VOOR HUIS EN HOF SPORT UIT DE OMGEVING KERKNIEUWS VRAGENEUS VRIJDAG 23 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT I WEEDE BLAD PAG. 6 BLOEMBOLLEN IN DEN TUIN. door A. M. VAN DRIEL. Een jaar geleden had ik het genoegen, den lezers van dit blad een en ander mee te deelen omtrent het oppotten en behandelen van bloembollen voor de huiskamer. Ditmaal willen we het heb ben over het uitpofcen van bolgewassen in den tuin, want, in October is voor de meeste de tijd daartoe weer aangebro ken. Ongetwijfeld kunnen vele tuinbe- zitters dan nog genieten van een mooi perk begonia's, dahlia's, pelargoniums; ze zullen het jammer vinden, deze op te ruimen, om de leege perken met bollen te kunnen beplanten. Zoo'n bed toch is geen fraai gezicht in den tuin. Maar al licht is er toch wel een plaatsje te vin den, dat men zonder bezwaar leeg ma ken kan. Op perken, die nog mooi zijn, kan men desnoods het planten der bollen nog uitstellen tot eind October of begin November. Maar vroeg planten verdient toch de voorkeur. Plant men half November of later, dan moet men de tulpen, de witte en paarse crocussen licht dekken, om de goede wor telvorming te bevorderen; hyacinthen, narcissen en gele crocussen, moeten wat dikker dek hebben. De te beplanten grond moet te voren diep omgespit worden, zoodat het over tollige water behoorlijk wegzakken kan. In den regel is bemesten niet noodig, daar de bollen zelf voldoende voedsel bevatten. Op zeer schralen grond is het echter wel gewenscht, wat ouden, ver teerden koemest door den grond te spit ten. Is dit gedaan, dan neeD men een laag aarde van ongeveer 10 c.M. dikte van de vakken af, zóó, dat deze wat rond komen te liggen. Daarna wordt de aar de netjes fijn en gelijk geharkt, waar na de bollen er op gezet worden op een onderlingen afstand van 8 a 10 c.M., al naar hun grootte. Vervolgens wordt de aarde, die men eerst weggenomen heeft, voorzichtig over de bollen uitgespreid, zoodat ze alle met een laag van 10 c.M. aarde bedekt zijn. Voor een beplanting met hyacinthen kan men volstaan met bollen van 2e of 3e grootte, welke goedkooper zijn dan die der eerste grootte. De laatste geven wel zwaarder trossen, maar deze vallen bij winderig of regenachtig weer licht om. Per vierk. meter heeft men 75 80 bollen noodig. Wanneer men verschillen de vakken te beplanten heeft, dan ver krijgt men het meeste succes, wanneer men elk met éénzelfde soort beplant. Wil men slechts één. vak beplanten en verschillende variëteiten gebruiken, dan moet men goed met elkaar overeenstem mende kleuren kiezen, bijv. rood en wit, lichtblauw met geel. Bij gemengde be planting moet men er .ook aan denken, dat men variëteiten combineert, die ge lijktijdig bloeien en ongeveer even hoog worden. Voor wie de keuze moeilijk valt, is het gewenscht, dat hij zich in ver binding stelt met een vertrouwden leve rancier en in overleg met dezen zijn keuze bepaalt. Enkele en dubbele tulpen zijn ook zeer geschikt voor perkbeplanting. De eerste bloeien wat korter, maar zijn meerendeels helderder van kleur. Voor tulpen moet men een vak uitkiezen, waarop vorige jaren een ander gewas gestaan heeft, want anders groeien en •bloeien ze niet best. Voor 1 vierk. meter heeft men eveneens 75 80 bollen noo dig. Zeer fraai zijn de Darwin-tulpen, for- sche planten met fraaie gekleurde, lang- gesteelde, groote bloemen, welke in va zen uitstekend voldoen. Ze bloeien later dan de andere soorten. In het gazon of voor een heestergroep uitgeplant in groepies van 6 a 8 voldoen ze ten zeer ste. Wil men ze in het gras uitplanten, dan moet ter plaatse de graszode weg genomen en de grond losgemaakt wor den. Narcissen moeten uiterlijk in Septem ber uitgepoot worden. Daarvoor is het dus nu te laat. Ook voor crocussen is een vroege planting gewenscht, maar iets later kan het ook nog wel, liefst in groepjes of onregelmatig in 't gazon of tusschen heestergroepen. „De Huishouding". VOETBAL LEIDSCHE VOETBALBOND. De Zaterdagmiddag-competitie. Het programma voor morgenmiddag luidt als volgt: Eerste k 1 a ss e. A. R. C. 1Fides Pacta 1; Rijnsb. Boys 1Terleede 1; S. C. O. 1L. R. C. 1. Tweede klasse. Quick B 2-L. R. O. 2; Terleede 2—A. R. C. 2; D. V. E. 1—Rijnsb. Boys 2. Derde klasse A. S. L. F. 3Quick B. 3; L. R. C. 3A. R. C. 3 (L. M. C.-terrein); AchillesTerlee de 3. Derde klasse B. Fides Pacta 2L. R. C. 5. Juniores. L. R. C.—Achilles; O. D. I—F. Pacta. Alle wedstrijden vangen te kwart over drie aan. V00RL00PIG NED. ELFTAL. Wedstrijden tegen Engelsche clubs. De keuze-oommissie heeft, naar de „Sportkroniek" mededeelt, het voorloopigo Nedërlandsche elftal voor den wedstrijd tegen Blackburn Rovers als volgt samen gesteld Van der Meulen (H.F.C.); Weber (A.D. O.), Van Run (P.S.V.); Paauwe (Feijenoord), Anclerieson (Ajax), Van Heel (Feijenoord); Wels (Unitas), Adam (H.V.V.), Lagendaal (Xerxes), v. d. Broek (P.S.V.), Van Nellen (D.C.H.). Reserves: Odijk (De Hollandiaan), Lelie- 1 veld (V.U.C.), v. d. Wildt (V.U.C.), Nagels l (Enschedé). De wedstrijd zal op het terrein van Sparta te Rotterdam 's middags om 2 uur worden gespeeld. Op Woensdag 4 November zal het voor- loopig B-elftal, eveneens op het terrein van j Sparta, tegen de Walsall F. C., een Engel- s-che profclub, uitkomende in de 3de divisie Noord van de League, spelen. WIELRENNEN Zesdaagsche te Montreal. De stand van gisternacht 12 uur is: 1. DempseyF leiding 119 pnt.; op een ronde: 2. PedenLepage 201 p.; 3. P. van Kempen—Audy 167 put.; 4. Urossley—Bag- j gio 133 pnt.; op 2 ronden: 5. Gachon Defilipo 75 pnt.; op 4 ronden: 6. H. Hor derZach 114 pnt.; op 5 ronden: 7. Stu- beckeMeijer 148 pnt.; op 7 ronden: 8. R. Boogmans Rys S3 put.; op 9 ronden: 9. Davies—Elder 130 pnt. OLYMPISCHE SPELEN GIFT VAN DRIEHONDERD GULDEN. Voor de uitzending van een wielrijder. Tijdens een diner, dat gis-teravond door de N.V. Het Ned. Sportpark aan officials, medewerkers en peis-verlegenwoordigers was aangeboden, heeft de directeur, de heer J. J. v. d. Bergh, medegedeeld, dat een persoon, die onbekend wenscht te blij ven, 300 heeft aangeboden ten behoeve van de uitzending van esn wielrijder naar de Olympische Spelen te Los Angeles. „Tel." KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouw. Na de bekende ofwel beruchte „bloemkooldagen", die eiken dag aan de tuin ders zeer groote verliezen gaven, is als gevolg van veel kouder weer een groote vermindering van den aanvoer gekomen en tevens een kleine verbetering in de prijzen. Dit beteekent nog geen winst, want het is qog slechts 'n enkeling onder de tuinders die voor extra kwaliteit een prijs kreeg, gelijk aan de exploitatiekos ten. Doch die ongekend lage prijs kwam niet meer voor en thans hoopt men op een gelei delijk verbetering van den prijs. Met peen ging het nog redelijk, doch voor de overige winterproducten is weinig vraag en worden lage prijzen betaald, 't Is nog steeds misère. WOUBRUGGE GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente kwam in openbare vergadering bijeen, ter behandeling van een korte agenda. Na goedkeuring van de notu len der vorige vergadering werd op voorstel van B, en W. onder dankzegging aanvaard het gedenkboek der gemeente Overschie, uit gegeven bij het 1000-jarig bestaan dier ge meente en aangeboden door den samensteller. Bij hamerslag werd het suppletoir kohier hondenbelasting, beloopende 16, goedge keurd en aan den heer Witteman afschrijving schoolgeld verleend. Daarna werd den Raad aangeboden de ge- meentebegrooting dienstjaar 1932. In de Commissie van onderzoek voor deze begrooting werden gekozen de heeren Anker, Tondu en van Ruiten. Voorts besloot de Raad tot aankoop van een kachel voor de Raadzaal. Bij de rondvraag bracht dc heer Noordam ter sprake het verleenen van bouwvergunnin gen meer speciaal voor kleine schuren en het geheel of gedeeltelijk vernieuwen van bestaan de gebouwen. Spr. wilde geen critiek in deze, doch voorlichting De voorz. antwoordde hier op, dat wat spr. bedoelt, meestal grensgevallen zijn, waarbij het niet altijd even gemakkelijk is uit te maken of vergunning vereischt wordt of niet, vooral wat betreft inwendige vernieu wing van een gebouw, Ook wat de vraag be treft: „wat moet worden verstaan onder een gebouw", is niet altijd zoo maar ineens uitge maakt, een kippenhok kan daar evengoed on der vallen als een varkensschuur of stalling. De afmetingen, de plaats en het te gebruiken materiaal tellen in deze mede. De heer Tondu vroeg of in de gemeente een rooilijn is vast gesteld, waarop de voorz. antwoordde dat dit bij verordening is geschied, doch voor gedeel ten van de gemeente is zulks verschillend ge regeld, waarbij rekening is gehouden met ver keerswegen en bestaande gebouwen. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorz. de vergadering. RIJNSBURG Tuinbouw. Er gaat niet veel om in den handel van tuinbouwproducten. De bloemkool- aanvoer is van weinig beteekenis meer, en grove producten als uien, roode-jfele kool, enz, slaan laag in prijs. Dit draagt er toe bij om geen haast te maken met den afzet. Bloemkool ging in 1ste soort voor 1.50 tot 5.60, gele en roode kool bracht van 3.805.10 op. Uien gingen per 100 K.g. voor 2.102.60, breek- peen wordt nog weinig verkocht en gaat voor 2.50 tot 3,60 per 100 K.g. Gisterenavond te 7 uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter Burgemeester A. J. v. Gerrevink. Secretaris R. Reitsma. Aanwe zig alle leden. Notulen worden na voorle zing goedgekeurd. B. en W. deelen mede, dat zij de uren waarop het secretarie-personeel tot het ver richten van werkzaamheden aanwezig moet zijn hebben gewijzigd, en vastgesteld op: werkdagen 912.30 en 1416.30 uur. 's Za terdags 912.30 uur.; dat zij den tijd. ambtenaar ter secreta rie mr. B. G. van Krieken met ingang van 1 October 1931 ais zoodanig vast hebben aangesteld., onder gebruikmaking van hun bevoe-guheid hem het maximum salaris aan die rang verbonden toe te kennen. Verzoek van W. P. Heijer, Al monde weg 1, om aanleg van wateneiuiug naar zijn woning. Gezunuen naar B. enttvV. om ad vies. V erzoek firma Perk om voorrang niet firma No uw ens bij Kadiouistribntre; wordt behanueid bij punt 8 der agenda. De voorsLenen van aeui. heer ivruizinga zij li le. Buigelijk Armbestuur onder te bren gen bij B. en W. (om advies gezonden). 2e. Wijziging reglement van orde. (vVij- ziging is in voorbereiding). 3e Schrapping post Burgerwacht; wordt beuan^eid Djj begrooting. Punt 3. Voorstel van B. en W. tot aan koop van grond voor doortrekking van DumzichtS'trakt naar v. Wyttenbach weg voor een bedrag van 15.006. Wordt goed gekeurd. 4. Vooistel B. en W. tot vastsiehing vau een veroruenrng op de helling van besmet telijke ziekLegcinen. Worut na hel vragen van een paar inrichtingen door de heeren Kruizinga en Kortniarin goedgekeurd. De voorlichting van de ingezetenen. 5. Praeadvies van B. en W. op het adres van de plaatselijke correspondenten van dagbladen, om toezending van Kaadstuk- ken. B. en W. stellen voor: a. het oommenteeien m de bladen van de raadsstukken, praeadviezen en voorstel len, in welken vorm ook, is verboden; b. het publiceeren in de bladen van uit treksel uit de stukken is eveneens niet ge oorloofd. De stukken moeten eventueel in extenso worden opgenomen c. bij niet naleving van de voorwaarden a. en b. kan toezending 'der stukken wor den gestaakt. De heer Kruizinga meent te oonstateeren, dat wat aan de eene zijde wordt gegeven aan tien anderen kant wordt teiu0geiio- men. Laat men de gewone stukken geven en aan de pers oveivaten wat zij er mee wri doen. Het publiek moet. benoorirjk weiden ingelicht. De voorzitter zegt," dat'B. en W. het com- mentëeren van prae-advrezen vóór de raaasvergodernig ougeweiiscnt achten. Ver der is het mogelijk, dat aoor een uittreksel uianen de praeau.vrezen dikwijls urt hun verhand wuruen geiukt. De heer Kortmaim is het niet eens met de voorstellen van B. en W. eu vindt het commenteeien van stukken met zoo erg, aj zal dit weinig voorkomen. Het kan zeas van zeer groot belang zijn de meening van de pers te veiuemeu. uat het onibemvlued oorueeien der lenen van den Raad daardoor wordt belemmerd ziet spr. met m. Mr. Sprey meent, dat wanneer de stuk ken ter publicatie worut gegeven, men üet comnienteeien met kan onuervangen. Spre ker stelt voor de correspondenten de stuk ken toe te zenden zonder recht van publi catie. De heer Kruizinga is tegen de voorwaar den, waarop de stukken worden gegeven. Tenslotte kunnen de Raausueden de stuk ken toch zelf ook ter publicatie geven, want spreker is zelf correspondent. Waar- boe uJienen toch die bepalingen. De heer Paardekooper is m t geheel met tegen publicatie, wel echter tegen het coni- menteeren der raadsstukken vóór de ver gadering. Spreker meent ook, dat het op nemen in extenso bezwaarlijk gaat. De heer Kraan sluit zich aan bij den heer Paardekooper. De heer Bakker betoogt, Jat het voor de pers onmogelijk is om de stuk ken in extenso op te nemen. Men moet ver trouwen hebben in de pers. (Zeer juist. Corr.). De voorzitter verdedigt de voorstellen van B. en W. Heb voors>tel-Sprey wordt in stemming gebracht en aangenomen met 7 tegen 6 stemmen,die van de heeren Kraan, Kort maan, Bakker, Paardekooper, Breda en Kruizinga tegen. De stukken zullen dus worden toegezon den aan dé pers zonder recht van publi catie. Voorstel B. en W. tot vaststelling van een verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en bezoldiging der veld wachters. Een amendement van den heer Kortmann om de kindertoeslag terstond te doen ingaan n& de geboorte van het kind inplaats van met 1 Jan., zooals ook terstond toeslag wordt gegeven nü het be halen van het poiitie-diplouia, wordt ver worpen met 10 tegen 3 stemmen, die van de heeren Rubenkamp, Kortmann en Krui zinga voer. Een amendement van den heer Kruizinga gaat buiten de bevoegdheid van den Raad en ressorteert bij het hoofd der politie. De verordening wordt vastgesteld. Aanleg van waterleiding naar de Kwaak. B. en W. stellen voer: a. onder voorwaarde dat alle daarvoor I in aanmerking komende perceelen worden VAN OEGSTGEEST aangesloten, ons te machtigen over te gaan tot het doen aanleggen van waterleiding naar de Kwaak via de Kwaaklaan en doortrekking van de leiding langs de Haar- lemmertrekvaart(weg) tot en met de wo ning van den heer A. Dorrepaal, en >ns het daarvoor noodige crediet te verleenen; b. de door belanghebbenden in dien aan leg toegezogue bijdragen tot een totaal van ƒ904.te accepteeren; deze bijdragen moeten in de gemeentekas zijn gestort voor met de uitvoering der werKzaamheden wordt aangevangen; c. ons te machtigen de overige voor de uitvoering noodige maatregelen te nemen. De heer Bakker vestigt de aandacht er op, om eventueele nieuwe bewoners even eens aan do kosten te laten betalen. De voorzitter antwoordt bevestigend. Mr. Sprey amendeert sub. a en wil „a 11 e" met „nagenoeg alle". Na mededee- ling van tien voorzitter trekt mr. Sprey het amendement in. De heer Kruizinga zal tenslotte mee gaan, doch is tegen betaling der belang hebbenden. De voorzitter zegt, dat deze nienschen toch al veel bevooraeeld zijn bo ven andere betreffende deze aanleg. De ge meente betaalt een zeer groot bedrag. De heer Bakker ondersueept de woorden van den voorzitter. Op meerdere plaatsen hebben de belanghebbenden het volle be drag betaald. Het voorstel wordt met alg. stemmen aangenomen. De radio-distri e. Voorstel inzake de radio-distributie. De voorzitter stelt voor de desxundrge, de heer Holman, toe te laten tot de vergade ring. Wordt toegestaan. De voorzitter stelt voor in eerste instan tie te spreken over ai of met wenschehjx:- heid van gemeentelijke exploitatie. Dit voorstel wordt niet aangenomen. De heer Kraan herinnert aan de drie mogelijkhedenexploitatie van particulie ren, van Leiden of Gemeentelijke exploi tatie. Van t bestaande bedrijf weten we eigenlijk zeer weinig. Spreker stelt voor een onuerzoek in te stellen naar particulier bearijf en naartoe een commissie te benoe men. De heer Paardekooper gelooit, dat het de bedoeling van den heer Kraan is, dat de Raad niet voldoende is ingelicht over het particulier bedrijf en sluit zich bij den heer Kraan aan. De voorzitter zegt, dat in 't algemeen gebleken is, dat waar men met particulie ren begonnen is, men monopoliseering wenscht. De heer Paardekooper wenscht geen aan sluiting bij Leiuen. Wanneer men geen ge meentelijk bedrijf wil, zou men een over eenkomst moeten aangaan met den parti culier, die reeds voor een gedeelte der ge meente concessie heeft. De voorzitter zegt, dat, wanneer de ge;- meente de radiodislributie niet ter hand neeant, ueze ongetwijfeld in handen komt der Rijnsburgscüe centrale. De heer Bakker meent, dat we in 't alge meen een weinig huiverig zijn voor een uit gaaf van 40.000 gulden. Uok is men 't eens, •oat we een zoo goed mogelijk bedrijf moe ten hebben. De heer Bakker zegt verder, dat in het praea-uvies staat, dat de ueskiumige, de heer Hofman, in/'t uitzicht heeit gesteld het bedrijf hier te stichten. Spreker voelt voor het idee Kraan, tot nader onuerzuek en wenscht dit gaarne te steunen. De heer Paardekooper steunt nogmaals het voorstel- Kraan. De heer Kortmann is in 't alge meen tegen gemeentelijk bedrijf. Alleen wanneer het uiterst noodzakelijk is kan spreker zijn stem daaraan geven. Het par ticulier bedrijf moet voorgaan. De heer v. Egmond spreekt zich uit voor het instellen eener commissie uit den Raad, omreden de Raad wat 't particulier bedrijf betreft nog niet voldoende is ingelicht. De voorzitter zegt, dat B. en W. zeer objectief zijn geweest in hun voorstellen en niet eenzijdig. De heer Kruizinga meent, dat men deze avond gerust een beslissing kan nemen. Ir. Hofman (deskundige) deelt mede, dat het hoofdbestuur der P. T. T. heeft bepaald, dat vóór Zaterdag moet beslist zijn. De heer Kraan is daarvoor niet bang. Door den minister zal gerust wel uitstel worden gegeven. De heer v. Egmond zal wilien vragen of de P. T. T. de overheid is, of de Raad. Na eenig heen en weer gepraat worden geen nieuwe gezichtspunten gegeven. Het voorstel-Kraan wordt aangenomen en een commissie benoemd, waarin be noemd worden de heeren Bakker, Kraan, Kortmann, Kruizinga en Sprey. Het voorstel wordt van de agenda afge voerd; aan de Minister zal een uitstel van 4 weken worden verzocht. Voorstel B. en W. tot wijziging en aan vulling der Bouw- en Woningverordening. Wordt na eerl kleine wijziging op voorstel van- den heerKraan aangenomen. Eenigc bëgrootingswijzigingen worden zonder commentaar genomen. Schoolgeld-reclames worden in geheime zitting behandeld. Ro:::' vraag, De heer v. Breda vraagt, of de tuintjes aan den Terveeweg worden opgehoogd, waarop de voorsitter antwoordt, dat, wan neer de eigenaars die tuintjes voor wegver- breeding afstaan, die tuintjes netjes in orde worden gebracht. Dr. Simon Thomas vraagt wanneer de begrooting wordt behandeld, waarop de voorzitter antwoordt, dat dit wettelijk voor 1 November moet geschieden. Verder zou spreker in 't vervolg een me morie van toelichting bij de begrooting zien. Wordt toegezsgd. Hierna sluiting. EEN BEKEERING TE KONNERSREUTH. NIEUWE VERSCHIJNINGEN. Het beste en we ten-schappelijks te werk, dat over Therese Neumann is geschreven, is dat van de hand van den piotestantsch.cn geneesheer dr. Gerlich Zijn grondig oor deel is nog van geen enke.e zijde afdoende bestreden. De conclusie van zijn weten schappelijk onderzoek dat hij maanden en maanden onder volle medewerking van pas toor Naber van Konnersreüth instelde, was, dat het gevai-Therese Neumann langs we- tensohappelijken weg niet kon wor den verklaard, de stigmata niet en de volkomen onthouding van voedsel ge durende volle yijf jaren allei minst. De ge leerde is bhjkbaar diep onder den indruk gekomen van het wonderdadig gebeuren aan en rondom ;t eenvoudge boerenmeisje van Konnersreuth en heeft voor zijn eigen levenshouding de voor de hand .iggende consequentie getrokken Hij is nu een van de talrijke zielen, die in Konnersreuth de genade van het Katholieke geloof vonden of ondervonden en beloond werden voor hun medewerking niet en overgave* aan de genade. Dr. Gerlich, die steeds om de ge beden van Therese had gevraagd, aan vve.k verzoek zij met hevigen ijver gevolg gaf, werd Dinsdag i.l opgenomen in de Moeder kerk. De bekeeringsplechtigheid had in de kerk der Pateis Capucijnen te Eichstat plaats en wel in tegenwoordigheid van Therese Neumann zelve. Dit aanwezig zijn van de gestigmatiseer de die iederen Vrijdag het lijden van Chris tus in bloed en tranen medelijdt en na de extase als dood b.ijft liggen is al op zich ze f reeds iets onbegrijpelijks en buitenna tuurlijks, want Eichstatt ligt esn heel eind van Konnersreuth af. Nog onbegrijpelijker en buitennatuurlijker wordt het feit van deze reis, als men bedenkt dat Therese ab- sc.uu't geen voedsel tot zich neemt en toch tot reizen in staat blijkt Trouwens is deze tocht geen unicum. Op 13 September van dit jaar maakte Therese een reis van uren lang, namelijk naar Spiers, waar zij den bisschop bezocht. De wonderbare visioenen en verschijnin gen nemen intussohen doorloopend voor gang. Uit Konnersreuth ontvingen wij be richt, dat Therese op 28 September een vi sioen heeft gehad van den val der engelen en dat tusschen 30 September en 3 Octo ber (sterfdag en feestdag van Theresia van Liseux) dö heilige Theresia haar herhaal delijk is verschenen en haar gesproken heeft over haar groote roeping Muziek voor het Int. Euch. Congres te Dub in. Het sub-comité dat gevormd is ter ver zorging van de muziek bij de ve. schillende plechtigheden van het 31ste Int Euch. Con gres te Dublin in Juni '32 heeft reeds be langrijke vorderingen gemaakt met zijn werkzaamheden. Een speciaal gezangboek, waarin alle benoodigde gezangen in het Latijn, Iersc-h en Engelsch voorkomen, is op het oogenblik in druk en zal binnenkort uit komen. Er is besloten dat de muziek van de Mis va-n de Kardinaal-Legaat in het Phoenix Park op Zondag 26 Juni 1932 de Missa Brevis Ba'eetrina zal zijn, deze zal wonden uitgevoerd door een koor van 4 a 500 mannen en jongens De Mii in de Pro- Kathedraal bij de p'echtige opening zal zijn de Missa Papae Marcellis. Door middel va-n 200 luidsprekers zul'.en degenen, die zich buiten de kerk of waar dan ook in de stad Dublin bevinden iri staat gesteld worden de verschillende plechtigheden te volgen Met de voorberei- dngen van dit grootsc-he plan is de heer Monagan, hoofdingenieur van de Iersche posterijen en telegrafie belast Door een speciale installatie heeft men weten te verkrijgen dat tijdens de groote processie met het H Sacrament de luid sprekers zwijgen zoodra de Kardinaal-Le gaat tot op een afstand van 100 M. gena derd is. Men begrijp! dat hiervoor talrijke technische moeilijkheden overwonnen moesten worden. V raag: Kunt u mij opgeven het adres van de Amerikaansche olie-magnaat Henrie Doherty. Antwoord: Wend u tot het Ameri kaansche consulaat te Amsterdam, Kei zersgracht 473. V raag: Hoe kan men een teervlek ver wijderen uit een tapijt? Antwoord: Maak teervlekken met verwarmde witte terpentijn of spiritus uit. Oude en harde teervlekken kunnen vooraf week gemaakt worden met warm water of wanne slaolie. Vraag: Hoe kan men ijzerroest ver wijderen uit een wollen kleedingstuk? Antwoord: Po-gingen om deze vlek ken te verwijderen geven meestal een slechter aanzien aan de stof dan de vlek zelf. Soms helpt het wrijven met wanne citroensap. Vraag: Hoe kunnen weervlekken ver wijderd worden uit lancester gordijnen? Antwoord: Genoemde vlekken zijn vaak moeilijk te verwijderen. Tracht ze te verwijderen met lavendelolie. Vraag: Hoe kan men ketelsteen vor- .wijderen uit een waterfornuis? Antwoord: Het is aan te raden het ketelsteen d-oor een vakkundige te laten uitbikken. Wend u dus tot een installateur.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6