KOHSCHULTE's Ophelfings-Uitverkoop HET RAADHUIS-VRAAGSTUK IN DEN LEIDSCHEN RAAD. BUITENLAND KOOPT IN SPOTKOOPJES WOENSDAG 4 NOVEMBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 De springprocessie van Echternach! Wat er is bereikt en wat er nog gebeuren moet. KOOPT GOTJI>SCHE-GLAZEN-POSTZEGELS. Nog korten tijd duurt de uitgifte. Hierboven de afbeelding van een fragment van een der Cartons van de glazen. De beeltenis van Prins Willem I in glas 25, tee kening van Isaac Nicolai Swanenburg. Het heeft veel weg van de beroemde springprocessie van Echternach, de geschie denis van het Stadhuisvraagstuk. Drie stappen voorwaarts, twee stappen achter waarts. De jongste fase van de kwestie heeft ons Maandag weer drie stappen vooruit la ten zien. Het socialistische partij-plan van de Lammermarkt is van de baan, evenals een te elfder ure ingediend voorstel-Bosman om hu na twee jaren nog eens te gaan zoeken naar een meer geschikte plaats dan de Breestraat. Definitief is de Bree- straat aangewezen als de plek, waar het toekomstige raadhuis zal worden ge bouwd. Dat. is de eerste stap voorwaarts. Een tweede stap is de beslissing omtrent het al of niet handhaven van den ouden gevel. Na den brief van den minister van O. K. en W. was dat trouwens onvermijde lijk geworden, wilde men het raadhuis op het Breestraat^terrein neerzetten. De oude gevel zal in het bouwplan worden opgeno men. En de derde stap voorwaarts was het doorhakken van de knoop: enkelvou dige of meervoudige opdracht of ideeën- prijsvraag. Voor een prijsvraag voelt de Raad niets (uitgezonderd de heeren Knut tel en v. Eeken); enkelvoudige opdracht heeft geen bevredigend resultaat opgele verd blijft over meervoudige opdracht, waartoe het grootste deel der raadsleden meer en meer begon over te hellen. Voor dien drang uit den Raad zijn B. en W. ge zwicht, zoodat zij hun oorspronkelijke voor liefde voor enkelvoudige opdracht hebben opgeofferd. De Raad heeft dus sinds Maandag een bepaalden weg ingeslagen en een eind gemaakt aan bet weifelend treuzelen en aarzelen op den driesprong. De weg, die ingeslagen is, is echter nog een lange weg. B. en W. zullen in hun eerstvolgende prae- advies de architecten voorstellen, die zij bereid hebben gevonden in meervoudige opdracht mee te dingen. Zij zullen de kos ten ramen, daaraan verbonden, en het ter rein nader bepalen, waarop naar hun mee ning het Raadhuis zich moet uitstrekken (al of niet tot aan de Korenbrugsteeg). Of het aanwijzen dezer architecten zoo gladjes zal verloopen, betwijfelen wij, gezien de verdachtmakingen, welke nu reeds van de zijde van socialisten en communist zijn ge lanceerd. Dan komt later het kiezen uit de ver schillende ontwerpenwaartoe een com missie van deskundigen wel de onvermijde lijke helpende hand zal moeten reikende administratieve en voorbereidende romp slomp enz. enz. De eerste steen is nog niet gelegd. Deze lange weg kan nog beduidend worden gerekt door de wijze van behan deling. De raadszittingen van Maandag j.I. en van veertien dagen terug hebben ons een voorproefje gegeven, dat weinig goeds voorspelt. Reeds vóór den aanvang der zitting van Maandag was het geen ge waagde voorspelling te profeteeren, dat het voorstel van B. en W. zou worden aan genomen. En toch heeft men den geheelen middag en den geheelen avond noodig ge had alvorens tot stemming te kunnen ge raken. Het optreden der socialisten ge leek waarlijk veel op obstructie; de debat ten waren benepen, vol wrange verdacht makingen en verbitterende hatelijkheden. Ofschoon het voor iedereen duidelijk was ook voor de voorstellers zelf dat het Lammermarktplan geen schijn van kans had, bleven de socialisten er uren lang over zeuren, werden persoonlijke griefjes breed uitgemeten en opgeblazen totdat het scheen alsof de geheel raa<j, uitgezon derd de S. D. A. P. natuurlijk, een verza meling kronkelende gifslangen was, op niets anders belust dan het „sluipmoorden" van het Lammermarkt-planè De heer Schüller maakte het zóó bont, dat hij op een gegeven oogenblik ook de ambtenaren van het Lammermarkt-plan. De heer digde een beschuldiging, even klakke loos er uit gesmeten als zoovele andere, welke de heer Schüller ten slotte toch niet durfde handhaven en introk. Ook de heer Groeneveld zocht de leeg heid van zijn betoog te bedekken door ha telijkheden te debiteeren, welke van ge nerlei nut konden zijn. Zoodoende moest het debat wel ontaar den in een kleinzielig steekspel. De stemming leverde nog een kleine verrassing op, doordat de heer v. Eeken een van de drie Vrijheidsbonders die zich tot nog toe zoo stil als een muisje heeft gehouden, zich ontpopte als een ras echte oppositie-man, door bij alle voorstel len tegen den keer in te stemmen. Behalve het Stadhuisvraagstuk stonden er nog eenige punten op de agenda, waar voor de belangstelling uit den aard der zaak wegviel tegen dat voor het Raad- 'huis. De heer de Reede lokte bij de rond vraag nog een verklaring uit van den wet houder van financiën, dat de kaspositie van de gemeente momenteel geen zorg baart. In deze tijden, nu allerwege het ge meentelijk crcd-iet een geduchte klap heeft gekregen de schuld van die akelige bankiers, zooals de heer Yerwey meende, alsof deze zóó maar voor pleizier een „aanslag" plegen op gemeentebesturen, die hun onsympathiek zijn in deze tijden een welkome en geruststellende verklaring. De mededeeling dat de toestand na half December wat moeilijker kan worden, stemt evenwel tot groote omzichtigheid. IN ELK KATHOLIEK GEZIN Hebt gij uw Katholiek dag blad al eens aanbevolen bij vrienden en kennissen? Kunt U niet één nieuwen abonné aanbrengen? Het Katholieke Dagblad VAN HET VATIC A AN DE H. VADER IN DEM ST. PIETER TOREN. Plechtige inzegening der klokken na de electrificatie. -Men seint uit Rome aan de ..Msb.": De H. Vader heeft gistermiddag om vier uur den klokkentoren van den St. Pieter bezocht om het klokkenspel na de electrificatie in te wijden. Deze werkzaamheden welke door de Duitsche firma Herforder zijn uitgevoerd, hebben vijf maanden geduurd, daar er voor gezorgd moest worden de histori sche klanken der klokken intact te laten. Volgens Romeinsche gewoonte moesten de zes groote klokken zoodanig ingericht worden, dat zij gezamenlijk en afzonder lijk kunnen luiden, terwijl drie kleinere klokken slechts afzonderlijk geluid wor den. Vergezeld van den kardinaal staats secretaris Z. H. Em. mgr. Pacelli. den geestelijken hofstaat en senator Beltrami, kunst-expert, verscheen de H. Vader in den toren, waar hij door kardinaal Frü- wirth en een groot aantal kanunniken van den St. Pieter, onder wie mgr. Smit. werd ontvangen. Nadat de H. Vader op een troon in de groote ruimte van den klokkentoren h d plaats genr-men, verd hij toegespro ken door den heer Böckelmann, medefir mant der firma, waarbij hij verklaarde, dat de werkzaamheden, verricht ter elec trificatie van de St. Pietersklokken, voor de firma de schoonste en de gedenkwaar digste zal blijven in de geschiedenis der firma. Vervolgens legde hij den H. Vader precies de geheele inrichting van het electrisoh bedrijf uit en verklaarde hem, hoe alles functionneerde. De H. Vader beantwoordde deze toe spraak in de Duitsche taal, waarbij hij de firma hartelijk dank zegde en her. haaldelijk toespelingen maakte en ci teerde uit Schiller's schoon gedicht „Lied von der Glocke". Hierop werden de klokken in beweging gebracht, welke buitengewo.on harmo nisch samenklonken. Ook in kracht bleek het geluid veel gewonnen te hebben. De H. Vader vertoefde nog geruimen tijd in den toren om de heerlijke tonen te beluisteren en sprak herhaaldelijk zijn tevredenheid uit voor de bereikte resul taten. Ter herinnering aan het pauselijk be zoek, is een marmeren gedenksteen ont huld met een toepasselijk inschrift, waar in ook de Duitsche firma Herforder met lof wordt genoemd. Het pvselijk bezoek duurde een uur. Toen de H. Vader zich per lift weer naar den St. Pieter begaf, 'om vandaar naar het Vaticaan terug te kecren, luidden alle klokken gedurende een half uur lang. Op het St. Pietersplein bevonden zich talrijke aanwezigen die gekomen waren, om het gerestaureerde klokkenspel te beluisteren. FRANKRIJK DE DUITSCHE GEZANT BIJ LAVAL. Financieele kwesties besproken. De Duitsche gezant te Parijs von Hoesch heeft zich gistermiddag om 4.25 uur naar het ministerie van Binnenland- sohe Zaken begeven, waar hij een con ferentie had met den premier Laval en minister Briand. Laval heeft den Duit- schen gezant mededeclingen gedaan over den loop en de resultaten der Fransch- Amerikaansche besprekingen, terwijl la ter verschillende financieele kwesties wer den bestudeerd. In oen communiqué, dat over dit on derhoud is uitgegeven, wordt gezegd, dat LAval den Duitschen gezant heeft ingelicht over zijn besprekingen met pre sident Hoover, welko liepen over een vervanging van het thans loopende Hoo ver-moratorium door het normale Young- plan-régime. INVOER VAN SCHOENEN IN FRANKRIJK. Verbooging der rechten? De directeur der afdeeling industrieele zaken aan het Fransche ministerie van Handel heeft in een te Sète gehouden rede verklaard, dat met het oog op de sterke ooncurrentie van buitcnlandsohe schoenen het ministerie van Handel een wetsontwerp zal indienen strekkende tot verhooging van do invoerrechten op schoenen. Dit ontwerp zal vermoedelijk begin van den winter kracht van wet krijgen. De mate van verhooging staat volgens onze informaties nog niet vast. Alvorens men tot de verhooging van rechten kan overgaan, moet het artikel schoenen uit de handelsverdragen, die met Tsjecho8lovakije en Zwitserland loo- pen, worden losgemaakt en onderhande lingen daarover zijn gaande, welke be- heerscht worden door de vrees- voor con- tingenteering in geval men het niet eens wordt. Ook Nederland speelt bij den schoenen import in Frankrijk een niet on belangrijke rol. Het syndicaat voor den handel in hui den en leer heeft den minister van Han del verzocht om onvoorwaardelijke con- tingenteering van den invoer van alle soorten bewerkte en onbewerkte dieren huiden. Op een banket ter gelegenheid van de bloemententoonstelling te Parijs heeft de minister van Landbouw, de heer Tar- dieu, den bloemenkwoekers toegezegd, dat hij binnen twee etmalen de oontin- genteering zal afkondigen voor den in voer van gesneden bloemen en deze af kondiging is thans ieder oogenblik te verwachten. Ten aanzien van gesneden bloemen moet men tot contingenteoring zijn toevlucht nemen, omdat de onder handelingen over het losmaken van dit artikel uit het handelsverdrag met Ita lië, ten einde de invoerrechten er op te kunnen verhoogen, voorloopig nog niet ten einde zijn. DE KOLENINVOER IN FRANKRIJK. Verdere beperking verlangd. De Fransohe mijnwerkers verlangen een verdere beperking van den invoer van ko len in Frankrijk. De voorzitter van den bond van mijn werkers in Noord-Frankrijk heoft een schrijven tot ministor-president Laval ge richt, waarin gezegd wordt, dat in Augus tus en September grootere hoeveelheden kolen in Frankrijk zijn ingevoerd, dan ge oorloofd was. Do voorraden bij de mijnen in Frankrijk en het Saargobied zijn dienten gevolge zeer toegenomen. De tot nu toe getroffen maatregelen zijn niet afdoende geweest. Hot schijnt wel, al dus wordt gezegd, alsof men de werkloos heid in den mijnbouw en de toeneming van de voorraden als een normaal verschijnsel moet beschouwen De Fransche mijnwerkers wenschen daar om een beperking van den invoer, omdat zij daarvan alleen een verbetering in den toestand verwachten. 10228 88ü!¥E#»«« mm** H. K. H. PRINSES JULIANA heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan de groote bloemen- en fruittentoonstelling te Naaldwijk. ie Naaldwijk, is Dinsdag de Groote West landeohe BLOEMEN- EN FRUITTEN TOONSTELLING geopend, bij welke gele genheid tevens het nieuwe veilingsgebonw van de Coöp. Centrale Westlandeche Snijbloemen-veiling werd geopend.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5