23ste Jaargang WOENSDAG 4 NOVEMBER 1931 No. 7044 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND RECHTZAKEN 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 2.50 pej kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franco per post 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad if rooi de Abonné'f ver- Ir uiar tegen betaling van 50 cent per kwartaal bij it betaling. Afzonderlijke nummers S cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbeje ran bet tarief berekend. Kleine advertentiën, ran ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Katholieken en Protestanten Wij moeten vóóral in dezen tijd begrij pen, dat Katholieken en Protestanten, dat alle geloovige Christenen gemeenschappe lijke belangen hebben. Naar aanleiding der viering van den jongsten Hervormingsdag wijst de anti-rev. „Standaard" op deze gemeenschap van belangen, op de groote antithese, die de Christenen moet dwingen elkaar over de kerkmuren heen de hand te reiken. Zoo zag het schrijft het blad ook Groen van Prinsterer. Veel en hard heeft Groen met de Roomsch-Kathodieken gestreden: zoo veel dat de biograaf van Sehaepman, Dr. Persijn, hem zelfs als „den sterk st en antipapist van heel Nederland" meende te mogen betitelen. Antipapist? Maar dan toch een van ander kaliber dan van het slag, dat heden ten dage dien naam voor zich opeisoht. Antipapist? Maar een die schreef: „Tegen het ongeloof zijn we met de gansche Christenheid, Roomsch of on- Roomsch, vereendgd door het geloof in de eenige offerande, eenmaal aan het kruis volbracht", en elders: „Chris tus is het vereenigingspunt: in Hem hebben Roomsohen en Protestanten tegenover het ongeloof een gemeen schappelijk belang." Harde woorden zijn in den strijd tussohen Roomsoh-Katholieken en Groen over en weer gevallen. De po litieke situatie dier dagen, de nauwe aansluiting der Roomsoh-Katholieken bij de liberalen, him weinig bewust partij kiézen het waren al te ga- der factoren, die tot de luttele sym pathie van Groen voor het Roomsch- Katholieke optreden bijdroegen. Maar die luttele sympathie verhinderde hem niet in de April-beweging, toen het anti-papistische vuur hoog oplaai de, waardig en fier het recht der Roomsch-Katholieken te erkennen. Zijn voelen van de diepere princi- pieele eenheid straalt door in uitspra ken als deze: „Nooit is, om de waar deering der uitnemendheid van de Reformatie, de Christelijke betrekking op de Roomsch-gezinden, tegenover het ongeloof," bij mij in vergetelheid ge raakt". „De Revolutie is vijandig te gen eiken evangeliebelijder". „Verne dering van het Pausdom is niet altijd winst voor het Evangelie". Ook neemt hij met instemming over het woord van Stahl: „Overwint de macht van dezen tijd, ongeloof en haat tegen God, dan zullen de geloovige Katholie ken en de geloovige Protestanten hand aan hand het schavot bestijgen". In deze laatste woorden ligt op den dag van heden een nóg dringender waarschu wing, dan toen ze weiden neergeschreven. Vandaag is nóg duidelijker en meer van nabij het gevaar, dat, als in ons land geloo vige Katholieken en geloovige Protestan ten ndet hand aan hand ovenvinnen, zij hand aan hand het schavot zullen bestij gen! Naast erkenning, en volledige, niet ge maskeerde of verdoezelde erkenning van de groote wezenlijke verschillen tusschen Katholieken en Protestanten, móet ook, in beider geestelijk belang, klaar en helder worden ingezien de overeenstemming tusschen beiden; overeenstemming, posi tief, in belangrijke punten van geloofs- en zedenleeren negatief, in Je bestrijding van „ongeloof en haat tegen God!" Propageert „DE LEIDSCHE COURANT" TWEEDE KAMER. NIEUWE KAMERLEDEN. De heer A a 1 b e r s e (R.K.) brengt rap port uit over het onderzoek der geloofsbrie ven van de nieuw benoemde leden ds. Fa- ber (S.D.) en H. Amelink (A.R.). Besloten wordt tot toelating. Ds.' Faber legt in handen van den voorzitter de vereischte eeden af. (Wat ge woonlijk door een sociaal-democraat niet geschiedt). De voorzitter stelt voor, heden een aanvang te maken met de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting en te beginnen met de volgende week de verga deringen op Dinsdag en Donderdag tot Kerstmis des avonds voort te zetten. Aldus besloten. BEHANDELING DER STAATS- BEGROOTING. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Aan de orde zijn de algemeene beschou wingen over de Rijksbegrooting 1932. Rede ir. Albarda. De heer Albarda (S.D.) acht het wen- schelijk, m dit debat zooveel mogelijk te zwijgen over hetgeen reeds is ter sprake gekumen bij de interpellatie-Van den Tem pel. Over Ge crisis en haar oorzaken heo- ben de heer v. d. Tempel en spreker reeds uitvoerig gesproken. Wij gaan nu reeds den derden crisiswin- ter in en het leger van werkeloozen neemt nog steeds toe. in Amsterdam is een zeven de, in Rotterdam een zesue der bevolking aliiankeiijk van overheidssteun. Daarbij ziju de uitkeeringen onvoldoende om de werke loozen voor inzinking te behoeden. Loons verlaging is nu het parool. Spr. zet echter uiteen, dat in landen, waar de loonen ge daald zijn, de werkeloosheid evenzeer stij gende is. Na een zwaren strijd van tientallen van jaren hebben de arbeiders zich uit de diep ste armoede weten op te werken en een begin van weisband veroverd. Denkt men, dat men hen weer in die ellende kan terug storten? Zij zullen klauwen, zoolang zij klauwen hebben. Dat wil niet zeggen, dat de arbeiders m bepaalde gevallen met toe gankelijk zouden zijn voor een echte be wijsvoering, dat een loonsverlaging verrui ming van werkgelegenheid zou beteeke- nen. De regeering gaat voor in loonsverla ging. Na haar voornemen om de Rijkssala rissen te verlagen is zij verder gegaan en wil zijn ook de gemeenten dwingen tot sa larisverlaging over te gaan. Ongetwijfeld is de financieele toestaud ongunstig en er zullen ingrijpende maatre gelen noodig zijn om gevaren af te wenden. Maar men neme in aanmerking, dat de toe stand van Nederland toch nog veel gunsti ger is dan die van vele andere landen. De schuldenlast en de belastingen zijn steik gedaald. Sedert 1924 zijn groote batige saldi gekweekt, zelfs tot een bedrag van 326 millioen gulden. Een inflatiegevaar bestaat niet op dit oogenblik, doch dit gevaar moet met alle kracht vermeden worden. Daarvoor is een sluitende begrooting noodzakelijk. In spre kers partij bestaat daarover geen verschil van meening, al verschilt zij van meening met de Regeering over de middelen, die moeten worden aangewend. Met de ver mindering der storting in het invalidi teils fonds kan spr. zich oiet vereenigen. Het reservefonds zou b.v. kunnen dienen om kleine landbouwers en kleine ondernemers in de nijverheid in deze tijden vrij te stel len van verzekeringslasten. De vermindering der vlootuitgaven is veel te gering. Spr. is ook tegen uitstel van de Zuider zeewerken en tegen verslechtering van on derwijs. Ook de fixale verhooging der tarieven kan spr. niet aanvaarden, wel de benzine belasting. Na de voorgestelde bezuinigingen, die spr. wèl aanvaardt, ia er nog te dekken 58 millioen. Dit kan gevonden worden door bestemming van een grooter deel der saidi van vóór 1929, grootere bezuiniging op de defensieuitgaven en het heffen eener crisis- belasting. Deze crisisbelasting zou moeten zijn een tijdelijke verhooging van de inkomstenbe lasting. Zulks is niet aangenaam, maar het meest billijk. De regeering richt zich uit sluitend tot de ambtenaren, maar zij dient zich te wénden tot het geheele volk. Spr. komt op tegen de hetze, die tegen het gemeentebestuur van Rotterdam is ge voerd. Rotterdam is veel harder achteruit gegaan, dan alle andere West-Europeesche havensteden. Ruim honderd schepen lig gen er stil. Het is dwaasheid, dezen achter uitgang ook maar ten deele toe te schrijven aan de gemeentepolitiek. Om aan kasgeld te komen dient de regeering gedwongen te leenen, op korten termijn als het kan, op langen termijn als het moet. De crisis heeft zich niet alleen op eco nomisch, maar ook op politiek gebied doen gevoelen. Overal worden aanslagen ge pleegd op de arbeidersklasse. Laat men het vertrouwen der arbeidersklasse in den democratischen strijd niet ontnemen. Dat hangt af van de huidige kapitalistische lei ders. Slaagt men erin, de arbeidersklasse terug te dringen, dan zal zij terugkeeren. Haar volgende sprong zal haar dichter brengen bij de verwezenlijking van het so cialisme. De voorzitter deelt mede, dat de heer Albarda een motie heeft ingediend, die uitspreekt verlaging der defensieuitga ven met 25 pet. over het bedrag voor 1930. Deze motie wordt tegelijk behandeld. De heer Braat ontvouwt zijn program. De heer Braat (P.B.) zegt, dat als het zoo doorgaat, wij het volgende jaar staan voor een tekort van 150 millioen. Handel en scheepvaart liggen stil; de landbouw is geheel neergeslagen. Het vermogen des lands is weggezakt. Wat de maatregelen betreft, die de regeering voorstelt, begrijpt hij niet, dat zij nog met nieuwe belastingen durft komen. Van een benzine belasting moet spr. niets hebben. Zij is een belasting op de energie van hét bedrijf. Van een be zuinigingscommissie verwacht spr. niets. Laat men den heer Zimmerman, oud-burgo- meester van Rotterdam, eens laten komen, laat die het zaakje eens nakijken en laat men diens adviezen opvolgen. Er zijn tien duizenden in den lande, die totaal geen in komsten hebben. Daarbij vergeleken is de korting, die men den ambtenaren oplegt,, te flauw om over te spreken. Spr. begrijpt niet hoe de regeering kan denken, dat na deze korting van een paar procent de sala rissen in een juistó-vörhouding zullen zijn gebracht. Spr. critiseert de sociale verzekering, die hij in particuliere handen wenscht te ge ven, zoo ook de posterijen. Laat men begin nen met op het Koninklijk Huis te bezuini gen. Kindertoeslagen en pensioenen moeten afgeschaft worden. Deze dingen zijn onbil lijk tegenover anderen. Verder dient be zuinigd op Defensie, Waterstaat, Woning bouw, Onderwijs. De gemeente Rotterdam moet eens flink aan den tand gevoeld wor den. Deze stad geeft per jaar ƒ23.000 uit aan autokosten voor B. en W. De heer Braat dringt voorts aan op maat regelen tegen cumulatie van pensioenen en afschaffing van nonactiviteitstractementen van Kamerleden. Van de laatsten zijn er, die 2358, 2400 enz. nonactiviteitstracte- ment genieten. De ministerssalarissen be dragen 18.000, maar de minister van On derwijs ontvangt nog eens 720 kindertoe slag. De socialisten zeggen, dat het kapi taal schipbreuk heeft geleden, maar spr. meent, dat het socialisme schipbreuk heeft geleden. Wat de heer Floris Vos wil. De heer FlorisVos (Middenp.) meent, dat de staatsdiensten gesaneerd moeten worden met behoud der ambtenaarssalaris sen. Hij klaagt voorts over te kooge onkos ten van het onderwijs, opgevoerd nog door de zeer kleine schooltjes, die ontstaan. Op defensie wil hij veel meer bezuinigen. Over de voorgestelde verhooging van' invoer rechten kan spr. weinig goeds zeggen. Voor ons land is vrijhandel een levensbeginsel. Spr. is tegen stopzetting van de Zuider zeewerken, omdat dit de werkeloosheid vergroot. De vergadering wordt verdaagd tot he denmiddag 1 uur. UIT HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF. De Federatie der Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedijf hield .Dinsdag haar algemeene vergadering in Musis Sa crum te Arnhem. De vergadering was mede in verband met de tentoonstelling voor Beter Drukwerk, druk bezocht. De voorzitter, de heer S S. Korthuis, wees in zijn openingswoord op het succes van deze tentoonstelling, welke tot dusver reeds meer dan zesduizend bezoekers heeft ontvangen Voorts wees spr. op de toenemende ma laise in het bedrijf. Hij deelde onder in stemming van de vergadering mede, dat deze omstandigheden het algemeen hoofd bestuur hadden genoopt om het initiatief te nemen tot bijeenroeping van de in het collectief contract genoemde looncommissie, welke 'de mogelijkheid van herziening der loonen onder het oog zal hebben te zien Daarna werden versc.hillendde zaken van huishoudelijken aard besproken. DE NEDERLANDSCHE DELEGATIE NAAR DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. Thans zijn aangewezen in de delegatie naar de ontwapeningsconferentie, dio op 2 Februari 1932 te Genéve zal bijeenkomen: Als leider der delegatie jhr. mr F. Bee- laerts van Blokland, minister van bui te n- landsohe zaken; als plaatsvervangend lei der der delegatie, prof. mr. V. H. Rutgers, hoogleeraar aan de vrije universiteit te Amsterdam; als gedelegeerden: prof mr. J. P. A. Francois, administrateur, chef van de afdeeling Volkenibondszaken aan hort departement van buitenlandsche zaken, bui tengewoon hoogleeraar aan de handelshoo- geschool te Rotterdam; mr. W M. van Landschot, Md van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal; prof. dr. B Moresoo, oud- vice-president van den Raad van Neder- landsöh-IndiëH. G Surie, gepensionneerd vice-admiraal titulair; C. van Tunen, ge pensionneerd luitenant generaal; W H. Vliegen, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-GeneraalJ J. G baron van Voorst tot Voorst, luitenant-kolonel van den gc- neralen staf. hoofd van de afdeeling gene rale staf van het departement van defensie; D. Vreede, kapitein ter zee Voor zoover zulks noodig zal blijken, zal de delegatie worden aangevuld met deskun digen voor speciale onderwerpen, als tech nische raadslieden. NOODTOESTAND IN TUINBOUW EN MIDDENSTAND. Adres van den Ned. R. K. Middenstands bond aan de Regeering. In verband met den noodtoestand in den tuinbouw, in het bijzonder in West-Fries land, heeft het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond zich tot den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw gewend met het navolgend schrijven. „Ongetwijfeld behoort bij de algemeene economische crisis, dio ons land teistert, do West-Friesche tuinbouw bot de zwaarst ge troffenen. In dit gewest hebben de crisisgevolgen zich reeds in strikten zin tot een noodtoe stand ontwikkeld. De slechte uitkomsben in het land- en tuinbouwbedrijf hebben geleidelijk aan de financieele draagkracht der plattelands bevolking volkomen uitgeput. Door gebrek aan geldmiddelen worden de land- en tuinbouwers gedwongen zich tot instandhouding van hun bedrijf steeds die per in schulden te steken, en zien zij zich zelfs vérplicht de allernoodzakelijkste le vensbehoeften op crediet te koopen. Dat zulks een zeer nadecligen invloed uitoefent op de middenstandszaken ten platteland© en in de naburige provincie steden, behoeft geen nader betoog. Niet alleen door den tuinbouw, maar ook door den middenstand in dit gewest, wordt dan ook de komende winter met angst en vreeze tegemoet gezien. De handeldrijvende middenstand ziet zich van vlottende middelen beroofd, daar hij zit met groote bevroren credieben, die zich reeds in 1930 zijn gaan vormen en die het bedrijfskapitaal hoe langer hoe meer vast- De ambachbspatroons teren eveneens op schrikbarende wijze in, daar hun de werk gelegenheden voor en na komen te ontval len. Hulp, spoedige uitkomst is hier noodza kelijk. Iedere steun, aan den tuinbouw te verleenen, zal tot strekking en tot resultaat; moeten hebben mede de positie van den middensband te verlichten. Kan heb gelukken den tuinbouw weer in meer of minder mate in 'normaio con ditie te brengen, dan zal daardoor ook de middenstand zijn gebaat. Gelukt dit niet, dan zullen ook de mid- denstandsbedrijven zich om rechtstreeksere hulp tot de Regeering moeten wenden. Wij vragen de aandacht der Regecring voor deze samenhang van gevolgen. Wij vertrouwen, dat niets zal worden nagelaten om de positie van den tuinbouw en van den handeldrijvenden en industriee- len middenstand in de betreffende gebie den op zoo afdoen mogelijke wijze te ver beteren". De bekroonde jeugdige redenaar. Naar wij vernemen heeft de 17-jarige H' van Hooff, de leerling van Al'bert Vogel, die den eersten prijs in welsprekendheid heeft behaald bij den internationalen wed strijd te Washington, van het Institute In ternational Oratorical Contest de uitnoodi- ging ontvangen, als gast gedurende een half jaar de colleges van de universiteit van Washington te volgen. Vermoedelijk zal dit aanbod worden aanvaard. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Paus zegent de geëlectrificeerde klok ken van den St. Pieter. (Buitenl. 2e blad). De Duitsche gezant von Hösch confereert met Laval en Briand. (Buitenl. 2e blad). BINNENLAND. In de Tweede Kamer is het begrootings- debat aangevangen. (1ste blad). De Nederlandsche delegatie voor de Ont wapeningsconferentie. (1ste blad). Gisteravond is te Amsterdam een onbe- kende Chinees doodgeschoten. (Gem. Ber. 3de blad). De aanranding te Overschie. Weet de dader iets van den moord in den Blijdorp- polder? (Gem. Ber. 3de blad). De diefstal van den postauto te Amster dam. (Gem. Ber. 3de blad). OMGEVING. Het telefoonverkeer in de Bloembollen streek. (2de blad). Te Woerden is een boerderij afgebrand. (lste blad). Door de N. V. A v a n S c h ij n <5 f schoenfabriek te Waalwijk, is surseance van betaling aangevraagd De heer E. H. K r e 1 a g e te Haar lem is benoemd tot officier in de Ttaliaan- sohe Kroonorde, en de heer J. C. M. M e n- simg, secretaris van den Aalmoerechen Tuinbouwbond te Aalsmeer, tot ridder dezer orde. Het ligt in de bedoeling van de firma J a a r s m a haardenfabriek om eerstdaags weer 1/4 deel van haar personeel te ont slaan. Dit ontslag treft ongeveer 30 volwas senen en een aantal jongere werkkrachten Aangezien er vele Nederlandsche man nelijke en vrouwelijke krachten in het kappersbedr ij f werkloos zijn, heeft de oommissie van beheer over het plaat singbureau voor kappers te 's-Gravenhage besloten, geen buitenlandsche kappersbe dienden als werkzoekenden te doen in schrijven. De anti-revolutionaire wethouder van Financiën Mr de Jong te Groningen is benoemd tot kantonrechter te Rotterdam. HAAGSCH GERECHTSHOF. Het Gerechtshof te 's Gravenhago heeft heden bevestigd een vonnis van den politie rechter te 's Gravenhage, die den boeren arbeider K. T. te L e i d s c h e n d a m. we gens verduistering en mishandeling heeft veroordeeld tot vier maanden gevangenis straf. Ds. FABER ONTSLAGEN VAN RECHTS VERVOLGING. Wegens fout in de dagvaarding. De kantonrechter te Zutphen hoeft he den uitspraak gedaan in de zaak tegen het Tweede Kamerlid ds. Faber, die terecht had gestaan wegens het weigeren van in kwartiering en tegen wien het Ü.M. 75.— boete subs. 75 dagen hechtenis had gc- eischt. De kantonrechter heeft ds. Faber heden ontslagen van rechtsvervolging. In zijn vonnis overwoog de kantonrechter, dat de vordering, in art. 5 der Inkwartierings- wet vermeld, alleen kan worden gedaan terzake van een aanvraag van de militaire autoriteit in art'. 5 dus wel vermeld, daar zonder die aanvraag de burgempester niet bevoegd is een lastgeving tot inkwartiering te verstrekken. De kantonrechter overwoog verder, dat deze aanvraag dus een essen tieel vereischte is voor de strafbaarheid van het feit, dat het ontbreken daarvan in de dagvaarding behoort te leiden tot ontslag van rechtsvervolging. Overwegende dat wel in de dagvaarding is vermeld, dal de vordering door den bur gemeester is gedaan krachtens de wet van 14 Sept. 1806, och dat de dagvaarding feiten behoort in te houden en dat de vermelding van de feitelijke bestanddeelen van een delict niet kunnen worden vervangen door verwijzing naar een wet, heeft de kanton rechter ds. Faber derhalve ontslagen van rechtsvervolging.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1