HLS STADSNIEUWS JOH. H. GERRITSEN OVERHEERLIJKE ADVOCAAT ROOMBROSTPLAAT UIT DE OMGEVING ACADEMIENIEUWS WOENSDAG 28 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 IIIIIIIIII till MI IIIIIIIIIIIIIIIKIII Mini III IIUUllIlllllllllll Haarlemmerstraat 139-136 tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiii 1-pers. zw. gev. matrassen 4.90 6.25 7.25 1-p. pr. Javakap. matr. 11.75 15.75 18. 2-p. Javakap. matr.stellen 23.75 29.50 37.50 2-p. dam. matr.stellen pr. 39.50 45.75 50. Reel, garnituur best. uit ledikant, spi raalmatras, dekmatras en kapokkussens, compleet 11.95 Eng. Ledikanten, opkl. bedden wit lak m. pr. spiraalmatras, 1-pers. 5.75 7.40 8.50 11.75 2-persoons 11.10 13.— 14.25 17.25 Opklapbedden 11.80 13.— 16.— 17.75 lm. P.P. of eiken Ledi kant 1 persoons 4.60 6.50 8.— 9.75 2-p. 4.60 7.30 8.50 10.50 Massief eiken 2-p. mod. uitvoering 14.70 18.75 23.50 28.50 Kinder ledikanten in mod. uitvoering aparte kleuren 5.65 7.90 10.25 14.50 18.75 Kindermatrasjes, mooie en solide afwerking 2.25 2.75 3.25 4.75 5.50 Groote sorteering Kinder stoelen, Looprekken, Kinder wagens, Kindermeubelen enz. Beddegoederen Engelsche Ledikanten Opklapbedden Eiken Ledikanten Kinderledikanten Oud-zouaaf A. H. Leenders. f Op Brakkenstein bij Nijmegen is op ne- gen-en-ta-chtig-jarigen leeftijd overleden de oud-zouaaf A. H. Leenders, die de veld- ilagen van Monte Libretto Mentana en Nerola heeft medegemaakt. Eenmaal werd hij gewond. Hij droeg den gouden medaille, het kruis van Mentana en de pauselijke on- iersc'neidiiig Bene Merenti. Nederlander te Washington bekroond. Zooals gemeld, heeft de 17-jarige Neder- landsehe scholier H. van Hooff, leerling ran het R.-K. Lyceum to Overveen bij Haarlem op den jaarlijkschen wedstrijd in welsprekendheid te Washington den ecr- ^°n prijs gewonnen. Nader verneemt do „Tijd'' over de be- 1 oning van dezen jongen Nederlander, dat Jij geboortig is van Haarlem, waar zijn ouders nog wonen. Als toehoorder der der- Ie klasse A. volgde hij de handelsafdeeling ran het R.-K. Luceuni te Overveen, dat on der leiding staat van de Paters Aueustijnen. Dit Lyceum, waarvan de di recteur, dr. Vlaar O.S.A. het onderwijs Flink op de pooten heeft gezet en dat uit- itekende leeraars-krachten telt, verwaar- bost ook in de handels-afdeelinc de vak ken niet, die tot een evenwichtige cultu- recle opvoeding kunnen bijdragen. De Heesters der klassieken zijn er in eere Ie declamatie wordt onder goedo leiding beoefend, cn van tijd tot tijd krijgen de leerlingen bijzondere gelegenheid om hun talenten te oefenen. De zeventienjarige Hooff nam ook deel aan den wedtrijd, eenige maanden gele den uitgeschreven door de Maatschappij tot Bevordering van Woordkunst te 's-Gra- venhagp. Het is dezelfde Maatschappij, die onder leiding van de:i bekenden declama tor, de heer Alb. Vogel, het tijdschrift „Het Woord" uitgeeft, om aan Nederlan ders met keelbrouwende rrr s en half-inge- alikte letters behoorlijk spreken te leeren. De goede vorming, in Overveen opge daan, deed Van Hooff onmiddellijk bij den wedstrijd te 's-Gravenhage onder scheiden. die voor een zeer bevoegde jury werd gehouden. Hij droeg er dan eersten prijs weg, die hem in den vorm van een zilveren lauwertak plechtig en onder com- iplimenteerende bewoordingen van den 'voorzitter werd uitgereikt. Inmiddels was in Amerika een inter nationale wedstrijd voor welsprekendheid ■uitgeschreven door het bekende „Interna tional Oratorical Contest" te Washington, dat zich de bevordering van de voordracht kunst en de goed oratorio over de geheele wereld ten doel stelt. De Haagsche jury deed de eerste selectie voor Nederland on der de candidaten, die aan dezen wed strijd zouden mededingen, en zij vestigde |haar aandacht op den leerling van het Ly- cem te Overveen. Aan Van Hooff werd vrije overtocht en verblijf in de Vereenigde Staten toegezegd evenals aan de candida ten uit andere Europeesche landen. I* R.-K. Hooger Politepersorieel. Op Dinsdag 3 November voor het eerst ral te Nijmegen worden afgenomen het examen, ingesteld vanwego de R.-K ver- eeniging van Hooger Politiepersoneel in Nederland. Voorzitter der exaraen-commisie is mr. Kneepkens, vroeger te Maastricht, thans officier van Justitie te Winschoten, en se cretaris de heer L. L. Offermans, commis saris van politie te Kerkrade. Bij de N.V. van der Sanden's Stoom- schoenfabriek te Veldhoven, zijn met in gang van heden tachtig arbeiders ontsla gen. Naar de „Msb." verneemt, moet het in de bedoeling liggen om voor S c h e- broek een nieuw station tc bouwen, dat komt te liggen nabij den Wilgenpias. Naar het „Hsgz." verneemt, is het ge zamenlijke kantoorpersoneel van Zwanen- fcerg's slageiijen en fabrieken te Oss s a 1 a- ris vermindering aangezegd. De salarissen van 15604000 zullen met 5, die boven de 4000 met 10 percent verminderd worden. Op 79-jarigen leeftijd is tc 's-Graven- hage overleden de bekende Haagsche oud advocaat m r. D. S. van Einden. Te Heeze is in den ouderdom van 7S jaren overleden de heer P. A. S t r ij- b o s c h, oud-burgemeester dier gemeente en ojid-lid der Prov. Staten van Noord- Brabant. LETTEREN EN KUNST Nieuwe Mis. De Keuringscommissie voor Kerkelijk- muzikalo composities heeft het „nihil ob- stat" verleend aan een Mis-compositie in Gregoriaansche trant, getiteld ..Missa in honorem S. Theresiae a Jesu infante", ge componeerd door Theo Bosman. De Missa aal in druk verschijnen bij de Uitgeverij Foreholte te Voorhout. I INGEZONDEN STUKKEN DE HUURVERHOOGING IN DE KOOI. ITet feit. dat in uw blad de motie is gepubliceerd, aangenomen in een verga dering van leden der Buurthuurdcrsver- eeniging „De Kooi", gehouden naar aan leiding van do verhooging der huren der woningen, eigendom van de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen te Leiden, dwingt ons het volgende mede te deelen: Geruimen tijd geleden bereikte het Bestuur van voornoemde Bouwvereeni- ging het verzoek van het bestuur der Buurthuurdersvereeniging om in die wo ningen waterspoelinrichtingen aan te brengen. Het Bestuur der Bouwvereeniging ver klaarde zich bereid aan het verzoek te voldoen, doch voegde aan die bereidver klaring toe de mededeeling, dat de groo te kosten aan bedoeld werk verbonden, natuurlijk huurverhooging zouden tenge volge hebben. De spoelinrichtingen zijn thans eenigen. tijd gereed. Naast deze verbetering der woningen is de invoering der straatbelasting aan leiding geweest de huren te verhoogen, welke maatregel ter dekking dier belas ting door het Gemeentebestuur, dat de huren moet goedkeuren, werd voorge schreven. Uit het bovenstaande blijkt, dat de huurverhooging niet ongemotiveerd is en evenmin onverwacht kan zijn. Uit de aan de huurders gezonden mededeeling blijkt dit duidelijk. Nu de gepubliceerde motie op eenzij dig, onvolledig en onjuist ingelichten den indruk kan ma-ken, dat het Bestuur van meergenoemde Bouwvereeniging zijn so ciaal werk onsociaal doet, meent het ge noodzaakt te zijn deze verklaring open baar te maken. Namens het Bestuur der Ver. tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen te Lei den: Prof. Mr. D. VAN BLOM, Voorzitter. Mr. E. A. COSMAN, Secretarie. EEN LICHT-STOET VAN DE GRAAL. Op den vooravond van Allerheiligen. De Graal manifesteert het Katholiek zijn naar buiten. En zij wil dat doenwaar dig en met beteekenis. De uiterlijke ver- sohijning moet zijn een uitstraling van het innerlijke leven niets meer en niets min der. Die manifestaties hebben zin en inhoud. Ten slotte willen ze allen zijn een uiting, een doorvoelde en doorleefde uiting van het krachtdadig streven en het geestdrif tig verlangen, dat de wereld bekeere en God triumpheere! Op den vooravond van Allerheiligen, a.s. Zaterdag, zal de Graal wederom door Lei- dens straten trekken. Nadat er eerst een Lof is gehouden in de Lodewijkskerk, waar onder predicatie van den zeereerw. hooggel. heer J. Niekel, zal er een lampionnen-op tocht zijn, een licht-stoet! En dat licht is bedoeld als een symbool van het licht van geloof, het licht van lief de, dat is verspreid in den loop der eeuwen door de vrouwen, die wij nu als heiligen in den hemel vereeren door de vrouwen, die, kleine belangentjes vergetend en kort zichtige eigenliefde onderdrukkend, van hun leven één stralend feest voor anderen hebben gemaakt. Eenzelfde licht moeten ook, met Gods genade, verspreiden de ka tholieke vrouwen en meisjes van dezen tijd, over de donkere duisternis van onge loof en liefdeloosheid. Om dat te kunnen, willen de Graal-leden bidden en werken; van dit streven en dit verlangen willen zij getuigen! In den licht-stoet zullen meetrekken voor stellingen van den grooten strijder voor Gods reoht den aartsengel Michael, en van de heilige vrouwen: de H. Catharina van Siëna, de H. Lioba en de H. Oda. Deze mooie manifestatie zal belangstel ling en sympathie trekken. SOIREE DANSANTE VAN P. K. Nogmaals breng ik in herinnering, dat op een bal van een Katholieke vereeniging het- Katholieke karakter ook moet uitko men in de kleeding van de dameR. Als dat geldt voor iedere Katholieke ver eeniging, dan toch zeker óók, en in 't bij zonder zelfs, voor de Katholieke Jonge Middenstandsvereeniging St. Peter Kanis. Wie het er niet mee eens is, hoort dus daar niet tnuis. L. GUDDE, Moderator der K. J. M. V. „St. Peter Kanis". K. J. M. V. „ST. PETER KANIS". Feestavond In den Schouwburg. De jaarlijksche feestavond in den Schouwburg door P. K., die zoo langzaam aan een traditie begint te worden heeft gisteravond plaats gehad. Er was flinke belangstelling, die des te verheugender was, daar de baten van dezen avond ten goede zouden komen aan het R.-K. Comité voor Werkloozenzorg. Hoe goed opzet en afwerking van dezen avond ook waren toch moeten ons van te vo ren enkele opmerkingen van het hart. Wij vragen b.v. waarom er eerst tegen kwart voor negen begonnen moet worden, als het aanvangsuur gesteld is op kwart na acht. Als er toch te laat begonnen wordt, waarom dan maar niet do aanvangstijd een half uur later gezet? Of is men soms zoo weinig zeker van zichzelf, dat men vreest, dan evengoed nog een half uur la ter te zullen beginnen. Bovendien weet men van te voren, dat het door verschillende speeches, die go- houden moeten worden, toch al veel later zal worden en als men dan nog een half uur te laat aanvangt en voor décor-veran dering maar even ruim twintig minuten noodig heeft, zooals tusschen het eerste en tweede bedrijf, dan is het geen wonder, dat een voorstelling over twaalf geëindigd is. Wij gelooven, dat het goed zal zijn een volgende keer hieraan wat meer aandacht te schenken. Toen de nieuwe voorzitter, de heer H. de Graaf, dezen feestelijken avond opende, was de zaal goed bezet. Spr. verwelkomde alle aanwezigen, voor al den zeereerw. heer Pastoor J. Vijver berg, den moderator, kapelaan L. Gudde en de afgevaardigden van de Haarlem- sche K. J. M. V., van de Hanze, de A. R. K. A., de L. T. B, Rood-Wit en den Vrou wenbond. Een bijzonder woord van wel kom richtte spr. tot den oud-voorzitter, den heer H. Pierrot, die voor deze gelegen heid naar Leiden was overgekomen. De R K. tooneelisten, aldus spr., bijge staan door een aantal -lieftallige jongeda mes, hebben bun beste beentje voorgezet om een prettigen avond te kunnen geven. Voorts deelde spr. mede, dat deze avond voor het eerst het nieuwe vaandel der vereeniging in Leiden zou, worden ge toond en hij verzocht daarbij allen het Bondslied te zingen, wat onder begeleiding van de Pekaneezenkras staande plaats had. Tusschen de bedrijven van het tooneel- stuk, dat hierna aanving, werd nog het woord gevoerd door kapelaan L. Gudde, die de te houden collecte voor de R.-K. werkloozen warm aanbeval. Deze zeide, dat het ook wel voor den Middenstand een moeilijke tijd was, maar als ge. aldus spr., uw toestand vergelijkt met die van de werkloozen, dan moogt ge u zelf geluk kig prijzen. 'Spr. zeide te hopen, dat allen den nood zouden medevoelen, waarin zoovele stad- genooten verkeeren en diep in hun beurs zouden tasten. 0 De hierop gehouden collecte bracht 82.op. Na de pauze had een kleine huldmng van den oud-voorzitter, den heer H. Pier rot, plaats. De heer H.-Engels, die den oud-voorzit ter toesprak, memoreerde de moeilijkheden die de heer Pierrot had meegemaakt en de werkkracht, die hij had ontplooid. Spr. sprak hem hartelijk toe, zijn spijt uitdruk kend, dat hij is heengegaan, en overhan digde hem ten slotte een krans. De heer Pierrot nam hierop, staande te midden van het P. K.-bestuur, het woord. Spr. zeide gewenscht te hebben, dat het niet noodig was geweest P. K. vaarwel te zeggen, omdat hiermede een mooie tijd van zijn leven werd afgeslo ten. Bovendien is het werk nog niet voltooid, want nog niet iedereen is door drongen van de taak van P. K., nog niet iedereen is lid, of ziet in dat hij het worden moet. Spr. wees op de huidige communisti sche invloed, waartegen alle Katholie ken zich moeten vereenigen, waartoe hij tenslotte allen aanspoorde. Een „Lang zal hij leven" werd hierop den oud-voorzitter toegezongen. De clou van den avond was natuurlijk de opvoering van het tooneelstuk in vier bedrijven: „Mr. Forster uit Chicago". Dit aardige, hoewel soms wat langdra dige tooneelstuk is voor de P. K. too neelisten wederom een succes geworden, ook al leek ons dit stuk, door al te lange dialogen voor dillettantentooneel niet het geschikste. Het "spreekt welhaast vanzelf, dat het stuk zelf aanleiding was, dat er hier en daar wat te langzaam werd gespeeld. Het ging dan niet vlot genoeg, er was dan te weinig gang, te weinig vaart. Dat was het nadeel van dit stuk voor dillettanten, want als we deze opvoering van dit stuk vergelijken met die op den jubileumavond van: „De firma Adam en Eva", dan zouden we geneigd zijn een kleine achteruitgang te constateeren. En toch is dit niet het geval. Want toen was het stuk, dat. vlot liep, vol wisse ling en actie, terwijl nu integendeel dik wijls de actie maar gering was. Dit leg de den tooneelisten veel zwaardere eischen op, waaraan niettemin nauwge zet werd voldaan. Het stuk gaf het conflict tusschen de oude Duitsche adel en de nieuwe Ame- rikaa.nsche adel van den arbeid, tus schen een ouden Duitschen Baron en een Amerikaanschen varkenskoning, wier zoon en dochter wilden trouwen. Het ge heele stuk is een voortdurende strijd tus schen die twee, een lijnrechte tegenstel ling, die tot vele vermakelijke inciden ten aanleiding geeft. Het best waren wel Baron von Wet tingen (G. Beekman) en diens zoon Ru- dolf (Jos. Genang), die de meest juiste typeering gaven van him rol en een na tuurlijke creatie. Mr. Thomas Forster (Alb. van Cleef) had zeer veel succes, maar dient zich toch voor het kluchtige te hoeden, waar door de natuurlijke vertolking gevaar loopt. Zijn dochter Mary Forster (Nan Man- ceau) speelde haar rol gaaf, natuurlijk en vlot, waarbij Mrs. Hanna Stephenson (Anny Janssen) zich als een vooruitstre vende Amerikaansche dame uitstekend aansloot. Bij haar hadden we liever een meer Amerikaansch. uiterlijk gezien, een zwarte uilebril, sportiever kleeding enz. Van de zware rol van Dietrich van Finck heeft Harry Simonis zich behoor lijk gekweten. De overige kleinere rollen waren even eens in goede handen. Alles bijeen kan van een zeer goed geslaagde opvoering en een prettigen feestavond worden gesproken. De voorzitter sprak na het einde de tooneelisten toe met hartelijke woorden van dank, waarbij hij den dames bloemen aanbood. r Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 5265. C. Hoyer (f.), Leiden, Breestraat 140. Hoofdz.'s-Gra- venhage, Prinsengr. 124; ververij en chem. wasscherij. De zaak te Leiden is geen eigen filiaal meer, doch uitsluitend aanneemkantoor. 2946. N.V. Hotel Restaurant „de Kaag" Warmond. N. Comm.: W. Couwenberg, is op den Zoeterwoudschen Singel voor perceel 15 een straatlantaarn aangereden door een aanhangwagen van een vracht auto, bestuurd door E. J. K. uit Zwolle. De lantaarnpaal knapte af. candidaats-examen rechtsgeleerdheid de dames: F. Jager (Velp) en H.. G. L. Gelinck (Haarlem) en de hceren: G. J. Paré (Rotterdam), en A. M. M. v. d. Ven (Rotterdam) candiaats-examen wis- en natuurkunde letter F de heer J. C. van Eek (Leiden); voorber. kerkelijk-examen de heer G. J. v. Dingstee (Zwolle). Doctoraal-examen Ned. taal- en letter kunde de heer J. de Voogd (Leiden). Examen van Apothekers-assistent de dames J. C. M. Feld (Den Haag) en M. H. A. Pennock (Den Haag). Propageert „DE LEIDSCHE COURANT" Gemeentelijke Aankondigingen Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat zij, uitsluitend ten aanzien van den door den Dameskrans Clara Dozy", op 2, 3 en 4 No vember a.s., in het gymnastieklokaal van de school aan de Hooglandsche Kerk- gracht, alhier, te houden bazar, ontheffing hebben verleend van het sluitingsuur voor winkels. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 28 October 1931. «sijAgcnds Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vïncentin* Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. Woensdag. Soiree dansante. K. J. M. V. St. Peter Kanis, Foyer Stadsge hoorzaal. Aanvang 8.30 uur. Donderdag, Vriendenkring ter eere van het Allerh. Sacrament, Jeugdgebouw Maria Gijzensteeg, direct na QOt lof. Donderdag. R -K. Vereeniging van Gezins hoofden, den Burcht, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Oct. tot en met Zondag 1 Nov. a.s., waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, te'ef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. BANKETBAKKERIJ KAARL.STRAAT 49 - TEL. 1314 WEDEROSI VERKRIJGBAAR ONZE „Wel Liesje, hoe smaakt dat spuitwa ter." „Net alsof je been slaapt". De uitslag der door B. en W. dezer gemeente gehouden openbare aanbeste ding van bestek no. 28: „perceel 1, het maken van beschoeiingen en het leggen van bestratingen aan de Morschkade en perceel 2 het dempen van een gedeelte sloot en het leggen van rioleeri'ngen en bestratingen aan den Haagweg", is als volgt: Fa. M. Brant en J. E. Verswijve- ren, den Haag, 1 2798.—, 2 3169.—; N. Timmers Jr., Leiden, 1 2400, in mas sa 4600; A. J. de Later en P. H. Meijers, Oegstgeest, 1 1990.2 1800; C. J. Kiebert, Sassenheim, 1 1588. 2 2489.— J. H. v. d. Blij, Leiden, 1 1765.Fa. Jac. van P st Leiden, 2 1792.L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand, Leiden, 1 1592.2 1760. H. Bakx en H. Stoenkist, Haarlem, 1 1584.—, 2 1696.—, in massa ƒ3256.— Th. de Winter en C. J. v. Weeren, Lei den, 1 1450.2 ƒ1777, in massa 3200; A. Voordouw, Zwammerdam, 1 1450. 2 1650.N. V. Exp. bedrijf Hout graaf en Bolsenbroek, Bloemendaal, 1 1356.—, 2 1964.—. MUZIEK. 1e abonnementsconcert Dr. G. de Koos. Op het eerste abonnementsconcert van de concertdirectie Dr G. de Koos op Vrijdag 30 Oct. aa. om 20 uur in de Stadsgehoor zaal alhier zal de beroemde Duitsche vio list Georg Kulenkaanpff een viool-avond geven Georg van Renesse zal den kunste naar aan den vleugel begeleiden. Dien avond zal Kulenkanipff werken van VivaldiKreisler. Bach, Strauss, Debussy, Ravel, Saint Saëns ten gehoore brengen. LEIDEN. Geslaagd: KATWIJK. EEN KWESTIE MET RIJNLAND Voor den Raad van State, afd. voor de Geschillen van Bestuur. Is behandeld een beroep van het gemeentebestuur van K a t w ij k tegen de beslissing van Ged. Staten van Zuid- Holland, waarbij goedkeuring is verleend aan het hoogheemraadschap van Rijnland tot het opnemen in zijn keur van een ver bodsbepaling tot het betreden der duinen anders dan op door het Hoogheemraad schap aan te wijzen wegen. De gemeente Katwijk verzocht vernietiging van deze be paling in het belang van de gemeente als badplaats. De gemeente en de inwoners zullen van dit verbod schade ondervinden, terwijl de badgasten beroofd worden van het groote genot, dat een verblijf in de dui nen hun biedt. Ged. Staten van Zuid-Holland, op het beroep gehoord, deelen mede namens Ged. Staten van Noord-Holland, dat zij geen gronden aanwezig achten voor onthou ding der goedkeuring. Ook de hoofdinge nieur van den Rijkswaterstaat is deze meening toegedaan, op grond dat de door de gemeente Katwijk aangevoerde belan gen moeten wijken voor die van een goe de zeewering. In de zitting van heden voerde de ver tegenwoordiger van Rijnland nog aan, dait Katwijk eigenlijk zou willen, dat Rijnland op kosten van het Hoogheemraadschap zelf een recreatieoord ten behoeve van do gemeente en haar badgasten ging schep pen. Rijnland is geenszins blind voor do badplaatsbelangen, doch meent, dat do gemeente zelf voor de behartiging daar van moet zorgen. Niets verplicht Rijnland! om de niet vrije duinen, welke het heeft te onderhouden, open te stellen voor een groot aantal bezoekers, waardoor de wa- berkeering in gevaar zou kunnen worden gebracht.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2