervoor belangstel- ling hebben, toe te spreken. Alle aanwe- zigen kregen dan de gelegenheid om Z.eerw. de hand te drukken, waarna deze grootsohe hulde was beëindigd. Zondagavond te 7 uur was er plechtig Lof waarin pastoor herinnerde aan zijn ziekte en verzorging in het Elisabeth- Gasthuis. Bij de vele dankwoorden door hem geuit kwam vooral uit de dank aan pater Oscar Cremer O.F.M'. voor de goe de zorgen aan de parochie besteed en aan de Zusters van het St. Elisabeth- Gast-huis voor de schitterende verzorging en de bijna bovenmenschelijke hulp en bijstand in de bange dagen zijner ziekte daar aan den dag gelegd. Verder woorden, van dank aan allen die meegewerkt hadden aan de mooie versiering der kerk, enz. Het was een schitterend mooie dag waarbij de parichie nog eens heeft kun nen toonen hoe groote belangstelling zij voor hun Herder hadden en met welk een blijdschap zij deze weer hebben ont vangen. Ongeval. Een groentenhandelaar van de Morsch was Zaterdagavond met zijn wagen op weg naar huis. Bij de molen kwam een auto hem tegemoet. Door de lichten verblind, zag hij de hardsteenen paal niet. die daar aan de zijde van den weg staat, zoodat de wagen omsloeg en de groente-i over den weg rolden. Met schade aan den wagen werd de weg huiswaarts vervolgd. LISSE. Besmettelijke ziekten. In de afgeloo- nen week is binnen deze gemeente een geval van roodvonk en een geval van diph- terie geconstateerd. Geboren: Lena d. van R. J. Koop- mans en P. C. tempels. Johannes Simo- nus z. van Th. A. Rijkers en A. P. Leuven. Geertruida Hendrica d. van C. v. d. Wetering en E. Roubus. 'Helena Jacoba d. van G. C. Seg.ers en E. W. Hoogerheide. Grada d. van A. H. Peters en H. v. Binsbergen. Ondertrou w d: W. v. Eeuewn en W. Westerink. J. Buurman en H. W. Veld kamp. Gehuwd: B. L. Jonkma en M. M. v. Zeist. Overleden: Gerrigje Visscher echtg. van D. v. Ginhoven 68 j. Arnoldus Bies heuvel 59 j. VOORHOUT. Vastgeloopen. Zaterdagmorgen is een vrachtboot nadat hij de Nagelbrug alhier gepasseerd was in de Leidsche Vaart vast geloopen ter hoogte van de Bisschoppelijke Nijverheidsschool. Hierdoor ontstond ge durende eenigen tijd stremming in het ver keer op die vaart. Op eigen kracht is de vrachtboot wederom losgekomen en kon zij de reis voortzetten zonder eenige averij te hebben bekomen. Bcekhorstlaan. Naar wij vernemen zal deze week begonnen worden met de verbetering en verbreeding van de Boek horstlaan alhier. Deze laan zal voorzien worden van rioleering cn een trottoir, ter wijl de verlichting ook verwezenlijkt zal worden. Geboren: Cornelia Maria d. van A. van den Nieuwendijk en van E. C. Beu- gelsdijk. Theodorus Martinus zoon van Th. van den Nouland en van M. J. War- menhoven. Johanna Margaretha d. van L van Leeuwen en van S. van der Tans. Hugo Maria Leonardrs z. van L. Zwetsloot en van A. C. Smeltink. Ondertrouwd: Simon Jacob us vnn Ier Hulst 28 j. en Wilhelmina Anna Maria Damen 21 jaar, beiden te Voorhout. ALPHEN AAN DEN RIJN. Winterlezingen van den Vo ksbond. Omtrent het winter-regramma ven den R.K. Volksbond, d~t, evenals vorig jaar, I ook thans weer met zorg is samengesteld, kunnen we het volgende mededeeien. Te geginnen met 30 November zullen dezen win- j ter n eer ver?rh llende cursussen word-en gencuden, waa bij o.m. als sprekers zullen optreden Kapelaan Kesse] te Bodegraven I met het onderwerp „De vrijmetselarij", de j heer H. ,v. d. Putten, hoofd der U.L.O.- sohool, onderwerp „Gezag aan school en huisgezin", kapelaan Sondaal met het on- derv.erp „Oprechtheid." Voorts staan op het programma twee de clamatie-avonden over Guido Gezelle, ter wijl de Geestelijk adviseur twee avonden zal spreken over de Encycliek „Quadrage sima Anno". De heer Steinmetz districts- bestuurder, za] ten s otte het onderwerp behandelen „bedrijfsorganisatie". Zooals uit bovenstaande blijkt heeft het bestuur van de R.K. Volksbond niets nagelaten, wat tct meerdere rntwikkeling van haar leden kan bijdragen. Mogen de leden dit streven van hun bestuur waardeeren door de cur susavonden in zoo'n groot mogelijk getal bij te wonen. De windduivel. Het St. Willibrordus- feest van de R.K. Vo ksbond zal gehouden worden op Donderdag 19 November. Op deze avond zal o.m. door de tooneelver- eeniging van de 'R'.K. V.B. te Bodegraven worden opgevoerd het hoonee'spel in drie bedreven „De Windduivel". 't Belooft een mooie avond te worden. Fiets vernield. Door C. J. de V. werd bij de po!:t:e aangifte gedaan, dat- hij gis terenavond op de Postbrug door een auto werd aancereden, waardoor zijn rijwiel bij na gehee' werd vernield. De bestuurder, af komstig uit Den Haag, ging vrij uit daar de auto was geslipt. Handelsavondschool. Met ingang van 1 December is bencemd tot directeur der Hande savonds"hool de heer H. Hoekstra alhier. Tegen dien datum is als zoodanig eer vol ontslag verleend aan den heer G. A. Schaap. Brand in de Stationswachtkamer. Za- terda-gmiddag omstreeks half drie ont stond waarschijnlijk door het achteloos wegwerpen van een brandende sigaar in de prullenmand, een begin van brand in de derde k.assewaohtkamer van het station der Et. Spoorwegen alhier. Het vuur, dat gretig in de papiermand voedsel vond, tast te spoedig een der deuren aan, doch het ge vaar werd spoedig door het kantoorperso neel entdekt, -odrt het met ei.ke'e emmers water gelukt erger te voorkomen. De innrddels ter plaatse aanwer'-- -• to- motorspuit kon onverrichter zaken terug- keeren. Botsing. Zaterdagavond omstreeks half twaalf werd zekere V. in de Prins Hendrik straat door de motorrijder R. de G. aange reden. V. werd over de straat geslingerd en bekwam verschillende uitwendige ver wondingen. Dr. M. en S. verleenden hem heelkundige hulp; per auto werd V. naar zijn woning in de Dwarsstraat vervoerd. De motorrijder de G. werd aan zijn hoofd verwond. BOSKOOP. De werkverschaffing. Tot heden is het aan het gemeentebestuur van Boskoop, geadviseerd door een commissie voor de werkverschaffing en steun verleening, wel ke commissie als volgt is samengesteld uil de heeren J. van Gelderen (wethouder), L. 't Hart (S.D.A.P.), v. d. Wolf (Chr. H.) en H. Redegeld (R-K.), mogen gelukken om alle voor ondersteuning in aanmerking ko mende werkloozen te werk te stellen, het zij door werken die onder andere omstan digheden thans nog niet zouden zijn uitge voerd reeds nu aan te besteden, met de be paling dat een zeker percentage werkloo zen daarbij meest worden te werk gesteld, hetzij door dergelijke werken in eigen be heer door werkeloozen te doen verrichten. Thans zijn op deze wijze door de gemeente, de gemeentebedrijven en bij door de ge meente uitbesteed werk, alle werkloozen INGEZONDEN STUKKE Leiden, 14 November 193! Zeer geachte Redactie. Beleefd verzoek ik u, onderstam stukje in uw blad te willen doen op men, bij voorbaat daarvoor vriende dank. Naar aanleiding van het schrijven den heer Ds. H. Thomas, deel ik hiei mede, dat tot oprichting eener vere« ging „Veilig Verkeer" nog niet is b© ten, aangezien de belangstelling da voor allertreurigst is. Slechts 7 sym thiebetuigingen mocht ik naar aanleid van mijn oproeping ontvangen. Dank zij de ernstige medewerking enkele personen, kan binnnenkort w, sohijnlijk tot oprichting van de hie: ven genoemde vereeniging worden ov gegaan. Gaarne ontvang ik alsnog adhaesii tuigingen van die personen, die met doel en streven van de hier meergenoe de op te richten vereeniging sympat seeren. Nogmaals zij medegedeeld, dat h doel is, in den ruimsten zin propagan te maken voor veilig verkeer in 't b, lang van alle ingezetenen, doch in 't b zonder voor de jeugd. Hoogachtend, F. J. DE JONG. Leiden, Mariënpoelstraat 23. De straatverlichting in Warmond. Warmond, 14 Nov. 1931. Mijnheer de Redacteur. Gaarne zag ik onderstaand opgenomi in uw veelgelezen blad, waarvoor voorbaat mijn dank. Na al de misère die wij in den loopen zomer hebben medegemaakt de zoo grondige verbetering van Dorpsstraat, hebben wij gekregen e< straat welke aan de moderne eisohen vo doet en zeker door de bewoners op ho gen prijs wordt gesteld. Naast deze lo tuiting moet mij toch een klacht over c lippen en wel over de zeer onvoldoent verlichting des avonds in onze moo straten, zoo zelfs dat men 's avonds 8 uur, geen hand voor de oogen kan zie Mijn inziens behoort bij een goede straa aanleg ook een goede verlichting. De b doeling van mijn schrijven is, dat on: gemeentelijke autoriteiten dit euvel een onder de loupe wilden nemen en zi mogelijk hierin verbetering wilden aa brengen, waarvoor de bewoners ze dankbaar zouden zijn. Bewoner van Warmon Alphen's financieele positie. Alphen a. d. Rijr^ 12 Nov. M. de Redacteur Beleefd verzoek ik U, als abonné on derstaand in uw blad op te nemen, waar voor bij voorbaat mijn dank. Uit het raadsversla-g der gem. Alphei a. d. Rijn van de vergadering gehoudei 11 dezer, kon men lezen, dat de finai cieele positie dezer gemeente, in verg< lijking -met andere gemeenten, niet onj gezond is te noemen. Maar aan het hooft van dat zelfde verslag staat „een kaï geldleening van 150.000", waartoe in| middels tot het aangaan werd besloten tegen een koers van 95.8 en een rente van 4 y« pet. Een kasgeldleening voor 20 jaren komt me echter vreemd voor. Mijn be scheiden meening is dat deze slecht*1, telkens voor ten hoogste 1 jaar kon wok den aangegaan in een tijdens het loo- pende dienstjaar voorkomende tijdelijke kasgeldbehoefte, waartoe verschillende, omstandigheden kunnen medewerken. I Het kasgeld toch heeft geen andere bestemming dan om er de gewone uit gaven mede te kunnen voldoen van een bepaald dienstjaar en uit de gewone middelen van datzelfde jaar. Nu worden de uitgaven van 2 jaren (de leening wordt deels dit jaar n.l. 50.000, deeli Jan. 1932 aangegaan) gebracht in den' gewonen dienst van 20 volgende jaren.1 M'n eenige conclusie is dat er èn voor! 1931 èn voor 1932 inplaats van een ge-j zonde financieele positie een tekort is van 150.000 hetwelk door den naam van „kasgeldleening" de hals wordt om gedraaid, waarmede ik bedoel dat het niet in het oogloopend is. Daarbij wordtj er mogelijk nog op gespeculeerd dat voor 1933 de crisis een vreemde zal zijn. Voorts kemt me de rentevoet van 4 pet., koers 95.8 (welke naar mijn bereke ning komt op 4.69 pet.) onder de huidige omstandigheden, vrij boog voor, hetgeen mogelijk z'n oorzaak vindt in de kwali ficatie „kasgeldleening". Wellicht wil me een „ingewijde lezer"! van m'n pessimistisehen droom afhelpen, opdat ik weer kome in het genot van' den lach en de zoete rust. C. B. te A. welke voor steun in aanmerking komen, zijnde 75 pC-t. van dat der ingeschrevenen te werk geste'd. Gevonden voorwerpen. 1 portemon- naie met ecnig geld, 1 theelepeltje. Inlich tingen politiebureau 's Zaterdags tusschen 23 uur. Geboren: Maria Theodora, d. van A. C. J. Benschop en J. van Dam Johannes Arie, z. van J. Jongejan en J. de Jong. Ondertrouwd: D. W. v. d. Vis en I N A. v. Wilgen. ZEVENHOVEN. Raadsvacature. Wegens a.s. vertrek v het raadslid G. Mounts zal er weldra e vacature in dat college zijn.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10