HET ALLERHEILIGENFEEST INGELUID DOOR DE GRAAL. UIT DE RIJNSTREEK Agenda MAANDAG 2 NOVEMBER 1931 DE LE1DSCHE COURAN1 EERSTE BLAD PAG. 2 EEN LICHTSTOET IN STIL GEBED. In den donkeren avond, langs stille straten en singels, langs hel verlichte win- kols te midden van druk stadsgewoel trok ken zij voort, de Graalmfisjes en -vrouwen, stil biddend met het licht in de hand... Onze tijd wordt overstroomd door op tochten en lichtstoeten, de een al drukker en schreeuwender dan de ander, terwijl de organisatoren geen middel onbeproefd laten om de aandacht te trekken. Ook do Graal heeft zijn lichtstoet door de Sleutelstad doen trekken en duizenden hebben den moed en heldhaftigheid be wonderd van die meer dan driehonderd ka tholieke meisjes, die op zoo heel bijzondere wijze de aandacht hebben weten te boeien. Do Graal heeft in den korten tijd van haar bestaan stormenderhand zich een plaats weten te veroveren in het naar buiten tre den zonder zulks te doen door schetteren de fanfares en andere moderne middelen. De Graal heeft een heel eigene wijze van optreden, eene, welke nauw verband houdt met den zin van het schoone doel, dat zij tracht te verwezenlijken: de wereld te bekeeren en Christus weer de plaats daarin te geven, die Hem rechtens toe komt. Dat doel tracht zij te bereiken door de. heiligen, in het bijzonder de heilige vrouwen weer in het middelpunt der be langstelling te plaatsen en het menschdom te leeren, dat wij door het leven moeten gaan evenals degenen, die hun leven voor Christus ten offer brachten. Zinrijke gedachte en voorbeeld van zelf verloochening, voorwaar Welk tijdstip zou hiervoor beter uitge kozen kunnen zijn dan de vooravond van Allerheiligen 1 In vroeger tijden werd het als vanzelf sprekend beschouwd, dat. de viering van de kerkelijke hoogfeesten niet werd be perkt tot een kerkelijke viering alleen in het kerkgebouw, maar dat het volksfees ten moesten zijn in den waren zin des woords. Dat kon niet beter gedaan wor den dan door de kerkelijke feesten naar buiten te brengen en de belangstelling daarvoor op te eischen van alle menschen. De Graal heeft het middel daartoe ge vonden door haar lichtstoet te doen trek ken langs straten en pleinen, om ieder mensch er aan te herinneren, dat op het voorbeeld der heiligen gestreefd moet wor den naar heiligheidDat is ongetwij feld de groote verdienste van de Graal, waarvoor haar, ondanks mogelijk mee- ningsverschil, een woord van hulde niet mag worden onthouden Plechtin Lof in de St.-Lode- wijkskerk. De. Graal heeft -Zaterdagavond haar be detocht in de Sleutelstad aangevangen met een plechtig Lof >n de St. Lodewijks- kerk, die geheel met deelneemsters en belangstellenden gevuld was. De zeereerw. hooggel. heer prof. J. Nie- kel, die het Lof celebreerde, hield daar onder een korte predikatie, zulks naar aanleiding van de woorden uit het Evan gelie van den H Joann. VIII 12: „Qui sequitur Me, non ambulat in tenebris, Wie Mij volgt, wandelt niet in de duisternis". Aan deze predikatie ontleenen wij het vol gende: Het is de Vigilie" van het feest van alle heiligen Gods, niet alleen van die. welke door onze Moeder de H. Kerk heilig ver klaard zijn, maar van alle gelukkige zie len in den hemel. Die dag zal eenmaal ook onze feestdag zijn, want wij allen zijn door God geroepen heilig te worden en bewo ners van den hemel. Dat is voor u niets bij zonders, want de goede God heeft voor u meer gedaan dan voor anderen. Hij heeft u de heiligmakende genade gegeven, waar door ge erfgenamen des hemels zijt gewor den. Wat van de ouders is, dat komt een maal aan de kinderen. Welnu, de hemel is het huis Gods. dat God met al Zijn schep selen zal deelen. De eerw. spreker kon begrijpen, dat men de heilige mannen vereerde, als den H. Josenh en dpn H. WiPibrord, maar de meisjes, zouden toch het meest houden van de heilice vrouwen, in bet bijzonder van de H. Maria en van de heiligen van ons vaderland, waaronder spr. noemt de H. Liduina, die het offer van haar leven heeft gebracht tot heil der zielen. Spr. wilde in een kor*, woord opwekken dat voorbeeld der hei'ige vrouwen te vol gen en hij wijst daartoe op het symbolisch teeken, dat zij dezen avond zouden rond dragen door de stad. In hel bovennatuur lijk leven, op veg naar God hebben we licht noodig. Er zijn zooveel menschen. die niet we ten waarvoor zo "ïgoihik op aarde z.jn, die weten, dai te dood gaan, maar n niet. En wanmor ze al weten of ver» den, dat het loven an den mensch eindigt met den docd. dan weten ze looh niet wat te doen Welnu, Christus zegl dat Hij voor ons verstand wij zijn, wat het licht is voor de oogen en daarvoor is noo dig Hem te v-o'gon, den wil te doen van God. Het licht, dat ons den goeden weg moet wijzen, is Christus, Die doet weten waar voor de mensch geschapen is. Dat licht be- teekent ook die heilige vrouwen, die u zijn voorgegaan, die het licht van Christus steeds uitgedragen hebben, die haar leven met al zijn pijnen en lijden opofferden en ten slotte den dood hebben ondergaan om wille van Christus. ALPHEN AAN DEN RIJN. Heffing en invordering van keur- en slachtioonen. Hoe zijn die vrouwen tot dat licht geko men Door haar plicht te doen in het huis gezin, door al wat zij dedon te doen voor haar man en kinderen. De hei ligen hebben niet allen zulke bijzondere dingen gedaan, maar wat zij in hun ge wone leven deden, deden zij goed. Doet gij dat ook, zegt spr. En hij vervolgde met er op te wijzen, dat de meisjes in het alge meen zeer behaagziek zijn. Dat is geen ziekte, maar het kan wel een ziekte wor den, indien men er teveel aan toegeeft. Men zorge er echter voor behaaglijk te worden in het oog van God Daarom moeten de meisjes van haar le en iets moois trachten maken evenals de heilige vrouwen zulks deden en spr. hoopt daarom, dat allen zullen zorgen, dat dit jaar voor ieder een mooi jaar worde, om meer aan God te behagen en dichter te komen bij het einddoel des levens, opdat allen kunnen zeggen, dat Allerheiligen ook eenmaal hun feestdag zal zijn. Excelsior, Alleluja. Vooruit! De lichtstoet. Ka het Lof werd op de Steenschuur de lichtstoet geformeerd, waarmee ongeveer een half uur gemoeid was. Daarna trok ken de deelneemsters weg, een schare stil biddende meisjes, met het licht in de hand. Leiden huldigde in de eerste plaats den strijdbaren aartsengel Michaël, die de we reld in den strijd tegen het ongeloof moet erdedigen. Stormt niet van alle kanten het ongeloof op ons aan? Hij werd ge volgd dcor verschillende heilige vrou wen. Daar was in de eerste plaats de hei lige Oda, de stille kloostervrouwe en blindgeboren Koningsdochter, die door den H. Lambertu8 't licht der oogen ontving en daarna weldoende rondging, allen, die er om vroegen, genezend van alle zwarigheden, lichamelijk zoowel als geestelijk. Verder werd afgebeeld de H. Catharina van Siëna, die den Paus naar Rome terugbracht in de moeilijke dagen van het Westersch schis ma, voor wie nooit arbeid teveel of een offer te zwaar was; die in haar leven zoo duidelijk tot waarheid heeft gebracht: „het vuur zegt: het is nooit genoeg!" En ver volgens de H. Lioba, de wijze vrouw, die uitblonk in heiligheid en voor zichtigheid. De stoet werd geopend door vier en twintig meisjes in tunica, in den vorm van een kruis opgesteld. De verschillende heili gen werden omringd door Graalcadetten terwijl leden en leidsters den stoet sloten. Er namen 300 leden, 16 cadetten en 15 leidsters aan den stoet deel, uit Leiden, Zoeterwoude en Groenendijk. Voor zich uitdragend het licht van veel kleurige lampions, zinnebeeld van het Licht, dat de wereld verlichten moet, trok ken zij voort vol bewondering aange staard door de duizenden en duizenden menschen, die zich op dezen drukken avond,, in de stad bevonden. De stoet liet niet na indruk te maken en al mogen er dan geweest zijn, die eenigszins schouder ophalend dit schouwspel hebben gadege slagen of een nauwelijks verholen glim lach hebben onderdrukt, bij het meeren- deel zal deze stoet van biddende meisjes niet nagelaten hebben gevoelens te hebben wakker geroepen van moed en bewonde ring voor hun idealen. Mogen zij bij velen, die zoover van eenigen godsdienst afstaan, het waarachtige verlansen naar helden moed en christelijke beschaving hebben wakker geroepen, dan heeft de Graal ook in de Sleutelstad haar zegenrijk werk be loond gezien Terug in het Graalhuis. Stil en ingetogen keerden de meisjes van den bijna twee uur langen tocht in het Graalhuis op de Hooigracht terug, alwaar mej. J. Spronck nog een kort woord van opwekking en voldoening sprak. Voldoening voor de wijze, waarop men met terzijde-stelling van het eigen ik ge tuigd had voor het Graal-doel. Opwekking, opdat toch allen haar taak als leidster, als lid of cadet goed zouden begrijpen. Daarbij mag men niet stil staan bij allerlei kleine moeilijkheden. Deze moe ten ten achter gesteld worden bij het groo te ideaal, dat men nastreeft. En wat voor idaal„De wereld moet bekeeren en God zal triomfeeren I" Wij hebben er bij ge stampvoet, aldus mej. Spronck, toen wij dezen kreet voor de eerste maal aanhie ven, maar niet met jaloezie of met critiek alleen. Het ideaal van de Graal moet gaan boven eigen belangen. Wij willen God in' de wereld brengen. Wij hebben laten zien, dat wij Katholiek zijn. Daarom hebben wij het licht voor ons uit gedragen. Daarom, allen samen werken aan de bekeering der wereld ende wereld zal bekeeren! Excelsior, Alleluja, Vooruit! Zoo kwam het einde van dezen stil de- voten, maar niettemin luide tot de mensch- heid sprekenden tocht, ingegeven door fijn vrouwelijke intuïtie. Een woord van dank mag zeker wel gebracht worden aan de politie, die voor een keurig verloop van een en ander zorgde. ta alihier, waarvan op 18 September jl. blij kens uit het Handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land te Leiden, verkregen inliohtingen, de heer J. N. Engelsman, lid van den Raad dezer gemeente, als directeur stond inge schreven Uit het onderhoud n.l met den heer J. N. Engelsman bleek ons, dat deze mee werkte, zoo niet besliste, dat zijn broer, de heer A J. Engelsman, de zakken leverde aan de gemeente en er kennis van droeg dat ze door dezen werden betrokken van de N.V. Renata Voorts bleek ons, dat hij (J. X' Engelman) daarom geen reden vond om I zich ten opzichte van deze levering hee.e- De verordening op de heffing van keur en slachtioonen in deze gemeente is door de Kroon slechts tot 1 Jaunari 1932 goed gekeurd. In verband hiermede bieden B en W. een ontwerp-verordenmg op de heffing van keur- en Sjachtloonen en een ontwerpver- ,üt611U6 „ver ordening op de invordering dier rechten, i ^1 afzijdigtThoiden"'omdat hij"Sit"twM vm*6 °n^werPver®^rdeningeh zijn vryvvel ge- rechtskundige ad viezen, welke hij tevoren lijkloudend aan de bestaande verordenin- ^ad ingewonnen, de zekerheid meende te gen. De taneven zijn het ze.fde gebleven! mogen ont|eenen dit zijn raldslidmaat- Alleen is daaruit gelaten de heifing van sohap geen gevaar liep bij de afwikkeling van zaken zooals die plaats had, omdat het keurloonen voor vleeschwaren, zulks om te j voorkomen, dat, in verband met daarom trent bestaande meeningsverschillen, de Koninklijke goedkeuring niet op tijd wordt verkregen. Verder is hier en daar een ge wijzigde redactie toegepast. DE WERKVERSCHAFFING-. Een begin zal worden gemaakt met den aanleg van een nieuwe begraafplaats. In verband met de toeneming der werk loosheid, schrijven B. en W„ is het nood zakelijk binnenkort over te gaan tot werk verschaffing op ruimere schaal. B en W. hebben overwogen welke werken daarvoor in aanmerking komen en omtrent een en ander plannen doen maken door den Directeur van Gemeentewerken en advie zen daaromtrent ingewonnen van de Com missie van Bijstand voor Openibare Werken en het Grondbedrijf. De uitvoering der volgende werken wordt aanbevolen 1. Verlenging van den Buitenweg tot de Lemzonliaan (bij de Christelijke Hoogere Burgerschool) (Kosten 19000) 2. Verbreeding der Lindenhovestraat; 3. .Verbetering van de bocht in den Gnephoek bij de Lagewaard-sche brug; 4. Verlenging der Van Boetzelaerstaat tot de Rozenstaat; 5 Verlenging der Van Velzerastraat in westelijke en der Stevenstraat in noorde lijke richting tot het punt, waar zij elkaar ontmoeten; 9 Een begin maken met den aanleg van een nieuwe begraafplaats. Onder de gegeven omstandigheden zjjn de werken genoemd onder 1 en 4 tot 6 aan te merken als werkverschaffing. De uitvoering der werken genoemd sub 2 en 3 is reeds eerder voorgenomen. Daar voor zijn de gelden beschikbaar gesteld en aangevraagd resp, dienst 1931 en 1939 B. en W. zijn met de Commissie van Bijstand voor Openbare Werken en dcn« Directeur van Gemeente werken van meening, dat deze werken zoo spoedig mogelijk in uitvoering moeten ko men en dat gezorgd moet worden, dat zooveel mogelijk arbeiders uii't deze ge meente daarbij te i^rk worden gesteld. Uitvoering geheel of gedeeltelijk in eigen beheer is hier gewenscht. Voor het mee- rendeel der werkloozen is bi] deze beide betrekkelijk artikel der Gemeentewet bij de I jongste wijziging verruimd werd en hij zijn broer de levering gunde boven ieder ander, nu de NV. Renata, niet rechtstreeks meer zou kunnen leveren zonder dat zijn lid maatschappij van den 'Rlaad in het gedrang zou komen. Bij het onderhoud met den heer A. J. Enge'&man verklaarde deze, dat. toen de ga-smeester Mulder de belangstelling aan de zaak ded, zoowel hij als zijn broer aan de zaak, in casu het pakhuis, tegenwoor dig waren; dat toen de heer J N Engels- ban aan den gasmeester gezegd heeft dat de zakken door zijn broer zouden worden geleverd, en dat, omdat hij (A. J. Engels man met de auto weg moest, de heer J. N. Engelsman verder de zaak met den gas meester afhandelde terwijl hij voorts me dedeelde. dat hij (A J. Engelsman) de door hem aan de gemeente geleverde zakken betrokken heeft van de N.V. Renata voor 46.50. Uit het vorenstaande blijkt, zooa's wij boven opmerkten, dat middellijke levering door de NV. Renata, waarvan de heer J. N Engeis-man directeur is, heeft plaats gehad en dat deze zich schuldig stelde aan overtreding van art. 26 der Gemeentewet, luidende De leden van den raad mogen: in rechtsgedingen, waarin de gemeente betrokken is, niet als advocaat of procureur werkzaam zijn; over de vaststelling of goedkeuring der rekening van een lichaam, tot welks be stuur zij behooren, met uitzondering van de gemeenterekening, niet medestemmen; nocht middellijk, noch onmidde'lijk deel nemen aan onderhandsche pacht van ge meentegoederen of inkomsten, aan leverin gen of aannemingen ten behoeve der ge- Irbaar gesteld en j meente, aan het koopen ran betwiste vor- tl, S0!!1;8?1! deringen te haren laste. Op dit artikel correspondeert art. 28 der zooeven genoemde wet" Dit artikel luidt: Die met artikel 26 in strijd handelt, kan in zijne betrekking worden geschorst door den raad. Deze onderwerpt het geval onmiddellijk aan Gedeputeerde Staten, die na den ge schorste in de gelegenheid te hebben ge steld, zich mondeling te verdedigen, hem oor zijn lidmaatschap vervallen kunnen Maandag: R.K. Muziekver Perosi, Pietere- kerkgracht repetitie 8.15 uur. Woensdag. De Hanze, „In den Vergulden Turk", 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Nov. a.s. waargeno men doo-r apotheek: W. Pelle, Kort Ra penburg 12, Tel. 594. - i ••ecklaren. Indien zij daartoe geen aanlei- werken filter geen werk ge! genheid, te din^ vjnden, heffen zij de schorsing op. meer, omdat de verbetering in den Gnep hoek eerst tot stand kan komen na aankoop der benocdigde gronden. Bij het ontwerpen van het uitbreidings plan maakte de aanleg van begraafruimte in de toekomst reeds een punt van overwe ging uit. Van uitbreiding der begraafplaatsen Kortsteekterweg en Oudshoornsche weg in de toekomst kan geen sprake zijn in ver- Hunne beslissing wordt terstond aan den be anghe'bbende en den raad medegedeeld: j Gedeputeerde Staten kunnen ambtsha'Te j het- raadslid, dat met artikel 26 in strijd handelt, na het in de gelegenheid te hebben j gesteld zich mondeling te verdedigen, van 1 zijn lidmaatschap vervallen verkeren De raad of de belanghebbende kan ge durende veertien dagen, te rekenen van den dag. waarop de uitspraak van Gedeou- band met haar ligging Een onderzoek in- teerde Staten is med^edee]di hiervan'bij gesteld naar dë mogelijkheid ran uitbrei- 0ns in beroep komen. Daarbij geldt de ding der begraafplaats Schoo.straat had bepaling van artikel 37. tot gevolg dat van deze uitbreiding be- I De voorziening overeenkomstig artikel hoort te worden afgezien. De kosten zijn 20, in de p'aats van hem, die van het lid- zeer hoog, terwijl het aantal graven, dat maatschap is vervallen verklaard, geschiedt aan de bestaande zou worden toegevoegd j binnen eene maand, nadat de einduitspraak voor de verre toekomst met voldoende zal ter kennis is gekomen van den Voorzitter zijn. Slechts aanleg van een nieuwe begraaf plaats voor het Rijngedeelte der gemeente zal in de toekomst een oplossing mogelijk ma-ken, welke vol'e bevrediging geeft. Na tuurlijk blijft die voor dorp Aarlanderveen ook dan'bestaan. De gunstige plaats is, naar meer.ing van B en W. die van een gedee'te der boerde rij „Florahoeve" eigendom der gemeente, gelegen aan de Verlengde Aarkade tusschen de schietbaan en de woning. De gemeente bezit hier een terrein van ongeveer 3.5 H.A., dat gedeeltelijk tot be graafplaats kan worden bestemd Verbree ding van de Verlengde Aar kade zal in de toekomst over een lengte van ongeveer 450 M. noodig zijn. Op de begraafplaats zaïllen enkele dienst gebouwen moeten komen.. De kosten van dezen aanleg worden glo baal begroot op rukn 100000. VOORSTEL TOT SCHORSING VAN EEN RAADSLID VOORGESTELD De heer A. J. Engelsman leverde voor 50— zakken aan de gemeente. Ons werd medegedeeld dat op 18 Sep tember j.l. door den heer A. J. Engelsman alhier, 200 zakken zijn geleverd aan de Wa ter- en Lich'bedrijven voor een totaal be drag van 50 Omdat bij ons het vermoeden rees dat hier overtreding had plaats gevonden van artikel 26 der Gemeentewet, heeft de Di recteur van de Water- en Lichtbedrijven op ons verzoek hierover een rapport uitge bracht. Dit rapport leggen wij ter secretrie voor U ter inzage. Uit dit rapport en de nader ter zake verkregen inlichtingen uit een onderhoud hetwelk wij in onze vergadering van 19 Oc tober j.l. met de heeren J N. en A. J. En gelsman hadden is voor ons komen vast te staan, dat de levering der zakken inder daad zij het dan ook langs middellijken weg met volle medeweten en medewer king van den heer J. N. Engeisman. lid van den BaaxL i* g— tLx»r d* NV R*da- van het hoofdstembureau aangewezen in artikel 34, tweede lid, der kieswet. De van zijn lidmaatschap vervallen ver klaarde is gedurende twee jaren, te re kenen van den dag der einduitspraak, niet tot lid van den raad benoembaar- Ter toelichting daarvan merken wij op, dat, ferwi]! vroeger voor de schorsing door den Raad en de vervallenverklaring door Gedeputeerde Staten dit voorschrift impe ratief was, dit bij ir jongste wetswijziging facultatief is geste.d Dat beteekent niet dat het nu voortaan aan het believen en de onbeperkte vrijheid van den Raad zou staan om een lid dat met artikel 26 der wet in strijd handelde, te schorsen of niet te schorsen Dan zou feite lijk de bepaling van art. 26 krachteloos ge maakt worden immers, wanneer de Raad dat zou willen. De facultatiefstelling moet verstaan in dezen zin dat er omstandig heden zijn, dien den Raad aanleiding kun nen geven, zonder aan de bedoeling van art 26 afbreuk te doen, om een lid niet aan de schorsing te kunnen onderwerpen. Naar de toelichting, van welke de wets- voordracht vergezeld ging. kan nu elk ge val op zichzelf worden bechou-wdmet „goede trouw en onopzettelijk verzuim kan „worden rekening gehouden en verlies van „het raadslidmaatschap zal s'eehts behoe den te volgen als een stellige daad is ge pleegd, waarbij het raadslid het gewicht „van zijn lidmaatschap in de schaal heeft „geworpen om een leverancie te doen toe vallen aan een leverancier of een onderne ming bij wiens of welker zaken hij is ge ïnteresseerd." Bij de schorsing of niet-schorsing gaat- het niet over de vraag dit zij ten overvloede j nog opgemerkt, of 't raadslid dat middel lijk of onmiddellijk aan de levering deel nam, zich geldelijk bevoordeelde of een le vering deed, die voor de gemeente nadee- lig was. Wanneer dakr bet criterium zou liggen, zou van schorsing van den heer En gelsman geen sprake kunnen wezen omdat er alle reden is om aan te nemen dat hij concurreerend en voor de gemeente zeer aannemelijk leverde. Blaakt* «mi fr*a 4* <U*d 4e levering, dus van het leveren zelf, valt uit te maken of er goede trouw en onopzet telijk verzuim was, dan wel of er een stel lige daad was, verricht met de kennis en wetenschap, dat hij meewerkte aan een le vering aan de gemeente, hetzij middellijk, hetzij onmiddellijk Uit het relaas van de feiten, hetwelk B. en W. in het eerste deel vandivoorstegaven,1 en W. in het eerste deel van dit voorstel gaven, is duidelijk dat de heer Engelsman, a's directeur van de N.V Renata, met volle kennis van het feit dat de besproken levering geschiedde aan de gemeente, daar toe heeft meegewerkt. B. en W doen daarom het voorstel den heer J. N. Engelsman als lid van den raad te schorsen Onderwijs. Tot hoofd van den on derbouw der Chr. Mulosohool alhier is tegen 1 Febr. a.s. benoemd de heer J. Bol te Andijk, die deze benoeming heeft aangenomen. De heer A. Maaskant blijft hoofd van de Mulo-afd. (4 klassen). Van af genoemden datum staan beide scho len derhalve elk onder eigen leiding of schoon er een sterke samenwerking on der hetzelfde bestuur zal blijven. Tot onderwijzer aan de Chr. school Hooftstraat werd benoemd de heer B. Baars van Hazerswoude. NOOTDORP. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente kwam Vrij dagmorgen om 9 uur bijeen, onder lei ding van den heer burgemeester Hesselt van Dinter. Alle leden waren aanwezig. Aan de orde was de vaststelling va*,, de begrooting 1932. De vereeniging „Het Groene Kruis" ontving jaarlijks 100 subsidie voor de verzorging van lijders aan T.B.C. Dit be drag werd wederom toegestaan. De jaar- lijk'sche uitkeering aan de persoon, wel ke belast is met de gemeentelijke reini gingen zal op zijn verzoek verhoogd wor den met 25.per jaar, doch zeer zeker zal de werkzaamheid niet uitgebreider worden. Voor de onderhoudskosten van de onderwijzerswoning werd 100, vorig jaar 200, voor onderhoud der schoolge bouwen 100, vorig jaar 150, op de begrooting geplaatst. Voor ziekenvernle- ging wordt 600, voor krankzinnigen 2350 en voor behoeftigen 1000 geno teerd. De subsidie der werklooaenkassun werd gesteld op 300. Doordat het niet mogelijk is de begrooting sluitend te krijgen, werd voorgesteld de opcenten te brengen op 80. De mogelijkheid werd besproken in een andere belastingklas over te gaan, om daardoor ook de klei nere inkcmer.s onder de belasting te brengen. Besloten werd dit punt voor nader onderzoek aan te houden. De be grooting 1832 werd vastgesteld. Op verzoek werd eervol ontslag ver leend aan Mej. Kuber, onderwijzeres aan de openbare lagere school, per 1 Jan. '"32. Besloten werd een verordening uit te vaardigen betreffende de Woningwet, waardoor mogelijk wordt, dat personen binnen 30 dagen na besluit van B. en W. in beroep kunnen komen bij den Raad. Aangenomen werd een financieele re geling tusschen Pijnacker en Nootdorp, betreffende het schoolbezoek der leer plichtige kinderen. Vastgesteld werd de vergoeding voor de bijzondere scholen, over het jaar 1929. De kosten van de openbare lagere school bedragen, berekend naar een ge middeld aantal van 41 leerlingen, per leerling 19.37, welk bedrag ook mag uitgekeerd worden aan de bijzondere scholen. Besproken werd bij eventueele ophef fing der tol op de Brasserskacle, een be drag beschikbaar te etellen als vergoe ding. Besluiten worden hieromtrent niet genomen. Naar aanleiding van een verzoek van eigenaars en bewoners van de Hooge- veensche weg tot aanlegging van water leiding en electrische verlichting, werd besloten, eerst de eventueele kosten na der te doen berekenen. Besloten werd de prijs van electrische stroom, zoowel licht- als krachtstroom met 2 cent per K.W.U. te verlagen. Medegedeeld werd, dat het gemeente bestuur verplicht is geworden aan het bestuur van de school met den Bijbel te betalen een bedrag van 136.10 als bij drage aan het door hen aangeschafte radiotoestel. Bij de behandeling van het adres van R. K. Volksbond en de Vakafdeelingen, tot opheffing der beslaande Gemeente- steunregeling en invoering van een ge wijzigde regeling werd de gedachte uit gesproken, dat de Raadsleden het be treffende stuk nog niet voldoende I. d- den kunnen vergelijken met de bestaan de regeling, waardoor het verschil tus schen beiden nog moeilijk te beno rl- i was. Het voorstel van den heer Linde man, om dan voorloopig alleen de uit- keeringen te verhoogen van I' 10 tot 12 per week en daarnaast de TTindertoeslag te brengen van 0.50 op 1.— per kirid, werd door deze neer ingetrokken, nadat door den voorzitter was voorgesteld de behandeling van dit adres uit te ateil«D tot over 14 dagen. Dit voorstel ••n aangenomen. Niet6 meer aan de orde zijnde werd d«n vergadering gesloten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2