23ste Jaargang MAANDAG 9 NOVEMBER 1931 No. 7048 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Foor Leiden 19 cent por week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post ff 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is roor de Abonné's ver- krijg baar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 Dit nummer bestaat uit drie bladen V Bezuiniging door inkrimping van personeel. „Hoe denkt de regeering over een ver mindering van het Rijkspersoneel met 10 a 15 pet?" vroeg onlangs de Nederla-nd- sehe Werkgever. Hoe de regeering er over denkt, weten wij niet. Maar, wat wij wel weten, is, dat zoo wel het Rijkspersoneel als personeel van provincie en gemeenten (van vele ge meenten) op een zoodanige sterkte is, dat daarop bezuinigd worden kan. En onze overtuiging is, dat men beter veel werk kan laten verrichten door zoo weinig mogelijk goed beloonde arbeids krachten, dan dat men meer arbeids krachten aan het werk zet tegen een zelfde bedrag aan loon, zoodat er even veel wordt uitbetaald, maar individueel minder wordt ontvangen. M. a. w.: Onze overtuiging is, dat het inderdaad beter is, om noodige (en óók niet absoluut noo- dige) bezuiniging te zoeken in het aan tal personeel, dan in de individueele bezoldiging. Dat is beter, wanneer 't mogelijk is. En 't is mogelijk althans op veel terrein van overheidsdienst. Ooh ne>en, wij doen niet mee met het praatje, dat d e werkieden of ambte naren in overheidsdienst traag zijn. Wij kennen er persoonlijk te veel, wier ijver volle toewijding voorbeeldig mag heeten. Maar er zijn tragen onder, en, relatief, meen-en wij wel meerderen, dan in particulieren dienst. En, vervolgens en dat is o.i. het voornaamste in over heidsdienst is het aantal werkkrachten dikwijls te groot, niet omdat ieder indi vidueel te weinig werken wil, maar ten gevolge van een zekeren sleur. Er kan dus, als men er# ernstig naar streeft, bezuinigd worden door het aan tal werklieden en ambtenaren in te krimpen. Dat kan, naar onze bescheiden over tuiging om een voorbeeld dicht bij huis te nemen óók in de gemeente Leiden En hoe? Door ontslag is niet veel bezuiniging, te verkrijgen, omdat gelukkig iemand in vasten dienst, die ontslagen wordt, wachtgeld moet worden verleend. Gelukkig kan iemand, die een vaste aan stelling heeft, niet zonder eigen schuld „op straat worden gezet". Gelukkig een menschelijke arbeidskracht is geen machine, die men, als we haar niet meer noodig heeft, zonder complimenten of plichtplegingen kan cn mag afdanken! Daarom is 't ook o.i. moreel afkeurens waardig. als men personen, reeds meer dere jaren in dienst, een vaste aan stelling onthoudt om er, zoo men wil, gemakkelijk van af te kunnen komen! Maar men kan ook het aantal werk lieden en ambtenaren inkrimpen door vacatures niet aan te vullen. En dan zal het niet zoo heel lang duren, voordat men aan 3 pet. bezuiniging is gekomen. En deze bezuiniging is o.i. in elk opzicht te verkiezen zijn boven die van loonsverlaging. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het toarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. De Sioux-Indianen van het circus Sar-rasani voor de H. Sacramentskerk te Den Haag, waar zij gisteren de H. Mis bijwoonden. MET DE SIOUX-INDIANEN IN DE KERK. Het twintigtal Sioux-Indianen van Sarrasani vormt een kostbaar bezit voor het circus; dat alle moeite doet om aan do behoeften van deze bronzen zonen der prairieën tegemoet te komen. De Indianen zijn Katholiek en houden zich streng aan hun plichten. Vandaar dat men hen in de plaatsen, waar het circus doortrekt, des Zondags getrouw in de kerk kan vinden. Gisteren woonden zij met hun twintigen, mannen en vrouwen en twee kinderen, de H. Mis van half acht bij in de H. Sacramentskerk van pastoor J. Duymel aan de Sportlaan te den Haag. Een vreemd gezicht, die ko perkleurige scherp gesneden koppen, omlijst door den omvangrijken hoofdtooi van witte arendsveeren, afhangend over hun kleurrijke gewaden. Zij zaten daar in stille aandacht, de nakomelingen van het ras, dat eenmaal de 'schrik was van do blanken, de kleinzonen van de be roemde opperhoofden, die zoo vaak de tomahawk hebben gezwaaid, wier valken- oogen loerden over de vlakte naar de sporen van blanke kolonisten. Hoe heb ben wij dat bruine ras, verheerlijkt in de boeken van Cooper, Gustave Aimard, Karl May e.a., in onze verbeelding voor oogen Hier zaten zij, de kinderen der wilder nis, hun oogen ^keken, niet fel naar buit, doch stil en verdroomd naar het vertrouwde altaar en de plechtig geba rende priester; één in geloof en Gods vertrouwen met de hen omringende bleek- gezichten, met wie zij zich gezamenlijk be kruisten onder den zegen van den die- r der, ééne katholieke allen omvat tende Kerk. Na de H. Mis werd den Indianen in DE TIJDELIJKE KORTING OP DE UITKEERING VAN HET RIJK AAN GEMEENTEN EN PROVINCIE. Een meening „pro". Prof. van der Grinten, uit Nijmegen schrijft in de „Maasbode" een artikel over bovenbedoeld wetsontwerp. En hij komt daarbij tot deze conclusie „Het reductie-ontwerp is, naar het mij voorkomt, slechts als noodrecht aanneme lijk. In den noodtoestand van dezen tijd vindt echter dit ontwerp m.i. voldoende rechtvaardiging". De schrijver wil echter aan de salaris- de nabij gelegen parochieele school een ontbijt aangeboden door de firma L. P. v. d. Kroft eri Zn., van het Westeinde te den Haag. Het opperhoofd bad met lui der stem het Onze Vader in de eigen landstaal voor en de „Vliegende Hond", het „Witte Paard", de „Sneeuwwitte Ade laar" en hoe ze verder allen mogen hee ten lieten zich het gebodene uitstekend smaken. Kapelaan H. Hcijink sprak ze in het Engelsch toe, hetgeen de meesten in de grootste gemoedsrust over hun kant zullen hebben laten gaan, want slechts enkelen spraken Engelsch of een paar woorden Duitsch. Na afloop dank te het opperhoofd in zijn eigen taal na mens zijn onderdanen, en zijn woorden werden vertaald door een van lien, die wat Engelsch sprak. Ook Herr Pohl, een der leidende figuren van het circus, de man, die de zorg op zich heeft voor de geheele verscheidenheid van volken, ras sen en godsdiensten, die zich in de ten- tenstad van Sarrasani bevindt, dankte in het Duitsch voor het gebodene. Het circus telt niet minder dan ongeveer 500 Katholieken onder z'n personeel, zoodat bet voornemen van den bisschop van Ro- thenburg om een aparte geestelijke aan te stellen voor de zielzorg dezer „fahren- de Leute" begrijpelijk is. Nogmaals ging het opperhoofd voor in gebed en gretig werden de gepresen teerde sigaretten aanvaard; de mannen namen bescheiden één, de vrouwen u weet wel de „squaws"! namen meteen twee stuks tegelijk en paften als schoor stenen. Het ontbijt was overvloedig, zóó overvloedig dat de overigens niet kies keurige magen alles- niet verwerken kon den. Geen nood; wat niet gegeten kon worden, werd door de vrouwen zorgvül- dig in zakdoeken gepakt en meegeno men! 's Middags dampten in de wig wams nog de geurige knakworstjes! erlaging voor het personeel van gemeen ten en provincies, die van de tijdelijke korting (gedurende drie jaar) op de uit- keering van het Rijk aan gemeenten en provincie het gevolg zal zijn, ook andere consequenties verbinden. Hij schrijft n.l.: „Wat de gemeenten betreft heeft het wetsontwerp slechts betrekking en dit kan ook niet anders op door het ge meentebestuur vastgestelde wedden en loonen, dus niet op de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen, ambtenaren van den Burgerlijken Stand en Wethou ders, die door Ged. Staten worden vastge steld. Hetzelfde geldt voor de leden van Gedeputeerde Staten, wier jaaa-wedde door Provinciale Staten wordt bepaald. Wordt het wetsontwerp aanvaardt, dan zullen de betrokken organen redelijkerwijs ook voor de hiergenoemde salarissen een oevreen- komstige korting dienen toe te passen. Voor de waterschaps-ambtenaren kan langs den weg van art. 126 der Ambtena ren, waar noodig, een verlaging worden tot stand gebracht. Voor de ambtenaren der Raden van Arbeid zijn de rijks-normen in het K.B. van 2 Januari 1925, S. 1, vastge legd. De schadeloosstelling van de leden der Tweede Kamer is in de Grondwet veran kerd. Het hangt dus van ieder der leden individueel af, of zij zich aan dezelfde kor ting als voor de ambtenaren zal komen te gelden, zullen onderwerpen. Een blijk van onbaatzuchtigheid van de ze zijde zou stellig in den lande een uitne- menden indruk maken." Het reductie-ontwerp, is naar het mij voorkomt, slechts als noodrecht aanneme lijk. Een stem „contra". In zijn huidigen vorm vindt het ontwerp weinig instemming bij de A.-R. „Stan daard", die er op wijst, dat zuinige ge meenten als premie op haar zuinigheid zich een korting zien opgelegd waaraan minder zuinige kunnen ontkomendat, indien een gemeente ter wille van eigen kas tot bezuiniging op de salarissen moet overgaan, zij de tweede in de rij is; dat de korting wordt vastgekoppeld aan de sa larissen en loonen, welke destijds bij vaststelling en berekening der uitkeering geen of bijna geen invloed hebben uitge oefend. Loonsverlaging ook voor pro- ciale ambtenaren te wach ten? Het lid der Prov. Staten van Zuid-Hol land, mr. J. A. de Visser heeft zich tot Ged. Staten gewend met de vraag, of zij van plan zijn een voordracht te doen tot ver laging der salarissen van provinciale amb tenaren, bijaldien de Sta ten-Generaal het regeeringsvoorstel mochten aanvaarden tot verlaging der rijksambtenarensalariesen. TEGEN SALARIS-KORTING EN VERSLECHTERING VAN HET ONDERWIJS. Druk bezocht congres te Utrecht. Door de St. Willibrordus- en Canisius- Feaeratie van R.-K. Onderwijzersbonden in Nederland, werd gisteren te Utrecht een druk bezocht congres gehouden met het tweeledige doel: te protesteeren te gen de door de regeering voorgestelde salaris-vermindering en tegen de wijziging van de Lager Onderwijswet, voor wat be treft de daarin voorgestelde uniforme leer- lingenschaal (45 stelsel). Het congres, dat onder leiding stond van den heer H. G. de Boer, was buitengewoon druk bezocht. De groote zaal van Tivoli was overgevuld met onderwijzers en onder wijzeressen, in alle plaatsen des lands. Onder de aanwezigen bevonden zich de Kame/leden J. G. Suring, L. F. Guit en Alb. van der Meys. Ook was tegenwoor dig een vertegenwoordiger van den Kath. Onderwijzersbond in Ned. Indië, die na heb openingswoord van den voorzitter de beste wenschen uitte voor het welslagen van de ingezette actie. Tal van berichten van verhindering waren ingekomen. Na het inleidend woord van den heer H. G. de Boer, die, na een herinnering aan het congres in 1930, in Den Haag, er op i, dat er noch geheel, nooh gedeeltelijk herstel is gekomen, en de regeering thans een tegenovergestelde houding aanneemt, door een verlaging der salarissen voor te stellen en na het tweeledige doel van het congres uiteengezet te hebben, had de be groeting der aanwezigen plaats, waarna het woord was aan den eersten spreker den heer J. A. Schutte. Rede J. A. Schutte Deze begon met te wijzen op de rede door den voorzitter der katholieke Kamer fractie gehouden, waarin deze ontvouwde de taak van het oogenblik en de taak voor de toekomst. Spreker wijst er op, dat wij den toestand als zeer ernstig beschou wen, maar tevens, dat wij reeds een crisis tijd hebben medegemaakt, waarin we door versobering een kapitaal hebben ge vormd, dat echter naar het buitenland is gegaan, en waarmede men ons nu becon curreert, en waardoor we opnieuw in een erger crisis zijn gekomen. Het redmiddel heet opnieuw versobering, maar wie waar borgt ons, dat het bespaarde niet op nieuw opgemaakt zal worden odro hooge tolmuren Nooit zullen we uit de impasse komen, als er niet komt een internationale regeling. Spreker zet uit een, dat, toen de regeering kwam met het voorstel tot salaris-vermindering, daar voor geen rede was, en hij protesteert dan ook tegen het feit, dat de begrooting in evenwicht gebracht moet worden door de ongeveer 3 pet. salaris-vermindering. Onze grief is, dat bij 't eerste dreigen van een tekort maar weer beslag wordt gelegd op een gedeelte- van het niet te hooge loon. En omdat zulks ons grieft, daarom zullen wij er tegen op blijven komen. Na wat in de afgeloopen week in de Kamer is voorgevallen, heeft onze hoop een gevoelige knak gekregen. Moeten er offers worden gebracht; men vrage ze aan alle Nederlanders, ook aan ambtenaren en onderwijzers. De volgende motie werd daarna met al- gemeene stemmen aangenomen: Motie. Do katholieke onderwijzers in Neder land, georganiseerd in de St. Willibrordus- en de Canisiusfcderatie van R. K. Onder wijzersbonden, in massa vergadering bij een in de groote zaal van het gebouw „Ti voli" te Utrecht op Zondag 8 November: gehoord de besprekingen aangaande de door de regeering aangekondigde salaris- korting ter gedeeltelijke dekking van het Begrootingtekort 1932, ingeleid door den heer J. A. Schutte, secretaris van het R.-K. Werkliedenverbond in Nederland overwegende dat de salariskorting 1925 en 1926 slechts voor een gering gedeelte zijn goedgemaakt, door de part-ieele Her ziening in 1928 dat bij de begrootingbehandeling in 1930 door de regeering een achterstand in de VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Gandhi door de Indische Congrespartij teruggeroepen. (Buitenl. 2de blad). De Volkenbondsraad van 16 November komt te Parijs bijeen. De toestand nog lang niet opgehelderd. De regeering te Moekden verklaart zich onafhankelijk. (Buitenl. 2le blad). Ernstige onlusten te Tientsin. (Telegram men). BINNELAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn. 1ste blad). Congres tegen salariskorting en voor lichting van het onderwijs, (lete blad). Brutale overval op de Boerenleenbank te Schipluiden. Tienduizend gulden geroofd. (3de en lsto blad). De roofmoord te Gorcum. (3de en 1ste blad). OMGEVING. Doodelijk auto-ongeluk onder Wasse naar. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De gymnastiekuitvoering van Donar. (Sportblad). De voetbalcompetities. (vSportblud). PASTOOR SPRENGER GAAT RUSTEN Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de zeereerw. heer pastoor A. H. J. Sprenger van de parochie Leimuiden en Rijnzaterwoude wegens gezondheidsredenen zijn emeritaat ver zocht en gekregen. Zijneerw. gaat zich in een gesticht te Kwintsheul vestigen. Moge het den pastoor gegeven zijn, aldaar nog vele jaren van zijn welverdiende rust te genieten. Dit is de hartelijke wensch van zijne parochianen! De zeereerw. heer Sprenger heeft verleden jaar onder groote belangstelling zijn veertig jarig priesterfeest gevierd en zijn koperen jubileum als Herder der parochie te Leimuiden De weleerw. heer H. W. AGTEROF, benoemd secretaris van het Bisdom Haarlem salarissen van ambtenaren en onderwij zers wordt erkend overwegende tevens, dat de crisistoestand niet in die mate op de geheele Nedcrland- sche bevolking drpkt, dat ambtenaren en onderwijzers op een uitzonderlijke wijze, tot dekking van het tekort moeten bijdra gen; dat dergelijke korting alzoo beteekent een extra-belasting voor deze groep dat de onderwijzers bereid zijn hun rechtmatig doel van de op te leggen lasten tot verzachting van den nood, ontstaan door de crisis te dragen; dat er evenwol andere, billijker midde len zijn, om het evenwicht tusschcn inkom sten en uitgaven tot stand te brengen keuren de aangokondigde s&lariskorting als onnoodig ai; besluiten deze motie ter kennis te bren gen van de regeering van het bestuur en de leden der katholieke Kamerfractie en van de Pere.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1