73ste Jaargang ZATERDAG 24 OCTOBER 1931 No. 7035 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND ONDERWIJS 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voornitbetaling Vooi Leiden 19 cent pej «eek 12.50 pei kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per potl f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is rooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling tod 50 cent per kwartaal bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 0 oent TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V De critiek op de regeering. Omtrent de passage, die in het afdee- lingsverslag der Tweede Kamer over de Rijksbegrooting aan het regeeringsbeleid wordt gewijd, schreef het katholieke dag blad „Ons Noorden", dat zij „eenvoudig vernietigend voor dit kabinet" is, dat „een Kamer, die zichzelf respecteert, uit zoo'n voorloopig verslag de consequenties moet weten te trekken" en dus het kabinet weg moet zenden, en dat het ergste zou zijn „een dergelijk kabinet, dat geen vertrou wen meer heeft, voort te laten boeren." Dit oordeel is gebaseerd op zinsneden uit het afdeelingsverslag. Wij wezen er Maandag op deze plaats op, dat vaak een voorloopig verslag, en speciaal d i t voorloopig verslag, niet juist aangeeft, weike de onder de Kamerleden overheerschende meening is. Wij schreven: Er staat dan in genoemd Voorloo pig Verslag, dat het beleid van de re geering „vrij algemeen" werd veroor deeld. 't Is echter buiten twijfel, dat er in deze „vrij algemeene" veroordeeling een nuanceering bestond tusschen: absolute afkeuring, alles-afbrekende- eritiek, en: dit en dat kon en moest anders en beter gedaan zijn en ge daan worden. Deze ongetwijfeld bestaande nuanceering in de afkeuring van het regeeringsbeleid komt in het Voor loopig Verslag niet tot tastbare uit drukking. En intusschen is, dunkt ons, wel geble ken, dat de „vrij algemeene" afkeuring van het regeeringsbeleid niet zulk een „eenvoudig vernietigende" afkeuring is, als „Ons Noorden" meende Dit is gebleken door de interpellatie- v. d. Tempel in de Tweede Kamer, waarbij de regeering zeker niet die critiek heeft ontmoet, welke velen die het afdeelings verslag der Tweede Kamer hadden gele zen als „Ons Noorden" hadden ver wacht. Critiek op de regeering is er, ook vanuit de Katholieke fractie, ook vanuit dq rech terzijde. En een Katholiek blad, dat dit feit door de bewierooking van regeerings- personen aan het gezicht tracht te onttrek ken en dat gebeurthandelt niet ver standig. Maar bij die critiek moet worden over wogen, dat óók: alles te doen wat moge lijk is, in dezen tijd, waarin de belangen en de nooden der gemeenschap zooveel kan ten hebben, buitengewoon moeilijk is. Deze overweging móet den aard en den vorm der critek bepalen en temperen wil men niet onverstandig en onrechtvaardig zijn. En onverstandige en onrechtvaardige critiek is in dezen tijd tienmaal meer on verstandig en onrechtvaardig, dan zij an ders zou zijn TWEEDE KAMER Op bijzondere hartelijke wijze heeft de Kamer gisteren afscheid genomen van haar griffier, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk. Als de Kamer weer bijeenkomt, op 3 November, zal de nieuwe griffier be noemd worden. Dan vangt de begroo- tingscampagne aan, waarvoor van 10 No vember af twee avondvergaderingen per week gereserveerd zijn. Voor het poli tieke debat is de spreektijd, als naar gewoonte, fractiegewijze gerantsoeneerd; de eenmanspartijen krijgen 1 uur, de grootste 3 uur, de anderen een daartus- schen liggen den spreektijd. Behalve wat kleingoed heeft de Kamer gisteren twee wetsontwerpen afgedaan. Het eerste betrof de heffing van een bieraccijns in Indië. Verder heeft de Kamer, eveneens zon der stemming, het wetsontwerp goedge keurd, houdende regelen betreffende den rechtstoestand van de militaire ambte naren. DE BEGROOTING VAN ZUID-HOLLAND. Ged. Staten hebben aan de Staten aan geboden de provinciale begrooting voor 193-2 Hieraan wordt het volgende ont eend: De begrooting, be.oopende 7 252,978,83 aan gewone en 16 752.040.62 aan buitenge wone inkomsten en uitgaven, wijst, verge leken bij die van het loopende jaar, een verschil van 284,000 in verhooging aan welk bedrag ongeveer overeenkomt met dat waarmee de raming van de opbrengst der RijksinkocnslenbeLasting lager gesteld moest worden tengevolge van de huidige econo mische depressie. Ged. Staten hebben gemeend dat bij het zoeken naar dekking voor dit bedrag niet anders dan in de uiterste noodzakelijkheid het middel van belastingverhooging mocht worden aangegrepen De provincie ziet af van een vermoigens- besparing, die zij zich in betere jaren heeft willen getroosten. Ged. Staten verheugen zich, dat het mo gelijk is gebleken, op deze wijze de begroo ting. ondanks het terug'oopen van de be lastingopbrengst, sluitend te maken zonder belastingverhooging Intusschen dient wel in het oog gehouden, dat de begrooting meer dan vorige jaren scherp is geraamd en dat eenige speling tot het doen van nieuwe uitgaven, buiten het kader der be grooting dan ook niet aanwezg s. DE HANDELSPOLITIEK DER REGEERING. Verdediging van de Nationale markt. Zooals men zich herinnert, heeft Mi nister Ruys de Beerenbrouck Dinsdag j.l. in de Tweede Kamer meegedeeld, dat van de regeering een wetsontwerp te ver wachten is, dat verband houdt met de vraagstukken, die in den allerlaatsten tijd met betrekking tot den invoer zijn gerezen. Naar aanleiding hiervan schreef het „Alg. Handelsblad", zooals wij reeds meldden: Een wetsontwerp is in overweging, dat in de mogelijkheid voorziet bij wijze van noodmaatregel bepaalde voorzieningen te treffen. Hierin ligt reeds opgesloten, dat dergelijke voor zieningen steeds van tijdelijken aard zullen zijn. Uitdrukkelijk werd ons verzekerd, dat de regeering zich zal blijven houden aan haar liberale vrijhandelspolitiek, waaraan ze zich internationaal heeft gebonden. In dezen crisistijd moet het als hoogst wenschelijk worden beschouwd, dat men in Nederland vasthoudt aan de tot dusver gevoerde handelspolitiek. Men zal dan ook, zijn we wel inge licht, van deze regeering geen wets ontwerpen, houdende invoerverboden of invoerbeperkingen, kunnen ver wachten. De „Msb." verneemt thans uit parle mentairen kring, dat bij het wetsontwerp niet de bedoeling vo^ .zit maatregelen op het gebied van den invoer bij voorbaat uit te stellen, indien aan dergelijke maat regelen behoefte zou blijken. Deze behoefte zal bestaan in gevallen, dat er een overstrooming van de Neder- landsche markt dreigt door een gefor- ceerden uitvoer uit landen, die momen teel maatregelen tegen elkaar nemen. Het nieuwe wetsontwerp verschilt dus in zooverre van de anti-aum^:ngwet, dat deze zich meer richt tegen prijzen, geen quantiteiten. Het wetsontwerp zal natuurlijk niet in strijd zijn met bestaande handelsver dragen. Is het blad goed ingelicht, dan denkt de regeering op de eerste plaats aan maatregelen van contingenteering, zooals verschillende landen, die ook door handelsverdragen gebonden zijn, reeds hebben getroffen, al stelt de Nederland- sche regeering zich een elegantere wijze van handelen voor dan elders wordt ge- practiseerd. Aan de verschillende landen zal dus b.v. net zooveel invoer worden toege staan als zij in een normaal jaar in Ne derland hadden. De bedoeling is dus onze binnenlandsche markt te behouden als normaal afzetgebied voor eigen land bouw en industrie. Slechts als alleruiter ste maatregel zou aan een algeheel ver bod van invoer worden gedacht. Juist omdat absolute invoerverboden ten principale niet in de bedoeling lig gen, maar uitsluitend het behoud van het gewone inlandsche afzetgebied voor de binnenlandsche productie, kan de nieuwe wet weinig onsympathiek zijn aan het buitenland, dat zich zeer goed bewust is-, hoe Nederland, vooral onder de tegen woordige omstandigheden van alle kan ten wordt bedreigd. KONINKLIJKE BESLUITEN. Burgemeester. Bij Kon. besl. is benoemd tot burge meester der gemeenten Kamperveen en Zalk en Veecaten J. A. Hardenberg. DE FRANSCHE INVOERBEPERKING. Belangrijke besprekingen te Parijs. Dp correspondent van de „Msbd." te Parijs meldt: Zooeven is hier de contingenteering van visch afgekondigd. Men weet, dat ze in de lucht hing. Frankrijk speelt daarmede hoog spel. Die voor de snijbloemen kan, eveneens spoedig volgen. Ons land heeft intusschen troeven in handen. Dr. Posthuma, die hier gekomen is voor de be sprekingen over boter, kaas, gecondenseer de melk en vleeschwaren, denkt daarbij in de eerste plaats aan het gehalte zwavel zuur, dat vooral de dure witte wijn uit Frankrijk bevat. Dit gehalte kan als onge oorloofd worden beschouwd. Het komt voort uit de wijze, waarop de flesschen worden gereinigd. Voor bet overige is de heer Posthuma, zooals in een voorloopig bericht al werd gemeld, over het verloop van de gisteren gehouden besprekingen zeer tevreden. Met weinig verwachting weliswaar was hij hier gekomen. Dr. Nederbragt leidde van Ne derlandsche zijde het overleg in. De ver gadering werd gepresideerd door den heer Elbel, dircteur voor de internationale over eenkomsten aan het deoarteraent van han del, in tegenwoordigheid van de drie an dere Nederlandsche gedelegeerden en van vertegenwoordigers van de Fransche de partementen van landbouw en van buiten- landsche zaken. De Nederlandsche heeren wisten, dat aan het beginsel van contingen teering niet te tornen viel. Voor boter zijn dq hóéveelheden tot Ja nuari vastgesteld. Ten- opzichte van de kaas is de voorloopige toezegging gedaan, dat zij per land zal geschieden. Men tast nog in het duister omtrent de hoeveelheid en de jaren, waarover zij berekend zal wor den. Het loopende jaar komt daarvoor niet in aanmerking. De vraag is. of 1930 wel als maatstaf kan dienen. De Franschen moeten daarbij rekening houden met nieu we leverancies, gelijk Estland. Men weet wel, dat het verder zijn houding ten deele laat afhangen van een schikking met Ita lië. Deze besprekingen schijnen mis te zul len loopen. Zwitserland heeft niets van zich laten hooren. Daarom verwacht dr. Posthu ma, dat het betrokken decreet spoedig zal afkomen. Met het oog daarop heeft hij gisteren uiteengezet, tot welke hoogte de Fransche en de Nederlandsche belangen gelijk opgaan. De moeilijkheid bij elke contigenteering is te verhinderen, dat de eene leverancier bevoordeeld wordt ten koste van den anderen. De Franschen zou den met een bepaling van de in te voeren hoeveelheden per drie maanden genoegen willen nemen. Hoofdzaak is, dat de uitvoerders tijdig weten, waarop zij kunnen rekenen. De Franschen toonden ten volle begrip voor het Nederlandsche standpunt. Zij gaven uitdrukking aan hun tevredenheid, dat onzo landgenooten zich op een zoo breede basis stelden. De Franschen onderling hebben eenige moeite, hun standpunten te coördi- neeren. Men weet. dat er tusschen den handel en den landbouw ten opzichte van de inkomende rechten eenige wrijving be staat. Voor de rest moet men hopen, dat 't met de maatregelen meevalt. In dit opzicht krijgt ir. Sevenster, landbouw-consulent aan het Nederlandsche gezantschap te Parijs, de handen vol. Hij had al zijn sta tistieken ter beschikking van de onder handelaars gesteld. Thans is het zaak voor de belanghebbenden ten spoedigste te we ten, waaraan zij zich te houden hebben. NOG MEER UITVOER BEPERKING. Onze vischuitvoer naar Frankrijk ook beperkt. Men seint uit Parijs aan het „Hbld.": Gisteren is- ook de invoer van visch in Frankrijk bij regeeringsbesluit gecontin- genteerd. HET BELGISCHE BROOD. Thuis bezorgd, elf cents per brood te Rotterdam. Met betrekking tot den invoer van Bel gisch brood wordt nog gemeld, dat dit brood te Rotterdam zal worden verkocht voor elf centen per brood (van 800 gram dus), thuis bezorgd. De aanvoer geschiedt met groote auto's. ONZE ZUIVELUITVOER IN SEPTEMBER. Zeer lage cijfers voor boter en kaas. Het gaat met onzen uitvoer van botor en kaas nog steeds achteruit. Volgens de maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, heeft de uit voer van boter in September bedragen 2765 ton ter waarde van 3.299.000, tegen 3353 ton ter waarde van 5.051.000 in Sep tember van het vorige jaar. En dat waren al opmerkelijk lage cijfers; voor September 1929 waren ze: 4103 ton en ƒ7.915.000. Aan het eind van het derde kwartaal waren we met onzen boteruitvoer bij ver leden jaar bijna 17 millioen gulden en bij 1929 ongeveer 33 Y, millioen gulden ten achter. Wij hebben in September naar Duitsch- land gezonden 1494 ton boter, naar België 509 ton, naar Groot-Brittannië 501 ton en naar Frankrijk 205 ton. De uitvoer van kaas bedroeg in Septem ber 7538 ton ter waarde van 4.531.000, te gen 8120 ton ter waarde van 5.778.000 in September 1930 en tegen 9056 ton ter waar de van 7.513.000 in September 1929. Met "den uitvoer van kaas zijn we nu ruim 11 millioen gulden ten achter bij ver leden jaar en ruim 18 millioen gulden bij 1929. Naar Duitschland ging in September 2959 ton kaas, naar België 1727 ton, naar Frankrijk 1242 ton, naar Groot-Brittannië 616 ton en naar Spanje 224 ton. Van de uitgevoerde kaas was 1261 ton volvette Goudsche, 1199 ton Goudsche 40 plus, 132 ton Goudsche 30 plus, 265 ton Goudsche 20 plus, 2042 ton Edammer 40 plus, 174 ton Edammer 30 plus, 788 ton Edammer 20 plus, 429 ton gemalen, korst- looze, blok-, weeke, zachte, Limburgscho en smeerkaas en 1197 ton andere kaas. De uitvoer van gesuikerde gecondenseer de volle melk heeft in September bedragen 2842 ton ter waarde van 822.000, tegen 2885 ton ter waarde van 982.000 in Sep tember van het vorige jaar. Met den uit voer van dit artikel waren we aan het ein de van het derde kwartaal bij verleden jaar bijna iy2 millioen gulden ten achter en bij 1929 zoowat een half millioen gulden. De voornaamste afnemers waren in Sep tember: MaJakka met 1005 ton, Groot-Bnt- tannië met 885 en Cuba met 221 ton. Verder voerden we in September uit 10.965 ton (waarvan 9925 ton naar Grout- Britannië) gesuikerde gecondenseerde on- dermelk ter waarde van 1.799.000, tegen 8974 ton ter waarde van 1.699.000 in Sep tember van het vorige jaar. De waarde van den uitvoer van dit artikel in de 7er- loopen drie kwartalen van dit jaar is na genoeg gelijk aan die van den uitvoer in de eerste negen maanden van 1930. Voorts werden in September iutgevoerd 1771 ton ongesuikerde gecondenseerde vol le melk (waarde 819 ton naar Groot-Britan- nië en 154 ton naar Peru) ter waarde van ƒ509.000, tegen 1132 ton ter waarde van ƒ393.000 (met dit artikel zijn we bij verle den jaar ruim 1 millioen gulden vooruit); 848 ton melkpoeder van volle melk (waar van 233 ton naar Frankrijk, 198 ton naar België en 181 ton naar Groot-Britannië) ter waarde van 436.000, tegen 746 ton ter waarde van ƒ454.000, en 273 ton (waarvan 161 ton naar Groot-Britannië) melkpoeder van ondermelk ter waarde van 77.000, te gen 466 ton ter waarde van 149.000 in Sep tember van het vorige jaar. 'S PAUSEN RADIO-PORTRET. Een bijzondere correspondent van de „Daily Express" meldt uit de Vaticaan- sche stad, dat bij gelegenheid van de feestelijke opening van het Vaticaansche televisie-station, welke hedenochtend plaats vindt, een foto van Z. H. den Paus en van andere kerkelijke hoogwaardig- heidsbekleeders door het machtige Va ticaansche zendstation zal worden uit gezonden. Het apparaat, waarmee de uitzending geschiedt, is een geschenk van den Fran schen uitvinder, Edouard Belin aan het Vaticaan. Daarom zal de eerste officieele transmissie dan ook naar Parijs plaats vinden. De officieele fotograaf van de Vati caansche stad zal een foto maken van de groep, die getuige is van de openings plechtigheid, waaronder zich ook de H. Vader bevindt. De foto zal onmiddlelijk worden ont wikkeld en uitgezonden naar Parijs, waar zij ontvangen wordt in het laboratorium van den heer Belin, waar mgr. Maglione, de pauselijke nuntius in Frankrijk, een boodschap zal schrijven aan den Paus. Deze boodschap zal draadloos naar de Vaticaansche stad worden overgebracht. Het is zoo geregeld, dat de H. Vader persoonlijk deze boodschap van het ap paraat zal ontvangen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Japan verzet zich tegen de resolutie van den Vo'kenbondsraad en dient tegenvoor stellen in. (Buitenl. 2e blad). De orde op Cyprus hersteld. (Buitenl. 2e blad). De besprekingen van Laval te Washing ton begonnen. (Buitenl. 2e blad). BINNENLAND. Sensationeele mededeelingen uit het communistisch archief. Jaarlijks 100.000 gld. voor de „Tribune". (2de blad). De begrooting van Zuid-Holland. Geen belastingverhooging. (1ste blad). Nog een derde schuldige inzake de fraude bij den Pensioenraad. (Gem. Ber., 4de blad). Verkeersongelukken en branden. (Gem. Ber., 4de blad). Nederland toch naar de Olympische Spelen te Los Angeles. Tot beperkte deelname besloten. (Sport, 4de blad). WIJ GEVEN EEN GEÏLLUSTREERDE PAGINA NAAR AANLEIDING VAN DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. (2de blad). In den trein dood gebleven. De heer B. Groenewegen, lid van de be kende bloemkweekerij firma B. Groenewe gen Zn. te Bilthoven, is gisteren in den trein dicht bij Utrecht plotseling overle den. Hij is 65 jaar oud geworden. Uit de Textielindustrie In de gisteravond gehouden vergade ringen van de arbeiders, werkzaam bij de firma G. Jannink Zn. te Enschede, werd het voorstel van den rijksbemidde laar behandeld, hetwelk inhoudt, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de gegrondheid der eischen van arbeiders zijde, doch dat met het oog hierop het ultimatum veertien dagen zal worden op geschort. De werklieden hebben dit voor stel aanvaard. Ook de Enschedesche Fa- brikantenvereeniging heeft het voorstel aangenomen, zoodat Maandag bij de firma Jannink het werk niet zal worden Examen Godsdienstdiploma B., te Leiden. Bij het examen te Leiden gehouden op 8 en 15 October werd het Godsdienst-di ploma B verleend aan de dames J. .M. L. Engels, M. I. van Teylingen en J. J. Vree burg, allen te Leiden. Voor Godsdienst II en Kerkgeschiedenis slaagden de eerw. Zuster Accursia (A. M. Smits) van de Voorzienigheid te Leiden; en mej. M. A. van Eisen te Oegstgeest. Voor Godsdienst II alleen slaagden de dames W. Agterof te Bodegraven en A. M. Steynman te Warmond en de heer L. J. v. Eisen te Oegstgeest. INGEZONDEN STUKKEN Groenendijk, 21 Oct. 1931. Niet wachten tot het „kalf" verdrinkt. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het stukje in de courant van die twee boeren, die in het water reden, een woordje. Vele lezers(es- scn) zullen gezegd hebben: wat hebben die boeren daar met hun collega's geboe meld. Na afloop konden ze het water niet meer zien, en daar dit toch heelemaal niet het geval is, daarom dit stukje. Er zijn juist op diezelfde plek binnen korten tijd 4 wiel rijders te water geraakt en nu, op den 6den j.l., ook zelfs een auto. De heele oorzaak is de onvoldoende verlichting. Wij zullen hopen, dat er spoedig verandering in mag komen en men niet wacht tot het kalf ver dronken is. Met dank voor de plaatsruimte, Een lid van de melkveilïng.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1