STOFFEN 23ste Jaargang DINSDAG 27 OCTOBER 1931 No. 7037 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND KERKNIEUWS 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooi Leiden 19 cent pei week f 2.50 pei kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zondagsblad if roor de Abonné't ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 tl GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Werkelijkheid en idealen. Deze twee begrippen mogen eigenlijk niet los van elkaar staan in d.e practijk van het leven. De werkelijkheid aanvaarden en erken nen wij, zooals zij is. Maar wij stellen haar onder het licht van onze idealen, om te zien, hue het is en hoe het zijn moést. Onze idealen houden wij voor oogen, ver liezen wij nooit uit onze aandacht, om naar hunne verwezenlijking te streven, a 19 einddoel van o ns werk. Maar wij zien daarbij ook met open blik naar de werkelijkheid, om daaruit te besluiten, wat van deze idealen feitelijk alléén onmiddellijk kan verwezenlijkt worden, teneinde dan daarop en voorloopig daarop alléén al onze krachten te richten. Zóó heeft 't is duidelijk mgr. Nolens z.g. de samenhang tusschen werkelijkheid en idealen gezien en beleefd. Onlangs heeft de „Volkskrant" hierop nog ns geweien naar aanleiding van een artikel over wijlen mgr. Nolens van prof. Veraart in het katholieke tijdschrift pee ping Wat de „Volkskrant"opmerkte nemen wij hier gaarne over: Professor Veraart knabbelt ook aan dr. Nolenis' internationale politieke werk zaamheid. Zexer, de hoogleeraar erkent, dat de ontslapene op de internationale arbeids- conierentie een groote figuur was door levenslangen harden arbeid en door groncige Kennis der materie. Maar: hij bewandelde alleen de oude pauen en kwam slechts op voor bescher ming voor den arbeid van vrouwen en mannen in den ouden stijl, terwijl hij den stoot had moeten geven tot de volle emancipatie der arbeiders over de ge- heele wereld. Was de tijd daarvoor rijp en waren de omstandigheden daarvoor gunstig'! Hoe heeft dr. Nolens op de internatio nale arbeidsconferenties moeten vechten en heeft hij gevochten, om te bereiken wat hij heeft weten te verwezenlijken! Dr. Nolens was er de man niet naar om tijd te verspillen aan droom beekled of aan idealen, en professor Veraart moge de vraag beantwoorden of hij, in Nolens' plaats, vruchtbaarder arbeid zou hebben kunnen verrichten. Wat hier wordt gezegd, onderschrij ven wij ten volle. Wij zouden alleen deze aanvulling daar bij willen geven, dat men lang niet altijd verspild mag heeten den tijd, dien men aan idealen wijdt. Ook zelfs al zijn deze idealen in verre verte niet te verwezenlij ken. Umdat idealen hun licht werpen over de werkelijkheid. Maar wel wordt het tijd verspillen, als men bij dat alles vergeet de werkelijkheid, die ook en allereeist vraagt om het beste wat zoo spoedig moge lijk m de gegeven omstandigheden kan wor den bereikt. En als zou worden beweerd, dat mgr. No- lens de idealen wat tè weinig volgde in hun hoogen vlucht, en tè veel aandacht schonk alleen aan wat voor hem lag aan werkelijkheid en onmiddellijke mogelijk- gesteld, dat iemand als prof. Veraart Zeker heden dan kan daartegenover worden wel wat erg in idealen opgaat, den beganen grond achter zich latend, INWISSELING OUDE GULDENS. Nog tot ultimo December. De inwisseling der buiten omloop ge stelde guldens, welke een vroeger jaartal dragen dan 1920, zal bij alle postkantoren, bijpostkantoren, hulppostkantoren en hulpstations, alsnog mogelijk zijn tot ulti mo December. Tegen salarisverlaging. De demonstratieve vergadering tegen de salarisverlaging, welke Zaterdag in „Tivoli" te Utrecht is gehouden, ging uit, niet uit sluitend van „St. Paulus" doch van de R.- K. Centrale van Overheidspersoeel. DE VEEHOUDERS IN MOEILIJK- HEDEN. MOET HET DEENSCH VLEESCH GEWEERD 1 De „Tijd" schrijft: Onze boerenbevolking wordt wel zwaar bezocht. De nood der tuinders in de Streek van Noord-Holland is groot. De aardap peloogst is mislukt, de bloemkool was voor een groot deel onverkoopbaar. De handel op Engeland ondervond de grootste moei lijkheden door het loslaten van den gou den standaard. De handel op Frankrijk wordt door rantsoeneering van den invoer heel erg belemmerd. De uitvoer naar Duitschland wordt met den dag moeilijker: de handelspolitieke maatregelen onzer bu ren, ook van België, knotten onzen uit voer. Er komt ook nood onder de veehouders die nog niet zoo getroffen waren. Op een drukbezochte vergadering te Schagen van de Holl. Maatschappij van Landbouw in den kop van Noord-Holland is dit o.a. tot uiting gekomen. De secretaris der Maat schappij, de heer Huisman, beweerde zelfs, dat er veehouders zijn, die in de laat ste twee jaren niets verdiend hebben. De tariefverhoogingen en de beschermende maatregelen van andere landen hebben onzen uitvoerenden veehoudersstand ge troffen. Doordat de Scandinavische landen hun munteenheid aanpassen aan het En- gelsche pond, kunnen zij natuurlijk goed- kooper leveren dan wij. Denemarken krijgt een voorsprong op de buitenlana- sche markt. Zoo worden onze natuurlijke afzetgebieden meer en meer voor de vee houders gesloten. Bovendien bedreigt een toevloed van Deensch vleesch ons land. Bij motie heeft men geconstateerd, dat de reeds eenige jaren slechte positie, dat veehoudersbedrijven in den laatsten tijd zeer ernstig is geworden, inzonderheid door de snelle en groote daling der rund- vleeschprijzen tengevolge van grooten in voer van Deensch vleesch, en het bestuur wilde er bij de regeering daarom op aan dringen tot spoedige contingenteering van den invoer van rundvleesch over te gaan. Maar de vergadering wilde méér, zoodat bij acclamatie werd besloten om algeheel ver bod van invoer van Deensch vleesch te vragen. De bijeenkomst te Schagen illustreerde wel den slechten toestand die ook voor den veehoudersstand is ingetreden. De successiewet en de daling van effecten Op vragen van het Tweede Kamerlid mevrouw van Itallie-van Emfc'en: Is het den minister bekend, dat bij de bestaande regeling van de Successiewet het voorkomt, dat erfgenamen, die ter wille van de successiebelasting gedwon gen zijn over te gaan tot het realisee- ren van hun effectenbezit, bij de tegen woordige catastrofale daling van nage noeg alle waarden, een zoo geringe waarde in geld ontvangen, dat niet al leen de erfenis geheel verloren is, maar dat soms nog sommen moeten worden bijbetaald, hetgeen zelfs tot faillietver klaring leiden kan? Is de minister bereid een tijdelijke afwijking van de bepalingen der Succes siewet ten dezen aanzien in overweging te nemen? heeft de minister van financiën geant woord: 1. Gevallen, als in de eerste vraag be doeld, zijn den ondergeteekende tot dus ver niet bekend geworden. Wèl uiteraard gevallen, dat effecten, die verzilverd moesten worden voor de betaling van successierechten, tegen een lageren koers verkocht zijn dan den koers, waarop zij stonden op den sterfdag, welke laatste koers de basis vormt voor den aanslag. Dit zal wel steeds, zij het thans bijzon der vaak, voorkomen, doch kan op zich zelf geen reden zijn tot ontheffing. 2. Doen zich gevallen voor, als in de eerste vraag bedoeld, dan kan artikel 82a (Art. 82a geeft den minister bevoegd heid, in bijzondere gevallen kwijtschel ding of vermindering te verleenen van krachtens de wet verschuldigde rechten), der Successiewet worden toegepast, dat in een vroegeren boozen tijd juist mede voor dergelijke gevallen gemaakt is. Journalistiek. Naar het Persbureau V. D. verneemt, is het bericht, dat de „Amstelbode", „De Nieuwe Haarlemsche Courant" en het „Noord-Hollandsch- Dagblad", uitgaven van de N.V. „De Spaarnestad" gecombineerd zullen worden tot één dagblad, „De Nieu we Dag", onjuist. Vorengenoemde bladen zullen alle als afzonderlijke bladen blijven verschijnen. DE MITTOVOS TE HAARLEM. PLECHTIGE SLUITING. De veertiendaagsohe missiepropaganda, die te Haarlem onder den naam „Mitto vos" met groot succes gehouden is, weid Zondag op luisterrijke wijze beëindigd', aldus een verslag in de „Msbd." Des mor gens werden in verschillende kerken plech tige H.H. Missen van dankzegging aan God opgedragen. In de kathedrale kerk droeg mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal van het bisdom, en voorzitter van het eere comité een pontificale Hoogmis op. Om zes uur werd de tentoonstelling, die nog den geheelen middag ontzaglijk druk bezocht was, gesloten en des avonds had in de Gemeentelijke concertzaal, die geheel uitverkocht was, de sluitingsavond plaats. De zaal en het podium waren keurig ver sierd en alle missionarissen waren aan wezig, evenals de hoogeerw. heeren mgr. Möllmann, mgr. H. J. M. Taskin, dr. Th. Vlaming en zoo goed als alle leden van het eere-comité. Toen Z. H. Exc. mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, de zaal betrad stonden alle aanwezigen op om mgr. te be groeten. Inmiddels had Frans Schurman den di rigeerstok opgenomen om door de H. O. V. de Jubelouverture van Weber te doen uitvoeren. Daarop zong de R. K. Oratorium het Mittovosiied en „Die Himinel erzahlen" van Haydn, waarna de hoogeerw. plebaan L. A. A. M. Wester woud t, &ls voorzitter van het comité, een woord van welkom sprak. Nadat daarna het koor het „Halleluja" van Handel ha<d gezongen, hield pater 11. de Greeve S.J. de feestrede, waarin een heerlijk beeld werd geschetst van het glo- rieuse missiewerk. Toen even gepauzeerd was klonk cLoor de zaal het achtstemmige „Te Deum" van Hubert Cuypeis, dat "en machtigen indruk maakte en een groot acces oogstte. Dan sprak Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem, besoliermheer der „Mittovos" het afscheidswoord. MGR. AENGENENT WAARSCHUWT TEGEN PESSIMISME EN MOEDELOOSHEID. Na allereerst dank te hebben gebracht aan God en vervolgens aan de missionaris sen, zeide mgr. vervuld te zijn va-n over- groote dankbaarheid voor alle heerlijk medeleven, de enthousiaste medewerking en het op bewonderenswaardige wijze offe ren van gaven voor de missie. Alle verwachtingen zijn hier ver over troffen. Mgr. sprak vervolgens een waarschu wend woord tegen den geest van pessimis me en van moedeloosheid. Zulk een geest in deze moeilijke dagen is verkeerd en ook in strijd met de katho lieke levensopvatting. Er is geen slechter geest dan de pessimistische. Optimisme is het eenige middel om de moeilijkheden van dezten tijd door te komen. Pessimisme is ook in strijd met den geest des geloofs, want die zegt, dat wij het volste vertrou wen moeten hebben op God. Deze kan ze ker de wereld tuchtigen, maar is en blijft ons aller Vader die ons nooit verlaat. God kan zijn volk niet verlaten en zal het nooit beproeven boven zijn krachten. Met het steeds grooter wordende besef van de eenheid in Christus en Zijn Kerk, is ook het saamhoorigheidsgevoel gegroeid. Wij moeten dan ook, voor de heidenen, die buiten deze Kerk staan en ook kind van een en denzelfden God willen worden, een gave brengen om daardoor hen te brengen tot Gods Kerk. Daarom, vertrouwt op God, opdat de eenheid ook in onze dagen tot grootere krachtsontplooiing zal komen. En dan wil ik, zeide mgr., er op aan dringen, dat de Katholieken in het streven naar en voor verbeteringen, die ongetwij feld. moeten gebracht worden, toch altijd zullen trachten, elkander te begrijpen, elkanders streven te waardeeren, en er zich voor zullen wachten, het vertrouwen in an deren te schokken, het vertrouwen van de eene klasse in de andere te ondermijnen. Zoo hoop ik ook, aldus mgr., dat de een heidsgedachte ook tot allen moge spreken; dat, mochten wij al nood hebben, wij toch met volle hand zullen geven aan de kin deren van denzelfden Vader, die eischt, dat wij met volle hand geven aan hen, die niets bezitten. Hoe meer liefde wij hebben tot God, Jes te grooter is ook onze liefde tot den naaste. Bij de openingsplechtigheid heeft mgr. den wensoh uitgesproken dat de tentoon stelling slagen zou. Deze wensoh is ver vuld. Thans uit mgr. den wensoh, en hij hoopt, dat deze ook vervuld moge wor den, dat de rijke vruchten van deze missie tentoonstelling zich lange jaren onder allen van deze stad mogen doen gevoelen. (Lang durig applaus). Namens missionarissen sprak daarna de zeereerw. pater P. de Louw van de Witte Paters van Kardinaal Lavigerie. Deze ge waagde van het ontzaglijk succes der Haarlemsche misisieactie en gaf uiting van de groote dankbaarheid der missionarissen. Na het slotwoord van den voorzitter Rector Timp verliet de Bisschop, door de verschillende hooge gasten gevolgd, de zaal. Als laatste nummer stond op het pro gramma Apotheose: Hulde van Katholiek Haarlem aan de Paters Missionarissen. Door bruidjes en als bewoners van de verschillende missielanden gekleede kinde ren voorafgegaan, schreden de Paters door de zaal. Het was een „plechtige uit tocht", maar die plechtigheid kreeg wel een zeer bijzonder karakter door het laaiend enthousiasme, waarmee de missio narissen nu nog voor het laatst werden begroet. DE MOEDER VAN EEN MISSIONARIS. 'n Aardig tooneeltje gisteravond in den foyer van het Concertgebouw, ter gelegen heid van de plechtige sluiting der Mittovos, aldus de „N. Haarl. Crt.": Pater Henri de Greeve S.J. had zijn filmvlugge doch daarom nog niet opper vlakkige missie-rede gehouden. Tallooze, met enkele lijnen scherp geteekende too- neeltjes uit het missie-leven waren voor ons opgerezen. Daaronder was er één geweest, dat de prachtige mentaliteit van de missionaris moeder schetste, die het woord van den Goddelijken Meester overneemt: „lk zend u!" 't Was een recent geval, 'n Jonge pries ter in een Amsterdamsche parochie, die zioh daar reeds een missionaris heeft ge toond en dan plotseling, zij 't dan ook niet onverwachts, het besluit der Overheid ver neemt: naar de overzeesche missie. Moeder is jarig en het geschenk van den priesterzoon is dit: „Moeder, ik vertrek". En dan de moeder, zonder een klacht, integen deel, blij om de uitverkiezing van haar jon gen: „Ga, ik heb je aan God gewijd". En de jonge bruine pater zal gaan en zijn grijze moeder zal hem op deze wereld niet meer terugzien. „Die moeder zit hier in de zaal!" liet de feestredenaar zich ontvallen en toen daverde er een onstuimig applaus uit de menigte op als een hulde aan deze onbe kende onzelfzuchtige, die ééne uit velen is. Onder de pauze zat een groepje rondom een der tafels in den foyer. En opeens is daar Haarlems bisschop in die zaal en een oogenblik later zit hij tusschen de mis sionaris-moeder en haar priester-zoon, vol vaderlijke belangstelling en met den een voud, die hem aller harten wint, de moe der toesprekend. De moeder, die niet schreide, toen zij do bestemming van haar zoon vernam, heeft nu tranen in haar oogen dit moment is te sterk. Maar er is een glans van de waarachtige Roomschc Blijdschap over haar gezicht, als Mon seigneur haar zegent. Nijmeegsche studenten houden een straatcollecte. Zaterdag en Zondag heeft een groote groep dames en heeren studenten in alle deelen der stad Nijmegen een collecte ge houden, tot steun van de slachtoffers der crisis. Naar wij vernemen heeft deze col lecte ongeveer dertien honderd gulden op gebracht. Gisternacht is te Ginneken, na voor zien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van 67 jaar overleden de heer Ernest E. M. C. L a a n e, in leven Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus, Commandeur met de plaque in de 'Orde van het H. Graf, ridder in de Orde van Oranje Nassau oud-lid van de Prov. Staten van Noord-Brabant. De heer Laane was gedurende langen tijd bankier te Bergen-op-Zoom, welke bank later is overgegaan naar de Nat. Bank- vereeniging. Te Hilversum is plotseling in den ouderdom van 79 jaar overleden de heer H. B. E. T h o 1 e, geruimen tijd een der voormannen der Katholieken aldaar. Voor al als bestuurslid der R.-K. Kiesvereeni- ging heeft hij zich onderscheiden. Op 4 September 1917 werd wijlen de heer Thole lid van den gemeenteraad, op 9 Sept. 1919 wethouder. Em. pastoor Kreutzer. t Zondag overleed te Vaals in den ouder dom van 64 jaar de Zeereerw. heer M. Kreutzer, emeritus-pastoor van Vaals. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Pruisische bisschoppen waarschuwen tegen te groote bezuiniging op onderwijs. (Buitenl. 2e blad). Een rede van Mussolini. (Buitenl. 2e blad). BINNENLAND. Verschillende mededeelingen van het Bestuur der R. K. Staatspartij (2de blad). De sluiting van de Mittovos te Haarlem. (Iste blad). De veehouders en het Deensche vleesch. (lste blad). Gemaskerde inbrekers te Assendelft. (Gem. Berichten, 2de blad). LEIDEN. Eon Katholieke Onderwijzersdag. (lste blad). Pater Elzearius Tulp O.F.M. t In het R.K. ziekenhuis „De Goddelijke Voorzienigheid" te Sittard overleed in den ouderdom van 64 jaar de weleerw. Pater Elzearius Tulp O.F.M., assistent aan de rectoraatsikerk der E.E.P.P. Franciscanen te Uphoven-Öittard. Pater Tulp werd geboren te Zwolle op 31 Augustus 1867, deed zijn Lagere studies aan het gymnasium der Franciscanen te Megen en trvd in de Orde van St. Francis- cus te Wychen (Alverna) in 1890. Op 3 Maart 1897 ontving hij de H. Priesterwij ding. Na zijn Priesterwijding was Pater Elzea rius als assistent werkzaam te Maastricht, Venray en Heerlen. Daarna werd hij geroepen om te arbei den in het nieuwe peeldorp IJeelstein, al waar hij, bij gebrek aan een kerk, <lë Mis moest opdragen in een sohoolgobouwr' Na vervolgens werkzaam te zijn geweest in het klooster te Haelen en in het R. K. Sa natorium te Horn, werd Pater Elzearius in 1921 benoemd tot assistent aan de Op- hovensche rectoraatskerk. Te Ophoven was Pater Elzearius een zeer geziene en beminde persoonlijkheid, die voor velen een uitstekend geestelijk leidsman is geweest. Rector Thompson. Op Allerheiligendag hoopt de zeoreer- waarde heer M. A. Thompson, oud-hoofd redacteur van „De Maasbode" zijn 70sten verjaardag te herdenken. Do geachte jubi laris woont de laatste jaren als rustend priester te Voorschoten. „Msbd." LETTEREN EN KUNST T oorop-monument. De beeldhouwer John Radecker heeft het gipsontwerp op ware grootte voor het hem opgedragen Toorop-monument, dat in Den Haag zal worden geplaatst, aan het comi té ter bezichtiging gesteld. Het monument bestaat uit een 3 1/2 M. hooge, vierhoekige zuil, bekroond door een rustig peinzenden kop van Toorop en face, met aan de rechterzijde daarvan de In spiratie, gesymboliseerd door een edelen vrouwenkop, die in een uitdrukking van extase in de oneindigheid bliktaan de linkerzijde is de Arbeid verbeeld door een stoeren kop van een ouden visscher. Het monument zal worden uitgevoerd in gra niet, de zuil zal worden èopolijst, terwijl het gebeeldhouwde kapiteel de natuurlijke, fijn-grjjze kleur van den steen zal behou den. Het comité was van oordeel, dat Rii decker niet alleen voor dit doel buitenge woon was geslaagd, maar ook dat deze ori- gineele schepping zijn schoonste uiting be looft te worden. HET NIEUWSTE IN WINTER- MANTELSTOFFEN Prijzen van 4.75 tot 96 Wollen Ratiné in Blauw en gekleurd. Prijzon v. 3.25 tot Buitengewone keuze - Prima kwaliteiten Haari.straat h. Donkersteen 2-4-6

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1