SPORT LUCHTVAART DONDERDAG 5 NOVEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 DE ERFENISJAGERS. Al weer een geval van oplichting. Gefopte goedgeloovigheid. Wegens oplichting van den bakker B. uit de Abcoudestraat te Botterdam zijn een vrouw en een mandenmaker gearresteerd. De bijzonderheden over deze zaak zijn de volgende, aldus de „N. B. Ctr." De bakker B. is naar de thans opgeslo ten vrouw De G. gegaan, die in de buurt van het station D. P. het beroep van waar zegster uitoefent. Of de bakker wilde we ten, of er maatregelen tegen den invoer van Belgisch brood te wachten zijn, is niet bekend, maar het schijnt, dat de vrouw hem veel goeds voorspeld heeft en de bakker had geen spijt van zijn 1.25, welke hij voor de visite had betaald. De vrouw vertelde, dat zij in Scheveningen een astroloog kende, die nog veel meer zou weten tc vertellen. Deze astroloog werkte niet, gelijk zij deed met water en koffiedik, maar hij last uit de sterren. Indien de bak ker haar 2.50 gaf, zou zij met den astro loog over hem spreken. Den volgenden dag moest hij terugkomen, om te hooren, wat de astroloog had verteld. De bakker deed dit en toen hoorde hij, dat de astroloog uit de sterren had gele zen, dat de overleden vader van den bak ker een vriend heeft gehad, die inmiddels ook is overleden, dat de vader den vriend goede diensten heeft bewezen en dat de vriend uit erkentelijkheid een belangrijke som had nagelaten aan den zoon, in casu den bakker. Indien de bakker 5 betaalde, zou de astroloog uit de sterren trachten te lezen, hoe men in het bezit van de erfenis zon kunnen komen. De bakker betaalde 5 en kwam den volgenden dag terug De astroloog had zich toen, naar de vrouw hem vertelde, bereid verklaard, om de erfenis te incasseeren. Voor zijn bemiddeling was echter 25 noodig. De bakker betaalde en kwam den volgenden dag terug. De erfenis kwam, zoo zei de vrouw, steeds dichterbij, maar er moest nog 25 worden betaald. Ook dit geld gaf de bakker. Den volgen den dag was de erfenis nog dichterbij, maar nu moest nog 17.50 worden betaald, het geen de bakker deed, Den volgenden dag Zaterdag kwam de bakker weer bij de vrouw. Zij verlangde toen 35 van hem. Zooveel had de bakker niet bij zich. Hij gaf haar 4 en leende de rest van den mandenmaker, die, na achteraf is geble ken, ook in het complot was en die op ver zoek van de vrouw ƒ31 aan den bakker gaf. Den volgenden dag moest de bakker het geld eerlijk teruggeven. Maar des nachts kreeg de bakker eindelijk argwaan en hij ging eens met de oolitie praten. Deze heeft toen de vrouw en den man aangehouden. Uit het onderzoek is o.a. ge bleken, dat er niet alleen geen sprake is van 'n erfeni^ maar dat ook de astroloog slechts in de rijke fantasie van de vrouw bestaat. De vrouw, die een man was. Dinsdagavond werd een heer uit de Spi- raeastraat, te Eindhoven, in die straat aan gevallen door een gemaskerde vrouw, die met een mes gewapend was. Er ontstond een gevecht, waarbij den aangevallene bleek, dat de aanvaller een man in vrouwen- kleeren was. De aanvaller ging ten slotte op de vlucht, zonder van het mes gebruik gemaakt te hebben. De politie onderzoekt het geheimzinnige geval. NED. B.-ELFTAL—WALSALL 3—3. Ten aanschouwe van weinig publiek heeft het Nederlandsche B-elftal gister middag op het Sparta-terrein te Rotter dam een oefenwedstrijd gespeeld tegen Walsall F. C., een Engelsche derde klasse prof.-clu'b. Door speciale omstandigheden had het B-elftal vele wijzigingen ondergaan, waar door het zeer zeker niet sterker was ge worden. Desondanks had het den wedstrijd kunnen winnen, want ver in de tweede helft stond het nog met 31 voor. Eenige fouten iir de verdediging waren oorzaak, dat de Engelschen, die over het algemeen niet meevielen, er tenslotte nog een gelijk spel van konden maken. In liet B-elftal heeft van Male zijn doel goed verdedigd en hebben de beide backs na een zwak begin ook wel voldaan. Verdedigend deed de middenlinie af en toe geen onverdienstelijk werk, maar aan vallend presteerde zij heel weinig. Vooral Grauwmans, op wien de oogen der Tech nische Commissie gevestigd waren, bleek een groole mislukking te zijn. In de voor hoede vormde Simons en Vente een dege lijke rechtervleugel, maar de rest van den aanval bleef ver beneden het middelma tige. De wedstrijd. Aanvankelijk was het B-elftal ver in de meerderheid, maar Ophorst verknoeide verschillende kansen. Na een half uur on dernamen de Engelschen een pittigen uit val. Er ontstond een misverstand in de Hollandsche verdediging en via verschil lende Engelsche voeten werd de bal in het «loei gewerkt (0l). Nadat Ophorst- en Vente nog eenige gemakkelijke kansen onbenut hadden gelaten, was het de eerste die gelijk maakte (11). Hiermee ging de rust in. Na de rust bracht Pettinga uit een vrije schop den stand op 21. Goed werk van Simons stelde Post in staat den voor sprong te vergrooten. Walsall kwam daar >:a. duchtig opzetten en dank zij Bradford c!i Printiee werd het nog 3—3. Het B-elftal was als volgt samengesteld: CLANDESTIENE ZENDER ONTDEKT. VR00LIJKE AMATEURS IN GOUDA GESNAPT. Nachtelijke uitzendingen. Ten huize van P. B. in dc IJssellaan te Gouda is een geheime zender ontdekt, waaromtrent het „Dgbl. v. Botterdam" het volgende meldt: De Goudsche zender is niet van van daag of gisteren, reeds een jaar of wat liet zij zich hooren des Zaterdagsavonds na twaalven en velen hebben er in de nachte lijke uren steeds naar geluisterd. Klok slag middernacht en alleen op Zaterdag avond opende het station, dat op een golf lengte van 230 meter werkte en welks om- roepletters O. T. G. 4 waren, met 'n marsch haar programma, dat bestond uit muziek en mededeelingen, die steeds een amusant karakter droegen. Er werd een vroolijk praatje gemaakt, wat luim verkocht en het scheen, dat men zich in het onbekende oord van den mysterieuzen omroeper steeds opperbest vermaakte. In het programma was eveneens opgeno men een beantwoording van rapporten. Deze werden van vele kanten ontvangen, want de zender had een behoorlijke ener gie 25 watt en hij was tot ver in het land te hooren. Open en bloot werd een adres bij V. op de Raam opgegeven waar boodschappen voor het station O. T. G. 4 bezorgd kon worden. Aan het opgegeven adres haalden onbekende jongens de poste restante af. De organisatie klopte dus aardig en er bestond contact met de bui tenwereld, die des Zaterdagsnachts door den aether bericht van ontvangst ontving. In den regel werkte de geheime zender tot des nachts half drie. Dan werd hij ge bruikt voor experimenteele doeleinden, want het scheen in de bedoeling der ama teurs te liggen, zich in het vak te bekwa men en zich in Januari aan een examen te onderwerpen en dan een officieele zend vergunning te vragen. Altijd werd er de nadruk opgelegd, dat men hier louter met een liefhebberij te doen had en dat het geenszins de bedoeling was, de ontvangst van officieele stations te belemmeren. Juist omdat men niemand last wilde veroor zaken, zond men des Zaterdags na midder nacht uit. Daar het bedrijf al een jaar of wat werkte, is het geen wonder, dat het lang zamerhand algemeen bekend was gewor den. Er scheen een breede aanhang van luisteraars te zijn en daardoor kreeg het station een aardige populariteit. Ook sym pathie, want er werden zelfs op het adres aan de Raam verschillende cadeaux in den vorm van versnaperingen bezorgd om de geheimzinnige uitzenders frisch te hou den. De kruik gaat echter zoo lang te water, tot zij barst. Het was natuurlijk ook aan de posterijen en telegrafie niet onbekend gebleven, wat er zich in de nachten van Zaterdag op Zondag in den aether af speelde. Men had blijkbaar reden om het station in „Kort-Haar!em" te zoeken, want in dat stadsdeel zijn den laatsten tijd bij verschillende inwoners huiszoekingen ge daan. Dit optreden leverde geen resultaten op en het- station bleef dapper doorgaan, zijn groote voorraad gramofoonplaten af te draaien. Zaterdagnacht is nu de groote slag ge slagen. Twee technische ambtenaren van de P. en T. verschenen op de kust met een vernuftig toestel, een z.g. peil-apparaat, dat tot de ontdekking van de daders heeft geleid. Dit apparaat werd op verschillende punten van de stad in werking gesteld en gelijk een kompasnaald het noorden, wees de peiling steeds naar het stadsdeel Kort- Haarlem als de plaats van den clan- destienen zender. Daar opnieuw in werking gesteld kwam men zoo zoetjes aan in de IJssellaan terecht en daar duidde de pei ling precies op het huis van P. R. Twijfel was toen niet meer mogelijk, de zich van geen onraad bewuste amateurs zaten in den val. Om het huis werd een cordon van politie-agenten en rechercheurs getrokken, de sterke bewaking maakte een ontsnap ping onmogelijk. De overval der zondaars had een bijzon der komisch tintje. Op het station was men den gepasseerden Zaterdagnacht in een vroolijke stemming. „Truusje was ja rig, deelde de omroeper mede. Hij vertelde er niet bij, wie Truusje eigenlijk was, maar door den aether werd duidelijk vernomen, dat Truusje de hartelijke gelukwenschen van het gehèele gezelschap in ontvangst had te nemen. Men klonk op haar gezond heid, onbewust van den noodlottigen af loop zong men vroofïjk: „Lang zal zij le ven", kortom het was een feest, dat klonk als een klok. Deze vroolijke gebeurtenissen speelden zich in het begin van de uitzending af, toen het spoor reeds ontdekt was. Later ging men weer gramofoonplaten draaien en het was tijdens dit programma-punt, dat poli tie en P. en T.-ambtenarcn omstreeks 2 uur voor deur verschenen. Het vermakelijke van het geval is onge twijfeld, dat men binnen met volop muziek en in vroolijke stemming den tijd passeer de, terwijl de speurders vlak voor het- huis stonden en elke noot en elk woord precies hoorden. Men liet de gramofoon maar lustig draaien. Na „En we gaan nog niet naar huis volgde, of het zoo zijn moest, „Ich bin ja heut' so glücklich". En dan te weten, dat de overval op het punt stond te ge beuren Met het „Goeden nacht, wel te rusten" werd de uitzending te half drie be sloten. Op dat moment traden de speurders han delend op. Er werd gebeld, even wachten, „politie" klonk het droogweg en een paar seconden later stonden de mannen van de wet tegenover de geheimzinnige zen ders. die knusjes en bijzonder in hun nop jes bijeen zaten. Met z'n drieën waren de zondaars. Een hunner had nog getracht door den tuin te vluchten, maar ook daar stond de politie en keurig netjes werd dc man naar binnen gedreven. Anderhalf uur is men in de woning ge weest, waar een nauwgezette huiszoeking werd verricht. Er 'werden tal van onder- deelen ontdekt, die op het gebruik van een zender zouden kunnen wijzen. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft men niet de zendlamp en de microfoon kunnen vinden, die in de haast nog weggemoffeld schenen te zijn Eenige troost hebben de ontdekten dus nog. Wat gevonden werd, is ter waarde van 350 in beslag genomen en naar het poli tiebureau getorst. De huiseigenaar P. R. kreeg een bekeuring wegens het geven van velegenheid tot zenden en de eveneens aan getroffen P. de J. een proces-verbaal als technisch bediener van den clandestienen zender. V. d. Stel 6 5 1 11 Gastelaars 5 3 2 8 Optendrees 5 4 1 8 Kleer 6 3 2 1 6 v. Zwieten Jr. 5 3 1 1 7 v. d. Wijngaard 5 1 4 6 de Jeu 5 2 1 2 5 v„ d. Meij 6 2 1 3 5 Ouds'hoorn 4 2 2 4 v. d. Bosch 6 1 2 3 4 Meinema 6 1 2 3 4 Sirag 5 1 1 3 3 Teunissen 7 7 Doel: Van Male (Feijenoord). Achter: de Bruin en Pettinga (H.D.V.S.) Midden: Verploegen (Xerxes), Grauw mans (N. A. C.), Van Ooyen (Feijenoord). Voor: Simons (N. A. C.), Vente (Nen- tunus), Ophorst (H. B. S.), Post (D. H. C.) en Mijnders (D. F. C.). De wedstrijd werd geleid door scheids rechter Israëls. HET NEDERLANDSCH ELFTAL V00RL00PIG SAMENGESTELD. De Technische Commissie heeft na af loop van den gisterenmiddag op het Spar- tavekl gespeelden voetbalwedstrijd van het Nederlandsche B-elftal tegen het En gelsche Walsall, het voorloopige Neder landsche elftal samengesteld, dat op 15 November a.s. tegen het Rotterdamsche elftal zal uitkomen om den Gouden Onaf hankelijkheidsbeker, na welken wedstrijd definitief het elftal zal worden samenge steld, dat den 29en November a.s. te Pa rijs tegen Frankrijk zal spelen. De samenstelling van het voorloopige Nederlandsche elftal luidt als volgt: Doel: Van der Meulen (H. F. C.). Achter: Weber (A. D. O.) en Van Bun (P. S. V.). Midden: Paauwe Jr. (Feijenoord), v. d. Wildt (V. U. C.) en Van Heel (Feijenoord). Vóór: Wels (Unitas), Adam (H. V. V.), Lagendaal (Xerxes), Ophorst (H. B. S.) en Van Nellen (D. H. C.). Reserves: Beun (H. D. V. S.), Lelyveld (V. U. C.), Soheffer (H. D. V. S.) en Vente (Neptunus). Het kapitaal van de F. I. F. A. verloren. Naar „L'Echo des Sports" meldt, heeft de F. I. F. A. haar geheele kapitaal, dat. op ettelijke honderdduizenden francs wordt geschat, verloren tengevolge van de moei lijkheden bij een Amsterdamsche bank. Omtrent het plotseling bedanken van den heer Hirschmann te Amsterdam als secretaris-penningmeester van het Ned. Olympisch Comité en van de F. I. F. A. verneemt het „Nieuwsblad van het Noor den" dat zulks in verband Staat met de financieele aangelegenheden van het Ef fectenkantoor van de firma Hirschmann en Co. te Amsterdam. Naar verluidt is daar' een belangrijk tekort van eenige tonnen ontdekt, waarbij het N. O. C. zoowel als de F. I. F. A. be trokken moeten zijn. Genoemd worden be dragen resp. van 15 en 20 duizend gulden. De heer Moorman, lid van het N. O. C., en belast met het nazien der boeken, moet een en ander hebben ontdekt.. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. UIT HET LEIDSCHE DISTRICT. De Juniorencompetitie. ITet programma voor Zondag a.s. luidt: Afdeeling A. O. V. V. ILisse I (H. van Velen) 2.30 uur; Teijlingen I—S. J. C. I (P. Meers hoek); B. W. D. ILeiden I (A. Knecht) 2.30 uur. Afdeeling B. Meerburg IAlphensche Boys I (A. Waaijer); V. V. L. I—S. M. C. I (W. Vis ser); S. N. A. IV. V. B. I (J. Langbroek). Voor afd. C kon nog geen wedstrijd wor den vastgesteld. Waar geen aanvangsuur vermeld staat, vangen de wedstrijden aan om 12.30 uur. Den heeren scheidsrechters wordt mee gedeeld, dat de wedstrijden 2 x 30 minu ten duren. De Competitieleider, P. J. A. DE VRIND. WATERPOLO COMPETITIE H. Z. B. De Zijl en de reserven L. Z. C. verliezen. De uitslag van den gehouden wedstrijd Z. I. A. N. II—De Zijl luidt 4—1. Gisterenavond heeft de ontmoeting plaats gehad tusschen de reserve zevental len van de H. Z. en P. C. en de Leidsche Zwemclub. De Hagenaars waren direct veel ster ker en zagen in de eerste helft kans door goede schoten van Jonker en d'Arnout Geskes een 30-voorsprong te krijgen. In de tweede helft voerde de H. Z. en P. C. den stand tot 50 op, waarna de reehts- achl or der Lei lenaars kans zag de eer te redden (51). DAMMEN Chr. Leidsche Damvereeniging. Sedert vorige opgave werden de vol gende resultaten bereikt: Eerste klasse. Kleerde Jeu 02; Meinema—v. d. Stel 02; Tennissenv. d. Wijngaard 02; v. d. Boschde Jeu afgebr.; Sving—Kleer 02; Oudshoornv. Zwieten Jr. afgebr.; OptendreesGastelaars afgebr. De stand luidt nu: A.s. Dinsdag spelen: v. d. Wijngaard Meinema; de JeuTeunissen; v. d. Meij Sirag; KleerOudshoorn;.v. Zwieten Jr. Optendrees. Tweede klasse. J. B. v. d. Wijngaardv. d. Bosch 20 w. n. o.; Kwaadgrasv. Egmond afgebr.; TelengColpa 20; de GraafJ. H. v. d. Wijngaard 11; HanekampKarstens 20 w. n. o.; DreefVis 02 w. n. o. Hier is de stand als volgt: J. B. v. d. Wijngaard de Graaf J. H. v. d. Wijngaard Van Egmond Golpa Teleng Karstens Kwaadgras Hanekamp 4 2 10 Vis Dreef 7 1—62 v. d. Bosch 7 16 1 A.s. Dinsdag spelen: J. H. v. d. Wijn gaardHanekamp; Colpade Graaf; v. EgmondTeleng; v. d. BoschKwaadgras VisJ. B. v. d. Wijnaard: KarstensDreef Tevens werd Dinsdag het eerste tiental dat in de eerste klas van het Haagsche District zal uitkomen en het tweede tien tal, dat in de Rijndistrict-competitie zal spelen, vastgesteld. De spelers voor het eerste tiental zijn: (alphabetisch)v. d. Bosch, Gastelaars, Kleer, Meinema, Optendrees, v. d. Stel, v. Zwieten Sr. en v. Zwieten Jr. Om de twee resteerende plaatsen wordt een vüfkamp gespeeld tusschen: de Jeu, v. d. Meij, Sirag, J. B. v. d. Wijngaard en J. H. v. d. Wijngaard. De drie niet-geplaatsten vormen met C-olna de reserve's. De spelers voor het ?de tiental zijn: de 4 reserve's voor het 1ste tiental en ver der Dreef, de Graaf, Karstens, Kwaadgras Oudshoorn en Teleng. Reserve's: J. Ph. v. d. Bosc-h, Hane kamp en Vis. De officieele volgorde der spelers wordt van beide tientallen later vastgesteld. WïFT.RENNEN DE ZESDAAGSCHE TE BERLIJN. In den loop van den vijfden dag slaag de het koppel FundaMaczynski er in, twee ronden voorsprong te* behalen. Bij hei- daarop volgend moordend rennen wer den talrijke randen verloren, waardoor ook de koppels werden getroffen, die Pog pas van tevoren aan den kop haddeo gelegen. Na de neutralisatie kwam Maczynski lee- lijk te vallen, van welk feit de overige ren ners gebruik maakten, om een tegenaan val op het 'eidende koppel te ondernemen. Het koppel TietzBroccardo kreeg ten slotte de leiding. De Belg Deneef moest wesens uitpu'iing opgeven. De staud na het klassement van 11 uur g:s-" era vond luidt als volgt: 1. TietzBroccardo 156 p. Op één ronde: 2. SchönGöbel 206 p.; 3. Funda—Maczynski 145 p. Op twee ronden: 4. RigliSiegel 213 p. Op vier ronden: 5. RauschHiirtgen 65 p.; 6. WambstWolke 45 p. Op 5 ronden: 7. EhmerKroschel 75 p. Op zes ronden: 8. PétriManthey 188 p.; 9. KrollMaidorn 152 p. Op zeven ronden: 10. BullaMiethe 147 punten. „Tel." AMERIKAANSCH LUCHTSCHIP ZWAAR BESCHADIGD. Tegen prikkeldraad gevlogen. Uit Cape May (New Jersey) wordt ge meld: Het grootste niet-stijve luchtschip ter wereld, de AK I van de Amerikaan- sche marine, is gisteravond gedeeltelijk vernield. Toen het luchtschip in de loods zou worden opgeborgen, werd het door een windvlaag tegen een prikkeldraadversper- ving geworpen. De uit vijf personen be staande bemanning bevond zich niet aan boord. EEN VREEMDE „-EEND" OP SCHIPHOL. DEMONSTRATIE MET EpN „ENTE"- VLIEGTUIG. Vervolmaking van een oud principe. Op Schiphol is gisteren een interessan te demonstratie gehouden met een 2-mo- torig vliegtuig, dat gebouwd is door de Mocke-Wulffabrieken te Bremen. Het mo del wijkt geheel af van alle vliegtuigen, waarmede de Amsterdamsche luchthaven in den loop der jaren heeft kennis ge maakt; spits van voren en naar achteren breed uitloopend, met een kleinen vleugel op den kop en den grooten vleugel, tegen welks onderkant ter linker- en rechterzijde een motor is aangebracht, bij het staart- gedeelte, maakt het geheel een ietwat zon derlingen indruk. Vooral in de lucht doet deze machine denken aan een grooten, vliegenden eend; de naam „Ente", die er door de fabriek aan gegeven is, mag dan ook zeker goed gekozen heeten. Het voor ste gedeelte van dit toestel rust op één wiel, dat naar links en rechts draaibaar is. Om deze „Ente" officieel geregis treerd als D. 1960 stonden gistermorgen vele belangstellenden geschaard, o. w. ir. Wolff en dr. ir. van der Maas, van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart, ir. Stephan, direoleur der Fokkerfabrieken te Amsterdam, de heer Thomson, chef van de Kon. Luchtvaart Mij. op Schiphol en last not least den Nederlandschen Ame rikaan of Amerikaanschen Nederlander A. Fokker. De laatste stond niet, hij be keek de „Ente" op zijn gemak, doch met critischen blik, vanuit zijn auto. Vóór de demonstratievlucht aanving, gaf de heer Hans Holle, vertegenwoordiger van het Berlijnsche bureau van Focko Wulf, een korte uiteenzetting, waaraan het volgende is ontleend. Het vliegtuigtype, dat met den naam „Ente" wordt aangeduid, kenmerkt zich hierdoor, dat, in tegenstelling met den al gemeen gebruikelijken vliegtuigvorm, van voren de stuwvlalcken en van achteren de hoofddraagvlakken zijn aangebracht. De pogingen tot het bouwen van zulke vlieg tuigen zijn in 't geheel niet nieuw, zij wer den reeds ondernomen, toen de luchtvaart nog in de kinderschoenen stond, en wel in de jaren 1910 en 1911. Herinnerd mag hier bij worden aan de proeven van Santos Dumont met een tweedekker van z. g. eendvorm, voorts aan die van Prof. Reiss- ner en den Franschman Voisin. Nadat de Focke-Wulffabrieken sinds 1907 dit „eend type" hadden bestudeerd, werd in 1927 met de proefvluchten begonnen. De resul taten waren bevredigend, helaas echter verongelukte het eerste vliegtuig tengevol ge van een breuk, waarbij een der direc teuren der Focke-Wulffabrieken, da heer Wulf, den dood vond. Daar het ongeluk niet te wijten was aan het principe, werd met den bouw van „eendvliegtuigen" voort gegaan, met het resultaat, dat thans het tweede vliegtuig van dit type, na geslaag de proefvluchten in Duitschland, „op tournée" kon worden gezonden. Na Am sterdam zal Londen aan de beurt zijn. Het groote voordeel van deze „Ente" is dat zij, zonder eenige bijzondere hulpmid delen, en slechts alleen tengevolge van haar aerodynamisohen bouw, niet „ovei*- trekbaar" is. Wanneer nl. de piloot door een foutieve stuurmanoeuvre den kop van zijn vliegtuig loodrecht omhoog brengt, waardoor het dus gevaar loopt, achterover te slaan, corrigeert de machine de gemaak te fout door automatisch naar den hori zontalen stand terug te gaan. Een ander belangrijk voordeel is dat dit vliegtuig, tengevolge van de omstandigheid dat zijn zwaartepunt ver achter het voorste steun punt ligt, op den grond niet over den kop kan slaan, hetgeen bij eventueele noodlan dingen van groote beteekenis is. De maxi mum-snelheid bedraagt 142 kilometer, de kruissnelheid 128 km., terwijl het vliegtuig in 8.3 minuut een hoogte van 1000 meter bereikt. De starbprestatie vanaf de start plaats tot 20 meter hoogte is 405 meter. Er kunnen drie passagiers worden meegeno men. Na de uiteenzetting van den heer Holle, maakte de piloot Etzard van de Fccke Wulffabrieken een korte vlucht, welke on danks den hevigen wind, die er stond, schitterend verliep. Twee dingen vielen op: het vrijwel dadelijk na den start los zijn van den grond en de gewaarwording alsof het vliegtuig zich in achterwaart- sche richting voortbewoog! Wat Fokker ervan zeide. Toen de demonstratie geëindigd was hebben wij den heer Fokker naar zijn in drukken over de proefvlucht gevraagd. De heer Fokker zeide, dat hij deze de monstratie als een interessant wetenschap pelijk experiment beschouwde. Hij prees de goede lengte-stabiliteitseigenschappen van deze „Ente", er echter op wijzend, dat het hier een technische vervolmaking geldt van een principe, dat in 1911 en 1912 ook reeds geprobeerd is. Yei-der aldus de heer Fokker kan ik er niet veel meer van zeggen dan dat 't een andere manier van vliegen is. „Ook een veiliger manier?" „Dat zou ik niet willen beweren, luidde het antwoord". Eigenlijk bezitten de toe stellen van andere constructie die veilig heid ook al. Propageert „BE LEIDSCHE COURANT"

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10