WAALS AALS. PUROL rijk aan geneeskracht I allen Zondag, 15 Nov. Voor uw Slaapkamer KERKNIEUWS ONDERWIJS UIT DE OMGEVING STADSNIEUWS Agenda EEN SPELDJE Haarlemmerstraat 130-136 Massief eiken linnenkasten 45.50 54.— 62.50 Kinderledikanten fijn lakwerk 5.65 8.60 12.50 14.50 Kinderstoelen prima beukenhout afklapbaar 6.75 7.50 9.25 Massief eiken slaapkamers best. uit spiegelkast, wasch- conunode met marmerblad, 2 pers. ledikant, nachtkastje, tafel en 2 stoelen compleet 122.50 145.— 167.50 Divan's solide stoffeering 5.50 8.50 9.75 14.50 16.75 Divan-Bedden prima gezondheidsmatras 12.25 13.75 16.25 Divanbedden met verstelbaar hoofdpeluw 13.75 17.50 22.*23.25 2-pers. Leidsche wollendekens 3.25 4.45 5.78 8.50 9.75 2 pers. gestikte dekens 4.45 5.50 6.— 8.— 9.25 2-pers, zijden dekens prima wolvulling 9.65 11.75 14.25 17.50 23.50 vindt U de meeste keuze en de beste qualiteiten bij MAANDAG A.S. STAKING IN DE TEXTIELFABRIEKEN IN ENSCHEDE? Gisteravond werden te Enschede verga deringen gehouden van de plaatselijke af- deelingen der textielarbeidersbonden „De Eendracht", „St. Lambertus" en de Lan delijke Federatie van Textielarbeiders ter bospreking van de aan te nemen houding inzake de Maandag van kracht wordende loonsverlaging van 5 pet. In de vergadering van „St. Lambertus-" werd door het bestuur geadviseerd niet in staking te gaan. De vergadering nam ech ter geen besluit en ging uiteen zonder dat ecnig resultaat is bereikt. In de vergadering van „De Eendracht'' en de Landelijke Federatie van Textiel arbeiders werd overeenkomstig het advies van de besturen besloten om Maandag het werk niet te hervatten indien de Christe lijke en R. K. Bond eveneens tot staking zullen besluiten. Is dit laatste niet het ge val, dan zal men aan het werk blijven. KONDERGEBED IN CRISISTIJD. Onderstaand gebed, goedgekeurd door het Doorluchtig Episcopaat van Nederland, zal binnenkort verspreid worden door het R.-K. Centraal Bureau voor Opvoeding en Onderwijs. Wetende, dat het gebed der kleinen zooveel vermag bij den goeden God, bevelen Wij het bijzonder aan. Wij hopen, dat het in Onze Katholieke scholen door de kinderen gezamenlijk zal gebeden worden en dat de ouders het in hunne ge zinnen gezamenlijk door de kinderen zul len doen bidden. t JOANNES, Bisschop van Haarlem. Kindergebed in Crisistijd. Goede Vader in den Hemel, met vertrou wen komen wij tot U, aan de hand van onze lieve Moeder Maria. Zoo vele vaders kunnen geen werk meer vinden, zoo vele moeders hebben voor haar kinderen geen voedsel en geen kleediug meer. Wij bidden Uontferm U over hen en over allen, die in nood verkeeren. Vergeef aan alle menschen hunne zon den, scheld hun de verdiende straffen kwijt cn geef hun, wat ze naar ziel en lichaam noodig hebben. Amen. Onze Vader. Wees gegroet. Eere zij den Vader, enz. „St. Bavo". DE DUITSCHE SCHRIJFLETTERS BLIJVEN. In de laatstgehouden sectievergadering van Leeraren in de Duitsche taal- en let terkunde aan gemeentelijke inrichting van Middelb. Onderwijs te Den Haag. is naar het ,„Weekbl. voor Gymn. en Midd. nderwijs" mededeelt, o.a. ter sprake geko men of men zou voortgaan bij het onder wijs de leerlingen het Duitsche schrift te laten gebruiken. Dit was n.l. in Den Haag, ten minste aan bovengenoemde inrichtingen algemeen gewoonte en in het leerplan voor dit vak ook als zeer wenschelijk op genomen. Bij leerlingen, die van andere inrichtin gen en uit andere plaatsen, vooral Indië kwamen, bleek het vaak, dat ze de Duit sche letters niet of zeer slecht konden ge bruiken en lezen. Dit gaf soms aanleiding tot moeilijkheden en oponthoud. Ofschoon op de vergadering de leden verschillend over de waarde van het Duit sche letterschrift oordeelden, was men het er toch voldoende over eens, dat de leer lingen daarmede voldoende bekend dienen te zijn en het moeten kunnen toepassen. KATWIJK AAN DEN RIJN. De thuiskomst van Pastoor Schiphorst. Pastoor Schiphorst zal hedenmiddag, ge heel hersteld van zijn zware- ziekte, weer terugkeeren in zijn parochie. Te 3.28 arri-, veert de Pastoor in Leiden, vanwaar in gezelschap van den Deken en van familie leden naar Katwijk wordt gereden. Bij het Witte Huis te Oegstgeest voegt zich bij het gezelschap het comité „Katholiek Kat wijk". In het parochiehuis zal den Pastoor in woord en zang het welkom worden toege- roepen. Morgenochtend wordt een plechtige Hoogmis „niet drie Heeren" opgedragen, waarna receptie in het Parochiehuis. KATWIJK AAN ZEE. Inbreker gearresteerd. Als verdacht van de inbraak met diefstal bij den heer B. in de Paul Kuiperstraat zijn gearresteerd de werklieden B. en de V. al hier. Zij zijn in verzekerde bewaring ge steld, om daarna voor den officier van jus titie te worden geleid. De politie had het meeste houvast bij haar onderzoek aan de typische afdrukken van de voetzolen van een der gearresteer den. De beide personen blijven ontkennen, staan bij de politie ongunstig bekend. GEMEENTERAAD VAN VEUR Donderdagavond te 7.30 uur kwam^fe raad der gemeente Veur in openbare vergadering bijeen. Voorz. burgemeester W. Keijzer. Waarn. secretaris de heer Trapman. Aanwezig alle leden. De voorz. opent de vergadering met gebed, waarna de notulen na een vraag van den heer Raaphorst onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen zijn: Verzoek van den heer Heijdt om kindertoeslag. Verzoek bewo ners Smidslaan om verbreeding van die laan; dit verzoek wordt gezonden naar B. en W. om praeadvies. Procesverbaal van kasopneming enz., alle stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. B. en W. bieden den Raad aan de ge- meent ebegrooting, dienst 1932. In de commissie van onderzoek worden na en kele bespreking benoemd de heeren Koerts, Kranenburg, Raaphorst, Zandwijk en Van Veen. Er is geen werkverschaffing te vinden. Begrooting burgerlijk armbestuur dienst 1932. Naar aanleiding dezer begrooting vraagt de heer Koerts, of de werkloozen niet aan het werk gezet kunnen worden, opdat er zoo voor het vele geld produc tief werk wordt gedaan. De voorz. is het met den heer Koerts- eens, doch er is geen werk te vinden. B. en W. hadden gedacht dezen winter de school te doen bouwen, doch zij kun nen geen geld krijgen. Mocht er werk zijn of komen, dan zal dit zeer zeker door werkloozen gedaan worden. Na een vraag van den heer Raaphorst om eventueele Rijkssteun voor werkver schaffing, waarop door den voorz. ont kennend wordt geantwoord, wordt de begrooting z. h. s. goedgekeurd. Voorstel tot. verleening aanvullingssub sidie aan het Burgerlijk Armbestuur voor het jaar 1931. De heer de Koningmerkt op, dat hij niet zeggen kan, dat de aangevraagde aanvullingssubsidie ad 1500 voor dit jaar toereikend zal zijn; waarna het voorstel z. h. s. wordt aangenomen. De straatbelasting noodgedwongen weer ingevoerd. Voorstel tot intrekking van het Raads besluit tot afschaffing der straatbelas ting en in verband daarmede tot wijzi ging Gem. begrooting, dienst 1931. De heer de Koning merkt op, dat hij spijt, nu de raad deze belasting eenmaal heeft afgeschaft, B. en W. nu weer ko men met invoering. Hij heeft het een on billijke belasting gevonden; volgens het praeadvies van B. en W. zal er niet an ders opzitten, dan deze belasting maar weer in te voeren. Hij vraagt, of het percentage niet verlaagd kan worden en stelt voor dit met 1 pet. te verlagen dan komt men met de belasting der bijgeko men nieuwe huizen, enz. toch nog wel aan hetzelfde bedrag. Hij is niet over tuigd, dat de belasting naar evenredig heid geheven wordt en wil voor het vol gend jaar een commissie benoemen om deze belasting geheel te herzien. De voorz. zegt, dat het niet gaat staande deze vergadering deze belasting te verlagen; B. en W. hebben zelf deze weder noodo ingevoerd, doch het moest. De heer Borst zegt., dat de raad deze belasting nu afgeschaft heeft en dus- we derom niet gaarne tot wederinvoering overgaat. Hij vraagt., of B. en W. alle mogelijkheden onder de oogen hebben gezien en of zij de straatbelasting niet als sluitpost hadden kunnen nemen en b.v. de opcenten Gem. fondsbelasting hadden kunnen verhoogen, omdat deze belasting onbillijk blijft. Hij is ook voor herschatting der verschillende perceelen voor de pers. belasting. De voorz. zegt deze herschatting te zullen bespreken, doch wat de straat belasting betreft, kunnen zij niet anders doen. De heer de Koning zegt, tegen de straatbelasting te blijven, als deze op denzelfden voet blijft gehandhaafd. Zijn voorstel om met 1 pet. te verlagen vindt geen ondersteunnig, terwijl het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met alleen de heer de Koning tegen. Het voorstel tot aanvulling der bouw verordening wordt z. h. s. aangenomen, nadat de heer Raaphorst op een spoe dige wijziging heeft, aangedrongen, waar aan volgens den voorz. reeds hard ge werkt wordt. Het voorstel tot opheffing der onbe woonbaar verklaring der woningen Veur- sche Straatweg 32 en 34 wordt z. h. s. goedgekeurd, evenals- het voorstel tot het verleenen van steun, ingevolge art. 13, le lid L. O. Wet 1920 (tramabonne- ment). Bij het voorstel tot verleenen van te lefoonaansluiting met nachtverbinding in de woning van den opperbrandmeester (G. de Regt) zegt de heer Schrader dat de kosten over de beide gemeenten ver deeld moeten worden naar verhouding van het zielental, wat de voorz. toezegt, waarna het voorstel z. h. s. wordt aan genomen. Als B. en W. alles geweten hadden. Voorstel terzake de grensregelingsvoor- stellen van Ged. Staten. De voorz. merkt op, dat men z.i. thans aan de hoofdschotel van dezen avond is gekomen, doch alvorens het woord aan de heeren te geven, moet hij zeg gen, dat het thans moeilijk is zijn stand punt in deze zaak te bepalen, omdat dat standpunt telkens verandert en als B. en W. tevoren het. verslag van den dubb. raad van den Haag hadden gelezen, waarin een voorstel is aangenomen om ook de Damsigtstraat bij den Haag te annexeeren, zouden B. en W. zeer ze ker gekomen zijn met een geheel ander praeadvies. De heer Raaphorst is van meening, dat men niet bang behoeft te zijn voor hetgeen in den Haag besloten is, dan zullen wij toch, aldus spr., wederom een ander grensregelingsvoorstel moeten krij gen. Hij zou gaarne een antwoord van B. en W. wenschen, hoe het staat mot de vlottende schulden van het over te nemen gedeelte van Voorburg en nog verdere nadere inlichtingen. De voorz. zegt, dat alle geldelijke za ken geregeld worden in het wetsontwerp; B. en W. kunnen geen financieele gege vens verstrekken; het is niet uit te ma ken, wat alles kosten zal. De heer Borst, zegt, dat er niets moei lijker is dan nu een beoordeeling te ge ven. Hij vindt het praeadvies van B. en W. te eenzijdig en is van meening. dat deze zaak niet kan behandeld wor den los van eventueele samenvoeging van Veur en Stompwijk. Na het besluit in Den Haag wil hij maar vriendelijk bedanken voor het gedeelte van Voor burg en zet zijn meening in deze nader uiteen. De heer de Koning vraagt, of men deze grensregeling kan bespreken zon der te denken aan samenvoeging van Veur en Stompwijk. Hij zou eerst willen weten, of de schulden hoog zijn en men met het nieuwe gedeelte geen strop ha len zal, want z.i. zitten er vele kwade kanten aan. De voorz. zegt, dat dit alles gevegeld moet worden; de schadeloosstelling, enz. kan niet te voren worden bepaald. De heen Schrader vraagt, wat voor gevolgen de overname van het gedeelte Voorburg en Veur hebben zal. Hij zou gaarne dit voorstel nog even verdagen en stelt voor het gedeelte over de Sohenksloot niet bij Veur te voegen. Hij verklaart zich echter voor het voorstel van B. en W., omdat z.i. de voordeelen wel tegen de nadeelen opwegen. De heer Koerts juicht het voorstel van B. en W. toe en zet zijn standpunt in deze duidelijk uiteen. De heer Raaphorst zegt, dat vooral de financieele zijde naar voren komt en ie van meening, dat men in Voorburg wel inlichtingen had kunnen krijgen over kosten vuilnisbelt enz. Hij is ook voor verdaging van het voorstel om dit als nog te onderzoeken en inlichtingen in te winnen. De voorz. blijft er bij, dat bet al leen gaat over de grensregeling don Haag en zegt, dat B. en W. geen in lichtingen kunnen vragen. De heer Borst merkt op, dat als men dit voorstel aanneemt, ook de West- vlietweg van Stompwijk zal afgenomen worden en dat dan als derde volgen zal samenvoeging van Stompwijk en Veur, waartegen hij dan ook moet zijn, omdat dan van Stompwijk het beste deel wordt afgenomen en een samenvoeging dan uit den booze is; daarom zal hij tegen het voorstel stemmen. De heer de Koning zegt voor het voorstel te zijn en zet zijn meening uit een, doch hij zegt later tegen samenvoe ging te zullen stemmen, als werkelijk de Westvlietweg van Stompwijk wordt af genomen. De voorz. zegt, dan uit de verschil lende besprekingen te kunnen opmaken, dat de meerderheid der heeren het eens is met het praeadvies van B. en W. met aanvulling, dat er rekening gehouden zal moeten worden met de grondprijzen van Voorburg, dat de vuilnisbelt niet op de juiste plaats ligt voor Veur en als zoo danig geen waarde heeft, terwijl een der heeren het gedeelte over de Schenk- sloot niet bij Veur wil voegen. Het voor stel van B. en W. wordt met deze aan vullingen met 9—2 stemmen aangenomen. Belemmering van de doorvaart in de Zandsloot. Een verzoek is ingekomen van den heer van Ravesteijn om vergunning tot het plaatsen van een kraan aan de Zandsloot; de voorz. zegt, dat de ver leening dezer vergunning tot de com petentie van B. en W. behoort en stelt derhalve voor, dit request voor kennis geving aan te nemen. De heer Koerts vraagt., of de heer van Ravesteijn hierop geen beroep kan doen, waarop de voorz. ontkennend antwoordt. De heer Koerts zegt, dat B. en W. weigeren doorvaart te verleenen met het j oog op de belemmering der doorvaart. Z.i. is er van belemmering geen sprake, daar de arm der kraan pl.m. 1 y, meter boven het water komt en er dus vol doende doorvaart blijft; ook over het j pad kan geen belemmering komen, daar de kraan zoo nu en dan maar eens ge bruikt wordt en de kraan bovendien 4 meter boven dit pad draait. Hij is van meening, dat B. en W. deze vergunning niet mogen weigeren, daar het toch prij zenswaardig is, dat de heer van Rave steijn hier tracht in deze malaisetijd een nieuwe werkverruiming te krijgen. De voorz. antwoordt, dat van Rave steijn nog geen antwoord gegeven heeft, want met de tuinders, die daar doorvaren is onderhandeld. Thans komen er legio klachten in van belemmering van de tuinders en dat zij er schade van heb ben en hij wil, dat er eerst een voorzie ning van goede doorvaart met deze ge troffen wordt. B. en W. zeggen niet, dat hij de vergunning niet krijgt. De heer Raaphorst begrijpt niet, waar om B. en W. deze vergunning weigeren, daar juist de heer van Ravesteijn aan de tuinders vrije doorvaart en overslag plaats heeft toegezegd. De heer de Koning zegt, dat de klach ten der tuinders gegrond zijn, doch dat hier niet alleen van Ravesteijn de schuld heeft, doch ook vele schippers die hun schepen maar onbeheerd in de Zandsloot leggen, de doorvaart belemmeren en hij hoopt hier dan ook op de medewerking van B. en W. Weth. van Heiningen licht nog een en ander duidelijk toe, terwijl de voorz. zegt, dat de zaak gauw in orde komt, als er overeenstemming is bereikt tus- sehen de betrokken tuinders en van Ra vesteijn en hij dit zwart op wit heeft. De toestand van de begraafplaats. Op de vragen van den heer Koerts, welke vragen wij reeds eerder publiceer den, antwoorden B. en W., dat zij mee- nen, dat er geen behoefte bestaat aan een algemeene begraafplaats. Wat het stichten van een grondbedrijf betreft, hiertoe zijn reeds vroeger pogingen ge daan, rloch hiervan kon niets komen om de groote financieele hieraan gestelde eischen. De heer Koerts zegt, dat er wel dege lijk behoefte bestaat aan een goede al gemeene begraafplaats, wat ook een" goede bron van inkomen kan worden voor de gemeente. De huidige begraaf plaats lijkt wel een wildernis en de werk loozen zouden hier werkelijk productief werk kunnen verrichten. Hij vraagt B. en W. deze zaak alsnog te onderzoeken en met voorstellen te komen. De voorz. zegt, dat B. en W. de be hoefte niet inzien. Mocht deze eventueel komen, dan zullen B. en W. met voor stellen komen. De groote moeilijkheid is ook om hiervoor grond te krijgen. De toestand van de oude begraafplaats zal hij onderzoeken en in een wefchoudersver- gadering bespreken. De stichting van een grondbedrijf is onmogelijk; dit is reeds vroeger onder de oogen gezien en alle raadsleden waren voor een dergelijk bedrijf, doch om de zeer hooge kosten van rente en aflossing, heeft de raad hiertoe niet kunnen en durven overgaan. Op de vragen van don heer Berst, welke wij eveneens reeds publiceerden, antwoordden B. en W., dat de zaak reeds in bespreking is, stappen zullen worden gedaan bij de Provincie. Wat de laatste vraag betreft inzake roekeloos rijden van vele chauffeurs, kunnen B. en W. niet veel doen, als niet aller medewer king verzekerd is, daar de chauffeurs te spoedig gewaarschuwd worden, als een autoval opgesteld is. De heer Borst licht een en ander na der toe en geeft B. en W. eenige wen ken, aan welke wenken B. en W. gaarne zullen tegemoet komen. Een vraag van den heer Raaphorst in zake roekeloos rijden en parkeeren van auto's in de Damstraat, wordt door den vporz. beantwoord. Hij zegt, dat dit steeds de volle aandacht heeft van B. en W. Een vraag van den heer Kranenburg zal de voorz. nader onderzoeken. Hierna sluiting. Leidsche Kunstvereeniging. De Leidsche Kunstvereeniging zal haar seizoen beginnen met een lezing op 24 No- vermber a.s. van W. Jos. de Gruyter over „Hedendaagsche Europeesche Schilder kunst" in het Sted. Museum de Lakenhal. Daarna volgt in de tweede helft van De cember de opening van een tentoonstelling, eveneens in de Lakenhal, van plastiek en grafisch werk van Oswald Wenckebach. Verder wordt een tentoonstelling voor bereid van moderne affiches, waarbij een voorname plaats zal worden ingeruimd voor de prachtige affiches van Cassandie. Verder staat nog een lezing op het pro gramma van prof. Huib Luns over een on derwerp, de Ibaliaansche Renaissance be treffend en ten slotte wordt getracht, in samenwerking met andere organisaties een voorstelling te geven van het nieuwe schim menspel van Frans ter Gast „Beatrijs". Als escretaresse der vereeniging is op haar verzoek afgetreden mevr. Van der Elst-Coebergh, die is opgevolgd door mevr. Gunning-van Eijk, Rapenburg 41. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den, gezien het verzoek van de N.V. „Het Motorh'uis" om vergunning tot het uitbreiden van de twee ondergrondsche bewaarplaatsen voor benzine in het per ceel Hooge Rijndijk, gelet op de artike len 6 en 7 der Hinderw-et, geven kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is, alsmede dat op Zaterdag, den 28 November e.k. des voormiddags te half elf uren in het per ceel Breestraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brenger. Otnsdag. Donderdag, Zaterdag. Vincentiu* Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. Dinsdag, Herdenking 7de Eeuwfeest St. Antonius, Stadsgehoorzaal 8.15 uur. Woensdag, R. K. Kiesvereeniging, Burcht zaal, 8.15 uur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren: Van Boe kei, Stark, Jasperse en Rassers. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt, waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Nov. a.s. waargeno men door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, telef. 406. TEN BATE VAN HET I" het R.K. Herstellingsoord voor Spoor, en Tramwegpersoneel ST. ANTONIUS-FEEST. Wij herinneren er nog even aan, dat er morgen in de Stadsgehoorzaal tussclion 122 uur plaatsbespreking is voor den St. Antonius-feestavond op a.s. Dinsdag. Er zijn aldaar ook morgen kaarten verkrijg baar (a 25 cents). MAATSCHAPPELIJK WERK VOOR ZIEKEN. Gisteravond hield zuster W. J. van der Veen, wijkverpleegster van het Groe ne Kruis te 's-Gravenhage, een lezing over bovengenoemd onderwerp voor een algemeene, door den Armenraad beleg de, vergadering. Spr. begon met er op te wijzen, dat er een scheiding bestaat tusschen de be handeling van patiënten in ziekenhuizen en hun gewone leven, waaruit zij komen en waarheen zij terugkeeren na ontslag. De behoefte doet zich gevoelen, dat deze scheiding worde overbrugd. Als voor beeld, hoe dit zou dienen te geschieden, wees zij op de t.b.c.-huisbezoeksters, die een schakel vormen tusschen de ziekte behandeling en het maatschappelijk le ven. De maatschappelijke zuster moet den geneesheer behulpzaam zijn om de maat schappelijke oorzaken van de ziekte op te sporen; zij moet helpen, dat de zorg voor het gezin goed geregeld zij, zoolang de patiënt in het ziekenhuis is en zoo voorkomen, dat hij gaat tobben; zij moet de terugkeer in het eigen milieu voorbereiden, en de patiënt en zijn om geving leeren zoo te leven, dat de kans op een terugval zoo gering mogelijk worde. Zij moet letten op de woning, de voeding, op de huiselijke zorgen, zij moet den patiënt helpen om hoop en moed te krijgen. Bij de nabespreking wees dr. M. D. Horst op de Leidsche verhoudingen: voor sommige groepen van zieken is het maatschappelijk werk hier goed voor zien: t.b.c.-patiënten, geesteszieken, de patiënten, die door de wijkverplegingen worden geholpen. Voor groote groepen is er onvoldoende hulp. Om daarin te voorzien zullen vaste krachten noodig zijn, want het werk is te omvangrijk en te moeilijk, dan dat het in den vrijen tijd zou zijn te verrichten. Nadat nog eenige vragen en opmer kingen door de spreekster waren beant woord sloot de voorz. pastoor G. A. Smit de vergadering.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2