23ste Jaargang ZATERDAG 14 NOVEMBER 1931 No. 7053 1 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND JONGE MANNEN Twee jubileerende echtparen te Alphen aan den Rijn 3)e Zoidóoha Goti/to/nl' DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooi Leiden 19 cent pej week 12.50 pej kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poft 12.95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zondagsblad is toot de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935. REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarm betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V Het Kamervotum Inzake de salarissen. Natuurlijk zal zich niemand door de een stemmigheid van de „democraten" ter lin kerzijde bij de stemming tegen salarisver laging der Rijksambtenaren laten overtui gen, dat die verlaging dus niet noodzake lijk was. Een dergelijke conclusie zou getuigen van gemis aan inzicht in den politieken toestand, zooals deze nu eenmaal helaas! is. Een politieke toestand, waarin de „de mocraten" ter linkerzijde zich onder aan voering der S. D. A. P. bevinden in een oppositie-stelling tegenover de regeering, aan welke oppositie met den besten wil ter wereld de kwalificatie „loyaal' niet kan worden gegeven! Deze oppositie vraagt niet bij een stemming als de hier-bedoel- de tegen de regeering of de regeering anders handelen kan, maar heeft heel an dere overwegingen als leiddraad voor haar houding. Dat is duidelijk. Dit vooropstellend, willen wij geenszins beweren, dat de houding van de gehééle rechterzijde, met name de gehééle Katho lieke Kamerfractie voor ons open ligt, klaar als de dag, zonder eenigen schaduw van onvolkomenheid. Laten wij 'duidelijk zeggen, wat wij be doelen. Er zijn katholieke Kamerleden, die nu niet tegen salarisverlaging hebben ge stemd, en van wie te voren met reden kon worden verwacht, dat zij er wel tegen zou den stemmen, wat er ook mocht gebeuren. We begrijpen, dat de genomen beslissing voor de hierbedoelde katholieke Kamer leden en voor anderen zeer moeilijk is ge weest, en wij zijn er van overtuigd, dat vele katholieke Kamerleden hun stem heb ben bepaald, ten slotte, na een gewetens vol wikken en wegen van het „voor" en het „tegen". Wij vallen geen der katholieke Kamer leden hard, schrijven wij mèt de „Volks krant", die dan o.m. verder opmerkt: De regeering heeft een concessie ge daan: ze laat de korting twee maanden later ingaan, en ze wil verandering in de salarisregeling overwegen, indien binnen drie jaar de indexcijfers daartoe aanleiding mochten geven. Hebben wij het wel begrepen, dan heelt de regeering deze concessie afhan kelijk gemaakt van de verzekerdheid, dat de rechterzijde als één man achter haar zou staan. Zoo zouden dus stemmen voor de le- geering zijn gekocht. Zwaar heeft uiteraard bij onze Kamer leden gewogen, dat, als het iets kon, de eenheid in onze Kamerfractie moest worden bewaard. Wij treden niet in den tweestrijd, dien sommigen onzer zullen hebben te voe ren gehad: hij is ongetwijfeld zwaar ge weest, en wij houden ons overtuigd, dat zij naar besten weten hebben gehande'd. Maar wij zouden tooh wel met ons passende bescheidenheid sommigen ka tholieke Kamerleden willen voorhouden, of 't geen overweging verdient, dat zij voortaan wat voorzichtiger zijn in hun uitlatingen over een zaak, waarom trent hun houding nog niet definitief vast staat Neen, wij bedoelen geen voorzichtigheid, die zwijgt of, sprekend, niets zegt. Maar wij mogen eischen, dat zij geen indruk wekken omtrent de houding, welke in een bepaald vraagstuk door hen zal worden ingenomen, welken indruk later door hun optreden wordt geloochenstraft. Deze opmerkingen mogen worden ge maakt, omdat wij in een zaak als deze, welke veel belangstelling en veel beroering heeft gewekt, open en eerlijk naast elkaar moeten staan. TWEEDE KAMER. Geen buitengewone tracte- mentsverhoogingen. Ben zinebelasting aangenomen. Verhooging invoerrechten. De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 61 tegen 19 stemmen aangenomen een amendement-Ketelaar, waarvan de strek king was om geen gelden op de Rijksbe- grpoting uit te trekken voor buitenge wone tractementsverhoogingen. De Regeering zal ten gevolge van deze beslissing nota's van wijziging indienen ter vermindering van verschillende begrootin gen. Tegen dit amendement stemden de so ciaal-democraten en drie anti-rev., de hee- ren De Wilde, Smeenk en Heemskerk. Dat de benzinebelasting, welke onge veer 15 millioen moet opbrengen bij een heffing van 6.per 100 K.G., welke neerkomt op 4 1/2 cent per liter, weinig tegenstand ondervond, kon niet anders worden verwacht en ligt trouwens voor de hand. Ook na de invoering der belasting zal de benzineprijs hier te lande nog aan merkelijk lager blijven dan in andere lan den en dan nog niet zoo heel lang gele den in ons land zelf. De Kamer heeft het ontwerp aangeno men met 73 tegen 4 stemmen. In de con tramine waren slechts de heeren Floris Vos en Braat en de beide communisten. Een vrij zonderling gecombineerd quartet. Een onderwerp, dat tot heel wat meer verschil van inzicht aanleiding geeft, heeft na de Renzinebelsting de Kamer bezig gehouden: de verhooging van het tarief van invoerrechten van 8 pet. op 10 pet., waaruit een jaarlijksche bate van 11 mil lioen verwacht wordt. Hoewel de discussie over dit onderwerp nog niet beëindigd is, kan aanneming van het wetsontvoorstel toch wel als zeker worden beschouwd. KONINKLIJKE BESLUITEN. Notariaat. Bij Kon. besl. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Arnhem, ter standplaats Herveld, A. L. H. AI. Hofland, candidaat-notaris te Herveld; tot notaris binnen het arrondissement 's Gravenhage, ter standplaats Scheveningen, F. L. T. Ver- stijnen, candidaat-notaris te 's Gravenha ge; tot notaris binen het arrondissement Haarlem, ter standplaats de gemeente Velsen, J. H. A. M. Anten, candidaat-nota ris te Gouda. DE INDISCHE BEGROOTING. Een tekort. Het geraamd tekort op de Indische Be grooting voor 1932 bedraagt 120.733.576, waarvan op gewoon 89.026.747 en op buiten gewoon 31.706.849. De tijdelijke salariskor ting voor Indië zal 11.347.000 opleveren. Met de uiterste krachtsinspanning, ai- dus de regeering, moet er naar gestreefd worden, om het verstoorde evenwicht in den gewonen dienst te herstellen! OVER DE ACHT MILLIOEN. De bevolking van ons land. Blijkens de opgaaf van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aan tal inwoners van ons land op 1 September 7.992.991. Men mag het er dus, de maandelijksche toeneming met een kleine tienduizend in aanmerking genomen, voor houden, dat wij thans reeds een duizend of tien over de aoht millioen zijn. UIT HET BAKKERSBEDRIJF. Opzegging der Collectieve Arbeids overeenkomst. Naar wij vernemen, heeft de Centrale Bedrijfscommissie voor het Bakkersbedrijf, in verband met de situatie, welke gescha pen is, nu de collectieve arbeidsovereen komst voor het bakkersbedrijf in Amster dam, Haarlem, Den Haag, Rotterdam en Utrecht door de patroonsvereenigingen te gen 1 Januari a.s. is opgezegd, partijen, be trokken bij die overeenkomst opgeroepen tot een bijeenkomst, welke 19 November a.s. te 's Gravenhage zal worden gehouden. De overeenkomst welke vanaf 25 Novem ber 1929 tot 31 December van dit jaar van kraeht was, en welke, indien geen opzeg ging plaats had, na dien datum nog zes maanden van kracht zou blijven, is door de patroonsvereenigingen opgezegd geworden, omdat hun voorstel om, inplaats van zes denkt aan Uw Retraite, welke van Woens- 25-28 Nov. in het ST. CLEMENS- RETRAITENHUIS te Noordwijkerhout wordt gegeven (vergoeding 10. roor U een Retraite van Zaterdag 2124 Nov. (verg. 6.50). Aanmelding bij den Directeur, Pater A. M. J. LOUR IJ SEN C.s.s.R. 10569 maanden, de overeenkomst nog voor drie maanden van kracht te verklaren, zulks in verband met de onzekere bed-rijfsverhou- dingen, door het hoofdbestuur van den Al- gemeenen Nederlandschen Gezellenbond niet is aanvaard geworden. De Centrale Bedrijfscommissie uit het bakkersbedrijf had met algemeene stemmen geadviseerd zulks wel te doen. De overige gezellenbou- den hadden het gedane voorstel willen aan aarden. DE ONTGROENING AAN DE K. M. A. Inlichtingen omtrent ongeoorloofde practijken gevraagd. Door het Tweede Kamerlid den heer van der Heide zijn aan den Minister van De fensie de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat, in strijd met het verbod van den Gouverneur van de Ko ninklijke Militaire Academie te Breda toch aldaar dit jaar de cerstojaarscadetten ont groend zijn? 2. Hebben zich bij deze ontgroening voorvallen voorgedaan in flagranten strijd met de moraliteit 3. Is het waar, da.^een der slachtof fers van de ontgroening, die op een les aan een leeraar bekende, dat hij door de ontgroening vermoeid was, zoo door andere cadetten onderhanden genomen is, dat hij het bewustzijn verloor en zich onder be handeling van den Militairen Geneeskundi gen Dienst moest stellen 4. Is het waar, dat deze cadet daarom door de anderen is doodverklaard? 5. Wat denkt de Minister te doen, zoo het antwoord op bovenstaande vragen be vestigend mocht zijn, om dezen cadet te beschermen en de schuldigen te straffen, en wil de Minister maatregelen nemen om te voorkomen dat de ruwe en zedekwetsen- de pi-actijken van de ontgroening zich la ter zullen herhalen? (Wij hebben dezer dagen reeds op de bedoelde practijken gewezen. Wij verheu gen er ons over, dat de Minister de gele genheid wordt opgedragen, om daarover daawerkelijk zijn afkeuring en veroofdee- ling te kennen te geven. Red.). DE S.D.A.P. TEGEN DE REGEERING. De communisten op hun beurt tegen de S.D.A.P. Gisteravond was in het Concertgebouw aan de Van Bacrlestraat te Amsterdam een bijeenkomst belegd door de S.D.A.P. en de Centrale Bond van Vakvereenigingen. Als sprekers traden op het Eerste Kamer lid mr. Al. Aiendels en de secretaris van het N.V.V., de heer Van der Walle, met het onderwerp de werkloozenzorg en het stand punt der Regeering. Reed® lang vóór den aanvang der ver gadering verzamelden zich in de omgeving van het Concertgebouw honderden nien- sohen, waaronder talrijke Communisten. 'ioen om acht uur de deuren van het Con certgebouw opengingen, trachtte een groot aantal personen, die geen toegangs&aait bezaten, binnen te dringen. BmneugeKomen werden zij echter door de zaalcommissarifi- sen en de politie uit de zaal verwijderd. üm half negen begon de bijeenkomst, waarvoor alle Kaarten waren uitverkocht. Onmiddellijk na de opening deelde de voor zitter mede, dat gestreng zou worden opge treden tegen eveutueele onruststokers. Daarna begon de heer Mendels zijn re devoering, welke herhaaldelijk door inter rupties werd gestoord. Herhaaldelijk klonk het woord „Verrader" en andere minder vleiende uitdrukkingen. Plotseling werd van de tribune naast het orgel met luide stem geroepeu: „Paljas, praat liever over het werkloozen vraagstuk". Onmiddellijk, nadat de voorzitter opdracht gegeven had deze persoon pit de zaal te verwijderen, ontstond een hevig rumoer. Genoemde per soon greep een stoel en begon zich te ver weren tegen de menschen, die hem wilde beetpakken. De herrie op de tribune sloeg over op de zaal, waar op verscheidene plaatsen vechtpartijen ontstonden. De aanwezige rechercheurs maakten van de gummistok gebruik, waarbij gevoelige klappen werden uitgedeeld. Een vrouw en twee mannen werden licht gewond en in de gangen ver bonden. Op dit spannende moment rukte een de- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Ronde Tafelconferentie vrijwel mis lukt. (Bifitenl. 3de blad). Het proces tegen ex-koning Alfonso. (Buitenland, 3de blad). BINNENLAND. De benzinebelasting aangenomen, (lste blad). Het conflict in de textielindustrie, (lste blad). Rumoerige protestvergadering der S. D. A. P. te Amsterdam. Vechtpartij met communisten, (lste blad). Benoeming Apost. Vicaris van Curasao. (Kcrkn., 3de blad). Auto met vijf personen in de Drentsche Hoofdvaart gereden. Een knaapje ver dronken. (Gem. Ber. 3de blad). De hoofddader van den roofoverval te Schipluiden door den kassier herkend. (Gem. Ber. 3de blad). Mislukte poging tot overval van een bankbediende te Oosterbeek. (Gem. Ber. 3de blad). Wij geven een geillustreerde pagina be trekking hebbende op den huidigen toe stand in Spanje. (2de blad). tachement politie onder bevel van commis saris Hulseboom van het bureau Leidsche Plein, en de inspecteurs Bakker en Roos de zaal binnen dat onder het publick word verdeeld. Talrijke personen worden naar buiten gebracht. In de Van Bacrlestraat voerde politie een charge uit. Eerst toen kon de heer Mendels zijn redo voortzetten. „Wie wind zaait zal storm oogsten Als opvolger van den heer Haak, die naar het C. S. te Amsterdam werd over geplaatst, is benoemd tot stationschef te Roosendaal de heer Stax, thans sta tionechef te Oldenzaal. Op 21 November a~. herdenken onze plaats- g'enooten Bartholomew Averes en Maria van der Laan hun gouden huwelijksfeest. Het echtpaar, dat reeds bijna 49 jaar in hetzelfde huisje aan den Rijn, nabij het Goudsche rijpad lief en leed met elkander beeft gedeeld, heeft beiden de 75 jaren be reikt. Moge net hun gegeven zijn nog vele jaren met elkander rustig te kunnen voort leven. In het rustig gelegen woninkje nabij het Goudsche rijpad hopen Barthoomeus Edelen- broek en Catharina van Stralen 26 November a.s. hun 40-jarige echtvereeniging te herden ken. De oude Bart, die reeds 75 lentes telt, en gebukt gaat onder den last der jaren, werd genoodzaakt zijn werkzaamheden als boerenarbeider te laten varen; zijn echtge- noote, meer bekend als „tante Ka", is de 72 gepasseerd, doch een groot ongeluk heeft haar getroffen, doordat zij sedert vele jaren geheel blind is. Ondanks het gemis van haar beide oogen, verricht zij nog steeds dagelijlcsch met opgewektheid haar arbeid in haar woning. Het moge de beide oudjes op hun feest niet aan belangstelling ontbreken.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1