WAT MEN OMSTREEKS 1795 VAN WARMOND WIST TE VERTELLEN VRIJDAG 23 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Dit sehoone dorp ligt in het Hoog heemraadschap Rijnland op een afstand van 1250 Rijnlandsche roeden van de Marepoort te Leiden. Van deze poort tot aan het Warmonder Hek is de afstand 714, en van het Warmonder Hek tot Warmond dus nog 536 roeden. (Een Rijn landsche roede is ruim 3.75 M.). Warmond was in oude tijden niet gun stig gelegen. Men kon het moeilijk be reiken. Het was geheel door water om ringd, zoodat men zich moest laten over zetten om er te komen. De plaats, waar dit geschiedde, komt in de handvesten (oorkonden) van Rijnland nog voor onder den naam van het Warmonder veer. Toen in 1639 de brug gebouwd werd, die nu nog bekend staat als Warmonder Hek was dit voor Warmond niet alleen een verbetering, maar ook een groot voor deel. Genoemde brug dan werd in 1639, na verleend octrooi van de Staten van Holland, gebouwd door Jacob van Was senaar, Heer van Warmond, die de brug ook moest onderhouden, doch aan wien het recht verleend werd tolgeld te mo gen heffen. Aan den eenen kant wordt Warmond begrensd door een Scheisloot en aan de andere zijde door de Lee. De eerste komt uit de Leidsche en Haarlemmer Trekvaart, de laatste uit de Leidsche Meer. Ten Westen grenst het dorp aan de Heerlijkheid van Alkemade. De dorpsweg en de zijwegen worden extra goed onderhouden en wat het dorp veel gemak en voordee. geeft is de omstandigheid, dat er een vaart naar de stad Leiden loopt, waarlangs men gemakkelijk goederen kan vervoeren. Het bezit een vruchtbaren grond, waar op veel groente en houtgewas geteeld wordt. OORSPRONG VAN DEN NAAM. Over den oorsprong van den «naam hebben we verscheidene schrijvers ge raadpleegd, die allen met elkaar van meening verschillen. We zullen een paar van die meeningen hieronder mededeelen. De bekende schrijver Junius is van oordeel, dat de naam Warmond afstamt van een koning der Franken, Pharamont of Faramont geheeten. Deze koning zou zijn naam ook gegeven hebben aan een kasteel dat hier vroeger bestond en zoo zou door verbastering uit Faramont de narm Warmond ontstaan zijn Een andere schrijver, Van der Does, gelooft, dat Warmond zou beteekenen den mond van de Warne, een water, dat hier oudtijds in de buurt var het dorp gevonden werd en dat het daarom War- nemond zou moeten heeten. Verder merkt hij op, dat de Wandalen, een volk uit Warnemunde, een zeehaver. van Ros tock, gelegen aan de rivier de Warnau, zich hier hebben neergezet en hun nieu we woonplaats Warnemunde hebben ge noemd. Nog weer een andér schrjjver, Alting, beweert dat Warmond afgeleid zou zijn van de Warm, den naam van een beek je, dat door het dorp stroomde. Wij voor ons meenen, dat Junins het bij het rechte eind heeft, omdat de Fran kische koningen hier geregeerd hebben en zoo is dus de naam Warmond door. verbastering ontstaan uit Faramond, den naam van het kasteel. In oude geschrif ten komt dit Ambacht voc: onder ver schillende benamingen zooals Warmonde, Waarmunde, Warmonte en nog meer andere. Op de lijst der kerkelijke goede ren van Utrecht ten tijde van Odibaldus, 19den bisschop van Utrecht, hebben we zelfs den naam Warmalde gevonden, wel ken naam ook op Warmond toegepast werd. STICHTING EN GROOTTE. Dat Warmond van ouder datum is, lijdt geen twijfel. Wanneer we in aan merking nemen, dat het zeer dicht bij Leiden gelegen is, dan bestaat er grond om aan te nemen, dat de Vandalen of andere oude volkeren er gewoond heb ben en dat het kasteel Faramont ge bouwd moet zijn omstreeks 439, het sterf jaar van koning Faramont. De grootte wordt verschillend opge geven. Van Leeuwen in zijn costume (over het rechtsgebruik volgens de mode van e-enig tijdperk) van Rijnland bepaalt deze op 1272 morgen en lo roedel. (1 mor gen is 8515 M2., 1 roede is 14 M2.). Het goedgekeurde reglement van Rijnland van 10 Februari 1796, geeL 1277 morgen en 40 roeden en nog voor het Peelt je van Warmond 7 morgen en 20 roeden, samen 1284 morgen en 60 roeden. Het manuscript, dat de schrijver van het oude boekje geraadpleegd heeft, geeft weer andere getallen. Het aantal huizen, dat in 1632, 254 be droeg, was 100 jaar later, dus in 1732, niet hooger dan 212 plus een korenmolen en bij de algemeene volkstelling van 1795 bestond de bevolking van Warmond uit 790 zielen. Het eigenlijijke dorp ligt niet, zooals dit met andere dorpen het geval is, rondom de kerk, doch een eind er van af. Men bereikt het van den hoofdweg af langs verscheidene lanen en paden, die uitkomen op een goed onderhouden straat, waarlangs de huizen staan. KERKELIJKE EN GODSDIENSTIGE GEBOUWEN. Hiervan noemen wij allereerst de Ge, reformeerde Kerk, die zeer oud is, doch waarvan het jaar van stichting nergens is te vinden. In het jaar 1063 werd er tusschen den Bisschop van Utrecht en den Abt van Epternach een verdrag gesloten, waarin ook de kerk van Warmond wordt ge noemd, over welke kerk genoemde abt het recht van begeving (schenking) ont ving. In 1156 stond een abt van Epter nach deze kerk af aan Dirk den negen den, graaf van Holland en diens huis vrouw Sophia, welke afstand geschiedde onder getuige van Wouter, abt der Eg- mondsche kerk, en Theobaldus, kapelaan van den graaf, die vervolgens naar Ep ternach gezonden werden om dezen af- sfand te bevestigen. Deze kerk, die tevens parochiekerk was en de apostel Matthias tot patroon had, stond later ter begeving aan de Heeren van Warmond. In 't jaar 1525 werd er een begin ge maakt met een koor aan de kerk te bouwen, dat twee jaar later voltooid was. Vrouwe Jaco-ba van Woude, weduwe van den Heer Gijsbert van Raaphorst, had beloofd de helft der kosten daarvan te dragen. Ze overleed, voordat het koor voltooid was, doch haar erfgenamen, waartoe ook Johan van Duivenvoorde, Heer van Warmond behoorde, kwamen haar belofte trouw na. Ook de heeren van Raaphorst en Poelgeest en Van Woude gaven rijke schenkingen, onder voorwaarde van dagelijksche, wekelijk- sche of jaarlijksche diensten. Behalve het hoofdaltaar werden in deze kerk nog de volgende altaren ge vonden: le. van het H. Kruis, 2e van de Maagd Maria en ten 3e. van St. Ca- tharina. Men meent voorts nog, dat er een altaar van het H. Sacrament aan wezig was, omdat er, volgens een hand schrift iedere week op daartoe vastge stelde dagen missen ter eere van het H. Sacrament, St. Josef, St. Anna en St. Ursula moesten gelezen worden. aïtr Huis Warmo~nt Jh, Kr.ntr tc WARMOND In 't jaar 1366 was er als pastoor aan gesteld Gerrit Jacobsz. en als kapelaan Frank Siffriduszoon. Ruim tweehonderd jaar later in 1573 werd het kerkgebouw door de Staatsche soldaten in brand gestoken. Er bleef niets van over dan een puinhoop. Later heeft men weer een gedeelte opgebouwd op de plaats waar het koor zich bevond, zoodat er weer godsdienstoefeningen in konden gehouden worden. In dit gedeelte vindt men thans nog de graven van de Heeren en Vrouwen van Warmond. Het voorste gedeelte bleef een tijdlang onver anderd "als ruine liggen en wordt thans gebruikt als begraafplaats. Toen deze kerk nog in ongeschonden staat bestond, moet het een zeer ruim en groot gebouw geweest zijn. De hoofd ingang bevond zich aan den kant van de ruine, vlak onder den toren, die bij de vernieling van de kerk is blijven staan. In de nabijheid van deze kerk heeft nog een klooster gestaan, waarin adel lijke maagden werden oogenomen, die tot armoede waren vervallen en tot den regel van St. Franciscus behoorden. Dit klooster werd gewoonlijk genoemd „het Klooster der elfduizend maagden" of ook wel „St. Ursula's klooster Het werd in 1410 gesticht door Johan 1, Heer van Warmond en diens huisvrouw A°mes van Kruiningen, dochter van den Heer Jan van Kruiningen,van wien twee dochters, dus zusters van de stichteres, als eeiste nonnen in het klooster werden opgeno men. Deze nonnen leidden een zeer streng leven en hoe nauwgezet deze strenge levenswijze onderhouden werd, kan duidelijk blijken uit het volgende, dat wij elders vinden opgeteekend: „Ze kere nonne, genaamd Bartha Gerrits dochter, in den jare 1534 eenige affaire in den Haag te verrichten hebbende, mogt deze reis niet doen voor zij van Hermanus van Gouda, algemeen vicaris van het openstaande bisdom van Utrecht en wel bij een brief daartoe verlof be- koomen had". Men vindt zelfs vermeld4 dat er uit het klooster een overdekte gaanderij was gemaakt om, zonder door anderen gezien te worden, uit het klooster in de pa rochiekerk te komen. De kloostervoog- desse (eerw. overste) van dii gesticht voerde den titel: „Bedienaresse van het Convent der Elfduizend Maagden". Van de geestelijken, die aan het klooster, ver bonden zijn geweest, vonden we slechts genoemd Adriaan Pietersz. Blok, met het jaartal 1562. Genoemde Heer Johan van Warmond heeft met zijn echtgenoote ook nog een monnikenklooster gesticht, en het even als het nonnenklooster, goede inkomsten bezorgd. Als jaar der stichting wordt 1413 genoemd en de plaats, waar het ge staan heeft, als volgt beschreven: „Om trent denzelfden tijd (1413) heeft Johan van Woude, in het Dorp Warmond, op eene woeste of verlaatene plaats een Klooster gesticht van de 'is term-en sen. Deeze woeste en verlaate plaats wierd Oud Teylingen genoemt, omdat de oude Heeren van Teylingen aldaar plagten te woonen, ter plaatse daar nu het Bouwhuis der Broederen staat. Deze Heerlijkheid was bij gebrek van E.fge- naamen aan 't Graafschap van Holland vervallen, omdat de eerste Heer van Tey lingen de Broeder was van den Heere van Brederode, en dat zij beide Zoonen waaren van Graaf Aarnout, die van de Friezen verslaagen wierd. Daarom heb ben Hertog Aalbert en Willem Aalberts- zoon, dit Oud Teylingen vereert aan den Heer Jan van Woude, om daar een Kloos ter van te timmeren. Dit heeft de geincl- den Heer ook gedaan en heeft dit Kloos ter ook van inkomsten voorzien. Daarop is hij gestorven in 't jaar 1417 en is in 't zelve Klooster voor 't hooge Autaar begraaven". Dit klooster nu was omstreeks 1 IS'» bekend onder den naam „Sinte Mary-,-; s haven". De kloosterbroeders hadden, als een aan hen behoorend voorrecht, do schouw of overvaart bij de Peel, waar nu het Warmonder Hek gevonden v.ordt. welke overvaart aan de abdis van c-u- wenhorst had behoord en door Heer Jacob van Woude in erfpacht vras ovre genomen. De eerste monniken, zes in ge tal, waren afkomstig uit het klooster te IJselstein en kregen de beschikking over 50 morgen lands, waarbij kwam, dat Heer Jan van Woude hen verder van al het noodige voorzag. Dit klooster stond onder de abdij van Kampen. Op St. Bartholomeusdag (24 Augustus) werd telken jare het feest van inwijding ge vierd. Als eerste prior vinden wij in 1413 Johan Kley vermeld. Uit dit klooster, dat zeer in aanzien steeg, ontstond in 1455 het klooster te Heemstede. Tijdens de beeldenstorm in 1566 werden beide kloosters door de beeldstormers verwoest en met den grond gelijk gemaakt. De „kloosterlanden" ge legen bij de dorpsschool herinneren nog steeds aan hun vr~°~e'r bestaan. De pastorie staat dicht bij de kerk en is aangenaam gelegen. Ook de dorps school wordt daar gevonden. Tot in 1798 stond daar ook een Fransche kostschool. Toen deze in genoemd jaar ophield te bestaan, kwamen ze in publieke veiling en werd aangekocht door de Roomsche gemeente dezer landen, ten einde aldaar een Hoogerchool voor Roomsche studen ten op te richten, waarvan wij op goede gronden kunnen zeggen, dat, als deze oprichting haar volle beslag krijgt, er gewis aanzienlijke voordeelen voor het land in 't algemeen en voor Warmond in 't bijzonder te verwachten zijn, wijl de Roomsche studeerende jeugd haar stu diën hier zal kunnen volbrengen, zoodat het geld, daarvoor in het buitenland be steed, voortaan binnenlands zal blijven. In' de dorpsstraat staat thans nog een kostschool voor jonge dames uit den def- tigen stand, die aan alle eischen voldoet en steeds meer en meer in bloei toe neemt. Er wordt in deze buurt ook een Re- monstrantsche kerk gevonden, die men voor een der eerste kerken van deze ge zindte in ons land houdt. Ze is ruim ge bouwd, omdat ook de leden der Leid sche Remonstrantsohe gemeente, zoolang deze geen eigen kerkgebouw bezat, hier de diensten kwam bijwonen. Er waren twee predikanten aan verbonden, doch toen Leiden zich afscheidde, verminder de het aantal kerkbezoekers dermate, dat al spoedig één predikant voldoende bleek en bij een vacature de predikants plaats zelfs onvervuld bleef. Later werd het kerkgebouw door de Roomsche ge meente aangekocht en tot R. K. kerk in gericht. WERELDLIJKE GEBOUWEN. Hiertoe behoort hei „Huis te War mond", dat we hierna zullen vermelden, alsmede de herberg gemeenlijk „Roome" genoemd, waarin ook de gemeenteraad haar vergaderingen houdt. KERKELIJKE REGEERING. Deze bestaat uitden predikant, zijnde sedert 1771 dè Eerw. Heer Hermanus Jansen, benevens twee ouderlingen en twee diakenen. De kerk met alles wat er bij behoort wordt voor het overige bestuurd door rent- en kerkmeesters der Gemeente. WERELDLIJKE REGEERING. Sedert onheuglijke jaren is Warmond bekend geweest als een Hooge Vrije Heerlijkheid, in eigendom toebehoorend aan het geslacht der Van Wassenaars. Door den baljuw en de voornaamste inwoners werd het hooge of crimineele recht uitgeofeend. Baljuw is thans de burger Cornelis de Clerq. De verdere regeering bestaat uit den schout, de municipaliteit (het tegenwoor dig gemeentebestuur) en de noodige commissarissen voor het bestuur van de brandspuit en het onderhoud der wee zen en tot armoede vervallen inwoners, welke collegies bijgestaan worden door secretarissen, boden en bedienden. VOORRECHTEN. Het recht van den tol aan de War monder brug behoorde aan den Heer van Warmond onder boding evenwel, dat de brug door hem onderhouden moest worden. Dan bezit Warmond sedert 1642 het recht om op het Staten-collegie twee minvermogende studenten in de godge leerdheid gratis voor predikant te laten studeeren. GILDEN EN BROEDERSCHAPPEN. Van oudsher bestond in dc kerk van Warmond een broederschap, dat gesticht was ter eere van den Almaohtigen God, van de H. Moeder Maria en van St. Mat thias, den patroon der kerk. Alleen pa rochianen (waaronder veel adellijke per sonen) die te Warmond of aan de Kaag woonachtig waren, konden leden van deze broederschap zijn. Een dergelijke broederschap vond men ook in het door ons vroeger genoemde monnikenklooster. Even als in vele plaatsen had men hier ook een rederijkerskamer opgericht, die tot wapen had een veld met roode madelieven en tot zinspreuk: „In liefde verwarmt". Het huis, waarin de leden dier kamer hun bijeenkomsten hielden, staat thans nog in de dorpsbuurt en wordt gebruikt als grossierderij van koopwaren. GESCHIEDENIS. Uit de geschiedenis van Warmond is ons gebleken, dat dit ambacht veel ge leden heeft tijdens- den beeldenstorm en de jaren, die daarop volgden. Zoo werden o.a. op den 18den Augustus 1573 de kerk en het Slot van Warmond geheel in de asch gelegd. BIJZONDERHEDEN. Het „Huis te Warmond" vermelden wij in de allereerste plaats, omdat het reeds omstreeks 1280 bestond. Twintig jaar geleden heeft men het bijna geheel verbouwd. Het bezit een mooien tuin met lommerrijke wandelpaden, boom gaarden en vischrijke vijvers en heeft een heerlijk uitzicht op het Kagermeer. Verder noemen we de Huizen Lochorst ook wel Oud Teylingen genaamd, en Oud Alkemade en de buitenplaatsen Ooster geest, Leelust en Meerlust, dat buiten het dorp ligt. REISGELEGENHEDEN. lederen dag vaart er 's morgens- tus schen acht en negen uur een schuit naar Leiden, waarmee men des namid dags te vier uur weer naar Waramond kan tcrugkeeren. Verder is er eenmaal per week gelegenheid om zich per" schuit naar Haarlem en Amsterdam te begeven. HERBERGEN EN LOGEMENTEN. De voornaamste herberg is de „Stad Roonie", waar men tevens kan uitspan nen en die ook tot rechthuis dient. Aan het Warmonder Hek staat het tolhuis, alwaar ook gelegenheid bestaat om uit te spannen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9