MAANDAG 2 NOVEMBFR 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 UÏT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Maandagmiddag te 2 uur, met voortzetting zoo noodig op Woensdag 11 November 1931, des avonds 7 uur. Agenda 1. Voorstel van B. en W. in zake schor sing van uen heer J. N. Eugelsman als lid van den Raad wegens overtreding van art. 26 der Gemeentewet. 2. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de rekening van het Algemeen Arm bestuur over 1930. 3. Vaststelling van den staat van onin bare en te verüalen posten der rekening 1930. 4. Voorloopige vaststelling van de reke ningen over 1930 van: a. de Water- en Lichtbedrijven; b. het Grondbedrijf o. het Waarborgionds in zake Woning bouw; <i. <le gemeente. 5. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van een missive van het gemeentebestuur van Lemen betrelienue ue sticuting van een barak voor ae verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, te Leiden, voor een kring van gemeenten. 6. Voorstel van ue Gonjmissie voor üet ontwerpen van strafverorueningen tot aau- vulling van de Aigemeene Politieverorde ning. 7. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van het adres van A. van Engeien e.a. winkeuers om verbousbepalingen vast te stenen in zake net venten, en antwoora op ee.i vraag van soortgelijke strekking vau den heer Den Uijl. 8. Voorstel van B. en W. in zake vast stelling eener verordening betreliende net beroep in de artikelen 7 en 9 der Woning wet. 9. Voorstel van B. en VV. inzake vast stelling van verorueningen op de liefiing en invordering van keur- en siacntoloomj. 10. Vooisiel van B. en W. tot vaststel ling eener verordening in zake inning van reonten door anuere personen dan door den gemeente-ontvanger. 11. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van een adies der Uudercoinmissiën voor de openbare scnolen om aanstelling van vakoiiuei wijzers voor het vak lichamelijke oefening. 12. v oorstel van B. en W. inzake de uit voering van werken bij wijze van werkver- schalfmg. 13. v oorstel van B. en W. inzake uitvoe ring van de verbreeaing van de Linden- hovestiaat. 14. V oorstel van B. en W. inzake vaststel ling eener steunregeling. 15. Voorsael van B. en W. in zake het verzoek van den Alphenschen Besturen- boixu om een extra uitkeenng aan wevk- loozen. .16. V oorstel van B. en W. in zake verhu ring van een perceeltje grond gelegen aan de Rozenstraat, aan de dcüietvereenigiug „Neueriand en Oranje alhier. 17. Voorstel van B. en W. in zake den aankoop van perceeltjes openbaren weg van den heer B. van Wijk en anderen. 18. Voorstel van B .en W. in zake ver koop van een perceel bouwgrond gelegen aan de Jongkindt Coninckstraat aan B. Bnel q.q. 19. V oorstel van B. en W. in zake ver koop van een perceel bouwgrond aan de Toussaintstraat aan den heer B. Snel al hier. 20. Voorstel van B. en W. inzake verkoop van een peiceel bouwgrond aan de Van Genueieusixaat aan den heer J. van Wie- ringen alhier. 21. Voorstel van B. en W. tot verkoop van bouwgrond aan de Van Genuerenstraat aan den neer W. B. Kroon q.q. alhier. 22. Voorstel van B. en VV. in zake de on- derhandscke gunning van het uxukken van het raausverslag enz. 23. Voorsicl van B. en W. om de huur prijs voor het woon- en winkelhuis Hooit- straat 260 te bepalen op 5.per week. 224. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op verzoek van de N.V. Ge meenschappelijk Grond- en Huizenbezit oin onthellmg voorwaarde vergunning tot straataaiileg. 25. Voorstel van B. en W. in zake verlen ging voor den tijd van één jaax, van de tij delijke aanstelling van den heer J. Wol- thers als leeraar in lichamelijke oefening aan de openbare school vor ULO. 26. Vaststelling van de gemeente-oe- groo' :ng. NOORDEN. Bekroond. De N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerijen, gevestigd te Rotterdam, VHcrtogenibosch en Middel burg, hebben dezen zomer in ongeveer 60 rayons van ons land wedstrijden uitgeschre ven voor zeven verschillende broodsoorten. Noorden behoorde tot het rayon Leiden, alwaar op 2 September onze plaatsgenoot J. Pieterse voor zijn inzending tarwebrood een 2e prijs verwierf, bestaande uit een groot zibveren medaile en voor een inzen ding watervloerbrood een eervolle vermel ding. Over het geheele land waren ongeveer 800 prijswinnaars, voor wie nu op 21 Octo ber j.l. een kampioenswedstrijd was uitge schreven in de groote concertzaal van de sociëteit „De Vereeniging" te 's-Graven- hage Deze 800 prijswinnaars waren aldaar uitgekomen met bijna 2000 inzendingen. De heer Pieterse kwam weder uit met een inzending tarwebrood en mocht het prachtig succes verwerven, dat zijn inzen ding een 7e prijs verwierf, bestaande uit een bronzen medaille. Op 29 September 1927 behaalde de heer Pieterse op de groote internationale brood- en beschuitwedstrijden, uitgeschreven door de „Zeelandia" fabrieken te Utrecht voor zijn inzending een verzilverd bronzen pla quette. Inderdaad een mooi succs, een geluk- wensch overwaard. AARLANDERVEEN. Volksbond. De Volksbond alhier heeft een bijeenkomst gehouden met het dage- lijksch bestuur der afdeeling Alphen aan den K'ijn. Na de opening door den voorzitter, den heer M. Heiman, werd het woord gegeven aan den heer Ruizenaar, voorzitter der afd. Alphen. Deze zet in duidelijke bewoordingen uiteen de aan B. en W. ingediende nieuwe steunregeling. Voorts wijst een collega van den heer TJuizenaar op de geestelijke be langen van h<et vereenigingsleven. Door den heer J. van Tol wordt dan aangemoe digd ook georganiseerd te zijn in de vak bonden. Spr. geeft vervolgens de vergade ring de gelegenheid hem vragen te stellen, aangaande de land- en tuinbouwarbeiders- bond .,St. Deus Deditwaarvoor men in deze afdee'ing propageert om een onderaf- deeüng te stichten. Na de geanimeerde onderhandelingen bedankte de Geestelijke Adviseur de be stuurders dre afd Alphen. Spr. hoopt dat hun arbeid rijke vrucht-en zal dragen in de t-oekomst. De voorzitter sloot zich aan bij het dankwoord van den Gees te. ijk Adviseur Hu'ip in nood'' bracht op 1,32. „St Deus Dedit". De R.K. Landarbei- dersbond „St. Deus Dedithield een leden vergadering in het café van den heer v. Dam op het Kerkpad. De Voorzitter, de heer Mesman opent te ruim half acht de vergadering met den Chr Groet heette allen van harte welkom, bij zonder het hoofdbestuurslid, den heer B. Loerakker en de afgevaardigde van den plaatselijken Chr. Landarbeideisbond. De voorzitter is verheugd over de zoo groote opkomst, wat we. zijn oorzaak zal vinden in de belangrijkheid van den agen da. Spr. hoopt, dat wij dezen avond de a-1- gemeene toestand, waarin de arbeiders ver- keeren, op een zakelijke aangename manier zullen bespreken, vraagt a.ler medewerking, opdat we mogen komen tot een bevredigen de oplossing, j De secretaris, de heei G. Versluis, leest de notulen van de vorige vergadering, wel ke zonder op- of aanmerkingen worden vastgesteld. I Terstond opent de voorz. de besprekin- I gen. De heer Loerakker gaat de algemeene I toestand na, waarin momenteel hier de arbeiders verkeeren. Voorts geeft spr een juist beeld, hoe de steunregelingen elders werken. Spr deed uitkomen, dat dit bui tengewoon moeilijk is, daar men met ve e geval'en afzonderlijk te maken heeft. De steunregeling van Ter Aar werd ter sprake gebrachten met algemeene stem men werd besloten dat het hoofdbestuur met de Landarb. Bond een schrijven zal richten aan de gemeente, waarin zij hun teleurste.ing uiten over de huidige rege ling en herziening aanvragen Verder besprak den heer Loerakker de crisis, waarin ieder verkeert. Spr spoorde de leden aan a tijd trouw in de Kath Orga nisatie te blijven. Bij de rondvraag werd nog besproken, wie voortaan de eer zal hebben om het mooie vaandel te dragen. De voorz maakte bekend dat de gele genheid voor het stempelen, dat met Dec. aanvangt, is vastgesteld van 1011 uur. Er wordt sterk op aangedrongen in dat uur te komen Tot sluiting overgaande dankte de voorz. den heer Loerakker voor zijn duidelijke uiteenzettingen, hoopte, dat de besprekin gen die dezen avond gevoerd zijn, succes mogen hebben en slaiit de vergadering met den Chr. Groet- Geboren: Jannetje, dochter van J. C. de BruijnAmbagtsheer. Wilhelmus Hendrikus, zoon van A. PieterseWilden burg Ingekomen: van Leiden A. C. M. Schakenbos. Van Alfen aan den Rijn B. Boerefijn Vertro kken naar Arnhem J H. v. d. Hoeven. Naar Den Haag P Verzaal. HAZERSW0UDE. Geboren Wouter, zoon van J. van Leeuwen en M. Huizer Jacob, zoon van J. van Leeuwen en C. W. Bos. Ondertrouwd: G. J. Bremmer 25 jaar en J. de Groot 25 jaar. BODEGRAVEN. Arbeidsbemiddeling Bij de gemeente lijke arbeidsbeurs alhier staan heden als werkloos ingeschreven: 8 timmerlieden, 25 lose werklieden, 3 oppermannen, 5 grond werkers, 3 pakhuisknechts. 2 chauffeurs, 2 fabrieksarbeiders-. 1 machinist 5 metse laars, 1 bankwerker, 1 smid en 2 kantoor bedienden. Inlichtingen aan heeren werkgevers wor den gaarne verstrekt. Gevonden voorwerpen. 1 PJjwïelslot met ketting. 1 zeildoeken boodsch-appen- taseh. 1 rijwiel 1 handschoen. 1 num merbord (M 11096). Verloren voorwerpen. 1 rieten koffer met inhoud. G e b aren: Jan, zoon van J. van Galen en A M. Goes. Getrouwd: G. van Kilsdonk, 23 jaar en M C. Rijnbeek 24 jaar. Overleden: Cornell's van der Zwaan, 62 jaar gehuwd met Joh. A. Kouwenhoven. Johannes van Ve'zen, 46 jaar gehuwd met G M. Nederend. G e v e st ig dRi Merkus, landbouwer van Doniawe:stal (Fr.) Chr J Veerman, zonder beroep van Z^ndam O J. van Eijk dienstbode van Ter Aar. P. van der St"?! ronder beroep- van Rotterdam. L Hoogendijk, hulp in de huishouding van Hi versum. - O. van Dijk, dienstbode van Gouda. OM. van Leusden, winkel juffrouw, ven Vreeswijk E J. van Schot horst, kaashandelaar van Zeist. Vertrokken: 0 Rijkaart-, zonder be roep naar Woerden. D. Cremer en ge zin barbier naar Amsterdam. M Zaal, dienstbode naar Polsbroek. NIEUWKOOP. Geboren: Marretje Anna, dochter van J. J. Hoogendcom en K. Luit-en Adri- anus Johannes, zoon van J. de Wit en N. Baas Ondertrouwd. O J. Krocké, oud 25 jaren wonende te Apeldoorn en J C. van Noort, oud 25 jaren. Getrouwd: M S. Messing oud 24 ja ren en A. Michiels oud 26 jaren. ZEVENHOVEN. Het Groene Kruis In de gehouden ver gadering van de afd. het Groene Kruis, bleek uit het financieel verslag, dat de kas sloot met een batig saldo van ruim 7.Als af gevaardigde naar de jaarvergadering te Rot terdam werd dr. Lucardie aangewezen. De aftredende bestuursleden werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. De op komst was vrij slecht. RECHTZAKEN D00DELIJKE AANRIJDING ONDER HEEMSTEDE. Vrijspraak gevraagd. Voor de Ha-arlemsche rechtbank is giste ren voortgezet de behandeling eener zaak van tien bestuurder van een auto, wien dood door schuld ten laste was gelegd. Aan zijn schuld zou het te wijten zijn geweest-, dat een motorrijwiel was aangereden onder Heemstede, waardoor een der berijders was gedood. De autobestuurder zou n.l. het van rechts komende verkeer geen voorrang ge geven hebben. Na gerechtelijken schouw ter plaatse werd de rechtzaak in de rechtzaal voortge zet. Een 3-tal deskundigen verklaarden, dat van grove schuld geen sprake kon zijn, daar de autobestuurder met slechts een 30 K.M. vaart gereden had, de motorrijder echter het 60 K.M. snelheid. De officier van juistite vroeg vrijspraak, waarbij de verdediger zich aansloot. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Kind overreden en gedood. Zaterdagmiddag is het 13-jarig meisje Van den Lerg op den Geldropschenweg te Hermond door een vrachtauto overreden en gedood. De chauffeur van de auto reed door. Zijn naam is onbekend. Wielrijder gedood. De 37-jarige wielrijder M. P. H. uit de Trooststiaat te s-Gravenhage, reen op zijn fiets in de Jan Hendrikstraat, toen plotse ling van een stilstaande personenauto, wel ke ilij passeeren moest, het portier aan de veikeerszijue werd opengeworpen, ue wiel rijder moest daardoor plotseling uitwijken. Hij slipte hierbij eonter op de tramrails, kwam te vallen en werd aangereden door een hem achteroprijdende vraentauto. Door den Geneesk. Dienst werd de wielrijder daarop naar het Ziekenhuis aan den Zuid- wal vervoerd, waar hij aan de gevolgen der aanrijding is overleden. Meisje door tram overreden. Gistermiddag is op den Geldropschen weg te .Lmahoven uoor de Meierijsoae tram het 4-jarig me.sje L. v. Kessel uit de Rog gestraat over de beide beentjes gereden. Ue Kleine is naar een ziekenhuis vervord, waar de beide beentjes moesten worden geamputeerd. Auto tegen een boom. Drie zwaar gewonden. Gistermiddag om twee uur is te Emmer- veensch kanaal (Drente) een auto met een vaart van ongeveer tachtig kilometer tegen een boom gereaen en verbrijzeld. De inzit tenden, de heeren Van der Werf en gebroe ders Uitludt uit Stausknaal werden ernstig gewond. Eenige uren later waren de heeren Uitludt nog niet tot bewustzijn gekomen. De dokter heeft vervoer der gewonden voorloopig vei boden. De auto is totaal vernield. Boerderij afgebrand. Gistermiddag omstreeks half drie is door tot dusver onbekende oorzaak brand ont staan in ue boerderij van den landbouwer Andriesse te Nieuwen Amstel. Het huis en ue hooiberg stonden spoedig in lichter laaie. De vrijwillige brandweer uit Amstel veen verleende assistentie, doch kon niet voorkomen, dat alles uitbrandde. Het t'ee bevond zich in de weide. Verzekering dekt de schade. Flesschentrekkerij. Acht handelaren van buiten Eindhoven hadden de laatste uagen bij de recherche te Eindhoven geklaagd, dat zij aan zekeren Donkers aldaar diverse auto-onderdeclen hadden geleverd, tot een gezamenlijk be drag van meer dan 10.000. Het bleek evenwel, dat nagenoeg al deze artikelen bij Donkers waren verUwenen. Hij beweer de het daarvoor ontvangen geld op onver klaarbare wijze te zijn kwijtgeraakt. Ais verdacht van llesschentrekkerij en valseh- heid in geschrifte is de man thans gearres teerd. De politie heeft bovendien aange houden een zekeren P. VLsscher, die ver dacht wordt van heling. In een afzonderlijk politiebericht heeft de commissaris van politie te Eindhoven een ieder aangeraden zich eerst met hem in verbinding te stellen alvorens met beide heeren in relatie te treden. Propageert „DE LEIDSCHE COURANT" DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. Dicht bij het huis van de heks, welk huis men aan de overzijde van de sloot kon zien, werd de boot te waier gelaten. Langzaam gleed het bootje het water in, terwijl de kabouters heel zacht een aar dig liedje zongen. „Wees voorzichtig", maande Keesie, „zorgt dat jullie de boot niet stool". „Och, die kan best tegen een slootje", zeide een van de kabouters. Toen werd met een boom het bootje van wal gestooten. Voorop stond de verkeers agent met de sabel hoog opgeheven, terwijl zijn helpers naast hem stonden. Men ging langzaam vooruit. Keesie, die altijd nog vol goeden moed was en zeker dacht aan he', St. N: ilaasfeest, zong zuchtje-s, zcodrt alleen de knbnrters het k?n 'en hc-oren„Zie ginds komt de stoom boot uit Spanje weer aan." SMOKKELEN. Een complete belegering. Een der grenscorrespondenten va-n hot „Hbld." meldt: 't Is bar hier in onzen Gelderschen Ach terhoek met het smokkelen. Wij zijn hier wel heel wat gewoon wat dat betreft, ha mers wanneer men zoo dicht aan de grens woont, maakt men het dagelijks mee, dat zoolang er artikelen zijn, die aan de „over zijde" goedkooper te krijgen zijn, er reden i tot smokkelen, en dan wordt er gesmok keld. Wij hebben hier in de eerste plaats op het oog het frauduleus invoeren van arti kelen naar Duitschland, dat grootencieels door Duits'chers geschiedt. Zooals dit in de laatste maanden toeneemt, grenst aan het ongeloofelijke. Met heele troepen tegelijk komen de smokkelaars op Neaeriandaoh grondgebied, koopen hun contrabande in (meestal koffie of tabak) en wachten daa een gunstig moment at om weer heelhuids met hun pakken de grenslijn te passeeren. Dat het hierbij vaak tot een treffen komt tusschen de kommiezen en de smokkelaar» is ctuiueiijk, het gebeurt dan ook niet zel den, dat een pechvogel een kogel meekrijgt, in negen van de tien gevallen begint zoo iemand echter na zijn herstel weer met nieuwen moeu. Jkeue een van de groote oorzaken tot dit duister handwerk, ais men het zoo noemen mag, is wel de ontzaglijke werkloosheid, welke ook in de Duii/sche grensplaatsen heerscht, en welke oorzaak is dat veie werkloozen op oeze gevaarlijke, maar winstgevende manier traonten aan den kost te komen. Behalve smokkelaars trachten echter ook onguurueie elementen in Nederland wat te „verdienen' t Gebeurde j.l. Donderdag avond omstiee.es 11 uur, uat twee Duitschc smokkelaars bij ue woning van tien hande laar Mombeig te iJzerlo (bij Aalten) kwa men, om nog eenige inkoopen te doen. Ze bemerkten echter, uat het licht reeds uit was. Wel zagen ze iemand uit de scnuur komen en naar een korenschelt gaan. Hee- nenue, dat het een „collega" was, riepen ze: „Ben jij dat, Antoonl t Bleex eenter Antoon niet te zijn, want een groote revol ver onder hun neus met het bevel „Hande hoch was het antwoord. Het bevel werd in het Hoogduitscn gegeven, waardoor men vernioeut niet met mutschers uit tie omge ving te doen te hebben. Met de hanuen omnoog liepen de twee geon Kwaauwillende snioitkeiaars terug en retireeruen in ue richting van het huis van Momberg om dezen te Kunnen waai schu wen. Ze vonden echter de tieur gesloten. Een van hen wist nu in het bosch te sprin gen en holue naar den buurman Koeuders (eveneens een grenshandelaar). iiier trof hij nog een aantal andere smokkelaars aan. ue Koiniiiiezen weruen gewaarschuwd en onderwijl trok men onder leiding van Koen- ders naar de woning van Momberg om de zen te ontzetten. Eerst werd de grens af gezet om ontvluchten te voorkomen. Bij net huis werden ze door drie kerels met revolvervuur ontvangen. Op dit vuur trok- Ken de aanvallers teiug. Momoerg was ech ter wakker geworaen en opende met zijn jaentgeweer het vuur op de overvallers. Ook ae te hulp gesnelde smokkelaars vie len hierop weer aan en een tijdiang werd van weerskanten lievig gevochten. Bpoedig kwam nu echter versterKing van de mare chaussees, welke door de Kommiezen wa ren gewaarschuwd. Ze vonden de telefoon- leiding uoorgesneuen. Het drietal had in middels onraad geroken en was verdwenen. Den geheeien nacht is een sterke bewaking langs uen grens genandhaafd, omdat met vreesde, dat elders nog eens beproeid zou woruen een slag te slaan. De marechaus sees, die gewoon zijn van 12 tot 6 uur 's morgens voor de bewaking te zorgen in die streek, hadden om 10 uur in de buurt alles nog afgezocht, doch niets verdachts ontdekt. Zij zyn toen weggegaan en vermoe delijk heelt men hierop gewacht. Het huis schijnt aan een formeelen overval te zijn ontkomen, want uit het feit, dat de tele foondraden waren doorgeKnipt, dat de waschlijn was meegenomen (die wei ais kno- velmateriaaj zou moeten fungeeren) en door middel van kousen ploertendooders waren gemaakt, blijKt wel dat deze aanval ter dege was voorbereid. Momberg, dre op dat oogenblik, toen juist „ae groote trek" van dien dag weg was, vermoedelijk veel geld in huis han, waarop de bezoekers het schijnbaar hadden gemunt, is aan een groot gevaar ontkomen. Smokkelwaar aangehouden. Gisternacht omstreeks 12 uur is door een douanebeambte op den Provincialen weg Bergen-op-ZoomHoogerheide, nabij den weg naar Zeeland, een auto van den heer van W. uit Amsterdam aangehouden, welke 150 flesschen Eau de Cologne en 15 flesschen Bourgogne-wijn vervoerde. Tegen den heer W. werd proces-verbaal opge maakt, terwijl de smokkelwaar in beslag werd genomen. VECHTENDE SCHOOLJONGENS. Te Zeyen (gem. Vries) kregen gisteren middag twee schooljongens twist. Deze liep zoo hoog, dat de 14-jarige R. B. een ge opend mes uit zijn zak trok en daarmede den 10-jarigen K. Kuiper een steek in de borst gal', waardoor een diepe wond ont stond, die door dokter van den Berg werd verbonden. Tegen den jeugdigen dader, die reeds eerder met een mes heeft gestoken, is pro ces-verbaal opgemaakt. „Msb." Een inktvisch in Nederlandsche wateren Het Texelsch en Natuurhistorische Mn seum, gevestigd te Den Burg (Conservator H. J. Kraai) is met een zeldzame inktvisch verrijkt, n.l. een z.g. achtarm, welke eigen lijk thuisbehoort in de Middellandscho Zee. Het dier werd door een visscher ui' Oudeschild bij Texel in het net opgehaai 1

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10