Uw BRONCHITIS wijkt DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND SPORT ZATERDAG 14 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 Om Uw bronchitis te doen wijken moet U nog heden Abdijsiroop nemen. Abdijsiroop zal de vastzittende slijm doen loskomen, dien afmattenden hoest daar door verdrijven en Uw ademhaling weer diep en geruischloos maken en daardoor is Abdijsiroop het middel dat U in staat stelt te leven zonder benauwd heden. Abdijsiroop is de betrouwbare vriend van allen, die met moeilijkheden bi) de ademhaling te kampen hebben en voor hen, die gekweld worden door een prikkelenden, benauwden of scherpen hoest. Het is geen verdoovende siroop, geen wondermiddel, maar het is wel de hulp voor een ieder, die lijdt aan Hoest-Griep-Bwndiitis-Asthma AKKER Voor de Borst Overal In kokers v. 230 Gr. f 1.50; 500 Gr. 12.75; 1000 Gr. f 4.50 Men Is er in geslaagd Abdijsiroop lc ..stollen" lol Abdij sin ACT Bonbons (60 cent) mei behoud Off* van alle genezende bestanddeelen. Bespoedig dus Uw genezing en gebruik buitenshuis de nieuwe Elf elf elf. Op den elfden van de elfde maand 's morgens om elf uur. Dat is het uur van de herdenking van den wapenstilstand, nu 13 jaar geleden gesloten. Dan valt er een stilte van twee minuten in de hoofdsteden, waar men deze plechtigheid viert. Vooral in Lon den is deze herdenking geworden tot een nationale dag en dichte drommen men- sohen verzamelen zich jaarlijks in de "Westminster en rondom de Cenotaaf op Whitehall. Dan gaan de gedachten terug naar den gruwelijken tijd van den wereldoor log, naar hen, die vielen op de Fransche en Belgische slaohtvelden, en een huiver gaat, nu na 13 jaren, nog door de me nigte, staande voor het doodenmonu- ment. En in de twee minuten stilte wordt duidelijk de stem gehoord der dooden, die vermanen, dat hun offer niet ver- geefsch zal zijn gebracht. Zij stierven voor den vrede, niet voor den oorlog. Zij stierven voor een betere toekomst, voor een toekomst, die ontwapening zou bren gen, geen opeenstapeling van moordtuig. Durven de staatslieden, die zoo dik wijls met ontbloot hoofd hebben gestaan voor de graftomben hunner verschillende „onbekende soldaten", de ontwapenings conferentie, die over een paar maanden zal beginnen, te doen mislukken? Op den wapenstilstand moet stilstand der bewapening volgen. Chin a—J a p a n. Terwijl men hier in het Westen den Wapenstilstand herdenkt, rumoeren uit het Oosten nog steeds de ruzie-geruchten tusschen de twee vertegenwoordigers van het gele ras, klinkt wapengekletter ofschoon het officieel geen oorlog is, regent het nota's die over en weer beschuldigingen lancee- ren. De volkenbondsraad het lichaam, dat te waken heeft over den vrede in de wereld richt vergeefs de eene verma ning na de ander tot de strijdlustigen. Tot Maandag heeft Japan den tijd om gevolg te geven aan den eisch van den Raad tot ontruiming van de bezette ge bieden. Het ziet er niet naar uit, dat aan dezen eisch op den bestemden tijd zal zijn voldaan; integendeel sinds de vorige zitting van den Raad heeft Japan de onrechtmatige bezetting van Chi- neesch gebied nog uitgebreid. Tsjang Hsoe Liang, de door de Nanking-regee- ring erkende gouverneur van Mandsjoe- rije, is door de Japanners verdreven. Een door do Japanners begunstigde „onaf hankelijke" regeering werd te Moekden gevestigd. Natuurlijk ontkent Japan, eenigen invloed uit te oefenen, maar 't is toch maar een feit, dat deze regee ring bereid is met de Japanners samen te werken, wa£ erg prettig is voor de Japanners. Eén generaal in Mandsjoerije houdt echter nog vast aan het gezag van de centrale regeering van Nanking. En dat is generaal Ma, tegen wiens hoofd stad T'sitsihar de Japanners nu opruk ken. Zoolang dit laatste bolwerk van het Nanking-gezag in Mandsjoerije nog niet gevallen is, zoolang dus de Japanners nog niet geheel en al baas zijn in dit land, zoolang kan de Raad vertoogen en vermaningen richten en eischen stellen; Japan werkt zijn program af. China is niet tegen hen opgewassen en roept om hulp aan den Volkenbond! De blinde en de lamme. F r a n k r ij kD uitschland. Verleden week hebben wij ook reeds ge constateerd, dat er onderhandelingen aan den gang waren tusschen Duitschland en Frankrijk inzake een nieuwe regeling der oorlogs- en herstelsohuldenmaar de in houd dezer besprekingen was niet be kend. Thans zijn we nog niets verder; wij weten nog absoluut niets. De moei FEUILLETON. ACHTER EEN MASKER Uit het Engelsch van HAEDON HILL. 4) O, mijnheer Crowe, u woont naast kapitein Vaughan, begon zij opgewonden, hebt u Phillis vanmorgen misschien ook gezien en was alles met haar in orde Ik heb haast geen oog dicht gehad vannacht, omdat ik aldoor aan haar moest denken. Het was EÜsha's gewoonte, om steeds te doen of hij niets wist in de hoop, iets ge waar te worden. Neen, miss Wenslade, antwoordde hij. Ik heb haar den heelen dag nog niet gezien. Is ze dan niet bij u, om u bij uw studie te helpen? Ah, ik merk al dat ze u niets verteld heeft, en dat kan ik haar niet kwalijk ne men, zei Yvonne snel. Plotseling be- heerschte ze zich echter en keek met eer lijke, onschuldige kinderoogen naar den man, die haar doordringend aanzag. Haar blik gleed naar zijn borstelige, kortgeknip te, grijze snor en naar zijn vooruitstekende kind. Hij had een gezicht, dat, als het twee keer zoo groot was geweest, bepaald ont zagwekkend zou zijn. Zooals het nu was, boven zijn dwergachtige gestalte, leek het haast onwerkelijk, alsof men het door een omgekeerde tooneelkijker zag. Haar vrou welijke intuïtie scheen haar te zeggen dat er meer achter dat gezicht school, dan men oppervlakkig zou denken, want ze ver volgde met gedempte stem; lijkheid schijnt te bestaan in een „edele" strijd om den voorrang. Parijs zegt tot Berlijn: gaat u voor. U kunt volgens het Young-plan een mora torium aanvragen. Dank u, antwoordt Berlijn, het initia tief laten wij met alle grootmoedigheid aan u over. Wanneer Duitschland n.l. om een moratorium zou verzoeken, moet het de Bank voor Internationale Betalingen te Bazel om een commissie vragen die tot taak zou hebben den toestand van Duitschand te onderzoeken en dan al dan niet tot het toestaan van het mo ratorium te adviseeren. Deze commissie zou echter noch in haar onderzoek, noch in haar advies het onvoorwaardelijke ge deelte van het plan-Young mogen be trekken. Verder zou zij zich niet mogen bemoeien met het probleem der bevroren kortloopende credieten, dat nu onaf scheidelijk aan het vraagstuk der her stelbetalingen vastzit, maar dat voor het plan-Young niet bestaat. Het hoofdbezwaar der Duitschers is echter, schrijft de N. R. C., dat een on derzoek volgens het pan-Young, dat de Fransehen de Duitschers nu willen la ten uitlokken, nooit kan leiden tot de opheffing van het plan-Young. En een Duitsche regeering die een onderzoek aanvaardde, dat niet de mogelijkheid van opheffing der betalingen voor her stel insloot, zou waarschijnlijk onmiddel lijk worden weggevaagd. Even onmogelijk is het echter voor Laval andere besprekingen te aanvaarden dan die op den grondslag van het ver drag van den Haag berusten. Hij heeft de zijnen uitdrukkelijk beloofd dat hij geen afwijking van dien grondslag zal dulden. Laval beseft natuurlijk zoo goed als ieder ander verstandig man dat het plan Young reeds nu door de feiten onder' den voet is geloopen, en zelfs voor de Fransche politiek niet meer dan een fictie kan zijn. Maar evenzeer beseft Brüning, dat geen Duitsch staatsman het zal kunnen vermijden op de een of an dere manier rekening te houden met den politieken toestand in Frankrijk, wil hij ooit tot een oplossing komen. Op beiden of op degenen die hen spoedig zouden opvolgen rust de taak een bevredigenden tusschenweg te vin den. Zooals het er nu uitziet zal Berlijn toch wel tot het een of ander initiatief moeten besluiten, daar Laval het voor deel in positie kan opeischen dat met het initiatief van de tegenpartij voor Frankrijk verbonden is. Op de een of andere manier zal dus het plan-Young er thans nog bij te pas moeten komen. Het moge dan financieel een fictie zijn geworden, als belemmering voor het overwinnen der moeilijkheden van het oogenblik is het nog zeer reëel. Er langs kan men niet, men moet er met list en beleid doorheen. In openbare discussie zou dat nooit gelukken. Hier kan slechts „geheime di plomatie", heel vertrouwelijke behande ling, helpen. De openbare meening in beide betrokken landen is veel te heftig en wantrouwig om de besprekingen met rust te laten als zij er iets- van weet. En slechts met geduldig en kalm zoe ken kan men er komen. Daarom, meent het bovengenoemd blad, is het een goed teeken, dat wij in deze dagen zoo weinig hooren van de onder handelingen, die Laval onmiddellijk na zijn aankomst uit Amerika begonnen is. Protectie. Ten slotte nog iets over de dreigende protectionistische rich ting, welke gevreesd wordt na de over winning der conservatieven bij de En- gelsohe verkiezingen. Wij hebben er verleden week reeds op gewezen dat het zeer wel mogelijk was, dat het nogal zou meevallen. Een bevestiging van deze meening vin- Luister u eens, mijnheer Crowe, ik weet, dat u een trouwe vriend van Phyl lis bent. Ze zal er op het oogenblik een noodig hebben, daarom wil ik u een paar dingen vertellen. Belooft u me er niet over te spreken? Ik wil u graag beloven, dat alles, wat u me zult vertellen, miss Vaughan geen kwaad zal doen. Ik ben een oude man, zon der vrouw en kinderen, maar ik had haar wel als dochter willen hebben. Dan zal ik het u zeggen. Moeder is een diamanten ring kwijt en ook geld en vader zegt de vreeselijkste dingen over die lieve Phyllis en beweert, dat zij 't weg genomen heeft. Dus u wilt me vertellen, zei de kleine oude man scherp, dat ze miss Vaughan op staanden voet ontslagen hebben onder ver denking van diefstal Dat veronderstel ik ten minste, ant woordde het meisje. Alles wat ik weet is. dat den ring al vroeg in den middag weg was en dat, terwijl moeder en Phyllis er in de ontvangkamer naar zochten, moeder in de studeerkamer werd geroepen. En toen ze er weer uit kwam, vertelde ze Phyllis, dat vader bevolen had. dat ze ons huis binnen twee uren moest verlaten. Moeder zei niets over den ring en ik weet niet, welke reden ze voor het ontslag heeft opgegeven. Moeder huilde zoo, dat ik haar bijna niet kon verstaan. Wanneer uitte Mr. Wenslade voor den eersten keer deze monsterachtige be schuldiging? vroeg Crowe. Later op den avond na het diner. Er was een vreeselijke scène tusschen Dick en vader, mijn broer nam de partij van Phyllis op. Een glans van interesse gleed over het 10570 den wij thans in de verklaring van Mac Donald in het Lagerhuis afgelegd. De minister had het over de verbetering van de Engelsche handelsbalans en zeide in verband daarmee, dat de regeering zou blijven vasthouden aan haar verkiezings manifest, waarin was verklaard, dat zij naar de doelmatigheid van een tarieven politiek een onderzoek zou instellen, waarbij MacDonald echter nadrukkelijk herinnerde, dat zij daarbij in geen.geva1 eenige verplichting, lïad aanvaard en zeer zeker niet ten aanzien van rechten op levensmiddelen. Deze zeer voorzichtige inkleeding is een groote teleurstelling voor de con servatieve meerderheid, constateert het Hbld. De conservatieven achtten zich alreeds van een algemeen beschermend tarief verzekerd. Bepaalde protectionis tische maatregelen zijn echter nog niet aangekondigd en in zooverre is dit een geruststelling voor het buitenland, dat men al kan en zal er dan ook geen sprake zijn van een vrijhandelend Enge land voorloopig niét voor ultra-pro tectionistische maatregelen zal behoeven te vreezen en althans ten aanzien van den levensmiddeleninvoer in Engeland de gevaren voor de b'uitenlandsche im porteurs minder nijpend zijn, dan men aanvankelijk op grond van de, geweldige conservatieve meerderheid, mocht duch ten. Vrouwen in verwachting on jonge moeders bezorgt het natuurlijke „Franz-Josef" bitter- water een geregelde maag- en darimverking 10560 gezicht van Elisha. Sprak uw vader zijn verdenking on omwonden uit? vroeg hij. Dat niet, hij gaf in bedekte termen te kennen, dat hij bewijzen had voor zijn verdenking en zei, dat hij het bij de poli tie zou aangeven. Ik geloof dat hij naar Wroxford is gereden om er over te spre ken. 't Is een afschuwelijke beleediging voor dat lieve, onschuldige meisje, en ik ben heusch bang dat vader krankzinnig is geworden. Elisha kon aan de dochter niet zeggen, wat hij van den vader dacht. Hij had altijd zijn eigen opinie gehad over den eerwaar den Chaloner Wenslade, en als hij die mee ning op het oogenblik zou moeten uitspre ken, dan zou hij woorden hebben moeten bezigen, die ongeschikt waren voor be schaafde ooren. Ik ben u heel dankbaar voor uw ver trouwen, miss Wenslade, antwoordde hij ernstig. Zoo gauw als ik Miss Vaughan zie, zal ik haar mijn sympathie toonen en naar mijn beste weten raad geven. Zij zal in ieder geval een vriend hebben, die in haar gelooft. U wilt me rtu wel excusee- ren, want hoe eerder ik mijn boodschap' doe. des te gauwer zal ik haar zien. Hij nam zijn lakensche pet van zijn dunne grijze haren en vervolgde zijn weg in het besef dat. zijn taak heel wat zwaar der was geworden na deze ontmoeting. Niets wat dat kind heeft gezegd, wijst er op, dat Phylllis werkelijk ontslagen is om het stellen van dien ring, mompelde hij. Die getneene laster van dien ouden schurk kan heel goed ecp truc geweest zijn om de zaak te verwar ren en derwerkelijke reden die ik wil zoo'n beetje kan gissen, te verdoezelen. Maar VOETBAL UIT HET KATHOLIEKE KAMP OVERZICHT. Behalve voor de eerste klasse E is een zoo volledig mogelijk programma samen gesteld. In deze klasse is de spanning aan den kop even geweken nu TY11B zich. door een overwinning op Leonidas een voor sprong heeft verzekerd, die voorloopig wel niet teniet gedaan zal worden. We mogen tenminste veronderstellen, dat de Haar lemmers morgen thuis zeker van DEM zul len winnen. Een andere groote strijd in deze klasse is SpartaanLeonidas. Het verschil tusschen beide clubs is niet zoo bijster groot en we zouden niet weten wel ken uitslag we zouden moeten voorspel len. Dus zullen we het resultaat maar af wachten. DHL gaat op bezoek en kan daar winnen, waardoor DONK waarschijnlijk nog wat vaster op do onderste plaats komt, wan neer tenminste SJC erin slaagt eenig gun stig resultaat te behalen. Dat is nu inder daad de groote vraag. De Noord wij kers trekken naar Heemstede, om daar IIBC te bekampen. Het zal SJC waarschijnlijk niet meevallen, maar, niet gewanhoopt. Wie weet wat er dan bereikt wordt! In de tweede klasse O is de voornaam ste strijd die tusschen Excelsior en PFO. De Schiedammers hebben vorige week een veer gelaten tegen Wilhelmus en hoewel wij hen vooral op eigen veld sterker ach ten dan PFO, zullen ze toch voor de Poel dijkers moeten oppassen. Chaloner Wenslade is niet handig. Als ik me niet vergis, moet dat idee van den diefstal hem pas na 't ontslag zijn inge blazen, anders had hij er wel direct mee op de proppen gekomen. Ik zou wel eens wil len weten, wie hem dien wenk gegeven heeft Toen hij den top van den heuvel, die het doel van zijn wandeling geweest was, bereikt had, keek hij rond of hij het meis je ook zag, maar zijn ingespannen turen was vergeefs. Vóór hem waren de heuvels, geleidelijk smaller toeloopend naar de kaap, die, aan beide zijde omspoeld door de zee, zich wel een mijl uitstrekte tot haar eindpunt, bekend als „Deadman's Castle". Aan den linkerkant werden de heuvels plotseling onderbroken door een «teilen rotswand, die wel een vier honderd voet afliep naar de open zee, die bij hoog wa ter juist het voetsluk van de machtige klip bespoelde. Rechts helde de bodem minder stijl naar de meer herbergzame kust, die van het dorp uit bereikbaar was langs den weg, dien de oude man nu gegaan was, of door een zig-zag pad door dn heuvels aan de landzijde van de kaap. Als Phyllis het plan. dat ze aan haar vader had meege deeld, had uitgevoerd, was ze den laatsten weg gegaan. Dat wil zeggen, dan was ze langs het pad van de kustwacht geloopen langs den rand van de klip, bijna tot het eind van de kaap, die den neus van het voorgebergte vorinde en was dan over het zig-zag pad naar het lagere gedeelte van de kust gedaald, om langs het strand door de dorpsstraat naar huis terug te keeren. Elisha besloot dezen weg ook te volgen. Ver voor hem, bijna aan het uiterste einde der heuvels, aan den rand van de kaap, i stond de fonkelend-witte vuurtoren, die in Leiden gaat op bezoek bij Blauw Zwart. Vergissen we ons niet dan maakt Blauw Zwart weer eon periode van overgang door, wqjke als steeds niet zonder moei lijkheden is. We hopen, dat de Wassenaar- sohe club ze te boven komt. De Leidsche rood-zwarten zijn met goeden moed bezield en het gelijke spel tegen Teylingen heeft hen weer het noodige zelfvertrouwen ge schonken, dat vorig seizoen als het waro ontbrak. Daarom kan het een geanimeerd partijtje worden in Wassenaar, De kan sen? Och, laten we hopen, dat het con mooie, spannende partij wordt. Een ver deeling der punten kan dan bevrediging sohenken. Teylingen gaat op bezoek bij Graaf Flo- ris, welko club vorige week de eerste ovor- winning boekte op Blauw Zwart. Mot wat goeden wil kan de Sassenheimsche club wel winnen. Wilhelmus ten slotte ontvangt Le nig en Snel, wat een zege voor de Voor- burgsche club kan boteekencn. R. K. FEDERATIE. R.-K. S. V. „Leiden". A.s. Zondag zullen alle elftallen weer hot strijdperk betreden. En hoewel wij 1.1. Zondag een poch-Zondag hadden, behoe ven wij toch niet bang te zijn voor a.s. Zondag. Immers wogen alle elftallen niet tegen hun partijen op? En is het niet al leen geluk geweest, dat alle tegenpartijen wonnen? Daarom jongens aanpakken. Het moet en zal gelukken te winnen. Leiden I gaat naar Wassenaar om Blauw Zwart I te ontmoeten. Vertrek kwart voor één vanaf station per gele tram. Alle supportors (sters) zijn present hè? Leiden II krijgt Teylingen II thuis. Door een andere opstelling zal het zeker gelukken de puntjes thuis te houden. Leiden II gaat naar Roelofarendsveen om D. O. S. te ontmoeten. Por autobus Onze junioren spelen tegen S. N. A. op eigen terrein. R.-K. S. V. Teijlingen. Voor a.s. Zondag staat wederom oon uitwedstrijd voor Teijlingen I op 't pro gramma en wel naar Gr. Floris V I. Do Grafelijken kunnen den smaak wel eens van een overwinning te pakken hebben zeodat de Teijlingers wel op tegenstand kunnen rekenen. Het vertrek is om 12 uur per auto van K. S. A.. Allen op tijd I Teijlingen II gaat naar Leiden II op bezoek wat wel een inspannende strijd zal zijn. Vertrek per fiets om 12.30 uur van K. S. A. De wedstrijd vangt aan om 2 uur. Hot terrein is gelegen aan de remise van de H. T. M. Teijlingen III ontvangt om 2 uur R. W. D. I uit Leiden. Tot nog toe hebben deze Teijlingers geen puntje in de wacht ge sleept. Wat zal het Zondag zijn? De junioren hebben gelukkig eens een Zondag rust. Doch zij willen in training blijven, zoodat zij a.s. Zondag om 12.30 uur een wedstrijd spelen Teijlingen I tegen rest der junioren Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse A. VolhardingKimbria HeliosRKONS ChèvremontCaesar; WHRKVVL; Val kenburgSitt. Boys. Eerste klasse B. KolpingVcnlosche Boys; Geel Zwart— Wilhelmina; RKTVVDEV; GennepMu lo; SVBVenlo. Eerste klasse C. AehirSDONCGool-De Zweef; VDZ- Heerenberg; DenekampQuick; NEO PH; ZwolleAchilles. Eerste klasse D. SDO-HMS; EMM—PVC; VVZ-Sant- poort; De MeerWilskracht; LimvioVIC Eerste klasse E. HBC—SJC; TYBB-DEM; Spartaan- Leonidas; DONK—DIIL. Tweede klasse O. Excelsior—PFC; Graaf Floris—Teylin- gen; WilhelmusLenig en Snel; Blauw ZwartLeiden. de plaats was gekomen van een oudere, thans een gehavende en verlaten ruïne op de rotsen aan den voet van de kaap, af gezonderd te niiddon van de branding en drie honderd voet lager gebouwd dan zijn opvolger. Deze ruïne interesseerde Elisha Crowe op het oogenblik niet, zij was vanaf het pad, dat hij nu volgde, niet eens te zien, maar hij besloot bij den thans in ge bruik zijnde vuurtoren aan te gaan,* om den mannen, die daar dienst hadden te vragen, of ze het meisje ook gezjen had den, toen ze van de heuvels kwam en langs het zig-zag pad naar het strand was ge gaan. Hij werd steeds zenuwachtiger en angstiger, hij moest zichzelf bekennen, dat hij dat eigenlijk al was, sinds hij Yvonne Wenslade had verlaten. En lang, voor hij de vuurtoren bereikt had, had hij daarvoor een ernstige, cn heel grondige reden. Langs het kustwacht-pad en de klip lag niet meer dan twee meter grasland, afgegraasd door schapen. Zijn scherpe oogen zagen plotse ling een hoedenpen tusschen het gras! In een oogenblik lag Elisha Crowe op zijn buik, terwijl hij naar den rand kroop. Hij tuurde er over heen naar beneden, lanes den steilen rotswand, wat heel lastig ging door de gloeiing, daar de rots vertier naar beneden iets naar binnen boog. Maar hij schoof nog iets verder vooruit en een schok van schrik voer door hem heen, zoodat hij zich aan het korte gras moest vastklemmen om niet in de bodemlooze diepte vallen. Vlak beneden hem, op een smalle, vooruitstekende punt, zoowat der tig voet onder den steilen rotswand, lag de blauwe vilten hoed, die hij Phyllis Vaug han den vorigen dag had zien dragen toen zij het huis van haar vader binnenging. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13