23ste Jaargang DINSDAG 3 NOVEMBER 1931 No, 7043 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND 3)e Êeicbelie Gou/fcant DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooj Leiden 19 cent per week 12J)0 pei kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franco per post Mf 2.95 per kwartaal Eet Geïllustreerd Zondagsblad is toot de Abonné's ver- krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oenfc. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAACT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V De propaganda der S.D.A.P. Zonder eenige overdrijving helaas mag worden geconstateerd, dat van socia listische zijde, in deze dagen meer nog dan anders, ontevredenheid wordt gekweekt door een tendentieuse voorstelling van feiten, door het verdoezelen of verdraaien van de waarheid. Op regeering en bestuur, van land, pro vincies en gemeenten wordt niet een op bouwende critiek geleverder wordt ge schreven en gesproken, alsof er van alle maatregelen, die genomen worden, onge veer niets deugt en alsof er feitelijk een veel en heel veel betere toestand zou heer- schen, als men maar wilde.... Alsof de cri sis in een gemeente, een provincie, een land zou kunnen worden opgeheven of ge keerd Wat de erkenning en waardeering van den Godsdienst betreft daarin is de S. D. A. P. eerlijk.... Dit is een bewering, die men, ondanks feiten het tegendeel uit schreeuwen, van socialistische zijde her haaldelijk durft naar voren schuiven. Helaas is het een feit, dat in de socialis tische pers de Katholieke Kerk herhaalde lijk wordt belasterd. Men leze nu weer 'ns, wat het „Volk'1 schreef naar aanleiding van de door Ka tholiek geliefde feesten van Allerheiligen en Allerzielen. Over de viering van deze da gen in de Belgische streken gaf het „Volk" -*e volgende nonsensikale beschouwing. In de fanatieke dorpen, waar de katholieke priester nog een absoluten invloed heeft, blijven de bewoners op Allerzielen en Allerheiligen thuis. Er mag geen pleizier worden gemaakt en gedurende beide dagen mag geen en kel feest worden georganiseerd. Hij, die in zijn eigen.woning muziek maakt, loopt de kans door den een of anderen kwezel te worden verklikt en den vol genden Zondag wordt de overtreder door den priester van den kansel af berispt. In een roomsch-katholiek land als België worden op den eersten No vember alle heiligen van de katholieke kerk herdacht. In de kerken worden all diensten opgedragen aan de ontel bare Sinten, die met evenveel ijver als God de Va-der en God de Zoon wor den aangebeden. Wij hebben dit dwaze geschrijf -over „aanbidding" van heiligen afgedrukt, om voor de zooveelste maal aan te too- nen, hoe een blad als het „Volk" de Ka tholieke leer belastert en de Katholieken in hun heiligste gevoelens krenkt TIJDELIJKE KORTING OP JAARWEDDEN. Ingediend is een wetsontwerp tot vast stelling van een tijdelijke korting, met in gang van 1 Januari 1932, op de jaarwedden van de leden van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer, de rechterlijke macht en de militair-rechterlijke macht. Deze tijdelijke korting bedraagt: a. voor hen, die gehuwd zijn of gehuwd zijn geweest 2.5 pet. van de eerste 2000 en 5 pet. van het meerdere; b. voor hen, die ongehuwd zijn en nim mer gehuwd zijn geweest 2.5 pet. van de eerste 1000 en 5 pet. van het meerdere. De tijdelijke korting brengt geen conse quenties met zich in den vorm van lagere pensioensgrondslagen en lagere pensioe nen, terwijl zij evenmin invloed uitoefent op het bedrag van de kindertoelage. Vacature-Lingbeek. Gemeld is, dat als opvolger van da C. A. Lingbeek als lid van de Tweede Kamer zal worden benoemd verklaard, de heer G. Nieuwenhuysen. Deze moet echter geen lid meer zijn van de Herv. Geref. Staatspartij, zoodat aangenomen wordt, dat hij voor de benoeming zal bedanken In dat geval zal worden benoemd verklaard de heer drs. G. G. Woldendorp, te Groningen, leeraar in de scheikunde aan het Willem Lodewijk gym nasium en de Christelijke H. B. S. te Gro ningen. DE GEMEENTE-FINANCIEN. De meening van mr. R. J. H. Patijn. Naar aanleiding van de berichten over de moeilijkheden, welke verschillende ge meenten den laatsten tijd ten aanzien van haar kaspositie ondervinden, heeft het „Hbld." een onderhoud gehad met mr. R. J. H. Patijn. Hierbij zeide de heer Patijn o.m. het volgende Beleggingsgeld is er hier te lande nog in overvloed te vinden. Dit kan men o.a. ook nog opmaken uit de jongste plaat sing van schatkist papier. Het is dan ook m.i. buiten kijf, dat gemeenten ruimschoots geld zullen kunnen krijgen, mits zij eerst terugkeeren van de dwalingen, begaan door hen, die de gemeentekassen op onverant woordelijk zware lasten hebben gebracht. In de pers is melding gemaakt van een wetsontwerp, dat op komst zou zijn, waar door de Regeering aan gemeenten kasgel den zou kunnen verstrekken op bepaaide voorwaarden. Ik kan natuurlijk over deu inhoud van een dergelijk nog niet bekend wetsontwerp (dat inmiddels is ingediend) geen oordeel uitspreken, maar ik wil wel zeggen, dat ik het, indien de Regeering aldus inderdaad de bevoegdheid zou krij gen het hare in de goede richting te doen, mede een zeer heugelijk feit zou willen noe men als de wet daartoe de mogelijkheid opent. Er behoeft m.i. geen oogenbilk twijfel te bestaan, dat, na een gezonde reorganisa tie der gemeente-financiën ,het oude stevig gefundeerde gemeentelijke crediet zich len volle zal demonstreeren, maar dan dient er nu ook, gelijk ik al zeide, eerst orde op de zaken gesteld te worden. Dat zich nu de schoone gelegenheid voordoet, om zulks gedaan te krijgen be schouw ik aldus mr. Patijn tot besluit van het onderhoud als een lichtpunt te midden van de vele narigheid, die wij nu eenmaal om ons heen zien. Ziedaar het goede gevolg van de huidige situatie, een gevolg, dat dus in mijn oogen alle reden tot verblijding biedt, tot toeneming van het noodige vertrouwen. DIVIDEND- EN TANTIEME- BELASTING. Opleggen van Voorloopigc Aanslagen. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend houdende een regeling be treffende het opleggen van voorloopige aanslagen in de dividend- en tantièmebe lasting. Bij de wet van 13 Januari 1922 is den fiscus de bevoegdheid toegekend z. g. „voorloopige aanslagen" op te leggen voor de directe belastingen. Tot deze belastingen wordt de dividend en tantièmebelasting niet gerekend. Toch is het ook bij deze belasting niet steeds mogelijk, terstond na het tijdstip van het verschuldigd worden, den aanslag op te leggen. Hierdoor heeft de staat een aan zienlijk renteverlies, terwijl de gemeenten soms geruimen tijd moeten wachten op de haar ingevolge de wet van 6 Juli 1918 toe komende 48 opcenten. Het ontwerp heeft de strekking ook hier het opleggen van voorloopige aansla gen mogelijk te maken. EEN WEIGERING SPELDJES VERKOOP. Door Kon. Besluit vernietigd. Bij Kon. Besluit is het besluit van B. en W. van Workum, waarbij afwijzend is be schikt op het verzoek van een plaatselijk comité, namens de R. K. vereeniging tot bestrijding van de tuberculose Herwonnen Levenskracht te Utrecht om toestemming tot het houden van een openbare inzame ling door speldjesverkoop, vernietigd uit overweging oa.: dat het motief waarom B. en W. zich in deze tegen het houden van de openbare inzameling bij wijze van verkoop van speldjes op straat verzetten, met name, dat de R. K. vereeniging Her wonnen Levenskracht niet een algemeen doel zou voorstaan, waarvan door ieder, van welke richting of gezindte hij ook zij, kan worden gebruik gemaakt, geen vol doenden grond oplevert tot weigering van de vergunning; dat, nog daargelaten, dat de vereeniging haar werkzaamheden niet louter uitstrekt tot Roomsch Katholieken, aan den weldadigheidszin der burgers moet worden overgelaten, of aan een bepaalde instelling van weldadigheid, welke voer een bepaalde bevolkingsgroep werkzaam is, al dan niet steun zal worden verleend, en de gemeentelijke overheid, wanneer overigens geen gewichtige redenen zich daartegen verzetten, niet door het weige ren van toestemming voor de te houden collecte aan dien liefdadigheidszin in den weg behoort te staan. DE INVOER VAN BELGISCH BROOD. Het rapport der hoogleeraaren dr. Polak en H. Kaag. Het rapport aangaande den invoer van Belgische brood, op uitnoodiging van den minister van arbeid, handel en nijverheid opgesteld door de hoogleeraren dr. N. J. Polak te Rotterdam en H. A. Kaag te Til burg, is als bijvoegsel van Handelberichten verschenen. De beide hoogleeraaren hebben eerst een onderzoek ingesteld naar de omzetcij fers van enkele groote bedrijven. De invoer van brood en beschuit uit België bedroeg in de Zuidelijke provin ciën van ons land in het eerste halfjaar van 1930 ruim 2S.000 K.G., in het tweede halfjaar 23.000 K.G., in het eerste half jaar 1931 ruim 21.000 K.G. en in September j.l. alleen ongeveer 30.000 K.G. De omvang van den invoer is volgens die gegevens aanzienlijk in vergelijking met vroeger en vertoont neiging tot toeneming. Vergelijking van de prijzen van het brood te Maastricht en te Luik leidt de rapporteurs tot de conclusie, dat het ver schil in prijs tusschen Belgisch en Neder- landsch brood steeds heeft bestaan, zelfs grooter is geweest, dan thans. Toch heeft de invoer tot Augustus 1931 toen nooit veel te beteekenen gehad. Zelfs was de import in de maanden met de grootste prijsver schillen geringer dan in die met kleinere prijsverschillen. Terwijl van Juli 1930 tot en met Juni 1031 de invoer gemiddeld 3736 K.G. per maand bedroeg, bereikten de maanden December tot 'en met Maart 1931, de maanden met de grootste prijs verschillende, slechts een gemiddelde van 3028 K.G. De maand met het grootste prijsverschil bracht het niet verder dan tot 1717 K.G. import. Het prijsverschil alleen kan derhalve de plotselinge toeneming van den invoer niet veroorzaken. Er moet dus een verandering in den smaak of de omstandigheden der bevolking of in andere Nedrlandsche verhoudingen hebben plaats gevonden. Zonder twijfel is de bevolking na de ge beurtenissen der laatste maanden meer ge spitst op lage prijzen dan eenigen tijd te voren. De achteruitgang van tal van be drijven, waardoor velen hun inkomen met verlaging zien geslagen of bedreigd, noopt tot scherper prijsvergelijking Het groote prijsverschil baart zeer zeker verwondering. De invloed van de Tarwewet is, hoewel niet aan te toonen, hierbij toch ook niet te ontkennen. Voorts is het de 'vraag, gezien het moge lijk kwaliteitsverschil tusschen Belgische bloem en het product van de Nederland- sche maalderij, of het volle prijsverschil tusschen Belgische en Nederlandsche bloem aan de Tarwewet moeten worden toege schreven. Zeer groot is verder het verschil in de productie-loonen. Hiervoor is een moge lijke verklaring te vinden in de verschil lende regelingen van den bakkersarbeid. De Belgische wet laat den voorarbeid reeds om 2 uur toe. de Nederlandsche eerst om 4 uur. Het geheele personeel mag in België aan dien voorarbeid deelnemen, hier slechts eeu klein gedeelte van het per soneel. De vrees is geuit, dat de concurrentie van het Belgisch brood niet beperkt zal blijven tot de grensstreken. Te Rotterdam werd reeds door een Maast richtschen bak ker een circulaire verspreid, waarbij Bel gisch brood 11 cent thuis bezorgd werd aangeboden. Uitgaande van een groothandelsprijs van fr. 1 of 7 cent franco grens, kan men op ba sis van geschatte vervoerkosten ad 15 ct. per 1000 brooden kilometer den groothan delsprijs te Breda, Tilburg en Eindhoven stellen op 7.2 cent te 's-Hertogenbosch op 7.5 cent, te Dordrecht (inclusief de kosten van de veerpont op 8.2 cent, te Rotterdam (eveneens inclusief veerkosten) op 8 1/2 ct. Het bezorgloon bedraagt te Rotterdam reeds bijna 31/2 cent per brood. De im port aldaar lijkt dus niet voordeelig. In de Noord-Brabantsche steden zal, naar het oordeel der rapporteurs, de con- curcntie eer mogelijk zijn, alleen voor zoo- veer de distributiekosten aldaar aanzien lijk geringer zijn dan de Rotterdamsche.' Het .bakkersbedrijf ten Noorden van de groote rivieren vindt bescherming in de Arbeidswet. Dichter bij de grens is het bakkersbe drijf geen beschut bedrijf, vooral niet, wan neer de verbruikers bij hun afnemende welvaart hun eischen ten aanzien van kwa liteit eri verscheidenheid laten varen. De aanzienlijke kostprijsverschillen maken het bedrijf in de onbeschutte plaatsen, waar men met de landelijke normen, in de be schutte plaatsen gesteld, ecnigermate is meegegaan, kwetsbaar. Geen maatregelen tegen den Invoer te wachten. Indien wij wel zijn ingelicht aldus het „Hbld." zou het rapport van de profes soren Kaag en Polak den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid géén aanlei ding hebben gegeven, om in de naaste toe komst maatregelen te treffen tegen den invoer van Belgisch brood. UIT HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF. Het district Deventer van de Federatie der Werkgeversorganisatiën in het Boek- drukkers'bedrijf heeft de wenschelijkheid uitgesproken, dat ten spoedigste de loon- commissie, bedoeld in art. 26 der collectie ve arbeidsovereenkomst bijeen zal komen, ten einde te komen met voorstellen tot herziening van de loonen in verband met de gedaalde indexcijfers. Het district zal een motie in dezen geest indienen op de algemeene vergadering der Federatie op 3 November. UIT HET BOUWBEDRIJF. Zoowel de bou warheide rsbonden als de neutrale en r.k. patroonsbonden, hebben het collectieve contract in het bouwbedrijf voor de mijnstreek, dat 15 April 1932 ein digt, opgezegd. De r.k. patroons verlangen o.m een loonsverlaging van 5 cent per uur, betaling van ziektepremie en afschaffing van vacantiebonnen. UIT DE MEUBELINDUSTRIE. Tusschen de commissie van vertegen woordigers van werkgeversorganisaties in de meubelmakers-, stoffeerders- en aanver wante bedrijven en de besturen van de mo derne, r.-k en christ. werknemersbonden in het meubelbedrijf heeft dezer dagen te Amsterdam op verzoek %'an de werkgevers- commissie een bespreking plaats gehad over den toestand in de meubelindustrie, welke door de algemeene malaise in de be drijven is ontstaan en over de middelen, om zoo mogelijk in gemeen overleg daarin ver betering te brengen. De ontwapeningsactie van het R. K. Werkliedenverbond. Het bestuur van het R. K. Werklieden verbond heeft aan de besturen der afdeelin- gen van de bij het Verbond aangesloten bonden een circulaire gericht om op te wekken tot krachtige deelneming aan de actie ten behoeve van het petitionnement inzake het onbwapeningsvraagstuk. Ten einde de actie te doen slagen heeft het Verbondsbestuur de volgende richtlij nen gegeven: 1. Voorop sta, dat de actie in hoofdzaak moet worden gevoerd door huisbezoek. Elk katholiek gezin worde bezocht en daarvan ieder lid van 18 jaar en ouder (zoo wel vrouw als man) verzocht 't petitionne ment te teekenen. Ook niet-katholieKen, die genegen zijn het petitionnement te teekenen, wordt daartoe gelegenheid gegeven. Geen enkel katholiek gezin mag dus wor den overgeslagen. 2. Daarom moet door de sociale organi saties plaatselijk in onderling overleg het terrein worden verdeeld. In plaatsen, waar een afdeeling van den R. K. Vredesbond bestaat, wenden onze plaatselijke Volksbonden en Werklieden- vereenigingen zich tot den voorzitter der afdeeling van dien Bond en verzoeken hem onverwijld het initiatief te nemen tot eene bijeenkomst van vertegenwoordigers der katholieke sociale organisaties ter plaatse (onzerzijds Volksbond of Werkliedenver- eeniging), om over de verdeeling van het werk te spreken. In plaatsen, waar geen afdeeling van den Vredesbond is, roepe onze V.B. of W.V. het bestuur van boeren- en middenstands organisaties bijeen. 3. In 't algemeen nemen wij voor onze rekening de gezinnen der werknemers, doch men is natuurlijk vrij plaatselijk eene werkverdeeling te maken, die met de plaatselijke aangelegenheden strookt. 4. Onzerzijds wordt in plaatsen waar een bestuursraad bestaat, deze onverwijld bij eengeroepen om de actie te bespreken en in eigen kring het werk te verdeelen. 5. Gestreefd worde naar het bijeenbren gen van een zoo groot mogelijk aantal man nen of vrouwen, die bereid zijn ©en of meer straten voor hun rekening te nemen. Deze moeten uitdrukkelijk het consigne krijgen: geen enkel katholiek gezin over slaan. Wordt immers van dezen regel af geweken, dan zijn over het heele land spoe- Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Dubbele priestermoord te Bilbao in Span je. (lste blad). Paniek in een kerk te Palermo. Twee dooden en honderd gewonden. (Telegr.) Pauselijk schrijven aan den generaal der Jezuieten inzake het Spaansche verban- ningsbesluit. (Buitenl. 2o blad). Japan wenscht geen directe onderhande lingen met China, zonder de aanvaarding van zijn 5 punten. (Buitenl. 2e blad). BINNENLAND. Tijdelijke kortingen voor de bij de wet vastgestelde jaarwedden voorgesteld, (lste blad). Voorstel inzake conversie Staatsleening. (Fin. Berichten, lste blad). De ongesteldheid van H. M. de Koningin- Moeder. (lste blad). Brutale roof van een postauto te Am sterdam. Geen gelden gestolen. (Gem. Ber., 3de blad). Verduistering van ƒ70.000 te Rotterdam. (Gem. Ber., 3de blad). Branden te Amsterdam en Landsmeer. (Gein. Ber., 3de blad). LEIDEN. De Raad heeft besloten tot een meer voudige opdracht inzake den houw van een nieuw Raadhuis met behoud van den ouden gevel. (2de blad). LOUIS VEUILLOT, de groote Fransche journalist, wiens eeuwfeest dezer dagen is herdacht. PRIESTERMOORD TE BILBAO TWEE PRIESTERS OP STRAAT VERMOORD. Te Bilbao werden tweo kathoiicko pries ters, die des avonds ccn wandeling gingen maken, door een groote groep arbeiders, die zij toevallig voorbijkwamen, aangeval len. Uit minstens tien revolvers werd op de geestelijken geschoten, die beiden on middellijk gedood werden. Tengevolge van deze daad is de opwin ding onder de bevolking zeer groot. dig duizenden handteekeningen verloren. In plaatsen, waar geen Volksbond of Werklièdenvereeniging bestaat, verricht (en) de daar bestaande vakafdeeling(en) het werk. 6. Einde November wordt aan ons rap port uitgebracht over den stand der actie. (Aantal reeds verzamelde handteekeningen, nog te bewerken gezinnen enz.) 7. In de tweede helft van December wor den ons de getcekendc lijsten teruggezon den met opgaaf van het totaal aantal hand teekeningen. „Volkskrant'.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1