23ste Jaargang ZATERDAG 7 NOVEMBER 1931 No. 7047 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND $&£eidóGh&&oufta/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2J)0 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franoo per poft f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 regeL DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhunr, koop en verkoop f 0.50. V Het bioscoop-gevaar. Het gevaar, dat alom dreigt, mag niet worden onderschat. En nu bedoelen wij niet het gevaar op oeconomisch gebied, de inflatie' en andere rampen van materieelen aard, waarvoor wij als Katholi e k e n ook volstrekt niet onverschillig mogen zijn, en om onszdf èn om anderen. Wij doelen nu op het gevaar voor gees telijken aard. Het gevaar, gelegen in de zeden-ontaar- ding. Gisteren nog hebben wij aan de hand van het rapport van een regeeringscommis- sie gewezen op de zeden-ontaarding, die grootere en ook kleinere steden en cok zelfs het platteland bedreigt vanuit de dancings. Een andere vorm van zeden-ontaarding van propagandistische strekking ligt in de films, in de bioscoop. jWij streven er naar om onzen lezers op verscheiden terrein op de hoogte te houden en de voorlichting te geven, welke zij van ons mogen verlangen. Dagelijks 't moge ons veroorloofd zijn, er even op te wijden bieden wij hun het nieuws in de wereld, in ons land, in stad en dorp, en wel in dien beknopten of uitgebreiden vorm, waarin zij dat, naar onze meening gezien het ka rakter van ons blad wenschen. Doch daarnaast moet ook door ons, als Katho liek nieuwsblad, velerlei voorlichting worden geschonken. Wij geven die ook op het gebied van de bioscoop ia Leiden. En wij mogen vertrouwen, dat velen daarmede hun voordeel doen; dat een „afgekeuroe vertooning niet worde bezocht, dat een vertooning, die alleen voor volwassenen niet wordt afgekeurd, ook niet door or vol wassenen worde bijgewoond. Wij willen nu 'ns de vanuit de bioscoop dreigende zeden-ontaarding in een fel niet tè fel licht zetten, door hier over te nemen, wat het „Alg. Handelsblad" mede deelt over Hollywood, vertalend uit de „Daily Tel." „De Amerikaansche filmproducers, die schatten hebben verdiend aan films, waarin misdaad en dranksmok kelarij aan de orde zijn, gaan nu hun aandacht wijden aan geschiedenissen, waarin gezelschaps- en proefhuwelij- ken en verleiding in de verleidelijkste omgeving behandeld worden en waarin het huwelijk wordt voorgesteld als een incidenteele gebeurtenis, ja, als een onbeteekenende toevalligheid. Zij, die achter de schermen hebben gekeken, weten was er op komst is en dat in Hollywood een geweldige aanval op de huwelijksidealen en op Gen maat staf, waarnaar de vrouw beoordeeld wordt, in voorbereiding is. Er zal een lawine van echtscheidngs-iilms ko men, in het bijzonder over de huwe lijksontbindingen in Reno, de stad in Nevada, waar de rechters echtschei dingen uitspreken *n een tempo van één per vijf minuten. Hollywood neemt Reno steeds meer als maatstaf aan, niet alleen omdat deze stad het centrum is van de echt- 6cheidings-„industrie", maar «ok om dat het huwelijk-op-proef in Holly wood en eigenlijk overal in de Ver- eenigde Staten druk wordt besproken als een oplossing voor het echtsohei- dings-probleem. Het debat is doorge drongen tot de universiteiten, waarin de besturen zijn opgeschrokken door de lichtzinnigheid waarmede de stu denten van beiderlei kunne sexueele aangelegenheden bespreken, en over een huwelijk-op-proef denken als over een pleizierritje" De „Daily Tel." besluit, dat het toela^ ten van dergelijke fims in Engeland mo reel nadeel doet ontstaan. Dit geldt ook voor Nederland. En nu zeggen we niet: deze, hier bedoel de films worden in Nederland niet toege laten. Deze films misschien niet. Maar er is toch veel, wat in onze bioscopen wordt vertoond, en wat een zeden-ontaardende strekking heeft! Caveant consulesDe. overheid wake, maar ook een ieder, die verantwoordelijk heid draagt, in ieder geval voor zichzelf en is vele gevallen ook voor anderen! DE ROOFMOORD OP NOTARIS W.J. COURRECH STAAL TE GORKUM Een groote menigte belangstellenden bespreekt voor het huis het gebeurde. Inzet: De politie-deskundige, de heer van Ledden Hulsebos begeeft zich in het huis van den vermoorde notaris TWEEDE KAMER BEHANDELING DER STAATS- BEGROOTING. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Voortgezet worden de algemeene beraad slagingen oewr de Rijksbegrooting voor 1932. Een liberaal woordvoerder. •De heer B i e r e m a (Liib.) heeft bij het lezen der millioenennota den indruk gekre gen of men achter de feiten aanloopt. Eteeds verleden jaar hebben sommige leden een aanmerkelijk tekort voorspeld. Helaas heb ben zij gelijk gekregen. Ook de huidige ra ming van den minister van financiën zal blijken te optimistsch te zijn. Spr. gelooft, net, dat het mogelijk is de garantie gestand te doen, die den gemeenten is gegeven in de wet op de financieele verhouding. Naast de voorgestelde bezuiningingen zullen nog andere noodig zijn. Spr. hoopt het beste van het werk der bezurnigingscommissie, maar de voorstel len dezer commissies stuiten meestal af op onwil der departementen. Waarom ook steeds de hulp van outsiders ingeroepen? De ministers moesten er een eer in stellen, zelf die bezuinigingen aan te brengen. De vertraging der inpoldering van de Zui derzee juicht spr. toe. Reeds verleden jaar voorspelde hij een verlies op de droogleg ging van 1 milliard gulden en hij handhaaft dit bedrag. Landbouwkundig en economisch is het nut van de drooglegging altijd zeer overdreven. Het is beter en goedkooper voor betere afwatering te zorgen van gronden, die boven water liggen. Met de salariskorting gaat spr. accoord. Hij zal dus niet voar de motie-Marohant 6temmen. De benzinebeLasting, hoewel aan bezwa ren onderhevig, kan ook worden aanvaard. Ten aanzien van de verhooging der invoer rechten sluit spr. zich aan bij den heer Knottenbelt. Terecht maakt de minister bezwaar tegen verhooging der inkomsten belasting. Vele gemeenten zijn nu reeds ge noodzaakt. een bijzonder zware personeels belasting te heffen. Wat een eventueele radiobelasting aan gaat, gelooft spreker, dat daaruit wel meer te halen is dan een millioen. De motie van den heer Albarda, om 25 pCt. te besparen op de Defensiebegrooting, is niets meer dan een gebaar. Een zóó groots besparing is on mogelijk. Het dekken met overschotten uit vroegere dienstjaren, zooals de heer Albar da wil, is geen dekking. Men zal dan op het loopende dienstjaar weer moeten gaan leenen. Onze Staatssohuld bedraagt reeds 2400 millioen gulden; wel geen onrustba rend bedrag, maar ook geen peulschil. Spr. besprak ten slotte de moeilijkheden van land- en tuinbouw en vroeg de aan dacht voor het urgen l^irogram der land bouworganisaties, De steun aan de suiker bieten-cultuur is geheel onvoldoende. De S.D.A.P. aan het woord. De heer J. ter Laan (S.D.) wenscht voornamelijk te spreken over de salaris-kor ting. Hij vraagt zich af, wat de groote mas sa van werkeloozen heeft aan al die mooie redevoeringen In 1931 heeft de dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Rotterdam moeten uitkeeren 12 millioen gulden. Met de gTootste moeite worden de noodige be dragen opgebracht, want het Rijk houdt zich afzijdig. Daarbij doet de bourgeoisie niets dan smalen op deze gemeente, waar tegen spr. opkomt. De wijze, waarop de re geering wil komen tot algemeene loonsver laging, noemt spr. geniepig. De wetgeving, die de regeering wil toepassen is, niet te tolereeren. De heer Ter Laan trekt een vergelij king tusschen de salarissen van 1918 en die van nu. Hieruit blijkt, dat in vele gevallen de salarissen thans lager zijn. Verder con stateert spr. aan de hand van tal va-n voor beelden, dat de loonen in onze groote ge meenten niet hooger zijn dan die in het particuliere bedrijf. Het Rijk blijft bij het particuliere bedrijf ver ten achter Daar bij komt, dat in de steden de levensstand aard hoog is. De huren zijn zeer hoog door de ontijdige intrekking der huurwetten, waarvoor de regeering verantwoordelijk is. Spr. was voornemens geweest een motie in te dienen over de ambtenaarssalarissen, maar. nu de heer Marchant dit reeds ge daan heeft, laat spr. dit achterwege. Een korte rede. De heer Heemskerk wenscht alleen iets over de moties te zeggen. De heer Marchant wenscht een de partement voor sociale en één voor econo mische belangen. Spr. is van dit denkbeeld niet afkeerig, maor in dezen tijd kost een nieuw departement te veel geld. De salarismotie kan spr. ook niet aan vaarden, omdat men zich thans in hoogst ernstigen toestand bevindt. Ds. Kersten spreekt De heer Kersten (S.G.) geeft een be schouwing over de crisis. De diepe oorzaak daarvan ligt in de zonde der menschen. Laat men zich hier aan het voorbeeld van Engeland spiegelen. Het is voor de so cialisten beter, dat zij hier niet aan het bewind komen, anders wordt, het hier ook een débacle. Spr. komt op tegen het toelaten van on- beperkten invoer. Daardoor worden alle producten van onzen bodem den grond in- Verder bestrijdt hij het voorstel om 25 pCt. te bezuinigen op de bewapening. Al het streven naar minder bewapening is niets anders dan een streven om de handen vrij te krijgen voor revolutie Spr. keert zich vervolgens tegen de ver- zekeringswetgeving, waarvan wij afmoeten. Wil de regeering dit ofgodsbeeld niet om verwerpen, laat zij dan althans den land bouw vrijstellen van lasten. Voorts hoopt spr. dat het Vorstenhuis voor zal gaan in bezuiniging. Het zal daar door in aöhting en liefde winnen bij dui zenden en duizenden onderdanen. Ook komt het spr. voor dat de schade vergoeding voor Kamerleden verminderd wordt. Verder wenscht hij te bezuinigen op de subsidies aan openbare leeszalen, die ver derfelijke instituten zijn, en hij wil geen geld geven voor muziek en jool. Spoedig dient de regeering de kwestie ter hand te nemen van de kloosterlingen onderwijzers. Spr. betoogt dat een einde moet komen aan nonaotiviteitstractementen en aan de partijdige burgemeestersbenoemingen. In de plannen dor regeering ziet spr. weinig van bezuiniging. Tenslotte dringt spr. aan op krachtige bestrijding van het communisme. Nog een katholieke spreker. De heer v. Vuur en (R.K.) bestrijdt den heer Albarda. in de wijze waarop die het tekort wilde dekken. Met het oog op de credietmoeilijkheden is het niet gewenscht, thans te leenen, ook niet gedwongen. De kans voor het bedrijfsleven, om geld te lee nen, verminlert daardoor. Do moeilijkheden zijn nog geenszins overwonnen, als de vooretellen der regee ring zullen zijn aangenomen. Het is pas een eerste stap, dien wij zetten. Mooi zijn die maatregelen niet, maar wij moeten ze tooh slikken. Een verhooging der inkom stenbelasting, hoewel op den duur mis schien niet te ontgaan, zou spr. thans zeer schadelijk achten. Een conjunctuur belasting heeft de minister afgewezen uit hoofde der technische bezwaren. Zijn die niet te overwinnen? Intusschen wil spre ker den minister geen belastingen opdrin gen. De verhooging van invoerrechten zal te zijner tijd weer ongedaan kunnen worden gemaakt door een technische herziening van het tarief. Nu deze verhooging zuiver fiscaal is zal spreker zich er niet tegen verzetten, evenmin als tegen de benzine belasting, al is wat de laatste betreft de uiterste grens van heffing bereikt. De nieuwe bezuinigingsoommiseio zal zeker groote offers vragen. Spr. hoopt op een innige samenwerking met de regeering. Betoog van den heer Vliegen. De heer Vliegen (S. D.) betoogt, dat de prijsdaling voor de gezinnen niet zoo tot uitdrukking komt als in de statistieken De kleeren zijn in prijs vrijwel niet ge daald, dé huren gaan eer naar boven dan naar beneden. Hier en daar is een enkele verlaging, maar die wordt overtroffen door de huurstijging. Men zegt wel, dat. als de loonen niet verlaagd worden, bedrijven zuilen wor den gesloten, maar wie bewijst dat? Moe ten de arbeiders dat zoo maar aannemen? Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Spaansche verdreven Redemptoristen naar Nederland? (Buitenl. 2e blad). Een bloedig treffen tusschen Chineezcn en Japanners aan de Nonni-rivier. (Bui- tenl. 2e blad). BINNENLAND. Het begrootingsdebat in de Tweede Ka mer (1ste blad). De kaspositie der gemeente Rotterdam; Rijks voorschot van 4 millioen. (lste blad)!. Frankrijk contingenteert den invoer. (1st© blad). De moord te Gorcum. De dader nog niet gevonden. (Gem. Berichten, 3de blad). Weer een slachtoffer van een onbewaak- ten overweg. (Gem. Berichten, 3de blad en Laatste Berichten). Ernstige brand te Burgerbrug. (Gem. Berichten, 3de blad). Inbraken te Franeker opgehelderd. (Gem. Berichten, 3de blad). ST. CLEMENS RETRAITENHUIS TE N00RDWIJKERH0UT. 2124 Nov. jonge mannen 0.50; 25— 28 Nov. Heeren Land- en Tuin/bouwers 10 28 Nov.1 Dec. Mannen 6.50; 69 Dec. Jonge Mannen 6.50; 912 Dec. Jonge Mannen 6.50; 1215 Dec. Gehuwde man nen 6.50; 1619 Dec. Meisjes boven 17 jaar 6.50; 2225 Dec. Jonge Mannen 6.50; 2631 Dec. Mannen en Jongelin gen 6.50; 5—8 Jan. Jonge Mannen 6.50 912 Jan. Mannen en Jongelingen 6.50; 1215 Jan. Mannen en Jongelingen 6.50; 2023 Jan. Gehuwde Mannen 6.50; 23 26 Jan. Gehuwde Mannen 6.50; 2730 Jan. Meisjes boven 17 jaar 6.50; 30 Jan. 36 Febr. a.s. Recruten 6.50; 69 Febr. 36 Ftbr. a,s. Recruten 6.50; 69 Febr. Mannen 6.50; 1013 Febr. Patronaats jongens 6.50; 1316 Febr. Jonge Man nen 6.50; 1720 Febr. Geh. Dames Mid denstand 10.2124 Febr. Jonge Mid denstanders 10.—; 2427 Febr. Gehuw de Vrouwen 6.50; 28 Febr.2 Maart Heeren Middenstand 10. Aanmelding bij de Directie. Wanneer loonsverlaging noodzakelijk is, dan moet dat aangetoond worden. Do boeken moeten open, dan is er met de ar beiders te spreken. De laataten moeten kunnen oordeelen over mogelijke andere maatregelen. De regeering dient zich bui ten de loonkwestie te houden. Spreker komt nu op de gemeen te finan ciën. Men moet niet don gemeenten sug- gereeren, dat de schuld van haar moeilijk heden bij de gemeenten zelf ligt. Er is ook crisis in de Rijksfinanciën en in alle lan den. Tooh worden de gemeenten schuldig gesteld en de regeering doet daaraan mee. In 1924 waren de totaal-uitgaven der ge meenten 557 millioen gulden, in 1929 602 millioen. De bevolking steeg met 7 1/4 pet., de uitgaven met 8 pet. Ligt hierin nu een bewijs voor verkwisting? Spr. meent, dat de rogeerinig geen enkelen stap mag doen om de gemeentelijke autonomie aan te tasten. In dit verband hiermee vraagt spr. Zijn de gemeentelijke obligaties te ver trouwen, ja of neen? Hij verlangt hierop een duidelijk antwoord. De Minister-President, de heer R u y s de Beerenbrouck, begint met een woord van dank aan de sprekers voor de wijze, waarop zij gesproken hebben. Spr. zal Dinsdag nader antwoorden. De vergadering wordt verdaagd. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Fabrikanten stellen loonsverlaging nog een week uit. In de gisteren gehouden ledenvergade ring van de Enschedesche en Twentsch— Peldersche fabrikantenvereeniging in de textielindustrie is besloten volgens het voorstel van den Rijksbemiddelaar de 5 pot. loonsverlaging nog één week uit te stellen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1